LEIDSCH DAGBLAD Nog steeds mysteries rond „Triton" EERBERICHT 93ste Jaargang DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954 No. 28315 pirecteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £6.40 per kwartaal; £2,15 per maand; £0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vliegtuig ligt rechtsomkeert; staartvin is afgebroken Aan de stroom van mededelingen en veronderstellingen omtrent de ramp Bet de Triton ontlenen wij het volgende: De Super-Constallatlons dragen aan de staart drie verticale vinnen. De !«htse vin van de Triton-staart is verdwenen. Bovendien vraagt iedereen zich jf boe het komt dat de Triton in de rivier met de neus in de richting van l-t vliegveld ligt. Het staat vrijwel vast, dat de machine nog voor zij in de mod- lol stilstand kwam een zwaai van een halve cirkel moet hebben gemaakt (0 daardoor precies in een aan de vliegrichting tegengestelde positie, dus ach- ttr-tevoren, tot stilstand is gekomen. Het toestel heeft zich vrij diep in de DMjder gedrukt, want in zijn positie Is in de afgelopen twee dagen ondanks i, sterke stroom geen wijziging gekomen. Het water kan de machine dus tiet deze reuzenzwaai hebben doen maken. Het is echter vreemd, dat geen der inzittenden zich kan herinneren het nJitsomkeert van de machine te hebben gevoeld. Licht in vertraging Trillen en schok In bet raadsel der ernstige vertra- jln? van de reddingspogingen schijnt licht te zijn gekomen. Het dienstdoende personeel van de verkeerstoren op het vliegveld Shan non heeft wel degelijk gemerkt, dat bet radiocontact met de „Triton" niet lot stand kon worden gebracht, maar beeft daaruit de verkeerde conclusie ge trokken. dat alleen de radio-installa tie van de KLM-machine was uitge- nllcn. Aanvankelijk dacht men ook hier niet ut. Toen kort na de start de radiomei- ftgn van de „Triton" uitbleven, bijtte niemand zich ongerust. E: was druk luchtverkeer op Shan- v.i, waar juist gedurende de nacht veel •V'.ellen tussenlandingen maken. De wing tot het leggen van contact werd |r:n "uitgesteld. Toen later ook een ütede poging mislukte, zocht men eerst de verklaring in een andere moge- infid: wellicht zat de Triton „op de •utei". d.w.z. zond zij haar medede- ?n in morseseinen uit. hetgeen op andere golflengte geschiedt. Eerst daarna begon het uitblijven van con.act met de machine opzien te Aanhoudend poogde de ver loren de „Triton" op te roepen, .er op al die oproepen taal noch te- werd gehoord, trok het personeel conclusie, dat de radio-installatie van KLM-toestel defect moest zijn ge- Doodsoorzaak verstikking de lijkschouwing ls gebleken, dat Lichtoffers van het ongeluk met de on" door verstikking om het le- njn gekomen en niet door verdrin- Zoals bekend, hebben zich na het omen van het toestel benzinedam- ontwikkeld. Voor de echte DANS LIEFHEBBERS bestaat thans gelegen heid tot studie voor dc „MED.AL-TEST". Danslessen op hoog peil, waarover wij U gaarne alle gewenste inlichtin gen verstrekken. «ACADEMIE WIELINGA EUWE RI1N28-LEIDEN-TEL.21707 38 Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) I f I Is zwaar bew. windstil 18 O windstil windstil windstil windstil Zeer gedetailleerd ls een verklaring van een deskundige inzittende van de „Triton". Deze heeft met grote zeker heid verklaard: .Toen we nog in de lucht waren be gon het toestel op een volkomen abnor male wijze hevig te trillen en kreeg een hevige klap. Ik ken de lucht. Ik heb zeer veel gevlogen. De wyze, waarop de Tri ton trilde deed my de schr k om het hart slaan Ik dacht: Nu komt het ein de. En ik hoopte, dat het een snel einde zou zijn. Tot mijn enorme opluchting gebeurde echter niets van dat al. Het toestel kreeg een flinke schok en kwam plotseling tot stilstand. Maar niet plot- selinger, dan b.v. een tram of een auto, die heel hard remt". „Zou het n et mogelijk zijn. dat de eerste hevige klap, die u opgemerkt hebt. veroorzaakt ls. doordat de ma chine toen reeds even het wateropper vlak raakte, opveerde en daarna door gleed op de modderbank?", zo werd hem gevraagd. „Uitgesloten. Ik durf er mijn hand voor in het vuur te steken, dat het toe stel in de lucht zo abnormaal begon te trillen. Ik heb in de dinghie gehoord, dat een der leden van de bemanning in de cockpit zelfs van zijn stoel afgeslin- gerd werd. Het duurde daarna nog ze ker 5 seconden voor we het water raak ten". Deze inzittende voerde voor zijn ziens wijze bovendien nog aan: „Onmiddellijk na het begin van het trillen gleed het toestel naar beneden. Ik voelde dit heel duidelijk. Je kunt het altijd voelen, b.v. in een remous, wan neer een machine plotseling wat naar beneden zakt. Dan lijkt het alsof je even in je stoel zweeft. Dat was kort na de start van de Triton ook het ge val. Het neerstorten gebeurde voor mij in het geheel niet onverwacht. Inte gendeel. ik had het me nog veel erger voorgesteld." „Niet alleen Viruly heeft het nade rende onheil zien aankomen", zo voegde hij er aan toe. In de cockpit hebben alle mannen nog vóór de mach ne het water raakte, benauwde ogenblikken doorgemaakt. Geen „sleep-air" De enige overlevende van de 10 Ne derlandse inzittenden der verongelukte KLM-machine. de 57-Jange heer F. de Brauwer uit Rotterdam, heeft zyn le ven te danken aan het feit. dat hij, aan- vartkelijk overigens zeer tegen zijn zin. er niet in slaagde, z:ch in het veron gelukte toestel een zgn. „sleep-air" te reserveren. Ware hij in zijn opzet ge slaagd. dan zou hij waarschijnlijk zijn verongelukt. Voor zijn vertrek op Schiphol had hij tot zijn vrouw, die intussen naar Inns- briick voor vacantie ls vertrokken, ge zegd: „Nou. we hebben Viruly op de bok. dus maak je maar geen zorgen." Onze landgenoot zat vlak bij de cock pit op de tweede rij. „hetgeen mijn red ding is geweest" zo zei hij. „Ik had geen sleep-air kunnen krijgen", die bevin den zich alle achter in de staart van het toestel. Slechts een van de 15 men sen die hier plaats hadden genomen, is uit de machine gekomen. licht bew. windstil 25 O zwaar bew. onbewolkt half bew. zzw 2 23 O w 2 27 O windstil 26 O windstil O windstil 28 O Koudere nacht verwacht tot morgenavond: nacht opklaringen en plaat weinig wind en lagere mini- Jïperaturen. Morgen toenemende rR'f met plaatselijk enige regen ®a'.ie of vrij krachtig toenemen- -«lijke wind. Ongeveer dezelfde ^mperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) 8 SEPTEMBER ;,;p: 6.02 uur: onder: 19.13 uur. ,?°p: 17 03 uur: onder: 0.18 uur. ^'ter te Katwijk te plm. 1129 u '"miner bestaat uit acht pagina's Nederlandse en Belgische hulp Een Nederlandse sleepboot van de aannemingsmaatschappij D. Blanke voort en Zn. N.V. te Bloemendaal. die met groot materieel baggerwerkzaam- heden uitvoert in de rivier de Shannon, heeft deelgenomen aan het werk tot redding van de slachtoffers uit de „Tri ton". Deze maatschappij voert in op dracht van de Ierse regering werk uit in de Shaainon op ongeveer 40 a 50 km van de plaats waar het toestel terecht is gekomen. Onmiddellijk heeft de di rectie haar materieel ter beschikking gesteld van de KLM. die hierover naar believen kan beschikken bij eventuele bergingspogingen. De Sabena heeft medegedeeld dat de bemanning van haar toestellen heeft deelgenomen aan de redding. Het Bel gische toestel was juist op de luchtha ven van Shannon geland en zou niet onmiddellijk opnieuw opstijgen. Toen alarm werd gemaakt, gaf commandant Femand Jaumoulle aan vier leden van de bemanning opdracht zich naar de plaats van het ongeluk te begeven. ZiJ waadden over een afstand van 300 me ter door het slijk en slaagden er aldus in een met passagiers geladen redding boot tot aan de oever van de Shannon te trekken. Deelneming der regering Na het bekend worden van de ramp met de „Triton" hebben de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, en de secretaris-generaal van het Ministe rie, mr D. G. W. Spitzen, tijdens een persoonlijk bezoek aan de K L.M. na mens de Nederlandse regering hun deel neming betuigd met het geleden verlies. Bij de Minister van Verkeer en Water staat is een aantal telegrammen van deelneming binnengekomen, o.a. van de Ierse minister van Industrie en Handel, de heer Norton, de Britse minister van Vervoer en Burgerluchtvaart, de heer John Boyd Carpenter en van de Bel gische minister van Verkeerswezen, de heer Anseele. Koninklijk telegram aan K.L.M. HM. Koningin Juliana en Prins Bemhard hebben gisteren het vol gende telegram aan de directie van de KLM in Den Haag gezonden: „Wij zijn diep getroffen door de rampen van de „Willem Bontekoe" en de ..Triton", die uw maatschap pij heeft ondergaan. Ons hartelijk medeleven richt zich tot de nabe staanden van de passagiers en de bemanningen, die hierbij het leven lieten". 20 Postzakken geborgen De PTT heeft ult Shannon bericht ontvangen, dat 20 van de 26 zakken post, die de verongelukte „Triton" vervoerde, zijn geborgen. De post was afkomstig uit Nederland en Indonesië. De gebor gen poststukken zullen worden gedroogd daarna naar New York worden ge- Vier mannen keerden terug Slechts één wens: IVfffir huis Met de KLM Convalr PH-CKG. waarmede Zondagmorgen de groep KLM- en Rijksluchtvaartdeskundigen naar Shannon vertrokken, zijn gister middag vier bemanningsleden van de neergestorte „Triton" naar ons land teruggekeerd. Het waren de 2e vlieger Evert Webbink, de derde piloot Johan Tieman, de radiotelegrafist Henrl Oudshoorn en de 2« boordwerktuig kundige Cornells Kievits. Het was een groepje ontroerde en In nig dankbare familieleden, die de te rugkerende mannen aan de voet van de landingstrap opwachtte. Alle beman ningsleden hadden op Shannon van het Ierse Roode Kruis en van collega's bur gerkleding gekregen. De radiotelegrafisl dToeg over de arm zijn met opgedroogd» modder besmeurde uniformjasje. In de drukte van de ontmoeting bleek de derde vlieger Tieman plotseling zoek te zijn. Via de Schiphol-omroep werd hij verzocht in de hal te komen, waar zijn vrouw op hem stond te wachten. Tn stukken en brokken deden de be manningsleden nog eens aan hun fami lieleden het verhaal van hetgeen zich in de donkere nacht op de modderbank in de Shannon had afgespeeld. Lang bleven zdj niet meer op de lucht haven, want allen hadden maar één wens: „naar huis". Commodore Viruly. de eerste vlieger Edward Parfitt en de le boordwerktuig kundige Rademaker, zfjn nog op Shan non gebleven en zullen later terugkeren. President-directeur Aler „Veel deskundige verklaringen*1 „Triton steeg niet, instrumenten noteerden wèl stijging" Met een toestel van de Air Llngus is gistermiddag de president-directeur van de KLM. de heer I. A Aler. op Schiphol aangekomen. De heer Aler werd op de luchthaven begroet door zijn echtgenote en enige leden van de KLM-directie. onder wie ir J. Luymes. ir F. Besancon en de heer C. C. Steensma. Direct na aankomst hield de heer Aler in de z.g. „Blauwe Kamer', een persconferentie. In zün mededelingen was nieuw, dat de oorzaak zou kunnen zijn, dat de in strumenten bU het opstijgen een an dere aanwijzing hebben gegeven dan met de werkelijkheid overeenstemde, Na hot vertrek is het toestel in een enigszins overtrokken toestand ge weest. Op betrekkelijk geringe hoogte is de Triton over het water doorgevlo gen. Was het toestel twee kilometer verder in het water terechtgekomen, dan was het in vlammen opgegaan. ..Bij alle verschrikkingen van deze ramp is er toch een zegen en wel deze. dat allen, die voor de besturing verant woordelijk waren, het ongeluk hebben overleefd. Hierdoor beschikken wij over een groot aantal verklaringen. Ook van de passagiers hebben wij enkele zeer goede Inlichtingen verkregen, om. van een sportvlieger en een arts. die bij de RAF heeft gevlogen. Deze mededelingen zijn dus zeer deskundig. Indien de ver onderstelling van een fout op de instru menten inderdaad de oorzaak zal blijken te zijn. dan is het de techniek, die de bemanning een verkeerd beeld heeft ge geven van de ware situatie", aldus de heer Aler. De heer Aler voegde daaraan toe: „Vast staat, dat de „Triton" na de start niet steeg. De instrumenten ga ven evenwel tóch een stijging aan." Voorts vertelde de heer Aler. dat hij zich zeer wel kan indenken, dat de ver klaringen over de hoogte van het vlieg tuig van de eerste en de tweede piloot van elkaar afwilken. Immers, de eerste vlieger kijkt niet alleen naar de instru menten maar heeft véél meer te doen. De tweede vlieger let onafgebroken op de instrumenten. Voor hen beiden was alles volkomen normaal. Zij realiseerden zich totaal niet. dat ze tn het water vlogen. Ook voor hen was die ontdekking een verras sing. Nog rest het raadsel over de late hulp, die werd geboden. „Men heeft uit het feit. dat het vliegtuig gich niet meldde, blijkbaar niet begrepen, dat er iets mis was. Dit is een zeer belangrijk punt voor het onderzoek Op een vraag of op de vlieghaven Shannon de meldingen op een geluids band worden opgenomen, antwoordde de heer Aler. dat dit op Schiphol wèl ge beurt. maar dat hem niet bekend is of dat op de Ierse luchthaven evenzo ge schiedt, ook dat wordt onderzocht. Maandagmiddag zijn vier van de zeven geredde bemanningsleden van de in Ierland verongelukte KLM- Super-Constellation ..Triton", per vliegtuig op Schiphol teruggekeerd. Getekend door de ramp. die zij de vorige dag meemaakten, in kleren, die men hen had geleend ter ver vanging van de modderdoordrenkte uniformen, die in Ierland werden I achtergelaten. De namen van de te ruggekeerde bcmannings-leden zijn Evert Webbink2e vlieger; J. Tie man. 3e vlieger; H. Oudshoorn, radiotelegrafist en C. Kievits, 2e boordwerktuigkundige. Foto: Radiotelegrafist H. Ouds hoorn (2de van links) na aankomst op Schiphol. Vrouw sloeg man sigaret uit de mond Daardoor werd ontploffing rerlwed Links: Mej. Elizabeth Snyder, vertegenwoordigster van een re clamebureau in New York. die er in slaagde, nadat de KLM Super- Constellation ..Triton" op een moa- derbank tn dc rivier dc Shannon tn Ierland iras neergestort, ongedeerd de oever te bereiken. Het was mej. Snyder, die voorkwam dal de ..Tri ton" op de modderbank explodeer de. door te beletten, dat een van de overlevenden in de met benzine damp gevulde ruimte van de cabine een sigaret aanstak (men zie el ders). Rechts: Glimlachend om de schamele resten van een legpuzzle, het enige dat hij uit de resten van de verongelukte ..Triton" kon red den. vond de fotograaf de 12-jarige Carl Far ringt on. dc jongste passa gier cn tegelijk de inngstc geredde op Shannon Airport. Carl was al wat over de schrik heen. Doordat een Amerikaanse vrouw een medepassagier een sigaret uit de mond sloeg, die hij wilde aansteken om zich te kalmeren, nadat de „Triton" was neergekomen, zijn de levens van hen, die zich nog in het wrak bevonden, gered. Commodore Viruly verklaarde, dat mejuffrouw Elizabeth Snvder „ons van een zekere dood heeft gered. Het vliegtuig zou zeker ontploft zijn als een lucifer was aangestoken. Mej. Snyder zegt zelf: „Ik voelde mij duizelig ais gevolg van die verschrikke- De heer Aler besloot het onderhoud: „Het is voor Nederland en voor de KLM een ernstige slag. Ons medele ven gaat uit naar de achtergeblevenen van de slachtoffers. Echter, als het personeel van de KLM rustig verder werkt, dan zal onze maatschappij, die per dag vijfmaal rond de wereld vliegt, die slag wel weer te boven komen." Het defensieblok in Zuid-Oost-Azië DE CONFERENTIE IN MANILLA. Naar uit wélingelichte bron wordt, kan de volgende balans worden opgemaakt van de eerste voltallige ver gadering te Manilla: Het woord „communistisch" zal uit de verdragstekst worden verwilderd; men zoekt nog naar een synoniem. De Britse delegatie heeft „totalitair" voorgesteld. Een lid kan uittreden een jaar nadat het de Philippunse regering van dat voornemen in kennis heeft gesteld. Met algemene stemmen kan een nieuw lid worden aangenomen. De leden-staten verbinden zich elk in ternationaal geschil, waarin zi) verwik keld raken, langs vreedzame weg op te lossen. Bij de economische aspecten van het verdrag is men op moeilijkheden ge stuit. Foster Dulles zou de hoop hebben uitgesproken, dat de lidstaten niet al leen maatregelen nemen om hun eigen welvaart te verzekeren, maar ook reke ning te houden met het economisch welzijn van Japan, dat in de ogen der Amerikanen een sterk bolwerk tegen een eventuele communistische aanval kan vormen. Verschillende delegaties zouden hiertegen bezwaar gemaakt hebben. Na afloop van de besloten vergadering van Maandagmiddag is een communiqué uitgegeven. Daarin wordt gezegd, dat een rapport bestudeerd ls van de werk groep voor het ontwerp-verdrag voor een I collectieve verdediging van Zuid-Oost- Azie. De besprekingen waren geken- merkt door eenheid van doel en werke- i lijke voorgang aangaande voorstellen. die in het verdrag meeten wdrden opge nomen. Dinsdagmorgen zou de conferentie haar werkzaamheden achter gesloten deuren hervatten. lijke gassen, toen ik bemerkte dat de man naast mij op het punt stond een sigaret aan te steken. Onmiddellijk greep ik de sigaret uit ziin mond en op dat j moment zag hij zelf ook zijn dwaas- I heid in. „Ik was vóór in het vliegtuig en de meesten die omgekomen zijn. bevonden I zich achterin. Een van de laatste dingen, die ik hoorde voordat wn de verschrik- kelijke cabine verlieten, was de stem I van de stewardess, geheel achter uit het j toestel, die zei: „Wees maar gerust. Wij 1 hebben een uitstekende piloot en alles komt in orde". Misschien waren het haar laatste woorden De stewardess was Helga Loewen- steln. De heer Viruly heeft meegedeeld, dat de man. die over de modderbanken ge strompeld is om hulp te halen, de tweede bestuurder Evert Webbink was en niet Johan Tieman. de derde piloot en navigator, zoals eerder gemeld. De heer Webbink. 27 jaar oud. ge huwd en vader van een kind van één jaar, zei dat hij vrijwillig had aange boden naar het vliegveld te gaan. Een moeilijke tocht van drie kilometer. Het vliegtuigincident bij de Siberische kust V.S. VERZOEKEN SPOEDIGE BIJEENKOMST VAN VEILIGHEIDSRAAD De V.S. hebben verzocht om een spoedige bijeenkomst van de Veilig heidsraad der V.N. ter bespreking van het incident van Zaterdag j.l., waarbij een vliegtuig van de Amerikaanse marine bij de Siberische kust door Sovjet-jagers werd neergeschoten. Voorzitter van de Veiligheidsraad in September is de Columblaanse gedele geerde Francisco Urrulla. Westelijke Drie wijzen Sovjet-voorstel af EERST VRIJE 1 ERKIEZINGEN EN VREDE MET OOSTENRIJK'. In wélingelichte kringen wordt ver nomen. dat de drie Westelijke mogend heden. de Ver. Staten Engeland en Frankrijk nog deze week hun antwoord zullen kenbaar maken op het Sovjet- voorstel tot het voeren van nieuwe be spreking ter verbetering der verhoudin gen tussen Oost en West. In het Westelijke antwoord zal ver klaard worden, dat de drie regeringen niet kunnen instemmen met nieuwe besprekingen tussen Oost en West over Europa als dc Sovjet-l'nie niet eer«t belooft, dat zü vrije verkiezingen ii Duitsland zal toestaan en de kwest e van het Oostenrijkse Staatsverdrag zal regelen.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1