ioe de nieuwe veemarkt er zal uitzien Leidse Veemarkthal toont veel relijkenis met die van Hamburg BDrbereiding en bouw vergen I vermoedelijk vier jaar Iieidse Raad staat vandaag voor belangrijke beslissing «ii reeds eerder uiteenzetten laatst nog in ons Blad van 11. wordt thans ge- aan een plan. waai mede de toenmalige directeur en Havendienst zich ernstig Sindsdien znn echter de om- ingrijpend gewijzigd. Zo is om rekening te houden belangrijke aan- en afvoer vervallen omdat zulks thans deel (pl.m. 90 'ri per oude plannen, waarbij in de omgeving van het was gedacht, hielden op dit met het maken van een Thans behoeven in dit extr3 voorzieningen meer getroffen, zodat men bij de minder gebonden was. nieuwe situatie bij de plannen deed zich In het Moest voor en na 1930 terrein voor Schuttersveld worden gelaten, nog voor een belangrijk de bouw had men meer te ..op een dat daarvoor het te worden aan- daarbii willen wij het laatste iaren in sterke gevoeld aan een hal grote sportevene- vorig jaar bij de van de begroting drong de een motie bii het College hiernaar een onderzoek in waaraan die van een overdekte kan worden toe-zevoegd. en W. doen besluiten het te een oplossing, welke thans wordt gedaan. en w. naar hamburg. in interne kring tot dit gekomen, bracht een waarvan o.m. ook adjunct-directeur van en de directeur van ais deel uitmaakten, een in het waaronder ook nburg. Na die tijd en na ngen, waarbij het vóór en e diverse bezochte objec- Ikaar werden afgewogen, men de voorkeur aan de in- f van de veemarkt in Ham- Teneinde zich van alle details Leiden biedende mogelijk- op de hoogte te stellen, de burgemeester, de wethou- let uitzondering van de heer D. f Kwaak, die aan de Hamburgse reeds eerder een bezoek de gemeente-secretaris en de van Markt, en Havendienst een bezoek aan deze stad. In ankelijk gestelde verwach- werden zij niet teleurgesteld tstond hel th&na Raad in aangeboden schetsplan, dat in zün vormgevine sterk aan de Ham burgse veemarkt doet denken en waarvan wjj op deze pagina enkele foto's publiceren. Leids plan op Hamburg afgestemd De Hamburgse veemarkthal ruim HOOvierkante meier en biedt plaats voor plm. 2500 runderen en ongeveer 5000 schapen. Er ziin tal van kantoren Object van 8.500.000 voor handelsfirma's en bergplaatsen in ondergebracht Dank zij een zeer ver nuftige vinding kunnen 12 man in 10 uur de gehele opstand in de veehal on- galerij voorzien heeft een oppervlakte var. der de grond doen verdwiinen. In totaal wordt over een gezamenlijke lengte van ruim 1400 vierkant? meter en biedt plaats en betonnen voerbakken geklept, waarna een effen betonnen vloer verschijnt In deze toestand is deze kolossale ruimte geschikt voor congres- of expositie-hal. De hal. welke ongeveer 10 meter hoog heeft een nzeren dakconstructie, die slechts vier zullen als steunpunten heeft. t men in Hamburg en ook straks Leiden voor de hal de waaiervorm gekozen heeft, vloeit voort uit archi tectonische en markttechnische redenen Zo blijven er o.a. minder ongebruikte, dode hoeken, waardoor mede het nuttig effect van de hokken en balies groter is. Aan de achterzitde van de hal, waar voor reeds tal van Europese marktdes- kundige belangstelling aan de dag leg den. treft men een uitgestrekt los- en laadperron aan. Het imposante interieur van de veemarkthal in Hamburg, nadat deze geschikt is gemaakt voor het De inrichting van de houden van tentoonstellingen en/of Leidse hal j massabijeenkomsten. Het ontwerp van de Le.dse hal 'op pervlakte circa 1 H.A.) wiikt in zoverre van de Hamburgse veemarkthal af. da: hierin geen „beweegbare" vloer is opge nomen Dit is ook niet noodzakelijk, aangezien men slechts on 13 van de oppervlakte <de runderafdeling) perma nente hokken en balies zal aantreffen. Het resterende 2/3 gedeelte tde schapen- Deze tekening geeft een beeld van de localisatie der nieuwe veemarkt en het nieuwe parkeerterrein annex feestterrein. De nieuwe hal, welke een plaats vindt op het huidige Schuttersveld, is aangegeven met het cijfer 1, het nieuwe parkeerterrein bien achter Groenoord met het cijfer 2, het demonstratie- terrein met het ci/fer 3 en de nieuwe brug over de Haarlemmertrekvaart ten behoeve van een directe verbinding tussen marktterrein en parkeerterrein met nummer 4. Water is in de tekening grijs aangegeven, de nieuwe markthal en bijbeho rende gebouwen zwart, en het parkeerterrein en demonstratieterrein geruit. Ter oriëntering diene nog het volgende. Het viaduct bij de Rijnsburgerweg onder de spoorbaan is het nieuwe, definitieve viaduct, In streepjeslijn aangegeven. Daarnaast is in stippel lijn het huidige tijdelijke viaduct getekend. Alle wegen en andere objecten, zoals zij op de tekening zijn aangegeven tussen Spoorbaan, Stationsweg, school aan de Rijnsburgersingel, Marislaan, Aloëlaan, Haarlemmer trekvaart en viaduct en brug van spoorweg bij de Haarlemmer trek vaart betreffen thans nog niet be staande doch ontworpen wegen en gebouwen. Voorts is een toekomst beeld de verbrede brug bij molen De Valk over de Rijnsburgersingel, de brug over de Haarlemmertrekvaart, uitkomende tussen Musschenbroek- straat en Lucas van Leydenstraat, benevens het geruite parkeer-feest terrein. Ter verdere oriëntatie diene, dat het demonstratieterrein (3) komt te liggen ongeveer waar thans de speel weide Marelita gelegen is. De toe gang tot het nieuwe parkeerterrein bij de nieuwe brug over de Haarlem mertrekvaart is geprojecteerd In het huidige Groenoord. Geheel links boven in de tekening is in streepjeslijnen het begin van een nieuwe weg aangegeven, lopende van het einde van de Mariénpoel- straat als verlengde van de Maredi/k tussen deze straat en de Boerhaave- laan, via een nieuwe brug over de Poelwetering. Deze voor de toekomst geprojec teerde weg geeft een uitvalspoort uit Leiden via het nieuwe marktcen trum in de richting van Oegstgeest. Het ligt m de bedoeling, deze weg naar de omgeving van Oud Poelgeest te leiden. Voorts is ter vergelijking van opper vlakte en verkeerssituatie links van het midden onderaan nog het huidige marktterrein en de parkeerplaats Oude Beestenmarkt aangegeven. Een gedeelte van liet interieur runderafde ling) van de vee markt hal in Hamburg. Balies en voerbakken kan men liicr, dank zij een in genieuze vinding, on der de grond laten ver dwijnen. Links en varkensafdeling) biedt voldoende ruimte om als tentoonstellingshal te dienen. Het Ugt in de bedoeling, dat cp de galerij waarop ook ruimte voor het publiek de kantoren van de markt- en veterinaire dienst worden onderge bracht, terwijl vee- en fourageh.indela- ren 'eventueel ook bankkantoren) straks een gelegenheid zal worden geboden ten Oer gelijke ruimte te huren. Hieraan ligt de gejachte ten grondslag, dat men de toekomstige hal als een agrarisch cen trum wil zien. Aan de voorzijde van het gebouw denkt men een aantal (vermoedelijk cafes en melksalons. zii het uiter aard van bescheiden omvang, in te richten. Deze ruimten, voor een vee markt nu eenmaal onontbeerlijk, zullen op de eigenlijke hal corresponderen. Schouwburg ook op het Schuttersveld? Behalve de hal. met het daarbij be horende los. en laadperron. treft zr.en straks alles als de Raad daar heden mede accoord gaat op het Schut tersveld ook het demonstratieterrein en een ruimte voor plaatsing van rij wielen aan. Dit deel van de veemarkt beslaat circa 3.6 H.A. Op deze wijze blijft voor andere doeleinden nog on geveer 30.000 vierkante metcT van het Schuttersveld beschikbaar. Voor een Schouwburg? Hij weten het niet, doch lezen wij er de geleidebricf van B. en IV.. gericht aan de Raad in verband met het veemarktplan. nog eens op na, dan zegt het College daarin: „Ander zijds achten wij het niet verantwoord het gehele Schuttersveld, dat door ziin uitstekende ligging bijzondere be tekenis heeft voor centrale stedelijke voorzieningen, aan de nieuwe veemarkt op te offeren". Een goed verstaan der In verband met deze overwegingen is dan ook het parkeerterrein ongeveer 500 meter van de los- en laadplaats van de veemarkt verwijderd aan de over zijde van de Haarlemmervaart gepro jecteerd '6 7 H.A. groot'. Met deze vaart zo dicht bi) de veemarkt zal ook in de toekomst voor vTiiwel alle veeschuiten gelegenheid bestaan het aangevoerde vee m de onmiddellijke nabilheid van het veemarktterrein te lossen. Overzien wij het thans in schets in gediende ontwerp, dan mag zeker van het huidige College van B en W. wor den gezegd, dat zij de stelregel: „Re geren is vooruitzien" ook in dit plan tot uitdrukking brengen. Nieuwe veemarkt over 4 jaar gereed? Hoewel uiteraard noe zeer moeilijk een tijdstip, waarop de nieuwe vee markt in gebruik wordt genomen, kan worden vastgesteld, verwacht men. dat hiermede nog ongeveer 4 jaar ge moeid zal wezen. Men gaat daarbij uit van de veronderstelling, dat de voor bereiding (het maken van een uitvoe rig plan. het verkrijgen van de beno digde toestemmingen en hel treffen van een financiële regelingi nog onge veer 2 jaar in beslag /al nemen, ter wijl ook dc bouw van hal en brug en de aanleg van een parkeerterrein plm. 2 jaar zal vragen. 'ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 18 October 1954 Tweede Blad Na. 28349 HJENAVOND het is niet te verwachten, dat de ca Raad in een middagzitting klaar komt staan i stadsbestuurders voor een zeer belangrijk besluit: LjL, zjch uit moeten spreken en hun fiat moeten jn aan een door B. en W. ingediend schetsplan, dat [U- van een nieuwe overdekte veemarkt op het jMirsveld beoogt. En dit niet alleen. In de plannen ook opgenomen de aanleg van een parkeer- lil).(nabij „Groenoord") en de bouw van een brug fjg Haarlemmertrekvaart. In totaal een project, dat Itl£00.000 is geraamd. '<n W. en dit ligt voor de hand zijn bij de Beiding en uitwerking van dit plan niet „over één jjj" gegaan. Bezoeken werden gebracht aan belang- veemarkten in binnen- en buitenland, terwijl o.a. ook jjyiseurs voor stedebouwkundige en planologische aangelegenheden werden ingeschakeld. Nu het plan een maal ter tafel ligt, kunnen wij „onthullen", dat het College van B. en W. en alle bij het plan ingeschakelde diensten, sterk onder de indruk zijn gekomen van de na de tweede wereldoorlog in Hamburg gebouwde „St Pauli-Markt- halle", de grootste veehal in Europa. Het thans ingedien de ontwerp is dan ook voor een belangrijk deel zo niet geheel afgestemd op deze waaiervormige veemarkt hal. Teneinde onze lezers enigszins een indruk te geven van de toekomstige bouw en inrichting van de markthal al zullen deze dan op enkele onderdelen afwijken van die in Hamburg hebben wij contact gezocht met die instanties, welke ons van voorlichting konden dienen. Bovendien drukken wij op deze pagina een tekening af, waarop zeer nauwkeurig de ligging van nieuwe veemarkt en parkeerterrein is aangegeven. De veemarkthal in Hamburg - dc groot ste in Europa biedt plaats voor 30.000 per sonen Rechts

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3