Drie Leidse eredoctoraten in Pieterskerk uitgereikt Vele leden van P.E.N.-congres bij stijlvolle plechtigheid Voor het eerst de Leidse cappa uitgereikt 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 23 Juni 1954 Tweede Blad No. 28250 SCHLUMBERGER, FORSTER EN VAN VRIESLAND In de Pieterskerk werd hedenmiddag aan drie letter kundigen, de Fransman Jean Schlumberger, de Engelsman Edgar Morgan Forster en de Nederlander Victor Emanuel van Vriesland, het eredoctoraat in de letteren en wijs begeerte van de Leidse Universiteit toegekend. De drie nieuwe eredoctoren (die het tiental in leven zijnde Leidse eredoctoren volmaken) kregen hun waardigheid in tegen woordigheid van zeer vele deelnemers aan het inter nationale P.E.N.-congres, dat deze week in ons land gehouden wordt. Bij deze erepromotie werd voor de eerste maal behalve de bul ook een cappa uitgereikt als uiterlijk teken van de verworven Leidse onderscheiding. De drie hoogleraren, die als promotor optraden, schet sten de verdiensten van de gehuldigden nadat de rector- magnificus het belang van een levende literatuur voor een bloeiende wetenschap in het licht had gesteld. Voor het eerst in de geschiedenis werden niet minder dan drie eredoctoraten in dezelfde faculteit in één plech tigheid uitgereikt. Er bestond niet alleen in de Pieterskerk grote belang stelling, ook buiten bij het voorbijtrekken van de stoet van promovendi en hoogleraren van de Academie naar de kerk via de Kloksteeg. De Pieterskerk, in de na-oorlogse jaren reeds verschillende malen de plaats van belangrijke gebeurtenissen ln de academische wereld, was op een voudige doch aantrekkelijke wijze ver sierd met blauwe delphinium, witte violieren, Jasmijn en enkele palmen. Onder de aanwezigen bij de promotie bevonden zich enige honderden deelne mers van het internationale P.E.N.- congres. de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, vertegen woordigers van vele culturele instellin gen en organisaties en onderdelen van de Universitaire gemeenschap, benevens curatoren en vele hoogleraren van de Leidse Universiteit. Tegen drie uur schreed de stoet van promovendi en hoogleraren, voorafge gaan door de rector magnificus prof. mr J. M. van Bemmelen en de president curator dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, van het Academiegebouw door de Kloksteeg naar de Pieterskerk. Velen sloegen het voorbijtrekken van de kleurige imposante stoet gade. Bij het betreden van de kerk werd door de organist, de med. candidaat H. C Jasperse, muziek van Johan Wage naar ten gehore gebracht. Prof. Dresden huldigde Schlumberger Bijzondere evenwichtigheid door langdurige rijping De Franse schrijver Jean Schlumberger werd als eerste op deze middag verheven tot de waardigheid van doctor honoris causa van de Leidse Univer siteit waarbij als promotor optrad prof. dr S. Dresden, hoogleraar in de Franse letterkunde. Prof Dresden tekende Schlumberger, na een algemene inleidang over de af stand, welke de wetensohap ook in tljds- opzicht- dient te bewaren tor handhaving van de objectiviteit, als iemand dfie er in geslaagd is een eigen visie te behou den op problemen waarvan de strekking uitgaat boven eigen tijd. Schlumberger ontkent het bestaan van een absoluut geluk, doch houdt zich bezig met het tijdelijk en beperkt geluk dat binnen het bereik van de individuele mens ligt en dat met de handen ver overd moet worden onder de dreiging, dat het door het onberekenbare noodlot wordt vernietigd. Deze grenzen van het geluk maken in de viae van Schlumberger tevens de grootheid en de waardigheid ervan uit De romans van Schlumberger tonen het resultaat van een langdurige rij ping. Spreker noemde daarvan enige voorbeelden. Door die rijping is ook een verbazingwekkende evenwichtig heid en zekerheid van oordeel ont staan. gepaard gaande aan een sobere. Begroeting door rector Levende literatuur onmisbaar voor bloeiende wetenschap De rector magnificus van de Univer siteit, prof. mr J. M. van Bemmelen. begroette de buitenlandse gasten na herinnerd te hebben aan het senaats besluit om deze drie ere-doctoraten in de letteren en wijsbegeerte te verlenen mede ter gelegenheid van het Interna tionale P E.N.-congres in ons land. Prof. Van Bemmelen noemde in een toespraak in het Frans de rol, die gesproken en geschreven woord ge speeld hebben in de ontwikkeling van de wetenschap. Aanvankelijk was het gesproken woord het conserverings middel van het menselijk weten schappelijk vermogen, later echter nam het geschreven woord die taak over. De levende en zich stw-ds ont wikkelende wetenschap vereist een levende literatuur, een levende ge schreven taal. Zo gezien dragen de literatoren een belangrijk aandeel bij tot de wetenschapsbeoefening, het voornaamste doel van de academische samenleving Het heeft de Leidse Universiteit dan ook bijzonder verheugd, dat de regering de vestiging van Franse en Engelse leerstoelen mogelijk heeft gemaakt. De keuze, wie van de internationale literatoren die bij het PEN-congres in ons land zouden vertoeven, als blijk van de algemene wetenschappelijke waarde ring voor hun werk met het Leidse ere doctoraat bekroond moesten worden. Is een moeilijke geweest. Degenen, die thans deze eer te beurt valt. moeten be schouwd worden als de priml inter pares die daarmede tevens de eer op zich laden die aan velen hunner collegae mede toebehoort. Zü kunnen bovendien bogen op erkenning van het feit. dat zij naast de literatuur ook de wetenschap op zeer verdienstelijke wijze hebben be oefend. In het Engels voortgaande sprak prof. Van Bemmeien een welkomstwoord tot de Angelsaksische gasten, in het bijzon der tot de heei FÓrster, waarbij hij er de nadmk or> legde dat het steeds een Cappa werd elders reeds eerder uitgereikt Reeds vier jaar geleden werd door de Nederlandse Universiteiten en Hogescholen besloten tot invoe ring van de cappa als uiterlijk teken van de doctorswaardigheld. Het recht om deze c^ppa te dra gen berust niet alleen jij re- doctoren doch ook bij doctoren die op de gewone wijze hun graad ver kregen. Hiermede werd ook de Ne derlandse doctor in staat gesteld, zijn waardigheid op plechtige wijze te tonen en bij te dragen tot het kleurig schouwspel, dat veelal te bewonderen valt bij grote Universi taire plechtigheid in binnen- en buitenland In het buitenland Is het uitreiken van uiterlijke ken tekenen van waardigheid aan doc toren algemeen gebruik. Het Initiatief tot het weer in voeren van de cappa is van Gro ningen uitgegaan. Daar werd' de cappa dan ook reeds in 1951 weer voor het eerst bij een ere-promotie uitgereikt. In utrecht en Nijmegen kende men voordien reeds eigen onderscheidingstekenen, die na het invoeren van de cappa aan de andere Universiteiten gehandhaafd bleven. Karakteristiek van Forster Heldere probleemstelling der menselijke verhoudingen De promotor van de Engelse litterator Edgar Morgan Forster, de buiten gewoon hoogleraar in de Engelse letterkunde prof. dr A. G. H. Bachrach, schetste de veelzijdige verdiensten van Forster op litterair en vooral ooit menselijk gebied. Forsters grote gave voor rake Ironie, en zijn gave om meer te laten lezen dan m woorden geschreven staat In documentaire werken, artikelen, be schouwingen, lezingen en radiovoor drachten heeft Forster gestreden voor vrijheid in de edelste zin des woords, voor waardigheid en zedelijkheid, voor de fundamentele levenswaarden, voor beschaving in de meest directe en meest omvangrijke betekenis van het woord, om daarbij steeds zichzelf te blijven. In deze geest, van strijd voor het goe de met behoud van eigen persoonlijk heid, wilde prof. Bachrach de verle ning van het ere-doctoraat door Lel den aan Forster zien. Spreker eindigde met een herinne ring aan het feit. dat sinds de oprienting tallozen van Angelsaksische oorsprong onder de Leidse alumni geteld werden, zozeer zelfs dat van een academisch vraagstuk gesproken kan worden. Na het uitspreken van de promotie- formule reikte prof. Bachrach aan For ster de bul en de cappa uit. genoegen is, iemand te eren voor zegen rijke arbeid Voor de geèerden staat op de voorgrond de vraag, die Koningin Juliana zich stelde toen zij haar rege rende taak aanvaardde: „Wie ben ik. dat ik dit doen mag? Het antwoord op die vraag is eenvoudig: „omdat ieder een verheugd is. deze hulde te mogen brengen. Niemand verdient werkelijk eer te ontvangen, want niemand heeft zijn eigen capaciteiten geschapen. Maar anderen vinden het prettig, iets bij te dragen tot de resultaten van wat iemand presteert met een open oog vxx>r de be tekenis van zijn daden." Prof. Van Bemmelen was er van over- j tuigd, dat men deze ere-promoties in dit licht zou willen zien en dat elkeen I de vreugde van de senaat zou delen bij de toekenning van deze sporadische we- tenschappelijke onderscheidingen, die tevens een grote wetenschappelijke be-1 tekenis tot achtergrond hebben. In het slot van zijn openingstoespraak herinnerde prof. Van Bemmelen no? aan de historische betekenis van de Pieterskerk voor Leiden en de Leidse I Universiteit Van deze kerk en van de j Leidse Universiteit uit vloeide door de eeuwen heen een stroom van vrijheids- bezieling in velerlei opzicht. Een vrij-1 hpiri*;r»prinnht a riip nnlr rip Minne rinripr. Een van de werken van Schlumberger haalde prof. Dresden aan als voorbeeld, dat deze begaafde Franse schrijver steeds zu'.k een voortreffelijk evenwicht weet te bewaren tussen de aspecten van een probleem, waaruit een rechtvaardig en onpartijdig oordeel voortvloeit Over al in diens werk openbaart zich een geestelijke ru t. welke nooit verzandt in onverschilligheid. Prof Dresden ratte deze karakteris tiek samen in een woord van waarde ring voor de eerlijke openhartigheid die spreekt uit alle onderdelen van het werk van Schlumberger In vogelvlucht doorliep prof Dresden het werk ran de Franse eredoctor, daar bij herinnerend aan de belangrijke pu blicaties tijdens de jongste Franse be zettingsjaren in het nog niet bezette Zuid-Frankrijk. Daaraan verbond spre ker een beschouwing over de belangrijke rol welke Schlumberger heeft gespeeld in de oprichting van de Nouvelle Revue Franqaise. jaren voordien, toen een groep vrienden van de Leidse eredoctor uit bezorgdheid over de toekomst van de Franse cultuur en Westelijke beschaving, weigerde de maatschappij van toen te aanvaarden De NR.F. is daardoor ge worden. mede dank zij Schlumberser. tot een vnje tribune voor alle partijen en scholen. Hieruit kwam een getrouwe spiegel •an de Franse cultuur van deze tijd te voorschijn. Literatuur en tn breder om vang cultuur zijn hierdoor gediend ge weest Toen in 1953 de N.R F. opnieuw ver scheen, werd wederom een beroep op Schlumberger gedaan. Daarin kan niet anders gezien worden dan een bewijs van de jeugd.ge inspirerende gedachten van Schlumberger en dcens verjongende geest, zijn filosofische gedachten en zijn morele conceptie Op grond van deze grote verdiensten voor een belangrijke Europese cultuur, waarvan de weerslag ook in ons land te onderkennen valt, heeft de Leidse Universiteit het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte aan Schlum berger toegekend. Na het uitspreken vam de traditionele formule reikte prof. Dresden de bul aan Schlumberger uit. waarra hij hem als eerste van de Leidse eredoctoren als uiteriijk teken van waardigheid de cappa Prof. Bachrach vestigde reeds in de i aanvang van zijn toespraak de aandacht op het monumentale werk van Forster. d3t onder de titel „A passage to India" gedurende dertig jaren stromen van waardering en stormen van veromwaar-1 diging geoogst heeft en al die tijd een i heldere schets Is gebleven van het pro bleem ener ontmoeting tussen twee wijd uiteenlopende culturen. Door de i omstandigheden heeft dit werk van i Forster ook voor on.- land meer bete- kend dan een boek alleen. De vraag, die j Indiërs zich in de aanvang van het boek stellen, of liet mogelijk is vrienden te zijn met Engelsen, kan overigens het hoofdthema genoemd worden van ai het werk van Forster, althans het cen trale punt van zijn creatieve arbeid. A passage to India Is in de loop der decennia geworden tot een modern klas siek werk. De oorzaak daarvan ligt in het feit. dat de schrijver er op een z?er persoonlijke wijze in is geslaagd, een maatschappelijk en politiek probleem vorm te geven ln de terminologie van de onderling menselijke verhoudingen. Deze vormgeving karakteriseert ook het overige werk van Forster. Het ant woord op het probleem moge in alge mene zin veelal ontweken worden, het probleem zelve wordt gesteld in dui delijke vorm welke een basis voor ei gen oordeel kan zijn. Prof Bachrach wijdde voorts een be schouwing aan de waarde en oorsprong van „Where angels fear to tread" waar in andermaal het eerlijke begrip van Forster tot uitdrukking komt voor de problemen, welke de persoonlijke con-1 frontatie van dragers van verschillende 1 levensopvattingen oproept. Slechts weinige contemporaine schrij- 1 vers hebben een zelf aanvaarde zo I moeilijke taak met zo eenvoudige eer- j lijkheld en zo ongecamoufleerde waar digheid aangevat. Weinigen hebben zo- zeer getracht te vermijden om er zich van af te maken een oplossing te zoeken I in de consequenties van goedkope ge- dachtentegenstellingen waaruit geen eerlijke keuze mogelijk is Weinigen ook j hebben op grond van die menselijke eerlijkheid zoveel crltiek moeten verdu ren. Deze dag. deze ere-promotle. betekent de beloning voor die wel eenvoudige maar niet gemakkelijke menselijke op- i rechtheid. Naar aanleiding van het werk van j Forster „The longest Journey" sprak j prof. Bachrach nog over de gave van de schrijver, om helder te stellen wat be langrijk is in de beoordeling van een gegeven probleem, waaraan spreker verbond een woord van lof voor de inte- gritelt van de schrijver als kunstenaar, I Promotie van Van Vriesland Verdediger van vrijheid der scheppende menselijke geest Victor E. van Vriesland werd tot doctor honoris causa gepromoveerd door prof. dr P. Minderaa, hoogleraar in de Nederlandse taal- en letterkunde, als promotor. Van Vriesland is president van het PEN-centrum Nederland. Prof. Minderaa formuleerde in de aanvang van zijn toespraak in het kort de verdiensten van Van Vriesland op grond waarvan dit eredoctoraat werd toegekend: uitstraling van diens geest, ziel en hart op het terrein van de litteraire cultuur in zijn vaderland en in de wereld. Niet in chronologische volgorde maar beginnend bij de onderste trede van de waardenladder waarop Van Vriesland zo hoog gestegen is, noemde prof Min deraa als een dier vele verdiensten Van Vrieslands unieke bloemlezingen, in het bijzonder de „Spiegel der Nederlandse poëzie door alle eeuwen" waarvan het ter perse zijnde derde deel met verlan gen tegemoet wordt gezien. Na andere verdiensten van Van Vries land op dit niveau te hebben gememo reerd weidde prof Minderaa uit over de grote verdier.ster. van de aanstaande eredoctor als vertaler. Bijzonder waar devol zijn de inleider.de studies over persoon en werk van de auteur, welke hij hieraan toevoegde De stoel van promovendi en hoogleraren op weg naar de Pieterskerk waar vanmiddag om 3 uur de plechtige erepromotie van drie letterkundigen plaats vond. 1ste rij v.l.n.r. Jean Schlumberger en zijn promotor prof. dr S. Dresden; daarachter E. M. Forster en Victor E. van Vriesland met daarnaast prof. dr P. Minderaa Foto LD.v. Vliet De tien Leidse eredoctoren Na de plechtigheid van heden middag zijn er tien Leidse doctoren honoris causa, waar van vijf in de letteren en wijs begeerte. drie in de rechtsge leerdheid. een in de wis- en natuurkunde en een in de ge neeskunde. Deze tien cre-doctoren zijn H. K. H. Prinses Wilhelmina (1925). H.M. Koningin Juliana (1930). dr P. Jansen (1946), Sir Winston L. S. Churchill (1946). prof. dr W. E. Hoc king (1948). lord W. M. Hai- ley (1948). dr P. J. Waarden burg (1954). Jean Schlumber ger (1954). Edgar M. Forster (1954) en Victor E. van Vries land (1954). In aansluiting daarop kwam spreker op de grote reeks van essays en kritie ken. die van de hand van Van Vries land verschenen zijn Door het hoge intellectuele gehalte en de heldere ver zorgde betoogtrant behoren deze inlei dingen, essays en critieken tot het beste wat door dc generatie van deze schrij ver in ons land op dit gebied is geschre ven. Vooral de grote betekenis van vormproblemen, tijdsinvloeden, sociaal milieu en psychologische ontwikkeling der auteurs staan daarbij in een helder daglicht. Gedegen onderzoek, oorspronkelijke gedachten, eigen visie vindt de lez(T in overvloed in die eigenaardige be toogtrant. die een mengeling vormt van een plechtstatig wetenschappelijke stijl en een luchtige humor, uitschie tende satirische flitsen en speelzieke boutades. Niet ten onrechte werd Victor van Vriesland in het werk, hem bij zijn 55ste verjaardag aangeboden, getypeerd als een wichelroedeloper, die dc levenswek- kende bronnen in dc litleratuur feilloos wist aan te wijzen en als .het geweten der letterkunde" Prof Minderaa drukte er zijn spijt over int. dal niet voor deze plechtige erepromotie het eerste deel verscheen van de verzameluitgave „Litteratuur tussen twee oorlogen en ander critisch en essayistisch proza, samen in drie of vier deler, bijna vijftienhonderd pagina's om-. a;:er.d Voort? sprak de promotor over het essay ..De culturele noodtoestand van hei Joodse Volk" dat in 19 en de wijsgerige studie ..Grondslag verstandhouding". Prof Minderaa achtte het niet ver wonderlijk. dat hei beperkte proza- en poëzie-oeuvre van Van Vriesland slechts tot kleine kring is doorgedrongen. Slechts zelden immers was dit werk de neerslag van vluchtige stemmingen; meestal kwam het voort uit diep door denken en rijke zielservaring. Aan de hand van deze gedachte sprak prof Min deraa over verschillende werken van Van Vriesland in deze sfeer. Tenslotte memoreerde prof. Min deraa de overwegingen, vermeld op de uit te reiken bul, welke de senaat aanleiding hadden gegeven tot het ere doctoraat van Victor van Vriesland: behalve de reeds genoemde verdien sten die als onvermoeid handhaver van de hoogste menselijke waarden in eigen land en in de wereld, in een door rampen geschokte tyd. ten voorbeeld strekkend aan allen, die in kunst en wetenschap hetzelfde doel nastreven. Bij deze woorden is gedacht aan Van Vrieslands verdediging van de vrij heid van de menselijke geest en strijd voor samenbundeling aller scheppende krachten. Zinvol noemde spreker de omstandig heid. dat het eredoctoraat aan Van Vries land werd verleend tijdens het PEN- congres, dat zulk een samenbundeling van positieve menselijke waarden be oogt Zowel internationaal als nationaal heeft Van Vriesland op dit plan belar.c- rijk werk verricht In bloemrijke be woordingen schetste prof Minderaa de waarde van de rol. die Van Vriesland in dit opzicht bekleedt. De Leidse Universiteit heeft mei graagte de gelegenheid aangegrepen, om I ter gelegenheid van het PEN-cor.gres het ere-doctoraat te verlener, aan iemand. I wier.s leven gewijd was aan wetenschap en litteratuur en die daarmede deze bii- zondere eretitel veelvuldig heeft ver diend. Dankwoord van Schlumberger Na de drie promoties bracht de orga nist de Prélude van César Fianck ten gehore. Namens de drie jonge doctoren voerde vervolgens Jean Schlumberger het woord. Voorts werd de canon van Cornells Schuyt .Bewaert. Heer. Holland en zaligt Leiden" gezongen door het Leids Studentenzanekoor. De plechtigheid werd met een enkel woord gesloten door de rector mag nificus In het Academiegebouw waarheen de stoet van*met de cappa getooide doc toren en Hoogleraren weer rader rote belangstelling terugkeerde, werd ?en korte receptie gehouden. Nadien zou het gemeentebestuur de leden van het P.E.N.-congres ontvangen ten stadhuize. terwijl in de avonduren een diner op Sociëteit Minerva wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 5