VOOR DE NEDERLAND: „LET OP UW ZAAK" BESTWIL! voor d,e 4.95 WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCII DAGBLAD - ZATERDAG 28 AUGUSTUS - PAGINA 4 (Van een bijzondere medewerker) Vóór de eerste wereldoorlog werd het als absurd beschouwd om in de zomer naar de Rivièra te gaan. Keizerinnen, groot industriëlen en grootvorsten, roemruchte actrices en schatrijke lords, kortom de luxueuze crème van onze aardbol reisde in hartje winter met hutkoffers, juwelen en bolle portefeuilles naar de Cote d'Azur om reeds wat zonnewarmte op te vangen en zich te laten zien. Heel geleidelijk aan is dat winterseizoen in dis- crediet geraakt, vooral doordat trein- en busondernemingen deze blauwe kust, welke eens het exclusieve domein der rijken was, ontsloten voor de kleine man. Deze gaf de voorkeur aan de zomer, aan Juli en Augustus, omdat hij wilde zwemmen, zonnen en in de zoele avondlucht op een boulevardbankje zitten. En waarschijnlijk ook wel omdat het in Europa, dank zij de medewerking van de scholen, traditie is geworden, dat de massa er eensgezind op het „hoogseizoen" tussen uit trekt. De echte en de geldadel hebben zich neergelegd bij de wensen van de kleine man, want ze waren niet omvangrijk ge noeg meer om voor een eigen druk winterseizoen te zorgen. En anderzijds beseften zij toch ook wel, dat de boulevards van Nice, Cannes en Juan les Pins een drukke bezetting vergen, willen zij gezellig zijn. LOFLIED OP VOORSEIZOEN dat ze het ware karakter van deze kuststreek, maar zeer oppervlakkig Na de laatste oorlog is de balans maskeert, radicaal door geslagen naar de zomer. Het is in April of Mei niet moeilijk Pas in Juli begint de sfeer van kleu- een pittoreske baai of een verrukkelijk rige strandparasols. bikini, dancings. strandje te vinden zonder andere van het massavermaak in een begena- clientèle dan jezelf. Het is dan geen digd. maar ten dele door wansmaak kunst in een gezellige bistro op ver- vergiftigd paradijs. Zo trof ik in de trouwelijke voet te kómen met de vis- lente een vrij stille Rivièra met een sers van Saint Tropez. Menton of een nog bescheiden en vaak zelfs wat slor- van die andere tientallen toeristenoor- dige make up, welke het voordeel had, den. die toch ook nog een haventje en echte vissersschuiten hebben. Het Is in de lente (uitgezonderd de Paasdagen» heel eenvoudig enkele kilometers ach ter de kustlijn van 's werelds speeltuin een ruim. volkomen onbedorven berg land te vinden met eeuwenoude tegen de bergflanken geklitte dorpsnesten, eenmaal zo gebouwd om weerstand te kunnen bieden aan Saraceense zee rovers. die telkens weer plundertochten in de kuststrook ondernamen. Tot in de achttiende eeuw toe. Ik vervolg mijn loflied op het voor seizoen- dan is het zelfs mogelijk om ln dit zogeheten platgetreden toeris tengebied een gebied te vinden waar je vele uren lang dwalen kunt zonder een sterveling te ontmoeten. Om con creet te zijn wil ik een voorbeeld noe men, dat deze bewering staaft. St. Raphael 'fantasieloos en wat saai» en Cannes (snobistischi maar toch wel charmant» zijn twee welbe kende oorden, die veertig kilometer van elkaar liggen. loopt een weg langs de kust en een met een boog door het achterland. Tussen beide wegen in ligt een brok paradijs met een maximum breedte van tien kilometer: het Esterel-gc- bergte. De toppen zijn er maar zeshonderd meter hoog, maar de rode porfier rot sen en de ruige compositie geven de bergen de schyn van woeste macht. Er zijn in dat Esterelgebergte wilde kloven met kristalheldere beken en in het voorjaar vindt ge er de bloeiende bo men van Judea. een zaligheid van dui zenden lila reuzeboeketten tegen een achterdécor van dieprode rotsformaties en zwartgroene bossen. Maar het grootste wonder van het Esterel is. dat er geen wegen zon. Slechts bergpaden met verraderlöke gaten en hoofdgrote stenen vind je er. Paden, welke de toerist met een auto of een motor zodanig afschrikken dat heel weinigen het wagen door te drin gen tot dit door slechts zeven bos wachters bewoonde paradUs. Worste lend met myn scooter en wandelend heb ik een ganse dag lang dit rotsland verkend, waar de legendarische ban diet Gaspard de Besse achter in de achttiende eeuw zOn romantische struikroversdaden verrichtte. Mensen zag ik deze dag niet en deze gewaarwording was zo verrassend aan de Rivièra. dat mon hart 's avonds bO aankomst in Cannes overvloeide van dankbaarheid. Ondanks een kapotte knalpot, lekkende benzinetank en bloedende hand. Want nogmaals: de bergpaden van het Esterel zOn een avontuur op zichzelf! MEER NIEUWGIERIGEN DAN NUDISTEN Een tweede dag in grote, zoal ditmaal niet in volstrekte eenzaamheid beleef de ik op het lie ou Levant, het nudis- ten-eiland. Het is uit het lieve familie badplaatsje Le Lavandou een uur varen. Zomers is het bootje elke dag vol met idealisten, vegetariërs en bovenal nieuwsgierige toeristen, die graag blote mensen zien. Nu was ik de enige passagier in het bootje van „Loulou de Corsicaan", een pientere schipper, die zich terwille van de zomergasten een attractieve naam en een zeerovers-hoofddoek heeft aange meten. Het lie du Levant is een smal. twaalf kilometer lang eiland met simpele onder maquis bedolven bergen. Op de heuvel vlak bij de landingsplaats, vond ik een soort dorpje van enkele ver spreid liggende hotels en winkeltjes. Op het restant-toegangspoort tot dit Héliopolis staat te lezen, dat het een privé domein is en dat volkomen ont- kleed-zyn niet gewenst is. Zo dragen de ware vrienden van het lie du Levant in deze entourage een minus cuul zwembroekje, dat ze aan zee met minachtend gebaar terzijde leggen. Ik neem graag aan. dat de meeste gasten (veel Duitsers» uit innerlijke overtuiging bloot lopen en de wei nige. degelijke nudisten. die ik op een strandje vond, bevestigden dit goede vertrouwen doch de briefkaarten en de boekjes, die de adjunct-burgemees ter (de echte burgemeester zetelt in Hyères) in zyn knusse bazartje ver koopt. wekken de indruk meer met pornografie dan met idealisme uit staande te hebben. Maar hoe dan ook: het lie du Levant heeft toch ook waarlijk paradijselijke accenten in het voorseizoen. Er is een machtige hoeveelheid naar thym en myrthe geurend struikgewas en de verborgen steenstrandjes, slechts via een lastig rotspad te bereiken, zijn verrukkelijk primitief. Wat stond het met onze voor zaten ellendig gesteld! Lezen wij niet in het boekje van de oude heer W. van der Laan de ex-voorzitter van de 3 Octobervereniging dat hij onder de titel ..Beleg en Ontzet van Leiden" uitgaf: „Toen de koeien opgeteerd waren, begon men met de paar den: honden en katten volgden; hulden werden van de haren ontdaan, gezouten, gekapt en gegeten; boombladeren kwamen aan de beurt, wortels en kool stronken werden uit as en vuil nis opgegraven; beenderen uit de mesthopen opgedolven en af gekloven. Velen stierven van honger; wie overbleven, konden nauwelijks lopen en kropen naar de wacht. De kerken waren vol van om de vurig gewenste ver lossing biddende menigte". Tóen. in de nacht van 2 op 3 October kwamen de Geuzen! Lees maar: „Om negen uur in de morgen van Zondag 3 October 1574 had de ontmoeting plaats tussen Boisot en de uitgeteerde burgerij. Het toneel dat nu volgde, was onbeschrijfelijk; hemel en aarde schenen te dreunen wegens de vreugdegalmenmen was als uit de dood herrezen, het uitgehon gerde volk wierp zich op de met ZO denkt ge aan al die won derbaarlijke gebeurtenissen uit het jaar 1574. wanneer ge op dit bruggetje staat Het is er stil en rustig, het water vertoont geen rimpeling. De vreugdekreten zyn allang verstorven Ook de jammerzuchten der hongerenden. Nu in deze eeuw zijn er andere problemen aan de orde! Zóvele: aan alle kanten. Kijk er de internationale politiek maar op na Nog altijd ligt er dit bruggetje, stroomt er dit water. Het trotseert de eeuwen, wét er ook gebeurde, wat ook gebeu ren gaat Het is standvastig, gelijk de haring en het wittebrood, die destijds rijkelyk uitgedeeld wer den en ook nü nog. na zoveel ja ren. weer uitgedeeld worden. Nog altijd zijn er vele gega digden voor. Ge hebt dat kun nen zien bij de inschrijving, ge zult het straks op 3 October wederom gewaar worden. (Foto Will Eiselin. Rijswijk) Zo denk ik. staande op dit bruggetje: décor uit de historie. Wie zou. zelfs nog ln déze eeuw. als Leidenaar zich niet verheu gen. dat de Geuzen hier éénmaal de bevrijding brachten, een be vrijding, waarvan wij altijd nog de vruchten plukken? HET doet goed, hier te staan en even tot bezinning te komen. In het vooruitzicht van het naderende feest de strijd, de wanhoop en de juichkreet der voorvaderen te herdenken. En te bèdenken, dat ieder ge slacht zijn strijd, zijn wanhoop en zijn juichkreet kent her inner U 1945! en te weten, dat het voor ieder geslacht op nieuw zaak zal zijn zich uit ellende op te heffen en elke be dreiging te weerstaan. Bedrei gingen zijn er ook nü! Maar het is in de 20ste eeuw niet meer „Leiden, let op Uw zaak!", doch .Nederland, let op Uw zaak!" Zelfs als ge méént zo veilig en zo rustig, op dit bruggetje te Die „Geuzenbrug" heeft U wel finders geleerd! FANTASIO. Uw pan wacht op verse haring Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: De festiviteiten rond de eerste Hol landse nieuwe liggen ons nog vers in het geheugen. Het was ook dit jaar weer een blij weerzien met een vis, waar ;edere Nederlander wel op ge steld is. Vele buitenlanders trouwens ook, getuige de moeite, die men in de vreemde aan haringgerechten besteedt. In Zweden bijvoorbeeld acht men de haring een roomsaus waardig en men maakt er de heerlijkste ovenschotel tjes van. De Engelsen met hun met broodgehakt gevulde haringen geven eveneens blijk de waarde van deze vis te kennen Wij Nederlanders, doen het eenvou diger. maar ook by ons blyft de ha ring ln de lange periode, waarin we er van kunnen genieten (n.l. tot het voorjaar», populair. Want weten we niet allemaal, dat haring lekker en goedkoop is en nog gezond bovendien? Geef haring 's zomers bij rode kool. bieten, wortelen, sla. tomaten, stamp pot met rauwe groenten. Dien hem in de winter op by groene kool, gekookte winterpeen of een sla van rauwe peen en veldsla. Serveer er een boter-, mosterd-, ker- r e- of tomatensaus by of vermijd alle moeite van het saus bereiden door het maken van aardappelpuree. Wat doen we met haring? Gebakken verse haring. 48 haringen of bakbokkingen, bloem of paneermeel, boter, margarine of olie om in te bakken, zout. De haring of bakbokkingen schoon maken. openvouwen, met wat zout in wrijven en met de binnenzijde op el kaar enige tijd laten staan. Kort voor het gebruik de haringen door bloem of paneermeel wentelen en ln een koe kenpan ln hete boter, margarine of olie gaar en bruin bakken. De haring eerst aan de velkant en daarna aan de binnenkant bakken. Baktijd plm. 7 minuten. Variaties. bedruppel de vis vóór het bakken met c troensap en laat dit een kwartiertje Intrekken met het zout. Bestrijk de vis vóór het bakken met mosterd. Wentel de vis eens door havermout in plaats van bloem zij smaakt dan pittiger. Geef eens gemarineerde gebakken bokking. Bak dan twee dagen tevoren de bokking en schenk er na afkoeling koude gekookte azijn over. Leg er ui en laurierblad by en dek de vis af. Geef gebakken bokking eens met droge ryst en erbij mosterdsaus, augurkjes en bietsla. Garneer de bokking met goudbruin gebakken schijven ui en tomaat. Eet de vis op een warme dag koud. met slasaus of citroensap of mos terd. Het is beslist ook de moeite waard om haring af en toe te stoven met wat zuurs er bij. In de zomer tomaat, in de winter citroen of azijn. Gestoofde, verse haring. 4—3 haringen, een kleine ui. peter selie of selderijgroen. azijn, boter of maigarlne. zout. De haringen schoonmaken, zouten en dichiseslagen een kwartier iaten liggen De ui en petersel e of seldery schoonmaken, fijnsnijden en op een klein deel na tien minuten aftrekken ln een weinig water met zout in een pan of vuurvaste schotel. Een stuk boter of margarine en een scheut azijn toevoegen en de haringen in de pan BRUGGEN spelen in het dagelyks leven een gewich tige rol. Vooral in een stad als Leiden, die van dergelyke obstakels we melt. Toch zouden we ze niet graag willen missen. Want ze zyn rustiek, ze passen ln het beeld van een stad met traditie en dank zij de modernisatie, is ling met elke brug een brug der zuchten. Alleen als de brug „open" staat, kan de haastige mens van tegen woordig wel eens schelden en tieren, want de brugwachters houden van orde in hun vak en maken liever geen brokken. Dus- „kalm aan, dan breekt het lijntje niet", is hun parool. NIET iedere brug is zomaar „een brug". In onze stad hebben de meeste bruggen een „geschiede nis": ze zouden U héél wat ge denkwaardigs uit vroeger eeu wen kunnen vertellen. Nu moet U eens goed opletten, wanneer U over bijgaande „Vliet brug" wandelt: dat is de Geu zenbrug. waar in 1574 de Geu zen met hun haring en witte brood onderdoor voeren, om de uitgehongerde Leidenaars op ha ring en wittebrood te tracteren. Maak een lekkere „panv plakken gekookte aaidaon; laag met gestoofde ken tomaat. Strooi er ui tussen en laat het en door warm worden. (Ingez. Med.-adv.) de ruit van NU RUITEN meisje; van U. per meter EINDE IN ZICHT? Toch vermoedt ik. dat het lie du Le vant niet zo heel lang meer nudis- tenciiand niet overwegend herderlijke sfeer zal zijn. Voor het gemeente- huisje vond ik een aankondiging, dat het voortaan verboden is beesten los te laten lopen op de smalle hobbel weggetjes. Dit met het oog op het „toenemend motorverkeer". welk be grip betrekking heeft op de jeep van de militaire radarmensen en zw. politie, die ook ergens op een hemel huizen. Die radar-bedoening en de omstandigheid, dat er elke zomer meer nict-idealistische dagjesgasten naar het eiland komen, maken het onwaarschijnlijk, dat het een domein blijft, waar men met goed fatsoen en op principiële gronden nudist kan zyn. H.A. De Rivièra is ook een speeltuin geworden voor de eenvoudiJ „dagjesmensen". Op deze foto een groepje Franse bus-gasten o de kust van het Esterel. In het binnenland van dit gebergte zult echter niet licht iemand tegenkomen. schikken. Het geheel vlug aan brengen, de warmte temperen vis in ongeveer 7 worden. Vlak voor het rest van het peterselie- of er overstrooien. Dit gerecht kan ook in de worden bereid. Dan de vis 20 m stoven en halverwege deze tijd paneermeel bestrooien. Variaties: Leg op iedere vis een schyf citroen. Bak in boter of margarl theelepel kerrie, voeg een water toe en stoof de in gaar. Laat ons even naar Daar woont de 8-jari Mellini Die verveelde lukkig ging hy bij zijn op bezoek en dat oude haar kleinzoon lekker „Je moet een kind met zegt oma altijd Van praco kleurde stukjes papier, d.e ergens op tafel vond. maa vliegtuigjes, die hij de een ander uit het raam liet zwer ging schitterend en he: seerde zich kostelijk een echte piloot! Toen moeder binnenkwam een glaasje limonade gaf het goede mens een van vertwijfeling. De tuigjes waren namelijk bankbiljetten van honderd Ja, dat geld weet was. Daar vroegere Griekse Athanassios van Griekse karacos was hem. maar hij niet op haar frouw had het erg te kwaad Athanassios (24 jaar» de brief na de andere, echier het minste succes de wilde niets van mei jaar) weten. Dit werd bar en samen met rier voerde zü de arme herder bergen, waar ze dacht z"n_ te kunnen de ijle berglucht Juist ln die dagen verre bloedverwant deze meneer Het vierhonderd gulden na haar naam Catherine geboren Tsakaracos.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 10