WARMOND BEREID TOT OVERLEG, MAAR NIET TOT LIJDZAAM TOEZIEN Leidse kansen staan slecht! 93ste Jac rgang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 23 September 1954 Tweede Blad No. 28329 Burgemeester Von Fisenne over Merenplan: Nieuwe grondboringen zonder voorkennis van Warmond (Van t redacteuren) Na een vrij lange stilte rond het Leidse Merenplan (tot zandwinning uit en ontgronding van terreinen val lend onder de gemeente Warmond) is dit plan plotse ling weer in het volle licht der openbaarheid gekomen door de interpellatie over het stadium der verwezen lijking in de Leidse gemeenteraad. Dezer dagen schreven wij uitvoerig over de mede delingen van wethouder Jongeleen aan de Leidse gemeenteraad: de uitvoering van het plan is door ver schillende omstandigheden vertraagd, iedere vertra ging betekent een tegenvaller voor de Leidse woning bouw, doch aangenomen moet worden, dat verschillen de instanties desondanks de verwezenlijking van het Merenplan nieuwe moeilijkheden in de weg zullen leggen. Zonder twijfel werd daarmede gedoeld op een te verwachten oppositie van de zijde van de gemeente Warmond, die zich van meet af aan tegen de Leidse plannen heeft verzet. Hoe nu staat Warmond tegenover het Merenplan onder de huidige omstandigheden? rijen, liggen voor een deel ln de Zwanen burgerpolder. voor een deel ook aan de andere zijde van Warmond ln de rich ting van de Rijksweg De tot één boer- dcrl) behorende landerijen zijn veelal over die uiteenlopende terreinen ver deeld. Op den duur kan een dergelijke on economische scheiding van bij éen be drijf behorende landerijen niet gehand haafd blijven. De nieuwe op stapel staande ruil- verkavelingswet schept de mogelijkheid Tan ruilverkaveling en ook tan finan ciële overheidssteun lot 40 procent voor de daardoor nodig getroffen bouw van nieuwe boerderijen. Op grond van deze regelingen zouden dan de be trokken landerijen zodanig kunnen worden verkaveld dat de stukken in de Zwanenburgerpolder bijeengevoegd worden en anderzijds ook de stukken aan de andere kant van Warmond. Dit is beter mogelijk bii de bouw van nieuwe boerderijen op die aldus nieuw gecombineerde landerijen, wanneer de overheid met genoemde 40 procent in de bouwkosten bijspringt. Dit geeft weer gelegenheid de boer derijen in de kom van de gemeente op te ruimen en aldus tot noodzakelijke verdere bouw in de dorpskom over te gaan. Voor dit alles dient echter, aldus burgemeester Von Fisenne. de Zwanen burgerpolder ongerept als agrarisch ter rein gehandhaafd te blijven. Een en ander betekent, dat, de War- mondse woningbouw en dorpsontwikke ling evenzeer gebaat zijn bij afketsen van de plannen als de Leidse woning- bouw Dij verwezenlijking, terwijl ook vele andere belangen van Warmond tegen zulk een verwezenlijking pleiten. N.C.R.V.-sfudio van 6000 M3 Plaats voor 450 a 500 personen (Speciale berichtgeving) De nieuwe concertstudio, die de N.C.R.V. wil laten bouwen, zal. Indien het project volgens de plannen kan worden uitgevoerd, 6000 kubieke meter I groot worden en plaatsruimte bieden aan 450 a 500 personen. De N C.R.V. beschikt momenteel wel over een grote studiozaal. doch deze wordt voor ongeveer de helft in beslag genomen door het omvangrijke podium er is dan ook slechts plaats voor a 150 bezoekers. Voor vele uitzendin gen, o.a. van ..Vrij en Blij", moet men zalen huren, die niet altijd aan alle eisen voldoen. Aanvankelijk dacht men het probleem om meer publiek te kunnen toelaten te kunnen oplossen door een galerij te bouwen doch om acoustische redenen heeft men dit plan laten varen. Daarna is het ontwerp gemaakt voorde nieuwe studio, doch aangezien de bouw niet betaald mau worden uit de radio contributies. werkt men nog aan de regeling van de financiering. Men hoopt er echter zo spoedig mogelijk toe kun nen overgaan. Volgens de directeur van de N.C.R.V.. mr A. H. van de Veen. zal. wanneer deze concertsludio in gebruik is geno men. de VARA-studio is vergroot en ook een nieuwe hoorspelstudio is ge bouwd. het ruimteprobleem, waarmee de Nederlandse Omroep momenteel heeft te worstelen, vrijwel uit de we reld zijn. Bouw nieuwe hoorspelstudio Naast A.V.R.O.-complex (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen heeft de Neder landse Radio-L'nie plannen in studie voor de bouw vaneen nieuwe hoorspel studio. waaraan een steeds toenemen de behoefte bestaat. Deze studio zal in de toekomst verrijzen naast het Avro- complex aan de 's-Gravelandseweg te Hilversum. Als bouwterrein koos men de grond naast de Avro-studio. waarop thans een oude. reeds bij de omroep in gebruik zijnde villa staat. De hoorspelstudio zal aan het Avro-gebouw worden vastge- bouwd. Of de villa zal moeten worden afgebroken tussen belde percelen ligt ongeveer 15 meter ruimte zal nader moeten worden bekeken. Gezien de financiële moeilijkheden, die nog moeten worden overwonnen, zal het volgens de verwachtingen nog wel een jaar of drie duren, voordat met de bouw van de nieuwe studio een begin kan worden gemaakt. 6 MILLIOEN VOOR VLIEGT UIGONT WIKKELING Het ministerie van Verkeer en Water staat zal in 1955 voor zes millioen gul den deelnemen in de kosten van ont wikkeling van vliegtuigen, daaronder begrepen de voor vliegtuigen noodzake lijke instrumenten en materialen Zo blijkt uit de rijksbegroting voor 1955 van het Departement van Verkeer en Water staat. Voor 1954 was een bedrag van vijf millioen toegestaan; het vermoedelijke beloop van de uitgaven, gedaan of nog te doen. voor 1953 is f. 1.770.000. Ongeveer twee jaar geleden heeft Warmond niet alleen binnenskamers, doch tevens naar buiten krachtig stel- l.og genomen tegen de Leidse plannen. Tijdens een persconferentie in Augustus '">2 werd door het gemeentebestuur eengezet. dat de Warmondse belan- jen door verwezenluklng van het plan ernstig zouden worden geschaad. Bo- tendien werden andere mogelijkheden teopperd voor Leiden om aan zand voor het bouwrijp maken van terreinen te tomen zonder plaatselijke belangen van tndere gemeenten aan te tasten. Bij deze uiteenzettingen werden te vens ernstige grieven geuit over de Gnkse wijze, waarop Leiden achter de mg van het Warmondse gemeentebe stuur en de betrokken polderbesturen wn trachtte in Warmondse polders in typende wijzigingen tot stand te bren- ten, namelijk ontgronding van maar tefst 114 hectare agrarisch terrein. De voorbereidingen daartoe omvat- j ten o.a. grondboringen, welke namens Leiden werden verricht onder het mom van zoeken naar zoetwaterbron- voor de drinkwatervoorziening. Later bleek Leiden zandwinning in den zin te hebben, terwijl eveneens bleek, dat Leiden reeds hel eigen domsrecht van een aantal landerijen in de Zwanenburgerpolder onder War mond had verworven. In een vergadering van de Warmondse e.neenteraad werd dit Leidse optreden odcr meer gehonoreerd met de qualifi- ïties „onwaardig, onbillijk, inbraak met tof. econom.sche waanzin, maatschap- Jdijke onverantwoordelijkheid, onver- iwflyke kortzichtigheid misdadig op- Icrtunisme'* en meer termen m die Leiden had machtige bondgenoten Hoewel ook in die tijd reeds ernstige -■eilukheden op de weg naar verwezen- tng voor Leiden in het verschiet la ta. maakte Warmond zich toch ern- 'vSe zorgen omdat het Leidse plar. -sbaar de steun had van Rnkswater- J5at 'dat eveneens een deel van het te innen zand voor eigen werken zou '■'nemen) en andere gezaghebbende in blies. Zelfs was aan Leiden kort voor '•noemde Warmondse raadsvergadering concept-vergunning verstrekt tot het Opgraven in de Zwanenburgerpolder Inmiddels zijn echter weer enkele r;'tn verstreken, terwijl nog in geen :*el opzicht verdere uitvoering aan de annen is gegeven. alle betrokken grond voor het (beperkte) jpian in eigendom moest hebben voordat met de uitvoering van zelfs een deel mocht worden begonnen heeft belang rijk tot de stagnatie bijgedragen. Inmiddels is nog een andere voor Leiden nadelige wijziging opgetreden, namelijk het terugtrekken van de Rijkswaterstaat als gogadigdc voor een deel tan het te winnen zand. Bij de verrichte boringen is namelijk ge bleken. dat het zand. dat eventueel uit de Leidse gronden op Warmonds ge bied gewonnen zou worden, niet van die kwaliteit is. welke Rijkswaterstaat nodig acht. Het is zelfs zeer de vraag, of het eventueel hier te winnen zand van vol doende kwaliteit is voor de Leidse plan- De omstreden Zwanenburgerpolder. gezien uit de molen aan de Grote Sloot in de richting van de jacht havens aan de Lccdc en de Sprict- laeck. Foto L.D./Van Vliet ,,Ook Warmond heeft belangen" Burgemeester jhr nir L. M. E. von Fi senne van Warmond, die wij om zijn oordeel omtrent de Jongste ontwikkelin gen vroegen, legde nogmaals de nadruk op het grote Warmondse belang van het ongerept handhaven van de agrarische gronden in de Zwanenburgerpolder, en stelde tegenover de Leidse motieven voor het merenplan overeenkomstige Warmondse motieven die daartegen pleiten, en welke enkele iaren terug door ons nog niet in het geding waren ge bracht. Tegenover het Leidse beroep op de noodzaak van woningbouw en derhalve het bouwrijp maken van gronden, stelde burgemeester Von Fisenne het even waardige belang van de Warmondse wo ningbouw. De historische eroei van Warmond heeft er toe geleid, dat in de kom van het dorp. tussen de gewone huizen, boerderijen gelegen zijn. die thans een sta-in-de-weg vormen voor een verdere ontwikkeling van de kom-bebouwing De landerijen, behorend tot deze boerde- Twijfel over nut voor| Leiden j Overigens betwijfelde Warmonds bur gemeester. of de Leidse gemeenschap inderdaad met verwezenlijking zou zijn gediend. De gang van zaken ten aan zien van de proefboringen maakt het op zijn minst twijfelachtig, of inderdaad zand van redelijke kwaliteit in deze Warmondse polder kan worden ge- Gevolg van misverstand Ernstige relletjes in Ambonezenkamp Meerdere personen vrij ernstig gewond ..En zelfs ind'en dat bei geval mocht zijn. moeten dan beslist Warmondse belangen wijken voor overeenkomstige leidse belangen, terwiil die laatste cvrngoed gediend zouden kunnen worden door zandwinning elders? Wellicht zon zu'k een zandwinning el- drrs duurder uitvallen doch voor Lel den is het Merenplan niet de enige mogeliikheid. al zou het dan misschien (no-maals: als er eoed zand zit) de goedkoopste ziin. Voor Warmond he- staat er echter geen overeenkomstig alternatief. Dit geldt niet a'leen voor de omschreven dnrnsnntwlkk»'ing. doch tevens voor vele andere War mondse b-zwaren tegen bet plan: ern- s'ig verziltinvsccvaar imcn rienke aan de Klinkenbergerput). waardedaling van de aan de te graven meren gren zende gronden door het onvermijde lijke optreden van kwel gedurende lange perioden, etc." Meedogenloos Warmonds verzet zolang gemeente wordt gepasseerd Op onze vraag, in hoeverre Warmond zich koste wat het kost zou verzetten tegen de Leidse plannen ook al zou daarvan een ernstige terugslag het ge volg ziin op de woningbouw in Lelden en derhalve ook de bestrijding van de nijpende woningnood, antwoordde bur gemeester Von Fisenne dat zijns in ziens dit conflict in deze scherpte zich niet zal voordoen, omdat Leiden ook bij zandwinning niet gebaat zou zyn als gevolg van de mindere kwaliteit van het in deze Warmondse polder te win nen zand. Bovendien: Warmond beseft zeer wel, dat deze gemeente en Leiden wel eens tegenstrijdige belangen kunnen hebben, doch dat in zulk een geval in gemeen schappelijk overlee getracht zou moeten worden deze conflicten uit de weg te ruimen. Uiteraard zal Warmond zich echter met alle kracht blHven verzetten legen acties, die tegen het gemeentebelang indruisen en door Leiden geheel op eigen houtje worden ondernomen met voorbijgaan van het zo nauw by die actie betrokken Warmond. „Waar van Leidse zijde geen over leg wordt nagestreefd kan men moei lijk van Warmond verwachten, dat het lijdzaam de aantasting van haar belangen aanziet en gedoogt." (Speciale berichtgeving) Vermoedelijk is een misverstand van twee jeugdige Ambonezen, verbiyven- de in het kamp Oranje te Vochteloo (bij Oosterwoldc. Fr.i aanleiding ge worden dat aldaar Maandagavond om streeks half elf zeer ernstige relletjes zijn ontstaan, waarbij meerdere per sonen. o.w. de Commandant van de Rijkspolitie te Oosterwoldc. en twee j inspecteurs van de Ambonezenzorg vry ernstig werden gewond. Bovendien werden alle ruiten van de i woning van de kampbeheerder inge worpen en acht kozynen vernield, terwyi het meubilair ernstig werd be schadigd. Van de dienstauto van de inspecteurs liet men de banden leeglopen en ver nielde men een portierruit. Uit de auto werden verder twee regenjassen en een actetas weggenomen en een bedrag van ongeveer f. RO.- ontvreemd. I Een der jassen en de ledige actetas werden later teruggevonden, tens ui de stukken over het kamp verspreid Burgemeester Jhr Mr. L. M. E. von Fisenne ..wel praten, niet laten afmaken.. Verschillende oorzaken voor stagnatie Hiervoor ziin verschillende oorzaken "te wijzen Een der belangrijkste moet -■ aorden geacht, dat Leiden er nog In is geslaagd te voldoen aan de ^aarden, die van hoger hand waren -'eld aan een begin van uitvoering der janen tot zandwinning In het byzon- de voorwaarde, dat Leiden eerst Nieuwe aanslag zonder overleg Naar wij verder vernemen, werden zelfs, als conseauentie van deze tegen valler elders in de Zwanenburgerpol der boringen uitgevoerd namens Leiden om te onderzoek.-n of daar misschien beter zand te vinden zou zijn.... Evenals tijdens de eerste stormach tige periode van de strijd tussen Lei den en Warmond werd ook ditmaal Warmond niet op de hoogte gesteld van de Leidse werkzaamheden op het gebied van deze gemeente! Staan dus de kansen od verwezenlij king van de merenplannen er beslist niet gunstiger voor dan enkele Jaren geleden, toch is men in Warmond we derom niet geheel gerust. Bietencampagne nadert Suikergehalte en opbrengst per Ha minder dan liet vorige seizoen Woensdag a.s. zal boven de Zuid-Hollandse rivieren de bietenslag 1954 een aanvang nemen. Naar schatting 12 weken zal de bietencampagne dit jaar duren. De verwachtingen voor dit jaar zijn niet zo hoog gespannen als vorig najaar, toen van een uitstekend suikerbietenjaar gesproken kon worden. Het suikergehalte ligt thans 2% lager. Ook de opbrengst per h^. is naar verwach ting ongeveer 15% minder dan in 1953. Zou men mogen verwachten dat daardoor de suikeropbrengst in Nederland dit jaar aanmerkelijk lager zal komen te liggen, daar tegenover staat, dat ongeveer 11.000 ha. meer suiker bieten werden uitgezaaid. In het westelijk suikerbietenrayon, omvattende o.a. de gemeenten Benthui zen. Bleiswyk, Boskoop. Delft, Hazers- woude, 's Gravenzande. de Lier. Moerka- pelle, Schiplulden en Waddinxveen wordt de totale opbrengst geraamd op 77 millioen kg suikerbieten. Ook thans zullen weer de drie beken- d? suikermaatschappijen de afnemers zijn. De Centrale Suikermaatschappy te Amsterdam rekent in dit district op een opbrengst- van 42 millioen kg. Meer dan de helft hiervan gaat per as naar de fabriek ln Zuid Beljerland. Per spoor zal men een 15 millioen kg naar de fa briek te Breda versoeren De Verenigde Coöperatieve Suikerfa briek te Zevenbergen verwacht een op brengst van 27 millioen kg. Hiervan denkt men 19 nullioen kg te vervoeren naar Dinteloord. de rest gaat per spoor naar Zevenbergen. De coöperatieve suikerfabriek in Put- tershoek is ook nu weer de kleinste af- nemer uit dit district. Men rekent op een opbrengst van 8 millioen kg, die men per as naar Puttershoek zal ver voeren. WADDINXVEEN BIETEN-OORD In de komende weken zal aan de los- wal te Waddinxveen weer een grote activiteit heersen. In totaal denkt men per schip naar de diverse fabrieken 23 millioen kg te vervoeren. Voor het verladen van de suikerbieten Ls door dc VCS op de gemeentelijke loswal aan de Noordkade een stortsteiger met een oprit gebouwd voor de kip auto's, hetgeen het lossen aanmerke lijk bekort. HET SUIKERGEHALTE Het suikergehalte zal dit Jaar naar de verwachtingen lager liggen dan vorig In de staatsgevangenis van Missouri te Jefferson City is opstand uitgebroken. Enkele gebouwen zUn in brand gesto ken. Voor zover thans bekend, zijn twee bewakers en twee gevangenen gedood en zyn er 14 gewonden. De aanleiding van de opstand ls niet bekend. De meesten van de 3.285 gevan genen doen niet mee. De toestand is nog onoverzichtelijk. De gevangenisdirectie heeft assistentie van de nationale garde gevraagd. OOK BIJEENKOMST VAN SS-ERS IN GOETTINGEN UIITGESTELD De bijeenkomst van voormalige SS- ers. welke Zaterdag as. te Goettingen in West-Duitsland zou worden gehouden, is door tussenkomst van het federale ministerie van buitenlandse zaken uit gesteld. Het ministerie acht dergeiyke büeenkomsten orgelegen in verband met de beraadslagingen over herstel der Duitse souvereinitelt en de herbewape ning. In een verklaring betreuren de orga nisatoren. dat de vergadering door „kwaadwillende politici Is uitgelegd als een manifestatie met Nazi-tendenties". AMERIKA ANSE KOLONEL BESCHULDIGD V AN WANGEDRAG ALS KRIJGSGEVANGENE De Amerikaanse luitenant-kolonel Harry Fleming is door een krijgsraad te Fort Sheridan in de Amerikaanse staat Illinois schuldig bevonden aan samen werking met de vyand tijdens gevangen schap in een Noord-Koreaanse kamp 'Hy werd als artillerie-officier in 1950 gevangen genomen). Fleming, die 46 jaar is. werd niet schuldig bevonden aan het verraden van gevangenen onder zUn bevel. Hij is de eerste Amerikaanse officier die terecht staat op beschuldiging van wancedrag als krijgsgevangene in Korea In ge tuigenverklaringen was gezegd, dat Fle ming eens zijn medegevangenen had aangeraden een papier te tekenen, waarin de V.N -troepen werden opge roepen zich ovei te geven. POLITIEK IN HET ITALIAANSE VERDOVENDE-MIDDELEN- SCHANDAAL De linkse Italiaanse partijen hebben het aftreden var de regering geëist na de jongste arrestaties van personen, die genoemd zyn In hei verdovende-midde lenschandaal. De regering werd door de linkse partyen beschuldigd van „schan- delyke inmenging" in het onderzoek naar de dood van Wilma Montesi. De partijen dreigden met het stellen van de vertrou wensk w es t ie. Premier Scelba heeft het linkse ver zoek om een onmiddellyk debat over het aftreden van Attillo Piccloni als minis ter van buitenlandse zaken ingewilligd. De magistraat die de zaak onderzoekt, dr Sepe. heeft de twee gearresteerden, de 31-jarige Piero Piccionl en de 46- jarige markies Ugo Montagna, onder vraagd. Naar verluidt, betalen beide mannen 500 lire per dag voor een luxe cel. jaar By de proefnemingen die men laatstelijk op 6 September nam bleek het percentage 14.62 r:- te zyn tegen 16.45 r'- ln 1953 De opbrengst per HA ls op 42 ton per HA geraamd. Dit is on geveer 15 lager dan vorig jaar Toch kan nog wat zon ln de komende weken nog verbetering brengen. Maandagmiddag, bij de uitreiking van de bonnen, mocht de kampbeheerder aan twee jeugdige Ambonez n. die te weinig van het door hen verdiende loon hadden afgedragen, geen bonnen uit reiken. Hierover waren zij veertien da gen geleden al onderhouden. De beide jenge mannen, die van me ning waren dat het een beslissing was van de kampbeheerder zelf. uitten be dreigingen aan diens adres, waarop de kampbeheerder de medewe-king inriep van twee inspecteurs van de Ambone zenzorg om de jongens duidelijk te ma ken waar het om ging. Te ongeveer half elf Maandagavond verschenen deze ln het kamp en toen werd in het kantoortje, dat gevestigd is in de barak van de kampbeheerder, aan de Ambonezen uitleg gegeven. Een van de Inspecteurs deed toevallig de deur van het kantoortje, die naar binnen open gaat, dicht en vermoedelijk hebben de beide Ambonezen toen gedacht dat de deur op slot was grdaan en dat zij in de val waren gelokt, wat echter in het geheel niet het geval was. De deur kon van binnenuit niet eens gesloten worden. Met een hamer en pook gewapend gingen z.y de beide in specteurs te lijf. die zich met een stoel trachtten te verdedigen. De moeder van een der jongens, die een en an der voor de ramen had gadegeslagen, sloeg alarm en direct kwam de gehele kampbevolking, die het voor de beide jongens opnam, toesnellen. Intussen had de vader van een der jongens gzprobeerd de deur open te krijgen, maar een van de Inspecteurs stond hier met de rug tegenaan, zodat dit niet ging. Hij had echter zo lang aan de deurknop gemorreld, dat deze afbrak, zodat de deur nu inderdaad niet meer was opzn te krygen. Met stenen, keien en alle mogelijke voorwerpen werden daarop de runen van het kantoortje en de woning van de kampbeheerder ingeworpen en acht kozynen vernield, terwyi het meubilair ernstig werd beschadigd De kampbe heerder. die zich bedreigd gevoelde vluchtte met zijn echtgenote en jonge kinderen op blote voeten uit de woning en zocht door kreupelhout en over slo ten een veilig heenkomen, terwijl ook da kok zich uit de voeten maakte. De beide inspecteurs wasten zich ln de slaapkamer te verschansen en zo lang stand te houden totdat zy door do RUkspolitie die in alleryl was gealar meerd. werden ontzet. Ook de politie moest het ontgelden en de Commandant van de Rykspohtie te Oosterwolde werd door een straatsteen vry ernstig aan het hoofd gewond, ter- wyi zyn polshorloge werd vernield. Tegen twee uur "s nachts, nadat nog meer assistentie uit omliggende plaatsen was verleend, was de rust eindelijk weer gekeerd. maar de gehele nacht en ook Dinsdag is er extra politiebewaking in het kamp aanwezig geweest. De beide jeugdige Ambonezen ziin in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de beide gezinnen, die by de relletjes be trokken zijn geweest, vandaag naar een ander kamp zullen worden overgebracht. Een verder onderzoek zal zzker wor den Ingesteld. Levenslang voor Christa Lehmann Chrlsta Lehmann. de giftmenester van Worms, die bekend heeft haar echt genoot. schoonvader en vriendin vergif tigd te hebben, is tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De burgerrechten werden haar ont nomen. Een getuiee-psychiater verklaarde, dat zy een „koud egoïstisch persoon" was. die volledig verantwoordeiyk voor haar daden gesteld kon worden. De redenen die zy voor haar moorden aanhaalde, noemde hy van een welhaast belache- lykc onbelangrykheid. TEGEN HET COMMUNISME IN EGYPTE. „De communisten hebben de mos keeën gebruikt om hun leer te verbrei den". zo heeft de Egyptische minister voor de eredienst, sjeik Hassan el Bak- hoeri. in een vraaggesprek met het blad „Al Ahram" verklaard. Toezicht op pre dikers-en byeenkomsten in moskeeen was nodig geworden. De minister verklaarde verder, dat de communisten herhaaldeiyk er in ge slaagd waren, toestemming tot predika ties in moskeeen te verkrygen. Deze propaganda, gevoegd by die van de Mohammedaanse Broederschap, dre'gde de gebedenhuizen in politieke vergaderzalen te veranderen. Een en ander had de minister er toe gebracht de tekst van predikaties in alle mos keeen van het land te standaardiseren.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3