Gezien sociaal-economische toestand van Nederland, defensie-inspanning lioge kant met aan 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 24 Juni 1954 Tweede Blad No. 28251 Leden P.E.N.-congres in Stadhuis en Minerva Na de erepromoties in de Pieterskerk werden de honderden deelnemers aan het PEN.-congres waaronder de drie Jonge doctoren, benevens vele vertegen woordigers van de Universitaire ge meenschap ontvangen op het gemeen tehuis. waar burgemeester Jhr mr F H van Kinschot zijn gasten toesprak Daarbij merkte de burgemeester op. dat er uit het oogpunt van geestelijke in stelling een sterke verwantschap bestaat tussen de stad Leiden, de Leldse Uni versiteit en het PEN-congres. De plicht Immers van de PEN-clubleden ls het bestrijden van iedere vorm van onder drukking van de vrijheid van het woord. Spreker herinnerde aan de spreuken Haec Liberia ts Ergo en Praesldium Ll- bertatis. waaruit de strijd voor de gees telijke vrijheid van Leiden en de Uni versiteit zo duidelijk spreekt. De thans verleende eredoctoraten zijn dus wel zeer op hun plaats, want naast een grote verdienste als literator in de beperkte zin des woords hebben deze eredoctoren zich op het breder beroepsterrein in de zin van de strijd om de geestelijke vrij heid bijzondere verdiensten verworven. Namens het gemeentebestuur wenste spreker de doctoren geluk met de hen toegevallen onderscheiding. Charles Morgan, de president van de Internationale federatie van PEN-clubs, dankte met een kort woord voor dé gastvrije ontvangst, welke door de le den van het congres als een eerbewijs wordt aangevoeld. Na de ontvangst op het Stadhuis werd een diner aangeboden door enkele dag en weekbladen in de door de studenten afgestane grote zaal van Sociëteit Mi nerva. Oud-minister mr In 't Veld fun geerde daarbij als tafelpresident. De drie met de cappa getooide ere-docioren en rector magnificus in de Pieterskerk. Van links naar echts: Jean Schlumberger. Edgar M. Forstcr, Victor E. van Vriesland Leidse eredoctoren door Koningin ontvangen De gisteren gepromoveerde Leidse erc-doctorcn Schlum berger. Forsler en Van Vries land. zijn heden omstreeks lid middaguur op Paleis Soestdijk door Koningin Juliana ontvan- gen. Prof. dr Minderaa tooit Victor E. van Vriesland met de purperen doc- torscappa. Benelux-ministersbespreking In het kader van de politieke consul taties, die geregeld worden gehouden tussen de Benelux-landen, zijn de drie ministers van Buitenlandse Zaken giste ren te Luxemburg bijeengekomen ter informele uitwisseling van gezichtspun ten betreffende de algemene politieke toestand en in het bijzonder met betrek king tot de vooruitzichten omtrent de ratificatie der Europese Defensie Ge meenschap. Registratie van huisdieren 28 JUNI INZET DER ACTIE „Lieve mensen, wjj hebben twee wen sen: laat ons registreren, en geef 't nummer in ons oor, aan deze Stichting door." Dit rijmpje ongeveer zal deze week aan winkelruiten in het gehele land verschijnen op een aanplakbil- jetje waarop een hond cn een kat staan afgebeeld. Het is de eerste openbare daad van de Stichting Registratie Nederlandse huisdieren, een sinds Maart j.l. bestaan de niet-commerciële organisatie die zich ten doel stelt alle honden en katten in Nederland door een stempel in het oor herkenbaar te maken en te registreren (zodat zij nooit verloren behoeven te gerakem. voor de eigenaars van aldus geregistreerde dieren een adviserend maandblad uit te geven en waar nodig hulp te verlenen aan steun behoevende dieren. In vele plaatsen van ons land worden consulaten gevestigd. De centrale (landelijke) kartotheek wordt in Amster dam gestationneerd. 250 Propagandisten zullen op 28 Juni een huis-aan-huis actie door het gehele land inzetten. Zij zullen naar schatting drie maanden nodig hebben voor het verwerken van de eerste aanmeldingsgolf. De kosten van registratie bedragen f.1— per inschrij- vin. en een jaarcontributie van f 1 voor het eerste, f. 0.75 voor elk volgend dier. Wie vrij is van hondenbelasting kan zfjn dier eventueel vrij laten registreren, evenals eigenaars van blin dengeleidehonden. Uit eventuele baten van de Stichtin: zal steun aan allerlei dieren worden bekostigd, zoals bescherming van en asyl voor zwervende dieren Ieder jaa Bevordering van de arbeidsbeweeglijkheid 11 egneinen van overschotten door verplaatsing Zoals bekend is er In ons land in een aantal gebieden en beroepen een tekort aan arbeidskrachten, terwijl elders en in andere beroepen ovei schotten zijn. De overschotten kunnen worden opgeheven door verplaatsing of door overgang naar een ander be roep. Dit bleek met de bestaande re- menu? Welk rty/é, ëtUis te gelingen erhier slechts in beperkte mate mogelijk. Vandaar dat er nog steeds in bepaalde plaatsen of beroe pen overschotten bestaan en er an derzijds een aantal arbeiders op door de overheid gesubsidieerde aanvul lende werligclegenheidobjecten werk zaam ls. De dringende tekorten van het hui dige ogenblik hebben de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan leiding gegeven een aantal bijzondere voorzieningen te treffen, waardoor de verplaatsing, !n het bijzonder van de oversohotgebieden uit, alsmede de scho ling worden bevorderd. Over deze maatregelen, die onlangs in de Tweede Kamer reeds aan de orde zijn geweest, is diepgaand overleg ge pleegd met de Stichting van den Ar beid. de Stichting voor ae Landbouw en de Raad van Vakcentralen. Het is de bedoeling, dat met hulp van de arbeidsbureau's de daarvoor in aan merking komende arbeiders, die op de gesubsidieerde objecten van aanvullende werkgelegenheid, met uitzondering van de aannemers-objecten, werkzaam zijn nn de ovei schotgebieden van 30 jaar en jonger; in de over.ge delen van het land 35 jaar en jongen de gelegenheid krij gen. met behulp van deze regelingen de arbeid op deze objecten te verwisselen met passende arbeid in het vrije bedrijf De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verwacht, dal de be doelde arbeiders voor 12 Juli a.s. de geboden kans om in het vrije bedrijf aan het werk te gaan. zullen hebben aangegrepen. Zou dit onverhoopt niet het geval zijn. dan zullen deze catego rieën van arbeiders voorlopig worden uitgesloten van tewerkstelling op aan vullende vverkgelegenhcidsobjecten. De Arbeidsbureau's hebben opdracht bij de werkgevers nog eens extra na te gaan hoe groot hun personeelsbehoef ten zijn. omdat de overtuiging heerst, dat wegens het geringe aanbod van de laatste lijd de plaatsingsmogelijkhe den niet ten volle zijn geregistreerd. Minister Staf in Tweede Kanier: Benelux afkerig van su rroga at-E.D.G. Verdediging van N.O.-Nederland nog niet mogelijk (Kon onze parlementaire redacteur) De belangrijke verklaring van minister Staf, dat een eventueel militaire combinatie van de Benelux-landen en West-Duitstand ter vervanging van de E.D.G. niet in overweging kan worden genomen is door de Tweede Kamer mei instemming ontvangen. Dat het tot een zodanige combinatie niet zal kunnen komen is nog versterkt door de overeenstemming, welke, naar minister Staf meedeelde, tussen de Beneluxlanden ter zake is verkregen. Komt de E.D.G. niet tot stand, dan zal naar een andere oplossing moeten worden gezocht, maar daartoe zal een bespreking in N.A.T.O.-verband nodig zijn. Met deze verklaring heeft minister Staf een onmiskenbaar duidelijk antwoord gegeven op mogelijke Amerikaanse sugtftsties. De tweede belangrijke verklaring van minister Staf had betrekking op de Ame rikaanse hulp, waaromtrent doordeaan- vaaiding van het Richard-amer.dement onzekerheid is ontstaan. In Washington is te verstaan gegeven, dat de Benelux- landen door dit amendement met wor den getroffen Dit is in overeenstemming met de verklaring, dat de hulpverlening onvoorwaardelijk is. Uitvoerig is minister Staf ingegaan op de discussie over de strategische positie en de daarmee samenhangende proble- De strategische positie van Nederland is als een N A T O-belang erkend Het is met uitsluitend een Engels belang, zo zei dc minister in antwoord op de op merkingen van de heer Fens, maar de verdediging van Nederland is een alge meen belang van de NATO Maar men heeft niet over zoveel troe pen de beschikking, dat deze van elders kunnen worden onttrokken Zolang Duitsland niet in de West-Europese verdediging is opgenomen kan er van eer. „forward strategy" nog geen sprake zijn De verdediging van de centrale sector wordt als één geheel gezien en dat betekent dus. dai ook N O Neder land binnen deze centrale sector valt Maar het is niet mogelijk thans het ge hele land te dekken „Wü kunnen", aldus minister Staf, „niet meer versterking voor de ver dediging verlangen, wanneer Duits land echter is ingeschakeld, is deze verdediging wel verzekerd. Op dit ogenblik is alleen een verdediging langs de IJssel. en de versterking van die linie kan zo worden opgevoerd.dat zij zeker geen zwakke schakel zal zijn. Zijn er dus geen troepen beschikbaar voor de verdediging van geheel Neder land. de Noordelijke flank zal worden gedekt door de Marine en de Lucht macht. Het ligt niet in de bedoeling, in geval van oorlog het Noord-Oosten te evacueren". Geen herziening 5-divisie-plan De vraag of onder invloed van de voortschrijdende mechanisatie enerzijds en de uitwerking van de new look in Amerika tot een herziening van het vijf- divisieplan moet worden overgegaan, gaf de minister aanleiding op te merken, dat voor een dergelijke correctie geen aanleiding bestaat Er zijn ontwikkelin gen in nict-Nato-landen die wijzen op een grotere doeltreffendheid, maar ge'.et op de internationale ontwikkeling kan in de Defensienota worden verklaard, dat een crisis niet waarschijnlijk is De rol van dc grondtroepen blijft en Nalo-- deskundigen staan op het standpunt.dat moet worden voortgegaan met de op bouw. gepaard aan eer. geleidelijke aan passing aan nieuwe xindingcn Het is niet zo. dat een moderne infanterie divisie onbruikbaar is Haar verplaats baarheid en beweeglijkheid is groot en snel; het is geen voetvolk. MinisterStaf voegde daar aan toe, dat er voor nieuwe eenheden nog geen gevestigd oordeel bestaat Oefeningen zullen moeten be palen. hoe de inrichting zal moeten zijn Luchtmacht: internationaal Wanneer de new look waaraan men overigens geen al te zwaarwichtige be tekenis moet hechten het accent ver legt naar de Luchtmacht, dan heeft dit alleen betrekking op de strategische luchtmacht van de Nato In dat licht moet ook verklaard worden de opvat ting. dat de Luchtmacht van de Nato mei sterk genoeg is De minister zette uiteen, dat de problemen van de Lucht macht beter in internationaal verband kunnen worden opgelost en dat Neder land bij de verdediging van de lucht niet zal worden achtergesteld Nederland vormt één geheel met de Belgische en Engelse tactische luchtmacht Tot einde 1957 zal onze taak er in beslaan de kwa liteit van de Luchtmacht zoveel moge lijk op te voeren. Er zijn nog geen nachtjageis besteld, het personeel is in opleiding Eind Oc tober komen de Amerikaanse Sabres Zij zullen op een Nederlands vliegveld worden gestationneerd onder Nederlands commando De vliegtuigen van het type S 14 komen eind 1955. begin 1956 De Luchtwachtposten zijn voor gereed en van de Luchtwacht-cer.tra zijn er twee gereed, drie bijna gereed cn drie in voorbereiding. Er zijn geen geleide pro- jeclielen beschikbaar. Minister Staf weersprak de opvatting, dat de territoriale verdediging in het gedrang zou komer.. of zou worden ver waarloosd Evenmin kon hij toegeven, dat de gevaren worden onderschat Er wordt wel rekening gehouden met de mogelijkheid van grootscheepse lucht landingen, maar men mag niet vergelen, dat Nederland niet het enige aanvals doel is De zeer realistische oefening van November 1953 heeft aangetoond, dat luchtlandingen met de aanwezige mid delen kunnen worden opgevangen Hij wees er verder op. dat het veld leger opereert op een diep front en dat er aan de verdediging van het achter land grote aandacht wordt geschonken Wij slapen niet voor de dief in de nacht Wat in dit verband de positie van de Nationale Reserve betreft, zij is bestemd voor statische bescherming, maar de be windsman moest toegever., dat de situatie nog niet bevredigend is. Binnenkort zal over de organisatie eer. beslissing wor den genomen Sprekende over de kwestie Poly- r.orm heeft minister Staf gezegd, dat de order van rond 4 millioen gulden (voor 1010 aanhangwagens van 'i ton en 2154 aanhangwagens van 1 ton) aan de Polynorm is gegeven, omdat zü de laagste inschrijfster was. Aangezien Polynorm zich als gegadigde had ge meld. zij over de apparatuur beschikte en aan de technische voorwaarden voldeed mocht geen discriminatie wor den toegepast. De situatie bij dc personeelsbezetting eer. der moeilijkste problemen bij de opbouw kan de minister, wat betreft de aanwerving van beroepspersoneel niet onbevredigend Verkorting diensttijd Minister Staf deelde mede, dat het Kabinet reeds in November 1953 in principe een beslissing had genomen over dc verkorting van de diensttijd, maar dat pas na overleg in de Nato- Raad tot wüziging zou worden over gegaan. De parate sterkte wordt daar door wel enigermate verzwakt, maar de gevonden oplossing: twee maanden op eigen verzoek eerder met klein verlof, werd aanvaardbaar geacht. De diensttyd blijft dus in principe 20 maanden, maar een verzoek om klein verlof na 18 maanden zal altyd wor den toegestaan. Los van deze verkorting staat dc verlenging van dc herhalingsoefenin gen. Zij zou cok moeten worden inge voerd. wanneer de diensttijd niet zou zün verkort. Voorspel begrotingsdebat Het is tijdens dit debat duidelijk ge worden. dat er bij de KVP twijfel over bestaat, of de defensie-inspanning, welke wij ons moeten getroosten past in hel geheel van onze sociaal-economische positie De vraag weegt blijkbaar zo zwaar, dat prof Romme zelf een deel van de taak zijner militaire experts Fens en Visch overnam. Langs een om weg, via de vraag, of, wanneer Engeland en Amerika de opbouw hebben getem poriseerd, er voor Nederland geen aan leiding was geweest hetzelfde te doen. wierp hij de mogelijkheid op. de naar schatting f.500 rrillioen. welke in 1957 niet zullen zijn besleed, vast ovei hevelen naar 1958 De heer Vermeer (Arb.) heeft tijdens de replieken uiting gegeven aan zijn verontrusting over hel feit, dat prof Romme op deze wijze bezig was, door het uitspelen van de sociaal-economische positie van Nederland tegenover de defensie-inspanning, eer, nieuw politiek probleem te creëren Hij zag daarin een poging van de KVP om de defensie- inspanning op te offeren aan de neiging tot belasting-verlaging, dit is uitermate gevaarlijk, was zijn oordeel. Prof Rom me wees deze verondeistelling van de hand. Aanvaardend de opvatting, dat er een muur moet worden gebouwd, om het land sociaal economisch gezond te hou den. voegde hij er aan toe. dat om de muur te bouwer, de bouwers gezond moeten zun en blijven Hij wreef de heer Vermeer overijver aan, maar verzuimde daarna niet tot de minister te zeggen: „gij hebt gevraagd om critiek en steun. In beide zaken heeft mijn fractie zich niet onbetuigd gelaten Wij zullen u die steun niet onthouden onder voorwaarde, dat onze overtuiging dat aan de Defensie de juiste plaats in net geheel van onze nationale economie wordt toebedeeld wordt versterkt Daar aan heeft het debat over de defensie nota weliswaar geen afbreuk gedaan, maar er evenmin een steen toe bijge dragen" Minister Staf heeft daarop geant woord: „gezien de sociaal-economische toestand van Nederland is onze defen sie-inspanning niet aan de hoge kant. Gezien het grote belang, dat er mede gemoeid is, is zü zelfs aan de lage kant. Met deze uitingen zijn, naar het zich laat aanzien, de verkenningsposten bezet voor het begrotingsdebat van dit najaar. Het stramien voor dit debat of voor latere operaties tekent zich al vaag af. Minister Staf heeft te ver staan gegex en. dat overheveling van de f. 500 millioen naar 1958 niet moge- IUk is. Mant ook die f.500 millioen staan alleen nog maar op papier: zü zijn nog voor geen cent geautoriseerd. Afgezien daarvan ls de minister dieper Ingegaan op de vraag van de tempari- spto Is dit hier ook geb°u-d, wilde p-of Romme weten en toen de m.nister knikte, vond hij dit een belangwekkend Als oversohotgebieden zfjn in dezen aangewezen de rayons van de Arbeids bureau's Marum, Stadskanaal. Veen- dam en Winschoten. Buitenpost. Dok- kum, Drachten, Heerenveen, Ooster- wolde en Weststelllngwerf, Assen, Bor ger, Coevorden, Emmen en Hoogeveen, Hardenberg en Ommen. Bergh en Nij megen; Cuyk. Et ten. 's-Hertogenbosch en Oss; Bergen (L) en Gennep. Ten behoeve van bovenvermelde ar beiders kan. voor zover zij in deze over- schotgebteden woonachtig zijn en Dui ten de eigen woonplaats kunnen gaan werken, van Rijkswege een bijdrage in reis- en verblijfkosten worden verstrekt. Is dagelijks heen-en-weer-reizen mo gelijk dan beperkt deze bijdrage zich tot een aandeel :n de reiskosten. Is. ge zien de afstand of de vervoersmogelijk heden. dagelijks heen-en-weer-reizen niet mogelijk, dan vallen de pensionkos ten en de reiskosten voor gezinsbezoek .gehuwden éénmaal per week. onge- huwden éénmaal per veertien dagen) onder de regeling. Tot 1 October a.s. betaalt het Rijk 2/3 van deze kostrn (voor pensionkos ten ten hoogste 2/3 van f. 20 per week) op voorwaarde, dat de werkgever 1/3 betaalt. Indien in C-A.O. of binden de loonregeling is vastgelegd of in dien het anderszins gebruikelijk is. dat deze vergoedingen in haar geheel ten laste van de werkgever komen, is bo- venstaande regeling uiteraard niet van toepassing. Verplaatsing van arbeidskrachten heeft echter eerst blijvend resultaat, wanneer deze gepaard gaat met ver huizing. Teneinde deze verhuizing mo- I gelijk te maken zijn en worden aan I daarvoor ln aanmerking komende ge meenten speciale woningcontingenten verstrekt, onder de uitdrukkelijke voor- 1 waarde, dat deze zullen worden toege- I wezen aan arbeidersgezinnen, die uit de overschotgebieden zijn aangetrokken i Betroffen bovenstaande maatregelen I de bevordering van het werken buiten de woonplaats, het overgaan naar een ander beroep wordt bevorderd door de Rijksscholing van volwassenen op de i Rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling. Teneinde deze op ruimer schaal toepas sing te doen vinden heeft minister Suur- hoff besloten de loondervingsvergoeding welke de cursisten ontvangen, met 20'e te verhogen voor 23-jarigen en ouderen, terwijl voor jongeren een geringere ver hoging is vastgesteld. Deze verhogmzen gelden niet alleen voor de overschotge bieden, maar voor het gehele land, en gaan in op Donderdag 24 Juni. Europese textieldrukkers: „Schaf invoerrechten af" Eendrachtig hebben textieldrukkers van acht landen te Scheveningen be sloten tot hun regeringen het ver zoek te richten de Invoerrechten (ge middeld 18 ro> op bedrukte stoffen af te schaffen. Het waren Franse. Duit se. Belgische. Zwitserse. Oostenrijkse. Nederlandse. Italiaanse en Luxemburgse textieldrukkers. te Scheveningen bijeen, die op initiatief van prof. dr J. VVtsse- link. voorzitter van het „Economisch Instituut voor de textielindustrie", dit besluit namen. Engeland had voor deze aanbeveling geen belangstelling. Nederland produceerde in 1953 onge veer 90 millioen meter bedrukte stoffen, waarvan 54 millioen naar tropische stre ken en 9 millioen in Europa werd ver kocht. Bu de in Nederland verkochte 27 millioen meter kwam nog ongeveer 9 millioen meter invoer. Indien bij de aanbevolen regeling het binnenlandse verbruik van eigen productie terugloopt, dan zou anderzijds het verbruik van de Nederlandse productie elders bij minder dessins gelijk kunnen blijven of op kun nen lopen. Bij lagere algemene prijzen immers verwacht men grotere vraag, welke door de bestaande overcapaciteit der Europese drukkerijen zou kunnen worden opgevangen. aspect wy hebben de uitvoering van de plannen vertraagd en toch werd het plafond bereikt Zijn de berekeningen dan fout geweest? .Ja" zei minister Staf gul. „de ramin gen zijn inderdaad fout geweest Wjj hebben wel onze waar geleverd, maar de vloot Ls niet klaar gekomen, de Lucht- machtopbouw moest worden verschoven naar 1955 en hetzelfde geldt voor de Landmacht". Bij de ramingen is uitgegaan van de prijzen van September 1950 Het Korea- aspect heeft deze doorkruist en vertra gingen veroorzaakt Zouden wij de plan nen volledig hebben uitgevoerd, dan zou niet 6 milliard, maar f 6 8 müliard no dig zijn geweest. Dat ging niet. want regering en Parlement wilden de defen sie-inspanning niet overtrekken boven het plafond van zes milliard. De Kamer heeft de Defensie-nota en de nota inzake de verkorting van de dienstplicht voor kennisgeving aangeno men Zij behandelt vandaag het Soda- project Het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Kunst ls voorlopig van de agenda afgevoerd In verband met en tire familie-omstandigheden, di? m.nis ter Cals verhinderden in de Kamer aan wezig te zyn.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3