Regen en wind brachten wanhoop in vacantieoorden geen windeieren Maar vele exploitanten oogstten WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - NEDERLAND KON TWINTIG JAAR BADEN IN JULIREGEN Alles op Leiden: ruim 400 meter hoog Op regelmatige tijden deelt De Bilt mede, dat er in die en die periode zoveel millimeter regen gevallen is. Dat zegt nu niet zo heel veel voor een buitenstaander. Daardoor zegt het ook weinig, wanneer wij aan de hand van gegevens van De Bilt constate ren. dat er in Juli van dit Jaar in ons land 125 millimeter re gen gevallen Is in plaats van het normale bedrag van 72 mil limeter. In Juni viel er 80 in plaats van normaal 57 millime ter. Wat is 125 millimeter regen op Nederland? Een heleboel. Het ls zo om en nabij vijf ku bieke kilometer water. Dat zegt nog niet zo erg veel. Die hoeveelheid zegt pas wat. als we die watermassa op een andere wijze bekijken. Een normale badkuip, royaal gevuld, bevat ongeveer een hal ve kubieke meter water. Laat ons nu aannemen, dat iedere Nederlander (en van dit slag mensen zijn er meer dan tien millioen) ongeacht leef tijd. dns van baby tot gTÜs- aard, iedere week eenmaal een bad zou nemen, hoelang dacht U dan dat de Nederlan ders zouden kunnen baden van het water, dat in Juli op ons land is gevallen? Niet minder dan 20 jaar lang In Juli zijn ongev. 5.000 000 000 kubieke meters water op ons land neergeplensd. Indien U die hoeveelheid nu e?ns in normale melkflessen van een liter zoudt stoppen, en U eette die flessen op een rij. dan zou deze rij een lengte hebben van 460 millioen kilometer, dwz 11.000 maal de omtrek van de aarde. Zette U die flessen niet naast maar óp elkaar, dan zou een hoogte bereikt worden van 1350 millioen kilometer, dat wil zeg gen ongeveer 325 maal de ge middelde afstand tussen de aar de en de maan! En nu laten we eens alle in Juli op Nederland gevallen re gen op Leiden neerkomen. En daardoor 'n een of ander merk waardig natuurverschijnsel ver zamelen. Hoe hoog zou het water dan in (of op» Leiden staan? Niet minder dan 408 meter, vele ma'?n hoger dan het hoogste punt van de huidige Sleutelstad. Toch was de Julimaand 1954 niet de slechtste Tientallen malen hebben we in de afgelopen weken de ver zuchting horen slaken, dat sinds mensenheugénis niet zo slechte Juni- en Julimaanden waren voorgekomen. Die verzuchting was beslist onjuist. In de laatste 100 jaar zjjn er 15 jaren geweest, waarin de regenval in Juli groter was dan in de afgelopen maand. De laatste maal was een erg natte Juli in het Jaar 1942. Opmerkelijk van de jongste Julimaand was echter wel. dat de regen niet in enkele grote plensbuien viel. maar gestadig neerdroop zodat men de indruk kreeg dat het erger was dan men ooit had meegemaakt. Opmerkelijk was voorts, dat er tijdens de weekeinden zoveel regen viel. Van de 125 mm neer slag viel er 70 tijdens de Zater dag ?n en Zondagen! Gemiddeld telt ons land 205 uren zon in de maand Juli Dit maal was dit aantal 138. In 1919 bedroeg het echter sleohts 110. Wat de temperatuur betreft, bleven we gemiddeld 3 graden onder het normale, maar ook in dit opzicht was het in 1919 nog slechter. Wat De Bilt noemt „Zomerse dagen" (maximum temperatuur hoger dan 25 graden» kwamen in de afgelopen Julimaand in het geheel met voor. terwijl dit gewoonlijk met zeven Julidagen het geval ls. Ook in dat opzicht vormt de afgelopen maand ech ter niet een unicum. We hebben het slechter gehad, werkelijk waar. Het .sinds mensenheugenis niet zo beroerd" is een verheu gend symptoom van bereidheid om ellende te vergeten en het goede in de herinnermg te be- Leiden, a!s centrumgemeente van het recreatiegebied waar wjj nu over schrijven, heeft een op merkelijk grote toeloop naar mu sea gezien. De bioscoopexploitan ten wreven zich in de afgelopen weken in de handen. Café's en restaurants hebben het er ook lang niet slecht afgebracht. Een bockhandel annex tUdschriften- winkel juichte hemelhoog over de grote omzet in Juli. Enfin, zo zijn er altiid weermen sen. die het goede zien in nu een maal onvermijdelijk kwade zaken. Wij misgunnen het deze mensen helemaal niet. Wij zijn nog niet met vacantie geweest. En wij ho pen op die zomer, die 1 Augustus begonnen is. Mocht het tegen die tijd wéér herfst zijn. nu Ja. dan weten we in ieder geval dat iemand er iets aan heeft. En dat is ook wat waard. inrichtingen. Noordwijk is niet op dagjesmensen ingesteld en heeft ook geen strandverkoop. Men pleegt naar Noordwijk te gaan volgens een lang te voren ge maakte afspraak. Men heeft ka mers of een villa besproken en be taalt die. ook al zit men voortdu rend thuis. Zulk een onmogelijk heid om het doel van de vacantie, genieten van de zon. strand en zee, na te komen, maakt het voor de zaken en de middenstand eigenlijk slechts voordeliger. De belangrijkste winkelstraten van Noordwijk leken in de slechte Jullweken op de Kalverstraat! Bioscopen en andere inrichtin gen van vermaak hadden grote af trek. een voor drie dagen gechar terd circus werd met opzegging van andere contracten een week geprolongeerd, en op meer wijzen heeft Noordwijk als toeristenoord waarlijk niet slecht geboerd. Een tegenvaller was, dat de ver beteringen aan de boulevard bij de vuurtoren niet tijdig gereed zijn gekomen. De wind. die zandver stuivingen veroorzaakte, en de striemende regen hebben een le lijke spaak in het wiel gestoken. Brasem klap De seizoenbedrijven rond de Bra sem hebben niets te doen gehad. Paviljoen ..De Brasem", waar an ders de ruimte buiten op het terras steeds te klein is. heeft het in Juli slechts tweemaal meegemaakt, dat de mensen buiten zaten. De omzet van het bedrijf was een kwart van andere jaren. Kleinere bedrijven ondervonden hetzelfde en zullen het komende seizoen met schulden in gaan. Men leeft in deze bedrijven op de hoop. dat als tegenwicht tegen de afschuwelijke voorzomer de nazo mer goed zal zijn. en dat vele Ne derlanders. die in het buitenland het. grootste deel van hun vacantie opsoupeerden, hier nog in Augustus of September wat uitgebreide week einden komen doorbrengen. Kaag dito Op de Kaag is het dito. Daarvan ondervonden vooral de bedrijven in het dorpje De Kaag de terugslag. In Warmond heeft men meer ge profiteerd dan schade geleden van het uitzonderlijk slechte weer. maar En mocht het ól te erg worden, dan vonden die badgasten nog al tijd de bewonderenswaardige moed om achter de ruiten waarlangs het regenwater neergutste met ver trouwen de woorden in te drinken van een radiospreker, die namens De Bilt een en ander vertelde over het merkwaardige verloop van de pressies. elders terecht komende opklaringen en vage verwachtingen van een betere verre toekomst. En wat betreft de buitenlanders, die niet „echt Holland" hoefden te doen: zij komen ook wel weer te rug, een andere keer. We hebben het ze zelf horen verzekeren: „Pech gehad. Maar we hebben ons toch geamuseerd. En een volgende keer kan het alleen maar beter zijn De wereld van binnenhuisspor ten of -spelen kan ln de komende jaren nieuwe kampioenssterren ver wachten. Brlgde. skat. canasta, dammen en schaken, pingpongen en dergelijke bezigheden zijn in de afgelopen weken in de vacantie oorden zo in trek geweest, dat van deze nieuwelingen veel te verwach ten valt Maar kampeerterrein en fietsen stalling bij Boulevard bleven ver beneden de middenmaat. De verhuur van strandtenten is in Katwijk normaal geweest. Die tenten worden van te voren ge huurd, en ledereen had blijkbaar hoop op te toekomst. De consump ties geleverd door de strandexplol- tanten zijn echter niet boven een derde gedeelte van het normale kunnen komen. Het kampeerterrein in de Zuid duinen was een toonbeeld van de moed en het optimisme van de vacantiegangers. Noordwijk boerde niet slecht In Noordwijk viel de exploltatle- schnc'e mee. Natuurlijk, een bad plaats heeft meer aan goed dan aan slecht weer al zou het alleen maar uit het oogpunt van reclame zijn. Maar de aard van deze bad plaats beperkte de schade bij de exploitanten. Die schade werd hier hoofdzakelijk geleden door de bad- slecht gevaren bij de overigens on welkome attenties van Pluvlus en Aeolus. En bovendien: Augustus is voor Nieuwkoop de drukste toeristische maand, en die is waarlijk niet zo slecht ingezet Avifauna ving tegenslag op door meevcller Dan is er in de omgeving van Leiden nog de toeristische attractie van het vogelpark Avifauna te Ai- phen. Voor dit oord behoeft het geen zonnig weer te zijn. Integen deel. Juist het meer sombere weer, dat te koud is voor strand of plas. trekt de bezoekers hierheen. Toch is het bezoek aan Avifauna gedurende Juli 50 tot 60 procent beneden de verwachtingen gebleven, aldus de directeur, de heer Van Geffen. Daar staat, echter tegen over. dat het bezoek tot 1 Juli ver boven de raming kwam Geraamd was een bezoek van 350 000 man in dit seizoen, en reeds half Juni be droeg het werkelijke aantal bezoe kers ver over de 250.000. De „profiteurs" In de inleiding van deze beschou wing hadden wij het over mensen, die voorzichtig fluisterden, dat zij het niet zon heel slecht seizoen vonden. Dat betrof voornamelijk Tentenkamp in Katwijks Zuidduinen. Anders leeg en open. nu gesloten en vol. Binnen brandt de primus voor het eten en is het warm zolang de zeilen gesloten zijn Baagasten juli 1954 Een Juli -Zaterdagmiddag om drie uur op het strand voor de Katwi/kse boulevard De afgelopen maanden hebben vele vaststaande feiten van hun voetstuk geworpen. De zomer blijkt niet ergens in Juni te beginnen, maar op 1 Augustus. En de herfst komt niet na de zomer maar er voor, in Juni en Juli. En dan mogen we alleen maar hopen, dat de zomer inderdaad dne maanden duurt en dat daarna de winter begint. Dus dat we, zoals we van kindsaf aan hebben geleerd, slechts één herfst per jaar hebben. Hoewel we natuurlijk nog één herfstmaand niet hebben opgesoupeerd. Dat moet dan maar November worden, want anders begint de winter wel weer wat al te vroeg. Er zijn lieden die beweren, dat dit wel de ergste zomer ge weest is sinds mensenheugenis. Dat is niet waar, daar zullen we het straks nader over hebben. Maar èrg was het. Daar kunnen wij het allemaal over eens zijn. Heel, heel, heel en bar en boos erg. Nu eindelijk de regenwinkel van Pluvius de grote seizoen uitverkoop geëindigd schijnt te hebben, is het tijd de schade eens op te nemen. Die schade blijkt dan van geval tot geval erg uiteen te lopen. Slechts één (en dan de belangrijkste) categorie is er, die niet anders dan schade heeft geleden: de vacantieganger voor zover hij in ons land vertier heeft gezocht. Bij de andere categorieën, de exploitanten van de vacantie ganger en de land- en tuinbouw, loopt de schade erg uiteen hier en daar wordt er zelfs (bescheidenlek) gefluisterd dat het nog niet eens zo heel slecht was, en een enkele maal zagen wij een „recreatief" zakenman de handen wrijven: „Best weertje, mijnheer, als over twee weken de zon maar gaat schijnen want ian moet ik met vacantie Badgasten: hulde voor moed en vertrouwen Een van de meest geliefde re- reatieoorden in Juli is het strand. Nu, aan het strand was het niets, maar dan ook helemaal niets be gonnen. En toch is er nog variatie in het oordeel dat „men" in de badplaat sen over het jongste rampseizoen heeft. Onder die „men" verstaan we dan de exploitanten. Niet de badgasten, want hun leed is nau welijks te overzien. Badplaatsen met het karakter van b.v. Katwijk. Zandvoort en in zeker opzicht ook Scheveningen (hoewel daar min der» hebben "n ernstiger terugslag ondervonden dan b.v. Noordwijk. De badgasten hebben het erbar melijk getroffen. Toch hebben zij er zich manmoedig doorgeslagen. Zel den zijn er zovelo stoere strand wandelingen gemaakt als in de af gelopen maanden. Families die an ders dag in dag uit op het gebla kerde strand „lagen te liggen" om 70 nu en dan een duik in het water te nemen, zandforten van kinderen te bewonderen en te mopperen dat ze alweer naar huis moesten om te gaan eten en dus weer moesten lopen, deden nu ongekend „stoer". Zij trokken regenjassen aan, deden dassen om en verklaarden man haftig dat niets zo gezond was als een wandeling door regen en wind langs de woeste zee over vlakge- waaid en schoongespoeld strand. „Echt Hollands, daar wor' je flink van" nas dan het commentaar te gen de kinderen, die heimelijk en weemoedig naar scheppen en em mertjes in de hoek van de kamer keken Geen algemene ramp voor exploitanten Maar nu de andere kant: de ex ploitanten en de WV's die zich hebben uitgesloofd om er van te maken wat er van te maken viel. Katwijk en Noordwijk hebben als bijzondere, niet aan het weer ge bonden attractie de Tour de France door de gemeente zien trekken. Dat was al een evenement waardoor veel vergoed werd. vooral ook voor de zakenmensen. Zowel in Katwijk als Noordwijk hebben de plaatselij ke organisaties bovendien allerlei festijnen georganiseerd waardoor het leven in ae brouwerij behou den bleef. Katwijk had het moeilijk Katwijk ondervond uiteraard veel meer dan Noordwijk de terugslag van het weer. Dagjesmensen, kin derinvasies en schoolreisjes kwa men er veel minder aan te pas dan andere jaren. Vooral de strandexploitanten hebben daar nadeel van ondervonden. De ijs venters waren er helemaal slecht aan toe! Trams en bussen van de NZH, anders overbezet op de lijn tussen Leiden en Katwijk en de andere lijnen naar de vissersbadplaats, konden de zaak volkomen aan. ter wijl in andere jaren veelal van een sterke overbelasting gesproken moest worden. In Katwijk hebben vooral de patates-frites-kramen. de bioscoop en de plaatselijke mid denstand geprofiteerd van het weer Ook de cafe's aan en nabij de boulevard waren niet slecht af. De vuurtoren mocht zich overigens in een record aantal bezoekers ver heugen. Vanuit de hoge glazen koepel was het ook. veilig beschut, een Indrukwekkend overzicht van de veelal herfstachtig kolkende zee. Een unieke aanblik, die op velen een blijvende indruk heeft achter gelaten. W atersport-centra de dupe Laten we nu eens een blik slaan op de andere vacantie-oorden rond Lelden. Aan het strand is het overal geweest als hier. funest voor de vacantieganger. slecht of goed al naar gelang van de aard van de badplaats. Het eerst valt het oog uiteraard op de waterspor teen tra Kaag. Bra sem en Nieuwkoop. Daar is het slecht geweest, uit gesproken slecht. Er waren enkele toevallige meevallers, zoals b.v. in Nieuwkoop, maar over het algemeen was het huilen mét de weergoden. ook hier hoopt men toch, dat dit een uitzondering zal blijven. De Kaag werd sterker door de om standigheden getroffen dan andere watersportcentra, doordat deze plas sen meer dan andere in de omge ving het doelwit zijn van dagjes zeilers, voornamelijk uit Den Haag. Nieuwkoop had meevallers Nieuwkoop had met dezelfde pro blemen te worstelen, maar had daar tegenover staan, dat b.v. een inter nationaal zeeverkennerskamp tevo ren was georganiseerd, dat de deel nemers daaraan toch kwamen, al dreigden zij weg te drijven op ae regen. De middenstand heeft daar van ongetwijfeld geprofiteerd Er zijn middenstanders, die onomwon den verklaren, dat zij nog nimmer een zo goede Julimaand gehad hebben De uitgesproken seizoenbedrijven hebben een zeer slecht seizoen ge had. tot dusverre. Een rampselzoen als het zo was gebleven. Maar de Nieuwkoopse middenstand is niet zakenlieden in Leiden. Wij hebben niet geïnformeerd bil handelaren in parapluies en regenjassen. Dat zou oneerlijk zijn. Natuurlijk hebben die meer verkocht dan anders. Maar dat is alleen maar het goedmaken van wat zij in de na-lente, zo droog als kurk, tekort gekomen zijn.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 8