LEIDSCH mDAGBLAD Frankrijk in een ernstige regeringscrisis gestort 93ste Jaargang MAANDAG 14 JUNI 1954 No. 28242 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Mendès-France als opvolger aangezocht (Telefonisch van onze correspondent te Partje) De voorspetingen van vrijwel alle politieke waarnemers zijn dit keer eens ult- pkomen. Laniel heeft zijn meerderheid Zaterdag niet gekregen en Frankrijk is u weer eens in een kabinetscrisis gestort. Een crisis, die door de spannin gen in zowel Frankrijk's binnen- als buitenlandse politiek zich aLs ernstig aan ien en waarop René Coty nu zijn krachten als president voor het eerst nu? gaan meten. Zaterdagmiddag, nadat om bij enen de uitslag van de stemming over Laniel's itrtrou wens votum bekend was geworden- 306 tegen 293 stemmen voor de rege- - heeft de president der republiek direct de premier en zijn ministers ont- gen. Het heeft echter tot vijf uur geduurd, aleer men over de interpretatie ingelicht, die het staatshoofd aan de uitslag wilde geven. De grondwet schrijft voor dat een re aring als verslagen moet worden be- «nouwd. Indien de absolute meerder heid van het parlement - dat zyn 313 Hemmen - zich als tegenstander heeft i'.-esproken. Die volstrekte meerder heid was dus op 7 stemmen na bereikt en constitutioneel had het kabinet dus (esnoods aan het bewind kunnen blij TH1. In feite was het echter wel zonneklaar, dat Laniel niet meer op een basis steun de, nodig voor de uitvoering van e?n politiek, zoals de internationale situatie •net het oog op de toestand in Indo- Ciima, Noord-Afrlka, Europa en ten- ilotte de conferentie van Genève. ver- eiste Toch wilde Laniel zich nog niet ge ronnen geven en daarbij werd hij door de katholieke ministers gesteund. De radicale en Gaullistische leden van het kabinet maakten er echter geen mysterie van dat ze zich na de twee prlementalre nederlagen van Laniel in »:i week tijds als demissionair wensten beschouwen. Onder die omstandigheden zijn La- atel en Coty tenslotte ook wel overstag moeten gaan. want met een kabinet, rsarbli driekwart van de ministers zou afgetreden, kon zelfs Laniel zich met meer op de been houden. Officieel zal het ontslag van het ka binet-Laniel pas door de president der republiek worden aanvaard, wanneer n opvolger het verzoek voor een ka binetsformatie zal hebben aangeno men. President Coty heeft gisteren de ge lde dag naar zon opvolger gezocht en diirbij werd hij - zoals gebruikelijk - c:o: de beide Kamer-presidenten en de irac:.o-voorzitters voorgelicht. Uit die tr.prckingen zijn verschillende feiten un het licht gekomen, feiten, die de barheid verschaffen, dat men hier met f-:n uiterst moeilijke en vermoedelijk ur.sdurige crisis heeft te maken. H t eerste feit is. dat de Kamer zo hef: weten te manoeuvreren, dat de rwnng met met volstrekte meerder- b a verslagen werd, waardoor de moge- - .ieid van parlements-ontbindlng is illen. Vooral de Katholieken had- cp ontbinding van de Kamer aan- t'. jurd in de hoop bij het kiezersvolk er. royaler onthaal voor hun Europa- >1 hek te vinden, dan het parlement thans daarvoor verzekeren wil. Iet tweede feit is dat aan deze cri- voor het eerst ln de geschiedenis c-t vierde republiek, primair problemen 'ui buitenlandse politiek ten grondslag Uren. Indo-China moge dan al de di- "Kie aanleiding zijn, maar het Europe- t leger zal zeker de werkelijke as vor- r.ea. waarom deze crisis draaien gaat. Wa.ir echter beide problemen nu gelijk- c -• aan de orde zijn gesteld, zal de tplosoing van de crisis nog weer zwaar- fer blijken. Het derde feit is dat de Katholieken feit met grote kracht hebben uitgespro ten voor de voortzetting van de politiek Bn suit. Ze zullen alleen een formateur 'ö'inen, die van de diensten van de hui- minister van buitenlandse zaken gebruik zou willen maken. In leder an- r geval zullen de Katholieken ln de oppositie gaan, zo hebben ze officieel iren weten. Het vierde feit Is dat een der sterk- He blokken ln de Kamer - dat der con- V'vritipven, die over ruim 100 stemmen Schikken - zich bij voorbaat voor de huidige meerderheid heeft uitgesproken. Ikarin mag men een voortijdige poging ':>t torpedering van ieder streven rvorming van het Franse politieke WEERBERICHT Tijdelijk droog Df Bilt verwacht tot morgenavond: celfjk opklaringen, weinig wind en daar mist. Morgen toencmen- bewolking met later van het Westen «'eer enige regen. Tot matig of vrij toenemende Zuidelijke wind- Vtnaotat kouder, morgenmiddag iets ;e:e temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) Zen op: 4 19 uur; onder: 21.01 uur. hlaan op: 20.35 uur; onder: 3.04 uur. Ew;water te Katwijk te 2.31 en 14 56 u. Hit nummer bestaat uit 10 pagina's Het vijfde feit is dat de socialisten, wier medewerking voor een andere meerderheid onontbeerlijk is, zich op het verzoek van president Coty niet be reid hebben getoond aan enige rege ring mede te werken. Het zesde feit is tenslotte dat de stem ming in de Kamer vooral is gericht te gen de ministers Laniel en Pleven en. ln iets mindere mate. Bidault. Die eerste twee zullen in elk geval niet terug kun nen keren. De conclusie, die men voor het mo ment uit deze verschillende feiten trek ken kan. is dat de meerderheid die zo juist voor de tweede maal verslagen werd. en sedert Jar?n zo ondubbelzinnig van haar onvermogen heeft blijk gege ven. haar nederlaag nog niet erkennen wil. Anderzijds blijft de belangrijkste groep uit de oppositie, de socialisten dus, hui verig voor regeringsverantwoordelijkheid, wel wetende dat zo n stap de breuk in hun partij zou betekenen, omdat of de voorstanders van de EDG of de tegen standers uit de gelederen zouden treden. Dit zijn dus de stukken van de leg kaart, die president Coty nu ln elkaar moet zien te knutselen. Er staan verschillende candidaten voor het premierschap op zijn lijstje. Men dès-France staat bovenaan en met hem heeft president Coty gisteren al een onderhoud van twee uur gehad. Op dit moment, dat wij dit telefone ren. is het nog niet bekend of hij het aanbod zal aanvaarden. Men verwacht echter van weL Zijn kansen worden echter gering ge acht. omdat hij dicht bi) de socialisten staat op wier actieve steun hij dus met mag rekenen. De hulp van de commu nisten heeft hij bi) voorbaat al van de hand gewezen. De demissinoaire minister van finan ciën. Edgar Faure. maakt misschien wat betere kansen, vooral omdat deze jonge radicaal zich tot dusverre behendig aan een publieke uitspraak over het Europe se leger heeft onttrokken. Bidault wordt ook genoemd, maar hij heeft zich in Genève de vijandschap der Gaullisten en der linkse partijen op de hals gehaald Hoewel Coty het voornemen wordt toegeschreven, in tegenstelling tot zijn voorganger Auriol, recht op zijn doel af te willen sturen, is het vooralsnog een raadsel, hoe binnen afzienbare tijd - het Elysee spreekt van 48 uur - deze cri sis zou kunnen worden bijgelegd. Eén ding lijkt intussen wel zeker, en dat is dat deze nieuwe Franse crisis weinig hoop op resultaten voor de con ferentie in Genève laat bestaan MENDÈS-FRANCE NEEMT OPDRACHT AAN Pierre Mendès-France heeft vanoch tend de uitnodiging van president Coty om een nieuwe regering tc vor men aangenomen. Mendès-France Is links-radicaal en voorstander van nauwere economische betrekkingen met Engeland. Hij heeft dikwijls aangedrongen op be ëindiging van de oorlog in Indo-China. Ook heeft hij veel ertiek geleverd op het beleid van minister Bidault op de Geneefse conferentie. Men is van mening, dat Mendès-Fran- se niet veel kans maakt de 314 stemmen ln de Nationale Vergadering te b?halen, die nodig zijn om hem premier te ma ken. E* Rotterdam staat in het teken van de vlootweek. Een treffende opna me kon ome fotograaf maken in de haven: een seinende matroos aan het werk, met op de achtergrond rechts de Evertsenen links de -.Kortenaer". Hogere Rijksambtenaren wensen salarisverhoging De Centrale van hogere rijksambtena ren heeft Zaterdag tijdens een vergade ring ln Utrecht aangedrongen op sala risverhoging. De vereniging nam een motie aan, waarin wordt gezegd dat de salarissen van de hogere Rijksambtenaren door de denivelleringsmaatregelen van de rege ring weliswaar de laatste tijd iets zijn verbeterd. Maar. aldus de motie, niette min staat vast dat de Inkomens van de hogere ambtenaren aanzienlijk lager liggen dan die van andere bevolkings groepen die. wat opleiding, ontwikkeling en maatschappelijke positie betreft, met de hogere ambtenaren op een lijn kun nen worden gesteld. In de motie wordt aan het bestuur opgedragen bij de re gering stappen te doen om een zodanige verbetering van de salarissen te krijgen, dat de inkomens van de hogere ambte naren ln een Juiste verhouding komen tot die van vergelijkbare groepen van de bevolking. Mr h'esper. de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland opent de symbolische tolhekken, die de nieu we brug tussen Warmond en Oegst- geest afsloten. Hiermede werd de nieuwe brug bij het Warmonderhek Zaterdagmiddag geopend en de laatste fase van de opheffing van de beruchte tol aan het Warmonderhek besloten. Warmond vierde gran dioos feest, de gehele dag. Elders in dit blad schrijven wij daarover uitvoerig- Foto L.D./Van Vliet Een droevig einde Hetgeen vrijwel vast stond, is s»« schied: in Frankrijk is de regering Lamel ten val gebracht; de Nationale Vergade ring heeft hem de motie van vertrouwen onthouden en dus moest de regering Lamel de consequenties trekken en haar ontslag aanbieden" Molotof heeft succes gehad' Op zijn bevel als het ware heeft het Franss parlement de regering naar huis gezon der. los van alles, had Frankrijk juist dn moeten voorkomen. Maar Frankrijk heeft immers geen vast-omlijnde politiek meer. verdeeld als het is tot in hart en meren. Verwor ding van het democratisch regiem was daar reeds lang aan de orde van de dag, doch zo duidelijk als thans is deze aan tasting van de Franse staat feitelijk nog niet aan de dag getreden Ziek, in-ziek is de Franse parlemen taire toestand en de doktoren, die hier verbetering kunnen brengen, zijn zoek. Zelfs de uitweg van de sterke man. die, al gaat het dan in tegen het democra tisch beginsel, een oplossing kan brengen, mankeert, omdat deze figuur er eenvou dig niet is. Eer. generaal de Gaulle kan daarvoor niet meer dienen. Het is een droevig beeld van verwor ding. dat Frankrijk de wereld biedt. Na tuurlijk in de eerste plaats tot schade van zich zelf, maar tevens tot schade van het Westen in geheel. We hebben er meermalen op gewezen, hoe Frankrijk bezig was om zijn positie van grote mogendheid te verspelen, de jongste gebeurtenissen hebben dit eigen lijk tot waarheid gemaakt. Hoe kan men een land nog au serieux nemen, dat tijdens een periode van de grootste beslissingen zijn regering naar huis zendt in de wetenschap, dat daar voor geen andere is te stellen, die in staat is om een andere, meer gefundeer de richting aan te geven? Zelfs de erkenning, dat de conferentie van Genève op sterven lag, is geen excuus voor het ongelukkige besluit van de Franse Tweede Kamer, ook al geeft men toe, dat de regering Laniel van weinig daadkracht getuigenis heeft af gelegd. Er zijn omstandigheden, dat men een regering met mag laten vallen, al zijn er gegronde redenen tot cntiek' En in deze omstandigheid bevond zich Frankrijk. Juist te meer. omdat er mo menteel geen regering denkbaar is. die in staat is om langs andere wegen lei ding te geven inzake het vraagstuk van Indo-China. Daarvoor is de inerlijke verdeeldheid in Frankrijk te groot, zelfs in de par tijen zelf Zondert men de MRP ide Katholieke partij) uit. dan is er feitelijk nergens een eenheid, althans in die par tijen, waaruit een regering moet worden gevormd. Dat de conferentie van Genève door de Franse crisis in wezen wordt getor pedeerd. is geen verlies Daarvan was immers toch mets meer te verwachten. Trouwens wie kon er iets goeds van hopen? Maar dat het Molotof kon gelukken om op zijn bevel in Parijs een regering ie doen vallen, is een te duidelijke aan wijzing van de macht van het commu nisme om daarop niet alle aandacht te vestigen, ook al heeft de Franse crisis de mislukking van de conferentie slechts bevestigd. Wat er nu in Frankrijk zelf zal ge beuren? President Coty schijnt momen teel alles te doen, wat in zyn macht ligt om nog te proberen de regering Laniel te doer, aanblijven, daar deze met ge vallen is met absolute meerderheid, doch die kans kan men gevoegelijk afschrij ven. daar zowel Gaullisten als radicalen i daarvoor niet voeler. Blijkbaar mag worden verwacht, dat j er een regering zal worden gevormd, die j m wezen weinig verschilt met de geval- i lene. zoals dat in Frankrijk gewoonte is. Stuivertje-wisselen is daar immers ge- I bruikelijk Ook een Mendes France kan daarin weinig wijziging brenger.. Maar zodoende komt Frankrijk niet uit de impasse, waarin het al jaren en jaren verkeert De partijen blijven partij-belang stellen boven het landsbe lang. al weten zij. dat op deze wijze de positie van Frankrijk steeds meer wordt ondermijnd Zelfs een Kamer-ontbinding, waarop velen aandringen, schynt weinig baat te zullen geven Daarvoor is de toestand in Frankrijk te verrot. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Luxemburg Partla Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berllln Frankfort MUnchen Innsbrück AJacclo 18 22 18 4 19 12 22 0.4 17 2 16 4 22 7 22 0.2 20 1 21 2 28 0 26 2 29 O 29 0.6 Ruimere toewijzing eniigratiedeviezen Voor emigTantcn, die op of na 15 Juni 1954 vertrekken, zijn de maatstaven, welke gelden bij het verstrekken van cmlgratiedeviczen, wederom belangrijk verruimd, zo deelt men ons van de züde van het Ministerie van Financiën mede. Voor gezinshoofden en alleenstaande personen is het thans mogelijk vergun ning te verkrijgen tot het meenemen van deviezen tot maximaal de tegen waarde van f. 4.000 en voor gezinsleden tot maximaal de tegenwaarde van f. 2.000.—. Heden bespreking Eden-Molotof Meerderjarigs emigranten kunnen ge durende 4 jaren gerekend van de datum van hun definitieve vestiging af. voor huisvesting en of zelfstandige uitoefe ning van een beroep of bedrijf vergun ning krijgen tot overmaking naar het land van maximaal de tegenwaarde van f 25 000.Indien zij dit verkiezen, kun nen zij in plaats van de vergunning tot transfer van f. 25 000 vergunning krijgen tot het aankopen en uitvoeren van een bedrijfsinventaris van Europese oor sprong, voor zover ln Nederland normaal verkrijgbaar, tot een waarde van maxi maal f. 40 000 bovendien kunnen zij, zodra zjj een jaar definitief gevestigd zijn in het emigratieland. gedurende 4 jaren aanspraak maken op vergunning tot transfer van f. 2.000 per jaar Evenals voorheen is het aan emigran ten toegestaan eigen inboedel, reisba gage en gereedschappen mede te nemen Laatste poging Heden zullen de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, en zijn sovjet- russische ambtgenoot Molotof. een be spreking hebben, die, zo meent men in diplomatieke kringen te Geneve, een laatste jxiging zal zijn om een vrede ir. Indo-China te bewerkstelligen. De ont moeting zou oorspronkelijk gisteren plaats vinden, doch vele Franse gedele geerden, onder meer minister Bidault. bevinden zich in Parils. In bevoegde kringen was men pessi mistisch en men was van mening, dat de ontmoeting van Zaterdag tussen de twee staatslieden weinig er toe bijgedragen had. om de kloof Oost-West te over bruggen. waar het de striid tussen de strijdkrachten van de Franse Unie en die van de Vietminh betreft Gisteravond kwamen de delegaties van Frankrijk. Engeland en Amerika bijeen om hun houding te coördineren. Uit conferentiekringen werd vernomen, dat Molotof tijdens ziin ontmoeting met I Eden op Zaterdag voorstelde, dat de re geringen van Laos en Cambodja directe militaire besprekingen met de opstar.- I delingen zouden voeren. Naar verwachting, zal de conferentie deze week worden beëindigd. Het zou van de politieke crisis in Frankrijk afhangen, of dit formeel zal gebeuren of door de conferentie te verdagen tot de Franse politieke crisis is opge lost. De conferentie zou dan niet weer bijeen worden geroepen, tenzij een van beide partijen onverwacht van hou ding verandert, zo menen afgevaar digden. Tot nu toe werden geen ver dere formele hiieenkomsten over Korea of Indo-fMna uitgeschreven. De Australische minister van buiten landse zaken, Casey, zelde in een vraag- I gesprek, dat het „verstandig en ge rechtvaardigd" zou zijn de kwestie van de Vietminh-,.invasie in Laos en Cam bodja naar de Verenigde Naties te ver wijzen. Volgens Casey zouden de met- communistische landen zich niet tegen een dergelijke stap verzetten Als Genève mislukt, wordt het tiid te spreken over hechte defensieregelingen in Zuid-Oost- Azië". aldus Casey. Dit zou het trekken van een duidelijke defensielijn met zich medebrengen. Casey en de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, hadden gisteravond een bespre king met Eden. Heden zullen de zestien niet-commu- nistische landen spreken over het op stellen van een gezamenlijke verklaring, waarin het mislukken van de bespre kingen over Korea wordt geconstateerd. Westelijke afgevaardigden voorspelden, dat zij de kwestie naar de Verenigd? Naties zullen verwijzen Korea is reeds opgenomen op de agenda van de alge mene vergadering, die op het ogenblik op reces is. Jaarlijkse week voor Veilig Verkeer VAN 12 TOT EN MET 17 JULI De jaarlijkse week voor veilig verkeer zi! ditmaal woeden gehouden van Maandag 12 tm Zaterdag 17 Juli De actie aal zich m het bijzonder richten op de voetganger in het verkeersbe?ld Zowel voor voetgangers als voor andere weggebruikers zullen v'.ugvoorschriften worden verspreid, waarin de voetganger nog eens op het hart wordt gedrukt hoe zii rch als heer in het verkeer dienen te gedi-agen Andere weggebruikers laat men zien hoe zij met dé voetganger re kening dienen te houden.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1