LEIDSCH DAGBLAD Weerbericht Mendès-France verdedigt zijn E.D.G.-beleid 93ste Jaargang WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 No. 28310 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkborat en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2,15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tegengaan uniformiteit bouwwerken INSTELLING ENER COMMISSIE Steeds meer wrakstukken van de „Willem Bontekoe" Zij ii positie eerder versterkt dan verzwakt Debatten uitgesteld tot 3 November (Van onze Parüse correspondent per telefoon) Alvorens de Franse Kamer gisteren tot 3 November a.s. met verlate vacan tia uiteen Is gegaan, heeft premier Mendès-France nog een nadere toelichting kunnen geven over het buitenlandse beleid, dat hü na de verwerping van het Europesese legerverdrag nu denkt te volgen. Een uitvoerig debat, waar om Paul Reynaud, met nog vijftig andere Europees-gezinden eerder had vcr- locht. zal echter volgens de wens van de regering, pas plaats kunnen vinden na begin November. die voor de conferentie van Brussel het kabinet verlieten, hebben al aangekon digd opnieuw bezit van hun portefeuille te zullen nemen. De premier mag zich onder deze om standigheden vermoedelijk dan ook vleien met de hoop, dat de twee maan den vacantietijd, die nu voor hem lig gen, althans de meest schrijnende won den zullen doen genezen. En Mendès- France heeft in ieder geval een periode voor zich waarin hij ongestoord zijn krachten zal kunnen meten met de gigantische vraagstukken. waarmee Frankrijk nu al zovele jaren worstelt. Na de afbraak van het buitenlands be leid van zijn voorgangers, kan hij nu aan de opbouw van zijn politiek be ginnen. De minister van Wederopbouw Volkshuisvesting zal 15 September e door hem ingestelde commissie instal leren, die tot taak zal hebben te advi seren omtrent de maatregelen, die z den kunnen worden genomen om niet gewilde uniformiteit bij de woning en andere bouw tegen te gaan. Daarbij zou de Commissie in het bijzonder moe ten nagaan in hoeverre wijziging van de voorwaarden, door de Rijksoverheid ge steld bij het verlenen van financiële steun, daartoe zou kunnen bijdragen. De Commissie is gesteld onder voor zitterschap van Jhr de Jonge van Elle- meet. vertegenwoordigende het Neder lands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en de Federatie van i vinciale Schoonheidscommissies. Adenauer roept zijn kabinet bijeen Stoffelijk overschot van derde officier gevonden P.M.F. heeft intussen al aangekon digd dat het lang niet uitgesloten is. dat hij nog vóór die datum de afge vaardigden voor een extra-zitting naar Parijs terug zal moeten roepen De Franse regering, die nu voor de zware taak staat een nieuwe basis voor de Europese samenwerking te leggen, w:l ook op dit gebied met voortvarend heid te werk gaan, maar zonder te ver vallen in de fouten van vorige kabinet ten. wie de Schuman-politiek fataal ls geworden. Mendès-France heeft dan ook uitdrukkelijk verklaard, geen enkele internationale verbintenis van gewicht te zullen aangaan zonder eerst het oor deel van het parlement te vragen. H(j zeide Intensief te willen streven naar toenadering met Duitsland, in nauw overleg met Amerika en Enge land. Maar aleer enige overeenkomst met of over Bonn zal worden onder tekend. zal ln elk geval eerst de Ka mer worden gepolst. Mendès-France heeft Intussen giste ren uit het EDG-kamp ook de nodige critiek te horen gekregen door de con- Goud- en deviezen vrijwel onveranderd In de afgelopen week onderging de goud- en deviezenpositie nauwelijks enige verandering. Het goud handhaafde zich op f. 3014,6 min en de deviezen voorraad onderging een zeer lichte ver mindering tot f 1433,8 min, waarmede het. totaal aan goud en deviezen be landde op 4448.4 min. Nazomer Het KNMI deelt mede: Het is in West-Europa de afgelopen dagen eindelijk weer eens warm gewor den! Het begon Maandag ln Frankrijk toen de temperatuur daar onder invloed van het uitloper van het Azoren-hoge- oukgebied tot boven 25 graden steeg. Deze uitloper van het hogedrukgebied ls loen een zelfstandig bestaan gaan I hóen en verplaatste zich naar het Al pengebied Zwakke storingenfronten verwijderden zich van ons land. waar door het weer Dinsdagmiddag opklaar - de. Er ontstond een lagedrukgebied bij de Golf van Biscaye. hetgeen er toe b.jaroeg dat de wind naar het Zuiden draaide. De warme lucht uit Frankrijk I kon zodoende ons land bereiken. Gi lleren steeg het kwik in Frankrijk op I verschillende plaatsen tot boven 30 gra- I den. I De storing bij de Golf van Bscaje I koerste vanmorgen naar Zuld-Engeland. I terwijl het front ervan in West-Frank- I nik een paar kleine onweersbuien ver- |mrzaakte. Dit front kan tegen de avond ols land bereiken, maar zal waarschijn lijk weinig te betekenen hebben. Aan liepen de luchtdruk bij de Golf van I B.rcaye laag blijft, zal de wind Zuide- l-'k blijven en zal de temperatuur ook I norgen vrij hoog zijn. Weerrapporten Van hedenmorgen 7 uur; ;'-:ckholm vrllw onb. B_-° zwaar bew. ■f-«ühageim< treeen sterdam vrllw c.nb •den mist •«embure licht oew licht bew i "-'aux onweer -inohle mist vrllw onb mist '?-.kfort nevel pochen onbewolkt .en vrllw. onb 'brüc* nevel onbewolkt Veranderlijke bewolking ÏT Bit verwacht tot morgenavond: meer bewolking met hier en ï- een bui, maar overdag ook zon- T'.Wnoden Zwakke tot matige Zul- t;'? wind. Over het algemeen iets r-'r warm. (Opgemaakt te 10 uur) I 2 September I».3 °P: 5 52 uur: onder: 19.27 uur. ianop: 1143 uur: onder: 2034 uur. I ""'T te Katwijk te 555 en 18.15 11,1 nummer bestaat uit acht pagina's servatief Reynaud. door de Mutter, door de socialist Mollet en de rechtse oud-premier Pinay, die deze critiek in verschillende toonaarden tot uiting hebben gebracht. Opnieuw werd de premier het ver wijt voor de voeten geworpen dat hij in de strijd om het Europese leger geen eigen standpunt had ingenomen. Daardoor zou Mendès-France de ma noeuvres van de tegenstanders bevor derd hebben. Pinay vooral was zeer scherp in zijn aanval. Hij verweet de premier ronduit ontrouw aan het At lantisch Pact en hij voorspelde dat P.M.F. binnenkort nog maar één weg open zou staan: de weg. die naar Moskou voert. De Katho'.ieke oud- minister Teitgen. noemde in een hartstochtelijk betoog de verwerping van de EDG, waarvoor ook hij Pierre Mendès-France mede verantwoorde lijk stelde, een catastrofe, waardoor een ruïne is veroorzaakt. Hü noemde de Saar als voorbeeld van een probleem dat alleen ln Euro pese zin kan worden opgelost Van een oplossing zal nu voorlopig echter geen sprake kunnen zün. zo meende hü- Trots deze, en andere, ernstige be zwaren tegen het beleid en vooral de taktiek van de regering, kan men toch zeker niet zeggen dat de positie van Mendès-France door de gebeurtenis sen van Zondag ernstig is bedreigd. Misschien zelfs het tegendeel. Tenslotte is hü de enige minister president geweest, die de moed heeft gehad ook de hypotheek van het Euro pese leger te lichten En persoonlijke moed is nog altijd een eigenschap, die respect afdw ngt. De ovaties namen gisteren soms dan ook een omvang en een intensiviteit aan als men in het Palals Bourbon maar zelden heeft meegemaakt. En bü de stemming kreeg P.M.F. een meerderheid van 418 tegen 162 stem men. waardoor hij als het ware voor de naaste toekomst op het kussen blijft gezeten. Ook de stormen ln de boezem van het kabinet schijnen te luwen. De Europees- gez nde ministers, wier vertrek al was aangekondigd, zaten gisteren weer rus tig op de regeiingsbanken. en de due excellenties, waaronder generaal Konig, Situatie als uiterst precair beschouwd Van enze correspondent ln West- Duitsland per telefoon) Men heeft zich in politieke kringen in West Duitsland natuurlyk na het be kend worden van net fiasco van het Europese Defensieverdrag in Parus, zeer intensief met de nieuwe internationale politieke situatie bezighouden Wanneer men deze bekükt en van alle kanten be studeert, gaat men de toestand steeds ernstiger vinden. De meeste mensen, die men in de lange gangen van het Bun- deshaus te Bonn, het witte parlements gebouw aan den Rijn, tegen komt. lopen met sombere gezichten rond. Het is als of op ied te liggen. Bondskanselier Adenauer heefl alle I pen te wachten zljn, 'onTerhandêïIngën weer eenvoudig Jaren achteruit te zetten. En men is doordrongen van het besef dat men in ieder geval cp de een of an dere wijze voort zal moeten gaan op de tot dusver ingeslagen weg. Blijkbaar heeft men daarbij twee grote mogelijkheden voor ogen, te weten be wapening van West-Duitsland in het kader van het Atlantisch verdrag, of bewapening in het raam van een zo genaamde grote coalitie van de lan den van West-Europa, waaraan dan ook Engeland zou moeten meedoen. of~opIedereen"een zwart*driik'ïs ümen f?'""f* 'f T B.onn te lichen I bewu£t dat ln de allerlaatste toekomst buitengewoon moeilijke onderhandelin- leden van de Bondsregering telegra fisch verzocht om in zün vacantieoord in hel Zwarte Woud te komen en morgen zal daar een kabinctszitting worden gehouden. Het is een bewüs dat ook hij de nieuwe situatie als bui tengewoon precair beschouwt. Voordat die vergadering van ei3 minis ters begint, zal Adenauer nog een be spreking hebben met de fractieleiders van de coalitiepartüen. De premier was van plan geweest om pas de volgende Maandag naar Bonn tprug te keren, maar v-rmoedelyk zal hij nu al aanstaande Vrüdag of Zater dag in de Bondshoofdstad verschijnen. Gisteren heeft hü met enkele van zijn meest vertrouwde medewerkers, onder wie staatssecretaris Halsteln en de bondsperschef Van Eek, al zeer lang en uitvoerig geconfereerd Ook heeft Adenauer e van d? West-Duitse ambassade in Pa rüs ontvangen, die hem tot ln byzonder- heden de stemming in de Franse hoofd stad heeft moeten schilderen en hem precies verteld heeft hoe het op de zit ting van de Franse Nationale Vergade ring is toegegaan. waarover bovendien nog de schaduw e?n steeds toenemende - men zou haast zeggen: psychologische - druk van het Oosten hangt Informaties uit Berlün weten trou wens te vertellen dat men daar al zeer spcedig nieuwe schreden van de Sovjet unie verwacht. Vermoedelijk zal Moskou wel weer met het plan komen om een nieuwe confe rentie van de „Grote Vier" by?en te roe pen. Daarenboven is het zo goed als ze ker dat de Russen ook weer nieuw uit gewerkte plannen voor een Europees veiligheidsverdrag op een presenteer blaadje zullen aanbieden! Verschillende uitlatmgen in de Ocst Berlünse pers wyzen daar nu al duidelük op. De com munistische ..Berliner Zeitung" schrüft o.a.: „Men moet gebruik maken van het fiasco van de Europese Defensie Ge- de-leden 'Wneenschap en moet d? weg inslaan naar I nuchter mogelük te bekyken. zonder zich ook maar enigermate door gevoe- lens van ressentiment te laten beinvlce- den. Men ziet immer-, in dat het niet moge'.yk ls de politieke klok opeens een vredelievende oplossing" oplossing voor dit probleem wordt door dit blad al het door de Russen voorge stelde veillgheidsverdrag voor heel Eu ropa genoemd Ock in de Oost-Duitse radio werd er reeds op gewezen dat de mislukking van Parijs de weg vrij maakt naar „de ware veiligheid van alle volkeren van Euro pa". De Nederlandse kustvlssersvloot, die deelneemt aan de bergingswerkzaam heden naar het wrak van de „Willem Bontekoe" heeft gisteravond in IJmui- den de eerste resultaten aan wal ge bracht: met de vlag halfstok meerde om zes uur in IJmuiden de „Nehim 3" (Amsterdam 18), die - gelijk gemeld - o.m. een van de motoren van het vliegtuig vond. De zwaar beschadigde motor stond aan bakboord van het kottertje als een verwrongen massa metaal, waarvan zes cvlinderkoppen waren afgeslagen. De zuigers waren eveneens gedeeltelijk verdwenen. Ook de kast van de koppeling was gedeel telijk weggeslagen: van de propeller was niets meer over. Het Britse standpunt ten opzielite van Duitsland Bij voorkeur beperkte bewapening en beperkte souvereiniteit f/iaar zal Duitsland dat accepteren Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Engeland hoopt dat de Duitse stryd- krachten beperkt zullen kunnen worden in geval de Bonasiepubliek deel gaat uitmaken van de Nato Is het een ydele hoop? Voor de Labour Party betekent de verdwyning van de E.D.G. een nieuwe crisis, omdat deze de enige vorm van Duitse bewapening was welke de party kon accepteren. De vraag is thans of Labour, evenals de Duitse sociaal-democraten een nieuwe byeenkomst van de Grote Vier zullen eisen, voordat besloten wordt een na tionaal Duits leger te scheppen. Het Britse diplomatieke apparaat werkt thans op volle toeren. Sir Gladwyn Jebb. de Britse amoas- sadeur te Parijs, en Sir Frederic Hoyer Miller, de Britse Hoge Commissaris in Duitsland hebben ln Londen rapport uitgebracht over de situatie Minister Eden moest voor de zoveelste maal zyn vacantie onderbreken en zal door Sir Winston Churchill worden ge consulteerd voor de door de premier bij eengeroepen speciale kabinetszitting van vanmiddag. Gisteravond is de kotter Amster dam 18" in de haven van IJmuiden aangekomen met aan boord een der motoren van de verongelukte „Bon tekoe". Men ziet hier de machine in de takels hangen tijdens het uitladen in IJmuiden. Op het komend congres van de Britse vakbeweging zal het ongetivyfeld fel toegaan Zes vakbonden hebben resolu ties tegen Duitse bewapening ingediend. De algemene bestuursraad was echter ln meerderheid vóór Duitse bewapening, doch slechts door middel van de E.DG. of een soortgelyke regeling In elk geval kan worden gezegd, dat de Britse publieke opinie zich scherp kant tegen Duitse bewapening in een te los verband Alleen een gewyzigde Nato zal misschien de betrekkelijk' vei- ligheid van de E.DG. kunnen benade- ren Maar hoe dat zal moeten gebeuren weet nog niemand. In Londen wordt spoedig de byeen- roeping verwacht van een conference der Westelyke mogendheden ter bespre king van het probleem der Europese de fensie. dat thans gecompliceerder Is aan ooit Eden heeft, zoals gemeld, zün reis naar Manilla, waar hii Maandag de Seatoconferentie zou biiwonen. afgelast.1 In zyn plaats gaat de markies van Reading, die onderminister van buiter.- landse zaken is. De verschillen tussen de Ver. Staten en Engeland over Seato ziin niet van fundamentele aard. Het door het zeewater schoongespoelde aluminiumkleurige wrakstuk is met be hulp van de electrische kraan van het staatsvissershavenbedrijf op een vracht wagen gehesen en naar Amsterdam ver voerd. Later werd in alle stilte het stof felijk overschot van een der inzittenden van de „Willem Bontekoe" in een auto geladen. Het werd geïdentificeerd als dat van de derde officier de heer R. M. T. Meyers. De kotter had bovendien een grote hoeveelheid verwrongen alumi nium aan boord. Ook zijn diverse kle dingstukken van de passagiers gevon den. om. een overhemd, enige schoenen en een colbertjasje, dat op de rug was gescheurd De sleepboot „Hector" en de kotter WR 7 kwamen ongeveer op hetzelfde tijdstip binnen, ook met fragmenten van de KLM-machlne aan boord. Onafhankelijk van het vlootje zoeken de kotters dat nog steeds wrakstukken van de verongelukte „Willem Bontekoe" zoekt in een rechthoek van 17 bij 15 km ter hoogte van Bergen en Camperduin, heeft gistermiddag de Katwiikse kotter KW 35 met zyn sleepnet eveneen? di verse brokstukken van de verongelukte machine opgevist Kortgeleden zijn onder de ogen, van 20.000 enthousiaste Parijze- naars de laatste opnamen gemaakt van de met spanning tegemoetge-1 ziene grote en nieuwste film van Saclta Guitry. ..Napoleon"Men kon I bij avond de ..kleine korporaal" de Champs Elysées zien ajrijden. mei op de achtergrond de wereldbe-1 roemde Are de Triomplie. omgeven door een vlammende hemel, ver oorzaakt door het ..brandende Pa- tijs". De rol van Napoleon wordt in deze film vertolkt door Raymond Pellagrin. De foto toont een suggestief beeld uit de lichtstad. Ook Londen is overtuigd, dat thans snelle actie nodig ls. De beperkte sou vereiniteit voor de Bondsrepubliek is praclisch in kannen en kruiken. Mo gelijk zal dr Adenauer dezer dagen naar Londen komen voor oriënterende besprekingen over het Duitse probleem. De indruk is. dat Duitsland onder de huidige omstandigheden zal weige ren zich neer te leggen bü een be perkte souvereiniteit. nu deze niet meer kan worden beschouwd als een eerste stap naar de Europese gemeenschap, welke ook beperkingen voor anderen inhield. het nog te vroeg is om hem uit te no digen. Het staat echter vast. dat zodra de Britse gedragslyn is uitgewerkt, nauw overleg met Frankrijk zal worden ge- I pleegd. evenals natuurlijk met de Ver enigde Staten Het zal van Amerika af- hangen of zich opnieuw een Brits-Frans initiatief ontwikkelt zoals ln Gèneve het geval Is geweest Ook voor Engeland worden het hoogst dramatische mnan- den. want de Britten die elgenlük tot nu toe een toeschouwersrol hebben gs- I speeld. zün thans op het toneel geroepen OPPERBEVELHEBBER NOORSE LUCHTMACHT NAAR ONS LAND. De opperbevelhebber van de Noorse Luchtmacht, luitenant-generaal Finn Lambrechts. zal Vrydag naar ons land vertrekken voor een tegenbezoek naar aanleiding van het officiële bezoek, dat de Staatssecretaris van Oorlog, mr F J Kranenburg en de chef Luchtmacht staf. luit.-gen. waarnemer A. Baretta, onlangs aan Noorwegen hebben ee- bracht. In een onderhoud met het Noorse dag blad „Aftenposten" zei generaal Lam brechts. dat dit bezoek hem gelegen heid zal geven zyn dank aan de Neder landers over te brengen voor de wyze. waarop zy de leden van de Noorse Luchtmacht op de- vliegbasis Volke! hebben ontvangen Drie Noorse squadrons van 48 toe stellen hebben 14 dagen lang gastvrijheid genoten op Volkel en samen met Neder landers aan oefeningen deelgenomen. Op 14 October a.s. zal in Zuid- Af rika een serie postzegels worden uitgegeven, waarop diverse wilde dieren, specifiek voor dit gebied, worden uitgebeeld. Bovenste rij links: de zegel van y2 penny met de afbeelding van een bijzonder wild uitziend exemplaar, rechts: de Threepence zegel met de afbeelding van een neushoorn. On der links: een olifant op een 4- pence zegel en rechts een nijlpaard op een zegel van 4y2 penny.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1