LEIDSCH DAGBLAD Deze week weer beslissing over Franse kabinet Laniel 93ste Jaargang WOENSDAG 9 JUNI 1954 No. 28238 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.40 per kwartaal; £2.15 per maand; £0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Molotofs laatste rede zeer teleurstellend (Van onze Paryse correspondent per telefoon.) Het Franse parlement heeft gisteren je indo-China-debatten hervat en caarbij hebben de beide oud-premiers Daladier en de tegenwoordige minister rail defensie, René Pleven, het woord gevoerd. De zitting heeft maar èèn uur ceduurd omdat de overige sprekers, on der wie Mendes France, er de voorkeur aan gaven, alvorens act woutd ie ne men, eerst van de g-o'j rede var. de minister van buitenlandse zaken, Bi- dault. kennis te nemen. Bidault wordt vanmorgen in Parijs uit Genève terug verwacht en na dan eerst in de Kamer commissie voor buitenlandse zaken het Europese leger te hebben verdedigd, zal vanmiddag zijn grote toespraak hou den over de resultaten en perspectieven ;an de conferentie ln Genève. Intussen heeft Daladier gisteren nogmaals alle critiek samengevat die •e*en het Franse indo-China-beleld uit de laatste jaren volgens hem was in te brengen. De Vietminh zou na Dien Bien phoe in aantal zeer sterk zijn gewas sen, volgens Daladier. De oud-premier oogstte speciaal succes op de linker- banken. waar de communisten en de socialisten zijn gezeten. Pleven excuseerde er zich voor op dit voor Frankrijk zo tragisch moment een oratio pro domo te moeten houden. Maar de persoonlijke aanvallen, waar hij de laatste weken had bloot ge staan. kon hij toch niet ongemerkt la- •en passeren. De minister achtte het1 steeds te vroeg een eindoordeel over cc" militaire verantwoordelijkheden in- 'ake de val van Dien Bien Phoe te vel- '-•n maar zijn persoonlijke aansprake lijkheid stelde hij voorop. Militaire by- londerheden kon hij ln het openbaar geven en de voornaamste concrete «sevens, die hij in dat verband ver strekte, betroffen enige cijfers over de omvang van het Franse leger en de Franse luchtmacht in Vietnam. Het le is in drie jaar in kracht verdubbeld omvat nu 316.000 manschappen. 1 juni beschikte het opperbevel van generaal Navarre, die nu is afgezet, ir in wie de minister zijn vertrou- toch niet bleek te hebben verloren, 661 vliegtuigen en in dat cijfer varen de Amerikaanse „geleende" toe- Pellen dan nog niet begrepen. De rede van Pleven, die eveneens nog Je inval bij het weekblad „l'Expresse" aanroerde, werd slechts door een i ietr. deel van de Kamer op applaus ont haald. Alle waarnemers zijn het er nu wel over eens dat het van de reacilis tp de rede, die Bidault hedenmiddag zal houden, zal afhangen of het kabinet- Laniel zal worden getorpedeerd. In dien bü de replieken zou blijken, dat Bidault het parlement niet heeft overtuigd, dan zal Laniel, zjj het ook tegen zijn wil, opnieuw de vertrou wenskwestie moeten stellen, zodat vermoedelijk dan einde dezer week zjjn lot zal worden bezegeld. Optimistisch was men gisteravond in het Palais Bourbon zeker niet. Velen hadden gehoopt op een nieuw gebaar van de kant van Molotof, maar zijn rede is de heftigste aanval op het Westen, en speciaal op Amerika en Frankrijk, geworden. Molotof schijnt het moment nu ryp te achten voor een nieuwe Franse crisis, waardoor de Genecfse conferentie zal moeten wor den onder-, zo niet afgebroken. Zo'n crisis zou bovendien de scheuren in het Westerse bolwerk duidelijk aan de dag doen treden en mogelijk het aan schijn kunnen geven aan een Franse regering, die voor haar buitenlandse politiek een nieuwe weg zou willen inslaan. Deze week zal dus blijken of de oppo sitie tegen de regering, die onmisken baar veld wint. aan de verlangens van Molotof zal willen tegemoet komen. Men mag wel aannemen, dat Bidault in het bijzonder op de gevaren van zo'n inwilliging zal wijzen, in de hoop de wassende tegenstand van het parlement nog tijdig te kunnen bezweren. De eerste kersen Gisteren zijn aan de veiling Septer Tiel de eerste natuurkersen aangevoerd. Ze werden verkocht voor ongeveer f 2.60 per kilo. Twee doden op onbewaakte overweg AUTO TOTAAL VERNIELD. Glstemiddag is op de onbewaakte overweg tussen Leende en Sterksel een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 63-jarige heer J. Smolders en zijn echtgenote de 65-jarige mevrouw C. SmoldersPompen werden gedood. De trein Roermond—Eindhoven, die om 17.03 uur van Roermond in Heeze moest aankomen, greep op het midden- baanvak de auto. waarin het echtpaar gezeten was. in het midden en sleurde deze ongeveer 50 meter mee. De wagen kwam totaal vernield in de ziiberm van het spoor terecht. De twee inzittenden werden uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De trein had ongeveer drie kwartier vertraging. Onbestendig weer Met ingang van 1 Juli a.s. Verlaging Rijksleges paspoorten Van ƒ10.- naar ƒ2.50; geldigheidsduur wordt 5 jaar Bü Kon. Besluit van 8 Juni 1954 is bepaald, dat de Rükslegcs voor paspoorten zün verlaagd van f. 10 tot f. 2.50, terwijl tevens de geldigheidsduur van een pas poort van 2 op 5 jaar is gebracht. Dit besluit zal in werking treden per 1 Juli a.s. Deze regeling geldt uitsluitend voor paspoorten afgegeven of verlengd ten behoeve van hier te lande domicilie hebbende Nederlanders, aldus deelt het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken mede. De uitvoering van deze nieuwe maat regel valt midden in het reisseizoen en dientengevolge is te verwachten dat bij het afgeven van paspoorten enig? ver traging kan ontstaan. Het is derhalve aan te bevelen tüdig paspoorten aan te vragen (Zij die begin Juli naar het bui tenland willen reizen kunnen daarom reeds van 15 Juni af hun aanvrage In dienen. waarna na 1 Juli het nieuwe, c.q. verlengde, paspoort zal worden uit gereikt! uiteraard tegen de verlaagde prjjs). De tot nu toe bestaande mogelijkheid voor een echtpaar om tesamen op één paspoort te worden ingeschreven komt te vervallen, omdat dit geen financieel voordeel opleverde (de leges waren twee maal zo hoogt en wel administratieve nadelen had. Man en vrouw zullen dus voortaan leder een eigen paspoort moe ten aanvragen. De mogelijkheid bestaat Het wordt vervelend te Genève Rode blok blijft in verzet Gisteren zijn de negen landen, die een oplossing trachten te vinden voor de oorlog in Indo-Ohina te Genève weer in plenaire vergadering bijeengekomen, zulks op verzoek van de Sovjet-Unie Eden was voorzitter. Bidault, de Franse minister van bui tenlandse zaken, zelde, dat een neutrale commissie voor het toezicht op de wa penstilstand. geen vetorecht diende te Het KNMI deelt mede: Een depressie ten Zuid-Westen van Ierland beheerst het weer ln een groot deel van West-Europa. Met dit lagedruk gebied hangt samen een frontale zone. de afgelopen nacht over ons land hebben. Gemengde bestandscommissies. :n daarbij plaatselijk vrij veel re-bestaande uit vertegenwoordigers van fen heeft gegeven. beide partijen, zouden ondergeschikt Het centrum van de depressie ver tornde vanmorgen een Noord-Oostelijke koers en wordt morgen boven de Britse sianden verwacht. Aangezien de lucht in deze depressie jnizszins onstabiel is opgebouwd moeten mofgen enkele buien verwaoht worden. Ooi: op iets langere termijn zijn de rooruitzichtenonbestendig weer. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) is; half bew. n nevel o Kooenhagen zwnar bew. zo Amsterdam tlcht Londen twmburg Pulls Bordeaux Grenoble Vee Genève Zurich locarno innsbrück P.ome Alacclo Mallorca -J. zzo 4 17 recen zzo 3 24 4 zwaar bew. zzw 4 20 12 onbewolkt z 5 25 1 zwaar bew. z 8 27 O licht bew. nnw 1 22 O zwaar bew. ono 1 26 O licht bew. windstil 27 O zwaar bew. ozo 1 22 O nnbewolkt windstil 26 licht bew. ono 3 25 licht bew. windstil 24 met de keuze van India en Pakistan als leden van de internationale commissie van toezicht op de wapenstilstand. Deze landen dienden echter bijgestaan te worden door andere „werkelijk onpar tijdige" landen. Smith zeide, dat de Amerikaanse delegatie het voorstel van Eden, dat de bestandscommissie zou be staan uit de vijf „Colombo-landen". steunde. Smith zeide verder de mening toege daan te zün. dat de vrede automatisch in Laos en Cambodja zou terugkeren in dien de binnengevallen Vietmmh-troe- pen zich zouden terugtrekken Naar hij meende, zou meer voortgang gemaakt worden over de samenstelling van een bestandscommissie, indien dë deelnemers aan de conferentie over In- do-China deze kwesties achter gesloten deuren bespraken. Een Amerikaanse woordvoerder zeide na de vergadering, dat de communis ten „louter afbrekend" te werk waren gegaan gedurende de gehele bijeen komst. Een Sovjctrussische woordvoerder verklaarde het „te druk" te hebben om zich uit te laten over berichten, dat de Sovjet-Unie nog een conferen tie van de vier grote mogendheden in de herfst te Berlün zou voorstellen. KOREA De zestien niet-communistische deel nemers aan de besprekingen over Korea hebben zich uitgesproken tegen een ge heime vergadering. De groep zal aan dringen op nog een plenaire zitting over Korea, teneinde tc trachten ln het openbaar aan te tonen, dat de commu nistische plannen voor eenmaking van Korea „onoprecht" ziin. Deze plenaire vergadering zal waar schijnlijk Zaterdag worden gehouden. I Gisteravond is ZKH Prins Bertil II an Zweden per vliegtuig in ons land aangekomen. De Prins zal lieden te Veenendaal met Prins Bernhard de nieuwe fabriek van het SKF openen. Na zijn aankomst begeeft Prins Bertil middenvergezeld van de Zweedse gezant aan ons hof, Sven Dalilman (links) en de Adjudant van Prins Bernhard. Lu it.-Kolonel L'. C. Geertsema, zich naar de ont vangsthal van Schiphol. Het te sluiten Balkan-bondgenootschap De Griekse minister van buitenlandse zaken, Stefanapoulos, heeft medege deeld. dat met de Turkse premier Men- deres overeen is gekomen, dat in Zuid- Slavië. Grienkenland en Turkije com missies van vüf man. waarin politici en militairen zitting hebben, zullen wor den opgericht, die tot taak krijgen de tekst te ontwerpen voor het tussen deze drie landen te sluiten Balkan-bondge nootschap. De commissies zullen hun werk 25 dezer voltooid moeten hebben, waarna zij in een der drie hoofdsteden gezamen lijk zullen beraadslagen. Russische stewardess zwom vrijheid tegemoet Een Russische stewardess, mej. Soko- lova Stanlslava Rapoles. die zich aan boord van een grote Sovjet-txeiler be vond. welke in de omgeving van de Fa- roer-eilanden met visvangst bezig was. is ter hoogte van Thorshavn over boord gesprongen en naar land gezwommen. Zü was reeds eerder in Thorshavn ge weest, namelijk als patiënte in het zie kenhuis, waarheen zij, toen zij aan boord ziek werd. door opvarenden van de trei- ler was overgebracht. Eenmaal ln het ziekenhuis zijnde, deelde zij de genees heren mede niet meer aan boord van het Sovjet-vaartuig te willen. Bij haar ontslag uit het ziekenhuis dwongen op varenden van de treiler haar evenwel weer aan boord van het vaartuig te gaan. Zy mag zich ln Denemarken vestigen. om kinderen, jonger dan 16 jaar, op he» paspuoort van een der ouders by t® schrijven. Tot nu toe was de leeftijds grens hiervoor 15 jaar. Zü. die niet over een paspoort be schikten, doch wel over een beu-ij® van Nederlanderschap, konden tot nu toe in groepsverband wel buitenland se reizen maken, mits een collectief paspoort werd aangevraagd. Deze mo- gelijkhcid blüft voor dit jaar nog be staan, doch te verwachten is dat zij met ingang van 1955 aanzienlijk wordt beperkt. De kosten van een paspoort worden trouwens thans zo gering, dat het aanvragen van een collectief pas poort practisch ook geen financiële voordelen meer zal opleveren. De bewijzen van Nederlanderschap be houden hun geldigheid voor reizen naar België en Luxemburg, maar voor reizen naar alle andere landen kan men voort aan beter een paspoort aanvragen, om dat de thans nog bestaande voordelen bü groepsreizen volgend jaar komen te vervallen. De kosten van paspoorten, die door Nederlanders in het buitenland worden aangevraagd, blijven voorlopig nog ge lijk aan het bestaande tarief Een ver laging dezer leges is echter ln overwe ging. Degenen, die nu pas een verlenging hebben aangevraagd vissen achter het net. Het zou gemakkelyk zyn om hen alsnog een stempel te geven waarbij nog eens met drie jaar extra verlengd werd. Gehoopt wordt dat de gemeenten en de provincies ook zullen overgaan tot verlaging van de leges opdat een uni forme vaststelling over de gehele linie zal kunnen plaats vinden. De thans aangekondigde legesverla ging door het Rijk betekent een re ductie van 90 9c. Immers, deed men voorheen met een paspoort twee jaar, wat f. 10.- kostte, thans kost een pas poort f. 2.50 voor 5 jaar. hetgeen op 50 cent per jaar neerkomt. Volgens de oude regeling was het f. 5.- per jaar. WEER BERICHT Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlyke bewolking met enkele Wen. plaatselijk met onweer. Matige krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Dezelfde temperaturen of sts lagere. (Opgemaakt te 10 uur) Zon op: 4.21 uur: onder: 20.58 uur. Maan op: 15 02 uur: onder: 106 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.30 en ^04 uur. tDoodtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina's missie, zoals door de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Molo tof, voorgesteld, waarin India. Pakistan, Polen en Tsjecho-Slowakye zitting zou den hebben, zou „niemand enige waar borg geven. „De internationale com missie van toezicht zou, Indien nodig, moeilijkheden naar een hogere organi satie moeten kunnen verwijzen, die op haar beurt de kwestie aan de garanten zal voorleggen. De garanten zouden naar Bidault dacht, de deelnemers aan de conferentie van Genève moeten zyn, d.w.z. ondertekenaars van toekomstige overeenkomsten. De Franse minister vond. dat de ver tegenwoordigers van het opperbevel der beide partyen in Indo-Chlna. die de af gelopen week te Genève bijeen gekomen zyn. te weinig opschoten. Hy leverde critiek op de Vietminh-voorstellen vol gens welke de internationale commissie van toezicht alleen tot taak zou moeten hebben, de aanvoer van versterkingen te verhinderen. Volgens Bidault was dit slechts een deel van haar taak. Pham Van Dong. de vice-premier van Vietminh. die na Bidault sprak, zelde, dat de Franse voorstellen voor een mi litaire regeling niet van dien aard wa ren. dat zy overeenstemming over een wapenstilstand mogelijk maakten De conferentie zou nu moeten beginnen over politieke vraagstukken. In het bij zonder die aangaande de onafhanke- lykheid van de drie Indochinese staten Dong beschuldigde de Westelüke mo- gendheden er van, de oorlog in lnao- China te willen „Internationaliseren" Hij stelde het Westen, en Frankrijk ln het bijzonder, verantwoordelijk voor het feit, dat de onderhandelingen In Indo- China, tussen vertegenwoordigers van het opperbevel der strijdende partijen. I nog steeds n;et begonnen zün. Dong zeide ook, toezicht van de Verenigde Naties op een wapenstilstand in Indo- China niet te zullen aanvaarden. Molotof. de Sovjetrussische- minister van buitenlandse zaken, die na de pauze sprak, beschuldigde indirect de Verenig de Staten er van. de oorlog ln Indo- China te willen uitbreiden Als bewys hiervoor gewaagde hü van Amerikaanse pogingen om een verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië tot stand te bren gen, de mil tanre vüfmogendhedenbe- spreklneen te Washington en het ver zoek van Thailand aan de Veiligheids raad om een waarnemingsmissie naar Thailands grenzen met Indo-China te sturen De conferentie over indo-China d en- de zowel militaire als politieke vraag stukken Ie bespreken Molotof achtte het „hoog tijd" de besprekingen van politieke kwesties niet langer uit te stellen Hij handhaafde zijn voorstel in zake de comm ssie van toezicht In een korle rede aan het slot van de vergadering verklaarde de Amenkaanse afgevaardigde, Bedell Smith, zich eens lüruentlicr en Ir C. Staf, die als nu- Dulles: de beste tijd heeft men voorbij laten gaan! Om front in Oost-Azië te vormen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn uekelükse persconferen tie verklaard dat .Amerika zich a I- 1 e e n niet in de strüd in Indo-China zal mengen, tenzij er een radicale wü- ziging komt in de aard der commu nistische agressie. Er zou een nieuwe toestand gescha pen kunnen worden als communistisch China in dat gebied of ergens anders in het Verre Oosten tot openlyke agres sie zou overgaan. IIU zei dat het aan Frankrük en de drie verhonden staten van Indo-China is Ie beslissen hoe lang de onderhan delingen te Genève nog moeten du ren. De communisten houden de zaak daar slepende, zei hij. en vergroten hun oorlogsinspanning in Indo-China. Fen ernstig gesprek tussen de lie- Henry Ca'^ot Lodge, generaal Op de vraag wat naar zjjn mening de beste wijze is om aan die toestand het hoofd te bieden, zei Dulles, dat presi dent Eisenhower meer dan een Jaar ge leden een „verenigd optreden" met be trekking tot Indo-China heeft voorge steld en dat hü (Dulles) dat voorstel op 29 Maart heeft hernieuwd. Het voorstel gold nog steeds, maar natuurlyk zou er een tüd kunnen komen, dat het niet meer uitvoerbaar is. Gevraagd naar het doel van zo'n ge- zamenlyke actie, antwoordde minister Dulles, het ln bevriende handen houden van zo'n groot mogelijk deel van Zuid- Oost-Azië. Dulles zei dat de practisehe uitvoer baarheid van een dergelük plan van tüd tot tüd verschilt. Wat een jaar geleden nog uitvoerbaar was. is dat vandaag in mindere mate. Volgens de minister is de toestand er slechter op geworden. Hü noemde twee punten waarop voort gang gemaakt is in de richting van een verenigde actie, namelijk opheldering omtrent de toekomstige status van dé drie Indochinese staten Vietman. Laos en Cambodja en het verzoek van Thai land aan de Veiligheidsraad om een commissie naar Zuid-Oost-Az'ë te zen- Indisch voorstel over Suezkanaal Het meningsverschil tussen Groot- Brittannië en Egypte over het Suez kanaal berust, gelijk bekend, in hoofd zaak op de twee volgendep unten: 1 Onder welke omstandigheden zullen Groot-Brittannië en bondgenoten het recht hebben weer van de bases gebruik te maken, wanneer deze thans aan Ecvpte worden overgedragen tb.v. oorlog of oorlogsdreiging»? 2 De Britten wensen dat de technici, die zij, in de eerste jaren na de ont ruiming der bases, ter beschikking van de Egyptische regering zullen stellen voor het onderhoud der bases, totdat deze taak door Egyptische technici kan worden overgenomen, uniform zullen dragen. De Egyptenaren willen dat deze technici in burger gekleed zullen gaan, „daar zy anders een herinnering aan de bezettingsstrijdkrachten zouden zyn, hetgeen het volk zou ergeren". Vernomen wordt nu. dat India Egypte een voorstel heeft gedaan voor een oplossing van punt één Dit zou voorzien ln het stichten van een commissie van drie leden, die een Brit, een Egyptenaar en een Indiër zouden moeten zijn en die tot taak zou krygen de omstandig heden te bepalen, onder welke Britse (en bevriende) "trUdkrachten weer van de Suezkanaalzonebases gebruik zouden mogen maken. Naar Dulles' mening is men te Ge nève over Korea zo goed als uitge praat. Als de communisten hun hou ding niet grondig wyzigden. had het geen zin verder te onderhandelen. Over Guatemala zei Dulles, dat Ame- ka voorstander Is van een speciale by- eenkomst van de ministers van buiten landse zaken der Amerikaanse republie ken om deze kwestie te bespreken. Meisje kroop in leeuivenkooi Nog tijdig naar buiten getrokken Het personeel van het thans te Ooster- boek optredende Grand Cirque Inter national. heeft gistermiddag een moeilijk kwartiertje beleefd. Tijdens het opbouwen van de tenten voor de eerste voorstelling waren er veel kinderen op het terrein. In een onbewaakt ogenblik hectt toen een 4-jarig meisje, dat in de omgeving woont, kans gezien in de grote kooi met leeuwen van de heer Althoff te kruipen Het kind stond rustig ln de kooi en streelde èén der leeuwen over ?Ün lange manen. Toen de oppasser die door eeo der kinderen op de gedragingen van het meisje opmerkzaam was gemaakt, de kooi echter wild openen om het kind te bevrijden, becon de leeuw zo kwaadaar- rustri van Oorlog voor Nederland dig te grommen dat men voor hei le- herdenking van D-Day in Nor- 1™ y >n hei kind vreesde De dompteur 1 B Althoff, die inmiddels was gewaar schuwd, riep het kind toe dat zij vooi- i mandie bijwoonde. zic.itig de kooi moest verlaten, omdat de leeuw gevaarlyk was Het kind scheen dit echter nl?t te begiypen Bovendien was d? leeuw voor de kooideur gaan staan, zodat men het kina niet meer kon bereiken. De andere leeuwen waren inmiddels door de cpgewondzn stemming rond hun kooi nerveus geworden en gingen heen en weer lopen, waardoor de situatie voor het kind st?eds hachelijker werd. Eindelijk gelukte bet de heer Althoff de leeuw die de toegang tot de kooi versperde naar de achterwand van de kooi te drijven. Daarna kon hü. ge wapend met een geladen revolver en een tweetand de kooi binnengaan om 4e leeuw in bedwang te houden. Het meisje, dat was gaan huilen kon toen "foor de oppasser uit de kooi worden getrokken. Het had sleehls een schram op baar been opgelopen, veroorzaakt door een der nagels van de leeuw die ze had gestreeld

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1