Het wonder van het 3 October-weer was er weer LEYDSE TUYN VAN PETER DE LA COURT BLEEK WAAR LUSTOORD Feest van Leidens Ontzet trok honderdduizenden kijkers 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 4 October 1954 Derde Blad No. 28337 Hulde aan nagedachtenis der dapperen Statig neigden de vlaggen en stram liepen de deelnemers aan de grote taptoe by het passeren van het standbeeld van burgemeester P. A. van der Werff in het naar hem genoemde park en bij het monument bii het Plantsoen. Zo begonnen de feestelijkheden ter herdenking van Leidens Ontzet met een hulde aan de nagedachtenis van burgemeester Van der Werff. Prins Willem van Oranje, Jan van Hout. Jan van der Does en Louis Roisot. de dapperen, die in 1574 zo'n groot aandeel hebben gehad in de strijd en het ontzet van Leiden. F.n in hen eerden men allen, wier namen onbekend zijn gebleven, maar die stand hebben gehouden tot het uiterste. j Het was als kronkelde Vrijdag- i afgevaardigden van de Groninger Ver. avond een grote lichtende slang zich volksvermaken, de besturen van het door Leidens straten: honderden fak- studenton corps en de V.VSL. «'«den meegevoerd door de circa en de garnizoenscommandant de luit - 6000 deelnemers Vele malen groter nog kolonel Gerth van Wijk. Burgemeester was het aantal knkers. dat zich had op- van Kinschot sprak ziin waardering uit gesteld langs de route. Toen de kop van voor het ,ver^ van de 3 October Vcree- de stoet het Van der Werffpark had be reikt. speelde de Harmoniekapel ..De Post" het Wilhelmus, terwijl langzaam een krans werd gehesen tot aan de voeten van burgemeester Van der Werff Aan de voet van het standbeeld stelden zich op de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, de wethouders Menken. Van der Kwaak en Joneeleen en de I loco-secretaris, de heer G P E. Weyer, waarna de stoet verder trok. Ruim een half uur duurde het voor alle vcreni- I gingen gepasseerd waren Slechts enkele groepen kunnen wij noemen: daar was in de eerste plaats het Juniorencorp.s .Kunst en Genoegen' dat zich die avond voor de eerste maal in het openbaar vertoonde en een keu rige en kleurige indruk maakte. Verder merkten wil o.a op de Chr. 1 Gymnastiekvereniging „DOS dat zich van de medewerking van de drumband van de Nationale Reserve had weten te verzekeren De speeltuinvereniging ..Ons Eiland" maakt altiid biizonder veel werk van haar groep. Deze keer stond het te bouwen clubhuls in het middelpunt: 1 zelfs de architect was. al tekenend, aan- wezig. Vele sportverenigingen en padvinders- groepen waren, evenals andere jaren, ook weer van de partii. Het is altyd j een aardig schouwspel, die sportvere nigingen in hun kleurige kleding voor- by te zien trekken! Talrijke muziek corpsen zorgden voor pittige marsmu- I ziek. IN I1ET STADHUIS. I Na afloop kwamen in de smaakvol j versierde koffiekamer van het Stadhuis bijeen het college van B en Whet bestuur van de 3 October Vereeniging. niging en wees op de band. die bestaat tussen het Huis van Oranie en Leiden, welke wederom tot uitdrukking is ze- kemen bij de onthulling van het beclaie op de binnenplaats van he: Stadhuis door H.K.K. Prinses Wilhelmma. Da voorzitter van de 3 October Vereeniging. mr Ph. J. de Ruvter de Wildt dankte de burgemeester voor de ontvangst en voor de medewerking, die de Vereni ging altijd ondervindt van het Gemeen tebestuur en die wel zeer treffend ge ïllustreerd wordt door het beschikbaar- stellen. ondanks de restauratie van de Waag voor de traditionele uitdeling van haring en wittebrood Ten slotte wees spreker erop dat het geen feest is van de 3 OctoberVerceni- ging. maar van de gehele burgerij, die altyd met zoveel enthousiasme ..het feest maakt". Reeds in de ochtenduren heerste .opgeslagen die een grote belang-golvende zee van feestgangers Van er een enorme drukte op het markt- stelling trokken. Gedurende de ge-[de molentrans had men een fraai terrein, waar vele kraampjes waren hele dag en avond was het hier een J gezicht op die mierenhoop. Burgemeester Van Kinschot liet zich deskundig door een van de ge dienstige dames uitleggen, hoe men een haring verorberen kan. Na de koraalmuziek bracht de eerste bur ger van de stad een bezoek aan de Waag. waar men al uren eerder met de uitdeling van de traditionele feestgave begonnen was. Al enkele jaren achtereen hebben we na afloop van de jaarlijkse feestdag van Leidens Ontzet dankbaar kunnen constateren, dat het 3 October-bestuur en in het bijzon der de penningmeester, wel onder een gelukkig gesternte moet zijn geboren. Want evenals in 1952 en in '53 ken merkten ook dit jaar de dagen en weken, welke aan 3 October voorafgingen, zich door een overvloed van hemelwater, waardoor de gesteldheid van het feestter rein op het Schuttersveld al direct zeer veel te wensen overliet en tallozen voor wie de 3de October nu eenmaal als feestdag onovertrefbaar is, zich met een angstig haft afvroegen, wat er in vredesnaam van de feestelijke stoet van Pieter de la Court terecht moest komen, wanneer tijdens diens rondgang zulk een hevige plensbui zou los barsten als we in de afgelopen weken en dagen zovele hebben gehad. En och, voor een enkel los buitje is geen enkele feest ganger bang en zeker geen Leidenaar op 3 October! maar er zijn tenslotte grenzen. En hoewel tienduizen den uit verre omtrek het stellige voornemen koesterden om de vrije Zaterdagmiddag en -avond in de feestvie rende Sleutelstad door te brengen, ja kijkt U eens, als het water nu werkelijk met bakken uit de hemel gesmeten wordt, dan gaat men óók nog niet eens een flinke reis ondernemen om zich tot op de huid nat te laten regenen. En zo is de kwestie van regen of zonneschijn op 3 Octo ber een kwestie van tienduizenden meer of minder bezoe kers met alle financiële consequenties vandien en stellig niet alleen tot schade en schande van de kassier var. het Schuttersveld. Welnu, het terrein was Vrijdagavond bar slecht, maar in dat opzicht laat de terreincommissaris, de heer H. E. van der Heide, zich letterlijk en figuurlijk niet gauw uit het veld slaan. Hij dirigeerde van alle kanten tonnen koolas en duizenden kilo's stro en Vrijdagavond werd met man en macht het terrein in een zeer behoorlijke staat gebracht, tot grote voldoening ook van de standhouders, die in de 'oop der jaren de Leidse „terrein-service" bijzonder hebben leren waarderen. Er bleef evenwel de onzekere factor van het weer. Zoals wij Vrijdag berichtten betoonden zowel de weer kundigen in De Bilt als in het Marinevliegkamp Valken burg een gematigd optimisme, dat gewaagde van de mogelijkheid van een enkel buitje, maar sprak van „over wegend droog weer" met zelfs kans op zonneschijn. En ziedaar: de profeten, die anders in eigen land niet ge- eerd heten te worden, zijn Zaterdag door duizenden in stilte eerbiedig en innig-dankbaar gehuldigd. De gehele dag nauwelijks een druppel regen: het was eigenlijk nauwelijks voorstelbaar en te mooi om waar te zijn. Tegen het tijdstip, dat de optocht van het opstellings terrein aan de Burggravenlaan moest vertrekken, had het er even de schijn van alsof de regen toch nog als spel breker zou kunnen optreden, maar de zon won het van de wolken en in het tweede deel van de rondrit verleende een stralend zonnetje het bonte schouwspel nog meer kleur en fleur. Ook verder hield het weer zich voortreffelijk, hetgeen de belangstelling voor het Lunapark in belangrijke mate stimuleerde. Dichte drommen propten zich de gehele avond door de ingangen van de Rijnsburgersingel, zodat het feestterrein tenslotte één compacte mensenmenigte leek, waartussen men zich niet anders dan voetje voor voetje kon voortbewegen. Om klokke 11 uur gingen de eerste vuurpijlen de lucht in. De windrichting was gunstig, de windkracht minimaal, zodat alle factoren aanwezig waren om ook dit besluit van de feestviering voor 100 te doen slagen. Zodoende werd het 3 October-feest 1954 een dag uit duizenden, een dag zoals men zich geen betere had kun nen wensen. In de onderstaande afzonderlijke verslagen kunt U nog eens gedetailleerd lezen hoe alles zich tussen taptoe en vuurwerk heeft toegedragen. Feestklanken in de vroege ochtend Feestklanken luidden Zaterdag in het vroege ochtenduur op het Stadhuis plein Leidens 3-Octoberviering in. Tra ditie-getrouw zorgde het Leidsch Politie- Muziekgezelschap o.l.v. Dick Andersen voor deze feestelijke inzet. Het prachtige herfstweer deed reeds vele belangstel lenden Lelden kent op deze dag geen langslapers naar deze reveille stro men. Geopend met het spelen van het Wilhelmus, volgde een programma van geestelijke en vaderlandse liederen, met als afwisseling „The Standard of St. George'-mars. Bestuursleden van de 3 Octobervereeniging en enkele autoritei ten wij zouden ze deze dag nog vele malen ontmoeten waren uiteraard op dit vroege 3 October-appcl mede aan wezig. De hoofdpersoon van de optocht, Pieter de la Court, een van de mar kantste koppen van de stoet. Grote lichtende slang kronkelde door Leidens straten Ondanks het vroege uur hoorden velen toe bij de reveille van het balkon van het stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 5