Hongarije won van Brazilië in zeer grof voetbal-duel! Noud van Melis schoot Eindhoven naar nationale titel 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 28 Juni 1954 Derde Blad No. 28254 Politiemannen holden over het veld Arbiter Ellis stuurde drie spelers uit liet veld (Van onze speciale verslaggever) De met grote spanning en belangstelling tegemoet geziene kwarteindstrijd tussen Hongarije en Brazilië heelt een teleurstel lend verloop gehad, niet alleen omdat het spelpeil beneden de hooggespannen verwachtingen is gebleven, maar vooral ook door de grove volkomen ontoelaatbare overtredingen, welke aan Hongaarse zijde minder, maar aan Braziliaanse kant heel veel werden begaan, waardoor scheidsrechter Arthur Ellis over wiens leiding wij slechts woorden van lof hebben vernomen, zich gedwongen zag telkenmale het spel te onderbreken voor het geven van een vrije trap, met of zonder het uitdelen van een waarschuwing. Tijdens het tournooi om de Jules Rimetbeker, dat vier jaar geleden in Brazilië werd georganiseerd, zijn er geen spelers het veld uitgezonden. In deze ene ontmoeting heeft Ellis zich ge dwongen gezien twee Brazilianen en één Hongaar naar de kleedkamers te sturen. Daarbij is het helaas niet gebleven, want in de laatste minuten, toen de Brazilianen een verloren wed strijd speelden, gebeurden er achter de rug van Ellis om ver schrikkelijke dingen op het veld. De Brazilianen ontzagen zich niet de tegenstanders opzettelijk te trappen, al was de bal 30, 40 meter van hen af. Geen grofheid werd de kijklustigen daarbij gespaard en menigmaal stonden de, spelers in volledige boks houding tegenover elkaar. Er dreigde een algemene vechtpartij, toen scheidsrechter Ellis na de onver kwikkelijke tonelen van de laatste periode, het einde floot, maar met veel tact liet men de huilende Braziliaanse spelers het eerst het trapje naar de kleedkamers opzoeken en daarna moch ten de Hongaren, die buiten zichzelf van blijdschap waren over deze over winning. van hun leiders het veld af. En toen klonk door de luidspreker een oproep voor de op het terrein aanwezige politie-agenten om in allerijl naar de eretribune te komen, want bij de kleed kamers der belde ploegen zou worden gevochten door opgewonden supporters van belde landen. Het was een grappig gezicht tientallen politiemannen oven- het veld te zien hollen om in de cata comben van het Bernse stadion te dui ken. Tien minuten later klonk door ae luidspreker de humoristische medede ling. dat het alarmsignaal kon worden opgeheven en alles weer veilig was. Het publiek kon nu rustig naar huis terug keren. Dat was het einde van een voet balschandaal. dat een zware smet heeft geworpen op dit tournooi, dat de om standigheden in aanmerking genomen, tot nu toe een sportief verloop heeft gehad. Veel invallers De geblesseerde Puskas speelde by Hongarije niet mee en in plaats van de uitstekende midvoor Palotas op te stellen, bekend uit het Olympisch tournooi. hadden de Hongaarse lei ders besloten om linksbuiten Czibor op de binnenplaats te zetten met naast hem Toth 2. terwijl als linksbuiten Toth 1, zün broer, fungeerde. Grnsits werd als aanvoerder aangewezen. In de ploeg van Brazilië bleken meer spelers te zijn vervangen. Balthazar, de midvoor. gewond in de ontmoe ting tegen Zuidslavië, was gerempla ceerd door Da Luz. meer bekend on der zijn voetbalnaam Indio, een stier van een vent, die als een tank heeft geprobeerd, de Hongaarse defensie te doorbreken en daarbij telkenmale stuitte op stopper Lorant, ook geen lieve jongen. Integendeel. Lorant heeft, vooral in de eerste helft, ruw gespeeld en even als in de beruchte ontmoeting tegen Oostenrijk te Wenen, ontsierde hjj ziin spel met ontoelaatbare grofheden Didi was naar de linksbinnenplaats verhuisd en in plaats van Rodrigues, ook al ge blesseerd in de ontmoeting tegen de Zuidslaven. stond de snelle, maar niet constant spelende Maurinho opgesteld Verder had naast de fenomenale rechts buiten Julinho, een zwaargewicht met een snelheid van een 100 meter loper. Umberto. met Indio de „zware jongens" van het Braziliaanse elftal, een plaats gekregen. Umberto en Indio zijn er vol komen in geslaagd de goede naam, welke Brazilië als voetbalnatie in Europa had, in deze wedstrijd te verspelen. Het begon met een overwicht van de Hongaren, die zelfbewust de lakens uit deelden Nerveus en onzeker trachtte de Braziliaanse verdediging de steeds aan stormende Hongaren terug te wijzen, maar slechts ten koste van enkele hoek schoppen konden de Zuid-Amerikanen doelpunten voorkomen. Na de tweede corner ontstond er een ouderwetse schermutseling, van zeker wel 15 spelers in het Braziliaanse strafschopgebied, tot Hidegkuti in het gewirwar lukraak inschoot en de bal via de paal in het net terecht kwam: 1—0. En nadat een hoekschop, door Julinho genomen, de enige Braziliaan die van het begin af zijn normale spel ont plooide. was weggewerkt, plaatste Toth 2 het leder schuin voor doel. waar de prachtig anticiperende Kocsis vijf pas sen naar voren deed. het leder op het hoofd nam en doelman Castilho geen schijn van kans gaf. Dit tweede doelpunt, in de achtste mi nuut van de wedstrijd gescoord, bracht de Brazilianen nog meer van de wijs. En de Hongaren konden voorlopig hun nauwkeurig positiespel blijven demon streren. waarbij de grote verrassing al tijd weer was. dat de bal juist werd gespeeld naar een teamgenoot, die er oppervlakkig gezien het minste voor in aanmerking kwam. Dit briljante samen spel, waarbij de bal het werk deed. werd toch niet zo fijntjes uitgevoerd als wij van de Hongaren de laatste jaren ge wend zijn. D; oorzaak was niet moeilijk te vinden. Dirigent Puskas, de man met de leidersgavcn. de spieler die zijn teamgenoten alleen al door zijn aanwe zigheid kon opzwepien tot een onnoem lijk hoog niveau, werd gemist. Puskas, de inspirerende ziel van de voorhoede, zat langs de lijn en volgde met een ver beten gezicht het spel van ziin landge noten. Lorant kreeg het in die periode iets te kwaad met midvoor Indio en wij zagen de Hongaar zijn vinger dieigend opsteken tegen de Zuid-Amerikaan, alsof hp wilde zeggen: „Mannetje, als jij zo doorgaat, kryg ik je nog wel'-- I Inmiddels viel de regen zachtjes neer uit de loodgrijze hemel, waardoor de Brazilianen, die gewend zijn op droge, I harde velden te spelen, werden gehan dicapt. Deze tegenslag inspireerde her. evenwel tot aanvallen, welke gekenmerkt I werden door snelheid en doorzettings- kracht Als een aanval werd afgeslagen tiokken alle Brazilianen met uitzonde ring van hun midvoor en de buitenspe lers zich terug Als een harmonica scho ven de drie spelers van de midden- linie en de beide binnenvoorwaartsen over het veld, naar het Hongaarse doel bij een eigen aanval, naar het eigen doel, als de tegenstanders de bal had den. Toch bleven de Hongaren met hun nauwkeurig samenspiel in de meerder heid en bij de vierde hoekschop op het doel van Castilho schoot Czibor rake lings over. Het was Jammer dat Josef Toth. de rechtsbuiten, zonder dat iemand schuld trof een beenspierblessure op liep, waardoor hij vier minuten voor de rust het veld moest verlaten. De tweede helft is voor deze hinkende man een marteling geworden. Na de rust begon het harder te regenen. Didi was zo verstandig in het veld andere schoenen aan te trekken, want het was voor hem en zün team genoten zeer moeilijk zich op het gladde veld, waarop de natte bal ver raderlijk doorschoot, staande Ie hou den. Aanvankelük oefenden de Brazi lianen een lichte druk uit op het Hon gaarse doel. maar bil een gevaar lijke aanval van de uit vier man be staande voorhoede der wijnrode hem den, maakte spil Pinhiero hands op een meter afstand van de doelverde- diger. Wederom was Ellis onverbid- delük in zijn beslissing, Lantos ver grootte de voorsprong van de Hon garen tot 3—1. Het spiel nam steeds grovere vormen aan, waardoor Ellis helaas gedwongen was de wedstrijd stuk te fluiten. Um berto had het weer eens te kwaad met Lorant en in de 20ste minuut loste het voetbalgenie Julinho een schuin effect vol schot, waar Grositz tevergeefs naar greep, een prachtig doelpunt, waarover het publiek zeer enthousiast was. En terecht: 3—2. Vechtpartij De druk op het Hongaarse doel werd nu voortdurend heviger. De eigenlijk met tien man spielende ploeg had de grootste moeite zich de met dash, snel heid. kracht en doorzettingsvermogen spelende Brazilianen letterliik en figuur lijk van het lijf te houden. De spanning ln het veld bereikte een hoogtepunt, toen Nil ton Santos en aanvoerder Kocsis, die altijd bekend heeft gestaan als een uitermate kalm en rustige speler, met elkaar aan het vechten waren. De Hongaar zou de Braziliaan opzet telijk hebben getrapt, de Braziliaan gaf zijn tegenstander een ojadoffer, een bokskampioen waardig en de laatste stond reeds gereed om Santos een rechtse op de kaak terug te geven. Maar op dat moment greep Ellis in enverwees beide spielers naar de kleedkamer, de enige goede beslissing, welke hü had kunnen nemen. Toen moesten er nog 19 minuten worden ge speeld. Tien minuten voor het einde schoot Didi tegen de paal, de terug springende bal werd door Maurinho opnieuw ingeschoten en wederom ketste het leder, ver buiten het bereik van Grositz tegen de paal Maar ditmaal vloog het effectvolle schot naast. In het verdere gedeelte van de ontmoeting bleven de Brazilianen zware druk op het Hongaarse doel uitoefenen, maar het doelpunt kwam juist van de andere kant. toen een tactisch boogballetje voor het Braziliaanse doel werd geplaatst, dat met een afgemeten hoofdbeweging door Czibor in het net werd gedepo neerd. Toen waren er nog maar enkele minuten te spelen, de Hongaren hadden een veilige 4—2 voorsprong, de Brazi lianen speelden een verloren wedstrijd Wat er in de resterende tiid aan „vuil spel" is gedemonstreerd, voornamelijk van de zijde van de Brazilianen, daar- Feest in de Lichtstad DOS in beslissende wedstrijd met 3 1 geslagen Dc Nederlandse Beroeps Voetbal Bond is de afgelopen week in het Door ..n 3-1 z*ge op DOS is Eindhoven voelbalkompio.n van innd lome„ Nederland geworden. Vijl minuien voor hel einde van deze beslissende 0(J1 kamp scoorde Van Melis zijn derde doelpunt en toen was het de Prof.-voetbal ook in onze stad? (Van onze sportredacteur) Utrechtse Kanaries wel duidelijk dat er geen redden meer aan was. Eindhoven heeft in deze zo snel afgewerkte kampioenscompetitie voetbal gespeeld, dat men in ons land niet veel meer ziet: snel, beheerst de bal goed laag houdend en doortastend. En bovendien was er een verdediging, die zich strikt hield aan de consequenties van het stop- perspil-systeem: bij de man blijven als het nodig is. Dat was juist in de wedstrijd tegen Melis en Louwers eigenlijk alleen in de DOS doorslaggevend. De Eindhovense aanval en de rest moest terug om Van verdediging heeft de rappe DOS'ers Tuyl en zün makkers assistentie te ver- ■>*--->- lenen. Het was in deze periode een kwartier in de tweede helft toen Temmink weer zo'n aanval opbouwde, de bal ging op de millimeter nauwkeurig door de Eindhovense verdediging heen. Van der Linden gaf een tikje naar Lammers, die op zün beurt de geheel VTüstaande Flap van een prima pass Penalty Inderdaad. Lorant rloerde in de 18e minuut Indio. die met een prachtige solorcn de Hongaarse verdediging te snel was afgeweest, op grove wijze. Scheidsrechter Ellis, die niet ver van het strafschopgebied had gestaan, en het gebeurde duidelijk had gezien, wees onverbiddelijk naar de witie stip, een strafschop. Djalma Santos, de rechtsback gaf doelman Grositz geen kans. 21. praktisch geen kans gegeven. Steeds lie pen de Utrechtenaren vast op die goede dekking en steeds weer konden dan de Eindhovenaren met hun eigen spel. dat weer geheel gebaseerd was op tempo en snel van plaats verwisselen, ten aan val trekken. Dat leverde binnen het eerste kwartier al twee doelpunten op. die door Van Melis in uitzonderlük goede conditie werden gemaakt. Éérst na 12 minuten met een schuiver en in doordrukken, r de 14e minuut met een strakke kopbal. Daar stelde DOS alleen wat onzuivere aanvallen tegenover, die door Temmink, de architect van de DOS-ploeg. werden opgebouwd, maar noch bü Luyten. Lam mers, Van der Linden of Flap een goede afwerking vonden. Dat zou na de rust iets beter gaan, want toen heeft DOS zich tot ongeveer 20 minuten van die aanhoudende druk los kunnen maken en moest Eindhoven alle zeilen bü zetten. Toen waren Van Het eerste doelpunt van Eind hoven: v.l.n.r. Kraay (DOS), de ge slagen doelman Van Baggum en Westbroek (DOS). Achter de DOS- doelman is nog juist zichtbaar Van Melis, die alle Eindhoven-doelpun ten voor zijn rekening nam. Voetbal in topklas KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND DWSPSV 2—2 EindhovenDOS 3—1 (Eindhoven kampioen) Eindhoven 6 3 2 1 8 13—9 DOS 6 2 2 2 6 10—11 PSV 6 2 1 3 5 12—12 DWS 6 1 3 2 5 13—16 PROMOTIE NAAR le KLASSE Groep B Helmondia— DFC 1—4 (DFC promoveert) DFC 4 3 0 1 6 8—3 Helmondia 4 2 1 1 5 8—7 Baronie 4 0 1 3 1 2—8 Groep C Veendam—Zwartemeer 2—1 (Veendam promoveert) Veendam 3 3 0 0 6 9—5 Velocitas 3 1 0 2 2 7—6 Zwartemorr 4 1 0 3 2 8—13 Groep D Kimbria—WVC 6—3 Klmbria 3 2 1 5 11—6 K er trade 3 2 0 1 4 8—3 WVC 4 0 1 3 1 7—17 i kreeg daar de kans niet meer toe, want meteen nam Eind hoven het spel weer in handen en dank zü tal van uitstekende reddingen van doelman Van Baggem duurde het tot vijf minuten voor het einde voor Van Melis aan zyn derde doelpunt toe was en het kampioenschap van Eindhoven een feit was. Zo behaalde Eindhoven ln dit week einde haar tweede titel, want door een 5—2 overwinning op DWS 2 werden de Eindhovense reserves Zaterdagavond kampioen van Nederland van de reserve i eerste klasse, hetgeen bij elkaar de be- v^raeaigen. volking van de lichtstad wel voldoende Over een terrein heeft men in i2!°dir£ I toBonstollm, .oio ondoro plooUon zettenI nog niet de beschikking, maar het wat Leidenaars uiterst nieuwsgierig lullen zijn hoe het staat met de plannen om ook in onze stad tot de oprichting van een beroepsvoetbalclub te komen. Wij hebben contact gezocht met enige leden van het organisatie comité en hoewel zij ons geen concrete gegevens mochten verstrekken het bestuur van de NBVB heeft op straffe van royement een publicatie-verbod opgelegd hebben wij ons toch wel een indruk kunnen vormen van de stand van zaken. Er hebben zich, zo vertelde men ons, zeer veel prominente Leidse spelers gemeld, maar met geen van hen heeft de in oprichting zijnde beroepsvoetbal club Leiden" tot op heden een con tract afgesloten. Uit die spelers zul len, althans zo zijn de plannen, de bes ten geselecteerd worden, terwijl ver der eerste klassers zullen worden aan getrokken om te komen tot de forma tie van een elftal, dot krachtig genoeg is om zich met een behoorlijke kans op succes, tegen andere ploegen te Lcitls succes in Roosendaal Albert v. cl. Linden Nederlands kampioen 25 kilometer Onze stadgenoot Albert van der Linden (Holland) heeft gisteren te Roosen daal het Nederlands kampioenschap 25 kilometer hardlopen behaald. De oran jebroek zegevierde in de tijd van 1 uur 28 min. en 14.8 sec. Zonder aan het succes van onze stadgenoot afbreuk te willen doen. zü toch vermeld, dat zün grote concurrent Janus van der Zande. niet van de party was. Deze nam in overleg met de XTC van de KNAU deel aan het 35 km-kampioenschap van België te Brussel, welke race door de kleine man uit Halsteren gewonnen werd in de tyd van 2 uur 2 min. 32 sec. In de wedstrijd te Roosendaal vormde en met 200 meter voorsprong ging hii zich onmiddellijk na de start een kop- als eerste door de finish, groep, bestaande uit Van der Linden. n- Besters. Smit. Bleeker en Van Gtnkel. uitslag luidt. Na 12 kilometer kwam er verandering 1. en kampioen van Nederland Van m de situatie. Bleeker ging toen alleen der Linden (Holland. Leiden) 1 uur 28 voorop, op 30 meter gevolgd door Van min. 14 8 sec; 2. Besters (Olvmpia '47 der Linden en op 60 meter door Besters. I Halsteren i 1.28.41.8; 3. Van Glnkei I Drie kilometer verder nam Van der Lin- I (GAC. Hilversum! 1 30 26 2' 4 Bleeker den na een tussensprint de leiding -ver. (Olympus. Alkmaari 1 30 27 4; 5 Chris Besters was met hem meegegaan en j van der Zande (Olympia '47. Halsteren) beiden trokken er daarop tussenuit. Eén 1.31.11.3; 6. Smit (AAC, Amsterdam) Siii?SHer.»ïïor» eindstreep liep de 131.48: 7 Geeroms (Daventria, Deven- Holland-athleet van zijn concurrent weg I ter) 1.32.20. omtrent hebben wij reeds het een en ander gezegd Zij nog vermeld, dat Umberto. de tweede speler is geweest van de Brazi lianen. die door scheidsrechter Ellis van het veld werd gezonden, enkele minuten voor het einde. Na afloop hebben beide landen bij de Fifa geprotesteerd. organisatie-comité hoopt in deze op de medewerking van het gemeentebe stuur en heelt he oog gericht op het sportpark Leidse Hout. Financieel stoid men er aanvanke lijk uitstekend voor een aardig kapi taaltje was ten gunste van de vereni ging op de bank gestort maar sinds een week is de NBVB eisen gaan stel len en moet elke vereniging de be schikking hebben over S0.000 gulden, waardoor de salarissen van de spelers voor twee jaar, ongeacht de te ont vangen recettes, gegarandeerd zijn. Dit bedrag bezit de beroepsclub .Leiden" niet, maar men hoopt die halve ton" toch bijeen te krijgen, door o.a. industriëlen en particulieren, zoals ook elders in het land gebeurd is, voor het semi-professionalisme te interesseren. Men heeft nog een kleine maand de tijd om deze zaken in orde te brengen en onze zegsmannen vertelden ons, dat het geheel aan de steun van het Leidse publiek zal liggen, of een Leids elftal aan de 3 September o.s. aanvangende competitie van de Nederlandse Be roeps Voetbal Bond zal deelnemen. Sijbers prof De rechtsbuiten van VW, Sübers. heeft als lid van de Venlose eerste klasser bedankt en Is in contact ge treden met de Nederlandse Beroeps Voetbalbond. Een moment uit de wedstrijd Hon- garije-Brazilië. De Zuid-Ameri kaanse doelman heeft zich met een wanhoopssprong voor de voeten van een Hongaars aanvaller geworpen en weet daarmee een doelpunt te voorkomen. Telegrafisch overgebrachte foto Albert van der. Linden

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3