LEIDSCH DAGBLAD Ieuropese leger door franse kamer zonder I Frankrijk ROUWBETOON BEGRAVEN Westerse integratie grote stap achteruit Crisis in Franse socialistische partij 93ste Jaargang DINSDAG 31 AUGUSTUS 19S4 No. 28309 I pudeur: 3. W. Henny I Hoofdredacties B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand: f0,50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 isoleert zichzelf Brandende vraag is „Wat nu?" (Van onze Parijse correspondent per telefoon) J Frankrijk heelt het verdrag voor het Europese lUger. dat het vier jaar geleden zelf heelt ontworpen ■en voor twee jaar met de vijf andere landen van lï'.ein-Europa plechtig heeft ondertekend, gisteren Ipet een Kamer-meerderheid van 319 tegen 2G4 ljlemmen verworpen. Het Franse parlement is onaf- nkelijk en souverein en het had daarom misschien lielf het constitutionele recht verbintenissen te ver- llreken. die een regering van Frankrijk had geslo- n. Maar men had tenminste mogen hopen dat dit Bwrlemenf een beslissing van zo groot gewicht en lijraagwijdte voor Frankrijk zelf en de hele Westerse rereld in een waardiger atmosfeer genomen had. Ipie waardigheid was echter ver te zoeken, toen fs avonds na de beslissing de communisten hun geestdrift niet meer bedwingen konden, juichten en nongen en de Marseillaise aanhieven, en de Gaul- Fien. en vele andere anti-Europeanen, onmiddellijk isieid bleken daarmee in te stemmen. Nadat Zaterdagavond de debatten eindelijk be gonnen waren, om soms waarlijk pathetische mo menten te bereiken, werd die confrontatie tussen voor- en tegenstanders gisteren plotseling weer af gebroken. Het parlement dat zijn tijd voor de futielste akefietjes vaak met zo gulle hand verdeed, vond het nu blijkbaar overbodig met ernst het voor en tegen af te wegen van een verdrag dat buiten de Kamer nu al vier jaar de heftigste polemieken heeft veroorzaakt. En zo heeft zich het ongehoorde feit voorgedaan waartegen na de stemming de oud-premier Paul Reynaud een vlammend protest zou doen horen dat bij deze verwerping noch de man, die het verdrag tekende (Antoine Pinay). noch de beide ministers, die het ontwierpen (Pléven' en Robert Schuman). het woord hebben kunnen voeren. Maar men moet hier direct aan toevoegen, dat enkele voorstanders van het Europese leger aan deze wonderlijke gang van zaken zelf de hoofd schuld hebben gedragen. Iln plaats van een voortzetting van de bitten inzake het Europese leger, die Jcrdag waren Ingezet, scheen giste- b ce; Franse parlement, net als de keer. er de voorkeur aan te ge- Jt nch opnieuw ln procedure-kwesties I ncien. Maar achter die pro- I :s gingen natuurlijk de It tegenstellingen schuil. Een voor- er,"de Katholiek Chupin kwam di va de opening van de zesde zitting peuw met een motie voor de dag. L-.n de regering werd uitgenodigd ilesprekingen van Brussel met dean- i tanden te hervatten. Terstond werd I ;nit.at:ef beantwoord met een te- laa.n.tl van de conservatieve generaal ir.an. die nu op zijn beurt eiste. 1 dan eveneens over zijn voorstel zou Ken gestemd. Dat voorstel, dat Za- ter sprake was gekomen, fcn neer op een botte verwerping hel verdrag zonder de nog circa ingeschreven sprekers gelegen- te geven hun inzichten te ontvou- Tevergeefs deed Mendès-France k beroep op de Kamer voor- en te- (Ingez. Med.-Adv.) Alleen dansen in BESCHAAFDE omgeving werkelijk „gezellig"' Als U BESCHAAFD wilt dansen, vindt U bij ons de door U ver langde cursus. Voor inlichtingen kunt U dagelijks en op ieder uur bij ons tereel genstanders een loyale laatste kans te Het orakel had gesproken. En ze'.fs geven om een meerderhe d van de Ka- een interruptie van de katholieke oud- mer achter zich te verenigen. Die po- I minister Teitgen. die Herr'ot er aan ging mocht dit keer. als gezegd, nietherinnerde dat hij in 1937 wel met Uit baten en zo besloot de Kamercommissie Ier wilde overleggen en nu dus ten min- van buitenlandse zaken de knoop zelf I ste in een laatste poging tot overeen- door te gaan hakken, terwyl de zitting 1 stemming met Adenauer zou kunnen onderbroken werd. berusten, vermocht aan die uitspraak niets meer te veranderen. Herriot had GEEN ROUWBETOON* «esproken op de toon. die een patri- I archaan wendt Jegens zijn kinderen, en De knoop wérd doorgehakt en daar- zijn argumenten waren die van een by trokken de pro's nogmaals aan het oude man voor wie Frankryk een de- kortste eind. 1 finitief begrip had waaraan niets ver- Met 24 tegen 20 stemmen werd be- j andere kant Het was zeker geen sterk sloten de zogenaamde prealabele betoog. Op het Russ sche gevaar en op kwestie te stellen en het Europese Ie- het Russische militaire overwicht, dat zeggen zonder verder rouwbetoon, zonder grafrede en zon der condoleantie te begraven. Het Kamerreglement schryft in der gelijke gevallen voor dat slechts twee sprekers: een voor- en een tegenstan der. het woord mogen voeren. De anti's hadden niemand minder dan de par lementaire veteraan. de 81-jarige Edouard Herriot, en ere-president van de Kamer, die bijna een nationaal mo nument genoemd mag worden, afge vaardigd. de socialist P.neau sprak vóór de EDG-party. HERRIOT: „ONAANVAARDBAAR" Het was een aangrijpend moment toen Herriot, bijna krom getrokken van de rheumatiek en de ouderdom, met zyn wat hese. maar nog duide lijke stem van uit zijn bank voor een speciale microfoon het „onaanvaard baar" liet horen. Daarmee was het oordeel geveld, het laatste oordeel. „Frankrijk kan er niet in berusten zijn souvereinitcit prjjs te geven, terwijl Duitsland op nieuw bewapend zal worden." De houding van de EDG-ers. die el kaar in de ure des gevaars, trots alle politieke tegenstellingen in de laatste dagen gevonden hadden, moge weinig elegant of moedig hebben geleken, hele maal onbegrijpelijk was dat gedrag toch zeker niet. Nadat Zaterdag alle zes de Kamer- rapporteurs aanvaarding van het ver drag met klem ontraden hadden, maak te zich een soort paniekstemming van de Europeanen meester. Men kon dat misschien gebrek aan zelfvertrouwen en aan geloof in de kracht van de eig. argumenten noemen, maar hoe dat ook zy. de pro's gaven er blijkbaar de voor keur aan met een beroep op het regle ment de uiteindelijke beslissing nog maals uit te stellen. Een uitstel in de wisselvallige hoop. dat bij een nieuwe hypethetische confe rentie van de Zes Frankrijk voor zijn verlangens een royaler onthaal zou kun nen vinden, opdat dan een duidelijker meerderheid achter Mendès-France zou staan. Het kamp der Europeanen bevond zich in een volslagen wanorde en men dorst daar de werkelijkheid nog niet onder ogen te zien. DE TRAGISCHE REALITEIT Die werkelijkheid is dat Frankryk in wezen weinig voor de Europese inte gratie, nog minder voor de Duitse her bewapening en eigenlijk helemaal niets voor het Europese leger gevoelde. 1 Terecht heeft René Mayer er Zater dagavond nog op gewezen dat met de verwerping van de EDG het probleem van de Duitse herbewapening niet is opgelost, maar integendeel nog veel scherpere kanten en veel acuter kanten zal krijgen. Maar over het algemeen scheen men die harde waarheid eenvoudig niet te willen zien Zy klampten zien vast aan een toverformule, die Mendés France dan maar moest leveren, een toverfor mule blijkbaar, waarbij - zoals een hu morist het heeft uitgedrukt - het Duit se leger sterker zou moeten wezen dan het Russische, maar zwakker dan het Franse leger. door op papier een Europees leger te ontwerpen, waarvan Let Franse parle ment niets weten wilde, zo kan men de anti's zeker voor de voeten werpen, dat zy de consequenties van hun negatieve houding evenmin onder ogen hebben durven nemen. Illussies schijnen trou wens ook de ogen van de Europeanen buiten Frankrijk te hebben verduisterd. In Brussel hebben wy uit de mond van minister Beyen mogen vernemen, dat volgens hem de Franse ratificatie-kan sen door de mislukte conferentie eerder zouden zijn gestegen dan gedaald. Dat leek ons toen al zeer boud gezegd. Toch scheen die misvatting door de andere vier ministers gedeeld te worden Men meende toen de sombere voorspellingen van Mendès-France in twijfel te mogen trekken, en men beriep zich op veel optimistischer cijfers Het wordt nu wel duidelijk wie de Vyf had ingelicht over de krachtsverhoudingen tussen voor- en tegenstanders in het Franse parlement En daaraan heeft Mendès-France. die onmiddellijk na de zitting in de couloirs een verklaring aflegde waarbij hij op nieuw trouw aan het Atlantische Pact betuigde, met recht nogmaals herinnerd. niettemin aan het Europese leger ten grondslag ligt, werd door Herriot zelfs uet zijdelings gezinspeeld. Maar met zyn uitspraak was hel lot bezegeld en Herriot kreeg voor deze laatste woorden, die hy vermoe delijk in het openbaar gesproken heeft, en waarmede hij de EDG de genadeslag zou toebrengen, een dave rende ovatie van alle anti's, de com- 1 munisten natuurlijk inbegrepen. PINEAU: „HEILIGE EED' Voor dc socialist Pineau was het bijna onbegonnen werk hierna tegen deze stroom van patriottische hartstocht j op te roeien. Maar gezegd moet worden dat ook hij een aangrijpend moment verwekte toen hij herinnerde aan de jaren die liy in Dachau heeft doorgebracht. „Daar", zo zei hij. „had een deel van het kamp de heilige eed gezworen na de oorlog naar een eerlijke toenadering met de Duitsers te zullen streven. Met de EDG hebben wy die belofte willen inlossen. Ik vraag U geen onherstel baar besluit Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) NG NG ioir.en F.lDlN eeh bew. en helle licht bew. vrllw. jno. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt nevel onbewolkt vrllw onb. half bew half bew. onbewolkt onbewolkt half bew. windstil 26 O windstil 27 O windstil 25 O windstil 23 O windstil 26 O windstil 24 O o 2 24 O w 7 21 0 zzw 2 25 0 wzw 3 20 0 windstil 28 0 ijphM n 9e Koudeb ïERBERICHT Warm weer Bit verwacht tot morgenavond: en ochtend plaatselijk mist. droog, vry zonnig en warm 4*akke tot matige Zuidelijke '"Piernaakt te 10 uur). 1 SEPTEMBER 5 5o uur; onder: 19 29 uur. 10.34 uur: onder: 20.13 uur "l!«r te Katwijk tc 524 en ■•-nier bestaat uit «es pagina's Tot voor kort vorderde de tunnel bouw te Velsen gestadig. Sinds Vrijdag j 1. echter ligt het werk stil, door een staking, geleid door de bedrijlskern met steun van de EVC. Donderdagmiddag j 1. had den de arbeiders besloten een pro teststaking te houden van 24 uur, om daarmede hun eis van 10 loonsverhoging kracht bij te zetten Vrijdagmiddag besloten de stakers echter hun actie voort te zetten en ook Maandagochtend werd het werk niet hervat. De Directie van de Amsterdamse Ballast Maatschappij, die het werk uitvoert, heeft - na het besluit van Vrijdagmiddag om de staking voort te zetten - alle deelnemende arbei ders ontslagen. De stakingsleiding poogt ook de betonvlechters, de Dragline-machinisten en de arbei- Het Europese-legerplau IVaarom het ging Het plain \">ar een Europees leger werd m October 1050 door de toen malige Franse m,nister-president. René Pléven gelanceerd, nadat zyn regering een Amerikaans voorstel voor een herbewapening van West- Duitsland. ten e.nde dit land aan de Westelijke vecded.gmg te laten deelnemen, had verworpen West-Duits land, Itsliè, België. Nederland en Luxemburg stemden er me? in het plan te overwegen en de zes landen stelden een permanente organisatie van functionarissen in om da bijzonderheden uit te werken Engeland weigerde aan het plan mee te werken, doch het verklaarde er mee ingenomen te zijn en het streven volledig te zullen steunen, zowel in militair ais in politiek opzioht. Ook de VS. gaven hun volledige steun, daar zy het plan beschouwden ais een nieuwe stap naar een reeds lang door hen gewenst Verenigd Eurcpa Het E.D.G.-verdrag volgens hetwelk 12 West-Duitse divisies, oneeveer 500 000 man op de been zouden worden gebraoht werd cp 27 Mei 1952 getekend, een dag na de ondertekening van de conventies van Bonn Dez» conventies, volgens welke aan West-Diiltslamd vrywel algehele souvereini- teit wordt verleend, zouden van kracht worden, zodra zij, evenals het EDG-verdrag, door de nationale parlementen zouden zijn geratificeerd Dit jaar werd het legerverdrag bekrachtigd door Nederland. België, West- Duit-'.and en Luxemburg. Engeland en de VS lieten in het begin van dit jaar weten, dat aan West-Duits'and behalve op het gebied van bewapening souvereimte.t moest worden verleend, zelfs ïnd.en het EDG-verdrag zou werden ver worpen of de behandeling hiervan verder uitgesteld Thans zien de Westelijke mogendheden zich geplaatst voor de vraag, hoe West-Duitsland moet worden betrokken bij de Westelijke verdediging. Dit kan op de volgende manieren geschieden: 1 de toelating van de Bondsrepubliek tot de Nato: DE EERSTE SLACHTOFFERS De verwerping van de EDG heeft direct ln de Franse binnenlandse politiek al zyn eerste consequenties afgeworpen. Drie voorstanders onder de ministers zouden vandaag hun ontslag indienen en misschien worden dat er zelfs vijf. Mendès-France zal hen direct door anderen vervangen. De drie aftredenden zyn de minister van Arbeid, Claudius Tetlt, de minister voor Industrie Maurice Bourges Man- noury en de minister van Justitie. Emile Hugues. De party, die de zwaarste dobber zal hebben haar eenheid te bewaren, is zeker die der Franse socialisten. Drie vooraanstaande figuren: Jules Moch, Daniel Mayer en Lejeune, zyn wegens hun houding bij de debatten op staan de voet geroyeerd en ook hier zullen zeker nog andere slagen volgen. De misrekening van de vijf ministers in Brussel heeft zonder twyfel het Europese leger zijn laatste broze levens kansen gekost. Men heeft in Brussel de lege dop verkozen boven het halve ei dat Mendès-France presenteerde Eer lijkheidshalve moet men ter gedeeltelijke verschoning van de vijf ministers echter aanvoeren, dat zy ln hun straffe tegen stand Jegens Mendès-France door Franse figuren van gewicht werden j aangemoedigd. Had Robert Schuman I niet op de eerste dag van de conferentie een art kei gepubliceerd in de Figaro waarin hij de voorstellen van de premier als „onaanvaardbaar" van de hand wees? Schuman za! die publicatie nu zeker wel betreuren en gisteren heeft hij dat in de Kamercommissie ook wel laten blijken: al ontkende hij dan ook dat hij Brussel willens en wetens zou heb ben willen torpederen. Met een hom mage aan zvln naamgenoot, de Duitse componist, vergeleek de oud-minister van buitenlandse zaken, die geen biyde dag moet hebben gehad, de conferentie van Brussel met een onvoltooide sym- phonle De apothese had volgens hem ontbroken. De vraag was slechts of de vijf andere ministers nogmaals ln con cept bijeen hadden willen komen. De Nederlandse ambassade kon ons hier, ders, die de pompen bedienen tot staking over te halen. Mocht deze groep arbeiders hiertoe besluiten, dan bestaat het gevaar, dat de bouwput onder water komt te staan Er werd niet gewerkt aan de Velsertunnels, toen de lotograaf zijn opname maakte. (Luchtopname ANP-foto) M=7T 319 tegen 264 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering •en motie van de Gaullistische ge neraal Auméran aangenomen, waarin werd voorgesteld over te gaan tot het volgend punt van de agenda en der halve de debatten over het E.DG.-ver drag af te breken. Zelden in de geschiedenis van het eens zo roemruchte Frankrijk is een voor het gehele nationale bestaan zo bij uitstek belangrijke kwestie op een zó weinig elegante, bijna onbegrypeiyk- nonchalante wijze ter ajde gesteld en afgedaan. Het blijkt hoe langer hoe duidelijker, dat de politieke verhoudingen in Frank rijk zodanig verward en labiel zijn. dat het volstrekt onmogelijk is zelfs ten aanzien van de meest vitale levensbelan gen de bereidheid tot samenwerking, I laat staan de eensgezindheid op te I brengen, welke absoluut noodzakelijk is om dit land zijn oude plaats te midden van de volkeren van West-Europa te doen herwinnen. IN onze beschouwing te dezer plaatse in ons Blad van Zaterdag j.l. wezen wy er reeds op hoe de Franse premier Mendès-France zich ondanks al zyn persoonlijke Inspanningen om alle par lementaire klippen te omzeilen toch niet de juiste stuurman betoonde om het EDG.-schlp veilig in de Westeuropese haven binnen te loodsen Daarvoor was zijn koers te vaag. zijn hand niet krach tig genoeg, zijn houding te weinig over tuigend. Hy heeft het scheepje prijsgegeven aan de onberekenbare stromingen van het Franse politieke leven en het is er de speelbal van geworden, dat by ge brek aan straffe leiding en met een heterogene bemanning al heel spoedig op het strand is gelopen. Zelfs voordat vooraanstaande leden van de état- major de kans hadden gekregen hun mening over de te varen koers kenbaar te maken. Arm Frankryk. hoe moet het er weer al komen? VOLGENS de eerste berichten schynt Mendès-France te dien aanzien nog niet zo pessimistisch gestemd te zUn. maar ook wanneer we iets van de spreekwoordeiyke Franse luchthartig heid toevoegen aan de dito Hollandse zwaarwichtigheid en onze zin voor de werkeiykheid. kunnen we niet anders zeggen dan dat de integratie van West- Europa door dit besluit van het Franse parlement een uitermate gevoelige klap heeft gekregen. Hopelyk is de slag niet onherstelbaar alom gaan al stemmen op voor nieuwe pogingen tot overleg maar pyn doet hy! Zelfs West-Duitsland. dat thans zijn souvereiniteit en herbewapening waar- schynlijk zal verkrygen zónder de Gal lische sanctie, kan over dit besluit on- mogeiyk Juichen, omdat ook de Bonds republiek tegenover de Sovjet-dreiging het meest gebaat is bij een hecht ver enigd West-Europa. Daarvan heeft Frankrijk zich thans opnieuw gedistan- cieerd. Tekenend voor de situatie is. dat de Franse communistische afgevaardigden onmiddellijk na de bekendmaking van de stemmingsultslag de Marseillaise aanhieven. Het ware juister geweest, wanneer zy de Internationale hadden gezongen. wat Den Haag betreft, geen enkele opheldering over geven. Maar intussen is ook die vraag door de latere gebeur tenissen al weer overspoeld Het Euro pese leger is nu dus van de baan. het probleem van de Duitse herbewapening biyft echter bestaan, al zouden vele Fransen, onder wie mannen als Herriot en Moch. dan ook een geneutralisee-d Duitsland als beginsel voor een algehele ontwapeningsconferentie willen beschou wen. Die nieuwe illusie, waarby de grandiose militaire overmacht van Rus. land als politiek feit wordt genegeerd, wordt door Mendès-France in elk geval niet gekoesterd. De noodzaak van Duitslands re-mllitarisatie heeft Men dès-France bii herhaling tijdens de debatten onderstreept. WAT NU? Men spreekt van een nieuwe confe rentie van aebt landen waaraan naast de leden van „voormalig" Klein- Europa ook Amerika en Engeland deel zouden nemen, mei als doel en inzet een soort Atlantische Gemeenschap in miniatuur, die dan zou worden opgelost ln het bestaande Pact. Men spreekt ook over een groot Europees coalitie-leger, dat dan onder patro nage van de Raad van Straatsburg zou worden gesteld. En tenslotte is er sprake van een beraad tussen Mendès-France. Eden. Dulles en Adenauer, dat op zeer korte termyn zou worden gehouden. Vanmiddag heeft Mendès-France be loofd zyn bedoelingen voor de naaste toekomst nader toe te lichten Men nacht met grote spanning af Na al'.e stromen druks, die de EDG in twee Jaar heeft verwekt, is het project nu dus begraven. De kanselarijen zullen zich in deze vacantietyd ln ieder geval niet te beklagen hebben over gebrek aan werk aan de winkel..

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1