Huzarenstuk van Arts in strijd 0111 Prix de Casino" 3p de openingsdag waren Pluvius en Aeolus de haas! 1(1 at- klassers vóór vergoeding en Eerste een hoofdklasse 3ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 19 Juli 1954 Derde Blad No. 28272 Kaagweek hield reputatie hoog Nederlandse ruitersuccessen in Spa De Regenbonen voor de wind i'P liet Zweiland weede dag hraelit echter ideaal zeilweer (Van onze Sportredacteur) ;lha De Kaagweek heeft op het gebied van slecht-weer een reputatie lde', als die van Toon de Soep in de onderwereld de benaming sii „Kaagweer' is een begrip in de zeilwereld maar voor hetgeen rich de heren Aeolus en Pluvius er Zaterdag, de openingsdag van dit 108nationale zeiliestijn. van bakten, hebben de oude rotten van het ii tv zeilers-métier diep in hun herinnering moeten tasten om een 'dtn vergelijking te vinden. Het was bar en boos op de plassen en de harde Westenwind en de aanhoudende slagregens re: wedijverden met elkaar om de dapperen, die het toch hadden Ui aangedurfd, van het water te krijgen. Het was voor de deelnemers aan de éénmanswedstrijden en die aan de inter nationale teamwedstrijd in de 12 Voetjollenklasse eenvoudig 7 „moordenaarswerk". Vooral de kleine, open jolletjes kregen het hard te verduren en de twee bibberende leden van de Water- i;u!". sportvereniging „Te Werve" uit Rijswijk, die van hun omge- R"- slagen bootje werden geplukt, illustreerden levensgroot, dat het water van de Kaag evenmin op zomerse temperatuur was. oor de éénmanswedstrijden lieten rigens vele inschrijvers verstek gaan >en vier van de twaalf klassen van programma-onderdeel het water 7, en opgestuurd, besloot de wedstrijd- -.jlng tot uitstel, een uitstel, dat afscel want toen de harde wind tot een ;"?.,k uit de kluiten gewassen Wester- s£jn was aangewakkerd, was het hele- il verkeken. Twee sharpies waren er r de éénmanswedstrijd gestart: de ie Weteringers H. Kraan en B. ...an (zij eindigden ook in deze volg- pC"?)drie Draken hadden het ruime, lige sop gekozen (de Amsterdammer t gstra werd winnaar), eenzelfde tal Pampussen iBiesot uit Oegst- >t veroverde in die klasse de eerste ,1 lts) en zeven Regenbogen, waarvan overigens drie onderweg de strijd sptkten. °?n<;,.Ik ben bck-ar', zei Regenbong- impioen Johnny Hofland uit Rot- ■rdam, die winnaar werd vóór de agenaar Hans v. d. Velde, en de (aasstedeling K. Tol prees zijn goede •sternte dat hem had doen besluiten let zijn beste grootzeil aan te slaan. 3;.'. ant er hingen nog slechts wat zie- 1 ge lapjes aan zün mast. toen zijn 0 .Waterzonnetje" langs de starltoren. erd gesleept. indj' HERSTEL e weergoden hebben gisteren geluk- ovi* heel wat goed gemaakt. Het was ial zeilweer met een lekkere, stevige d. die witte kuifjes op de forse gol- l(L bracht. Hier en daar werd nog3l jil. averij opgelopen en wat dat betreft c, s.ade de Regenboogklasse veruit de >n. In gesloten gelederen kwamen itüirvoor de wind op de eerste boei af roat een prachtig gezicht. ..Ruimte", eeuwden de bemanningen, maar dat dds: verspilde energie. De koplopers 'erts en Hofland kwamen er best 3D« maar Klaas Vrolijk. Bos. Theunis- en Huisman voeren op elkaar en de knoop ontward was, knalde de [15 ende Bos nog eens een keertje extra Theunissen, waarna beiden, met de age muurvast aaneengeklonken, PPT een sneltreinvaartje op de basalt-1 „.iSken van lagerwal afstevenden. ik zij de hulp var de ijlings toeschie-| lfl'' 1o wafampl 11 met de Voorburger Klomp en averij piajollen kwam de winst aan de Rotter damse specialist Koos de Jong, die aan vankelijk in zevende positie lag, maar op de kruisrakken steeds iets van zijn achterstand afknabbelde. Bob Markus, die er ook wel iets van kan. behield lange tijd de kop. maar moest tenslotte óók voor De jong het hoofd buigen en met de tweede plaats genoegen zijn Puzzle 2 opliep. Winnaar in deze i ^'er achter De Jong en Markus cing klasse werd de Aalsmeerse zeiler Duy- 1 Bj kers, nadat de Leidenaar Van der Steen zijn kansen op de eerste plaats bi] de laatste boei verspeeld had. Jac. Stap door de finish een niet zo' best resultaat voor deze Amstelvener. Van de Vliegende Holanders een weer matig bezet veld in deze „er-nlet- in-willende" klasse werd alleen de Hagenaar De Vries geklasseerd Schone- veld Amsterdam i zegevierde in de Ook Hendrickx reed prachtig Terwijl het water onafgebroken met bakken uit de lucht viel. is te Spa het internationaal concours hippique beëindigd. Het was een dag van spanning, vreugde en teleurstelling voor het Nederlandse kamp. Zo goed en zo kwaad als het mogelijk was werden de wed strijden onder plensregen afgewerkt. Het kleine voorterrein was ten enen male onbruikbaar geworden om de paarden in te springen, zodat iedere deelnemer van de jury toestemming kreeg in de wedstrijdring enige proefsprongen te maken. Ook mochten de ruiters desgewenst, in strijd met alle étiquette, gehuld in regenjas rijden. Paarden en ruiters, ja zelfs de toeschouwers waren overdekt met modder, want tijdens de ritten vlogen de kluiten modder van de paardenhoeven op de tribunes. Het springconcours om de „Prlx de van twee muren van 140 meter hoog, Casino" was een wedstrijd voor équipes gevolgd door een 4 meter brede sloot, van twee ruiters over een zeer zwaar Direct daarna kwam een scherpe linkse parcours, waarin o.a. een dubbelsprong wend ng en een drie dubbelsprong van i^dunne berkenstammetjes, de eerste 1.35 meter hoog en 150 meter breed: de tweede steil 1 40 meter en de derde we derom met een maximum hoogte van 135 meter en een breedte van 1.50 me ter. Iedere spnngfout werd omgerekend in tien seconden en bij de totale rijtijd van de twee ruiters geteld. Dat dit par cours zeer moeilijk was. bleek wel uit het feit, dat in de eeste helft geen enkele équipe kans zag foutloos rond te komen. De eersten. d:e hierin slaagden, waren de markies De Medici iItalië» met „Dick" en GraaP Bettoni (It met „Pooka", die in een tijd van 161 sec. rondkwamen. Even later kwam de eer ste Nederlandse équipe bestaande uit B. J. J Arts met „Tatjana" en J J A. van Vil.steren met „Wodan". Arts begon en reed een zeer snel en foutloos par cours. Van Vilsteren nam zeer kort over en ook „Wodan" gaf zich ten volle, zo dat onze landgenoten met 158 sec de leiding namen. Deze Nederlandse épuipe werd reeds als winnaar beschouwd, toen echter de Zweden Eliasson met „Grand Prix" en Kapitein Smith met „Tzar" de t-ijd met twee seconden Verbeterden en op 156 brachten. Nog twee équipes moesten hierna starten: een Franse en een Nederlandse. De Kapite:n De Beau fort met „Corsaire" en de Kapitein De Fombelle met .JDjico" reden in hoog tempo, maakten scherpe, korte wendin gen en namen de leiding over met een totaaltijd van 148,7 sec Toen kwamen W. G. Hendrickx met „Byou" en B. J. J. Arts met „Roszy" in de ring. Hen drickx startte als eerste en „Byou" maakte een prachtig en foutloos par cours. Arts startte onmiddellijk in hoog tempo en was kennelijk op de eerste prijs uit. Op de derde hindernis kwam de pech: een balk werd afgeworpen en daardoor tien seconden verspeeld. Naar menselijke berekening was deze épuipe nu kansloos geworden, maar Arts dacht er anders over, pakte „Roszy" nog eens extra aan en ging in razend tempo ver- Bar slecht weer was het Zater dag op de Kaag en i\ d. Berg van ..Te Werve" kan daar van mee praten, want zijn jolletje dolf in de strijd met de elementen kansloos het onderspit. Vrijheidsklasse en Jansma uit Grouw in de 16 vierk. meter Streepklasse A. De Valkenklasse, die in verband met de grote deelneming geplitst moest wor den. zag twee winnaars en beslist geen onbekende namen: de Alkmaarder Kir- kenier en de Gouwenaar Both. Op de eerste plaatsen in respectievelijk de 16 vierk. meter Puntklasse A en de Pampusklasse A legden v. d. Horst Amsterdam i en zijn stadgenoot Kost beslag, terwijl de 12 Voetjollen de Kaagzeiler Herfst zagen zegevieren. Vandaag worden de nationale wed strijden voortgezet, terwijl dan ook een aanvang wordt gemaakt met de team wedstrijden. door de finish. Met uiterste spanning wachtte een ieder af. wat de jury als tijd zou opgeven. Met een van ent housiasme overslaande stem riep de omroeper, dat de Nederlandse équipe, dank z»i het huzarenstuk van de heer Arts met een tijd van 144 sec de eer ste prijs veroverd had, welke me dedeling met een donderend applaus begroet werd. Maar Nederland zou nog eens u:tbl!n- ken en wel in het parcours a l'Ameri- caine om de „Prix de la Fraineuse". De voortreffelijke parcoursbouwer. de heer Dubois, had ditmaal dertien hin dernissen van 1.30 meter tot 1.50 meter opgesteld, maar zo geraffineerd lastig geplaatst, dat de meeste internationale cracks, reeds over een der eerste drie hindernissen struikelden. Ook enkele van onze Nederlandse paarden waren vlug uit de strijd. „Tatjana" maakte reeds op de eerste hindernis een fout. „Wodan" op de derde. De combinatie „Arts-Rozy" ging goed over vier hin dernissen, doch de merrie was zeer hef- t g. waarschijnlijk tengevolge van de snelle rit in het voorafgaande nummer, zodat Arts de wending naar hindernis vijf niet kon halen, een weigering aan getekend kreeg en uit de strijd lag Ver volgens nam de Italiaan Bettoni met „Litargirio" met zes hindernissen en de Fransman De Fombelle met „Roxane" I met 7 hindernissen de leiding. De Fransman bleef lang aan de spits, tot dat als voorlaatste rtiiter onze troef W. G. Hendrickx met „Byou" aan bod kwam. Uiterst geconcentreerd startte Hen drickx en de brave vos nam met mach tig élan de ene hindern s na de andere en volbracht onder doodse stilte het kunststuk, dat onmogelnk scheen: alle dertien hindernissen foutloos te sprin gen. Een orkaan van applaus brak los, die echter luwde toen de toeschouwers bemerkten, dat de ruiter na het passe ren van de eindstreep de teugels losliet, met zun rechterhand de linkeronder arm vast pakte en met van pijn ver wrongen gelaat de ring verliet. Door overmatige krachtsinspanning een spier I verrekt of gescheurd, constateerde de I dokter, hetgeen een zware handicap be tekende voor de Nederlandse ruiters, daar onze equipe nu niet kon deelnemen aan de landenprljs. De landenprijs werd gewonnen door Belgiè met 32 punten voor Italië met 60 en Frankrijk met 73 punten. Duits land en Zweden werden niet geklas seerd Zaterdag had Hendr:ckx ook al het springconcours om de Prijs van de Com mandant F. Poswich gewonnen. der. De toeschouwers kwamen overeind: dit kon nooit goed gaan op deze spek gladde bodem. Een paar maal was het dan ook een dubbeltje op zijn kant. Maar .Roszy" bleef op de benen. In een ongelooflijk snel tempo werden de hindernissen genomen: de muren, dan een machtige zwaai over de brede sloot, de laatste scherpe wending en dan de driedubbelsprong, waarbij het paard nauwelijks de grond scheen te raken. Een korte tik met de karwats en met een felle eindspurt ging het De koerswijziging ran de KNVB Zes bestuursleden van de VEIv treden af In een langdurige en bewogen vergadering, welke onder leiding stond van de voorzitter H. Erbé (Amsterdam), heeft de Vereniging van Eerste Klassers zich te Utrecht beraden over de besluiten van het bestuur van de K.N.V.B. om een hoofdklasse in te stellen en de a.s. bondsvergadering het voorstel te doen het geven van vergoedingen aan spelers toe te staan. De mening van de vergadering werd in de volgende twee punten vastgelegd: 1. De grote meerderheid van de eerste klassers verklaart zich vóór het geven van vergoedingen in enigerlei vorm. 2. De grote meerderheid van de eerste klassers verklaart zich vóór het instellen van een hoofdklasse. Naar aanleiding van de bespreking door enkele afgevaardigden van eerste klasse clubs, enkele weken geleden met bestuursleden van de KNVB gevoerd, waarin het VEK-bestuur niet was ge- r kend. hetgeen als een organisatorische ie waterpolitie behoefden zij niet onjuistheid werd aangemerkt, hebben de kant de restanten van hun dure zes bestuursleden het besluit genomen •nbogen te gaan verzamelen en bleef schade beperkt tot een gescheurd Mzeil van Bos. af te treden Het zijn de voorzitter H. Erbé (Amsterdam), de secretaris A van der Ven (Tilburg) en de leden: J. P. van Balen Blanken (Haarlem). J R. Hemmes (Groningen), J. W. J Panis (Tilburg) en J. M. Salters (Rotterdam). Zij zullen aanblijven tot 7 Augustus. Op die dag zal opnieuw een buitenge- cM'inmiddels had Hofland »orsprong op de anderen genomen n ii niets leek de zege van de Rotter- J" 1', ,op stond het ,pec1}" wone algemene vergadering worden uiveltje te wachten, want in de houden - latste ronde brak er een klauw an ijn Benevantum en moest hij ïachteloos toezien, hoe Leen de tf» Vit en de Fries De Jong hem nog lotweg passeerden. I «eeh had ook Draken-kampioen cf:rrit van Wijk, dio in botsing kwam Lager voetbal voor amateurisme waarin hij onder meer de richtlijnen aangaf, volgens welke naar zijn me ning de in de Zaterdag-competitie van de KXVB spelende clubs hun houding moeten bepalen ten aanzien van de recente koerswijziging van het KN'VB-bestuur. De heer Teeuw zeide. dat de Chris telijke sportbeweging altijd professiona lisme in strijd heeft geacht met het wezen van sport en spel. waarin ont spanning. opvoeding, geestelijke en ze- delfike waarden, Jeugdvormlng en vriendschap essentiële bestanddelen zijn. Semi-professional isme. dat ligt in de sfeer van de arbeid, kan door het VCV onder geen enkel beding worden aanvaard Dit te meer .niet. omdat geen enkel van de drie argumenten, welke tot het KNVB-besluit hebben geleid, n.l. op voering van het spelpeil, een sterker Nederlands elftal en de dreiging van de Beroepsvoetbal Bond van toepassing is op het Zaterdagvoetbal. Daaiom is het juist nu de duidelijke roeping van het Zaterdagvoetbal, om. nu het nog kan en dit nog niet is aan getast door de kwalen, waaraan het grote voetbal lijdt, de handen meen te slaan en een kracht g verenigd, ama teuristisch Zaterdagvoetbalfront te vor men. Het VCV heeft reeds het initiatief genomen tot het plegen van overleg met de leidende figuren \an het Zaterdag- voetbal. teneinde nog vóór de buiten gewone bondsvergadering tot een ge- oor- meenschappehjke verklaring te komen, fde- 1 Hocwel dit overleg nog gaande is. ver trouw ik, aldus de heer Teeuw, dat dit initiatief tot gevolg zal hebben, dat het gehele Nederlandse Zaterdagvoetbal als eén man iedere vorm van professiona lisme radicaal zal afwijzen, er niets mee te maken wil hebben en van de KNVB de garant e zal vorderen, dat het ook de toekomst daarvoor gevrijwaard i! worden Reeds thans wil ik er geen twijfel over gehouden. Ter gelegenheid van hel laten bestaan, dat deelneming aan of feit. dat de Christelijke Nederlandse samenwerking met een Zaterdagvoetbal voetbalsport-beweging 25 jaar bestaat, met welke vorm van professionalisme hield de voorzitter van het verbond, ook voor het VCV ten enen male is uit- de heer H. Teeuw, een grote rede, gesloten. deratie van 2e. 3e en 4e klassers de volgende verklaring afgelegd: „Het bestuur van de Federatie van 2e, 3e en 4e klassers is in overgrote meerderheid in principe voorstander van handhaving van het amateurisme en ziet met belangstelling de verdere voorstellen van het bestuur van de KNVB tegemoet. Deze voorstellen zullen dan gelegd worden aan de bij onze lingen aangesloten verenigingen". Richtlijnen voor Za terdagroet ba I Te Utrecht is de jaarlijkse alge mene vergadering van het verbond Christelijke Voetbalvereniging» Onze houding in de toekomst zal voor het ene deel hierdoor worden bepaald en voor het andere deel door het ant woord op de voor ons alles besl ssende vraag, in hoeverre wij ook onder de nieuwe omstandigheden in staat zullen zijn. ons eigen Christelijk vereni gingsleven ongehindeid te ontplooien, de Christelijke sportgedachte uit te dragen en onze idealen te blijven ver wezenlijken Vier Noordelijke eerste klassers stemmen tegen (Speciale berichtgeving) Ter aanvulling van de berichten over de vergaderingen van de eerste klas sers kan nog worden gemeld, dat GVAV, Heerenveen. Leeuwarden en Veendam zic.i tegen de vergoeding aan spelers hebben verklaard en bo vendien hebben meegedeeld, dat op de aanstaande bondsvergadering even eens te zullen deen en zich niet aan een mandaat van de VEK gebonden te achten. Dit betekent dat deze vier stemmen sa mengevoegd kunnen worden bij die der lagere klassers. welke waarschijnlijk 36 stemmen tegen zullen uitbrengen. Het totaal komt daardoor op 40. ter wijl het bondsbestuur van de KNVB minstens tweederden van de 109 stem men, of wel 73. nocig heeft om z|jn voorstellen er door te krijgen. Indien alle lagere klassers dus inder daad tegen stemmen, tezamen met de vier Noordelijke eerste klassers, dan blijven er voor het bondsbestuur niet meer dan 69 over. onvoldoende dus om de voorstellen aangenomen te krijgen. Wat de hoofdklasse betreft. is besloten het KNVB-bestuur te verzoeken de heer Hekman uit Groningen de gele genheid te geven zijn plan nader toe te lichten, en het daarna ernstig te overwegen. De stemming in de vergadering was voor dit plan gunstig. PAARDENSPORT Prins Bernhard klasseerde zich vijfde te Londen Tijdens een internationale dressuur- wedslrijd in het White City Stadion te Londen, een voorwedstrijd voor het zesdaags internationaal concours hip piqué in de Britse hoofdstad, be haalde Prins Bernhard met de ne genjarige „Arquebuse" en een totaal van 330 punten de vijfde prijs. De eerste plaats viel ten deel aan de Britse amazone mevr. Williams met „Pilgrim", die 395 punten vergaarde. Het hoogste aantal punten, dat behaald kon worden, was 486. Onze landgenoot kol. A. Pantchou- lidzew. die ingeschreven had met ..Las car" viel met een totaal van 324 pun ten juist buiten de jirijzen. Onder de toeschouwers bevonden zich behalve de prinsessen Beatrix en Irene, ook de moeder van Prins Bernhard, prinses Armgard. Schaakolympiade nu in Amsterdam Twee dagen nadat Argentinië zijn toezegging onverwacht introk, heeft de Stichting voor Internationale Schaaktraditie van Amsterdam, in overleg met de Kon. Ned. Schaakbond, toestemming gevraagd aan de ucreld- schaakfederatie (FIDE) om op korte termijn de organisatie van de lan- denschaak wedstrijden-1954 („Schaak- Olympiade") om de Hamilton Russell Cup over te nemen. Daarbij is geschat, dat de beste 150 schaakmeesters, de Russische groot meesters Inbegrepen, tot de deelnemen de ploegen zullen behoren. Als begindatum is 4 September voor gesteld. Morgen zal over deze aangele genheid worden beslist en hoopt de Stichting nadere mededelingen te doen over haar plannen, die reeds In een ver gevorderd stadium verkeren. De Stich ting voor Internationale Schaaktraditie is het lichaam, dat in 1950 het wereld- schaaktournooi in de hoofdstad tot stand bracht ATHLETIEK Van der Linden wint 20 KM-Joop Onder ongunstige weersomstandighe- oen. doch niettemin onder vrij grote belangstelling is te Bussum een 20 km- wedstrijd hardlopen gehouden, waar- voor 31 deelnemers hadden ïngeschie- ven Vijf van hen lieten wegens het slechte weer verstek gaan. De start was in het centrum der ge meente, het parcours leidde door de buitenwijken. Direct na de start nam Van der Lnden van Holland uit Leiden de lei ding en stond deze niet meer af De uitslag luidt: 1. Van der Linden. Holland. Leiden mln 47 2 Van Ginkel. G AC. Hilversum. 1 uur 11 min 5 sec.; 3 Geeroms. Zaanland, Zaandam, 1 uur tt. m'u," scc 4' Wa"<?nburg. Hermes Utrecht. 1 uur 15 min. 49 sec 5 Van Goethen. Hellas, Utrecht. 1 uur 17 i min. 25 sec.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3