JONG GELEERD OUD GEDAAN ONVERBIDDELIJKE EIS recliniek van Leiclse uitbundigheid vraagt jarenlange training De jeugd en het feest der feesten 93ste Jaargang Tweecle Blad No. 28337 Feestneus - m ijmeringen (Van een onzer redacteuren) )e „drie October Leidenaar" is een wezen van aparte sse. Biologisch zal hij waarschijnlijk vallen onder de twee- nige zoogdieren, welke wij mensen noemen. Maar noemde Leidenaar is toch beslist niet wat we onder t normale begrip „mens" verstaan. Zelfs niet het begrip „feestvierende mens", ir zijn talloze in het oog springende verschillen. De tetenheid waarmee de Leidenaar zich in het feest stort. Ue overgave waarmede hi| zien gelukkig voelt in het bekende, waarmede hij genieten kan van wat hij precies hetzelfde al zo dikwijls genoten heeft. De onbe schaamde veranderingen, die zich in zijn binnenste vol trekken in de loop van het feest. De volstrekt individua listische manier waarop hij, toch onderdeel van een kudde, zich weet te vermaken. De hartstocht die hem van de eerste tot de laatste minuut van het feest bezielt. Geeft men zich, in nog niet geheel overwonnen feest roes, over aan mijmeringen over deze verschijnselen, dan leidt dit tot slechts één conclusie: de jeugd is uiter mate belangrijk voor het voortbestaan van 3 October. met een of meer étappeoverwinningen. Maar dit wil noch niet zeggen dat deze vrolijke vreemdeling een Leldse 3 Oc tober heeft gevierd. Verre vandien. Dat is wat anders, heel wat anders. Wat er dan anders aan is, en hoe men het dan moet aanpakken? Dat eerste weten we wel, maar het valt onmogelyk uit te leggen. Dat tweede kan niet. Men kan on mogelijk zo maar eens voor een keertje meedoen. Een goed drie Octoberfeest vieren vergt een jarenlange training. Het allerbeste is. dat men er van jongs af Drie October is ondenkbaar zonder reveille, zonder koraalmuziek. zonder I haring en wittebrood, zonder het .sprin gen van de fonte n". zonder m.litaiie mars. zonder de Lakenhal, zonder de dienst in de Pieterskerk, zondei de op tocht. zonder de hutspot, zonder het feest op het Schuttersveld «Hoe dat in j de toekomst moet kan niemand zich goed! indenken I. zonder het „luisterrijke vuurwerk". Dat alles is onmisbaar. Maar het is even ondenkbaar, dat er een om vangrijk programmapunt aan zou woi- I denden toegevoegd. Dan bleef er geen tijd meer voor de eigenlijke feestv e- rine. die zich volkomen ongeorgani seerd in de binnenstad pleegt af te spelen. plezier kan hebben in een draaimolen waarop bloeddorstige roofvogels pogen de feeststemming zoveel mogelijk te drukken. Maar uit verwondering is alle menselijke kunnen geboren. Dit is de gepaste verwondering, die leiden zal tot goed begrip voor 3 October. j vaag in zich het probleem voelt i Die twee etmalen worden meestal oelen, dat hij niet goed weet wat te doorgepast in bedachtzame katterig- jen. heid, achter een fabrieksmach ne. ach- ter een bureau, achter de wastobbe of In de loop van de dag verandert het aanrecht. Een enkele keer, zoals dit dat compleet, radicaal en onbe- I Jaar/ f*ept een vrije dag onmiddellijk na het feest gelegenheid tot een sneher sebaomd. Het eindigt er in dat hy niet herstel van kracht en gepast gevoel van meer wt*t wat hij doet. Tussen die1 eigen waardigheid. Die twee leren het wel. Ze kennen het al. De een wint een onzinnig grote pop (die maar half op het plaatje kon) en de andere amuseer, zich meer om de fotograaf dan om de pop die met zijn kameraadje weg loopt, de feestmuts en een van de duizenden gillende ballonnetjes die nog dagen na de derde October de Sleutelstad niet het meest onwel - j luidende gepiep vullen, dat de mens I zich kan indenken. Eén bonk traditie De traditie gaat nog verder We weten het niet helemaal zeker, naar zo op het oog hebben we leaer jaar weer dezelfde schitterende cos- j I tuums n de optocht bewonderd, aan- gegord door vrijwel dezelfde stoeie fi guren en lieftallige dames Ze heten wat1 anders, en het geheel is ook telkens wat I I anders Maar al met al treedt ook hier een verheugende behoudzucht op, die de feestgangers het veilige gevoel geelt echt thuis uit te kunnen zijn. Nooit eens een optocht van Batavieren in beren vellen. Of van grote Leidenaren uit het De jeugd van K. en G. in de taptoe. Een uitstekende oefening, welke ze later in staat zal stellen even trots en elegant nieuwe uniformen te dragen als hun ouders in de optocht deden. Op weg naar huis met brood en haring. Goede zware training voor de toekomst van de jeugd. In die toekomst zullen de kinderen zich ten volle in de feestroes storten, zoals moeder het waarschijnlijk gisteren na haar thuiskomst uit de Waag gedaan heeft. Het „zoals de ouden zongen z.o piepen de jongen" wordt op alle gorische wijze in beeld gebracht door het onvermijdelijke fluit-ballonnetje, dat het meisje slechts één hand ter beschikking laat om de vracht van haar broertje wat te verlichten. Tevens een karakteristiek van het individualistische der 3 October geneugten als merkwaardig contrast met hun kudde-elementen. Begin in de kinderwagen! j Dit is een van de bijzondere aspecten van de Leidse feestviering. Zo zijn er talrijke. Zy alle tezamen maken de Le dse 3 Octobenaar tot een bijzondere verschijning. Men kan dan ook niet zomaar eens voor de leut als buitenstaander 3 Octo ber komen vieren. Dat kan niet. Misschien heeft men dan een erg vro lijke dag, hetzy doordat men van de vroege ochtend tot de late avond zich vrolijk maakt over die dwaze Leidena ren. hetzij doordat men in het voetspoor van velen hunner de typisch plaatse lijke „tour des cafés" aflegt, al of niet Enfin, na dit intermezzo nog even een woordje over een ander typisch aspect van drie October: het programma. Dat is iets wat de gemoederen lang en ern stig bezig houdt. Lang voor het feest daar is. komen er uitvoerige kranten- art kelen over wat er nu weer geboden wordt. Onder de kop: ..Het Drie Octo- berprogramma biedt niets nieuws'. En dan komt er een ellenlang opgetogen verhaal wat er dan allemaal gebeuren zal Een overbodig vei haal, want iedere Leidenaar weet het al zijn hele leven lang. Er gaat precies hetzelfde gebeuren als vorig jaar, en het jaar daarvoor, en het jaar daarvoor. Dit is een voor de Leidenaar begrij pelijk verschijnsel. Het officiële pro gramma is niet de wezenlijke inhoud \an het feest. Die wezenlijke inhoud is een volstrekt individuele uitbundig heid. waarbij de georganiseerde festi viteiten slechts een kapstok zijn om de vreugde aan op te hangen, of zo gij wilt een goedaardig dwangbuis voor het vormen van een soort kuddegeest, waarin de tegenstrijdige aspeeten tan de individuele feestviering gesmoord kunnen worden. Een padrindstertje met fakkel op weg naar Van der Werff. Zonder de jeugd was de taptoe ondenkbaar. Zonder de taptoe het feest van de dag daarna evenmin. zien glimlachen en zwierig de hoge Zijde zien lichten bp de begroeting der auto riteiten aan de ingang van het Van der Werffpark. Jarenlang kwamen de bonnetjes voor de koffie in de Waag uit dezelfde han den. Een klap voor Leiden was, toen De Koning niet meer zijn Imposante ge stalte langs de optocht liet draven op een vurig ros. Commandant Comman deur doet zeker niet voor hem onder, Nee. de Leidse derde October kan slechts bestaan bij de gratie der Lei denaren. En bij de gratie van de jeugd. De jeugd is de kurk waarop de toekomst van de Leidse Drie October drijft. Als L* de plaatjes op deze pa gina bekijkt, zult l' het met ons eens zijn. dat Leiden dus (ook nu nog) wat onder de kurk heeft! Het „jonge ge leerd is oud gedaan" is een harde noodzaak voor het voortbestaan van dit festijn, omdat de techniek van zijn genieting een jarenlange training vergt. Leiden is gelukkig met dit feest. We weten waarlijk niet waarom, maar het is zo. Laat het zo blijven. We zien met belangstelling naar het programma van volgend jaar uit en hopen vurig, dat wij dan weer ko lommen kunnen juirhen dat er niets nieuws te vermelden valt Het meisje en de beesten. Dit is een eerste zeer vroeg stadium van de ontwikkeling naar een goedgeaard Drie- October Leidenaar. Stomme verwondering hoe een mens Een uitmuntend voorbeeld van een goede Leidse opvoe ding. Deze kinderen halen brood en later haring in De Waag. Door de week doen ze dat waarschijnlijk nonchalant wel regelmatig, dichter bij huis en op een beter geschikt moment van de dag. Maar nu komen ze vroeg naar een veel verder adres. Toch is die gang nu een feest, een erns'.i; feest. Daar zijn ze geheel van doordrongen. Waarom een feest? Alleen om dat draaiorgel buiten, dat de ordenteliik" muziek van vroeger verving? De niet-Leidenaar z.al het nooit begrijpen. De Leidenaar begrijpt het ook niet, maar stelt het vast als feit. Het is zo, het moet zo zijn en het moet zo blijven. )rie stadia van weten en doen extreme stadia van niet weten wat te doen en niet te weten wat hij doet doet hij allemaal dingen waarvan hij zich later afvraagt waarom hy ze in 's hemelsnaam gedaan heeft: een he leboel geld uitgeven, zichzelf hier en daar onsterfelijk belachelijk maken, en een eigen gevoel aankweken of hij nooit meer in de normale geordende maatschappij zal kunnen terugkeren- Gelukkig sterft dat gevoel na een of twee etmalen weer af. Gelukkig, want anders zouden de gevolgen voor de derde Leidse October fataal zijn. maar nóg is Leiden er niet aan gewend. En met weemoed denken de echre Le.aenaren nog steeds terug aan de eenmansoptocht Van Wijk, een speciale noot in de optocht die op onverantwoor de wijze door een geheel ongemotl- veerde landelijke regeling omtrent pen sioenleeftijden rauw tot zwijgen werd gebracht. Het Leidse Drie Octoberfeest is een grote brok traditie, opgebouwd uit on telbare kleinere en grotere aparte tra- ditietjes, onverwoestbaar, maar ook onmisbaar en waardevol. En daarom ziet Leiden er nu al tegen op, als het Lunapark niet meer op het Schuttersveld kan zijn. Als de eerste sherry voor de autoriteiten van de op tocht niet meer aan commissaris- Meijer-zonder-umform kan worden aan geboden, als, als. als Dat zijn van die tradities d'e sneu velen moeten in de worsteling tegen de tud. Onder de kurk Daarom ook is de jeugd zo uitermate belangruk voor de derde October. Terugkomend van de optocht worstel den w\j door de menigte en werden ge troffen door de opzittenden van een mo tor ergens uit het Oosten van het land: .Jn wat voor gekkenhuis zijn we nou terecht gekomen?" We hebben niets teruggezegd. Alleen maar gedaan wat de anderen om ons heen deden. Medelijdend lachen. En met leedvermaak grinniken. Dié zouden toch nooit kunnen begrijpen, dat dit geen gekkenhuis was, maar een Leidse 3 October. tn het begin van de grote dag slen- t de Leidenaar van programmapunt ar progiammapunt, zich veelal be st van de morele verplichting zijn ardigheid te offeren aan het attn- ut van feestmuts of feestneus, maar ider de innerlijke bewogenheid, welke st by zulk een uiteriyk belachelyk- ld. ay gaat allengs een onderdeel vormen n een kudde gelijkgestemden, terwyl aan, desnoods in de kinderwagen, mee begint. Dat beseften ook de talloze moeders, die we hun kostbare last door het gedrang zagen wurmen, die de wagens met inhoud ergens achter de drommen langs de weg parkeerden om zelf op de eerste of tweede ry dc optocht gade te slaan. Begint men niet heel jong met die training, dan is men zyn leven lang ge hand capt. Men slaagt wel zo min of meer op den duur, maar het wordt toch nooit Je-dat. Zo was het, zo is het, zo zal het zijn jaar 2045 by de herdenking van het eeuwfeest van het tweede ontzet Of van j de Leidse pioniers van wetenschap, kunst en cultuur op de in het jaar 3000 veroverde andere hemellichamen. Ook daar blijft het niet by Jarenlang hebben wij met ontzag en eerbied öe- j zelfde plechtstatige f.guur minzaam Een „gevorderde" jeugdige schone _n de opocht bij het prieeltje van dc eerste praalwagen. Ze glimlacht ro- mantisch, plichtsgetrouw, uren lang. J Volgend jaar moet ze misschien j huilend achter een andere praal- wagen lopen. Maar dan is het ook j weer een feest.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3