LEIDSCH DAGBLAD Plechtige herdenking der invasie Noch inzake Korea noch inzake Indo-China enige vordering 93ste Jaargang DINSDAG 8 JUNI 1954 No. 28237 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nederlanders op het Normandische strand Boodschap van president Eisenhower Onlrocrend heeft Zaterdagmiddag boven de stranden van Nnrmandië het ITilhelmus geklonken ten teken van Nederlands dankbaarheid voor de bevrij- ran West-Europa, die 10 jaar geleden daar een aanvang nam. Stram in de houding staande keken de manschappen van de compagnie van het Garde- tefiment fuseliers „Prinses Irene" tezamen met hun krijgsmakkers der geal lieerde garderegimenten naar de acht wapperende vlaggen aan de masten op hei Invasiemonument op het strand „Utah Beach" nabij St. Marie Dumont. tentijl ook de tienduizenden anderen een minuut volkomen stilte in acht oimen ter herdenking van de talloos vele levens die geofferd zyn op het illaar van de bevrijding. Op Utah Beach landde precies 10 Jaar geleden het eerste Amerikaanse leger het schiereiland Cotentln met de ven Cherbourg te veroveren. Precies dagen later hadden de manschappen u een heroieke stryd de verovering :n deze belangrijke haven voltooid. ..echts een gedenkteken dat is opge richt voor brigade-generaal Caffey en tevens ter herdenking van zijn man- tchappen duidt de plaats aan van deze e strijd. Zondagmiddag hees dezelfde generaal be: Amerikaanse dundoek in top. dat plaats innam naast de vlaggen van geallieerde landen België, Canada, ;eland, Luxemburg, Noorwegen, Ne- cerland en Frankrijk. De Franse presi- dent René Coty plaatste in aanwezigheid van honderden burgerlijke en militaire autoriteiten een grote krans van rode snjers aan de voet van de trap naar de :l van het monument. Hij zette daar- zijn handtekening in het gulden Henkingsboek. Zeven mfutaire mu- 'kcorpsen deden de nationale liederen '.-klinken Het was het trompetters- :orps van de Huzaren van Boreel dat iet Wilhelmus ten gehore bracht. Stram en eerbiedig stonden de autoriteiten en verzetstrijders rond het monument. Onder hen waren de Nederlandse Minister van Oorlog en van Marine, ir C Staf. Maurice Schumann, de Franse sinister Andre Marie, de Belgische iezindsman van Buitenlandse Zaken, tyuk. de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk Henry Cabot Lodge als ver tegenwoordiger van president Eisen hower. sir Gladwynn Jebb, ambassadeur van Groot Brittannië in Parijs, en de minister-president van de Nederlandse «gering te Londen, prof. mr P. S. Ger- hrandy. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm eeh. bew. •"•'Denhagen nalf bew. Vmtterd&m geh. bew. Vuembure zwaar bew. ZOrich hflUn° Frankfort zwaar bew. nnw 1 licht bew. nnw 3 zwaar bew. windstil lloht bew. windstil zwaar bew no 1 onbewolkt windstil llchl bew. no 3 onbewolkt zzo 1 half bew. w 3 windstil WEERBERICHT Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele .-"■n en een kans op onweer. Overwe- 1 matige wind tussen Zuid-Oost en if.i West. Dezelfde temperaturen of v hogere. (Opgemaakt te 10 uur). 9 Juni Zon op- 4 21 uur; onder 20.57 uur. Mean op: 13 53 uur; onder: 0.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 9,29 en 21 59 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De tonen der volksliederen waalden over het land met kale boomstaken en ruïnes, waar nog altijd de sporen van „D-day" met ziin uitgewist. Twee destroyers en vijf corvetten van de Engelse Marine hadden ligplaats gekozen voor het strand. De redevoeringen van de autoriteiten werden herhaaldelijk onderbroken door het geluid van de overvliegende straaljagers die in for matie aan de huldiging deelnamen. Honderden verzetsstrijders uit zes Europese landen hadden voor deze gelegenheid een nieuwe invasie naar het voormalige slagveld met zijn vele historische plaatsnamen ondernomen om hun gevallen makkers eer te be wijzen. Ruim 200 leden van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland hebben een pelgrims tocht gemaakt naar Caen. Zaterdag hadden zij tijdens hun aoortocht kran sen gelegd te Brussel bij het graf van de onbekende soldaat en op vele hoofd plaatsen van de noordelijke departemen ten in Frankrijk by de graven der geval lenen. Dit werd gedaan door de voor zitter van de Raad, mr B. W. Stomps en de secretaris-generaal van het „Comité d'action interallié de la resistance", de Nederlander de heer Vincent Boon. Tezamen met de Belgische verzetsstrij ders, die tevens de slag om de Marne uit de eerste wereldoorlog herdachten, en de Franse maquis slonden de Neder landse oud-illegalen ook rond het mo nument op Utah Beach aangetreden. Ook daar hebben de heren Stomps en Op de stranden van Normandië, waar zich nu tien jaren geleden een van de grootste tragedie's uit de wereldgeschiedenis afspeelde, toen de geallieerden landden om Europa van het juk van de Duitse bezetters te bevrijden, heeft de Franse Pre sident Rene Coty deelgenomen aan de viering op plechtige wijze van de tiende verjaardag van het begin van de bevrijding. Foto: In Colleville-Montgomery, het plaatsje, dat pas na deze ge denkwaardige dag zijn naam kreeg, inspecteerde de President, in gezel schap van Joseph Laniel. leden van de Nederlandse strijdkrachten op de plaats, waar zij tien jaar geleden vet op Franse bodem zetten. Van een heuvel in de achtergrond sloe gen honderden de inspectie gade. Jongens groeven bunker uit: een dode In de duinen, op een afgesloten ter rein bij de vuurtoren te Scheveningen. is Zaterdagmiddag een ongeluk gebeurd dat aan een 12-jarige jongen het leven heeft gekost. Twee jongens, belden wonend aan de Zeekant, waren bezig de ingang van een daar nog liggende bunker uit te gTaven. Als gevolg daarvan ging het zand aan (het glijden en beide jongens werden on der zand en brokken beton bedolven. Andere kinderen sloegen alarm. De brandweer van de post Duinstraat rukte uit en groef de jongens uit. De een bleek al te zijn overleden. De andere werd met snijwonden naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht; zijn toestand is niet ernstig. Levenslang voor (Van ome Haagse redacteur) Vanochtend heeft de Haagse Recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen de Berkelse arts en deze conform de eis van de Officier van Justitie wegens moord op zijn echtgenote door middel van cyaankali veroordeeld tot levens lang. Beroep wordt aangetekend Nadat de president van de recht bank, mr A. J. Veldman, het vonnis Berkelse arts had voorgelezen, viel er een diep® stilte in de rechtzaal. Op de publieke tribune stonden zeer vele belangstel lenden, die doodstil hadden geluisterd naar de voorlezing van de overwe gingen. Verdachte liet ook nu, evenals bij het onderzoek ter zitting, geen spoor van emotie zien. Slechts even vertrok zijn gezicht een beetje. Een der verdedigers, mr Huygens, verklaarde dat de Berkelse arts beroep tegen het vonnis zal aantekenen. Over en tv eer alle voorstellen afgewezen Boon namens de Nederlandse verzets beweging een krans neergelegd. Tijdens een banket van de Franse president met de afgevaardigden van de voormalige verzetsorganisaties deelde de heer Coty aan de heer Boon mede. dat hij tijdens zijn bezoek aan Neder land. in Juli a.s., gaarne kennis zou wil len maken met een deputatie van de verzetsorganisaties. Prof. Gerbrandy verklaarde dat van de plechtige herdenkingen, die dezer dagen in Normandië op verschillende plaatsen zijn gehouden, o.a. te Carren- tan en Arromanches, die op Omaha- Beach te Arromanches het meeste indruk op hem had gemaakt Tijdens deze laatste plechtigheid heeft de Fran se president een museum voor oor locs- gedenkwaardigheden geopend. Aan al'.e plechtigheden ln Normandië nam een twintigtal Nederlandse oorlogsveteranen deel, die ie land, ter zee en in de luent de geallieerde strijdmacht bil de invasie in Normandië ter zijde hebben gestaan De voormalige Nederlandse verzets strijders hebben gisterochtend een krans geleed bij het monument voor de Be vallenen in Caen en daarna de terug tocht naar Nederland aanvaard De Sovjet-unie heeft gisteren een voorstel van Frankrijk, dat de Inter nationale commissie voor toezicht op een wapenstilstand in Indo-China zou beslaan uit de vijf „Colombo-landen", verworpen en zich op het standpunt gesteld, dat op zijn minst één commu nistisch land lid van de commissie moet zijn. De Colombolanden zijn: India, Pa kistan. Ceylon, Birma en Indonesië. Het Franse voorstel, dat wordt ge steund door Engeland en Amerika, is door minister Bidault aan minister Mo- lotof gedaan tijdens een privé-onderhoud van 50 minuten. Molotof voerde aan, dat communisti sche landen heel goed neutraal kunnen ziin, een standpunt dat door het Westen wordt verworpen. van de tiende herdenking van de ge allieerde invasie in Frankrijk ver klaard, dat het feit, dat het grote oorlogsverbond van dc Verenigde Staten, Engeland en Rusland in vre destijd dc geest van eenheid niet heeft kunnen handhaven, wel een reden tot diepe teleurstelling, doch geen reden tot wanhoop is. In de boodschap, die door Cabot Lodge, president Eisenhowers speciale afgezant, werd voorgelezen, zegt Eisen hower verder, dat de moed, toewijding en het geloof, die de geallieerden voor de gevaren van de oorlog brachten, on vermijdelijk tot welslagen zal voeren in het onverdroten streven naar vrede, veiligheid en vrijheid. De president der V.S. herinnerde 3an de verrichtingen uit de oorlog, die be reikt waren „door nauwe samenwerking en vriendschap tussen vrije volken, die streven naar een gemeenschappelijk doel". Lodge, de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties zeide, dat de vraagstukken, waarvoor de wereld thans staat, niet van dien aard zijn, dat zij alleen door een militaire over winning kunnen worden opgelost. Ook de Nederlandse minister van oorlog en marine, ir C. Staf, heeft op Utah Beach een toespraak gehouden. Hy bracht liulde aan de nagedachtenis van de geallieerde soldaten, die voor de vrijheid van de wereld gevallen zijn. De in de N'ato verenigde volken hadden zich aanecngeschaard om de zelfde opdracht te vervullen. Minister Staf betuigde namens het Nederlandse volk en de Regering dank aan dc geallieerden voor hetgeen zij voor Nederland hadden gedaan. Saarbesprekingen afgesloten? De West Duitse Bondskanselier, dr Adenauer, en de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, zullen bin nen de komende veertien dagen te Bonn bijeen komen om te trachten definitie ve overeenstemming over het Saar- vraagstuk te bereiken. Inmiddels zijn beide partijen bij de onderhandelingen, die in de afgelopen vier weken te Parijs en Bonn zijn gevoerd, vrijwel geheel tot elkaar gekomen. Op Twecde Pinksterdag heeft dc NCRV in het park Sonsbeck te Arnhem op feestelijke wijze haar I dertigjarig bestaan gevierd met een grootse jubileum-bijeenkomst. On geveer 130 zangkoren met geza menlijk meer dan 2000 schoolkin deren hebben aan deze viering hun medewerking verleend door tijdens dc ochtendbijeenkomst in het Larix- i dal een cantate uit te voeren, welke speciaal voor deze gelegenheid was gecomponeerd. Op de grote weide in het park werd later o.m. een gymnastiekdemonstratie gegeven, waaraan pl.m. 8.000 leden van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond deelnamen. Een overzicht van de gymnastiek demonstratie. welke een fraai con- trastcnspel van wit en groen vorm den. HU gaf te kennen, dat hij wel In overwegine wil nemen de commissie te laten bestaan uit drie der Colombo landen plus een communistisch en een anti-communistisch land. Bidault en Molotof hebben niet ge sproken over de wijze van stemmen in de commissie. Volgens Westelijke afge vaardigden is deze kwestie nog belang rijker dan de samenstelling, omdat de communisten de leden het recht van veto willen geven Eén communistisch lid zou op die wijze bepaalde beslissingen kunnen tegenhouden. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Ame rikaanse senaat. Alexander Wiley, heeft tijdens een interview verklaard, dat de V. S. geen troepen naar Indo-China zul len zenden. William Knowland. leider der repu blikeinse fractie in de Amerikaanse Se naat. heeft echter in een persaesprek 3ls zijn persoonlijke mening te kennen ge- I geven, dat de mogelijkheid bestaat, dat Azië onder communistisch bewind zal komen, indien het Westen niet binnen de komende 30 dagen vastberaden stei- i ling neemt in Indo-China. I „De V.St. moeten rekening houden I met het feit. dat zu mogelijk in Indo- j China zullen moeten vechten evenals zii i dat ln Korea moesten Slechts machts vertoon kan een halt toeroepen aan de (communistische agressie in Azië", ver klaarde hij. „Wii moeten breken met de noodlot tige denkwijze, dat het mogelijk is te Genève te blijven praten, terwijl de com munisten voortgaan met gebiedsverove- ringen in Indo-China. Indien Groot-Brittannië en Frankrijk r.iet handelend optreden, zullen de V St. j moeten beslissen wat zn. met bondge- noten als Australië, de Philippijnen. na tionalistisch China en Zuid-Korea kun nen verrichten. De Chinese ecrste-mlnster en minister van buitenlandse zaken. Tsjoe cn lai. heeft ter Koreaanse conferentie te Genève Zaterdag voorgesteld verkie zingen in geheel Korea te houden on der toezicht van de bestaande com missie van neutrale landen. In deze commissie zitten afgevaardigden van Zwitserland, Zweden. Polen en Tsje- cho-Slowakije. Tsjoe was vol lof over deze neutrale commissie. Tsjoe en lal herhaalde ziin vroegere els. dat voor de Koreaanse verkiezingen alle buitenlandse troepen worden terug getrokken. Molotof deed een uit vijf punten be staand voorstel, dat feitelijk het Chinese voorstel steunde. Opnieuw beschuldigde hü de V.St van agressie. „De communistische voorstellen voor een hereniging van Korea zijn een po ging om een regering over het gehele land te vestigen, waarin de communis ten ln feite de macht zouden bezitten om het houden van vrije algemene ver kiezingen tot een aanfluiting te ma ken", aldus heeft de leider der Ameri kaanse delegatie, generaal-majoor Wal ter Bedell Smith, in een commentaar op het voorstel der communistisch-Chinese delegatie verklaard. De bittere ervaring, die wij met deze commissie hebben opgedaan, heeft ons een les geleerd, die wy niet gauw zullen vergeten. Op ditzelfde tijdstip, terwijl wjj ln Ge nève beraadslagen, voeren de aanvallers in Korea versterkingen en wapens in Noord-Korea aan onder omstandighe den. welke ln de bestandsbepallngen strikt verboden zijn. Doch de neutrale commlsse van toezicht kan niet ïngTij- pen, verlamd al zij is door het optreden der communistische Poolse en Tsje- choslowaakse leden, die elke normale functionnering der commissie beletten. De gehele toestand is zo ondraaglijk geworden, dat de Zweedse en Zwitserse commissieleden reeds herhaaldelijk schriftelijk togen deze gang van zaken hebben geprotesteerd", aldus Bedell Smith, die vervolgens aanhalingen deed uit rapporten dezer leden De Amerikaanse delegatieleider be sloot als volgt: Er kunnen wezenlijk vrUe verkiezingen In Korea worden gehouden, indien dit geschiedt onder toezicht der Verenigde Naties. De in ternationale organisatie beschikt over de ervaring, het gezag, de onpartijdig heid en de middelen om deze taak te vervullen. De overgrote meerderheid der te Ge nève aanwezige afgevaardigden weet heel goed hoe werkelijk vrije, algemene verkiezingen moeten worden gehouden Wij wensen niet lancer misleid te wor- den". TsJecho-SlowakUe en Polen hebber. klachten, dat zij een doeltreffend toe zicht op de wapenstilstand in Korea be lemmeren. van de hand gewezen en op hun beurt verklaard, dat de Verenigde 1 Naties een behoorlijke inspectie verhin deren. De Noordkoreaanse minister van bui tenlandse zaken, generaal Nam il, ver klaarde niet te kunnen instemmen met het voorstel om de aantallen door Noord- en Zuid-Korea af te vaardigen volksvertegenwoordigers te doen bepalen door de getalsterkte der inwoners HU zeide dat. toen ln de achttiende eeuw de Verenigde Staten van Noord- Amerika werden gevormd, de verschil lende toetredende staten gelijke rechten kregen ongeacht het aantal hunner tn- woners en hij wees er op dat d'.t begin sel nog geldt voor de in de Zwitserse federale regering vertegenwoordigde kantons. AMERIKAANS-CHINEES CONTACT De Verenigde Staten hebben voor het eerst- zich rechtstreeks ln verbinding I gesteld met communistisch China. Een officiële woordvoerder van de Chinese communistische delegatie te Genève heeft medegedeeld, dat een lid van de Amerikaanse delegatie met Chinese func- tionarlssen samengeweest is om de kwestie te bespreken van Amerikanen, die zich in China in hechtenis bevinden en van Chinese studenten, die in de Véremgde Staten worden „vastgehou den" Volgens gegevens uit officiële Ameri kaanse bron te Genève zijn er vermoe delijk 122 Amerikaanse staatsburgers in China. Men meent, dat 83 van hen wor den vastgehouden Van Amerikaanse zijde Is voorts te kennen gegeven, dat contact met de Chi nezen over deze kwestie geen enkele verandering zal betekenen in de Ame rikaanse houding tegenover c tisch China. Natuurlijk hebben tijdens de jongste feestdagen allerlei onderlinge besprekin gen plaats gevonden. Heden keert Eden naar Genève terug. Trambotsing te Rotterdam Op de Stadionweg te Rotterdam is Zaterdagmiddag een rijdende tram op een stilstaande tram gereden. Er werden ongeveer 30 personen licht gewond. Een tranistel van lijn 2 wagen en bijwagen stond aan de halte bii het station Rotterdam—Zuid, met de mo torwagen in de richting van de stad. in dezelfde richting reed op weg naar de zelfde halte een tramstel van lijn 3. BU de halte gekomen schoot lijn 3 door en de voorste wagen drong ongeveer 30 cm in de bijwagen van lyn 2 De bestuurder van lijn 3 liep slechts enkele snywond- jes op tengevolge van gebroken glas. De schade was aanzlenlyk. Van beide tramstellen braken de verbindingen tussen de wagens. In de wagens zelf werden de banken ontzet en de schrik was algemeen. Behalve vier ziekenauto's heeft ook een radio-wagen van de po litie er vooi gezorgd dat de gewonden direct naar het ziekenhuis werden over gebracht; zij konden het ziekenhuis la ter allen verlaten Een aantal van hen kon naar huis terugkeren Omtrent de oorzaak van de botsing tast men in het duister. De botsing was zo hevig, dat beide tramstellen na de klap een 17 meter verder pas tot stilstand kwamen Vier artsen verleenden de eerste hulp. Vacantietoeslag en loons verhoging in bloemisterij De vereniging „De Nederlandse Bloemistery" en de in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende werkgevers- en werknemers-organi saties hebben overeenstemming be reikt over de invoering van een vacantietoeslag alsmede over een loonsverhoging in het bloemisterijbc- dryf, welke gisteren is ingegaan. De vacantietoeslag wordt voor vaste arbeiders bepaald op het loon over écn week met inbegrip van de vaste toesla gen. waarop de arbeider aanspraak heeft. Losse arbeiders zullen de vacanueioe- slag door middel van vacantiebonr.cn ontvangen Te dien einde zal voor hen het wekelijks bedrag aan vacantiebon- nen, dat thans gesteld is op hei drie voud van het voor betrokkenen geldend uurloon, mei ingang van 7 Juni a s die nen te worden verhoogd tot het vier voud van dit uurloon De loonsverhoging zal voor alle arbeiders van 23 jaar cn ouder in Jc provinciën Noord- en Zuid-Holland L I— per week en in de overige pro vinciën f, 1.50 bedragen. Arbeiders van 22. 21. 20, 19 en 18 jaar zullen resp. 95<>, 90«r, 80, 70ró en 60G van de aldus vastgestelde nieuwe lor.cn ontvangen. Verwacht mag worden, est de hierbo- •er. genoemde wijzigingen in de CAO dezer dagen door hei College van Rijks- bemiddelaars zullen worden goedge-

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1