Mode-oorlog in Schotse Hooglande| „KILT of ROK?" MODERN FROU-FROU VROUWEN ANNEXEERDEN TRADITIONELE KLEDII DER MANNEN WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 16 OCTOBER - PAGINM Spiegeltje, spiegeltje, aan de wand Dat wat je niet ziet: een lust voor het oog Parijs, October 1954. Naast massa's rechte rokken brengt de mode deze winter ook massa's wijde dito's. En die wijde rokken zijn lang niet altijd „heel erg wijd", ook al heeft het vaak de schijn. Ze lijken zo wijd omdat ze - over een verrukkelijk intimiteitje - breed en glad uitstaan. Dat intimiteitje is een onderrok van piqué, popeline, batist, organdi, mousseline, tule, taffetas, faille, etcetera, etce tera. Hij is niet maar „een gewoon stukje lingerie", doch een meestal zeer bewerkelijk kledingstuk, waarvan het vaak jammer is dat het door een andere rok wordt bedekt - al is het waar, dat sommige katoenen en zijden onderrokken ookals bovenrok kunnen worden gedragen Geen kleur is taboe voor die moder ne lingerie: naast witte en zwarte on derrokken zijn er ook die (el gekleurd zyn rood o( geel en andere die een zachte pasteltint vertonen bleu of mauve. Er zijn er van effen mate riaal. maar ook ran gepatroneerd (noppen en strepen), en de meeste worden, geheel of gedeeltelijk, met paardenhaar verstevigd. Hun snit is met minder bestudeerd dan die van een Japon, het gebruikte materiaal is niet minder fraai dan dat wat voor bovenkleding wordt verwerkt en de hoeveelheid stof die ze vergen is meer dan royaal. Gevolg: de moderne on derrok ls dikwijls een grote luxe en altUd een lust voor het oog, al wordt hU dan gemeenlUk ook niet gezien Als voorbeeld: De glad uitstaande rode nylon on derrok. waarvan de gerimpelde strook door een kanten entredeux van de eigenlyke rok gescheiden is en zelf met een kantrand werd gezoomd: het model is over een paardeharen frame gewerkt. De rok van donkerblauwe» die langs de zoom drie gea;T banden faille in dezelfde Ket| en die tevens als bovenrok k::| gedragen. De witte, zwart genopte I rok, die van een genmpeDl voorzien is en van een zwsr boven de strook werd Onder het lint is een band gewerkt. De onderrok van witte, piqué, die boven de zoom JJj incrusteerde banden zwart pi® draagt; deze banden, die vo-H vigte van de rok zorgen, z.fl een originele garnering. H Het model van zUden n:® dat gegarneerd is met een O' bouillonneerde dubbele strtf'M onder een even brede, glat® van paardehaar. H De eenvoudige witte bat-® met strook van Engels b::® en geappliceerd wit satijnen® aan de zijkant gestrikt is 9 En tenslotte de ondeirrk-flH van gele katoen, die vo twee enorme zakken Onder ken begint een volant die hele rugbreedte doorloopt. Mogen vrouwen ken dragen? Deze en houdt in veel land moederen bezig. Vrou ten vrouwelijk gek zeggen velen, ten zeggen wat doet de vrou* meeste gevallen wil. Zij draagt wat dat haar goed staat bij ons. zo is het ook land. waar de mannen van broeken veelal f gen en waar nu vele deze mannelijke drad hare hebben protesten van het slacht ten spijt. (Bijzondere Medewerking) De Hooglandse vrouwen mogen op alle bi/eenkomsten van deze aard dansen, maar op sommige alleen in rok en niet in kilt. Kentering TOCH kan een scherp waarnemer de toestand aan het Schotse mode-front als ..Niet Helemaal Kans loos Voor De Man" bestempelen. Hier en daar is er aan de horizon heus een glimpje hoop (voor het sterke geslacht). De Schotten begin nen zich namelijk te herinneren, dat pas in onze, pas in de twintigste eeuw de vrouwen begonnen zijn om op de bijeenkomsten der Hooglanders te dansen in kilt en behalve de kilt ook de sporran (tas), mannelijke wambui zen en regimentsdolken te dragen. De protesten der 'verontwaardiéraé, vuur, venijn en spot spuwende, ex- onderofficieren van beroemde Hoog landers-regimenten als de Black Watch en de Queen's Own Camero- nians werden door de Hooglandse dames lachend terzijde geschoven. De kilt, vonden en vinden zij, staat immers goed! Zo kon het jaren lijken alsof de roemrijke, wereldvermaarde kilt de bekoorlijke, traditionele dracht der Hooglandse vrouwen geheel vbn het Schotse toneel zou verdringen. Na de oorlog begon een kentering in te treden. De organisatoren van sommige samenkomsten der Hoog landers vaardigden een verbod uit: Volwassen meisjes en vrouwen mogen niet meer in kilt dansen. Het gevolg? Tevredenheid in menig mannelijk gemoed en verzetsneigingen onder de leden der schone sekse. Slechts kleine meisjes was het toegestaan, in kilt te dansenomdat ze er dan zo aardig uitzien! Dat is nu manne lijke logica, zeiden de Schotse vrou- Op het ogenblik is er in Schotland zelfs een duidelijke stroming bemerk Een trommelslager en een pi/per van de Cameron-Hooglanders baar om de vrouwelijke dracht van weleer in volle luister te herstellen. Die dracht bestaat uit een fluwelen keurslijfje en een rok van geruite stof. Vooral als de stof niet te zwaar is, leent deze kledij zich bij uitstek voor de volksdansen. Dat zij niet minder goed staat dan de kilt bleek tijdens onlangs gehouden feestelijke samen komsten. De vrouwen, die daar in rok verschenen, trokken sterk de aan dacht, niet alleen, omdat zij tot de uitzonderingen behoorden, maar vooral, omdat zij er zo aantrekkelijk uitzagen. Mannen, Houdt Vol! U ziet het, er is reden om van enige kentering te spreken. De vrou wen beginnen hier en daar in de Schotse Hooglanden tot inzicht en inkeer te komen. Zullen de Schotse mannen in staat zijn om die, zeer late, tekenen van berouw aan te moedigen en te doen uitgroeien tot een „Anti- Kilt Beweging"? Ik ben zelf een man en ken de mannen. Daarom twijfel ik sterk aan de uiteindelijke zege van de man. Ik kan ter ondersteuning van mijn twijfel sprekende feiten aanvoeren. Nog niet zo lang geleden kwam een aantal stoutmoedige Amerikaanse meisjes studenten op bezoek in Engeland en Schotland. Zij vormden een doedel zak-band. En gestoken in volledig Hooglands costuum, mannelijke trant, traden zij op in vele steden en dor pen, ook in de Schotse Hooglanden. Hoe werden zij overal ontvangen? Met daverend enthousiasme, zelfs door de ex-onderofficieren van de Hooglandse regimenten. Eerlijk ge zegd was ik zelf ook opgetogen, meer HEEL misschien let wel, ik schrijf alleen maar, en dan nog erg voorzichtig, misschien zal het bedreigde en onderdrukte sterke geslacht in Schotland er in slagen om eerlang te bereiken, dat de Schotse mannen weer alleen en uitsluitend dragers van de kilt zullen zijn. Ik voeg er direct aan toe: Maar dan moeten de Schotse mannen ook werkelijk geluk hebben. Wat mij persoonlijk betreft, ik zal aan die Overwinning van de Man pas geloven, als ik de dag beleef, dat de vrouwen van Schotland afstand zullen doen van de kilt. Waarom Omdat een kilt vele vrouwen nu eenmaal goed staat. Een vrouw in kilt weet zich (en is ook vaak) aantrekkelijk. Daarom kan ik mij niet voor stellen, dat de Schotse meiskes de kilt ooit onvoorwaardelijk zullen teruggeven aan de man, zonder tevoren verzet te plegen tot het uiterste. Danseresjes op een volksfeest van Schotse Hooglanders. Wann dit aardige viertal ziet, kunt U zich dan voorstellen, dat vele Scha fel gekant zijn tegen het dragen van kilts door vrouwen? nog over de meisjes dan over de muziek. En ik weet stellig, dat tal van Schotse mannen het net als ik erg zouden waarderen, als die in kilt ge stoken Amerikanerinnetjes nog eens op bezoek kwamen. Want, weet U, het is eigenlijk zo, dat de vrouwen wel een beetje gelijk hebben, als ze zeggen, dat een kilt een flatteuze dracht is.... t voor mannen, maar ook v wen. En juist om deze redej de kans van ons, mannen,! overwinning in de Mode-OM de Schotse Hooglanden h(f Het oog, ook het mannelijk! immers ook wat! (Nadruk

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 10