Anti - lawaai - VISIE campagne in PARIIS WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCII DAGBLAD - ZATERDAG 18 SEPTEMBER - PAGINA 4 OP ZICHZELF is het zo erg niet, dat een mens op z'n tijd heengaat. Daar heeft iedereen zich mee vertrouwd gemaakt en er wel vrede mee gevonden. Wèl erg is, dat niemand weet. of de komende generatie het er beter af zal brengen dan de voorgaande. Dat hoor je uit de mond der jongeren graag zéggen, maar het resultaat ligt »n de nevelen der absolute onzekerheid en onwe tendheid verborgen. Vooral nu het onderwijs dringt in de richting der „specialisa tie vrees ik. dat er steeds min der mensen gekweekt zullen worden die het ..geheel" kunnen overzien. Een ieder komt in een apart hokje te zitten, dat hij zélf het Allerbelangrijkst vindt en waar Parijse automobilisten mogen niet meer toeteren (Van onze Parijse correspondent) De omstreeks twee millioen Parijzenaars, die na hun verdronken vacantie, nu weer terugkeren naar hun haard steden, vinden hun stad wel vrat veranderd dit jaar. Ze kijken aan de stations, waar ze deze dagen weer met tienduizenden worden aangevoerd, verwonderd, verbaasd, beduusd, verwe zen, rond zich heen. Wat is er in vredesnaam aan de hand Het is of ze een bekend en vertrouwd schilderij zien, waar van de kleuren plotseling zijn veranderd, veel minder schreeuwend zijn geworden. En toch is het geen kleurverschil, waardoor hun oog getroffen wordt. Het onderscheid met vroeger is - om het wat geleerd te zeggen - niet visueel, maar acoustisch. Dat realiseren ze zich echter pas veel later. Parijs, dat ze nu terugvinden, is niet meer helemaal het Parijs dat ze een maand of wat geleden hadden verlaten, omdat het in hun stad eensklaps zo veel stiller is geworden. Dèt is het. Ik zal niet zeggen, dat je op de Place Concorde of voor de Opera nu de gebruikelijke speld kan horen vallen. Dat niet En die betrekkelijke i stil te wordt niet docr de mensen zelf. maar door de auto's veroorzaakt. Er is sedert het begin van deze maand, zo moet ge weten, een alge heel toeterverbad afgekondigd en bin nenkort zullen we zelfs onz? knalpot- ten van speciale geluidsdempers moe ten voorzien. Parys is Parijs niet meer, maar de stad is er wel. laten we zeggen, wat vrediger en pastoraler op geworden. PREFECT VAN DE STILTE De anti-la waal-campagne is de eer ste daad geweest van de meuwe Parij se politiechef, monsieur Dubois, die dan ook op slag de eretitel van de „prefect van de stilte" heeft gekregen. Monsieur Dubois is zo maar op een dag uit de lucht kernen vallen als een der talryke nieuwe hoofdfunctionans- sen. di^ het bewind Mendès-France heeft opgeleverd, maar hu heeft ver teld dat hij eigenlijk veel liever direc teur van de Opéra was geworden. Zijn muzikale aspiraties heeft mon sieur Dubois nu echter dan toch in zoverre kunnen bevredigen, dat hij be gonnen is in het geluidsbeeld van Pa rijs een ietsje méér harmonie te bren gen Je mag. als automobilist, nu van monsieur Dubois alleen nog maar in geval van acuut gevaar van je claxon gebruik maken en voor ieder ander toetersignaal wordt vijfhonderd francs contant gerekend. Er komt daar voor de Parijz?naar een grote dosis zelfbeheersing bij te pas. want sedert mensenheugenis be hoorde de Franse automobilist tot het zéér turbulente type weggebruiker, die misschien alleen voor zijn Italiaan se soortgenoot uit de weg behoefde te gaan En vooral d? taxi's wisten hun aanwezigheid van ouds we! heel hoorbaar te manifesteren. Wanneer een rood stoplicht wat al te lang rood bleef naar hun zin. dan gaven ze om hun ongeduld en mis hagen te luchten, maar eens een flin ke stomp op hun claxon. En ze ver beeldden zich nog zelfs dat dat hielp ook. Men noemde dat tuer le feu rou ge (het rode vuur (of licht) doven». Ook dat mag men nu zelfs niet meer. Volgens de statistieken van de pre fectuur moet. tengevolge van de anti- lawaai-actie, het aantal ongelukken niet eens noemenswaard gestegen zijn. Het geruisloze automobilisme vereist natuurlijk wat meer beheersing - en zelfdiscipline - en daardoor wordt de oplettendheid 83n belde zijden van de frontlijn - chauffeurs en voetgangers- gestimuleerd. De wederzijdse veiligheid moet dat ten goede komen. Maar de Parijzenaar zou zichzelf niet zijn, wanneer hi) ook op deze overheidsmaatregel weer niet een (neutraliserend» antwoord had gevon den. De claxon ls verboden, maar een misthoorn wordt door die maatregel niet getroffen. Wat let me dus. zo heeft een taxichauffeur al gedacht, om zo'n Instrument aan mijn voorruit te monteren? En de daad heeft hy toen terstond by de gedachte gevoegd. Er is nu een gerechtelijke procedure gaande om uit te maken of deze In genieuze geest verplicht kan worden zyn helse apparaat weer van zijn voertuig te verwyderen. Maar intussen heeft hij nog nooit zo veel klanten gehad als nu. Sommig? vrachtwagenbestuurders, die ook nooit tot de meest verlegen weg gebruikers behoord hebben, vonden er weer een andere oplossing op. In de buurt van de hallen, de buik van Pa- rys (om met Zola te spreken), waar 's morgens heel vroeg des Parysen3ars mondvoorraden worden aangevoerd, kan men op de bank naast de chauf feur voor het open raampje nu kanjers van honden zien zitten, die op regel matige tijden een verscheurend geloei aanheffen. Vermoedelijk worden die diertjes door hun baas dan alleen maar even aan de staart gerukt. Honden zyn noe altyd toegestaan ln Parys en wie wil hen dus beleen hun stembanden zo nu en dan ook eens eventjes te doen trillen? Geheel en al zonder énig gerucht is Parijs dus nog altyd niet. Maar mon sieur Dubois heeft toch al wel iets, en zelfs veel. bereikt door de claxon, dat monster der moderne beschaving, van hoeerhand op non-actief te stellen. En daarvoor verdient de prefect der stilte ons aller (geruisloos) eresaluut! De zestienurige werkdag ligt maar een halve eeuw achter ons en de wereld draait nog steeds „Wat din?" zo zult ge vragen. Ja: daar nu ligt de zware op gave voor de ouders, de opvoe ders. De jeugd zal geleid moeten worden in zodanige richting, dat de mens san over-een-halve- eeuw niet louter verwordt tot een genotzoeker, maar tot een man of vrouw, die zijn vrye tyd niet alleen nuttig maar ook ar. tistiek en aesthetisch bevredi gend te vullen weet. Wat zal men dan over een halve eeuw bijv. weer geluk kunnen vinden in werkzaamheid of hobby's, die niet alleen vol voerd worden om pure winzucht! Kómen dóet die tyd. al zult ge deze visie misschien ..stout" en „boud" achten. Zo zeker als wfrtl EN mi. paedagogen aan de ar beid! Het ls nog achturige werk dag! Leer de jeugd zich bezighou den op verantwoorde en doel matige wilze. Leer haar óók iets finders te doen. dan wat strikt voor school noodzakelijk is. Wek interesse op voor han denarbeid. kunst, liefhebberij, leer haar niet .jond-hangen want ledigheid is en biyft des duivels oorkussen! Het zal een machtige toer zyn. de massa ln die richting te Maar het móet. willen erover een halve eeuw geen brokken ko men. Het is altlid „zaak" bij de tijd te zijn en in dit geval bij- zonderiyk. Al ïykt miin visie voor één keer progressief: de tyd zal het U bewijzen! DAAR zitten nu twee kerel tjes van de millioenen. in wier hand de wereld van ..later" toevertrouwd wordt. Denk niet. dat die wereld met Uw leven ophoudt! Maar wees U bewust van een grote verantwoordelijkheidde mensheid op te voeden tot een. die niet alleen gespecialiseerd is. doch zich ook kan voegen in het .geheel' en bovenal tot een mensheid, die z cl zyn ..vrijheid waérd is tot heil van haarz'lf en van de daarop levende indi viduen. -v- wanneer de .machi ne" nóg sterker Koning kraait, dan zy tegenwoordig al doet! van het casino (en dat ls Monaco!) ln handen heeft, schynt plannen te koesteren het prinsdom leven ln te blazen. Misschien lukt hem dit. want het natuurlyk décor ls tenslotte ver- rukkelyk, maar nu maakt de sfeer van Monaco een normaal mens ln elk geval nog onpasseiyk op een melancholieke manier. Vooral 's avonds na half negen. Overdag komen er tenminste buskaravanen dagjesmensen naar de residentie aan de zuidkant van de havenbaai om het paleis van de zo geheten heerser Rainier III en het aquarium te bekyken en om ansichten met Monegaske postzegels naar huls te zenden Om daarna aan de andere kant van de baai de exotische caalno- tulnen, waarin de kikkers het enige waariyk natuuriyke element vormen, te bewonderen en misschien ook wel om even een blik te werpen op het moreel gevaarlyke lustoord van de roulette. Maar 's avonds ls Monaco leeg als een rascasse-oog. De boulevard langs de toch heeriyke baal heeft geen café- lichtjes en geen sfeer, de winkelstraten zijn uitgestorven en in de luxueuze villa-lanen komt ge slechts een dienst meisje tegen, dat de hond uitlaat Op één plaats heerst er schUnbaar licht en leven- rond het casino van Monte Carlo. Het lykt opzet en dat zal het ook wel zijn: dit pralerige geval In sulkerwerkstyl moet alles tot zich zui gen Alle mensen, al het geld. want daarvan moet dit 140 hectaren grote prinsdom tenslotte leven. Uit die bron moet Rainier III, uit het geslacht Grimaldi, dat al dertig generaties lang over de rots heerst, zyn persoonlyk budget van een half millioen gulden putten. En de roulette moet het tevens mogeiyk maken dat Zelfs Nice is tragisch bij regen en dat woord „zelfs" houdt een compli ment ln. In het voor-seizoen ls het >n Le Lavandou. St. Trojoez. St. Rafael, Menton en zo vele andere oorden schrikwekkend duidelijk te merken, dat deze plaatsjes slechts hun levenskracht kunnen puren uit het toerisme. In de oude haventjes zyn er wat vissers, die eog hun eigen leventje lelden, maar de rest van de bevolking wacht ge laten op die twee overladen zomer maanden. die ln commerciële zin de basis van hun bestaan vormen. In N.ce schynt het anders te zijn. Natuur lijk is ook hier het toerisme niet de kurk. maar het machtige vlot waaroo de ganse stad dryft, maar dit wordt gecamoufleerd door het feit. dat er permanent. 200 000 mensen wonen, die natuurlijk onderling tot zakelijke activiteit komen en door de omstan digheid, dat er ook 's winters en in de lente nogal wat vreemdelingen over de fameuze Promenade des Anglais fla neren. Van de Rivièra-boulevards moet ge in het algemeen niet teveel ver wachten, maar die promenade In Nice is werkelijk groots wanneer de zon schynt. Met haar enorme hotels, pal men. fiakertjes. roodgroene parasols en liestoelen. keitjesstrand en (enkele) elegant geklede vrouwen, reikt ze op onverklaarbare wyze toch boven de kitsch uit. En ergens daarachter ligt het mooiste plein, dat ik aan de Rivièra zae. de Place Masséna. Misschien kwam het doordat ik die dag ln het achterland talryke bergstadjes had be zocht. alle even pittoresk met hun steile deels overkoepelde trapsteegjes. met hun vogelkooitjes, katten en oude vrouwtjes, die heel vriendelijk worden als Je „Bonjour madame" zegt, maar ook alle even benauwend van archi tectuur omdat er ln deze als vesting gebouwde dorpsnesten geen plaats was om ruimte te scheppen. En toen ik dan die namiddag op de Place Masséna van Nice kwam, zag ik ineens een groots, een edel plein met alle banken, hotels, winkels, met al die grote ge bouwen ln dezelfde prachtige kleuren combinatie: de muren steenrood be pleisterd. de luiken groen. Voor my een unicum deze harmonische opsis- ring van een gans plein. Maar ondanks de Promenade des Ar.glais. ondanks de Place Masséna en het levendige oude kwartier met zyn Oosters aandoende steegjes en open winkeltjes ls ook Nice by regen een stad. die het hart heel droef stemt. In Amsterdam of Parys kunt ge op een natte dag toch vroiyk zijn, omdat deze steden erop gebouwd zyn, maar de Rivièra leeft slechts als de zon schynt. Daarom blijft er voor de gast by regen niets anders over dan de vlucht naar het casino. Naar het „thé- TOCH HCmESJ ZE HIER MET (GEGEVENS OVER DE OORSPRONG) Dat is misschien maar goed ook want het is voor een gewoon sterveling niet mogelijk, z n eigen generatie te overleven. Daar zou hij kapot aan gaan De reeds beschimpte nattigheid deed me een toevlucht zoeken ln het casino van het prinsdom Monaco. Er is in dit operettestaatje ook een zee-aquarium, dat jaarlyks door een half millioen mensen wordt bezocht In de kelderverdiepmr van een royaal museum zyn zoutwaterbakken met spectaculaire monsters. Op de kiezel- bodem van een van die bakken ligt de rascasse. die ln de roemruchte bouil labaisse. de vissoep van de ..Cóte'. vaak een ereplaats is toebedeeld. Die rascasse heeft een vreselyk rose-rood lijf met lugubere stekels en vinnen, Een Rivièra-boulevard bij regen ziet er alles behalve opgewekt uit. de ruim tweeduizend echte Monegas- ken (de rest van de twintigduizend inwoners zyn Fransen en andere „buitenlanders") geen belasting behoe ven te betalen. Monte Carlo heeft me niet bekoord en toch verliet ik 's nachts om half drie het casino met een licht hart. Ik had hetzelfde gedaan als Churchill bij zyn laatste bezoek: Ari Onassis. Rainier en de andere aandeelhoude-s geld afhandig gemaakt. Churchill dertigduizend gulden. Ik negentig gulden. H. A. XI (Van een byzondere medewerker) Over de landschappelyke aantrek kelijkheden van de azuren kust tussen Marseille en de Italiaanse grens kun nen de meningen uiteenlopen. Sommi gen zullen de vaak wat prentbriefkaart achtige schoonheid van 's werelds beroemdste speeltuin een onbeschryf- ïyke vreugde voor het oog vinden, anderen zullen het coloriet vooral by felle zon wat goedkoop achten en zich daarenboven ergeren aan de tingel- tangelfasades van hotels en villa's, welke het begrip „ongerepte natuur" op vele trajecten tot een hersenschim maken. Over één ding zal echter leder een het eens zijn: als het regent wordt de Rivièra een verschrikking Dan ls zelfs een stad als Nice, de meest karak teristieke van de kust. deerniswekkend. De seringen hangen als lila dweilen over de muren, de palmen hunkeren triest naar hun echte zuidelijker vader land. op de kiezelstrandjes is slechts 'n enkele badman, die zijn stoelen en ligplanken binnenhaalt en de weinige toeristen op de boulevard ïyken in hun regenjasjes en trelnkle-en kleine bur gers uit een provinciestad. Wat ze trouwens in feite ook meestal zyn. dansant", het cabaret, maar bovenal naar de roulette. Er zyn een kleine twintig casino's aan de Cóte d'Azur. Sommige zyn nogal kinderlijke gok- étabüssementen voor brave ongefortu neerde spelers, andere zoals In Cannes en Nice hebben een luxueuze sfeer en de inzetten zyn er vaak heel hoog. maar Monte Carlo behield ln deze sector van het kansspel toch de groot ste faam. maar zyn monsterkop is het ergst. Daaruit groeien surrealistische uit steeksels. afgryselyke vleesboompjes en temidden van deze rose verschrikking liggen twee gele ogen Zonder tekening, zonder uitdrukking, zonder leven. Zo leeg. zo angstaanjagend leeg als die ogen van de rascasse is ook net prins dom Monaco, met het casino van Monte Carlo. De Griekse reder Ari Onas*is, zo ongeveer de rykste man t-r .vercld, die thans veertig procent der aandelen NU MOET U eens goed be denken. dat alle hoge Pie ten. die het op 't ogenblik voor het zeggen hebben, van wie de gang van zaken om zo te zeg gen. althans materiahstiscn bezien afhankelijk is. over een kwart eeuw mets meer ln de melk te brokken hebben. Tegen die tild staat een nieuwe horde politici, generaals en ad miraals. financiers, economen, geleerden, kooplieden, idealis ten. negativisten en clowns klaar, om de wereld er boven op te houden of naar de kelder te Jagen. Zij. die het nü voor elkaar willen dokteren, zijn dan allang met pensioen harken amech'.ig hun tuintje, of wat nóg erger is liggen onder de groene zoden. Zó is nu eenmaal 's werelds loop! door zijn horizon behalve dis van zyn eigen vak steeds be perkter wordt. Toch zal men er bil de jeugd- opvoeding terdege voor moeten waken dat de zucht naar specia lisatie niet volkomen de over hand krygt. Integendeel: het zal taak zyn. belangstelling te kweken voor een veelheid van uiteenlopende onderwerpen, omdat de ontwik keling der maatschappij, tenge volge van de enorme vooruitgang der techniek. onherroepelijk steeds vlugger gaat in de rich ting der mechanisatie. WIE diar open oog voor heeft. beseft dat de ma chine in immer sneller tempo, de menselyke arbeid ver- dnngen gaat. Heus: de tiid is zover niet meer. dat we het inplaats van met een achturige-, met een zes- of zelfs vierurige werkdag af kunnen.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 16