EISENHOWER ONDERGAAT EEN WAAR KRUISVERHOO VLIEGTUIGEN DIE VERTICAAL STARTEN WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 3 JULI 1954 - PAGINA President had eerst afkeer van persconferenties, maar doorstaat ze thans met grote kennis van zaken (Van een bijzondere medewerker) Zevenhonderd Amerikaanse en buitenlandse journalisten zijn in het bezit van een kaart, die toegang geelt tot de grote zaal in het voormalige departement van Buitenlandse Zaken te Washington, waar president Eisenhower enige malen per maand een persconferentie „ondergaat". Maar toen ik onlangs zo'n kruisverhoor mocht bijwonen, bestond er weliswaar onge woon veel belangstelling (de zaal was eivol)) maar toch waren er, om half elf in de ochtend, niet meer dan 200 collega's bijeen. Op het laatste nippertje kwamen nog enige laatkomers aandraven, die nog maar net op het nippertje werden toe gelaten, want het is een streng voorschrift, dat niemand na de president de zaal mag betreden. En wie wil binnengaan, dient eerst zijn bewijs van toegang te tonen, dat nauwgezet wordt gecontroleerd, althans voorzover de gezichten van de journa listen de geüniformeerde controleurs niet bekend voorkomen. Weinige uren na die persconferenties op Woensdagochtend ver schijnen in Amerika al de edities van de kranten, waarin de uit spraken van de president over actuele onderwerpen staan afge drukt; in Europa leest men ze vanwege het tijdsverschil tussen hier en ginds in de ochtend- of avondbladen van Donderdag. De techniek is rijkelijk vertegenwoordigd Vroeger werden de ontmoetingen tussen president en pers in het Witte Huis gehouden, maar Truman ver plaatste ze naar deze zaal. die ln de onmiddellijke nabijheid van de presi dentiële woning is gelegen. Al is de conferentieruimte veel groter dan voorheen, voor tweehonderd man is ze, toch maar nauwelijks berekend. Men zit er als haringen ln een ton. Om de zes plaatsen staat een microfoon en 6p de voorste rijen zitten zowel man nelijke als vrouwelijke stenografen, terwijl een heel legertje fotografen zich in het middenpad gereed houdt voor het opnemen van de belangrijkste momenten op plaat en film. Bovendien zitten radio-tech nici met geluids- ajïparaten gereed oor het vastlegden an de presidentiele stem. De techniek is dus. naar Amerikaans gebruik wel rijkelijk vertegenwoordigd. Op de ba lustrade. waar de groep Europese jour nalisten een plaats heeft gekregen, is duidelijk waarneembaar, dat er bene den in de zaal een zekere spanning groeit naarmate het tijdstip van de binnenkomst van de president nadert. ONGEDWONGEN HOUDING Klokslag half elf gaat een zijdeur van de zaal open: Eisenhower, in een bruin colbertcostuum, komt binnen, iedereen staat op en de president, in wiens ongedwongen houding nauwe lijks de voormalige militair te herken nen is. plaatst zich achter een een voudig bureau, waarop alleen een luid spreker staat. Aan zijn linkerhand, tegen de muur, zitten zijn secretaris en een adviseur, achter hem staat de Amerikaanse vlag, de Stars en Stripes. De president knikt, zegt „goedenmor- gen" en dat is dan het teken, dat de aanwezigen hun plaatsen weer kun nen innemen. Eisenhowers houding is vlot- hij steeks zijn handen in de zak en kijkt de zaal rond. In de veronder stelling. dat de Europese bezoekers be neden zitten, richt ho zich met een woord van welkom tot de twaalf jour nalisten uit bevriende Nato-landen. Wij bevinden ons echter op het bal- con. maar deze kleine regie-fout doet geen afbreuk aan de hartelijkheid van deze begroeting. Dan gaat de president verder met een aantal mededelingen over terugkeer van troepen uit Korea, over enkele belastingkwesties, die nog bestudeerd worden en over aanleg van wegen Maar dat zijn slechts inleidende opmerkingen tot het debat. VAN ALLE MARKTEN THUIS In het begin van zijn loopbaan als president heeft Eisenhower niet ondui delijk laten blijken, dat hij een grote afkeer had van persconferenties. Maar die tegenzin kwam niet zozeer voort uit onwilligheid om de pers in te lich ten als wel uit gebrek aan ervaring ln het houden van dit speciale soort schermutselingen. Nu blijkt hij van alle markten thuis te zjjn en met grote kennis van za ken beantwoordt hij in snel tempo en direct doordringend tot de kern. een reeks van uiteenlopende vragen. In tegenstelling tot zijn voorgan gers Roosevelt en Truman verschuilt Eisenhower zich zelden achter het weigerende ,.no comment". Telkens veert een nieuwe vragen steller omhoog, steekt zijn hand in de lucht en tracht aan het woord te ko men. Als in een schoolklas knikt Ei senhower naar de journalist, die naar zijn mening aan de beurt is. De president kan natuurlijk niet alles overzien zoals wij van boven en zo duurt het wel eens wat lang eer een bepaalde figuur aan het woord komt. maar tenslotte ziet de president ook die. GEEN DOORGESTOKEN KAART Wie denken mocht, dat de vragen voorbereid zijn. vergist zich Er is geen sprake van, zo laat ik my door Ame rikaanse collega's verzekeren, dat Ei senhower tevoren op de hoogte is van wat er gevraagd zal worden. Wel zijn er nogal eens problemen, waarvan htf op goede gronden kan vermoeden, dat hem daarover een oordeel gevraagd zal worden En daarop bereidt hij zich dan natuurlijk zeer zorgvuldig voor. Maar deze persconferenties berusten niet op ..afspraken" tussen de presi dent en pers. Dat was wel het geval onder de pre sidenten Coolidge 11923-19291 en Hoo ver 11929-1933", die alleen maar ant woordden op vragen, die hun tevoren waren voorgelegd. Hun opvolger Franklin D. Roosevelt H9331945" wilde van deze methode niets weten en sindsdien is er van „doorgestoken kaart" geen sprake. Dit blijkt op deze conferentie niet alleen uit de gang van zaken in het algemeen, maar op zeker ogenblik ook uit een klein incident. Een journaliste, kennelijk van ne- gerafkomst. die heel dicht bij het pre sidentiële bureau zit. brengt n.l. een geval van achteruitzetting van een neger ter sprake. De president weet daar niets van en hy wendt zich snel tot zijn perssecretaris, die hem in kor te bewoordingen fluisterend over deze kwestie inlicht. Het antwoord laat dan ook niet lang op zich wachten: er klinkt verontwaardiging ln de warme stem van de president als hy met gro te nadruk discriminatie van Ameri kaanse burgers met een zwaite huids kleur afkeurt en de vragenstelster een onderzoek in de zaak toezegt. Weer hagelt het vragen en met mitrailleur snelheid klinken de antwoorden van Eisenhower door de zaal. Het zijn soms vrij onbelangrijke zaken, die ter spra ke komen (hebt U nog plannen om binnen afzienbare tijd op reis te gaan), maar vaak ook gaat het om vraag stukken van betekenis op nationaal of internationaal gebied. WIJZE DAAD De „uitvinder" van de persconferen ties met de president was Theodore Roosevelt (1901-1909" en dat was een wijze daad. In Europese landen im mers kan de minister-president door het parlement ter verantwoording wor den geroepen, maar in de Ver. Staten, waar de functies van hoofd van de staat, en hoofd van de -uitvoerende macht in cén persoon verenigd zijn, is dat niet mogelijk. De moeilijkheid is door de instelling van dc pers! renties op elegante wijze opgei! zal de ene president er meer van maken dan de andere. Fi Roosevelt hield zeven conferenti] maand. Truman vier en Eisei twee tot drie. OP IIOOG Nl| Eisenhower maakt sterk de i van een man, die naar evei streeft, excessen vermijden will voorkeur geeft aan samenbindt ven verdelen. Kortom, voi Amerikaan is hij „tam", zijn landgenoten zijn meer mutoris] dynamisch. Hjj onderscheidt a de persconferenties dan ooi sterk van zijn voorganger Tril die herhaaldelijk „ontplofte". Men vergisse zich intussen niet| te denken, dat die „tamheid" v komt uit een zekere vermneid( het is veeleer de „reserve" v man, die tracht zijn denken c delen op een hoog niveau te hol Soms maakt de houding van der sident ten opzichte van stukken van de dag een ietwat I vende indruk. Zou het niet betcf dat hjj zich meer recht» allerlei zaken bemoeide e Deze vraag is moeilijk te beantul Mogelijk zal het een zegen blijkcl zijn, dat de president zich if houdt van het vaak kleingeestig! woel op het politieke slagveld e hij zich concentreert, ook geestil op een klein aantal problemen I beslissend belang. Met het steeds sneller worden van de vliegtuigen, worden aan de starts en landingen steeds hogere eisen gesteld. De reeds kilometers lange startbanen worden nog voort durend langer. Enprijziger! Ook op vliegkampschepen, die over een vliegdek van slechts beperkte afmetingen beschikken, doet zich dit probleem van de steeds langer wordende startlengte gelden. Aller- wege merkt men thans in de lucht vaartwereld een tendenz. te komen tot een zodanige oplossing, dat men het straks zelfs geheel zonder start banen kan stellen. Daar znn om te beginnen de helicopters, die. zoals bekend, loodrecht kunnen starten en landen. Maar de huidige hef- schroevers zijn nog relatief lang zame machines en voor het behalen van hoge snelheden niet geschikt. Daarom denkt men al over de zo genaamde „converti's". die als het ware een kruising zijn tussen heli copter en vaste vleugelvliegtuig. Dank zü de hefschroef zullen zij verticaal kunnen starten en landen, dank zij de vaste vleugel hoge snel heden kunnen halen. Een andere oplossing, die men zoekt om start banen overbodig te maken is het gebruik van speciaal geconstrueerde startwagens. De onbemande Martin B-61 Matador straalbommenwerper, die nu naar Europa komt, maakt oa. van dergelijke startwagens ge bruik. Ook deze machines zijn dus niet aan vliegvelden gebonden, maar kunnen overal opstijgen, waar men de startwagens maar kan neerzet ten. In oorlogstijd van enorme be lang! De nieuwste oplossing voor het startbaan-probleem is die van de verticale start. In Amerika heeft men al diverse VTO-vllegtuigen (VTO komt van ..vertical take-off") ontwikkeld en ook de Engelse ma rine heeft er belangstelling voor. In Rusland zouden eveneens vlieg tuigen voor verticale start worden ontworpen. DE DUITSERS HADDEN DE PRIMEUR. De Duitsers zijn de eersten ge weest. die de verticale start heb ben uitgevonden niet alleen, maar ook op kleine schaal hebben toege past. Zij hadden namelyk hun merkwaardige Bachem Natter, een raketvliegtuig met een klein vleu geltje van 3.60 m. spanwydte. De raketmotor van deze Natter kon circa 4 minuten werken, dan was de brandstof op. Het toestel werd via een soort van rails verticaal omhoog gelanceerd en steeg met een snelheid van 800 km. per uur., In de neus bevonden zich 24 raket- projectielen. Als de vlieger, die op vyandelyke bommenwerpers h3d ai- gevuurd, sprong hU met een para chute uit de machine, die daarop neerstortte. Volgens sommige be richten werden 3 proeven genomen, waarbij alle drie de vliegers werden gedood. Andere berichten zeezen. dat totaal 36 Natters gebouwd zijn, waarmee 22 starts werden gemaakt. WONDERLIJKE OPLOSSING VAN HET STARTBAAN-PROBLEEM '.Van onze luchtvaartmedewerker) 18 onbemand en 4 bemand. Na de capitulatie vielen 4 Natters in Ame rikaanse handen en één werd er door de Russen buitgemaakt. Ir. Rusland zou de machine verder ontwikkeld zyn. IN AMERIKA VELE TYPEN IN ONTWIKKELING. In de Verenigde Staten houden tal van vliegtuigfabrieken zien thans met de ontwikkeling var. VTO-typen bezig. Lockheed bouwt de XFV-1. Convair de XFY-1 er. Bell de XFL-1. Alleen van de Lockheed en de Convair zijn thans de eerste gegevens en foto s vryge- geven, de Bell staat nog op de ge heime hist. Zowel de Convair als de Lockheed ztin bedoeld voor de Amerikaanse marine, die ze aan boord van schepen wil gebruiken. Zelfs koopvaarders kunnen ermee uitgerust worden Het zijn de won derlijkste vliegtuigen, die ooit ge bouwd ziin Als de machines verti caal starten rusten zij op de vier •v kruiselings geplaatste staartvlak ken waaraan wieltjes bevestigd zUn. In tegenstelling met de Duitse Natter, die een raketjager was. zijn deze Amerikaanse machines voor zien van een turbo-prop. een straal motor die een propeller aandrijft. Elke machine heeft één turbo-prop van het type Allison T-40, die 5500 pk levert en een reusachtige 6- bladige contra-propeller aandryft. (Twee propellers achter elkaar.die ln tegengestelde richting di aaien Bii de start wordt tevens gebruik gemaakt van startraketten. Op dit moment heeft men nog geen verti cale start gemaakt; men heeft de machines uitsluitend horizontaal gevlogen, waarbü gestart werd met behulp van een speciale startwager.. Men verwacht dat dc VTO-jagers straks de nieuwe Allison T-54 turbo-prop zullen krijgen, die een vermogen van maar liefst 7500 pk. zou leveren. Met deze motor uitge rust zouden de machines verticaal kunnen starten, zonder dat van de hulp van startraketten gebruik ge maakt wordt. Ook de United States Air Force moet opdracht hebben gegeven tot de bouw van drie VTC- vliegtuigen. Van welk type deze zullen zyn is nog niet bekend. Waarschijnlijk betreft het hier de Bell, een Ryan en een Temco. Deze machines van de luchtmacht zou den verschillen van die van de marine. Zii zouden van een zoge naamde dubbelstroom-straalmotor worden voorzien, in plaats van de turbo-prop. De Amerikaanse lucht macht denkt er over. VTO-vliegtul- gen te gaan gebruiken, zowel voor het aanvallen van viiandeiyke vliegtuigen als voor tactische be scherming van de grondtroepen. VTO-squadrons zullen géén vlieg velden nodig hebben en zouder. zelfs vanaf grasvlakten, ys of om geploegde akkers kunnen opstyger. Dc marine zou de VTO-machines zelfs vanaf onderzeeërs kunnen ge bruiken! DE STOEL KANTELT. Als de machine op haar staart staat (zo neergezet door een spe ciale hyskraan'. dan bevindt de cockpit zich natuurlijk hoog boven de grond. Ongeveer zo hoog als een raam op de tweede verdieping van een huis! De vlieger moet er dan rok met behulp van een lange lad der inklimmen. Gezeten in zijn stoel rust hij als het ware op zyn rug. Na de verticale start, als de machine overgaat in horizontale vlucht, kantelt de stoel van de vlie ger. zodat de piloot steeds rechtop blijft zitten. Ook de landing kan verticaal worden gemaakt. We zou den overigens niet graag in de schoenen staan van de testpiloot, di? dit kunstje voor het eerst mag proberen De Lockheed-machine heeft een normale rechte vleugel met achter aan de romp een uit vier staart vlakken bestaande staart Aan de vleugeltips zyn lange tiptanks be vestigd. De Convair is anders van constructie. Die heeft niet de vier staartvlakken achter aan de staart, maar een grote en een kleine delta- vleugel. die kruiselings geplaatst zijn. Aan de uiteinden van beide vleugels zyn wieltjes geplaatst er. hierop rust de machine. De Con vair is meer gedrongen dan ae Lockheed. Een speciale wagen werd geconstrueerd om de ConvaJr te ver voeren en in verticale stand neer te zetten. De gegevens betreffende de prestaties worden nog steeds ge heim gehouden. De beide VTG- vliegtuigen van de U.S. Navv zijr. al ongeveer 3 jaar lang in ontwik keling. De eerste verticale start zal spoedig gemaakt worden. De Con vair zal het eerst worden gevlogen door testpiloot J. F. Skeets Cole man. „Binnen enkele seconden zal deze machine vanuit stilstand een enorme snelheid halen," vertelde hy onlangs. De machine moet. net als een helicopter, stil in de lucht kun nen hangen. Omdat nog nooit iemand ln Amerika zo'n verticale start gemaakt heeft, zullen eerst verticale „taxiproevcn" worden ge nomen. Men heeft daartoe een spe ciale installatie gemaakt om de machine aan vast te binden. Vanaf de neus en de vleugeltips zullen kabels de machine vasthouden aan de grond, zodat zli slechts een klem eindje omhoog zal kunnen. Na wekenlange proeven zal Cole man de machine tenslotte starten en er mee het luchtruim inklimmen Coleman is luitenant-kolonel bij de mariniers-reserve en heeft vrijwel ieder Amerikaans marinevliegtuie gevlogen. Volgens Coleman zal de Convair XFY-1 een succes blijken en zal zy moeilyk door afweerge schut zyn neer te schieten. OOK IN WOOMERA. De Engelsen nemen ln het Austra lische raketcentrum Woomera eveneens proeven met VTO-machi- nes. Zo'n machine, onbemand, is oa. gebouwd door de vliegtuigfa briek van Faircv. Deze Fairey heef: twee lichte straalmotoren plus twee kleine booster-raketten, die uitsluitend dienst doen bij de start Er zal nog veel geëxperimenteerd moeten worden, maar het ziet er naar uit dat het verticaal-startende vliegtuig er. althans in de militaire luchtvaart, komt. De techniek ont wikkelt zich verder en verder en of wy ons ook verbazen en ons afvragen hoe het alles mogelijk is. de ontwikkeling gaat door. We be hoeven ons inderdaad in de tech niek. en meer speciaal in de lucht vaarttechniek. over niets meer te verbazen. De VTO-vliegtuigen zullen stellig komen. Al zal het nog jaren duren, voordat ze op grote schaal gebruikt zullen worden en voordat ook onze luchtmacht en marine er gebruik van zullen gaan maken HUGO HOOFTMAN.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 10