LEIDSCH DAGBLAD h Overstromingen in Midden-Europa van catastropliale omvang 93ste Jaargang MAANDAG 12 JULI 1954 No. 28266 Directeur, j. w H.w DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - Gln> No 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur' 1JWEERBERICHT Koud weer "j De Bilt verwacht tot Dinsdagavond; I Koud weer met op de meeste plaatsen rjiideiyk regen of motregen. Matige tot Krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde Noordwestelijke wind. •u Opgemaakt te 10 uur». Zon op: 4 34 uur; onder 20 56 uur Maan op: 19 19 uur; onder: 1 43 uur Hoogwaicr te Katwijk te 1 08 en 13 40 bestaat uit 10 pagina's Een luchtopname van enige boerderijen ten Noorden van Rosen heim in Beieren, die door het water van de buiten haar oevers getreden lnn onder water zijn gelopen. De overstroming is veroorzaakt door een regenbui van meer dan 60 uur en is de ernstigste sinds 55 jaar. Met behulp van helicopters, am- Amerikaans dreigement aan Frankrijk en Italië De commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft zich uitgesproken voor stopzetting van de hulpverlening aan Frankrijk en Italië in December, als zij voordien het EDG- verdi'ag of enig aanvaardbaar alterna tief niet hebben bekrachtigd. Zware regen in Noordwest-Duitsland Nu Nederland aan de beurt? Het K.N.MJ. deelt mede: De depressie, welke in Oostenrijk, Z. Duitsland en Tsjecho-SlowakiJe op ver schillende plaatsen vorige week onge veer 4 dagen onafgebroken regen ver oorzaakte, is nog steeds actief De kern bewoog gedurende het weekeinde lang zaam over Polen en langs de Duitse Oostzeekust naar het Westen, waarbü het ru in Noordwest Duitsland op ver schillende plaatsen reeds meer dan 24 uur lang regent. In Hannover bijvoor beeld viel in een etmaal 60 mm., het geen overeenkomst met 60 liter per vierkante meter Zondag aan het einde van de middag bereikte het regengebied het uiterste Noord-Oosten van Neder land Op het vliegveld Eelde werd Maan dagmorgen om 7 uur 13 mm. afgetapt. Matiging in Amerika inzake China De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft Zaterdag een bepaling in de wet voor buitenlandse hulpverlening goedgekeurd, waarin het congres opnieuw verklaart gekant te zijn tegen toelating ian com munistisch China tot de Ver Naties De bepaling is een gewijzigde versie van een voorstel van de republikeinse fractieleider. William Knowland. dat Amerika de Ver. Naties zou doen weten, dat het uit deze organisatie zou treden, indien communistisch China lid wordt. In de nu aangenomen bepaling wordt de president verzocht „het congres op de hoogte te brengen in geval van top- lating van communistisch China van de implicaties van deze gebeurtenis voor de buitenlandse politiek van de Ver. Staten en hieraan zyn eigen mogeltjke aanbe- I velingen toe te voegen". De permanente afgevaardigde van na tionalistisch China, bij de V.N.. dr phibievoertuigen en boten is men Tsiang, heeft Zaterdag verklaard, dat mei de evocatie der slachtoffers I bezig. maken" communistisch China tot het lidmaatschap toe te laten De Prinses stak de sleutel in het slot en duwde de deuren wijd open. Vooraf gegaan door ds Van Apeldoorn betra den de Koningin en de Prinses, ter wijl het „Wilt heden nu treden" uit het orgel klonk, als eersten de kerk. ge volgd door de aartsbisschop van Canter bury en prinses Alice van Atthlone. de Nederlandse nmbassadeur, mr Stikker en d ens echtgenote, alsmede de leden van de kerkeraad. Het leek wel alsof de aloude city op deze prachtige zomerse ochtend voor ons Nederlanders was gereserveerd. Dat stadsdeel is op Zondag volkomen uit gestorven en nu zag en hoorde men overal landgenoten, die op weg waren naar Austin Friars. Van sommige ge vels waaide onze driekleur. Op het bin- nenpleintje, door een poort te bereiken, waar het nieuwe kerkgebouw als verre zen. was de Nederlandse atmosfeer vol komen Meer dan duizend mensen, met Oranje getooid, voor een belangrijk ge deelte jongeren, hadden zich rond de kerk verzameld, niet alleen om de komst van de Koning n en de Prinses af te wachten, maar ook om buiten deel te nemen aan de dienst, welke door luidsprekers kon worden gevolgd. Er konden maar 350 genodigden in de kerk en de aanvragen overtroffen dit aantal vele malen. Het was daarom een geluk Prinses Irene op het moment, waarop zij de deur van nieuw her bouwde Nederlands Hervormde kerk te Londen in Austin Friars opent en hiermede de officiële ope- j mng van de kerk bewerkstelligt. dat het was. bij uitzondering mooi Koningin Juliana en Prinses Irenenigte begroet toen zij de door Prin- j Prot. Kerk in Austin Friars ver werden door een grote mensenme-\ses Irene geopende nieuwe Ned. [lieten. Om even voor elven reed een grote Da mier met Koningin Jubana er. Prin ses Irene Austin Friars binnen. De hoge J wanden der gebouwen weerkaatsten de massale uitroep „Leve de Koningin!" I Men juichte, wuifde en applaudisseerde, j Ds Van Apeldoorn leidde de konink lijke gasten naar het tegenover de kerk gelegen kantoor van de Shell, waar de I kleine stoet werd geformeerd, welke zich kort daarna naar de kerk begaf I Ds Van Apeldoorn richtte zich aan I het begin van de dienst met een afzon derlijk woord van welkom tot Prinses J Irene. Koningin Juliana. Prinses Alice, de aartsbisschop van Canterbury, wet- I houder C Ackroyd. die de Lordmayor I van de City vertegenwoordigde, en ten slotte tot de talrijke kerkelijke afge vaardigden. die uit Nederland waren overgekomen. Tot Prinses Irene zeide de predikant: „Deze kerk ls in zekere zin Uw kerk. Het is een groot voorrecht dat de ge meente U tot de hare mag rekenen" Hare Majesteit de Koningin gaf spre ker de verzeker ng dat de gebeden van deze plaats naar de Koninklijke Familie zullen uitgaan. De aartsbisschop dankte hij voor de hulp. door de Engelse kerk verleend Zoals men weet werd de St. Mary's church al drie jaren aan de Nederland se gemeente in bruikleen afgestaan. In zijn predicatie noemde ds Van Apeldoorn de nieuwe kerk niet alleen een heilige plaats, maar ook voor de Nederlandeis in den vreemde een tehuis met iets geheel eigens De dienst werd besloten met het Wil helmus. dat door de buiten wachten den werd meegezongen Bij het verlaten van het kerkgebouw werden Koningin Juliana en Prinses Irene opnieuw geestdriftig toegejuicht. Alvorens naar ons land terug te ke ren, namen Koningin Juliana en Prin ses Irene deel aan een lunch ten huize van de Nederlandse ambassadeur, mr D. U Stikker, in Palace Green. Verdere gasten waren o.a de aarts bisschop van Canterbury, de leden van de kerkeraad en de leden van het in Nederland gevormde comité van vrienden Austin Friars. Zaterdag hadden Koningin Juliana en Prinses Irene zich na aankomst op het vliegveld onmiddellijk naar de kerk be geven, waar zi) spraken met architec ten, kunstenaars en werklieden, die hun krachten aan de totstandkoming van de kerk hadden gegeven. Zaterdagavond woonden Koningin Juliana en de Prinses de voorstelling b\j de operette „The king and I". Speciaal Beieren en Opper - Oostenrijk getroffen Steeds duidelijker blijkt ,dat de over stromingen in Midden-Europa cata- strophalc gevolgen hebben, al is het aantal slachtoffers gelukkig betrek kelijk laag. ZUID-DUITSLAND De overstromingen in Zuid-Duitsland rebben naar men meent haar hoogte- sunt nog met bereikt. De materiële schade in het over stroomde gebied van ongeveer 1.000 'lerkante kilom.ter wordt op 100 mil- loen mark geschat Tussen Landau en Wallersdorf is door lijkbreuk de Isar buiten haar oevers :etreden Laaggelegen gedeelten van de ;tad Landau moesten worden ontruimd. Het radiostation Landau (Beieren) ïeeft zijn uitzendingen moeten staken, iet gebouw is gedeeltelijk ondergelopen. Volgens officiële berichten zijn tot iusver zes personen in Beieren om het even gekomen. Het is nog niet bekend, ïoeveel gewonden en vermisten er zijn Van de stad Passau in Beieren staat ten derde deel blank Het regent nog iteeds. De stad zit zonder gas en is voor irinkwater aangewezen op twee tanks 'an de spoorwecen. Men staat in de rij •oor brood Met boten en helicopters 'an de Amerikaanse luchtmacht is men >ezlg mensen naar veiliger plaatsen te jrehgen. Aan de Amerikanen is gevraagd ver scheidene honderden mensen uit de itad Neuhaus. 20 km ten zuiden van Passau, te evacueren. Dit moet met itormboten gebeuren, daar de stroom te ;terk ls voor andere vaartuigen. De omgeving van Muehldorf. 70 km en N O. van Muenchen. staat blank. St. /eit. bi) Muehldorf is geïsoleerd. Er Haat bijna een meter water. OOSTENRIJK Het hoge water te Llnz de Oosten rijkse stad, die het meest van de waters- ïood te lijden heeft is aan het zak ten. Bevoegde Instanties achten het irootste gevaar geweken. Te Wenen steeg het water van de Jonau nog steeds, hoewel minder dan Saterdag Een ernstige overstroming vordt evenwel niet verwacht. De rivier heeft te Linz het hoogste >eil bereikt, dat, naar bekend, ooit is voorgekomen, n.l. meer dan 9.62 M. Duizend huizen zyn overstroomd. Ongeveer de helft is geheel onder water verdwenen en van 250 is alleen het dak nog te zien. De burgemeester van Linz heeft de timmerlieden verzocht vlotten te timmeren voor reddingswerk. De Donau bij Linz heeft thans een breedte van 500 meter, het dubbele van normaal. Beneden de stad heeft de rivier een meer van 2 bi) 6 km. gevormd Bruggen en huizen worden weggevaagd. Ook de Russische bezettinesautoritei- ten hebben hulp aangeboden 15 000 Mensen hebben te Llnz hun huizen moeten ontruimen Zij zijn in scholen, ziekenhuizen en bij particulie ren ondergebracht De electrische cen trale is uitgevallen Amerikaanse troepen hebben 2 500 1 mensen uit een dorp op 15 km van Linz i naar elders overgebracht. Er is gebrek I aan vaartuigen. In Tirol staan honderden nectaren onder water De gewassen zijn verloren I Alleen aan wegen is naar schatting voor 5 millioen schilling schade aangericht. Alleen al in de provincie Opper- Oostenrijk zjjn de gewassen meest granen en aardappelen van 50 000 ha bouwland verloren gegaan Dit is een verlies van meer dan 50 millioen J gulden Tweehonderd wegen zijn plaat- selijk vernield en 130 bruggen wegge slagen. 152 Fabrieken liggen stil Het aantal doden is vijftien. 40 50.000 mensen ziin dakloos Reusachtige bruine ratten teisteren de bevolking van Urfahr en Ottenheim.1 bU Linz Te Schaerding, aan de lnn, zouden 250 hulzen onder water staan. In de buurt heeft zich een meer van 16 km lengte gevormd Slechts de kruinen der bomen en de daken van boerderijen steken boven het modderige water uit. Op het water drijven stukken van meu bels en lijken van dieren Hefschroef- vliegtuigen van het Amerikaanse leger hebbpn 303 mensen gered, andere men sen zijn met vaartuigen weggevoerd. OOST-DUITSLAND Het Oost-Duitse nieuwsbureau meldt, dat negen personen om het leven zijn gekomen bij de overstromingen in Oost- Duitsland. 3.600 Mensen zijn geéva- BOIIEMEN Radio-Praag meldt, dat ln het Zuiden en midden van Bohemen, in Praag en in Slowakije overstromingen zijn. In zes grote steden van Bohemen staan stra ten of wyken blank. OOST-ZWITSERLAND In de Alpen van Oost-Zwitserland wordt het vee. dat door de zware sneeuwval van de laatste tijd van de buitenwereld is afgesloten, door middel van vliegtuigen van voedsel voorzien. Er ls veel vee verloren gegaan. MISSELIJKE BESCHULDIGING Natuurlijk trachten de communisten politieke munt uit de ramp te slaan! Het blad van de communistische partij in Oost-Duitsiand. „Neues Deutschland". schrijft dat steeds meer Duitsers geloven dat de oveistromingen in Zuid-Duitsland en Oostenrijk voort vloeien uit de Amerikaanse proeven met waterstofbommen in het gebied van de Stille Oceaan. Deze indruk wordt bevestigd, aldus „Neues Deutschland". door een bericht van het Japanse meteorologische ge nootschap. Dit genootschap had be vonden, dat de grote hoeveelheid radio actieve as in de atmosfeer de zonne stralen kon beletten de aarde te bereiken Dit had een daling van de temperatuur tot gevolg en andere „rampzalige weerkundige verschijnse len" Een volslagen onbewogen beschuldi ging, alleen dienstig voor het rode doel! HITTEGOLF IN SOVJET-UNIE Radio-Moskou heeft gemeld, dat een hittegolf, die heerst in het Europese ge deelte van de Sovjet-Unie. in Centraal- Azlë en Westelijk Siberië aanhoudt. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft telegrafisch hulp aangeboden aan het Duitse en Oostenrijkse Rode Kruis. Direct zijn rubberlaarzen, dekens en beddegoed naar de rampgebieden gezon den. De goederen zijn gisteren in Innsbruck ontvangen en direct overge laden in helicopters, die ten behoeve van de hulp aan de slachtoffers van de watersnood zijn ingeschakeld Op verzoek van het Rode Kruis in West-Duitsland zal het Nederlandsche De droevige balans Verkeer eist wederom vijf doden In de omgeving van Roermond zijn tijdens het weekeinde drie verkeerson gevallen gebeurd, tengevolge waarvan 3 doden waren te betreuren. In de nacht van Zaterdag op Zondag botste op de weg Maasniel-Duitse grens een motorrijwiel met twee Belgische militairen tegen een boom. De 19- jarige duo-passagier Moonen uit Maas- elk werd op slag gedood De 20-jarige bestuurder, de piloot van de Belgische luchtmacht Naime uit Luik werd zwaar gewond. Hh is naar het ziekenhuis van de vliegbasis te Elmpt vervoerd. Tijdens het vervoer van een groep muzikanten van het internaat „De Hei bloem" onder de gemeente Heithuizen naar het zusterhuis Stokershorst, even eens nabij Heithuizen. viel de directeur van de fanfare van „De Heibloem", kloosterbroeder Cosmas. van een trac tor en werd door de wielen van de aan hangwagen. waarin de muzikanten za ten. overreden. Hu was op slag dood. De muzikanten zouden een uitvoering geven iv.m. de opheffing van het Inter naat „De Heibloem" De wachtmeester 1ste klasse W. A. Smalt van de verkeersgroep der Rijks politie te Roermond botste Zaterdag ochtend tengevolge van het springen van een band met zijn motor tegen een boom Enkele uren later overleed hij in een ziekenhuis te Roermond. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kinderen. Hedenmorgen ls te Kloosterveen onder de gemeente A'sen een gTote treiler uit O op een recht:, van de weg geparkeer de vrachtauto, geladen met hout, ge botst De gevolgen waren zeer ernstig. De beide Inzittenden van de wagen uit Os;, een 19-)ar.g? jongeman uit Oss en een 20-jarire jongeman uit Lith, werden op slag gedood Roode Kruis per auto vijftienhonderd dekens, vijfhonderd molton dekens en twee en dertig honder vijftig stuks kinder- en babyllnnengoed naar Beieren zenden Van de „care-missie" in Wenen en Bad Godesberg is te Den Haag verno men, dat de „care"-organisatie onmid dellijk begonnen is met het uitreiken van dekens en zogenaamde evacuatie pakketten aan de slachtoffers Tevens werd een dringend beroep gedaan op het Nederlandse volk. om snelle en doel treffende hulp te bieden aan de slacht offers van de ergste overstroming, die -bovengenoemde gebieden sinds 1862 heeft getroffen. (Bij ae care-missie in Den Haag, Javastraat 14, giro no 512679, kan men geld storten. Voor ieder uit te reiken pakket is een bedrag van f. 21.— of f. 38— nodig». Ook het Zwitserse Rode Kruis heeft het Duitse en Oostenrijkse Rode Kruis onmiddellijk hulp aangeboden. Nederlandse kolonie in Londen kreeg nieuwe kerk Prinses Irene opende de toegangsdeur (Van onze Londens correspondent per telefoon) Gisterochtend om elf uur stond Prinses Irene in een lichtblauwe jurk en een wit kapje op het blonde haar voor de gesloten eikenhouten toegangsdeu ren van de nieuwe Nederlandse kerk. midden in het hart van de Britse hoofdstad. Bij de Prinses stond haar Moeder in een lichtgrijs mantelpak en een lichtgroen strooien hoedje op. Dicht opeen gepakt waren landgenoten om het bordes geschaard toen de voorganger van de Londense gemeente, dr R. H. van Apeldoorn, de prinses de zilveren sleutel overhandigde en haar verzocht de deuren te ontsluiten. Vier jaren geleden had prinses Irene de eerste steen van de nieuwe kerk gelegd. In het begin van de oorlog was zü door wylen ds J. van Dorp. die toen predikant was in Londen. In Buckingham Palace gedoopt. Prinses Irene is dus nauw met deze kerkelijke gemeente verbonden. Op het monumentale ge brandschilderde raam is haar gracieuze meisjesfiguur door Max Nauta op magnifieke wijze vereeuwigd.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1