Prof. mr E. M. Meijers, hoofdfiguur in inter nationale rechtswereld, plotseling overleden 3ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 28 Juni 1954 Tweede Blad No. 28254 rins Bernliard Landscommandeur Orde van Sint Jan Plechtige installatie in Ridderzaal Orde ook thans nog levend organisme (Van onze Haagse redacteur)) Prins Bemhard is tijdens een plechtige bijeenkomst. Zaterdagmiddag in de lagse Ridderzaal, geïnstalleerd als Landscommandeur in de Orde van SI. Jan, Nederlandse Protestantse tak van de Ridderlijke Orde van het hospitaal van Jan te Jeruzalem, die sinds de 12e eeuw bestaat. De installatie werd bijgewoond door Koningin Juliana, die op het Binnenhof or velen toegejuicht om kwart over twee de zaal werd binnengeleid. Ter- ind nadat de Koningin gezeten was, werd Prins Bernhard binnengeleid door 'oltallige Kapittel. Prins Bernhard neemt als Landscom- mtieur de leiding van de Orde over ji de Grootmeester baron van Lynden, i de wens te kennen had gegeven af treden. De Prins zal bi) het bestuur 11 de Orde terzijde worden gestaan or een zestal rechtsridders, die op de nadering van de Ridders van St. Jan den gekozen. Tijdens deze kleurrijke plechtigheid in Ridderzaal, waar oude tradities tot en kwamen, sprak de aftredende rotmeester een kort welkomstwoord. Toen de ere-rldder jhr ds F. W. Te lg van Berkhout een wijdlngstoe- aak had gehouden, vervolgde de ootmeester zijn afscheidsrede, waarin een historische terugblik op de rid- ■lijke orde van het hospitaal van Sint in te Jeruzalem wierp. Het hoogtepunt van de middag werd ormd door de stijlvolle Installatie van ns Bernhard, die gekleed was in de leraalsuniform der grenadiers. Nadat K.H. verzocht was zich van zijn zetel verheffen, ontving hij de tekenen van i nieuwe waardigheid: het achtpunti- witte kruis, de Sint Jansmantel en zwaard, waarmede volgens oud ge- ik de eieridders tot rechtsridders den geslagen. Nadat de vorstelijke Landscomman- •ur zich met woorden van dankbaar- id tot de scheidende Grootmeester. op deze dag tot Erekapittellid werd 'iiocmd, had gericht, zeide Prins Bern- 'id. dat hij even had geaarzeld, voor hij deze nieuwe functie had aan- rd. De Prins verklaarde zich te hebben bezig gehouden met de vraag, of de Orde slechts een merkwaardige tradi tie is dan wel een levend organisme, dat ook thans nog uit eigen kracht zijn plaats in de maatschappij dient. Uit de aanvaarding van I.andscommandcurschap blijkt, dat de Prins in de Orde méér ziet dan een traditie alleen. Het werk op het ge bied der ziekenverpleging en de oplei ding van Johanniterzusters en -help- ters kunnen een wezenlijke bijdrage urmen tot een der grootste problemen van ons land. Voor de Orde is daarom ook nu nog een belangrijke taak weggelegd, zo zei Prins Bernliard. De arbeid van St. Jan mag niet worden uitgestippeld en ver richt door een kleine groep: ieder, die tot de Orde is toegelaten, dient zijn medeverantwoordelijkheid te beseffen. Tijdens zjjn rede las de Landscom- ndeur een gelukstelegram voor van 'acué's van Schouwen-Duiveland. De laatste twee sprekers waren de ladjutor. jhr J. Beelaerts van Blokland de 2e kapittelridder, ir F. C. C. baron Tuyl van Serooskerken van Zuylen. in een bewogen toespraak inging op i'raag. of de Orde nog recht van b?- 'aan heeft. Dit zal alleen het geval i. wanneer men het werk plaatst Ier leiding van Hem. in wie de leden i de Orde belijden te geloven, zo zet on van Tuyll. Ongeveer 120 ere-ridders van de Orde 25 rechtsridders tonder wie er waren, zich in de scharlaken Johannlter- itel hadden gestoken), het kapittel de afdeling Nederland der souveret- en militaire orde van Malta, de le der damesafdeling van de Orde van Jan. Johanniterzusters. het bestuur het Johanniterziekenhuis te Benne- >m. Johanniterhelpsters, het dagelijks 'uur van het Ned Roode Kruis en tain F J. Cartwrlght. Brits liaison cier van de Orde van het hospital St. Jan te Jeruzalem, waren in de Iderzaal anwezig. Tijdens een plechtige ceremonie in de Haagse Ridderzaal is Z.K.H. Prins Bernhard geïnstalleerd als Landscommandeur van de Orde van St. jan. De Prins heeft het Com mandeurschap aanvaard als opvol ger van de aftredende grootmees ter mr ll/. Baron van Lynden. Onze foto geeft een beeld van de plechtigheid, waarbij H.M. de Ko ningin ook tegenwoordig was. Dil is een opname tijdens de rede van de Prins. Int. Tuinbouwcongres te Scheveningen Op uitnodiging van de Nederlandse re gering en volgens een besluit van de In ternationale commissie voor Tuinbouw- congressen, wordt het 14e Internationa le Tuinbouwcongres van 29 Augustus—6 September te Scheveningen gehouden. Het uitvoerende comité staat onder leiding van prof. dr S. J. Wellensiek, hoogleraar in de Tulnbouwplantenteelt te Wageningen. Secretaris is dr lr C. dc Bakker, Directie van de Tuinbouw, 's-Gravemiagï. De Nederlandse Tulnbouwraad houdt van 30 Augustus-4 September in Sche veningen het Internationale Tuinbouw Convent 1954, dat door minister Mans- holt wordt geopend. 500 tuinbouwers uit alle West-Europese landen nemen aan dit Convent deel. Naar uit Kopenhagen vernomen wordt zullen over enkele maanden de Deense gezanten ln Den Haag de heer Fin Lund en ln Brussel de heer B. F. Falkensteme de diplomatieke dienst met pensioen verlaten. Volgens het blad „Politiken" zou de heer Wilhelm Elck- hoff van het ministerie van Buiten landse Zaken te Kopenhagen tot ge zant in Den Haag worden benoemd, ter wijl verwaoht wordt, dat de tegenwoor dige gezant van Denemarken ln Japan, de heer L. P. Tillitse, ln Brussel zal worden benoemd. De heer Fin Lund zal begin Septem ber de diplomatieke dienst verlaten. Koempoelan van padvindersleiders op Goudsberg „Geef je bezigheid, je daad'' (Speciale berichtgeving). Gedurende het afgelopen weckend kwamen op de Goudsberg te Lunteren uit alle delen van het land leidsters en leiders van de Nederlandse Padvin ders tezamen om er hun jaarlijkse Koempoelan te beleven. De Koempoe lan. die gehouden werd onder het motto „Geef je bezigheid, je daad", werd Zaterdag geopend met het hüsen van de Nederlandse vlag en het lezen van de Padvinderswet, waarna de waarnemend hoofdcommissaris dr J. S. Zaneveld de ruim 1200 leidsters en leiders welkom heette. In het bijzon der verwelkomde hij enige gasten uit Belgic, Duitsland. Amerika, Indonesië en Nieuw Guinea. Dr Zaneveld wees op het belang van het uitwisselen van gedachten, waartoe men ook dit weekend volop de gelegen heid zou hebben Als embleem van de Koepoelan 1954 was gekozen de vuur boog, een oud instrument waarmee pri mitieve mensen met doorzettingsvermo gen en wilskracht ongelofelijke presta ties wisten te leveren. Dit symbool wil aangeven, dat als de wil en de ware geestdrift aanwezig zijn, ieder op zijn plaats met eenvoudige hulpmiddelen grote resultaten kan bereiken De leiders werd medegedeeld, dat de N P V. uit de opbrengst van de actie ,,'n Heitje voor 'n karweitje" 774 bomen voor Schouwen-Duiveland had kunnen kopen. Ir P. F, S. Otten. lid van de Raad der vereniging, die vervolgens nader inging op de betekenis van de op offerende taak van de jeugdleider, spoor de de leidsters en leiders aan voor de gemeenschap iets te blijven betekenen en voort te bouwen op de grote geeste lijke nalatenschap van Baden Powell. 's Avonds werd er bij een groot aantal stands instructie gegeven in de meest uiteenlopende activiteiten, zoals o.a. lassowerpen, houthakken, het maken van handpoppen, maskers en gipsafdruk ken. In de kampvuurkuil werd gezon gen en voerden welpen een geestig sprookjesspel op. De eerste Koempoe- lan-dag werd besloten met een lichtspel, dat gebracht werd door de padvinders uit Almelo. Bij dit kleurrijke schouw spel, waarin het St. Jorisverhaal werd uitgebeeld, dwong vooral de schitteren de costumering aller bewondering af. Gistermorgen werden er door de hoofd kwartiercommissarissen inleidingen ge houden over diverse onderwerpen. Ook vond er een concours plaats van pad vinderszangkoren. Als laatste program mapunt werd er 's middags door allen een hele reeks van sportiviteiten afge werkt. Te snel was de tijd gekomen, waarop de waarnemend hoofdcommissaris deze Koempoelan, moest sluiten. Maar voor de honderden deelnemers was dit week endkamp een ware stimulans om naar beste vermogen de dienende taak van jeugdleider en -leidster enthousiast te blijven vervullen. (Ingez. Mcd.-Adv.) Kersenprijs veel hoger De Vakgroep Groothandel, Groenten Fruit deelt mede. dat vandaag de veiling prUs van normale Nederlandse kersen 7085 cent bedraagt en die van Belgische kersen 6570 cent. Blijkbaar had ons bericht van Zaterdag betrek king op een enkele veiling, want overal elders werden veel hogere prijzen be taald. Leids meester der Nederlandse juristen De Orde van St. Jan beoogt „Ncder- idse edellieden, die in oprechtheid des ten het Christelijke geloof, opgevat reformatorische zin. belijden en uit tot Christus met woord en daad 'an willen getuigen, tezamen te lieen". Zij wil de mensheid dienen hulp te verlenen aan zieken, ge- >nden en hulpbehoevenden en mee te 'en aan maatregelen, waardoor ;elUk leed kan worden voorkomen verzacht. Ingevolge bij K.B. verleen- machtigingen heeft de Orde in geval oorlog tot taak naar vermogen mee erken aan de arbeid van het Roode iruis en zich aan de algemene leiding in het Roode Kruis te onderwerpen. In destijd vindt voortdurend overleg mts. waartoe de werkmeester der :de zitting heeft in het dagelijks be- van het Ned. Roode Kruis. Hoofd Bureau „West Irian" naar ons land Het hoofd van het bureau „West- ian." dr Diapari. en een vertegenwoor- eer van het Ministerie van Financien illen binnenkort naar ons land ver- ekken in verband met de komende be prekingen. Kort voor voltooiing van nieuw Burgerlijk Wetboek .de maatsohappelijke eisen, die aan de Onvoorstelbare genialiteit op breed terrein r„chtsvorfa„e «e- De Leidse Universitaire gemeenschap en de Nederlandse en internationale rechtswetenschap, hebben Vrijdagavond een onherstelbaar verlies geleden, waaraan eerst thans bekendheid kan worden gegeven. Op ruim 74-jarige leeftijd overleed te zijnen huize in Leiden de oud-hoog leraar in het burgerlijk recht en het internationaal privaatrecht prof. mr E. M. Meijers. De crematie van het stoffelijk overschot heeft hedenmiddag te Wes- terveld plaatsgevonden. Op verzoek van de overledene is aan dit in brede kring verslagenheid teweegbrengende verscheiden voordien geen ruchtbaar heid gegeven. In prof. Meijers. wiens grote begaafdheid en bijzondere verdiensten in een kort bestek als voor een dagbladartikel vereist is, niet bevredigend kunnen worden beschreven, verliest ons land in het bijzonder de man, wiens laatste levensjaren gewijd waren aan het herscheppen van de basis van ons burgerlijk recht, het nieuwe B.W. Prof. Meijers heeft deze gigantische arbeid, hem in 1947 opgedragen, niet geheel voltooid doch stond aan de vooravond hiervan. Zowel bij de voltooiing als bij de uiteindelijke legalisatie van zijn arbeid op dit terrein zal zijn ongeëvenaarde kennis en zijn voortreffelijk juridisch inzicht zeer ernstig gemist worden. Voor Leiden in het bijzonder zal de naam Meijers tezamen met die van Cleveringa onverbrekelijk verbonden blijven met het openlijk oplaaien van het wereldvermaarde Leids Universitair verzet tegen de Duitse onderdrukking en willekeur in November 1940. Ook in passieve rol blonk Meijers in die dagen uit door zijn grootheid als rechtsgeleerde. Ongemeen grote historische kennis Voorls noemden wij de arbeid van prof. Meyers als rechtshistoricus. Als zo danig publiceerde hij vele belangrijke werken Het zou ons te ver op weten schappelijk terrein voeren, de verdien sten van deze publicaties te omschrij ven. In het algemeen traden ook daarbij een ongemeen grote kennis, een zeld zaam zuiver objectief rechtsbegrip en een grote liefde voor de rechtsweten schap aan de dag Ongecompliceerde carrière Ontwikkeling er. carrière van prof. Meijeis zijn ongecompliceerd geweest. Van zijn jonge jaren af heeft zyn carrière zich in een rechte lijn en zonder afwij kingen voortgezet tot de logische bekro ning van een ongeëvenaarde juridische ontwikkeling: de cenmansopdracht in 1947 tot het opstellen van een nieuw Burgerlijk Wetboek Eduard Maurits Meiiers werd op 10 Januan 1880 in Den Helder geboren. Reeds op 23-j3rige leeftijd promoveer de deze veelbelovende jurist op 3 April 1903 aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam cum laude op een proef schrift onder de titel „Dogmatische rechtswetenschap". Zijn promotor Houwing noemde zijn promovendus „een klasse apart" en gaf daarmede blyk van een vooruitziende blik. Korte tijd beoefende dr Meijers de advocatuur om vervolgens enkele jaren op het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen van Treub te Amsterdam arbeidzaam te zijn Na twee jaar keerde hij echter tot de advocatuur terug en in die tijd maakte dr Meijers als vrijzinnig democraat deel uit van de Amsterdamse gemeerteraad De Leidse Universiteit heeft de grote gaven van deze jurist reeds vroegtij dig onderkend en hem reeds op jeug dige leeftijd tot zich getrokken. Op 9 Augustus 1910 werd dr Meijers. op slechts 30-jarige leeftijd, benoemd tol hoogleraar in het burgerlijk recht en internationaal privaatrecht, welk ambt hU veertig jaren lang, tol het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in 1950, bekleedde, om daarna zijn volle werkkracht te geven aan de samen stelling van hel nieuwe B.W. Prof. Meijers aanvaardde zijn Leidse functie op 2 November 1910 met een rede over de taak der rechtswetenschap ten aanzien der vrije rechtspraak In deze rede weerspiegelden zich reeds de hoge opvattingen over recht en rechtsgevoel en de maatschappelijke functie van het recht en de rechtspraak, welke telken male uit zijn later werk zouden blijken. Vier hoofdterreinen In het werk van Meijers op juridisch gebied zyn vier hoofdterreinen te onderscheiden, waarbij men. om de nadruk op het belangrijkste te laten vallen, velerlei andere rechtskundige activiteit moet voorbijgaan. Die vier terreinen waren de wetenschap van ons geldend burgerlijk recht, dc rechts geschiedenis. de leer van de juridische methode en tenslotte de samenstelling van een nieuw Burgerlijk Wetboek, waarbij zijn fenomenale kennis, ver bluffend geheugen en rechtschapen Interpretatie, benevens zijn arbeid op de andere de vier genoemde rechts gebieden van onschatbare betekenis waren. Als jong hoogleraar verwierf Meijers zich faam door de publicatie van het vierde deel van het belangrijke hand boek van Asser over het Nederlands burgerlijk recht, handelend over het erfrecht Op dit eerstgenoemde terrein van de hoofdarbeid van Meijers moet tevens de grote invloed genoemd wor den. welke uitging van zijn aantekenin gen gedurende tientallen jaren in de „Nederlandse Jurisprudentie" op ge rechtelijke beslissingen en overwegingen van de Hoge Raad. Hiermede droeg Meijers onschatbaar veel bij tot de rechtsvorming, de hantering van hel recht en dc rechtswetenschap. Als redac teur van het Weekblad voor Privaat recht. Notarisambt en Registratie publi ceerde Meijers voorts Óp hel gebied van het burgerlijk recht invloedrijke artike len. terwijl tevens uitermate belangrijk is geweest het tedere week in dit tijd schrift beantwoorden van vragen van lezers, welke gerezen waren in de prac- tijk van dc rechtsbeoefening. Reeds op dit gebied tekende Mey'ers zich door zijn werk als een jurist van uitzonderlijk vermogen. In deze arbeid toonde hy zich meester van vele uiteen lopende juridische richtingen, van de rechtsgeschiedenis en rechtsopvattingen in vele landen een gave om zich volko men te rflstanciëren van de huidige er. persoonlijke omstandigheden, gecombi neerd met een ongekend scherpe kijk op Objectieve visie Meijers' dissertatie over de dogmati sche rechtswetenschap bewoog zich op het gebied van de juridische methode en is tot nu toe een belangrijke bron geble ven voor de rechtswetenschap in deze richting, ondanks het feit. dat zij reeds een halve eeuw geleden het licht zag. Het jongste werk van prof Meijers op dil terrein is de „Algemene Leer van het Burgerlijk Recht", waarvan slechts één van de drie delen tot dusver is gepubli ceerd. Uit deze publicatie blijkt ander maal een voorbeeldiee schat aan kennis en een oorspronkelyke, weliswaar per soonlijke. doch tever.s ten volle objec- I lieve probleemstelling en benadering der oplossing. Typerende erkenning Uniek in dc Nederlandse rechtshistorie was de o^racht, welke prof. Meijers in 1947 ontving van de toenmalige Minister van Justitie Maarseveen tot het ontwer pen van een nieuw Burgerlijk Wetboek Het lag voor de hand. dat een derge lijke omvangrijke taak. welke een grote objectiviteit, een ontzagwekken de kennis, en een welhaast onmetelijke arbeid vereiste, aan een commissie zou worden opgedragen waarin de ver schillende specialismen op dit brede terrein, verschillende persoonlijke visies en het vermogen om de onder delen van deze taak te verzorgen ver tegenwoordigd zouden zyn. Typerend voor de grootheid, de er kende grootheid van Meijers was ech ter deze cenmansopdracht aan hem. liet valt als een der grootste verdien- Ned. Juristenvereniging herdacht prof. Meijers Aan het slot van de ochtendver gadering op Zaterdag te Arnhem van de Ned Juristenvereniging heeft de voorzitter der vereniging, prof. mr J. C. van Oven uit Leiden, mededeling gedaan van de ont vangst van het bericht, dat prof mr E. M. Meyers Vrijdagavond, na dat hij de vergadering van de ver eniging nog had bijgewoond, te zijnen huize was overleden. Dit ver scheiden, aldus prof. Van Oven, ontstelt ons allen zeer en wij kun nen ons nauwelijks indenken hoe de Nederlandse juristenwereld het zonder prof Meijers zal moeter. stellen Hierna hebber, de aanwezi gen staande met enige minuter, stilte de overledene herdacht. Donderdag herdenkings plechtigheid in Groot-Auditorium De Leidse Universitaire gemeen schap zal het overlijden von prof. mr E. M. Mei/ers herdenken in een bijenkomst in het Groot Audito rium, Donderdag o.s. te precies 4 uur n.m. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door prof. mr R. P. Cleveringa. Alle oud-leerlingen van prof. Mei/ers zijn voor deze bi/eenkomst uitgenodigd. Zaterdagmiddag bracht Prinses Marij ke onverwacht een bezoek aan het ..Na tionaal Reuze-Circus Jos Mullens", dat enige voorstellingen gaf te Soest. De Prinses, die in gezelschap was van enig? speelkameraadjes toonde zich kennelijk ingenomen met het gebodene en legde vooral een grote belangstelling aan de dag voor d? paardennummers. De Franse hogeschoolryder, Graaf Jean-Yves de la Cour liet zijn prachtige witte Llppizaner voor de loge. waann Prinses Marijke gezeten was, een sier lijke knieval maken. sten van de toenmalige minister van Justitie te beschouwen, dat hij de capa citeiten van prof. Meyers om een der gelijk zware taak zelfstandig te ver vullen, heeft onderkend. Sinds 1947 heeft prof. Meijers vrijwel zijn gehele werkkracht aan deze op dracht gegeven, daarbij steeds voeling houdend met de staatscommissie voor herziening der burgerlijke wetgeving Aanvankelijk combineerde prof Meijeis deze gigantische arbeid met zijn Leids hoogleraarschap In 1950 echter werd hij van zijn wetenschappelijke onderwijs taak ontslagen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd Hij werd opgevolgd door prof. mr J Drion, een zijner leerlingen Eerst toen kwam zijn energie ter. volle ten goede aan de vorming van de nieu we basis onzer civiele rechtspraak. Enige malen heeft de Regering, in de discussies geassisteerd door prof. Meijers, aan dc hand van vraagpunten het oor deel over gedeelten van de grootste ar beid van deze Leidse hoogleraar gepeild Bijna voltooide bekroning Toen de dood prof. Meijers Vrijdag avond in zijn woning, teruggekeerd uit Arnhem waar hij deelnam aan het congres van de Nederlandse Juristen Vereniging alwaar hy ook het woord voerde, overviel. h3d h|j z|jn grootste werk bijna beëindigd. Hy was doende, de laatste hand te leggen aan het voor ontwerp van deze belangrijke waarvan de opdracht dc bekroning vormde van een vruchtbaar aan dc wetenschap en haar praetljk gewild leven. Node zal zyn vaderschap van dit Wetboek, zijn persoonlijke visie, z|jn ongeëvenaarde kennis op het terreio dezer wetgeving gemist worden bij de voltooiing van zijn ontwerp en b|j de uiteindelijke vormgeving als wet. Behalve over een scherpzinnige en fijnzinnige juridische geest beschikte prof. Meijers ook over een vruchtbare pen Deze combinatie verhoogde niet alleen de waarde van zijn wetenschap pelijke gaven, doch leidde voorts tot een vrijwel onafzienbare reeks publicaties van zyn hand, zowel in boekvorm als in die vorm van tijdschriftartikelen in binnen- en buitenland. Het is niet doen lijk, een overzicht van deze publicaties te geven Hier en daar noemden wij reeds enkele belangrijke werken. Aanleiding tot principieel Leids Verzet Eén facet van de invloed van Meijers' werk lieten wij tot dusver onaangeroerd: hij vormde de directe aanleiding tot het oplaaien van het openlijk Leids Univer sitair verzet tegen de Duitse onderdruk king in de bezettingsjaren. In November 1940 meende de bezetters er goed aan te doen de Joodse hoog leraren te ontslaan. Meijers was een hunner Na bekend worden van dit be sluit hield prof. mr R P Cleveringa zijn beroemde rede in het Groot Auditorium, waarin hij namens de Universitaire ge meenschap en namens het rechtsbegrip dat in Meyers zulk een voortreffelijk voorvechter vond in vlammende bewoor dingen tegen de aantasting van de vrij heid in het algemeen en de vrijheid van wetenschap in het bijzonder openlijk en fier scherp protesteerde. De studen ten staakten Cleveringa werd gevangen genomen. De Universiteit werd gesloten Prof Meijers werd verbannen, in 1942 gearresteerd. Hij vertoefde in verschil lende kamper.. In Barneveld, Westerbork en Theresienstadt Ondanks de ontberingen die hij leed hervatte hy direct r.a de bevrijding met volle kracht zyn arbeid Zelfs in gevangenschap heeft prof. Meijers het recht daadwerkelijk en niet alleen symbolisch gediend. Als monument van zijn onvoorstelbaar geheugen, grondslag voor de veelzij digheid en gedegenheid van al zyn publicaties, zal geruime tijd de be langstelling getrokken worden door de publicatie „Algemene begrippen van het burgerlijk recht geheel ge schreven in gevangenschap, terwijl hem geen enkele literatuur ter be schikking stond. Een meesterlijk blyk van beheersing van een omvangrijk wetenschappelijk terrein, waarvan wjj de evenknie niet kennen. Dit werk leidde als het ware in de arbeid, welke Meijers verrichtte voor de tot stand koming van het nieuwe B W. Erkenning in brede kring Zeer vele onderscheidingen zijn prof. Meijers ten deel gevallen, welke beoog den zijn grote verdiensten in breder kring dan de rechtskundige wetenschap in het licht te stellen en hem uit die kringen erkenning te geven. Het is niet doenlijk, alle nationale en internationale eerbewijzen op te sommen Hy was Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw er Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, als vijfde na de instelling van deze onderscheiding in 1878. houder van de gouden Thor- beckemedaille, de hoogste onderschei ding voor een Nederlands jurist in het byzonder voor arbeid op het gebied van liet internationale recht Hij was ere doctor \an de Universiteiten van Aber deen. Brussel. Leuven. Parijs en laatste lijk tin 1951i van Glasgow. Sedert 1920 was prof Meijers lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Voorts was prof. Meijers buitenlands lid van de Kon Vlaamse Akademie van Weten schappen, Letteren en Schone Kunsten. Leiden en wetenschap rouwen In Prof. Meijers heeft de Leidse Universitaire gemeenschap een harer grootsten verloren, die weliswaar reeds een viertal jaren niet meer actief aan het leven dier gemeenschap deelnam, maar door zl/n werk daarbuiten en door de geestelijke nalatenschap bij zijn afscheid in 1950 èn ook door zijn nadien voortdurende belangstelling voor wat in deze gemeenschap leefde, hierin een plaats achterlaat, waarvan geen harer leden zich kan voorstellen, dat zij ooit vervuld kan worden. Het strekke de rechtswetenschap tot vreugde, dat deze grote jurist zich tot op de laatste dag van zijn vruchtbaar en lang leven aan haar en hoor belan gen gegeven heeft, en in het nieuwe B.W. een monument ochterlaof, dot een bli/vende stempel drukt op de rechtsbeoefening in de komende gene raties.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 7