LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT Nieuw Guinea definitief op V.N. agenda Spiomiage in Frankrijk 93ste Jaargang ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 No. 2833T Directeur; 3. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst c DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Londen zal beslissen! Op het grote speeltoneel der politiek Is thans aller oog gericht op de Lon- ilense conferentie van Dinsdag a.s. Daar zal immers beslist moeten worden over de Duitse deelneming aan de West- Europese deiensie. Het lijkt niet te ge vaagd om te voorspellen, dat die herbe wapening van West-Duitsland na deze conferentie een feit zal worden, maar zal dit zijn met of zonder Franse mede werking? Al te gerust over die Franse deelneming durven wij, helaas, nog niet zijn Weliswaar geeft de Franse pre mier Mendès-France geregeld allerlei mooie verklaringen, doch veel houvast heeft men daaraan nu eenmaal niet. Hij blijft steeds te veel aan de oppervlakte om enig bepaald standpunt te kunnen innemen. Het komt niet aan op woor den, doch op daden. En nu moge het waar zijn en tevens begrijpelijk, dat Mendès-France zich bij voorbaat niet al te zeer wil binden om in Londen de handen vrij te houden bij de besprekingen, zijn supposities zijn zo vaag. dat geen oordeel is te vellen. Om Parijs niet direct voor het hoofd te sto ten, wordt door alle deelnemers aan de Londense conferentie als om strijd be weerd dat de jongste Franse voorstellen als basis van besprekingen kunnen wor den aanvaard, doch dit heeft practisch niets te betekenen. Waren de Franse voorstellen immers van een zodanige aard, dat zij niet pasten in het kader tan het beoogde doel, dan zou men ver standiger doen, om de conferentie niet te doen doorgaan. De afloop zal aantonen, of dit laatste misschien nog niet het wenselykste zou zijn geweest! Want men vergete niet, dat bij een officiële mislukking van de conferentie men verder van huis is dan ooit. Een regeling zonder Franse deel neming zou dan zelfs minder funest zijn zijn geweest! Mendès-France heeft op de zitting van de Raad van Europa te Straatsburg zijn plannen op tafel gelegd, maar het stilzwijgen na zijn rede is volkomen begrijpelijk, want houvast bood zijn rede niet. B.v. de belangrijkste vraag, die na ■erwerping door het Franse parle ment aan de orde is, n.l. of Frankrijk de Duitse deelneming aan de Nato al dan niet wil accepteren, is volkomen in het m'dden gelaten Het schijnt, dat Men- des-France vla het verdrag van Brus sel Duitsland wil betrekken in de West- Europese verdediging met op den duur toelating tot de Nato, doch geheel zeker daaromtrent kan men zelfs niet zijn. Bo ndien heeft het er alle schijnt van, dat de Franse premier zijn bezwaren, die hij te Brussel tegen de EDG te berde bracht, wil handhaven, al zijn zij door andere EDG-deelnemers verwor pen. Kan PMF trouwens verder gaan, als hij goedkeuring van de Franse Na- j tionale Vergadering wil verwerven? Bo- endien vergete men niet de keerzijde an de medaille ,als met de houding j in het Fransp parlement onder ogen j ziet. Natuurlijk zullen de Franse com- munisten stemmen tegen elke regeling,1 West-Duitsland opneemt in het i Westelijk blok. En voorts zullen de be- 'te voorstanders van de verworpen 'Ci zo goed als zeker met niet minder reden zijn. Is dan in de Franse Na tionale Vergadering een meerderheid an formaat te creëren? Daarnevens begint een ondere factor ïcer en meer mee te spreken: de factor an gemis aan vertrouwen in de poli- ek van de Franse premier. Waarom eigert hij systematisch om zijn kaar ten open op tafel te leggen en hult hij zich in nevelen? Dat wantrouwen komt wel in het bij zonder tot uiting in West-Duitsland. ar Adenauer al veel te stellen heeft ■t de oppositie der socialisten, die hun afwijzend standpunt onverminderd handhaven, tonend geen begrip en in zicht te hebben voor de harde realiteit van het ogenblik vooralsnog willen wij aannemen, dat niet zuiver partij belang hun houding bepaalt doch evenzeer in Amerika. Te Washington is een grote verkilling merkbaar tegen- Frankrijk en het zal heel wat voe- n de aarde hebben om daaarin ver betering te brengen. Het is een geluk bij een ongeluk dat het Amerikaanse congres op reces is, in afwachting van de verkiezingen in No vember. anders zouden van over de Oceaan ongetwijfeld klanken te beluis teren zijn geweest die minder fris zou den hebben geklonken. Het is dan ook met grote zorg, dat *ij de Londense conferentie tegemoet zien. Zoals gezegd, de Duitse herbewa pening zal daar o.i. wel uit de bus ko nen, in welke vorm dan ook, maar of het zal zijn met Franse instemming, daarop zijn we niet gerust. En dan berust de Europese verdedi ging voor een groot deel wederom op dnifzand. Want is de positie van* het Westen zonder Duitse deelneming on mogelijk te handhaven, zonder Frankrijk zaai het evenmin. Misschien zou echter de Franse onthouding voor het ogenblik minder ernstig zijn, daar bij agressie het Franse leger toch ingezet zal moeten verden. En het Franse leger is er, ter- ri'l het Duitse nog gevormd moet wor- Vrij veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Eikele buien, afgewisseld door opkla- :en. Matige tot krachtige Westelijke ï.nd. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) 26 SEPTEMBER Zon op: 6.31 uur: onder: 18.31 uur. Maan op: 6.00 uur; onder: 17.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.51 uur en plm. 15 00 uur. (27/9 te 3.26 uur en 15 44 uur. Grote meerderheid van stemmen 39 stemmen voor, 12 tegen, 9 onthoudingen De algemene vergadering der V.N. heeft gisteren ondanks krachtig Nederlands en Australisch verzet, met 39 tegen 12 stemmen bü 9 onthoudingen besloten de door Indonesië aanhangig gemaakte kwestie-Nieuw Guinea op haar agenda te plaatsen. Voor plaatsing van de kwestie-Nieuw-Guinea op de agenda stemden: Afghanistan, Argentinië, Bolivia, Brazilië, Birma, Wit-Rusiand, Chili, Costa Rica, Cuba, Tsj. Slowakjje, Ecuador, Egypte, San Salvador, Griekenland, Gua temala, Haiti, Honduras, India, Indonesië, Perzié, Irak, Israel, Libanon, Liberia, Mexico, Nicaragua, Pakistan, Panama, Paraguay, Philippünen, Polen, SaoedJ- Arabië, Syrië, Thailand, Oekraine, Sovjet-Unie, Uruguay, Jemen, Zuid Slavie, Tegen stemden: Australië, België, China, Denemarken, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Zweden, Turkije, Zuid-Afrika, Engeland en Nederland. De volgende landen onthielden zich van stemming: Canada, Columbia, Do minicaanse Republiek, Ethiopië, IJsland, Nieuw Zeeland, Peru, Ver. Staten en Venezuela. De Nederlandse minister zonder por tefeuille ,mr J. M A. H Luns. verklaar de voor de stemming, dat Nederland zic.i nooit had verbonden om aan Indonesië de souvereiniteit over Westelijk Nieuw- Guinea over te dragen en dat de toe stand op Nieuw Guinea in het goheel geen bedreiging voor de vrede inhield. Mr Luns zei voorts, dat de Neder lands-Indonesische onderhandelingen over Nieuw Guinea waren mislukt, om dat Indonesië vast hield aan over dracht van de souvereiniteit als basis van de besprekingen. Bespreking van de kwestie door de V.N. zou slechts nieuwe spanning kunnen schepen tussen Nederland en Indonesië, die onlangs tot een nieuwe regeling van hun betrekkingen zijn gekomen. Bovendien zouden de V.N. prestige-verlies lijden, aldus de Ne derlandse minister. Mr Luns ontkende, dat de toestand in Westelijk Nieuw-Guinea een gevaar voor de vrede en veiligheid in d: wereld zou kunnen vormen, zoals door Indone sië wordt aangevoerd. De Nederlandse regering beschermde de Papoeabevolking Zonder deze bescherming zou deze be volking een koloniale status onder In donesië hebben, zonder garanties van de beheerschapsraad der VN. Nederland zou zijn wettige souvereiniteit over Wes telijk Nieuw Guinea handhaven. Het was een zaak voor de Veiligheidsraad en de algemene vergadering kon niets doen. Het zou zeer onverstandig zijn de ge voelens op te zwepen en onrust te scheppen. Het deel van de VN was juist zulks t-3 voorkomen. Er heerste thans volkomen vrede in het gebied en be spreking van de kwestie kon alleen maar schade doen. De Indonesische afgevaardigde dr Soedjarno Tjondronegoro sprak van een ernstig politiek geschil tussen zijn rege ring en die van Nederland. De Neder- bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. landers schenen de deur voor verdere onderhandelingen te hebben gesloten. Dit had grote bezorgdheid in Indone sië gewekt en sommigen waren daar voorstander van regeling van het ge schil met andere en drastischer midde len. De Indonesische regering geloofde evenwel, dat moest worden getracht het geschil langs vreedzame weg op te los sen. De algemene vergadering der VN was daartoe het geschikste orgaan. De Indonesische afgevaardigde zei dat de aangelegenheid een explosief karak ter draagt. In tegenstelling tot wat de Nederlandse afgevaardigde had ge zegd heerste er geen vrede en rust in Westelijk Nieuw Guinea. Overal in het gebied was politieke en sociale onze kerheid en spanning. Dit was zelfs gebleken uit het rapport van de Ne derlandse parlementaire delegatie, in het begin van het jaar uitgebracht. Hij geloofde ni"l in een „vreekamp opdracht" van Nederland in Nieuw Guinea. Deze term was een excuus voor een koloniaal bewind. Hij ontkende, dat er geen rasverwant schap tussen Nieuw Guinea en Indone sië zou bestaan. Verwerping van het Indonesisch ver zoek om de kwestie te bespreken zou met slechts het vertrouwen van 80 mil- lloen Indonesiërs in de VN schaden, doch ook het vertrouwen van alle an deren in de woreld die vrijheid, gerech tigheid en vrede zoeken door middel van de VN. aldus Tjondronegoro. De Franse afgevaardigde Hoppenot zei, dat bespreking van de Nederlandse souverelniteitsrechten over Nieuw-Gui- nea zou kunnen leiden tot bespreking van de souvereine rechten van alle mo gelijke andere VN-leden. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Casey, zeide dat be sprekingen van deze kwestie door de al gemene vergadering in strijd is met de geest, indien niet met de letter, van het Handvest van de V.N. Onze Leidato Prijsvraag De juiste afstand van de onderkant van de letter L, op onze reclame borden tijdens de Leidato, loodrecht gemeten tot de vloer van de Stads gehoorzaal, bedroeg welgeteld 6614 millimeter. Dit aantal werd door geen der honderden inzenders precies geraden, maar het werd liet dichtst benaderd door de heer P. de Kier, Gerrit Dou- straat 69 te Lelden met 6620 millimeter, aan wie dus de eerste prijs van f 50.ten deel viel. Op de Nato-luchtbasis Bitburg in West-Duitsland is Donderdag een tank met 50.000 liter brandstof ont ploft tijdens een brandblusdemon- slratie. Dertig personen kwamen bij deze ramp om het leven. Onze Telefoto toont de dikke rookwolk, welke na de ontploffing omhoog stijgt. Op de voorgrond Rode Kruis-wagens en -personeel bezig met het reddingswerk. Tele foto A.N.P.). Onbestendig Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West- en Noord-Europa staat nu weer geheel onder invloed van verschillende depressies en de daarbij behorende frontensystemen. Het weer Is daarbij overal aan grote wisselingen on derhevig. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag passeerde een storingsgebied ons land, hetgeen plaatselijk veel regen braoht De Bilt meldde met 16 millime ter de grootste hoeveelheid De hoofd kern van het deprcssiegebied verplaatste zich naar het zeegebied voor de Noorse kust Aan de Westzijde ervan staan krachtige Noordelijke winden, welke koude lüoht uit het Poolgebied naar het Zuiden transporteren. Op IJsland daal de daarbij de temperatuur reeds tot even beneden het vriespunt, waarbij sneeuwbuien vielen Langs de Oostkust van Groenland kemt strenge vorst voor Het meest Noordelijk gelegen station op 815 gTaad Noorderbreedte meldde 18 graden vorst Deze koude lucht stroomt vervolgens van IJsland over het relatief warme water van de Atlantische Oceaan naar de Britse eilanden en komt daar aan met een temperatuur van on geveer 10 graden. Komende nacht zal deze lucht ook ons land bsreiken, waardoor de temperatu- I ren weer wat lager zullen worden Op de Oceaan nadert ten Westen van de Britse eilanden een volgende depressie waarvan hot front morgen ons land kan bereiken H:t weer behoudt dos een onbe.d-'-iilg karakter, waa-bij bu:en af- j gewisseld worden met opklaringen en I er vrij veel wind is. 1 Regen-ramp in Pakistan Uit Lahore, de hoofdstad van West- Pendjaab "-(in het Noorden van West- Pakistan) wordt gemeld, dat sinds mid dernacht van de nacht van Donderdag op Vrijdag in 17^ uur 41 centimeter reien is gevallen Deze onafgebroken regenval ging gepaard met windstoten. Ten gevolge van dit, voor Pendjaab uiterst zeldzame, natuurverschijnsel, zijn vele hutten van vluchtelingen en andere jdjdelijke onderkomens wegge- spoeld^folgens de eerste berichten zijn 46 pajgohen, voor „helgrote merendeel VEovsdilr. en k ndereö^pmgekomen. On geveer 150 personen liepen verwondin gen op. Genoemde vluchtelingen zijn Moslims, die bij de verdeling van Voor-Indië ln India en Pakistan, naar het Moham medaanse Pakistan vluchten of later de wijk uit het Hindhoese Ind a hebben genomen. Velen hunner zijn nog niet jaermanent gevestigd en wonen ln hut jes van plaatijzer, jutezakken en aller- i ander bijeengegaard materiaal. Naar men aanneemt kunnen honder den mensen zich niet bevrijden uit de ruines van ingestorte hulzen. De „bur ger-verdedig ng" tezamen met brand weer en vrijwilligers werken op volle kacht aan het reddingswerk en het ver lenen van eerste hulp. Het kanaal, dat ten Zuiden van La hore loopt, is op verschillende plaatsen builen zijn oevers getreden. Het gehele verkeer in Lahore ligt stil. Op vele plaatsen staat het water op schouderhoogte. De gemiddelde regenval in Nederland is per jaar zeventig centimeter! De volledige uitslag luidde: i0.— P. DE KLER 10.— P. A. FASEL :5.P. VERBIEST 0.— P. KIENGEL W. v. d. REIJDEN W. L. KERKVLIET 5.— A. M. KEYZER A. AARTSEN H. VAN STAL J. VAN DUYVENBODE J. VAN STRIEN D. VAN LEEUWEN A. G. LEUPE Mevrouw BLÖTE TH. J. PRINS C. HEUS 2.50 Mevr. ZANDBERGEN W. MOLL Mevrouw B. WIEPJES- LABREE D. WOLTERS M. MEIJERS A. HEUS L. TEN WOLDE— BRAAM N. SIRAA Mevrouw J. MA RIJT K. VAN WETTEN Mevrouw R SEGAAR W. F. BARENDSE J. DU MORTIER W. A. SCHRIER—VOS A. G. SERLIER G. DE DOES G. A. VOS M. M. LANCEL— BODIJN R. MOLENAAR N. DE KRUIS Gerrit Doustraat 69 Leiden 3de Binnenvestgracht 20 3de Binnenvestgracht 17 Witte Rozenstraat 33 Medusastraat 3a Plantsoen 67 Uiterstegracht 159 Leemanstraat 7 Waardstraat 23 Frans van Micrisstraat 14 Julianastraat 34 Haagweg 40 Spieghelstraat 26 Hogewoerd 173 A Zeestraat 93 Noordwijkerhout Schutterstraat 4 Leiden Rijnegommerstraat 17 Zoeterwoude Julianakade 10 Leiden Beekbergen Wateringen Klein Paradijs 36 Oosteinde 110 Sumatrastraat 58 Boshuizerkade 112 P J. Blokstraat 16 Meezenstraat 11 Julianastraat 34 Hoge Waard B 47 Koudekerk a.d. R. Pieterskerkhof 16 Leiden Rijnsburgerweg 77 A Rijndijkbtraat 22 P.ijndijk 113 Hazerswoudc Spieghelstraat 26 Leiden Sumatrastraat 53 Tasmanstraat 76 Madoerastraat 21 Stadhouderslaan 18 Tollensstraat 11 De prijzen zullen aan de winnaars worden toegezonden. Correspondentie over deze prijsvraag kan niet worden gevoerd. De 9 - mogendheden - conferentie te Londen Aanbevelingen Raad van Europa De conferentie van negen te Londen, die 28 September begint, zal niet langer dan tien dagen duren en waarschijnlijk 4 October eindigen. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft met 65 tegen 8 stemmen bij 13 onthoudingen een aantal aanbevelingen aan de Londen se negen-mogendhedenconferentie over Duitsland's herbewapening aangenomen Deze aanbevelingen houden in: 1. Versterking van de Nato door het sluiten van overeenkomsten ip lange termijn over omvang en wederzijdse contróle van de strijdkrachten op het Europese vasteland. 2. Dat de Europese strijdkrachten op het vasteland een technische en admi nistratieve integratie, in het bijzonder op het gebied van legering vervoer en bevoorrading (logistiek) dienen te ont wikkelen. 3. Contróle op vervaardiging van wapens in Europa, in het bijzonder in strategisch blootgestelde gebieden. 4. Een vorm van Europese politieke Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur Stockholm regen Oslo nevel Kooenhagen regen Amsterdam regenbui Londen eeh. bew. Luxemburg regen Parlls half bew Bordeaux zwaar bew Grenoble zwaar bew li rt 1 IJ 10 14 0.5 10 17 4 6 19 5 9 15 2 7 22 0.5 Nice Genèvc ZUrlch Locarno Berllln Frankfort windstil 24 0 nw 2 22 O windstil 19 3 Wenen Innsbrück onbewolkt Rome onbewolkt AJacclo licht bew. windstil 17 w 2 20 no 2 25 leiding en democratische contróle. aan vaardbaar voor Groot-Brittannië. De tegenstemmen waren voornamelijk afkomstig van Duitse socialisten, die er bezwaar tegen maakten, dat de resolutie voorrang gaf aan Duitsland's herbewa pening boven hereniging van Duitsland. De Belgische socialist Rolin stemde tegen, omdat de resolutie de nadruk legde op militaire overwegingen en zo doende wellicht onderhandelingen tus sen Oost en West kon schaden. REDE VAN ADENAUER Bondskanselier Adenauer heeft giste ren in een rede te Offenbach in Hessen verklaard, dat over de resultaten van de komende negen-mogendhedenconferentie ln Londen niets met zekerheid te voor spellen is Het doel van de besprekingen is het opheffen van de crisis, waarin het Westen zich nu bevindt. Onafhankelijk van andere kwesties achtte de Bonds-kanseiier de kwestie van souvereiniteit en vrijheid voor Duits land het belangrijkste punt van de Lon dense conferentie. De Bondsrepubliek zou in geen geval op het punt van ge- lljkgerechtigheid kunnen toegeven. Een tweede kernpunt was volgens hem het verzekeren van de Europese verde diging op basis van het plan-Eden, d.w z. toetreding van Duitsland tot de orga nisatie van het Brusselse pact en de Nato. Terwijl de Ver. Staten sterk voor toe treding van Duitsland tot de Nato zijn, is het standpunt van premier Mendès- France van Frankrijk nog niet volledig duidelijk, aldus Adenauer. Hii verwachtte, dat Mendès-France oo de Londense conferentie pas zijn standpunt zou bepalen. Voorts verklaarde hij, dat het Westen pas na zijn aaneensluiting onderhande lingen met de Sovjet-Unie over hereni ging van Duitsland en verzekerine van de vrede zou kunnen voeren. De Euro pese integratie was volgens hem geens zins een wensdroom of een opvatting, die door een andere vervangen kon worden Voor de grote fabrieksruimte waarin Adenauer voor meer dan 10.000 toe hoorders ziin red? uitsprak, kwam hot. t iriens do b'jeenkon^t tot een boMn" ti'ss-n ool'''° en l"den ven de verboden communistische jeugdorganisatie, die I met spandoeken „jeugdherbergen, geen I kazernes" eisten. I De zaak Dides (Telefonisch van onze correspondent te ParUs) Het ontslag van de hoofdcommissaris van Parijs. Jean Didès werpt een aan tal vragen op, die men voor het moment nog maar nauwelijks kan overzien. Di dès was een naaste medewerker van de vroegere prefect van Parijs. Baylot, die ongeveer twee maanden geleden door een andere functionaris, Dubois, vervan gen werd. Didès was belast met de controle op de activiteiten der Franse communisten, een vertrouwenspositie uiteraard, en de rechtse tegenstanders van de regering suggereren nu al. dat de minister van binnenlandse zaken, Mitterant, met de maatregel tegen Didès een vriendelijke geste jegens de communisten heeft wil len maken. Opvallend is Inderdaad wel dat de „l'Humanité", het communistische par tijblad. weinig ophef van de zaak heeft gemaakt en nauwelijks protesteerde te gen de inval bij het communistische blad „La Terrewelke deze steen aan het rollen heeft gebracht. Dit is de politieke kant van ae kwes tie - een symptoom, eventueel dus, van een vriendelijker houding van de rege ring Mendès-France tegenover de com munisten - maar een aspect ook, dat door de oppositie zeker sterk overdreven wordt. Sommige bladen als „Combat", die sympathiek staan tegenover PMF. ver moeden eerder dat men hier te maken Naar aanleiding van de door de socialistische leider Ollenhauer bepleit te vler-mogendhedenconferentie over Duitslands hereniging verklaarde Ade nauer het t? betwijfelen, of op het ogen blik het politieke klimaat zodanig is, dat de Sovjet-Unie zal Instemmen met hereniging van Oost- en West-Duits land. Het is beter dat men het antwoord van de Sovjet-Unie op de jongste Westelijke nota afwacht, waarii. als voorwaarde voor een vier-mogendheden- conferentie instemming met vrije ver kiezingen in Oost-Duitsland werd geeist. In het socialistische program wordt de overtuiging uitgesproken, dat de Bonds republiek eerst dan aan een militaire bijdrage aan de Westelijke verdediging kan denken, wanneer „bewezen ern stige bemoeiingen voor een ontspanning in Europa door nieuwe besprekingen met de Sovjet-Unie niet tot resultaat zouden hebben gevoerd. Ollenhauer stelde evenwel voor zulk een militaire bijdrage vijf voorwaarden: 1. Voortzetting der pogingen om Duitsland te verenigen. 2. Europees veiligheidssysteem in het kader der V.N. 3. Opzegbaarheid der verdragen wan neer deze een hindernis voor de Duitse eenheid zouden blijken. 4. Gelijke rechten voor allen, ook op het gebied der militaire veiligheid. 5. Democratisch-parlementalre con tróle op de strijdkrachten Ollenhauer legde er de nadruk op, dat volgens hem door de Bondsregering geen verplichtingen konden worden aanvaard, die niet uitdrukkelijk dt vrijheid van beschikking van een toekomstige rege ring voor geheel Duitsland zouden garanderen. Hij waarschuwde voor „oliksem oplos singen", en sprak de hoop uit, aat de Londense conferentie ertoe zou leiden, dat voortaan zou worden gestreefd naar mogelijkheden om de Europese samen werking op bredere grondslag en effec tiever te organiseren dan binncr de EDG mogelitk geweest zou ziin Men moest zich er volgens Ollenhauer van bewust zijn. dat zonder of tegen Frank rijk generlei Europese samenwerking mogelijk was. heeft met een strijd tussen twee politle- clans, zoals die zich in Frankrijk vrij veelvuldig voordoen. Deze regering zou nu wat meer steu nen op een bepaalde tak van het gecom pliceerde Franse - politie-apparaat en het ontslag - en de naderhand opgehe ven arrestatie - van Didès zou alleen betekmen dat de dienst van deze poli tieman in ongenade is gevallen. Interesanter is echter de militairs zijde van dit schandaal. Het is in korte tijd nu driemaal voorgevallen dat bij zonder belangrijke geheime besprekin gen van het hoge comité voor de na tionale verdediging zijn uitgelekt. En ook Didès was met geheimen op de hoogte, die eigenlijk alleen de generale staf bekend mochten zijn. De bron van die geheimen heeft liü de minister niet mee willen of kunnen delen. De .Figaro" stelt vanmorgen dan ook vast dat het enige punt, dat voor alles moet worden opgelost, de vraag betreft wie in Frankrijks hoogste militaire or gaan als spion moet worden gebrand merkt. Intussen is de zaak in handen van de militaire justitie en uit d? communi- oué's. waarmede de minister van bin nenlandse zaken en de ontslagen poli tieambtenaar elkaar bekogelen komt men uiteraard maar weinig bijzonder heden te weten. Maar wel heeft de algemene indruk bij dc publieke opinie post gevat dat aan de zaak-Dldès meer vastzit dan men toe wil geven En voor de kranten ligt hier dan ook een brok spionnage-roman- tlek, dat nu reeds in kleuren en geuren uit de doeken wordt gedaan. De Franse uitvinder George Sa- blier heeft deze eenmans-helicopter uitgevonden, die nog werkelijk kan vliegen óók! De krachtbron is een 0 PK motortje, dat slechts 27 kilo weegt. De snelheid, welke met het apparaat bereikt kan worden is on geveer 50 km per uur. de actieradius is 10 uur vliegen. Een speciaal apparaat zorgt er voor. dat de piloot niet rond gaat tollen.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1