INBOORLINGEN Australische expeditie ort€x toch nog zomer? op zoek naar in onbekend gebied Parlementslid trok naar Nomaden in Gibson-woestijn VOOR DE VROUW WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 18 SEPTEMBER - PAGINA 2 Inboorlingen uit West-Austral ié met boe merang, womerah (werpspeer) en speer. De Abo links staat op Abo-wijze in de rust-stand (op een been). Deze Abo's zijn niet zo gevaarlijk als zij er uit zien. Vb M Mysterieuze blanke leider in het Noorden (Van onze correspondent in Australië) De regering van West-Austrahë heeft een expeditie uitgerust om nieuw land te ontdekken in het Noorden, een deel van de ruwe, vrijwel onbekende Kimberleys, waarvan de inboorlingen nog nooit een blanke hebben gezien. De expeditie bestaat uit zeventien leden, onder wie een geoloog, een botanicus, een econoom en technici. Met deze expeditie wordt voor het eerst een werkelijk georganiseerde en goed voorbereide poging ondernomen dit deel van Australië, ook wel Tasman-Kimberleys genoemd, te onderzoeken, een gebied, dat zo groot is als België Maar de weg erheen, van Perth uit - de hoofdstad van West-Australië - is op zichzelf al een afstand van Amsterdam naar Moskou. NOG NOOIT DOOR BLANKEN BETREDEN Het feit dat de regering van de staat West-Australië zich er achter heeft ge zet. is een bewijs van het grote belang dat zij hecht aan de mogelijkheid om in de Kimberleys nieuwe terreinen te ontdekken, die gebruikt zouden kunnen worden voor de veeteelt. De expeditie zal doordringen tot plekken, waar een blanke nog nooit een voet heeft gezet. Zjj zal door een streek trekken, waar tot nu toe alleen een enkele zendeling of een woudloper-avonturier zich heeft gewaagd. Gehoopt wordt, dat de expeditie na enige maanden met belangwekkend materiaal zal terugkeren zowel wat de flora betreft, als de inboorlingen. Het leven van de Abo's biedt nog altijd, ondanks de vele studies. dieeroverzyn verschenen, nieuwe facetten, waarvan de wetenschappelijke verklaring nog niet is gevonden De ethnologie van dit deel van Australië, waar de stam der Myalls woont, bevindt zich in een Jong stadium. De leden van de expeditie hebben de waarschuwing van de regering gekregen zich nooit alleen in de „bush" te wagen, omdat Myalls, die nog nimmer een blanke hebben ont moet. wel eens een vijandige houding kunnen aannemen. Een Abo van een andere stam, die zendeling is gewor den. Is kort geleden diep in het bin nenland van de Kimberleys doorge drongen om het woord Gods aan zijn zwarte broeders te verkondigen en ontmoette er een groep Myalls, wier bestaan tot heden toe onbekend was. Deze Myalls behoren tot de stam der Luritja. d.wjL woestyn-Abo's. Mannen, vrouwen en kinderen leiden er een nomaden-leven, zoals God hen heeft geschapen. Er zijn tal van andere plek ken. waar het leven der zwarten nog precies hetzelfde is als toen Tasman en later ook James Cook het vijfde wereld deel ontdekten. VELE STAMMEN Er zyn vele stammen van Abo's Het aantal talen, dat zij spreken, is nave nant. Elke stam heeft en eigen naam. zoals Arunta «die bekendheid heeft ge kregen. doordat Albert Namatjira, die een beroemd kunstschilder is. er deel van uitmaakt), de Lirutja. Pltchen- turra, Aranda, enz. elk met een eigen taal en eigen gewoonten. Afgezien van de stammen in het uiterste Noorden en in de weinig be treden gebieden, zoals o a. met de Kim berleys het geval is. zyn de meeste Abo's op de een of andere wijze met de blanken in contact gekomen. By de ene stam is de aanraking met de blanke beschaving echter verder en dieper doorgedrongen dan by de andere. De blanke beschaving heeft misschien al leen maar de boemerang als curiositeit en enkele Abo-ambachtsproducten en schilderyen overgenomen, maar ook... ontelbare bijna onuitsprekeiyke namen voor plaatsen en riviertjes. PARIA'S De Abo vormt nog altyd een pro bleem voor de Australische maat- schappy, al is het niet zo ingrijpend als dat van de Naturellen in Zuld- Afrlka. Dit komt grotendeels door het feit. dat er goed geteld niet meer dan 60.000 inboorlingen zyn. de halfbloeden meegerekend 80.000. De Australiër vindt de Abo over het algemeen een mens voor wie hij eer meeiy dan verachting koestert. Verachting voor hem is er echter ontegenzeglyk m de kleine plaatsen in het binnenland Terwyi de Abo in de grote steden vrywel geen haarbreed in de weg wordt gelegd en hy ook op de schapenstations en vee farms als goede en onmisbare arbeids kracht wordt beschouwd, valt hem in die kleine plaatsjes een paria-behande ling ten deel: in de bioscoop wordt hem een van de blanken afgescheiden plaats aangewezen, sommige kappers weigeren hem de toegang tot de salons, dikwyls kan hy moeilyk een taxi kry- gen. en in de cafe's mag hy niet ko men. omdat sterke drank voor de Abo verboden is. NOMADEN Eigeniyk zou men onderscheid moe ten maken tussen Abo's, die ..gecivili seerd", „half-geciviliseerd" en helemaal niet geciviliseerd zyn. Onder deze laat- sten behoren de Nomaden-Abo's Een 33-jarig lid van het Westaustralische parlement. Bill Grayden. heeft de stoute schoenen aangetrokken om de blanke Australiërs wakker te schudden door hun het lot van deze Nomaden- Abo's te onthullen. Hij heeft daartoe de verbijsterende moed getoond de Gibson-woestijn in te trekken, slechts vergezeld door twee Abo's. die hem tot gids dienden Zij maakten een tocht van bijna 5000 KM. door een gebied, dat in geen 20 jaar door een blanke was betreden op de grens van West- Australië, Zuid-Australié en het Noor- deiyk territorium. ""N Wij houden niet van para plu's. Ten eerste is dit het voorwerp bij uitnemendheid om te worden vergeten; ten tweede wekken dergelijke in strumenten in ons heerlijk droge klimaat alleen maar sombere herinneringen aan regen-dagen en ten derde verwekken de regenscher men altijd enige wrijving als men er met z'n tweeën beschutting onder zoekt In dit laatste gaat nu echter verandering komen, omdat een Duitse paraplu-maker dit nieuwe type heeft uitge vonden. dat ..Rendez-vous in de regen" werd gedoopt, een vergulde I. nop heeft en reeds voor 50 Mark te koop is. De ovale paraplu, die een dui delijke rechtse neiging ver toont. zal de koningin der schepping droogte garande ren. terwijl ook de man nóg een droog plaatsje is geble ven. Als dot ding nu maar niet wordt omgedraaid, zegt U? Dat doet een héér toch niet? In elk geval is het een aardig nieuwtje, geïnspireerd op regenrijke dagen. De pa raplu is in diverse tinten leverbaar. PRIMITIEFSTE VOLK TER AARDE Grayden ontdekte er de hartver scheurende toestanden, waaronder deze Abo's van het stenen tydperk leven in de Glbson-woestyn. waar overdag de zon de lucht doet trillen van de hitte en de nachten steenkoud zyn en waar zelfs de dingo's (wilde honden) van honger sterven. Maar Abo's zyn merk waardige mensen, zy staan bekend als de beste plantkundigen ter wereld, zien met het blote oog verder en duideiyker dan zelfs de beroemde Comanchen van Amerika en hebben een sterk ontwik keld reukorgaan. Zy zijn ook uitste kende spoorzoekers cn waar een blanke van honger en dorst zou sterven, daar weet de Abo nog enig voedsel te vin den. hy eet honing, mieren en rupsen. Er is vermoedelijk geen primitiever volk op aarde te vinden. De Abo trekt nog door de woestyn als de kangoeroe haar al lang heeft ontvlucht, omdat er geen droge grasspriet is te vinden. MENSONTEREND De Ver. Naties hebben onlangs haar tevredenheid betuigd in een officieel rapport over de ..behuizing", die ..be vredigend" werd genoemd. Dit is slechts ten dele waar Duizenden in boorlingen leven nog in mens-onteren- de omstandigheden. Frank Robertson, zelf een Abo. die evangelist is gewor den. zegt .Alleen al in Nieuw Zuid- Wales leven honderden Abo's in krot ten, gemaakt van suikerzakken, boter- kisten en olieblikken, aan de buiten kant van kleine steden en dorpen. De vernederende woningtoestanden lelden tot een lage morele levenswyze en sociale verbanning door de blanken". Een andere (blanke) geestelyke. H. A. Graham, zegt dat zolang Abo's, die niet meer in natiiurlyke staat leven, het volle Australische burgerschap wordt onthouden, de door Robertson aan dc kaak gestelde toestanden zullen blijven bestaan. Vele Abo's verdienen goed geld en zoeken afleiding in spel en drank (die de blanken hen hebben gebracht), omdat diezelfde blanken hen afstoten. MYSTERIEUZE BLANKE LEIDER Een merkw aardige groep Abo's is die ier 600 inboorlingen, die op een vee farm van 10.000 hectaren in het Noor den van West-Australië leven, onder leiding van een min of meer mysteri euze blanke. Donald McLeod. een ge baarde man. die by zijn leven al een soort legendarische figuur is geworden. Hy beschouwt zich als de leider van deze „coöperatieve Abo-gemeenschap" en zoekt met hen naar mineralen, zoals Wolfram, scheelite. columbite. tanta- lite en tin. die goede pryzen opbrengen en waarvan de opbrengst onder de 600 Abo's wordt verdeeld en wel groten deels voor levensmiddelen, die McLeod koopt. De farm. waar de 600 Abo's rond zwerven. is in tegenstelling tot wat men zou denken, niet McLeod's eigen dom. Deze blanke leider is er alleen maar met zfin Abo's neergestreken Per slot van rekening zyn 10.000 hectare ruw landschap groot genoeg om 600 zwarten onvindbaar te maken. Fantaseert U mee op het thema slaatjes de Het is eigeniyk zo eenvoudig Het gebruik van slaatjes neemt in ons land aanzieniyk toe. Wy beperken ons niet langer tot de tradiüonele haring sla en huzarensla, nu we ontdekt heb ben, dat er ook elersla en lichte vlees-, vis- en garnalensla bestaan Slaatjes smaken goed by de boterham, ze ge ven als hapje vooraf kieur aan onze warme maaltijd en verhogen de stem ming op ons gezellig avondje Het uiterlyk doet veel: er zyn mo- gelykheden te over om het slaatje op te doen; in schelpen, in tomaten, in bakjes van korstdeeg. in pudding vormpjes gedrukt en dan gestort op een schaal of op bordjes met frisse slabladeren er om heen. Goede mayon naise. een garnering, die in kleur goed bij de sla past en verse toastjes er by vervolmakin het gerecht. Sla kan zó lekker zyn. dat we er graag ons hele maal mee doen, althans op een warme dag en met iets warms vooraf of toe. By bepaalde gelegenheden kan een wandelend buffet gegeven worden. Daar nemen koude schotels een be- langryke plaats in. voorafgegaan door bouillon of soep. soms ook door een croquet of pasteitje. De sla kan ge volgd worden door koffi? en gebak. Verwacht U een invasie van honge rige Jongelieden, zorgt U dan boven dien voor een flinke schaal vol met een gemakkelyk warm te houden, ste vig gerecht, zoals een pittige ryst of macaroni.. Voordat' wy aan de recepten begin nen, nog een wenk: wanneer U resten gebruikt, overtuig U er dan van. dat zij fris ruiken en er goed uitzien. Hier zyn een paar ideeën voor sma kelijke slaatjes: Sla van gekookte ryst, komkommer en hardgekookt ei. Sla van aardappelen, appel en vlees. Sla van sperciebonen, tomaat en bo terhamworst. Sla van gekookte vis, fijngesneden au gurkjes en mayonnaise. Sla van gekookte witte bonen en pe terselie. gegarneerd met plakjzs ham gerold cm augurkjes. Sla van gekookte macaroni en ver schillende groenten. (lngez. Med.-adv.) RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Porties berekend voor een slaatje als I hapje vooraf, by het brood of op een I avondje. 300 gr. koude gekookte ryst, 1 I kleine komkommer, 2 eieren, 3 I eetlepels slaolie, 2 eetlepels I azyn, ',i eetlepel kerriepoeder, I zout. De ryst met een vork losroeren. De I komkommer schillen, van zaadjes ont- I doen en in plakjes snijden. De eieren I hard koken en in stukken snijden. I Rqst. kemkommer en ei vermenden I met slaolie, azyn en kerriepoeder en I de sla op smaak afmaken met zout. I Sla van aardappelen, appel en vlees. f 500 gr. koude aardappelen, 150 I gr. koud vlees, 2 zachtzure ap- I pelen, 3 eetlepels slaolie, 3 eet- I lepels azyn, 2 theelepels mos- I terd. zout. De aardappelen, het vlees en de ap- I pelen in blokjes snyden en vermengen I met mosterd, slaolie en azyn. De sla I op smaak afmaken met zout. sterk absorberend oplosbaar hygiënisch volmaakte pasvorm ^^G^damesverband 'MWiMIWrllllWlMM1 Kijkjes in de natuur HET is te hopen dat de weergoden my een beetje goedgezind zyn en my straks geen poets bakken. Ik wilde nl. (het zal dit jaar wel voor het laatst zyn) nog een lofl ed zingen op de nazomer van einde Augustus begin September, maar ik stel me voor, dat dit gezang uit de bus en in uw bus komt en het regent dan juist weer eens p eken en hooivorken! Of we zyn net bezig in arrenmoede onze haard maar aan te leggen. Of we slepen met extra dekens, allemaal van die mis plaatste aardigheden, waaraan zomer 1954 zo ryk is geweest. Wat zou ik dan moeten beginnen met m'n zomer- hymne? Toch zou ik u zo gaarne willen ver tellen van de enkele onvolprezen dagen, die een veilige toevlucht waren na de lange weg van narigheid, de byna eindeloze ry van zonloze, koude regendagen, en ik zou u in gedachten nog w llen meenemen op een tocht langs wegen en paden door het warm- gestoofde land. waaraan een verlaat seizoen nog berouwvol trachtte goed te maken wat het aan dat land maan denlang had onthouden. Er lag een byna tragische berusting over de in grote haast opgezette ko renschoven en over de akkers, die, breed gespreid en badend in het war me middaglicht, de werkzaamheden van de zomer te zien gaven als gold het 't laatste deel van een vertraagde film. In een hoek van een hooiland werk te een vrouw, haar blozend gezicht beschaduwd door een zwart r eten hooihoed. versierd met een toefje kunstbloemen, haar werkschort, zo blauw als de hemel, die zich geweldig boven haar en het wyde land welfde. Zwygend hanteerde zy haar gereed schap, dat het stugge hooi keerde en het openspreidden in het ryke licht. Op een aangrenzende akker ratelde een hooischudder. getrokken door een groot glanzend paard, en mengde zyn metalen geluid onder de stemmen van het werkende land. Hooioogst in het beg'n van September 1954! Aan de hemel scheen het zonlicht met ongebroken kracht en goot zijn glorieuze rükdom uit over de werkers, de mensen en de dieren, over het ge reedschap. waaruit flitsende licht vonken sloegen en over de versge ploegde aarde, de brandend paarse aarde, die zich. als hunkerde zy naar het nieuwe zaad. gewillig had laten openbreken. Dat zaad was er. In de middaghitte schreed een boer zyn akker af. in plechtige ernst (want gold het niet een zinvolle handeling?) en wierp de korrels met korte gespierde zwaai met de strenge regelmaat van een metro noom Een vierkante mannengestalte. die zich. naar mate hy. kleiner wor dend, de hor zon tegemoet ging. ver loor in de violette zee van aardkluiten en voren op de glooiende es Op hetzelfde land. maar in eigen baan en vrijer tempo, vervulden een man en een paard hun deel aan de bewerking van de grond. Een kleine, haan tengere man. maar taai en pezig, en doelbewust richtend zlin stap en die van de makker, het snel en hoorbaar ademende paard, dat met nauwbedwongen energie zyn vracht door de rulle aarde trok Geuren van vocht g stro en van versgestorte mest dreven aan op de wind, een zachte warme wind, die van ver de geluiden droeg, en de trage heeriyk te vertoeven, daar boven op rook van een vuur ergens achter de blauwe horizon langzaam verspreidde. Het was zowaar zomer! Het was de kam van de es. te midden van het plotseling opengebloeide boerenbedryf, dat te lang in werkeloosheid de dagen had gesleten Het zonlicht hing zwaar op de slor- d ge koppen van bruingele haverscho- ven en trok scherpe contouren om de mannenfiguur boven op een hoogop- getaste wagen, waarop de ritselende bossen werden geviyd. DE bermen ter weerszoden van een rood aarden karrespoor lagen grotendeels reeds vlak gemaa'd. maar bij een kromming was een ver geten hoek en daar bloeide het zomers kruid onbekommerd en in heeriyke ongebondenheid. Daar stonden de kalkwitte schermen van het duizend blad te midden van rode klaver en de roestkleur van het langzaam dovende St. Janskruid. met daarboven uit de plu men van het koninzinnekruid. en de bereklauw met wydvertakte room witte schermen. Tussen die losbandige bloelers cn boven het in het zaad geschotpn gras rook het zwaar en kruidig. Het rook naar de zomer! Toch ontbrak er iets aan dit fepst van licht en kleur, en dit ontbrekende was nu Juist het wezenlijke verschil tussen zomer en nazomri. Er was geen vogelgelu.d! Wel vlerkten er een paar donkerFl kraaifiguren over de akkers en aro«| gen het bewegende licht op hun v leug gels. maai hun gewone luidruentia held was er niet. Ze gingen stil hui weg. streken neer op een stopp* .vej| en deelden daar het zwygen van houtduiven, die cr aasden tussen de achtergebleven graankorrels Erf 1 tsten ook twee gele kwiksttairj jes achter elkaar aan rondom ej mesthoop, op dezelfde man er als zQ dat in het voorjaard eden. maar z i», der het opgewonden vogelgeluid, dat eenmaal aan een vroege lenieniorg^B zo'n bijzondere bekoring verleende. Op een verkeersweg boven over tf es schoten auto's voorby, van of gaande naar de ve waarvan de bultenwyken, achter een front van blauwend boomte. in een langzaam optrekkenl middagnevel verdoezelde. Die middagnevel! Ook een 1 van het late getij, dat we schrom met het woord herfst aan te dui al heeft het zijn onmiskenbare v> boden reeds gezonden Boden, die wij In de komende den maar al te gaarne willen vooroij- zien, omdat we de weelde van de w* mer te kort of nauweiyks hebben «- noten en omdat we haar koestering p vroeg reeds zullen^ moeten^nt i. VAN DER ZEi

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 14