LUNAPARK: orgie van geuren en geluid LEIDSCII DAGBLAD - MAANDAG 4 OCTOBER Parade: imponerend seliouwspei Grotere deelneming dan ooit tevoren Nog nooit hebben op 3 October zoveel militairen deelgt mars en het défilé als dit jaar. Er waren onderdelen van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Luchtmacht en de Nationale Re serve. Natuurlijk was ook „Pro Patria" weer aanwezig. De militaire en burgerlijke autori teiten. die voor het bordes van het stadhuis de militairen zagen defileren. Overzicht van een hoekje van het overvolle kermisterrein, genomen van de trans van molen De Valk. „De" Fontein springt Een kleurig schouwspel leverden de muziekkorpsen tijdens de mili taire parade op. Een van de trom pettisten in actie. telkens De aankondiging in de Feestwijzer, dat de Fontein op de Vismarkt v.m. om 10 uur zou springen, deed onze wande ling in de feestelijk met vlaggen ge sierde straten langs de Vismarkt voe ren. Ter hoogte van de Koombeurs zochten wjj men kan nooit weten achter één der pilaren van deze brug bij voorbaat dekking. WO hebben het nu eenmaal niet zo op springen, of het zou van een paar aardige meiskes moeten izyn. die dartel onder een springtouw doorspringen. Klokke tien uur was het grote moment aangebroken. Van sprin gen van de Fontein was in het geheel j geen sprake. Slechts een paar water straaltjes spoten in een sierlijke bocht omhoog Half twaalf ging de kraan ■eerkerend j dicht De Fontein staat er nog. Van ex- Sensatie en znelit naar prijzen streden om de voorrang Met de tienduizenden hebben wjj ons Zaterdagavond mee laten drijven anders kunnen wc 't niet noemen,' want lopen was het soms niet meer langs de Turfmarkt over het smalle bruggetje, waar we 't gevoel hadden langzaam gewalst te worden over de Beestenmarkt langs molen „De Valk" naar het Schut- tcrsland. Dit staat hier nu wel eenvoudig, maar zo simpel was 't toch niet. Na ons door de controle gewurmd te i SHF.IK MET SIK hebben, werd onze blik al dadelijk ge- grepen floor een hoge houlon „ellage A h'dlt V™*'"]eerhjkhe.fls- rechts. fle ..Skyrocket". Wat 't nu pre- ■hetk. compleet met cries was. flat ziel, in luttele seconden k binnen in ons voltrok, weten we nii doch zonder ons te beraden wilden met vaste welgerichte schreden t clssa gaan. Wilden we. ja. want ver- I Het défilé werd afgenomen door de Brigade-Generaal G Dijkstra. Territo riaal Bevelhebber West. terwijl, naast vele andere militaire autoriteiten, ook aanwezig was de Generaal-majoor Steenmetzer, inspecteur der artillerie. Langs vier verschillende routes be reikten de colonnes het Levendaal, waar ook een gemotoriseerde afdeling lichte luchtdoelartillerie opgesteld werd. Voor afgegaan door de drumband van de Na tionale Reserve, district Zuid-Holland- Noord trokken de verschillende groe pen. thans als één colonne, naar de Breestraat. waar het défilé werd afge nomen. Achter de parade-commandcm. de majoor-vlieger-waarnemer S. de Jor.g, volgde de Studentenvereniging tot vrijwillige oefening in de wapenhandel ..Pro Patria": een zeer aparte groep, met de witte pluimen en witte slobkou sen. temidden van de overige onderde len. Op tonen van goede marsmuziek, waarvoor de kapel van het Marine Vliegkamp Valkenburg, die van de Ko ninklijke Luchtmacht en de drumbands van de Nationale Reserve, uit de dis tricten Zuid-Holland-Noord en Zeeland zorgden, marcheerden in strakke gele deren. het hoofd gericht naar de parade inspecteur. de troepen langs Stram ook zaten de mannen van de Li Lu A in hun wapens of achter de stukken Het materiaal was keurig opge poetst en alles blonk, alsof er nog nooit mee was geoefend. Duizenden mensen hebben dit alti'd weer Imponerende schouwspel gad° geslacen. vooral op de Breestraat nabij het Stadhuis,, stond het zwart van de mensen. Het enige regenbultje, dat er Zater dag gevallen is. kwam juist op het mo ment dat de eerste troepen het Stad huis hadden bereikt Gelukkig was het spoedig over. zodat ook de parade niet in het water is gevallen. Jeugd amuseerde zich kostelijk BIJ POPPENKASTVOORSTELLING IN STADSZAAL. Was het niet doorgaan van de bal lonnenwedstrijd voor de leerlingen van de vierde klasse van het openbaar en bijzonder onderwijs een grote tegenval ler, deze is ruimschoots vergoed door hetgeen de 3 October Vereenicine daar voor in de plaats stelde: een poppen kastvoorstelling In de Stadsgehoorzaal. Wat heeft de jeugd zich met dit pop penspel uitermate geamuseerd! Wat leefde zij intens mee met de avonturen van Jan Klaasen. het aapje en a] de personen, die ln dit spannend spel door de heer Onderwater ten tonele werden gebracht. Er kwam zelfs nog een imita tie-draaiorgel aan te pas. Gezien enthousiasme van jeugd, die er deze losies was sprake. ochtend echt ..inzat menen wij dat ook een dergelijke voorstelling kan uit- groeien tot een vast onderdeel van het zo traditionele ..3 Octobermenu". De schoooljeugd zal het zeker op prijrf stellen. Pro Patria. de traditionele groep in het militaire défilé .trekt langs de autoriteiten bij het stadhuis. Foto's Drie Octoberviering A. van Vliet der kwam hot niet. Onze levensgezellin hield ons namelijk stevig aan een jas pand vast en fluisterde - voor ons ech ter zeer hoorbaar en met een geen te genspraak duldende intonatie - je gaat de toeschouwers de nooit eerder geziene j wonderen van zijn tuin voorspiegelde, j de eigenschappen moet hebben van de nvanger van Hameln. Het ..sluit U sluit U aan" werd kennelijk niet daar toch zeker niet in he, met de druk op daar - je lijkt wel gek. En daar verging ons een illusie, want plots was 't wel duidelijk wat nu dat eerste onbe stemde gevoel was. In de opkomende te leurstelling stond het ineens klaar voor de geest, dat we hier nu eens hadden i iucuai cucrvci tonen waartoe een man. zelfs spcelgclegenheden een -penneridder, m et»»» u»n «m Met i 5 dat al hebben v gelaten voor wat ze waren Meestal is I de binnenkant \an dergelijke gelegen- heid niet in overeenstemming mot tot dovemansoren gezegd. We waren intussen aardig in 't ge drang geraakt. Toen we weer iets rui mer konden ademhalen, stonden we met op z tentje door middel van allerlei "uiterst inge nieuze en ingewikkelde apparaten z'n geluk kon beproeven; misschien was 't beter te spreken van op de vlugste wijze door z'n geld kon geraken. Tenminste dat w-as onze ondervinding. 't Meest enerverende van dergelijke i,„« i «fcclcclcgenheden is echter, dat de uit staatk*n zgn. Met ee-taldo prijzen dermate aanlokkelijk Td-e zijn. dat men toch een poosje rond blijft Tul" A-"»h haflS,n om iclkoo, opïiomv een greep in d« broekzak te doen. Totdat ook hier h''t bekende rukje aan de mouw een do maakte aan onze speelzin. Nee. buitenlui dan ligt het touwtje trekken onze lijn. Misschien wat kinderachtig, maar dat levert tenminste iets op, zij het niet veel! IN DE KLEEFTON De enige sensatie, die we hebben on dergaan was in de kleefton. Hier heb ben we letterlijk de bodem onder onze voeten voelen wegzinken, terwijl we als een vlieg aan de wand geplakt zaten. En boven ons het gegier van de toesehou- wers. Altijd weer mensen, die plezier hebben in andermans „narigheid". Een schiettent kunnen we ook nooit voor bijlopen. Met zo'n buks aan de schouder voelden we ons weer in onze diensttijd onder 't alziend oog van de sergeant- instructeur. Richten en drukpunt ne men. Maar 't was toch blijkbaar wat te lang geleden; voor een prijs kwamen we - weer - niet in aanmerking. VLOOIEN THEATER Al schuifelend door en tussen de men senmenigte. raakten we verzeild in het vlooientheater. Hier werden we ingeleid in de vlooiendressuur. Wisten niet. dat er zoiets als een lievellngsvloo kan be staan. maar dit werd toch nadrukkelijk verzekerd. Weer buiten hebben we on gemerkt wat gekrabd; je kunt per slot van rekening nooit weten. Afzonderlijk hohben wc ons toen de toekomst laten voorspellen door een somber uitziende juffrouw achter een grote glazen bol. Diepe teleurstelling ook hier. EEN ZWARTE VROUW Ons werd verzekerd, dat een zwarte 3 October in het Academisch Ziekenhuis Hoewel uiteraard ln mindere mate. hebben toch ook de patiënten in het Acad. Ziekenhuis kunnen delen ln de feestvreugde van 3 October Voorzover hun gezondheid dit toelet, bestond het menu deze dag uit hutspot en haring ?n wittebrood Bovendien werden alle oatlenten het waren er een 600 - bij de koffie verrast met een gebakje. Een feestzave. waarvoor een stadgenote die on'oekénd wenst te blijven en dit nu al enige jaren doet, mede dank zo de onontbeerlijke steun van enkele Leldse bedrijven, had gezorgd. Het was deze zelfdestadgenote, d e in enkele afdelin gen enige vaderlandse en geestelijke liederen zong, welke op Leidens Beleg en Ontzet betrekking hadden Firma de Jong en Meijer Liquidatoren van 3 October-problemen JN verband met het feit, dat het 3 Octoberfeest dit jaar op Zaterdag 2 October werd gevierd, werd de gebruikelijke Zaterdagse markt ditmaal verplaatst naar de voorafgaande Vrijdag, tegelijk dus met de wekelijkse veemarkt. Waar in de avonduren van die dag ook de traditionele taptoe werd gehouden, plaatste dit het personeel van onze Gemeentelijke Reini gingsdienst voor de taak niet alleen het terrein van de veemarkt, maar ook de omgeving van het Stadhuis binnen de kortst mogelijke ti/d van alle vieze smetten te zuiveren. Die taak werd met prijzenswaardige snelheid en grondigheid vol bracht. Maar dat was eigenlijk nog maar kinderspel in vergelijking tot de opdracht, welke de volgelingen van de heer J. H. de Jong nauweli/ks 24 uur later te vervullen kregen. Wie zich wel eens rekenschap heeft gegeven van de Augias-stal, die Leidens binnenstad na afloop van een 3 Octoberfeest in feite is, kan alleen maar diepe bewondering hebben voor de mannen van onze Reinigingsdienst, die er ook dit jaar, ondanks de inspanning van de vorige dag, wederom in slaagden deze orgie van papier, vruchtenschil- len, palingvellen en haringgraten in luttele uren volledig te liquideren. Laat onze herinnering aan de schooljaren ons niet al te zeer in de steek, dan had wijlen Hercules twee rivieren en zeven dagen nodig om zijn Augiasstal te reinigen. De heer De Jong c.s. laten Oude- en Nieuwe Rijn rustig in hun bedding en presteren hetzelfde in minder dan zeven uren. Toen gistermorgen de gelovigen ter kerke togen, vertoonde Leiden het spreekwoordelijke beeld van kraak-zindeli/ke Hollandse stad. Je kon om zo te zeggen van de straten eten! Bravo, mannen van onze Reinigingsdienst, dat was een kranig stuk werk. Tp N nu we het toch over kranig werk hebben, dient ook een woord van oprechte hulde te worden gebracht aan de Leidse politie, die zii het ook met uitgebreide steun van de Rijkspolitie van de zeer vroege ochtend tot een dito late nacht in de weer was om alles in goede banen te leiden. De taak van een politieman op 3 October is stellig geen benijdens waardige. Zij vraagt naast onverbiddelijkheid ten aanzien van primaire orde-maatregelen, een grote mate van tact en soepelheid in de omgang met Heden, die de neiging vertonen om nu juist uitgerekend op die 3 Octoberdag ,,eens anders te doen, dan anders" en wier gedragingen uit dien hoofde principieel in tegenspraak zijn met de politionele voorschriften. Dat de Leidse politie erin slaagde die kloof op een buigzame wijze te overbruggen, strekt haar tot ere en ons tot erkentelijkheid. Waarbij onze dank in de eerste plaats uitgaat naar de Commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, die naar alle waarschijnlijkheid in verband met zijn leeftijd dit 3 Octoberfeest voor het laatst ambtshalve heeft helpen doen stagen. Moge hij er niettemin nog vele jaren getuige van zijn! In gemoede: zou op 3 October graag politie-agent of stads reiniger willen zijn? Overigens: verslaggever is óók niet alles!! Maar wie schrijft daar over nu in een krant vrouw zeer binnenkort ons levensgeluk zou delen. Nu zijn wij al bijna twintig jaar. gelukkig, getrouwd met een hoog blonde. Ook het geluk van onze weder helft zou een zwarte man zijn. Nu is Uw verslaggever, thans grijs, vroeger blond geweest. Zwart was zeker de lievelings kleur van de juffrouw. Aan het tweede deel van de voorspelling, dat grote rijk dom lag te wachten was zodoende alle waarschijnlijkheid ontnomen. Alhoewel? Je kunt 't nooit weten. Maar onderste boven waren we er niet van, nee. In 't theater Arena zijn we toen wat gaan hekomen van alle emoties. Hier kreeg je tenminste waar voor je goede geld. Maar een Lcidenaar op 3 October is een merkwaardig mens. Wij vormden op deze maatregel geen uitzondering. DOOREEN GESCHUD Na anderen te zien hebben kunste maken wilden wij zelf ook weer eens wat doen. Op dus naar het Cocktail- palace. waar de cakewalk ons zodanig door elkaar schudde, dat we op een ge geven moment dachten, dat al onze or ganen van plaats verwisseld waren. De toegang tot dit spectacle had ons eigen lijk al moeten weerhouden. De Jimmv- trap rekt - als je niet handig hent, en wij zijn dat niet - je beenspieren al uit elkaar. En dat is nog maar pas 't be gin. Wat cr dan verder volgt, oooh! We voelen 't nog. Na aldus goed door elkaar te zijn geschud - ons kon toen niets meer deren - zijn we in het U boot flotille gestapt. Onze maag had echter nog steeds niet de juiste plaats hervon den en kreeg ook in dit wiegelende - waggelende - razende schip daartoe geen kans. Vol ontzag hebben we daar na een poosje staan staren naar de Star waar je „voor je genoegen" hoog in de lucht een poosje op de hoofd kon gaan staan. DUIZELIG VAN 'T KIJKEN We werden duizelig van 't kijken alleen. De enkele penningskes in onze broekzak roerden zich echter zodanig, lat we fluks vandaar zijn gevloden en maar weer eens een spelletje heb ben gespeeld. Een doos rumbonen werd ons daar. voor we cr goed en wel erg in hadden, toegeschoven. Do ware goklust maakte zich toen van ons meester De luttele financien waarover wij nog het beheer voerden Voor pen moment hebben wij ons „speler" gevoeld. Even maar, doch net genoeg MET EEN LEGE PORTEMONNAIE NAAR HUIS En zo zijn we dan naar huis ge gaan. draaierig, met een lege porte- monnaic; een gevoel dat we met velen gemeen zullen hebben gehad, dunkt ons. We hebben 3 October weer voor een jaar in onze herinnering opge borgen. Knallend en kleurrijk besluit Op de minuut af om elf uur men zou er z'n horloge op gelijk kunnen zetten schoten de eerste vuurpijlen de duistere avondhemel in om met zware kanonslagen aan te kondigen, dat het vuurwerk begonnen was, het geen tevens dan het einde betekent van de officiële feestelijkheden. Het bestuur van de Drie-October Ver- eeniging schotelt ons Leidenaren telken- jare een vuurwerk voor. dat. letterlijk en figuurlijk, klinkt als een klok. Su perlatieven als sprookjesachtig en fe:e- riek kunnen slechts enigermate een aan duiding zijn voor wat ons Zaterdag avond ln het donkere luchtruim tussen Schuttersveld en Maredijk werd voorge toverd. Het zicht er op was van alle kanten prachtig, want de rook werd door de lichte wind de kant van de spoorbaan op gedreven. Het geheel was als vanouds cn toch steeds nieuw cn fascinerend. Vuurpij len. tourbillons, brillant- en kunstbom- men strooiden kleurige gloeiende veld- bloemenbouquetten. De dubbele teleg a- fen zigzagden over het terrein. Dc stuk ken waren fantastisch. Vliegende scho tels, het grote mysterie van onze tijd, stegen van de grond af al wentelend in kleuren de lucht ln. Potten rood en groen Bengaals vuur zetten de omge ving in een wonderlijk licht. Een oud- Hollandse molen schitterde in gekleur de diamantlichten. Jasmijnfonteinen en kleurige zonnen vormden een groot brillantfrontmo- zaïek. En met een grote slotdecoratie ging „De Leydse Tuyn van Pieter de la Court", voor één dag aan dc ver getelheid ontrukt, de grote rust weer in.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 8