GLANZENDE OPTOCHT VERRUKTE LEIDEN Pieter de la Court kreeg volop zijn deel! LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 4 OCTOBER MAGISCH Is, door de jaren heen, de klank van 't woord Optocht!'' Uit de schatkameren der Historie diept de 3 Oztober-Vereeni- ging en onuitputtelijk lijken haar vondsten! Wie beweren mocht, dat het ieder jaar zo wat op hetzelfde neer komt, ziet niet verder dan z'n neus lang is: hij kijkt er maar zo'n teefje langs Wie liever thuis bleef, had het mis! Hij liet een schitterend schouw spel, vol pracht en praal, vol weelderige bloemenschoonheidvol luisterrijke tafreeltjes uit de 18e eeuw in de steek. Maar zij, de duizenden en duizenden, die deze glorierijke Optocht zagen, hadden het bihet rechte eind! De beroemde econoom Pieter de la Court, indertijd zwemmend in zijn geld, zorgde ervoor dat een nageslacht van zijn liefhebberijen kon genieten. En iedereen, die hem genoeglijk met zijn vrouw in zijn koepeltje zag zitten, is hem deze middag dankbaar geweest voor wat hij in een druk bezet leven tot stand bracht! HET zal in de geschiedenis slechts zelden voorkomen, dat een laken koopman zoveel Hoogmogenden bij zich aan huis ontvangen mag. Maar ja. als je zon prachtige ..Leydse Tuyn" be-1 zit, als je zulke heerlijke ananassen en I druiven kweekt, zulke superieure wijnen in de kast hebt staan, zulke mooie schil- i derijen bezit, dan komen ze graag een kijkje nemen. Ze komer. dan van heinde en ver: uit uit Rusland. Engeland. Duitsland en Frankrijk! En Pieter de la Court met al die Hoogmogenden maar rondwandelen ln zijn tuinen en tonen, dat hij nog wel iets anders kan. dan een fortuin verga ren. Wat overigens een prestatie op zichzelf is! Wie wel eens in het Snouck Hurgron- Jehuis aan het Rapenburg 61 is geweest en daar tijdens een concert in de deftige suite rond heeft gekeken, weet, dat Pie ter de la Court daar zijn levensdagen sleet: niet in ledigheid, maar altijd vol ambitie en geïnteresseerd in zaken, die het leven vermooien. Wellicht hebben ook velen, die Zaterdagmiddag door de stampvolle Leidse straten trokken, ln deze suite de giote Pieter de hand ge drukt, nu zo wat ruim 200 jaar geleden. Heel dat leven uit die tijd trok nu aan het oog voorby en eerlijk gezegd hebben wij Pieter de la Court wel een beetje om al deze prachtlievende bezoe kers benijd: Tsaar Peter de Grote, de Landgraaf van Hessen—Kassei, de Fran- j se ambassadeur Graaf van Morville, de Engelse ambassadeur Graaf van Ayles- ford, de speelse Hertog van Richelieu, die er met trouwen zo vroeg en zo Iaat bi) was de eeiste maal op 14- en de laatste maal op 80-jarige leeftijd en tenslotte alle ontelbare diplomaten uit landen zonder tal, wier bezoeken aan de beroemde „Leydse Tuynde goodwill van ons land en van Leiden in het bij zonder ongetwijfeld ten hoogste bevor- derd hebben! IN de opeenvolgende „Optochten. waarvan wij in de loop der jaren ge noten, vormde deze serie beelden uit het veelbewogen leven van Pieter de la Court zeker niet een der minste. In een onverwacht heerlijke najaarstempera- tuur wie had, na alle regen en ellen de zo'n mildheid durven verwachten? met zelfs af en toe een gulden zonnetje, paradeerde Pietpr de la Court in zijn knus koepeltje langs het gretig oog van ontelbare bewonderaars, voorafgegaan door Erewacht en bestuurderen der 3 Oc- tobervereninglng, behorend bij dit „feest der feesten," als de peentjes in de huts pot. In zijn gezelschap een ganse schare trouwe broeders in de lakenhandel. van de- praalwagen waarop het ii'c- vershuisje werd uitgebeeld, waar mede de rijkdom van Pieter de la Court zo nauw verbonden was. zette uitbeelding verkregen, iedere fi guur was in harmonie met de werkelijk heid van eertijds. De Hertog van Richelieu vond het in 1731 ook al de moeite waard, de „Leydse Tujn' te zien. Hij liet het niet op zich zitten, dat de anderen hem vóór geweest waren! In een leven vol avontuurtjes past dit wel, zo zal hij gedacht hebben. En hoewel natuurlijk Leiden met met Parijs te vergelijken is, heeft hij stellig toch genoten van het heerlijke dlnertje mei kostelijke ananassen „toe", dat hein geserveerd werd Dat dinertje vormde wel een der aar digste groepen zo graag als we in de „Gouden Koets" gezeten hadden, zo graag hadden we meegesmuld, vooral ook omdat net tafelgezelschap er aller aardigst uitzag! De Hertog moet zich aan cicze tafel voortreffelijk geamu seerd hebben, dat kan niet anders! Misschien heeft hij er zelfs nog stof opgedaan voor zun minnebrieven.... EEN onafzienbare stoet diplomaten in karossen of op paarden besloot de rij van al degenen, wier bezoek inder tijd de stad Lelden ln beroering bracht. Hoeveel paarden we in deze Optocht telden herinneren we ons met, maar de dan ook dat de straten weer zwart van de mensen zagen Ouoers hebben hun telgen bewonderd, mannen hun vrouwen of omgekeerd en allen samen hebben we een tijdlang ge leefd in de wonderlijke wereld vroeger. toen Pietei de la Court te broeden zat op zun ananassen en zijn druiven, om ze wijd en zijd de wereld in te sturen. Zijn „Leyase Tuyn" was een trek pleister voor velen, een Leidse attractie van-je-welstel Dat die tuin en al de gasten die er toefden, nu aan de vergetelheid ontrukt zijn, zal niemand betreuren of gauw vergeten. Vooral omdat alles zó smaakvol en gedistingeerd gearangeerd was en ieder een. die zijn rol in dit veelzijdige geheel moest vervullen, dit deed met de inzet van zijn persoon waardig of vrolijk, al naar dit vereist was. Sierlijk en romantisch was de praalwagen van de Leidse tuin van Pieter de Ia Court, een allerchar- mantst en bloemrijk prieeltje. lippen van de Mauntics. twee Jongens, die met hun guitaar. in een liedje en een praatje de meest dolzinnige com mentaren op het leven van elke dag ten beste gaven. De Martelly's. met hun viervoetige artisten met hondse manie ren. deden het volgende moment de aan wezigen versteld staaan over hetgeen valt te bereiken met een op het in stinct der honden afgestelde dressuur. Een goochelshow van bijzondere aliure brachten deze avond de Stetanies. Zo deden zij b.v. allen versteld staan over De weelderige praalwagen, welke een weelderig motief uitbeeldde: ananassen als dessert. Herinnering aan een luxueuze maaltijd in de tuin van Pieter de la Court ter gelegen heid van het bezoek van de hertog van Richelieu. De landgraaf van Hessen-Kassei, zijn gade en hun dochtertje voor de tot de verbeelding sprekende gouden ko^ts. waarin zij in de optocht mee reden. Dit „kijkspel" heeft opnieuw zijn grote waarde voor de 3 Octobcrviering over tuigend bewezen en wie nog zou wil len zeggen; „Er moet maar iets anders komen dan een Optocht" moet zijn biezen maar pakken. De bestuurderen van de 3 October Vereniging kunnen gerust zijn: het is in elk opzicht de moeite waard gc- het verdwijnen van een op een der radio stations ingeschakelde radio. Lucht- acrobatiek, alweer van klasse, brachten de Tardona's, die de onmogelijkste stan den met zwier en gratie presenteerden. Een zeer speciaal en nog nimmer cp de planken van de Stadsgehoorzaal ver toond nummer verzorgde Rogold. In zijn „gouden sprookje" maakten de aanwezigen kennis met een door hem uitgebeeld aantal bronsfiguren, welke sport en kracht symboliseerden. Waar lijk fantastisch en imponerend in uit- I beelding. Jacques Schutte overgoot het geheel met muzikale klanken. In het kader van deze 3 Octobcrviering vormde deze avond een feestelijke ..overbrugging'' i van optocht naar vuurwerk. Toch onder een stralende Herfstzon! Charme en kleur betoverden duizenden kijklustigen steunend op en ginnegappend met hun lange stokken. Hoeveel van hen namen droegen, die nu allang uitgestorven zijn, valt niet te tellen! Ts.aar Peter de Grote heeft héél wat ln ons land rondgeneusd, en of hij nu zon schitterende Leidse Intocht maakte als ditmaal, dat komt er niet zo veel op aan. Feit was. dat het prachtig was. in gezelschap van Zaankanters en Zaanse schonen, van een hele groep Vorsten. Grootvorsten maarschalken, generaals en admiraals en zelfs van zijn muziek meester Allemaal hoge Pieten uit een tijd, toen er van communisme gelukkig geen sprake was. Wie had niet even binnen ln H-t ge noeglijke Weversnuisje willen kijken, of ln dat huisje bij de Scheepstimmerwerf? Voor iemand als Tsaar Peter een hele ergang na alle royale Palelzen waarin hij woonde. Maar hij heeft er zich bést in bevonden! NEGEN jaar later was het de beurt aan de Landgraaf van Hessen- Kassei, om met alle curiositeiten van Pieter de la Court kennis te ma ken. Waarom nu juist hém de eer te beurt viel om door Leiden te rijden in beroemde Gouden Koets, „van de vier gereden" er altijd weer de grote trek pleister voor tal van Optochten, weten wij njet. Maar een feit is, dat hil en zijn lieftallige echtgenote, met haar herme lijnen mantelje om de schouders en de torenhoge pérruque op het hoofdje, er best in paste. Evenals dat charmante kleine prinsesje aan de overzij! De Gouden Koets dóet het toch altijd maar! De Gouden Koets heeft al héél conclusie was, dat de „paardenstand" niets te wensen overlaat. En deze paarden droegen mannen en vrouwen ln een schakering van kleur, die onder ae steeds meer doorkomende zon van minuut tot minuut feller gloed Commissaris van politie Meijer heft het glas. dat hem in het eerste rijtuig van de optocht werd aange- I boden. De laatste maal, dat hij dit traditionele gebaar maakte, althans J op deze plaats en dit moment. Men kon tegen het eind zelfs zeggen, dat het een stralende optocht werd, zó ging de goede zon meewerken, om alles in het schoonste licht te plaatsen. Er ging dan ook al meer door de ganse stad de roep: „Dit Jaar een aanblik om niet gauw te vergeten!" Vooral ook omdat er onder de hoge bezoekers zoveel gracieuze dames en Jongedames waren, die zich blijkbaar veel moeite gaven, om Pieter de la Court te behagen' Dit alleen al gaf aan het geheel een fleur en een charme, die heel wat har ten góed deden Maar dan waren er ook. als steeds, de pittig en keurig marcherende muziek korpsen. in hun verzorgde uniformen een lust voor het oog. Speciaal de spik splinternieuwe van K. en G.! En wie heeft niet de parmantige kleine tam- bour-maitre van T. en Dmet zijn enor me uniformpet. een peuter welhaast nog bewonderd tijdens zijn hardhan dige roffels? KORTOM: Lelden is er ook dit jaar best af gekomen! Een mooie optocht als deze groeit uit tot de climax van de dag! Niemand wil zo iets missen! Vandaar weest, Pieter de Ia Court en zijn om geving tot nieuw leven te roepen. We zijn benieuwd welke goeie oinve Leienaar ze het volgend jaar uit de bus toveren! De bonte rij van beroemde voorsa deren is nog niet ten einde. Maar Pieter de la Court heeft volop zijn deel gehad. Dat staat vast! Feestelijke „overbrugging" van Optocht naar Vuurwcii; Moe van al het gedrentel wat vraagt zen 3 Octoberdag toch ontzettend ve l van een mens hebben wij ons met ruim 1100 „Drie Octoberllngen" tus-,:-n optocht en vuurwerk laten „neer'va.'. n in de Stadsgehoorzaal, waar het g I- schap van Roland Wagter ons een vro lijk cabaretprogramma voor ogen tover de. Onder de titel „Leidens Ontzet één dag verzet" werd hier. ingeleid met een kort woord door .de heer H de Wilde, een bonte mengelmoes van mu ziek. zang. luchtige schetsjes, acrobat i:k en een alleraardigst hondennuni"'~r voor ogen getoverd Harry Bordon 1 een en ander met een vrolijk praatp in. Uitbundig hebben de velen zich d ze avond geamuseerd met Rexis een el >v n van superklasse om het volgende cg-r- biik als het ware te hangen aan de Een imposante verschijning in de optocht met een markante, int ste kend gegrimeerde kop. was Allard dc la Court, een zoon van de lioofd figuur. wat achter de rug. talloze hoge perso nages vervoerd. Zij rolt rustig voort en maakt door de jaren heen een impone rende indruk. Het is één onzer harte- wensen er nog eens in te mogen zit-1 ten: maai de „kleyne luyden" is dat niet vereund Daarom niet getreurd: het kijken er naar was al een vreugd! 1—EN nieuwe verrassing: Versailles! U Fi ankrijk in alle gratie van wel- J—j eer! Van Morville, de ambassadeur, achter de onbekende „blonde dame" op haar praalwagen, temidden van een schat van witte chrysanten. De tuin van Versailles in wedijver met de tuin van Leiden: wie heeft het indertijd gewon nen? Wat zal het in onze goede, oude stad hools en zwierig toegegaan zijn, toen al deze vrolijke Fransen, hier hun entrée maakten! De Engelse gezant kwam een paar jaar later op bezoek en wie goed uit zijn ogen gekeken heeft, zag onmiddellijk, dit men hier met échte Engelsen en Schot ten tot zelfs het rokje toe te doen had. De zorg. die aan een karakteristie ke kledij besteed, was. leek ons een der

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 7