LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 14 SEPTEMBER 15.000ste bezoekster op de Leidato Overweldigende belangstelling noodzaakt tot regeling Hedenmiddag, kort nadat dc deuren Tan de Stadsgehoorzaal wederom wa ren geopend, passeerde de 15.000ste bezoekster de toegang tot de Lcidato tentoonstelling. Hel was mevr. G. Ll- hochant, wonende in dc Ambonstraat 36, die uit handen van dc voorzitter, de heer A. Sanders, een stroom van geschenken,w.o. een wollen deken, levensmiddelen, een foto-apparaat, een braadpan, flessen wijn etc. etc., mocht ontvangen. Zij vond het allemaal even leuk. vloog haar zuster in de armen en kon op het eerste moment niet anders dan zeggen: „O. Greet, dat is nu allemaal van mij.. Hoewel deze 15.000ste bezoekster reeds gisteravond werd verwacht, bleek dit eerst hedenmiddag het geval te zijn. Een omstandigheid, welke echter niet is te wijten aan de verminderde belangstel ling voor deze middenstandsexpositie. Integendeel: de overstelpende drukte, welke ook gisteravond voor de Leidato bestond, was aanleiding, dat het ten- toonstelllngsbestuur de toeloop enigszins moest afremmen. Op sommige momenten w erd de kaartverkoop stop gezet en werd de vele wachtenden het advies gegeven: ..het nog eens een andere keer te pro beren". In het college van de leerstoel voor internationaal privaatrecht aan de Uni versiteit van Brazilië en aan de Katho lieke universiteit, beide te Rio de Janeiro, heeft dezer dagen, naar wij in Brazili aanse bladen lezen, prof. Harolda Val- ladao met zijn studenten op ontroerende wijze hulde gebracht aan de nagedach tenis van de onlangs overleden Leidse rechtsgeleerde Eduard Maurits Meijers. Prof. Valadao sprak in het bijzonder over de fabelachtige activiteit op weten schappelijk gebied van deze oud-hoog leraar van de universiteit van Leiden, over zijn levenswerk, over het ontwerp van een nieuw burgerlijk wetboek van Nederland, en prees hem als auteur en vanwege zijn onderzoekingen op het ter rein van het internationaal privaatrecht. Ook legde hij nadruk op de sterke per soonlijkheid van deze grote rechtsge leerde. die zich zo bijzonder openbaarde tijdens het verzet tegen de Nazi-invasie van zyn land. Schaak-Olympiade Dc uitslagen van de wedstrijden uit de tweede ronde, nadat hedenmorgen de afgebroken partijen zün uitgespeeld, luiden Groot-BrittenniëSovjetunie 4-34 IsraëlIJsland 2414ZwedenJoe goslavië 14—24; Hongarije—Bulgarije 2—2. De stand in de winnaarsgroep na twee ronden luidt: 1 Rusland 7 pnt. 2 3. Israël en Zuidslavië. beide 54 pnt. 4. Argentinië 5 pnt. 5 Nederland 44 pnt. 6 7 TsjechoslowakUe en Hongarije, beide 4 pnt. 8 9 10. Bulgarije, Engeland en IJsland, allen 3 pnt. 11. Zweden 2 pnt. 12. West-Duitsland 14 pnt. Bij de aanvang der vergadering van Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst, vanmiddag mede gedeeld, dat tot voorzitter van de parle mentaire enquête-commissie regerings beleid 1940-1945 is benoemd de heer •rsen en tot onder-voorzitter de heer Korthals. KONINGIN BEZOEKT DEN HELDER Op 15 October a.s. zal het 100-jarige •aan worden gevierd van het Kon. ;tituut voor de Marine (Willemsoord) Den Helder. Op di? dag zal H.M. de Koningin in de ochtenduren een bezoek aan het Instituut en aan de Marine-ba- 'orengen. Daarop aansluitend brengt M. in de middag een officieel bezoek aan de gemzente Den Helder. In Bandoeng heeft de Masjoemi een anti-communist isch front" gevormd. He: ligt in de bedoeling, dat dit Iront "'delingen zal hebben in de gehele Ar- ïipel. De Initiatiefnemers hebben ult- Niigingen gezonden aan politieke par en, volksorganisaties en vooraan- i'aande figuren in de samenleving, die •hnd en volk van Indonesië, de demo- f-'atie. de vrede en God liefhebben" om «h bij het front aan te sluiten. Een zegsman van de Masjoemi ver aarde, dat de oprichting van dit front in worden beschouwd als een „formeel sluit van de Masjoemi. dat deze partij het terrein van principiële en poli tie aangelegenheden nimmer zal sa- nwerken met de communistische :tij". Als een van de redenen, die dit feit hebben geleld, werd genoemd streven van de communisten in I ionesië naar de vernietiging van de -tmieten. .De landstrijdkrachten van het Britse menebest in Korea zullen het komen- halfjaar geleidelijk tot een derde wor- 1 erminderd. De maatregel wordt ge- ;-nen omdat ook de Amerikanen een an hun troepen uit Korea terug- Z1VEEDSE VISSERS BESCHOTEN T*ee Zweedse vissers hebben meege- "M, dat hun vaartuig hedenochtend door buitenlandse oorlogsschepen o?schoten, toen zij ter hoogte V3n Milavall (Zweden) in de Botnische aan het vissen waren. .De vissers zeiden, dat de beschieting begonnen, toen zij hun netten in- Een groot aantal projectielen ■•«n in het water rondom de boot -l'r Eén granaat ontplofte op vier me- afstand, aldus het verslag van de Wel namen zij mondlngsvuur van •ETv'-anen waar. ^J-tatiddellük na de beschieting keer- If do vissers terug naar de Zweedse ^plaats Gran. ZU lieten inderhaast ■- deel van hun netten achter. Gezien deze enorme belangstelling zal het comité er met ingang van heden avond toe overgaan om in „ploegver- band" te werken. Zal de eerste groep belangstellenden in de gelegenheid wor den gesteld om de tentoonstelling van 6.30 tot 9 uur te bezichtigen, wordt de volgende groep te circa 9 uur tot de Lei dato toegelaten. Met het oog op deze nieuwe regeling is ook een wijziging gebracht in het bezoek aan het vermaakcentrum gisteravond was het er wederom el-vol in de kel ders. Voor hen, die in de vooravond Leldatowaarts gaan. zijn de kelderruim ten toegankelijk van 8 tot 9.30 uur. ter wijl de tweede groep hier van 9.30 tot 12 uur vermaak kan zoeken. ANTWOORD VAN SOEDJARWO De vertegenwoordiger van Indonesië bij de V.N.. de heer Soedjarwo Tjondro- negoro, heeft heden verklaard, dat hfj de brieven, die Hasan Moehsmmad Tiro aan minister-president Ali Sastioamld- JoJo en aan de „New York Times" heeft gezonden ..ongelukkig" acht. daar zulke acties sichts de oogmerken kunnen die nen van bepaalde groepen, die geneigd zijn ojjpositie te voeren tegen d? Indo nesisch- zaak in de VN." en voorts de goede verstandhouding tussen Indonesië en andere landen bederven. THEO BAYLÉ AANGEREDEN Gisteravond vond een aanrijding op de Geldersekade te Amsterdam plaats tus sen een tramtrein van lijn 11 en een personenauto, bestuurd door de opera zanger Theo Baylé. Deze. alsmede zijn echtgenote en twee andere inzittenden, de opera-regisseur dr Walter Pöll en de Duitse chirurg W. Klinger. liepen lichte verwondingen op. Ze zijn naar hun wo ning overgebracht. De heer Baylé kreeg een lichte shock; de auto werd zwaar beschadigd. De Scandinavische Luchtvaartmaat schappij S.A.S. heeft vertegenwoordigers van de koninklijke huizen en van de regeringen van Denemarken. Noorwegen en Zweden uitgenodigd de openings- vlucht KopenhagenLos Angeles via de Noordpool mee te maken. Zoals reeds is gemeld, zal de openingsvlucht op 15 No vember a.s. worden uitgevoerd. Loonbesprekingen ter Departemente Vanochtend hebben vertegenwoor digers van de Stichting an den Arbeid ten departemente van Sociale Zaken en Volksgezondheid een bespreking ge had met dc ministers Suurhoff en Zijlstra in verband met dc loononder handelingen welke thans in de Stich ting van den Arbeid aanhangig zijn. Bij deze gelegenheid zijn van rege ringswege enige mededelingen gedaan, welke voor het verdere verloop van de loononderhandelingen van nut zouden kunnen zijn. De bespreking van hedenochtend heeft niet het karakter gehad van een bemiddeling. Daartoe werd geen aan leiding aanwezig geacht. Russische ambassadeur in Djakarta De eerste ambassadeur van Rusland in Indonesië, de heer Dlmitri Zhukov. is vandaag met het Italiaanse passagiers schip ..Oceania'' van de Lloyd Triestmo te Tandjong Priok aangekomen, in ge zelschap van zun echtgenote en twee zonen van 10 en 6 jaar. de derde am bassade-secretaris en een lid van het administratieve personeel van de am bassade. Hij heeft een verklaring uit gegeven, waarin hij de hoop uitspreekt, dat. de betrekkingen tussen Rusland en Indónesië zich zullen uitbreiden in de geest van wederzijds begrip en vriend schap. opdat de vrede in Azië en in de gehele wereld zal worden bevorderd. De heer Zhukov verklaarde voorts, dat de staf zijner ambassade 8 leden zal om vatten en dat de gehele bezetting, met inbegrip van het administratieve per soneel, een aantal van 15 personen niet zal overschrijden. De heer Zhukov. die Vrijdag een bezoek zal brengen aan de minister-president Ali Sastroamidjojo, zal Maandag zijn geloofsbrieven over handigen aan president Soekarno. In totaal ziin heden van de Russische ambassade 5 personen aangekomen, die de diplomatieke status genieten: de am bassadeur. de tweede secretaris, twee derde secretarissen en een attaché. Voorts nog drie administratieve krachten. Allen waren vergezeld door hun gezinnen. Men zal trachten de leden der Russi sche ambassade te huisvesten door aan koop van woningen in de satellietstad van Djakarta. Kebajoran. Binnenkort zal het ministerie van Bultenl. Zaken een officiële bekendmaking uitgeven over het aantal leden van de Russische am bassadestaf. Filmfestival te Venetië eindigt met tumult (Van onze Romeinse correspondent) De laatste avond van het Festival te Venetië met de bekendmaking der uit slagen is vaak roezig, maar wat we ditmaal hebben beleefd, hopen we niet nogmaals mee te maken. Ongeveer de helft van het publiek heeft tijdens het bekendmaken der beslissingen van de jury op erwtenfluitjes getoeterd en gefloten, dat horen en zien verging. Een ander deel floot op de vingers en hier en daar trachtte een enkeling te applaudiseren. Tenslotte raakten ver schillende groepen handgemeen. daarover is vrijwel het voltallige pu bliek het eens. De opwinding werd gevaarlijk en dc politie moest zelfs ingrijpen toen de vierde leeuw werd gegeven aan een Italiaanse film, op de voor laatste avond vertoond en met hoon gelach ontvangen, „De weg". Het gaat om een film van FeiUni. vol goede kwaliteiten maar onrijp en vol komen irrieëel. De drie hoofdfiguren zijn alle drie imbeciel: een alleen maar instincten kennende kermisklant, een jonge vrouw die hij voor 100 C00 lire van haar moeder heeft gekocht en die reageert als een kind van twee. d?le Jaar en „de gek". Aan de hand van deze onvolwaardigen wil Pellini ons zijn stelling bewijzen, dat alle mensen vol komen eenzaam zijn en van elkander gescheiden leven als onder glazen stol pen. De actrice, die de vrouwelijke hoofdrol speelt. Julliette Masina, Fel- lini's vrouw is voor die rol in zoverre I onceschikt, dat zij nooit het imbeciele meisje Is, maar steeds mevrouw ^"ellini die toch zo knap e'en imbeciel meisje kan spelen. Het publiek reageerde heftig tegen deze bekroning. Bodegraven stond opnieuw in het teken van de boerenkaas Veteranen hartelijk gehuldigd Bodegraven en kaai lijn eigenlijk een en het is dan ook om deie reden stellig een uitstekende gedachte geweest van het gemeentebestuur, in samen werking met de producenten van de boerenkaas en de kaashandelaren hierop telkens weer door het houden van een feestelijke Najaarsmarkt de aandacht te vestigen. Maanden te voren worden de voorbereidingen voor een dergelijke markt reeds getroffen en besprekingen gevoerd, waarbij wethouder Karssen, als voorzitter van de marktcommissie, de stimulerende figuur is. Grote ontevredenheid over beslissingen der Jury Helaas is gebeurd wat velen verwacht ten. De politiek heeft invloed uitgeoefend op de jury. Een der films, verreweg de belangrijkste film, is het werk van iemand die bekend staat als communist. Het gaat om „Senso" het meesterwerk van graaf Luchino Visconti. In de jury zitten verscheidene leden van de Katho lieke Actie en dus verwacht'® men (helaas hebben zij die dit vocrspelden gelijk gekregen) dat Visconti's werk, al is er geen spoor van communistische propaganda in te onderkennen, door de jury zou worden gepasseerd. Men is zelfs verder gegaan. Hst reglement schrijft voor, dat er een hoofdprijs is. de Gouden Leeuw, voor de beste film en drr maast zilveren leeuwen voor de beste regie, de beste fotografie en de beste muziek. Ook al had men eventueel aan een der Japanse films de Gouden Leeuw kun nen geven, dan nog zou „Senso" voor de beste regie en de beste fotografie twee zilveren leeuwen hebben moeten ont vanger Maar op de laatste dag is het reglement veranderd. Er zouden vier zilveren leeuwen ztjn voor vier films, die in kwaliteit slechts weinig onderdeden voor degene die de Gouden Leeuw kreeg En nii de uitslag. De Gouden Leeuw werd toegewezen aan „Romeo and Juliet", gen Italiaans-Britse film terug gaande niet op Shakespeare maar op de Italiaanse bronnen van Shakespeare die dan toch weer o gewijzigd zijn. dat de beroemde baiconscène kon worden ingelast. Het is een vrij onevenwichtige film. waarin de regisseur. Renato Castel- lani voortdurend op twee en meer ge dachten hinkt. De buitenopnamen ziin wat fotografie betreft realistisch 'al zijn ze niet in Italië maar in Engeland op genomen); de interieurs, alle in de studio gemaakt, herinneren aan Ita liaanse schilders uit de veertiende, vijf tiende en zestiende eeuw. uit Florence en Venetië, zodat alle eenheid ontbreekt Hetzelfde geldt voor de costuums. Dit allegaartje werd, dat moet toegegeven, door Castellan! toch min of meer tot een eenheid gemaakt en wie Italië niet kent. zal misschien niet merken, dat in ziin Verona gebouwen staan uit aller lei Italiaanse steden en voor eeu deel zelfs gebouwen, die zelfs in Shakespeares tijd. laat staan in die Romeo en Julia, nog niet bestonden De bekroning werd gegeven wegens de wijze „waarop zeer uiteenlopende problemen tot een eenheid werden ge maakt". Het lijkt ons een gevaarlijke bekro ning. Niet Visconti, die aan een dame uit 1866 niet een parfumflesje in handen zal geven, waaromtrent twijfel bestaat of het niet eerst in 1867 werd vervaar digd en die om de veldslag van Custozn te reconstrueren de na 1866 aangelegde wegen en paden in dat gebied eerst met graszoden en struiken liet bpdekken. wordt ten voorbeeld gesteld, maar de regisseur, die 'n een historische film s.lilver'chillen van een eeuw of twee niet telt De bekroning werd met luid protest ontvangen. Dc eerste zilveren leeuw, toegekend aan „On the waterfront" van Elias K ar an Is stellig verdiend. Dit is de beste film door Amerika ingezonden Dat het publiek protesteerde ook bij •leze bekronine. hangt samen met het -cval Visco"!'. De twee zilveren 'eeuwen aan Japan voor .De z-ven Samurai" en Intendant Shansn" zün ••tellig verdiend. Na „Senso" zijn dit dc twe« beste films van het Festival, VOGELDESKUNDIGE AVIFAUNA NIET ONTSLAGEN In tegenstelling tot ons bericht van gisteren, vernemen wij thans dat de vo- geldeskundige van Avifauna de heer A. Joosten, niet is ontslagen. HAZERSWOUDE Maandagavond werden op het dorp en Rijndyk de brandweerlieden ge alarmeerd voor een brand aan de Run- dijk nabij de watertoren Direct rukte men met groot materiaal de auto spuit van het dorp en de twee baby spulten. welke gestationneerd zijn in de Groenedijk en in ,,'t Zwaantje" uit. In een zeer korte tijd gaf men met 6 slangen water, al was het dan in de Rijn. Want op de plaats des „onheils" gekomen bleek dat men gealarmeerd was voor een oefening ln groot verband. De autospuit gaf met 4 slangen water en elk der babyspuiten één slang. Het duurde geruime tijd voor dat het water in de Rijn „geblust" was en men de „vuur" haard had uitgedoofd. Ook burgemeester De Hollander was op het oefenterrein aanwezig. Des gevraagd verklaarde hü ons. dat hij zeer tevreden was over deze oefening. Correct was het personeel bij het uit rukken en bil de blussingswerkzaam- heden. Er heerste een echte teamgeest, ai was het dan maar een oefening. Het één en ander had veel bekijks en het alarm bracht vele gemoederen ln beroering. NIEUWVEEN Het was heden voor de vijfde maal, dat deze feestelijke najaarsmarkt werd gehouden, waarbij ook dit keer weer een stralende najaarszon er voor zorgde, dat alles een vrolijk aanzien kreeg. Geheel Bodegraven was dan ook voor deze gele genheid met vlaggen en groen versierd, waardoor het geheel een nog feestelijker aanblik heeft. Wat de eigenlijke kaasboeren betreft, deze kwamen ook dit keer weer zoals I velen van hen dit al reeds 40 jaar doen. met hun kaasbrikken, geladen met de I goudgele boerenkaas, naar de markt en J zij staan daar nog steeds op dezelfde plaats op de markt, waar zit ook de eerste keer stonden. Want juist deze zelfde plaats, is als men de boeren mag I geloven, van het grootste belang: im mers daar kunnen de vaste kopers steeds I weer dezelfde boeren terug vinden. Het is minstens net zo belangrijk als het hebben van goede kwaliteit, verzekerde ions een der oudste marktbezoekers. Bodegraven heeft In de loop der jaren zowel in binnen- als buitenland als kaasmarkt een goede naam gekregen en 1 men streeft er dan ook steeds naar deze naam te handhaven. Het was de heer C Karssen. die als I voorzitter van de marktcommissie he- I denmorgen de veteranen van de kaas- markt, dat ziin die boeren die reeds 40 jaar en langer met hun producten I de Bodegraafse markt bezoeken op het gemeentehuis ontving, waarna het I gehele gezelschap met het „Glippertje" naar het marktterrein vervoerd werd. I Tevoren had het tamboercorps .Triomf" onder leiding van de heer Anker eer. mars door de gemeente gemaakt. De heer Karssen sprak dp gasten op het I marktterrein toe. waarbij de veteranen aanwezig waren op het podium Hij wees oo h°t grote belang van deze dag I voor Bodegraven en de gehele Rijn- streek, dankte de veteranen voor hun i bewezen trouw, waarna door de heer Karssen als eerste aan de heer J. D j van den Akker uit Alphen. het insigne I werd opgespeld, voorstellende de be- i kende kaasbrik met het getal 40 Jaar er onder. De heer P. F. de Meyere. voor- zitter van de vereniging voor kaashan- delaren. sprak de veteranen toe en wees erop dat Bodegraven het symbool is van de kaas in de Rijnstreek. Boerenkaas, aldus spreker, is een product dat aller- w ege ziin afzetgebied zal blijven behou den, mits de bóeren er maar voor zor gen dat deze producten gemaakt wor- I den. De oudste bezoekende boer. de heer IL. van Leeuwen uit Reeuwljk. die de i markt als 52 jaar met zijn producten bezoek, werd nog afzonderlijk hartelijk toegesproken en gehuldicd. waarna de beide oudsten, de heren Van Leeuwen en H. J. Veder uit Leimulden. die de markt reeds. 43 Jaar bezoekt, ten teken dat de markt kon beginnen, de marktbel luid den. Hierna begaf het gezelschap z ch naar de erepoort, de toegang tot het vu- verfestival, waar de voorzitter van de federatie sprak over het belang van deze dag. waarna hii mevrouw Croles verzocht door het doorknippen van het lint dit festival te openen Hierna maakte men een rondwandeling over het terrein Uit handen van de heer Meyere ont vingen de bezoekers een aandenken aan deze dag, bestaande uit een oorkonde. Daarna verzamelde het gezelschap zich in het Raadhuis, waar de aanwezi gen werden welkom geheten door bur gemeester J. J. Croles. Spreker wees op het belang van de jaarlijkse markt, waardoor het accent wordt gelegd op Bodegraven als kaascentrum. Deze dag is weliswaar geen hoogtepunt, omdat er dit Jaar niet als vorig Jaar buitenlandse gasten ziin, maar toch Is het een mani festatie van Bodegraven, die zij vnl. dankt aan de kaas. Spreker hoopte dat de kaas uit de Rijn streek zfjn goede naam zou behouden en dat er steeds weer Jongeren gevonden zullen worden, die goede boerenkaas ONGEVAL Doordat spelende kinderen plotseling met een autoped de weg overstaken kon de 15-jarige Theo van Klink, die juist per rijwiel passeerde, een botsing niet 1 meer voorkomen De gevolgen waren vrjj ernstig Met gapende hor-Mwmden werd hij op advies van dokter Post U:te:weert van Langeraar naar het nekenhuis ver- voerd. doch hij kon na behandeling weer I naar huis gebracht worden. LEIDERDORP lVlsselbckcr Bij de op Zaterdag te Katwijk gehouden schiet wedstruden voor het personeel van de Res. Rijks politie, district Leiden, heeft onze plaats genoot, res wachtmeester J. Dompeiing voor de 3de maal beslag weten te leggen op de wisselbeker. Res. wachtmeester M. Pcstma veroverde de 10e prijs. De heer L. van Leeuwen uit Reeuwijk. die reeds 52 jaar de Bodegraafse kaasmarkt met zijn producten bezoekt, toont de „festi val-freules" zijn product. (Foto L.D./Lux.) zullen maken. Hij dankte de veteranen voor hun werk en voor hun Jaarlijkse te rugkomst op de markt. De heer Boer, vroeger voorzitter van de markt commissie, werd ook gehuldigd, hij ontving eveneens een oorkonde. Na mens de boeren en kaashandelaren werd een dankwoord gesproken door de heer Veder. De verstkomende boeren kregen even eens een aandenken, het waren de heer Baars uit Luttelgeest (Noord Oost Pol der) de heer en mevrouw C J. Bakker uit Barneveld en G. Ruitenburg uit Maarsbergen. de laatstgenoemde lezer die is, die zich in een roman weet ln te leven. Men moet zo lezen dat men in gedachten een wereld kan vormen van hetgeen de au teur niet geschreven heeft, hetgeen be tekent dat men zeer nauwkeurig moet lezen. Na het lezen van een paar blad zijden ln een roman moeten vreemde mensen de lezer niet vreemd meer zijn. Men moet bij het goed lezen van een roman ln gedachten op de juiste toon le zen en de leestekens niet overslaan. Voorts moet men niet het verhaal vooruit lopen door het slot der roman maar vast te gaan lezen, doch hoofdstuk voor hoofdstuk, omdat de lezer anders aan het einde van het boek geen orga nisch geheel heeft. Wij weten niet wat er over tien Jaar in ons leven gaat ge beuren, zo moeten we het ook niet we ten van de figuren in het boek. De laat ste bladzijde, zo merkte spreker op wordt niet geschreven door de auteur, dat moet d? Ideale lezer zelf doen. Het ein de van een boek is niet het einde van de geschiedenis. De lezer moet zich kun nen Indenken hoe het verder zal gaan. Alleen bij een statisch einde ls er geen vervolg meer. Zo moeilijk is het lezen dat we onze verbeelding telkens moeten laten wer ken. Het is moeilijk de parels die tussen het gras liggen van de roman te vin den Zo moeten we proberen, aldus ba- sloot de heer Ocms. ideale lezers en le zeressen te worden. De presidente deelde nog mede dat de eerstvolgende vergadering op 18 Oc tober a s. zal worden gehouden, waar als spreker zal optreden de heer Ab Spaargaren met het onderwerp: „Een lach en een traan". VOORSCHOTEN DUIVENSPORT „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en Jonge duiven inavlucht) vanaf Vilvoorde Afstand 134.10 km De duiven werden gelost om 730 uur en de eerste bereikte zijn hok om 9.04.12 uur. snel heid 1423 63 meter per minuut. De laat ste prijswinnende duif werd geconsta teerd om 9.1132, snelheid 1316.9 meter per minuut. De prijzen werden als volgt verdiend: F. C. van Heusden 1-7. J P. v. d. Assem 2-3-5. A. de Graaf 4. M. Wolleswinkel 6- 9, C. Zwaan 8-10. Geen spreekuur De burgemeester is as. Vrijdag verhinderd spreekuur te houden. WASSENAAR VAN PAARD GEVALLEN- TIJ lens een bijeenkomst van landelijke rijvereniglngen op het terrein van de heer v d. Marei aan de Papeweg viel de 47-jarige ruiter Barnhoorn uit Noord- wijk van zijn paard en liep een hersen schudding op. Hij werd per ambulance auto naar zijn woning vervoerd. OEOSTCEEST Ideale lezer is kunstenaar De afdeling Oegstgeest van de Chr. Vrouwenbond kwam gisteravond voor de eerste maal in dit seizoen bijeen o.l.v. mevrouw E. E. Eringa-Andnessen. Na het afdoen van enige huishoudelijke za ken was het woord aan de spreker van deze avond, de heer J. W. Ooms. die tot onderwerp van zijn causerie had: „De kunst van het lezen van romans". Dit was volgens spreker even moeilijk als het schrijven van een reman. Auteur en lezer hebben beide inspiratie nodig. De heer Ooms noemde zes groepen van romanlezers: de boekenverslinders. de nieuwsgierig? lezers, de tijddodende le zer. de leergrage lezer, de funproever en tenslotte de ideale lezer Van al deze soorten lezers gaf spreker een of meer voorbeelden ter verduidelijking, terwijl BEURSOVERZICHT VASTE MARKT: HOOGOVENS ZEER FLAUW. Amsterdam, 14 September. Op één grote uitzondering na heeft de markt vanmiddag een vast verloop gehad. De uitzondering was Hoogovens die maar liefst 17 punten duikelde en van 2534 op 2394 kwam. Hoewel het Jaarverslag nog niet is gepubliceerd, w as ter beurze toch uitgelekt, dat het divi dend over het verstreken boekjaar on veranderd 10% zou bedragen. De ver wachtingen waren de laatste tijd veel hoger gespannen (een percentage van 124 werd genoemd en ook dachten velen aan een mogelijke bijstempeling) en dit onofficiële nieuws kwam dan ook als een ijskoude douche. Reeds vanmorgen daalde de notering met sprongen van 257 tot 242 en dezs daling werd vanmiddag onverkort over genomen. Tegen slot volgde zelfs een verdere reactie tot 2394. De beurs ls allesbehalve te spreken over de manier, waarop dit dividend wereldkundig ls gemaakt. Zoals gezegd was de stemming elders vast. in navolging van de vriendelijke houding van Wallstreet. Philips en Uni lever boekten een winst van bijna 7 punten. Kon Olie en Aku avanceerden circa 4 punten. Ook op de incourante industricmarkt werden overwegend koersverbeteringen genoteerd. De onder toon op de Scheepvaartafdeling was van daag aanzienlijk verbeterd, mede :n ver band met de gunstige indexcijfers van de vrachtenmarkt. De koersverbeterin gen waren weliswaar niet groot. ni. circa 1 a 2 punten, maar vrijwel alie Scheepvaartpapieren wisten toch een kleinigheid te stijgen. Cultures zeer stil. doch overwegend iets beter. Op de be- leggingsmarkt bereikte de Conversiele ning weer de paristand. Gesloten werd op vrijwel het hoogste punt van de dag. Beurs van AmsterdamPr"»"'™iw Dinsdag 14 September ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 (34) 1034 1034 Grootboek obl 102 Ned '51 34 102 H 1024 Ned '53 34 1024 102-4 Ned '48 34 99 f» 1014 Ned '54 34 1004 1004 Ned '47 34 3 99% 100A Dollarlng '47 3 944 944 Investeringscert 3 1004 100* Ned 62-64 3 101 101 Indie '37 A 3 994 99* Grootboek '46 3 98 iV 984 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Jnd B. 604 614 Nat Handelsbank 1474 1494 Ned Handelmij 1894 1884 AKU 220 2244 2704 2774 3674 3734 Wilton Feyenoord 212 213 Biliton 2de r 2654 270 Kon Olie f.50.—)) 212 2144 Kon Olie 425 4284 Amst Rubber 874 874 Holl Amer lijn 157 159 Kon Ned Sloomb 142 143 Ned Scheepv Unie 1384 1394 HVA 123 1234 lava Cult 51'i Deli Miien <Ver) 112,V 1124 Senembah 101 1014 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A dam 47 (4) 3 1004 1014 Den Haag 1937 1 3 1014 Leiden 1947 101 R'dam '37 1 III 34 1024 b. 1024 Industi Obligaties Philips Dollarlng 105'i 1044 Lever's Zeep Mu 34 1224 124* 1124 A'dam '51 24 137 Eindhoven '54 2 4 1124 Enschede '54 24 110 no Den Haag '52 I 24 126 12S'-. Idem II 24 126 1264 R'dam '52 1 24 129,V 129' idem II 24 i29'l 129 Utrecht '52 2 4 124 4 124 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amsterd Bank 212 212 Rotterd Bank 1944 1924 Twentsche Bank 1964 1964 Ned G enSpir fabr 249 250 Kon Ned Grofsm 146 Rott Droogd Mij 4434 445 Tieleman en Dros 364 374 Zwanenb Organon 221 2224 Handelsondernemingen Borsumij cv A f 1000 964 95 Internatio 1404 1404 Diversen 215 Ned M. Walv. Vrt 794 794 Spoorwegen Dell Spoorw Mija 254 254 Amerik fondsen Anaconda 404 414 94* 954 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 13/9 Hol! Constructie 285 284 Int Kunststoff Ind <4 734 Kon Ned Edelmei 67 564 Pref w a Idem 70OB. 72GB. Textiel Gebr v Wijk 92GB. 924GB Leidsche Wnlspinr. 233 233GB. Ned Electrolasnuj Sikkers Lakfabi 53 226 223 B Ver. Touwfabrieker, 162 Wernink's Betonm 130 131

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 5