EIDSCH m DAGBLAD Qrïe militairen bij botsing gedood CHT I Drama aan Vondelingenweg (Rotterdam) Twee hunner waren Leidse studenten Kaar de stad It Vondelingenweg is een kamp i voor herhalingsoefeningen van afdeling zware Luwa tLucht- lene) van het regiment Ypen- _uj procent van de mannen, die ir herhalingsoefeningen waren, ktadagmiddag omstreeks half II? uur 's nachts met bewegings- Uitenard wilden deze militai- [kleine zestig man. naar de stad fferolgeladen auto's waren reeds ts De militairen mochten van l gebruik maken omdat de Von- (teg een heel eind van het cen- m. Weerrapporten Van hedenmorgen 7 uur verandering verwacht tot morgenavond: bewolking en overwegend nacht en ochtend plaatselijk verandering in tempera tot zwakke wind in hoofd- Zuld en Oost. (Opgemaakt 2 NOVEMBER Zonop 7. 35 uur; onder: 17.11 uur. Mun op: 13 Dl comotief sneed auto in tweeën aektoffers van onbewaakte overweg (Speciale berichtgeving) B militairen zijn gedood en drie gewond, van wie twee ernstig, toen «middag omstreeks kwart voor een op een onbewaakte overweg aan del ngenweg te Rotterdam een locomotief van een benzinetrein op een auto botste. Zó hevig was de kracht van de botsing, dat de auto, een nde driekwart tonner, in twee stukken werd gesneden. De cabine bleef dwarsligger haken, waardoor de locomotief en vier tankwagens ■den. De auto, waarin zich zes militairen bevonden, vloog in brand, gewonde militairen zijn via het Zuiderziekenhuis te Rotterdam naar het hospitaal in Den Haag vervoerd. Over de oorzaak van dit zeer tragi- jeuren lopen de meningen nogal sterk uiteen, maar het staat vast, dat rerweg de motor van de auto niet draaide. Overigens had de locomo- Is op deze lijn gebruikelijk is, slechts een matige snelheid. Ooggetuigen niet meer dan 10 a 15 kilometer per uur. De derde wagen, een zogenaamde drie kwart tonner, stond met zes man even voor de overweg Blijkbaar moest nog ergens op worden gewacht. Via deze over weg kan het verkeer van de secondaire weg langs het kamp van de Luwa op de betonweg naar de Vondelingenplaat komen. Om een boer met zijn paard en wagen gelegenheid te geven te passeren, trok de chauffeur van de driekwart ton ner zijn auto op. Of hij nu de trein niet heeft gezien en rustig op de overweg is blijven staan in de overtuiging dat er op deze allesbehalve drukke spoorlijn op dit tijdstip toch geen trein zou passeren of dat de motor is afgeslagen is nog niet bekend, daar de chauffeur, de soldaat J. C. de Jonge uit de Boomgaardstraat te Rotterdam, nog niet kon worden ge hoord. Auto op de rails De machinist van dc olietrein ver klaarde. dat hü acht meter voor de overweg plotseling de auto voor zich op do rails zag verschijnen. Hij remde onmiddellijk dc zware locomotief, die toch reeds niet zoveel snelheid had. Het mocht echter niet baten. De ge volgen van de botsing waren verschrik kelijk. Dc auto. waarin de jongens, verheugd om de stad in te gaan. zaten te wachten, werd radicaal in twee stukken gesneden. Dc cabine bleef achter een dwarsligger haken. Hierdoor ontspoorden de locomotief en vier tankwagons. Dc gesloten laadbak werd over een afstand van zestig meter meegesleurd. Beide delen van het voer tuig vlogen in brand. Lichamen van militairen vlogen door de lucht. Toen heerste er plotseling een doodse stilte waarin alleen het geknetter van de vlammen was te horen, voor slechts enkele seconden. Soldaten uit het tentenkamp snelden toe om te trachten hun kameraden nog te helpen Zij konden echter niet veel uitrichten Het pleit echter voor ae jon gens. dat zij niet in paniek geraakten Niemand wist hoeveel doden en gewon den er wel konden zijn. daar het niet bekend was hoeveel militairen in de driekwart tonner hadden gezeten. Er werd onmiddelltjk groot alarm gemaakt Vlammende resten Ziekenauto's van de G.G en GJ)., auto's van de Onderzeedienst aan de Waalhaven, brandweerwagens, politie en marechaussee ijlden naar de Vondelin genweg De trein, waarvan een tank wagon was omgeslagen met de daarnaast liggende vlammende resten van de auto. bood een aanblik of zojuist een piloot een voltreffer had geplaatst Uit een gat in de tankwagon vloeide olie Brand weerlieden hadden spoedig met schuim- blusapparaten dc vlammen gedoofd. De directeur van de G.GD., dokter S Spyer. leidde zelf het transport van de drie gewonden. Van drie militairen wer den de stoffelijke resten gevonden. Twee van de gedoden lagen onder de verkool de laadbak van de auto. De derde werd onder de gekantelde tankwagon vandaan gehaald Een aalmoezenier, die zich naar de plaats des onhells had gespoed, bad voor het zielehell van de zo plotseling uit het leven weggerukte Jongens. Onze foto geeft een beeld van de volkomen verkreukelde cabine van de wagen. Op de achtergrond de gedeeltelijk ontspoorde trein. Chauffeur kreeg shock Een militaire arts identificeerde de ge- doden en gewonden aan de hand van de naamplaatjes, die zy om hun hals droe gen. Naarstig zocht men in het zand of er nog meer slachtoffers waren. Zater dagavond om 12 uur. na terugkeer van de militairen, die met bewegingsvrijheid waren gegaan, kon op het appel met zekerheid worden gezegd, dat drie jon gens waren gedood en drie gewond De chauffeur is er nog het beste afge komen; hetgeen een gevolg is van het feit. dat hij in de cabine zat. Daar de auto in het midden is geraakt, zat hy dus het verst van de locomotief verwij derd. Hij heeft wel lichte verwondingen opgelopen, maar bovendien een ernstige shock. Vele burgerlijke en militaire autoritei ten stelden zich persoonlijk van het tra gische gebeuren op de hoogte. Vertegen woordigers van de Justitie. Hoofdcom missaris H M. C. A. Staal, hoofdlieden van de brandweer, begaven zich naar de Vondelweg. Na het bergen van de doden en het vervoer van de gewonden werd direct met de opruimingswerkzaamheden be- Vliegende schotels komen dichterbij LEZERES SIGNALEERDE ER EEN IN VOORSCHOTEN Mevr. G. B Papelaan 60 te Voorschoten, schrijft ons: Dinsdag 26 October om ongeveer 11 uur in de morgen werd door my een voorwerp waargenomen, dat mi. een vliegende schotel heeft kunnen zyn. Het kwam plotseling uit de wolken op ongeveer 2 kilo meter van de aarde, hield even stil en verdween even snel naar boven. Het was een model van een grote auto of slee met van onder wielen of 2 grote schijven. Het voorwerp maakte geen geluid. Amerikaans transportvliegtuig met 42 inzittenden vermist Super-Constellation verdween boven Oceaan bij vlucht naar Azoren Verongelukte C-47 na een week in Alpen gevonden Toestand in Britse havens thans (na een maand) weer normaal Arbeiders zullen, door overwerk, mogelijk nog verdienen aan de staking (Telefonisch van onze correspondent te Londen) De toestand in de Londense haven en de overige havens, waarin gestaakt werd, is vandaag voor het eerst sedert bijna een maand weer normaal. Zoals verwacht, hebben de stakers Zaterdag vrijwel eenstemmig besloten de arbeid te hervatten. De leiders verklaarden, dat er een grote overwinning was bereikt. Zoals men weet zullen, nu het werk is hervat, de onderhandelingen over het overuren-stelsel worden geopend. Maar het staat wel vast, dat de arbeiders hun zin zullen krijgen, namelijk de erkenning van het beginsel, dat overuren vrijwillig zijn. De strijdlustige stuwadoorsbond heeft zonder twijfel een grote morele overwinning behaald ten koste van de Transportunie, welke nauwelijks meer vat op eigen leden bleek te hebben, daarom zal ook na de staking de onder linge strijd tussen de twee bonden nog worden verscherpt. Scheepsreparateurs echfeh nog niet aan de slag De tot de Stuwadoorsbond behorende stakingsleiders hebben reeds het dreige ment geuit, dat opnieuw zal worden gestaakt als de Transportunie zou wagen hen uit de bond te werpen. De leiders vroegen de arbeiders thans zo veel mogelijk overuren te verrichten om de havens weer op gang te krijgen. Namen doden en gewonden Gedood werden de soldaten H. Meyer. 23 jaar en J. Veegens, 21 jaar, beiden student te Leiden en A. A. H. Knijff. 23 jaar. Den Haag. Zwaargewond wer den de korporaal J. A. M. Gijselhart. Rotterdam en de soldaat P. Ingwerscn, 23 jaar. Heemstede. Lichtgewond werd de soldaat J. C. de Jonge uit Rotter dam. De gedoden waren ongehuwd. Sinds watersnood 5 doden Een luitenant van de Luwa, die direct kordaat leiding gaf aan zijn jongens by de hulpmaatregelen, vertelde, dat in enkele jaren tijd nu vijf jongens van zijn onderdeel door een ongeluk om het leven zyn gekomen. Twee Luwa-militairen verdronken bij hulpverlening in het overstroomde gebied. Er zal tenminste een maand nodig zijn om de ontstane stagantie op te heffen. Het is natuurlijk ook ln hun eigen be lang. want zij moeten hun schade In halen. De stakers hebben er namelijk een bedrag van tien millioen gulden aan lonen bij ingeschoten. Thans ge loven zy. dat zy door lage overuren weeklonen zullen maken van 250 tot 300 gulden. Als puntje bij paaltje komt zul len zij misschien wel blijken aan de staking te hebben verdiend! De arbeiders, zo werd hun verteld, moeten ook door hun bereidheid tot een maximum aan overuren, demonstreren, dat zy niet tegen overwerk op zichzelf hebben gestreden, maar alleen voor het beginsel van vrijwilligheid. E>e reeds zeven weken durende staking van het personeel der scheepsreparatie- bedryven. waarby 8000 arbeiders betrok- vermist. Zaterdagmiddag om 5 uur heen men voor het laatst iets van het toestel vernomen. Het bevond zich toen op 800 ten Oosten van New York en het had brandstof aan boord tot Zondagmid dag 4 uur. Het is een viermotorige Lock heed Super-Constellation. Drie piloten van de TAA zyn Zondag te Mangaloe (Australië) om het leven gekomen, toen een viermotorige Viscount tijdens een mislukte oefenstart op dne •an de vier motoren hoogte verloor, te gen een boom botste en neerstortte Het is de tweede Viscount, d:e neerstortte iedert 23 October Op 24 October veron gelukte op het vliegveld Clampino by Rome een Viscount met 37 personen aan boord tijdens een noodlanding. Alle in- 2 ttenden werden toen gered. Vyf perso nen overleefden het ongeluk van giste- Een Internationale reddingsexpeditie heeft Zaterdag de lijken van 21 Ameri kaanse militairen en de wrakstukken hun toestel, een C-47. in de Ita- isc Alpen gevonden. Zes dagen ge leden werd het vliegtuig als vermist op gegeven nadat het van Rome was opge stegen. waar de manschappen een week einde hadden doorgebracht. i een week intensief zoeken, waarbjj andere vliegtuigwrakken aan het licht men. werd tenslotte de C-47 aange troffen nabij Carbonnet, 500 meter van ie Italiaans-Franse grens op Italiaans grondgebied Het wrak ligt op 2 700 meter hoogte, op een rotsachtige met sneeuw bedekte helling. Het schijnt, dat het toestel eni ge tientallen meters beneden de top te gen de berg is aangevlogen. De reddingsploeg deelde mede dat do lichamen wel kunnen worden geïdenti ficeerd. maar dat het toestel volkomen uiteen geslagen is. De oorzaak van het ongeval zal derhalve moeilijk vast te stellen zyn. Het ligt in de bedoeling do stoffelijke overschotten per muilezel naar het doel te brengen. Deze mannen, die veel minder ver dienen dan de dokwerkers, hebben grote offers gebracht, maar zij worden door hun bonden gesteund omdat het een officiële staking is. waarin 15 vak organisaties de hand hebben. De staking gaat over het ontslag van vyf electrl- ciens. Volgens de vakbonden dienen bij overtolligheid, volgens de daarvoor be staande regeling, de laatst aangenomen ken zijn, gaat echter nog door Tien arbeiders te worden afgedankt, maar de dagen geleden is er onderhandeld met werkgevers zouden van deze gewoonte de werkgevers. Op een voorstel van de zyn afgeweken door andere arbeiders te laatsten wordt thans gewacht. ontslaan. Prinses Beatrix bruidsmeisje Huwelijk Thijs Booy voltrokken Ds Toornvliet hield predikatie Prinses Willielmina, Koningin Juliana en Prinses Irene aanwezig Artsen gaan niet aeeoord met optrekking loongrens tot f 6000.- Yelen tegen particuliere verzekering (Speciale berichtgeving) De algemene vergadering van de Kon. Ned. Mij ter bevordering van de Ge neeskunst, welke Zaterdag te Utrecht werd gehouden, heeft een nogal storm achtig verloop gehad. In de eerste plaats staat wel vast dat de artsen in grote mate niet geneigd zijn accoord te gaan met het optrekken van de loongrens voor de ziekenfondsv crzekerden tot f. 6000. In de tweede plaats was het grootste deel van de artsen bovendien gekant te gen de actie, die een groep artsen ondernomen heeft ter ondersteuning van een particuliere verzekering in plaats van een Ziekenfondsverzekering. De tweede particulier secretaresse van Prinses Wilhelmlna, jonkvrouwe Sophie Elisabeth baronesse van Randwyck. en de heer Thys Booy, particulier secretaris met bijzondere opdracht van Prinses Wil helmlna. zijn Zaterdag te Gorssel in het huwelijk getreden. 's Morgens omstreeks halftwaalf vol trok de burgemeester tan Gorssel. mr J. O Thate. ten gemeentehuize het burger lijk huweiyk Bit het betreden en h:t verlaten van het gemeentehuis werden bruid en bruidegom toegejuicht door een grote menigte die zich voor hfï gemeentehuis had verzameld. Ongeveer een uur later werd het huwelitk in de Nederlands Hervormde Eroederkerk te Zutphen kerkehik bevestigd. Deze plech tigheid werd verricht door prof drS F H J. Berkelbach van der Sprenkel oud hoogleraar aan de Ritksuniversiteil t Utrecht. De predikatie werd gehouden door ds G Toornvliet. Gereformeerd stu- dentenpredikant te Leiden. Dez= had als uitgangspunt voor ziin prediking geko zen Mattheus 28: 20a Na de bevest gir g en inzegening zongen de aanwezigen het bruidspaar het derde vers van Ge zang 149 toe Aan het slot van de dienst werd het lied van de Oecumenische Be weging gezongen De critiek betrof in de eerste plaats de werkwyze. welke het comité had me nen te moeten volgen, zonder h.ervan het bestuur der maatschappij in kennis te stellen, en in de tweede plaats was men van mening dat. nu de verzekenngs ondernemingen geen enkel gedetailleerd plan hadden voorgelegd, het nog te roeg was om een actie te ondernemen. Van de bestuurstafel kwamen een aan- al voorstellen, welke de richtiynen van als eersten het feliciatieregis- j het komende artsenbeleid zullen uitma- ter tekenden. H.K.H. Prinses Beatrix ken. Zy hielden oa. in: een betere re- was zowel in het gemeentehuis als in geling van de rechtspositie van de art- de kerk aanwezig. Samen met jonk- I cen. zowel van de vet zekerden in het vrouwe Renée Róell en Babette van -?ekenf:n>w -z*n. en een tweede da', ie Rappard fnv-ee.-d- zij ->'= brnik^ei Dc dienst in de kerk werd bjjge- j woond door Prinses Wilhelmina, H. M. j de Koningin en H.K.H. Prinses Irene, honorering van de artsen verder moet worden aangepast aan de totaal veran derde conceptie van de ziekenfondsver houding. In de zaak van de specialisten is er nog een protest gekomen tegen de gang van zaken in sommige grote steden, namelyk dat de patiënt geen vrye keus van specialist heeft by ziekenhuisopna me en dat het niet aan de gemeentez.e- kenhuizen verbonden specialisten verbo den is hun eigen patiënten, indien zy ln deze ziekenhuizen worden opgenomen, hetgeen beslist wordt door de gemeen te en niet door de patiënt) te behande- --•53 uur; onder: 22.11 uur. te Katwfjk te 6.47 uur en mmiroet bestaat uit lz pagina's Twee doden bij Leek Gisternacht omstreeks halféén is te Nietap by Leek een ernstig auto-onge luk gebeurd Twee jonge mannen uit het naburige Zevenhuizen. A Holtrop en J Hut. hadden plaats genomen ln een per sonenauto bestuurd door H Vogel. Ver moedelijk door te grote snelheid raakte de bestuurder de macht over de wagen kwijt en reed tegen een boom De jon gemannen werden op slag gedood De bestuurder ls met een zware hersen schudding en een schedelbaslsfrnctuur in een dei Groningse ziekenhuizen opge nomen. Samen met Rence Roëll en Ra-tweede Particulier secretaresse en g/i de heet Thijs Booy zien het bette van Rappard fungeerde Prtn- de Particulier Secretaris eau H R II.bruidspaar hier hij hel verlaten van ses Beatrix Zaterdag als bruids- Prinses Wilhelmina. ]vr. Sophie liet stadhuis le Gorssel. meisje bij het huwelijk tussen de I Elisabeth Baronesse van Randwijck j MAANDAG 1 NOVEMBER 1954 No. 28381 j. j w. Senny ur: J- Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2.15 per maand; f 0.50 per week (Vitte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1