Florence Nightingale De wegbereidster van het ROODE KRUIS )3ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 4 October 1954 Vierde Blad No. 28337 The Lady with the lamp Slechts EEN naam Aan een maaltijd van officieren, die aan de Krimoorlog hadden deelgenomen, aldus vermeldt Sarah Tooley in ..The life of Florence Nightingale'- gehouden kort na hun terugkeer in het vaderland werd voorgesteld dat elk der aanwezigen op een strookje papier de naam zou schrijven van diegene, wiens verdiensten gedurende de veld tocht het langst en dankbaarst ln de herinnering van het nageslacht bewaard zou blliven. BU het oplezen van de ..stem briefjes" bleken deze alle zon der uitzondering dezelfde naam te vermelden- Florence Nightin gale. Een ln vervulling gegane pro fetie Nu. na honderd Jaar leeft haar naam over de gehele wereld terwijl er slechts weinigen zullen zijn, die nog namen kunnen noemen van veldheren en staatslieden die be trokken waren bi) dit krijgsto neel. Saluut voor portret Johanna W A Naber heeft ln naar boek ..Wegbereidsters over de vrouwenemancipatie een aardig voorval met betrekking tot Florence Nightingale beschreven Toen ln 1908 in Londen de strnd voor de vrouwen-emancipatie hoogtij vier de. demonstreerden circa zeven honderd welgeordende groepen vrouwen leder een banier voerend en beroepen vertegenwoordigend. In een optocht langs regeringsge bouwen Een groepje officieren zag die demonstratie spottend en lachend aan Tot een lange groep verpleeg sters In bonte verscheidenheid van uniform voorbii trok achter eer. banier waarop een afbeelding van Floren-e Nigh tngale prijkte Dat beeld plaatste zich tussen de spotters en de demonstranten. De glimlach verdween van het gelaat der militairen Vol eerbied brachten zii het militair saluut en zonder spottende blik sloegen zU de rest van de demonstratie gade 1 ging eeuw geleden naar de Krim Florence Nightingale kort voor hoar vertrek naar de Krim Unieke dienstbaarheid tot (Van een onzer redacteuren) Er is nauwelijks of in het geheel niet een wereld- vrijde organisatie aan te wijzen, die een zo grote goede naam onder alle volkeren bezit als het Roode Kruis, de schepping van de Zwitserse ban kier Jean Henri Dunant Dunant verdient voor de grondlegging daarvan de blijvende waardering van alle volkeren, doch hel was meer dan bescheidenheid toen hij een ieel van die lof, hem toen reeds ten beurt geval- en, in 1872 Tdïj een bezoek aan Londen van de Kind vrees mei de woorden: „Hoewel ik bekend oen als grondlegger van het Roode Kruis en de nitiatiefnemer van de Conventie van Genève, komt alle eer voor beide zaken toe aan een En- Maar niet als zegevierend veldheer keerde zij terug; tegen de aanbiedin gen van Franse en Engelse regeringen in. reisde zij in stilte en eenvoud terug, om de achterdeur van haar ouderlijke woning te betreden toen nog niemand wist. dat zij weer op vaderlandse bo dem was. Roem schraagde levenstaak Van dat ogenblik af stelde zU haar leven geheel tn dienst van de organi satie van een waarhtke ziekenverple ging. Haar beroemdheid, verworven m de Krimoorlog. maakte haar woord op dit gebied vrijwel tot wet. en slechts daardoor kon zll van ontelbare zijden de materiële steun ontvangen die zij voor haar arbeid nodiz had Slechts daardoor aanvaardde men eerst nog onwennig, later echter met vol begrip, haar denkbeelden omtrent de grote taak, die voor intellectueel en mense lijk hoogstaande meisies was wegge legd op het gebied van de ziekenzorg. Voor die tnd revolutlonnair. waren haar denkbeelden omtrent ziekenzorg In het algemeen Zelfs nu nog ont breekt in zovele kringen b"grlp voor de reeds door haar verkondigde stel ling, dat ziekenzorg eigenliik een sta dium is in een veel belaneritker zorg- gezondheidszorg. hygiëne van lichaam en geest, niet 3lleen ten aanzien van de mens maar ook ten aanzien van de samenleving Zii werd daardoor niet alleen weg bereidster voor het Roode Kruis en bouwmeesteres van ziekenvem'eriag ais beroep, doch tevens grondlegster var. de preventieve eencskunde Daar naast heeft haar arbeid b langrijke re sultaten gehad op het eebied van de vrouwen-emancipatie Door haar kreeg de vrouw het menselijke recht, een betaald beroep uit te oefenen en de vleugels breder uit te slaan dan de vaak te enee plaats van huisvrouw, echtgenote en moeder. haar kamer, waaraan zii door een voortschrijdende aantasting van haat gezondheid gebonden was Niettemin reikten haar krachten tot hoge ouder dom. Op 90-jarlge leeftiid kwam ,n 1901 een einde aan dit rijke leven, aan een unieke dienstbaarheid tot heil van de geslachten, die na haar kwamen. Op haar eigen wens rust haar stof felijk overschot ln een eenvoudig graf op een klein kerkhof onder een steen, die slechts vermeldt: „f. n'., geboren 1820. overleden 1910". In wat zij tijdens haar leven schiep liet zij een monument na waarop volkeren, geslachten en eeuwen eens vermeld zullen staan als dank bare. nederige dienaren van baar grote doel. Het einde van een rijk leven MALLE GEVAl LEN In Amerika komen de raarste inbra ken voor In een huis in Eamomon ontdekte de bewoner van een villa, toen hij na een kaartavondje t.iuis kwam, een aantal vreemde aing.n, waaruit hij concludeerde, dat een inbreker een stevig maal had be- re.d en dat had opgegeten De man had vervolgens de vuile boel om;e- wassen. had een tukje gedaan in het bed van de heer des huizes, had een verhaaltje uit diens krant ge knipt en meegenomen en nad ten slotte een briefje geschreven, waar op stond: .Mijn hartelijke dank voor het gebruik van Uw huis Ik heb het wei eens beroerder getrof fen" Een beleefd man. vinden «u! Een vreemde boef is de zakkenroller uit het volgende verhaal. Een Fran se heer kreeg namelijk dezer dagen ziin portemonnaie teruggestuurd, na dat hij deze drie jaar geleden was kwijtgeraakt met honderd gulden er in. Er zat een briefie ln en daar stond op ..Ik heb al heel wat zak ken gerold en ik heb de nortemon- naies altijd als souvenirs "ehoulen. maar sinds ik de uwe rolde, heb ik steeds pech gehad...." heil van latere geslachten gelse vrouw. Wat mij heeft geïnspireerd was het werk van Florence Nightingale in de Krim." Florence Nightingale, een naam die een begrip geworden is, een begrip dat zowel barmhartig heid als doortastendheid, zowel vrouwen-emanci patie als vrouwendienstbaarheid, zowel Christe lijke naastenliefde als onvoorstelbare moed omvat Hoewel de grote verdiensten van Florence Nightingale, de v/egbereidster van het Roode Kruis, zeket niet in de Krim gelegen hebben, vonden zij toch daar hun voornaamste bron en meest spectaculaire vorm Het is binnenkort een eeuw geleden, dat deze legendarische figuur zich inscheepte naar de Krim waar hartverscheurende toestanden heersten onder de Engelse gewonden van de krijg tegen Rusland. Over hel algemeen waren de ver pleegsters in de gasthuizen en ge stichten in het begin van de 19de eeuw een schandvlek voor het volk en een gevaar voor de maatschappij. Haar dronkenschap was spreekwoor delijk en haar zedelijk gedrag van zo minderwaardig allooi, dat geen eerbare vrouw zich de verpleging tot een beroep kon kiezen. allen verzorgd waren. Troostend waar zjj wist dat de dood ging komen. Opbeurend waar de moed geheel verloren scheen. Helpend waar hulp van node was. Toen zij in het begin van de zomer van 1856 naar Engeland terugkeerde, zelf in haar gezondheid zwaar aange tast en voor haar gehele leven ver zwakt doch als redster van vele dui zenden. was haar naam oo aller lippen, was zij tot een nationaal svmbocl ge groeid. Foto L.D.Van Vliet In het voetspoor van Florence Nigh tingale orbeiden moderne goed op- gelelde verpleegsters in ziekenzalen, zoals hun grote voorgangster zich die eens droomde: hygiënisch, helder, met de gunstigst mogeli/ke voor woorden voor herstel von gezond heid. Grote begaafdheid zocht dienende plaats Florence Nightingale, dochter van een aanzienlijk Engels edelman, genoot een voorbeeldige veelzijdige opvoeding, en nam deel aan het societv-leven, zo als dat in de eerste periode van Ko ningin Victoria een hoogtepunt be leefde fn die tiid echter was de op voeding van meisjes uit de hogere kringen slechts gericht op een toekom stige taak als echtgenote en wel in die vorm. dat zij zich als gastvrouwe zou weten te gedragen naar de normen van tijd en maatschappelijke stand. Een opvoeding, die tevens naar de begrippen van die tijd voorbereidde tot een leegte aan wezenlijke arbeid Het paste meisies van haar stand niet zich te bekwamen voor een maatschap- schappelijk beroep, voor betaalde ar beid. Reeds vroeg kwam zfj op grond van haar grote gaven van hart en verstand op tegen een dergelijke doelloze toe komst en zti ontwikkelde een grote kennis van het verpleglngswezen, dat in die tijden nog niet tot een beroep gegroeid was. doch slechts een bezig heid was als religieuze of als vrouw uit de heffe des volks, dip elders geen plaats in de maatschappil verwerven kon Algemene zedelijke motleven of een gedegen vakopleiding voor de ver pleging best-onden er in die tijd niet. voor het gehele volk hadden gegeven: de Krim In het voorjaai var. 1854 verklaarde Engeland als bondgenoot van Fran';- rjjk de oorlog aan Rusland ter be scherming van Turkiie Het Engelse volk juichte die oor log toe. en juichte later om over winningen doch vernam tevens met steeds groter ontsteltenis van de onmenselijke benroevin~en. het diepe leed en de erbarmelijke ver zorging van de talloze gewonden. De gezondheidsdienst van het expe ditie-leger bleek bit lange niet capabel om znri taak naar behoren te vervul len Oorlogscorrespondenten stuurden de hartvprscheurendste verslagen naar huls waar onrust ontstond en het be grip groeide, dat snel rn krachtig dim de te worden ingegrepen Florence Nightingale en Bracebndge op de Cothcartsheuvel, het slagveld voor Sebostopol overziende in Me. 1855 met de noodkreet „Ziin er onder ons dan geen vrouwen, vol toewijding, ge neigd en bekwaam om uit te gaan tc: de zorg voor de liidende soldaten i., ae hospitalen van SkoetarP Is g?en en kele der dochters van het Engelse volk. nu de nood dringt. ?»reed tot di' werk der barmhartigheid?" Antwoord op hartekreet Nog dezelfde dag van publlca'i' van deze harte'-treet. de 15de Octobtr 1851. kruisten elkaar twee brieven: een van Florence Nightingale waarin zij haar diensten aanbood, en een van de ge adresseerde van die brief, de minister van oorlog, aan haar waarin hij haar vroeg, met grote volmachten en een door haarzelf te vormen team op korte termtin naar de Krim te willen ver trekken Groot was de algemene beroering toen bleek, dat Florence Nightingale deze uitzonderlijke taak op zich zou Met een onvoorstelbare arbeids kracht en een imponerrndp rust cn zelfverzekerdheid wist zij in slechts zes dagen een team van 38 kundige niet voldoende waren en steeds weer scheepsladingen gewonden werden aangevoerd, wist zii de hospitaaldienst in enkele dagen zo te reorganiseren, dat er menswaardige toestanden gin gen heersen en er weer een toekomst begon te bestaan voor de armzaligen, die hier voordien waren binnenge bracht als in een voorportaal van de dood. Nog laat in de avond, des nachts nog, als de doktoren reeds lang ver dwenen waren schreed de (engere Het was in deze tijd. dat biiv. Char les Dickens zijn kruistocht tegen die Wantoestanden begon. In die sfeer, waarin opneming ln een gasthuis voor zieken niet meer bete kende dan een stap op weg naar het graf. waarin toestanden heersten, die wij ons heden ten dage niet meer kun nen indenken, wijdde Florence Nigh- tfeigale, veelal tegen de begrijpelijke weerstand van familie en eigen krin gen in, haar grote werkkracht aan verbetering van de ziekenverpleging door te ijveren naar een vakopleiding voor verpleegsters uit betere, intellec tuele en menselijk-barmhartiger krin gen dan het uitschot van de maat schappij. Een forum: de Krim Toch zou haar werk niet zoveel vrucht hebben gedragen. Indien de omstandigheden haar niet een forum „Voor zover ik kan nagaan", zo schreef Russell als correspondent van de „Times", .sterven de manschappep. zonder dat enige poging in het werk wordt gesteld om hen te redden Zij blijven liggen zoals zii ln het hospitaal zijn neergelegd door kameraden, die hen van het slagveld droegen Na roerende schildering van het erbarme lijk lijden, besluit hij zijn reportage verpleegsters en een enorme uitrus ting bijeen te brengen, en 21 October 1854 zeilde zij met de hulpploeg uit naar Skoetari. ZU liet kwaadsprekeril. intriges en wanbegrip achter In Engeland, waar dankbaarheid bil velen voor haar op offerende naastenliefde nog niet ge- figuur van de beeldschone jonge Florence Nightingale, die zich door die rondgangen de bijnaam „the lady with the lamp" ide vrouw met de lampi verwierf, alleen en onbe schermd door de flauw door kaarsen verlichte zalen met honderden cn honderden gewonden. Toeziend of heel ln staat was het, traditionele voor oordeel te overwinnen. Orde in erbarmelijke chaos In de Krim trof Florence Nightin gale erbarmelijke toestanden aan. doch met een ïizeren zelfdiscipline en eer. onvoorstelbare werkkracht schiep zij in korre tiid orde in een mens-ont- erendc chaos. Hoewel de haar ter be schikking staande materialen, ruimte en verplegingsmiddelen b« lange na

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 13