„Bij nader inzien vind ik toch lekkerder!" Men kan nu Bodegraven draaien 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 10 Juni 1954 Tweede Blad No. 28239 Tweede Kamer bespreekt Jachtwet Bescherming van landbouwnatuur en wildsoorten (Van onze parlementaire redacteur) p, Tweede Kamer heeft gisteren een bPjjn gemaakt met de behandeling un bet wetsontwerp tot wijziging van de Jachtwet. Waar het in de eerste plaats om gaat het waken voor het landbouwbe- nK. Dat belang eist, dat niet door de ..nwezigheid van een overmatige Jrildstand nadeel aan de landbouwge wassen wordt toegebracht. In het wetsontwerp is ook een proce dure voor vergoeding van schade door wild voorzien, desgewenst na bcmid deling van een wildschadecommissie. In de tweede plaats beoogt het wets ontwerp een bescherming van wildsoor- ,n voor zover verenigbaar met de be- jjnjen van de landbouw. Voorts wil het i*n fonds in het leven roepen, voor we- ■vciiappelijk onderzoek en maatrege- tot instandhouding van niet schade- wild behorende wildsoorten, welker •jndhaving In de vrije natuur waarde net ontwerp beoogt een intensievere tslrijding van de stroperij en het wil («n oprichting van nieuwe eenden- «ien en betere oontröle op de bestaan- Tenslotte wordt in dit wetsontwerp de jcatraad geïntroduceerd, als deskundig liriescollege. Maast de landbouwbelangen komen j'ans ook de belangen van de natuur- ^chermmg sterker in het geding. Men ttnke slechts aan de Instandhouding tan het edelhert, dat hl beperkte mate de Veluwe voorkomt, aan reewild, liraoenders en zeldzame roofdieren. Hierbij kunnen belangen botsen en o kan er een moment komen, waarop verantwoordelijkheid van de jacht- uaer - wanneer voor de instandhou- t'jig van een soort in de vrije natuur in afschotvergunning moet worden peigerd - verschuift naar de gemeen- jriup, d.w.z. naar de overheid. Het is r.et het oog daarop o.m. dat de aanwe- tjheid van een Fonds noodzakelijk wrdt geacht en dat gevormd zal worden Wetsontwerp diergeneeskunst gewijzigd Verruiming voor castreurs en veeverloskundigen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Mansholt is voor een zeer r.angrijk deel tegemoet gekomen aan wensen van de Kamer met betrek- lmg tot de positie van castreurs en vee- nrloskundigen, waaromtrent in het K'.sontwerp met betrekking tot de uit- ffening van de diergeneeskunst een jr.tal beperkingen waren voorgesteld. In eerste instantie had de minister ;eas getracht van zijn eigen goede wil l;k te geven, maar de heer Van Meel iXVPi w as daarmede niet tevreden en tiende een mede namens de KVP, CH n AR fracties gesteund amendement in. Het beraad heeft de minister er toe gebracht het wetsontwerp aanzienlijk te wijzigen. Tot het uitoefenen van de veeverlos- kunde en het castreren van door de minister aan te wüzcn diersoorten als bedrgf worden toegelaten zü. die in het bezit zijn van een door de minister jf te geven vergunning. Zü moeten blijk geven te beschikken over vol doende theoretische kennis cn practi- sche kennis en tevens een aan rede lijke eisen voldoend instrumentarium bezitten. Zü. die voor 1 Februari 1952 reeds een vergunning hadden, krügen wederom een vergunning, indien zij die binnen twee maanden na het in werking treden van de wet aanvragen. De overgangsbepalingen zijn uit het •etsontwerp geschrapt, terwijl verder is bepaald, dat het castreren van manne ke biggen en van ramlammeren aan ai ieder is toegestaan. De minister »udt de bevoegdheid te bepalen, dat eslreren slechts op een bepaalde wijze sag geschieden. De heer Van Meel heeft daarop zijn imendcment ingetrokken en de Kamer :;m het gewijzigde ontwerp z.h.s. aan (tegen de SGP, omdat sanctie wordt wieend aan inenting). Wetsontwerp productschappen Vrijsregelende bevoegdheid vastgelegd (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren - ge lijk in een gedeelte onzer oplage reeds wmeld - met 39 tegen 34 stemmen bet amendement aangenomen, dat de heer v. d. Ploeg (KVP) op het wets ontwerp tot instelling van product schappen had ingediend. Het amendement wil in positieve vo- 'en vastleggen wat in het wetsontwerp 'n negatieve zin was omschreven. Het «etsontwerp kent de prüsregelende be voegdheid niet toe maar geeft dc mo- teljjkheld daarvan af te wüken. Het 'mendement wilde de zaak omdraaien en deze bevoegdheid wel als regel stellen, maar deze binden aan be perkingen door de overheid. "a de aangebrachte wijzigingen in de '•«t achtte minister De Bruyne de ver gillen niet van wezenlijke betekenis ter. In de praktik komt de zaak wel hetzelfde neer, maar het maakt tooh :fl enig verschil, of een bepaald prln- j-ps in de wet wordt vastgelegd. Bij j'nie van ir Vondeling verklaarde de otlA aan dit amendement geen be- wfte te hebben, omdat het, naar het i'-heel van de regering geen wezenlijke •ticenis had. Hij werd daarin bijgeval- Jdoor de heer Den Hartog (WD>. De overwinning, welke de heer Van Ploeg behaalde was klein, maar in 1 lioht van het vorenstaande zeker C!|t onbelangrijk. PvdA, VVD, CPN, SGP en de CH-ers terink en De Ruiter verklaarden zich het amendement, maar zij kon- ra met z'n allen niet meer dan 35 «tanien opbrengen. °ok het amendement Van den Heuvel In het bestuur van het productschap 2or ffoenten en fruit voor importeurs '"e( plaatsen in te ruimen (zulks over- ra'somstig het advies van de SER, '"rvan de regering was afgeweken) een meerderheid. Tegen stemden f-'tn de PvdA en de WD, behalve de Den Hartog (48-27). De wetsontwerpen werden vervolgens «4- aangenomen iCPN en SGP tegen) Het Kooirecht Tijdens de discussies in de Kamer - waarbij weliswaar de zakelijke argumen tatie overheerste - sprak toch ook de jager. In die zin, dat mqn zich heel ver de stroper distancteerde, voor wiens bedrijf men geen goed woord over had. Zorg toonde de Kamer te hebben voor de positie van de kooiker. Hü wordt In de begripsomschrijving niet genoemd. En de heer Den Hartog (VVD) - en met hem de heren De Ruyter (CH), Biewenga (AR) en Van Kocverdcn en Engelbertink (KVP) - zag, waar het hier toch betreft het uitoefenen van een zakelijk recht, een dwingende noodzaak, dit reclit met de nodige waarborgen te omgeven. Betoogd werd. dat het kooirecht een zakelijk recht is. dat niet meer behoeft te worden erkend, terwijl het ontwerp de uitoe fening van dit recht te zeer op losse schroeven dreigt te zetten. Van een „erkenning", zoals in het ontwerp, wilde de heer Den Hartog dan ook niet weten. Hij gaf dc voor keur aan een registratie. Hjj heeft deze opvatting belichaamd i een amendement en tevens voorge steld een nadere omschrijving te geven wat onder een kooiker moet worden verstaan: de jachthouder, of degene, die krachtens schriftelijk gesloten overeen komst het eendenkooibedrijf voor de jachthouder uitoefent. Hij heeft tevens aangedrongen op een beperking van de periode, gedurende welke van een uur vóór zonsopgang tot uur na zonsondergang op waterwild mag worden gejaagd. (Ingez. Med.-Adv.) Men steekt zo gauw de loftrompe» voor weer een nieuwe sigaret. Dat brengt geen roker van de wijs. daar eik, die rookt naar smaak en prijs, zijn zin op Caballero zet. 65 ct... èn Constante Kwaliteit Voorgesteld werd deze periode van de opening der jacht tot 1 October te be grenzen. De heer Den Hartog wil haar beperken tot 15 Augustus. Behalve aan de kooikers schonk de Kamer aandacht aan de eierrapers, om de maatregelen welke dienstig zijn om misbruik van een jaohtacte tegen te gaan en aan maatregelen welke aan het hooghouden van jagerseer en jacht- etiquette bevorderlijk kunnen zijn Over deze en tal van andere, minder in het oog springende zaken, zal minis ter Mansholt vandaag spreken en dan tevens een antwoord kunnen geven op een reeks amendementen. 7500 Christian Scientisten in Boston bijeen Christelijke genezing levensader van beweging Het vaderland trekt Reeds 31 jaar woont het echtpaar A. DaleboutPonsen in Californié, maar de banden met het vaderland zijn toch nog zo sterk, dat het zijn gouden bruiloft op de Nederlandse bodem en wel Dordrecht wilde vieren temidden van de vele familieleden, die de heer en mevrouw Dalebout niet op hun zwerf tochten door de wereld hebben gevolgd. Want inderdaad is er sprake van „zwerf tochten". In 1912 vertrok het gezin Dale bout namelijk naar het toenmalige Nederlands-Indië, in 1915 naar het Oostzeeaebied, in 1920 weer naar Indië pn in 1923 naar Los Angelos De heer Dalebout is Jarenlang werkzaam geweest in het baggerbedrijf. In Los Angelos stichtte hij een eigen bedrijf ter ver vaardiging van netten voor de visserij en voor sportdoeleinden. Enkele weken geleden kwamen de resp. 71- en 70-jarige echtelieden met de „Maasdam" in ons land aan. Gisteren dan stonden zij stil bij het heugelijk feit van hun 50 jaar geleden in Dordt gesloten huwelijk. Zes jaren geleden waren zij ook in Holland, toen om de 100ste verjaardag van de moeder van mevrouw Dalebout te vieren. 10 Juli jaarvergadering A.V.R.O. De jaarlijkse algemene vergadering van de Avro zal dit jaar worden gehou den op Zaterdag 10 Juli in „Musis Sa crum" te Arnhem. Het voornaamste punt van de agenda is het voorstel tot benoeming van een voorzitter van de Avro in de vacature van wijlen de heer G. de Clercq. Het algemeen bestuur draagt voor de heren- 1 jhr H. G. A. Quarles van Ufford er 2. G. Dubois. De agenda vermeldt voorts een openingsrede van de waarnem voorzitter dr H. Molhuysen en het jaar verslag van de directeur van het Om roepbedrijf, de heer D. Repko. Iets minder goud en deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank heeft de netto deviezenreserve voor het eerst sinds 26 April een kleine daling ondergaan. Deze reserve be draagt thans f. 1638 millloen tegen vo rige week f 1646.3 millioen. Daar de goudvoorraad onveranderd is gebleven met f. 2.923,7 millioen. zyn beide posten tezamen eveneens met ruim f. 8 mil lioen verminderd tot f. 4 561,7 millloen. Bouwers willen 55-urige werkweek Daardoor 10hogere productie Te Groningen is gisterochtend het congres van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond geopend door de Bondsvoorzitter, de heer J Blok uit Sneek. Deze herinnerde er aan, dat de situatie in de bouwnijverheid thans ern stige zorgen baart. Er is op dit moment, aldus spr., een vraag naar producten van onze bedrijfstak van een tot dus verre ongekende omvang. Men zou zich daarover slechts kunnen verheugen, ware het niet, dat de situatie thans zo danig is, dat de capaciteit van het be staande productie-apparaat ontoerei kend schijnt om aan de vraag te vol doen Symptomen daarvan noemde de heer Blok stagnaties in de aanvoer van bepaalde materialen, gebrek aan vrijwel alle soorten vakarbeiders en hogere lonen dan wettelijk is toegestaan. Men kan moeilijk spreken van „zwarte lonen" als er sprake is van vraag naar arbeidskrachten, aldus spr., een vraag grotendeels van de zijde van de over heid en van een onvoldoende aanbod. Zij Is volgens spr ook in genen dele on wettig, zij is volkomen legaal. Volgens de heer Blok staan er vier wegen open. waarlangs het probleem kan worden aangepakt. 1: directe be perking van de vraag door beperking van overheidswege van de bouwactivi teit; 2: ccn indirecte beperking van d< vraag door middel van een vrije loon vorming van prijzen en lonen; 3; eer vergroting van het aanbod op lange termijn door verhoging van de produc tiviteit of door aantrekking van n arbeiders en 4- een vergroting van aanbod op korte termijn door langer te gaan werken. Onmiddellüke baat is. naar het oor dcel van de Bondsvoorzitter, alleen tl verwachten van langer werken. In dien wü in de nog resterende zomer maanden van dit jaar allen inplaats van 48 uur per week 55 uur per week zouden gaan werken, zou een tijde lijke vergroting van het productie vermogen van ongeveer 10 mogelük zijn. Spr. constateerde dat overwerk in de bouwnijverheids-bedriifstak slechts sporadisch voorkomt. Trou wens de daarvoor vereiste vergunning wordt door de districtshoofden der arbeidsinspectie als regel geweigerd. Spr. deed derhalve een ernstig beroep op de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf en, over deze heen. op de daarin ver tegenwoordigde organisatie van werk gevers en werknemers om gebruik te maken van de hun bij de wet geboden mogelijkheid om de afkondiging van een algemene overwerkvergunning te vragen en tot algemene gebruikmaking daarvan op te roepen. Langs deze weg zal binnen afzienbare tijd een meer evenwichtige situatie kunnen worden bereikt. Spr. deed ook een beroep op de ministers van Wederopbouw en Volks huisvesting en van Sociale Zaken en Volksgezondheid om de aannemerswe reld voor een herhaling van deze nood situatie te bewaren. Spr. vroeg tenslotte met klem de organisaties van werkge vers en werknemers tijdig in de gele genheid te stellen informeel met hen van gedachten te wisselen over de in 1955 te verwachten bouwactiviteit. (Ingez. Med.-adv.) Maagkrampen bestrijdt U afdojmde snel er zeker jósl BICAlPilNlêl COMITÉ „DIEN BIEN PHOE" Reeds enkele dagen na de val van Dien Bien Phoe in Indo-China is het plan gerijpt, FYanse oud-strijde*:» uit Indo-China een verblijf in Nederland aan te bieden, evenwel met de bedoeling dat geen gewonden of zieken, doch a'ieen herstellenden hiervoor in aanmerking komen. Aan families, voorlopig alleen in Den Haag en omstreken, zal verzocht worden gedurende ongeveer een maand een Franse militair, dus soldaat of officier, gastvrij in hun gezin op te Een comité van aanbeveling is in wor ding, waarin o.m. generaal jhr W. Róell zal zitting nemen. De Franse ambassadeur heeft z(jn volle sympathie betuigd. Ongeveer 7500 Cristian Scientisten, die uit vele delen der wereld in Bos ton (Massachusetts) waren byeenge- komen ter büwoning van de jaarver gadering van de Moederkerk, „The First Church of Christ, Scientist", luisterden met bijzonder grote be langstelling naar dc boodschap van de Christion Science Raad van directeu ren. waarin gezegd wordt, dat alleen gcestelük begrijpen het heersende wantrouwen en de disharmonie van deze tüd kan genezen en de univer sele vrühcid cn veiligheid kan verze keren. De nadruk leggend op de universele aard van geestelijk begrijpen, zelden de directeuren, dat de beloften van gene zing in het practisch Christendom voor leder menselijk wezan en voor elke groep en natie gelden. Wanneer wij de wereld en haar pro blemen beschouwen, aldus de Directeu ren, moeten wij dankbaar zijn, dat de leer van Christus Jezus daarin zo sterk en diep verankerd ligt. Deze leer, zo ver volgden zij. biedt een blijvende oplossing voor verwarring in regeringsbeleid, te genstrijdige nationale belangen en span ningen in de wereld. Tot president van „De Moeder-Kerk" voor het komende jaar werd de heer William R. Knox uit Boston. Massachu setts, benoemd, een Christian Scientist, die gedurende bUna 50 jaar actief aan het genezend werk van dit kerkgenoot schap heeft deelgenomen. Zijn ambts periode duurt een jaar. DE MACHT VAN 1IET GEBED De heer Knox vestigde de aandacht op d? overtuiging van de Christian Scientisten. dat Gods wet en macht wetenschappelijk toegepast kan worden bij menselijke problemen en voor allen bereikbaar is. Volgens hem berust hun overtuiging op de practlsche resultaten van de zo eenvoudige macht van het ge bed in hun eigen leven en bü het gene zen van anderen Verder deed de heer Knox het belang van de geestelijke genezing uitkomen in het werk van het Christendom, zoals dat in Christian Science wordt begrepen, toen hij zeide: „De Christelijke genezing is de levensader van onz? beweging.... Die dochter-kerk is het meest wel va- De prachtige monumentale Moe der-Kerk te Boston, waar dezer dagen 7500 Christian Scientisten bijeen kwamen. rend en gezegend, waar het genezend werk bloeit en waar het leven van haar leden overvloeit van de Christus-in vloed". Hiervan getuigden later vele verklarin gen van Christian Science-genezingen, welke tijdens de vergadering werden voorgelezen. De gloeiende erkenning van de kracht dadigheid der Christian Sclence-gene- zing kwam tot uiting in gunstige wets bepalingen. zo deelde William B. Da vis, het- Hoofd der Persgecommitteerden, mede. Met betrekking tot de wettelijke vrijstelling van verplichte medische maatregelen, deed de heer Davis uitko men. dat vrijheid verantwoordelijkheid met zich mede brengt. Hij verklaarde, dat eerbied voor de rechten van ande ren en de zorgvuldige naleving van de wetten betreffende quarantaine en het aangeven van besmettelijke ziekten, veel heeft bijgedragen tot het verwerven van de publiek? achting, waarin de Chris tian Science-beweging zich in zo ruime mate mag verheugen. Bij het bespreken van de toenemende belangstelling voor genezing, deelde de heer Davis mede, dat iedere week hon derden brieven worden ontvangen van luisteraars naar de nieuwe radio-serie; „Hoe Christian Scinece geneest" Verslagen van de wereldomvattende activiteiten van het kerkgenootschap, dat vertakkingen heeft over dc gehele Ver. Staten en in ongeveer 40 andere landen, werden door vooraanstaande functionarissen uitgebracht. Gordon V Comer, de secretaris van De Moeder-Kerk, constateerde een groeien de aanvaarding van geestelijke gene zing door jonge mensen. Öp een ander terrein vermeldde Ri chard H. Chase, hoofd van de Christian Science Activiteiten voor de Strijd krachten, dat ongeveer 365 burger Christian Science-werkers in de noden van oorlogsveteranen in hospitalen en leden van de strijdkrachten voorzien. Bovendien zyn achttien Christian Science veldpredikers - waarvan drie in Korea - in actieve dienst bij de troepen. Handelsgemeente op automatisch telefoonnet aangesloten Klokslag één uur in de middag is gisteren de gemeente Bodegraven en daarbij gelijktijdig Zwammerdam en de Meije in het automatisch telefoonnet opgenomen. Dit betekent voor de om zijn kaas bekende handelsgemeente vanzelsprekend een grote vooruitgang. In het telefoondistrict Den Haag zijn thans 95% yan de aangeslotenen automatisch te bereiken. Dit cijfer bedraagt voor bet gehele land thans 92%. Stellig kan niemand ontkennen, en dit kwam gisteren herhaalde malen ook tot uiting, dat hiermede een stukje gemoedelijkheid voor goed uit het dorps leven van de gemeenten verdwenen is. De loco-burgemees ter. de heer A. R. i\ d. Heijden, voert het eerste automa tisch gesprek met de chef telefoniste mej. R. Brunt, die reeds meer dan twaalf jaar de Bodegraaf se abonnè's heeft bediend (Foto Lux - Alphen) meester van Zwammerdam, de heer C G. van Dobben de Bruijn. kon begroe ten. De vertegenwoordigers van de Mid denstand en personeelsleden van tele foon, telegraaf en postkantoren maak ten deel uit van het publiek. Ir Uurbanus wees er op, dat dit mo ment met spanning tegemoet gezien is en dat nu binnen enkele uren leder in Bodegraven en Zwammerdam aangeslo ten Is middels een moderne, beter ver staanbare telefoon, aan het automatisch net Men besef fe hi en-bij echter wel, al dus spr.. dat een stukje gemoedelijkheid opgeofferd moest worden in de vorm van de steeds voor elke abomné klaar staande Maar... stuk gemoedelijkheid ging heen Het gemeentebestuur van Bodegraven was aanwezig bij de openingspleohtig- in de persoon van de wethouders, de loco-burgemeester, de heer A. R. v. d. Heijden en de heer W. Karssen, terwijl verscheidene Raadsleden van hun be langstelling blijk ga\en. Ir A Uurbaous, directeur van liet tele foondistrict Den Haag, sprak in de auto- matenaaal aan de Lage Zijde, onder de rook ran de watertoren, enkele woorden van welkom, waarbij hij ook de burge- telefonisten, wie door spr dank werden gezegd voor de ijver en toewijding waar mede zij de abonnè's steeds van dienst zijn geweest. Ook de directeur, de heer Lunenburg, bracht dank, vooral aan het personeel van de technische dienst, die deze uiterst ingewikkelde apparatuur in samenwer king met de Ned. Standard Electric Maatschappij tot stand heeft gebracht. De automatenzaal heeft een capaciteit van 800 aansluitingen, waarvan er mo menteel ruim 600 in gebruik zijn: er is, aldus spr., nog mogelijkheid tot vergro ting van het aantal aansluitingen Na dat spr. een technische uiteenzetting had gegeven over de werking van de te lefoon en de tot standkom&ig van een automatisch telefoongesprek, behan delde spr. de tarieven, die voor het ge hele land een wijziging ondergaan Tot slot wenste de heer Uurbanus Bodegra ven geluk toe met deze verbetering, die er hopelijk toe zal bijdragen dat deze gemeente tot nog grotere bloei zal ko men. Ongetwijfeld zal deze aansluiting zowel Zwammerdam als Bodegraven niet anders dan ten goede kunnen komen. EERSTE AUTOMATISCH GESPREK TUSSEN BURGEMEESTER EN CHEF-TELEFONISTE Hierna hield de loco-burgemeester, de heer Van der Heijden, het eerste auto matisch tot stand gekomen gesprek met de chef-telefoniste, mej. R Brunt, die zich op dat moment nog in de oude tele foonkamer bevond in het postkantoor. Beiden waren het roerend met elkaar eens. dat de steun en hulp van de tele fonisten nog wel eens gemist zou wor den door dé abonné"s. Tot slot bracht de heer v. d. Heijden namens het ge meentebestuur dank aan dc dames voor die uitstekende wijze waarop zij elke dag maar weer haar belangrijke taak in hét gemeentelijke verkeer hebben verricht. Nadat nog het gebouw en de automaten, bezichtigd waren, verzamelde het gezel schap zioh in Hotel van Haaften, waar namens het gemeentebestuur koffie werd aangeboden. Precies één uur werden de nieuwe toe stellen door het doorknippen van dra den zowel in de automatenzaal als by de abonnè's aangesloten en viel voor goed een doodse stilte In de telefoonka mer, een stilte, diie, naar mej. de Hartog ons vertelde, „gewoon eng" was Natuurlijk hebben vele abonnè's van hun waardering voor het werk van de telefonisten op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven en zeer velen namen de gelegenheid waar nog voor de laatste maal aan hun trouwe hulpen dank te brengen. Bodegraven, Zwammerdam en de Meüe zün dus thans onder kengetal 01726 op het interlocale net aange-

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3