EIDSCH DAGBLAD iter Dulles waarschuwt Rood-Chi na B i»rsang DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 No. 28388 I J. w. Henny J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per'kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 en blokkade als Amerikanen niet Skomen Verdrag met Formosa afgesloten teei .gelijkheid bestaai, dat de Ver. Staten tot een blokkade van commu- ■)ina zullen overgaan, wanneer vreedzame middelen tot het vrijkrij- •j dertien Amerikaanse militairen en burgers uit Chinese gevangen en falen", aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buiten en, John Foster Dulles, gisteren op een persconferentie. Maar eerst aalk mogelijke vreedzame middelen proberen, zei Dulles met nadruk, bekendmaakte, dat hij met andere V.N.-delegaties over de zaak beeft. Op de vraag of een blokkade via de machinerie var de V.N. n toegepast, zei Dulles, dat het Handvest bepalingen bevat, die de raad toestaan een blokkade tegen een bepaald land te verzoeken, jjiheid wordt echter zeer verkleind door het recht van veto, dat de i'e in de Veiligheidsraad bezit. Mei heeft verder meegedeeld, dat de Ver. Staten en Nationalistisch wederzijds defensieverdrag gesloten hebben. Onder dit pact vallen acadores en eveneens eilanden in het Westelijk deel van de Stille te onder Amerikaar.se jurisdictie staan. Dulles zei, dat in het verdrag eningen zijn getroffen, waardoor het mogelijk zal zijn ook andere Li het verdrag op te nemen. Het waarschijnlijke resultaat van een ische aanval op Formosa zou, ingevolge het nieuwe verdrag, een un oorlog tussen de V.S. en Rood-China zijn, alsmede een tegen- het Chinese vasteland. „onbezonnen daden" verdrag van de Ver. Sta- gmosa is gericht tegen be- tsn de veiligheid van het ■idrag bestreken gebied als een gewapende aanval en voortdurend overleg aan- dergelijke bedreiging of aan- erd op vragen gaf Dulles te het verdrag niet zou gelden jy, de Tatsjen-groep en an- ■n voor de Chinese kust, die atlonallsten worden bezet, •uwe overeenkomsten moge- Formosa en de Pescadores zullen wat de verdragsverhoudingen betreft tot de zelfde categorie behoren als Korea, Ja pan. de I'hilippyncn, Australië en Nieuw Zeeland. liet verdrag maakt duidelijk, dat by internationale onderhandelingen met Formosa en de Pescadores niet kan worden gemarchandeerd, aldus Dulies. I Vele mensen hadden gemeend, aldus de minister, dat liet feit, dat Formosa het enige, niet door 'n verdrag beschermde grote eiland in liet gebied is, betekende dat de V.S. misschien bereid waren tot een overeenkomst, waarbij het aan communistisch China zou worden gege- In antwoord op vragen zei Dulles, dat de V.S. niet automatisch elk deel van het vasteland, dat de Ohinese nationa listen zouden kunnen binnenvallen of bezetten, In het door het verdrag be schermde gebied zouden opnemen, maar dit gebied zou door verdere overeen komsten kunnen worden uitgebreid. Gevraagd over een eventuele afspraak, dat de nationalisten het vasteland pas zouden kunnen binnenvallen na toe stemming van de zijde der V.S., zei Dul les. dat hij verwachtte, dat practische regelingen zullen worden getroffen, waardoor geen der beide partijen een actie in het gebied zou ondernemen, wel ke de ander in gevaar zou brengen. Nu de V.S. op zich genomen hebben Formosa en de Pescadores te verdedi gen, verwachtte hy evenmin als de Chinese nationalisten, een onbezonnen daad, waardoor de eilanden in gevaar zouden komen, In Denemarken rijden bromfietsen waar zij willen Het. Deense Hoge Gerechtshof heeft gisteren besloten dat aan de berijders van fietsen met hulpmotor onmogelijk van hogerhand kan worden bevolen de rijwielpaden te houden, doch het recht hebben daarop te toeren, wanneer zij zulks wensen. De beslissing van de Hoge Raad werd ondersteund door negen van de twaalf rechters: Zij heeft hiermede een circulaire van het ministerie van Justitie ongeldig verklaard. De zaak I werd door een particulier aanhangig ge maakt, die geweigerd had een boete te betalen voor het ryden met zijn brom-1 fiets op de hoofdweg. De uitspraak van de rechters was. dat de circulaire van het ministerie onmoge- lijk door de politie de burgers kon wor den opgelegd. Geen beslaande wet geeft de minister van Justitie de machtiging een dergelijke order te doen uitvaardi gen. Koningin bezocht 's Rijks Munt Voor het jaar '55 100 millioen nieuwe guldens in de maak Reeds in de 7e eeuw werden hier voor Frankische vorsten munten geslagen H. M. de Koningin heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan 's Rijks Munt t« Utrecht. In de Muntzaal heeft II. M. op de muntpers twee gepolijste nieuwe guldens geslagen. Deze twee bjjzondere exemplaren zijn de Konin gin als herinnering aangeboden. Toen H. M. even na twee uur Rijksmunt aankwam, waren hier reeds aanwezig de Minister van Financien, de heer J. van de Kieft, de secretaris generaal, mr II. A. M. van den Dries, de thesaurier generaal, jhr mr E. van Lennep en dc burgemeester van Utrecht, jhr mr E. J. A. de Ranitz. By het betreden van hel gebouw werd de Koningin ontvangen door minister Van dc Kieft en de Muntmeester, dr A. van Hengel. Woensdagmorgen is het derde Erkel overgedragen, die het schip in van de vijj patrouillevaartuigen, die op de Rijkswerf te Den Helder voor Amerikaanse rekening ten behoeve van Nederland worden gebouwd, door Kapitein ter Zee R. S. Hitch cock aan Commandeur G. B. M. van dienst deed stellen als Hr. Ms. pa trouillevaartuig ..Frcyr". Foto: Het hijsen van de Nederl. vlag op het achterschip van de ..Freyr". Vijftien treinreizigers gedood door ontsporing bij Leuven Een internationale trein met Duitse supporters, die de voetbalwedstrüd Enge landDuitsland hadden bijgewoond, is Donderdagochtend tegen haifacht ongeveer 200 meter van de DUIcbrug te Leuven ontspoord. De locomotief kantelde en twee wagons ontspoorden. De stoker, de machinist en een reiziger zün gedood. In het geheel zouden er vyftien doden zijn. Voorts zouden er ongeveer twintig zwaar- en talrijke lichtgewonden zjin. De politie is met snübranders aan het werk om personen, die klem zyn geraakt, te bevryden. De ramp deed zich voor l>y een aftakking op de lün LeuvenMechelen. Dc locomotief en twee wagons zün in de sloot langs het spoor terechtgekomen. De trein vervoerde in totaal 700 Duitse supporters, aldus wordt nader gemeld. IIy kwam uit Oostende en was afgeleid over Mechelen ten gevolge van de electri- ficcringswcrken. die op de lyn BrusselLuik worden uitgevoerd. De trein, die met volle snelheid reed kwam tot ontsporing bü een wissel. Dc locomotief ,dc tender en vier rijtuigen sloegen om in dc sloot die langs de spoorwegberm loopt. Acht andere rijtuigen derailleerden eveneens. Een zoon van de muntmeester bood H. M. bloemen aan. Na de begroeting werd het gehele bedryf bezichtigd. Achtereenvolgens bezccht het gezel- schap de graveerafdeling, üe reduceer- twee uur bü de I kamer, de goud- en zilversmeden, net smelbhuis. de plettery, de graveerafde ling, het schroelhuis, het blanchiment met randschriftafdeling, de muntzaal. de controle-afdeling en de muntverzame ling. Voor het bezoek was In de muntzaal de muntpers voor de nieuwe gulden, die voor deze gelegenheid van speciale muntstempels was voorzien, stilgezet. De Koningin stelde de pers in werking waardoor twee gepolijste guldens wer den geslagen. Deze twee door de vorstin zelf geslagen bijzondere exemplaren van de nieuwe gulden werden - gelijk hierbo ven gemeld - de Koningin als herinne ring aan het bezoek aangeboden. Het ligt in de bedoeling in totaal voor lopig honderd millioen stuks zilveren guldens aan te munten en deze in het volgend jaar geleidelik in de circula tie te gaan brengen. Zy zullen dienen ter vervanging van de nog in omloop zijnde muntbiljetten van een gulden. Met het uit de circu latie nemen van de aanvankeiyk 76 millioen stuks muntbiljetten is al be gonnen. Geleidelijk zullen deze dus geheel uit de omloop verdwynen. Evenals van zelfsprekend de oude guldens. Deze zijn in de jaren 1921-1940 aangemaakt. Sedert de aanmaak van de nieuwe guldens, waarmee in Augustus van dit jaar is begonnen, worden oude, reeds uit de circulatie genomen guldens uit de depots van de Nederlandschc Bank naar de munt in Utrecht gebracht. Zy worden in dc smeltoven van het ge bouw omgesmolten. Twee oude gul dens zijn voldoende voor dc vervaardi ging van drie nieuwe munten. De uitvoering van de nieuwe gulden, die uiteraard de beeldenaar van Ko ningin Juliana draagt, is ontworpen door prof. L. O. Wenckebach. Hij ont wierp ook de uitvoering van de andere naoorlogse munten Op de gemoderniseerde tegenzyde is het opschrift „Koninkrijk der Neder landen" vervangen door „Nederland''. De nieuwe gulden wordt iets kleiner, dunner en lichter dan de oude. De dia meter is van 28 mm op 25 mm gebracht, de dikte ran 2 mm op 1.8 mm en het gewicht van 10 gram op 6.5 gram. Het zilvergehalte blijft ongewyzigd. dus 72%; bij de guldens van voor de eerste wereld oorlog was het zilvergehalte 94 In het smelt-huis wordt de legering be. reid, waaruit de munten worden ver vaardigd, Deze bestaat voor de gulden uit een alliage van 72 zilver met, 28% ko per, voor de centen en stuivers volgens de Muntwet 1948 uit. 95% koper. 4% tin en 1% zink. Beide alliages komen over een met de vooroorlogse grondstoffen. Bij de bereiding ziin de respectieve blokme- talen aangevuld met liet tijdens de fa bricage afvallende schroot en ingetrok ken munten. Het vloeibare metaal wordt bij 1100 graden uitgegoten tot staven, die daarna op de vereiste dikte worden ge plet. Berekend naar een handelswaarde van het zilver van f. 103 per kg. heeft de nieuwe gulden een zilverwaarde van f. 045. De fabrics gek osten kunnen op twee cent worden geschat. F bewolkt met plaatselijk wat T-J1' motregen Krachtige tot Jh'Bteljjke wind. Iets zachter, ■J'-ioostelijke helft van het ;:?end droog weer met later ^"•?en. Overwegend matige FZuiti en Zuid-West. Onge- temperaturen. onder: 16.32 uur. B'153 uur; onder: l~. Katwijk te 8 05 en 20.36 19 bestaat uit 12 pagina's Minister Kernkamp: Nieuw Guinea behoort bij Nederland" In zijn Memorie van Antwoord over de ontwerp-begroting 1955 schrijft de minister van Overzeese Rijksdelen: Dc regering onderschrijft de opvat ting, dat daar het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van Nieuw-Guinca voor 't dienstjaar 1954 in behandeling is. het overbodig is uit voerige beschouwingen te houden over aangelegenheden betreffende dat Ryks deel. De regering is zich bewust van het belang van een tjjdige indiening van de begrotingen var Nieuw-Guinca by de Staten-Generaal Zij streeft er naar zulks zoveel mogelijk tt bevorderen. Van dc begroting van het gebiedsdeel voor het dienstjaar 1955 kan worden medegedeeld, dat het concept gereed Prins Bernhard bij herhalingsoefeningen Z.K.H. Prins Bernhard is gen in zijn functie van Inspecteur-Ge neraal der Kon. Landmacht in gezel schap van enige officieren van zijn staf naar Duitsland vertrokken om een bezoek te brengen aan de herha lingsoefeningen van de derde devisie aldaar. Vandaag inspecteert dc Prins de troepen in Vogelsang en morgen die, gelegerd in het Sennelager. In het Laboratorium voor Kris tallografie van de Technische Hogeschool te Delft is men op het ogenblik bezig met een wonderlijk procédé, n.l. het kweken van kunst matige kristallen uit een samenstel ling van diverse chemicaliën. Foto: een kijkje in het laborato rium. waar een laborante bezig is met het tot plaatjes snijden van een piëzo-electrisch kristal. Dit moei lijke en nauwkeurige werk geschiedt met behulp van een vochtige draad, die van de bovenste klos op de onderste wordt gewonden. Deze speciale kristallen zetten uit bij het doorvoeren van een stroom en leve ren een electrische spanning, wan neer men er druk op uitoefent. De Koningin, die in alle afdelingen haar grote interesse toonde, eindigde haar rondgang in de muntkamer voor een bezichtiging van de muntverzame ling. Deze verzameling, tot een waarde van ver boven de ton. bevat overwegend Nederlandse munten van omstreeks het jaar 700 tot de huidige tijd. De grond slag is gelegd in 1845 en van dat tiid- stip af worden van elke nieuw geslagen munt twee exemplaren in de verzameling opgenomen. In de loop der jaren werden tevens zo nu en dan voor buitenlandse regerin gen munten geslagen Na de oorlog bij voorbeeld voor Indonesië en de Libanon Binnenkort zal voor Uruguay een aan munting beginnen. Reeds ln de zevende eeuw werden in Utrecht (Trechtt munten geslagen voor de Frankische vorsten In 937 ontving de Utrechtse Bisschop het recht munten te slaan uit handen van keizer Etto V en sindsdien is in Utrecht een munt ligt en in de komende maanden de 1 Munthuis! gevestigd gebleven, al langer Kamer zal worden aangeboden. dan duizend laar dus De regering aanvaardt ten volle de j In de middeleeuwen nam het aantal consequenties van het door haar uit- I munthuizen in het land onrustbarend gestippelde beleid t.a.v. Niciiw-Guinea. 'oe en in 1587 'entllde van Leicester. Vanzelfsprekend zal zij daarbij het 1 werd als uitvloeisel van de Unie van standpunt, dal de souvereinitcit van Utrecht begonnen aan een meer geor- ilat rijksdeel by Nederland berust, in |d?nd muntwezen. Munthuizen zouden al haar handelingen onverkort tot gel- gevestigd bltfven in Utrecht Dordrecht, ding brengen. JMiddelburg, Leeuwarden, Groningen,1 Twee sensationele moordgevallen voor Belgiselie rechters Oppassend arbeider en flink verzetsman doodden huil Twintig jaar dwangarbeid voor de jonge Leo Coppens (Van onze Brusselse correspondent) Twee sensationele rechtszaken trek ken op het ogenblik in België zeer de aandacht. In Aalst heeft de jonge arbeider Leo Coppens. stammende uit een keurige familie, die nog nooit iets met het ge recht te maken heeft gehad, na enkele jaren van voorbeeldig leven zyn jonge beeldschone echtgenote op gruwelyke wyze vermoord. Men vond de jonge vrouw gewurgd in het huis van haar ouders, waar het jonge echtpaar in woonde. De verstandhouding met de schoonouders was biükbaar goed. De jonge fabrieksarbeider, die jaren lang een voorbeeldig werker was ge weest, verscheen in de laatste weken niet meer geregeld in de fabriek. Hy raakte aan lager wal. dronk veel en na het gehele land te hebben doorgereisd, ging hy in Brusel enkele dagen geleden de door hem gepleegde moord vertellen aan een familielid, die de politie ver wittigde. Het eigenaardige van de moordzaak is, dat de ouders en de familieleden niet hadden gemerkt dat de jonge vrouw door wurging om het leven was gebracht. De arts had genoteerd, dat de vrouw aan een natuurlijke doods oorzaak was overleden. Pas toen bleek dat de echtgenoot geld had gestolen en sinds drie dagen uit het huis was verdwenen, rezen ver moedens. Diep onder de indruk en ont nuchterd stond de jonge man voor de rechter en bedekte zyn gezicht met de handen toen familieleden van de vrouw kwamen getuigen. Zün 63-jarige vader en hü zelf bra ken in tranen uit. toen de rechter hem vroeg wat hy zün echtgenote had kun nen verwijten en hy hierop ontkennend moest antwoorden. Loo Coppens is thans tot twintig jaar dwangarbeid veroor deeld. Tragisch leven In Luik is intussen een uniek proces aan de gang. Daar verscheen een in specteur van de Luikse politic, die in ontelbare moordzaken en diefstallen optrad, thans zelf voor de rechter! Iiy heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ook hy heeft zün echtgenote ge dood. namelük met acht kogels. De be schuldigde luisterde cynisch naar de uiteenzettingen van de feiten cn ant woordde precies en yskoud op de vra gen van de president van het Assisen hof. Harderwyk, Hoorn, Enkhuizen. Medem- blik. Kampen, Deventer en Zwolle. Dit waren provinciale munthuizen voor resp. Utrecht. Holland. Zeeland. Fries land. Groningen, Gelderland. West- Friesland en Overilssel. In 1647 werd de Utrechtse Munt. ca- 'estigd aan de Nc-ude in het oude St. Caeciliaklooster, langzamerhand uitge breid tot een heel complex var. bebou wen. echtgenoten Het treurige ln dit geval is dat Pierre Deschamps tijdens de bezetting een zeer verdienstelijk verzetsman is geweest, die talrijke gevaarlijke op drachten en sabotages heeft uitgevoerd. Het was in Luik een publiek geheim, dat hij na de oorlog een zeer lichtzin nig leven leidde, maar het duurde ja ren voordat zijn echtgenote besloot echtscheiding aan te vragen. Toen zij beslag liet leggen op een deel van zyn salaris heeft hy fn een vlaag van woede zijn vroegere echtge note van het leven beroofd. Deze moord heeft in de Maasstad grote beroering verwekt. Tientallen getuigen werden ge hoord. De geneesheren hebben Des champs geheel toerekeningsvatbaar ver klaard. West-Duitslaiul wil nieuwe wapens „Wij zijn geen afvaldepot voor schroot" Vooral in onze tegenwoordige tijd met zyn voortdurende snelle vooruitgang op technisch gebied verouderen wapens bij zonder snel. Sedert uitgelekt is. dat de West-Duitse Bondsrepubliek haar wa pens niet volgens de beginselen van de vrije economie zal mogen kopen, vreest men er in Bonn voor dat men. wan neer het West-Duitse leger opgericht wordt, veel oorlogstuig zal krygen, dat Amerika en Engeland niet meer willen gebruiken „Wü mogen", zo schrijft de toonaan gevende Frankfurter Allgemeine Zei- tung „niet te luchtig over dat probleem heenlopen en daarvan misschien onze definitieve toestemming tot de herbe wapening afhankelijk maken. De her bewapening is tenslotte niet alleen maar een militaire, maar ook een politieke aangelegenheid, waarmee iedere rege ring in zekere zin ook een buitenlandse politieke troef ln de hand heeft. „Waarom zouden wij", aldus het blad, „verouderde Patton-tanks kopen, die zoals men weel, de slechtste tanks van de wereld zyn? Waarom krijgen wij niet de moderne T 43 van de Amerikanen? Waarom willen de Engelsen ons alleen de lamme Centurion verkopen terwiil zÜ de moderne Conqueror voor zich zelf behouden?Met de andere wapens is het net zo. Men wil ons in 1955 met toestellen uitrusten, die al in de tweede oorlog minder goed waren of. wanneer ze kort daarna geproduceerd werden, toch nog de kenmerken ervan dragen". „Wij geloven niet aldus de Frankfur ter Allgemeine. dat een Duitse rege ring bevoegd is zulke posten af te slui ten. Wü zün geen afvaldepot voor schroot in de buitenlandse wapenindustrie Een leger, dat nieuw begint, moet ten minste het voordeel hebben, het mo dernste ve^ de wereld te zijn.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1