Pieren Nederland verzorgt 35% van West Europese snijbloemhandel Sp%el v&nèeze,-tjjfd if 'oekomst van jonge bollenkwekers probleem van eerste orde Jste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 5 Juni 1954 Tweede Blad No. 28236 ooral teeltreclit speelt grote rol Jaar op jaar speelt in de vergaderingen van de bloembollenkwekers het jstuk van de jonge kwekers. Door de teeltregeling staat het hen niet vrij, indien zij zouden voldoen aan de vestigingseisen, een eigen bedrijf te men. Zij roepen dus om teeltrecht, maar vast staat, dat veel varkens de ling dun maken. En zelfs is het de vraag of de spoeling wel voldoende „handen zal blijven! het bloembollenvak gaat de liefde het rak zeer vaak over van vader mn. Van „buitenaf" komen er wel fn bü en sommigen van hen sla- uitstekend, maar het percentage van bollenkwekers dat in het vak vader gaat, ls groter dan dat van d:e een andere werkkring kiezen. ,'il komen ze meteen bij vader in jiak, wat sterk telt op de kleinere jiven Een nauwgezet onderzoek zou rnt aantonen dat vele van die klei- b'drijven een harde dobber zouden „n indien men niet werkte met ioons. Er wordt wel eens op ge- r„ dat dit een ongezonde basis is. de practijk is nu eenmaal zo en febeurt telkens weer opnieuw. 'iTjieer die jongens aan trouwen denken willen ze een eigen bedrijf, dat gaat zó maar niet. Daanoor -.en ze beschikken over teeltrecht. linnen ze dat teeltrecht wel huren. L. daanoor worden momenteel fan- zen gevraagd. Men spreekt van nieren op teeltreoht' en men kan constateren dat het voordeliger is recht te verhuren dan het te ge- om zelf bollen te kweken, bedrijf opbouwen op gehuurd trecht is uitermate ongezond, want breker betaalt maar vordert niet. ïordt dan ook algemeen afgeraden, jaderaijds hoort men steeds weer het i voeren om deze mensen een kans teren, zelf teeltreoht te verkrijgen, pods „op afbetaling", i probleem speelt, als gezegd, het t m de kleine bedrijven, en wie de eUntie in het bloembollenvak be- bemerkt met één oogopslag, waar- net zulk een vitaal probleem ls. SCHEVE VERHOUDINGEN zitten ditmaal aan de goede kant. De export breidt zich uit. Ze maken goede prijzen. En de animo is dus groot om ook een vinger'in de pap te krijgen. Daar waar de verantwoordelijkheid voor de beslissingen ligt, ls men er zich echter goed van bewust, dat die hele hoogconjunctuur een voorbij gaand verschijnsel kan zijn. De bloem bollenexport Ls uitermate kwetsbaar. Ze ondervindt alle fluctuaties, inhae- rent aan het wereldgebeuren. En van een bestendige situatie mag hier zeker niet worden gesproken. 1953 waren er totaal 8602 bloem- nbedrijven, waarvan 369 gemengde ;iven i exporteur-kweker)De totale iiile oppervlakte bij deze bedrijven cfbrulk bedroeg 4322 hectare. Dat is gemiddeld pér bedrijf een opper- il< van ruim 50 are. w d:e 8602 bedrijven waren er ech- met minder dan.7760 met een srvükte beneden 1 Hectare. De ge- leUle be teelde oppervlakte bedroeg are '7760 bedrijven met een totale mte oppervlakte van 1864 Ha). Deze jven beneden de 1 HA., waarvan lechts een halve of een kwart bun- beslaan, vormen dus vèr uit de oerheld. Er blijven er van de ruim nor geen duizend over, die méér 1 HA betelen. Daartegenover staat 1032 HA. in handen is van 97 be- :m, die meer dan 5 HA. betelen, met gemiddelde van ruim 11 HA per dat is ruim een kwart van de beplante oppervlakte aan bollen- Tegenover de geweldige personele -ffrdcrlieid der kleine kwekers staat kwalitatief veel belangrijker min- krheid van de grotere bedrijven, inneer men dan nog in aanmerking (mi, dat van die kleine bedrijven vele „gemengde" bedrijven zijn, die A uitsluitend bloembollen kweken, in vindt men hier de sleutel van de inningen, die zich vooral ontladen de Kon. Alg. Vereniging voor Blufmlinllcncultuur. waar immers „de ite stemmen gelden". Maar die men-raeerderheld brengt niet tot .jldrukking de belangen-verhoudlng. i ls er zo vaak ontstemming bij kleine kwekers, omdat de Regering instanties (o.a. het Bedryf- api de desiderata in de vergaderm- lai voren gekomen, aan hun laars „•n te lappen. «ur de Regering legt blijkbaar, met op de werkelijke verhoudingen, ee maatstaven aan dan die worden steld in vergaderingen, waar door ongelukkige, verouderde stemtabel '«eer.-tellingen tussen groot en klein lal parallel lopend met Noord en nog eens worden verscherpt tegen deze achtergrond moet men het vraagstuk van de kleine jonge tss beziën Het aantal kleine be en wordt hiermee nog eens uitge- 'A en de verhouding nog verder ifgetrokken. Maar zelfs wanneer men deze over- buiten beschouwing laat. is daar vraag, of het werkelijk verant- is, dat het aantal bloembollen en zich op deze wijze uitbreidt? GEVOELIGE CONJUNCTUUR. Momenteel kan men rustig spreken een hoogconjunctuur. De kwekers Men herinnert zich nog maar al te goed de verschrikkelijke crisis in de jaren '30. Of een nieuwe crisis zulke gevolgen zou hebben, staal nog te be zien. want inmiddels heeft het bloem bollenvak, ondanks heftig verzet, schokbrekers gekregen. Teelt- en sur- plusregeling maken het nu mogelijk de ergste schommelingen op te vangen. Het zal echter in de practijk zó wor den. dat de Jonge kweker, die een eigen bedrijf sticht, al meteen op zware las ten komt omdat hil teeltrecht moet ko pen. Als hy zo dom is om op gehuurd teeltrecht te beginnen, steekt hij vrij willig het hoofd in de strop. Blyft de hoogconjunctuur aanhouden dan komt hy er mettertijd wel uit, maar is dit niet het geval dan krijgt hy een nood lijdend bedrijf. En niemand durft op het ogenblik voorspellen of in het bloem- bollenbedryf de conjunctuur zich in gunstige richting zal blijven bewegen. Maar inmiddels blijft de kwestie van de jonge kwekers een „brandende" kwestiezoals er in het bloembollen vak altijd zulke kwesties zyn geweest en altyd zullen blyven! Kapers op (1e host Italië en Fra "ijk zijn (1 concurrenten Hoewel vanuit Nederland een groot kwantum snijbloemen naar het buiten land wordt geëxporteerd, heeft het in deze sector bij lange na niet zulk een vooraanstaande positie als b.v. ten aanzien van de bloembollen. Nederland heeft in 1953 totaal voor f. 21.3 millioen aan snijbloemen uit gevoerd (in 1952 f. 18.7 miilioen) en in de gehele handel van de West-Europese landen bedraagt zijn aandeel ca. 35%. Er zijn kapers op de kust! zag men in 1952 de gemiddelde kilo gram-prijs voor Nederland bepaald op 12 36 Zw. fres, terwijl Italië 5.65 en Spanje 3.72 noteerde. De grootste concurrenten, zo consta teert het jaarverslag over 1953 van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, zyn Italië en Frankrijk, terwyl ook de Kanaal-eilahden met grote irissen- en narcissenleveranties een duit in het zakje doen. Ook Spanje is de laatste tijd druk aan de markt, voornamelijk met anjers, raarin het een voorname concurrent an Italië is geworden. Sedert 1950 ver toont de snübloemen-export vanuit het land van Franco een gestadige stijging In Zwitserland stond Italië met onge veer driekwart van de import aan de spits, maar de Italiaanse snijbloemen import vertoont daar een teruggang ten koste van de Spaanse. De Nederlandse invoer, die in 1952 ruim 16*> bedroeg, vertoont een gestadige stüging. Neder land heeft hier de Spaanse concurrentie minder te vrezen, daar het een product van geheel andere kwaliteit invoert. Zo Veel ernstiger is de concurrentie-drei- ging voor Nederland in West-Duitsland waar een bedenkelijke teruggang valt te constateren. In 1950 leverde Neder land hier 85 Tr, in 1952 nog maar 619 terwijl Italië in dezelfde periode opliep van 8 6 naar 26 3 en Frankrijk van 5.7 naar 11.2 Tc. Cijfers over 1953 zyn nog niet bekend, maar of ze een verbetering te zien zullen geven is de vraag. Overi gens is de teruggang iets minder alar merend wanneer men bedenkt, dat ze mede werd veroorzaakt door opheffing van de kortstondige liberalisatie. Ook hier heeft Spanje een voet tussen de deur gekregen, aanvankelijk nog met een kleine „Ausschreibung" maar de mogeiykheid bestaat, dat de Spaanse import zal toenemen. In Oostenryk heeft Nederland nooit veel verdiend en de invoer daar gaat nog verder terug ten voordele van Italië. Engeland heeft voor f. 3.3 millioen afgenomen. Hier moet, als gezegd, reke ning gehouden worden met de invoer vanaf de Kanaal-eilanden, maar verder is Frankrijk hier de grote concurrent De invoercijfers over 1952 zijn nog niet eens ter beschikking, maar de tendenz wordt reeds duidelijk uit de cijfers over 1951, toen Nederland 17.3 van de in voer verzorgde en Frankryk 15 4 Belangrijke afnemers zijn nog België en Luxemburg met f. 4.7 millioen, West- Duitsland mei f. 6.9 millioen, Engeland met f.3 3 millioen, Zweden met f 37 millioen en Zwitserland met f.14 mil lioen. De export naar de Verenigde Sta ten besomde f. 142231. 1000 Pleeggezinnen gevraagd VOOR KINDEREN UIT ZEELAND ..Pro Juventute." de landelijke in stelling voor Kinderbescherming die haar zorgen uitstrekt over kinderen van alle gezindten, heeft in overleg met het Nationale Rampenfonds ook dit jaar een vacantieplan georgani seerd voor ongeveer 1000 Zeeuwse kin deren in de leeftijd van 8 lot 14 jaar voor een periode van drie weken, van 22 Juli tot 12 Augustus. Een dergelijk vacantieplan is nog zeer nodig. Men wil duizend pleeggezinnen in het land vinden men zou er al zyn. wanneer in elk van de byna 1100 gemeenten die ons land telt, gemiddeld één kind werd opgenomen. Met de kerkeiyke gezindte wordt re kening gehouden Een medische verkla ring moet worden overgelegd, zowel wat het pleegkind als de pleegouders betreft Dit geeft wederzijds waarborgen. Men kan zich bereid verklaren om jongen'si i en of melsje'si in de leeftyd van 8 tot 10 jaar, van 10 tot 12 jaar of van 12 tot 14 jaar gedurende de genoemde periode bij zich te ontvangen. De Franse President René Coty bezocht op een tentoonstelling te Parijs ook de stand van de Holland- se kaas. waar hij begroet werd door ae Hollandse schone in oude kle derdracht. MEISJE AAN DE HAAL ra 20-jarige wielrijdster uit Pynacker ~i op do Delfgauwseweg te Delft door igent van politie gesommeerd af te 'H*n. omdat zij zich op de fiets door rachtauto liet voorttrekken. Zij echter de fiets neer en ging aan Mal. Met de politieman achter zich - rende zij de nieuwe Rijksweg op. 'hield een automobilist aan en vroeg 'e mogen ryden, doch de agent wist '.otohestuurdcr nog net bijtijds te «schuwen. Het meisje vluchtte toen 'eiland in en weer zette de agent na. nadat hy om assistentie had [riagd "0 de agent eindelijk het meisje had 'Luid was de politiejeep ter plaatse henen. Het kostte echter nog heel aioeite om de weerspannige Jonge- r' .in te laden" en haar in bedwang '■ouden. het bureau van politie kreeg zy 'itnheid tot rust te komen. WEDEROM VERHOGING ERNAMEPRIJS BACONVARKENS k prijsontwikkeling voor de varkens 11 het bedrijfschap voor vee en vlees 'r' besluiten wederom de overname- 'oor baconvarkens te doen verho- -n wel thans met 6 ct. per k.g. Mits- n tal met Ingang van 8 Juni a.s. de ■rnameprüs voor baconvarkens van he kwaliteit f2,44 per k.g. koud ge- i:h| gewicht bedragen. Van genoem- datum af zal uit het vleesfonds 't per k.g. geslacht gewicht worden ''dragen. Tepeiykertijd zal de mini- "-?) gewichtsgrens voor baconvarkens. tot nu toe 63 k.g. bedraagt, wor- Wuggebracht tot 60 k.g„ hetgeen ;,rUrd ook de baeonslachtingen gun- tal kunnen beïnvloeden. 10 JAAR GELEDEN - D-DAY OP 6 DUN» 194-4 BEGON MET DE INVASIE DE BESLISSENDE FASE W DE STR'JD OM DE VR'JHEW. DIE - MEDE DOOR VERDEELDHEID, ZWAKTE EN BESLUITELOOSHEID - VERLOREN WAS GEGAAN NU, TIEN JAREN LATER L'JKT HET SOMS. OF MEN IN EUROPA DE LESSEN VAN 1939-1949 REEDS VERGETEN «S 3UIST EEN DEZER. DAGEM WAARSCHUWDE VELDMAARSCHALK VMONTGOAtERV TEGEN EEN ONDERSCHATTING VAN DE GEVAREf P<E EEN VERDEELD EUROPA BEDREIGEN Met de grootste en meest zeldzame collectie vogels ter wereld in de enorme Louise-Hal. Te bereiken vanuit Leiden niet de gele tram tot halte Stoeplaan, Kamer over productschappen en vee - verloskundigen Liever een hele- dan een halre veearts" (Van onze parlementaire redacteur) i minister Mansholt een wijziging aange- Gistermiddag heeft dr Kortenhorst bracht, «urdMr te castreurs een be ta de Tweede Kamer weer eens de perkte bevoegdheid behouden Kamerleden verzocht, amendementen De Minister d«*Me in antwoord op in het vervolg zo tydig in te dienen. e.e" "aa* van "- Vondeling (Arbh mede dat men - Regering en Kamer - aat .h« b,J de M""ster van Justitie zal zich er althans over kan beraden. aandringen op een uitwerking De behandeling van het wetsontwerp i - - ------ ---- tot instelling van productschappen bereld te doen nagaan, of en in hoeverre 11 I pen onlpiriinz Viin eken ter hind kan tuchtrecht. Tevens was hij moest namelijk mede tengevolge te late indiening van amendementen worden uitgesteld. Minister De Bruyn heeft de heer Van de Heuvel gevraagd zijn amendement in te trekken (importeurs in het be stuur van het productschap voor groen ten en fruit) en tegen het amendement. Van der Ploeg ontwikkelde hy. na zich nader te hebben beraden, zulke ernsti ge bezwaren hy achtte de technische uitwerking onaanvaardbaar dat hy by aanvaarding schorsing der beraad slagingen zou vragen, omdat de Rege ring dan opnieuw advies van de SE R. zou moeten vragen. De Minister legde deze verklaring af, mede namens de ministers Zijlstra en Mansholt. De heer Van der Ploeg ging toen aan zijn amendement dokteren maar na een kwartier schorsen in een nieuw amendement wordt de pritsstelling nu in een ander artikel onder de doelstellin gen van het productschap gebracht bleek dat dc Kamer zich nog geen juist oordeel over de mérites had kunnen vormen, al achtte de Minister het thans wel aanvaardbaar. Volgde weer een redact iewyziglng. be raad achter de ministerstafel en een ietwat verwarde discussie, waaraan ten slotte een eind kwam door een voorstel van de voorzitter, om de stemming uit te stellen tot a s. Woensdag. De Kamer heeft de rest van de middag besteed met de behandeling van het wetsontwerp tot het treffen van voor schriften met betrekking tot de uit oefening van de wet op de Diergenees- kunst. Zij zal de wet op de uitoefening van de Veeartsenykunst van 1874 ver vangen. In het nieuwe wetsontwerp wordt een aanpassing gekregen aan de vorderingen welke de wetenschap heeft gemaakt terloops zy opgemerkt, dat in 1941 een bezettingsverordening al nieuwe elementen had ingevoerd, maar sinds Februari 1952 is deze bezettings maatregel vervallen verklaard ter wyl een aantal handelingen, welke tot nog toe aan lr'-en waren toegestaan, voortaan uitsluitend tot de bevoegdheid van de dierenarts zullen behoren. Er heeft zich een langdurig debat ont- sponnen over de positie van de veever- jegens mevrouw Van der Griend te loskundigen en van de castreurs. De Soe.Merberg. die hy dagenlang in een Regering acht het niet wenselijk het buitenhuisje opgesloten hield Maar ver- Instituut der veeverloskundigen blyvend dac-hte z.?i. dat alles wat tegen hem tn- I te handhaven. Mede uit een oogpunt van gebracht werd. grove leugens waren dierenbescherming. In het ontwerp heeft 1 Uit de rapporten bleek, dat prof. een opleiding van leken ter hand kaï worden genomen. De katholieke afgevaardigde Van der Meyden, die sterk is in het maken van stoute vergelykingen, heeft ook een lans gebroken voor de veeverloskundigen. Het zijn specialisten net als een keel-, neus- en oorarts Maar deze vergeiyking was minister Mansholt bepaald te kras. En ook het pleidooi van deze afgevaardigde voor de bevoegdheden van de eigenaar kon geen genade vinden. „Een goede boer is een halve veearts", zo was zun betoog. „Kan wel zün", zei de Minister, „maar met alle respect Nieuwe Amerikaanse vestigingen Een groep Amerikaanse industriëlen, gedelegeerden van de Associated indus tries of Massachusetts, brengt van he den af tot 9 Juni een bezoek aan ons land. Deze groep komt speciaal naar Europa om zich te orienteren omtrent de mogeiykheden voor vestiging van Amerikaanse Industrieën. Zij zullen on der auspiciën van drie Nederlandse or ganisaties hier vertoeven: De American Businessmen's club, het Instituut voor Nederlands-Amerikaanse industriële sa menwerking en het Verbond van Neder landse werkgevers. Gedaalde werkloosheid in Mei Het aantal werkloze mannen daal de in Mei van 53.660 tot 42.692 en het aantal personen, werkzaam op door de RÜksdienst voor de uitvoering van werken gesubsidieerde objecten daal de van 21.157 tot 16.929. Deze daling kan voor circa 11 000 wor den toegeschreven aan het seizoen en voor ongeveer 4000 aan conjuncturele factoren. De normale seizoendallng. welke voor Mei 13 000 bedraagt werd met bereikt, omdat de landbouw min der arbeidskrachten vergde ten gevolge van het droge weer. aldus het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Het beschikbaar aanbod van bouw arbeiders daalde van 9425 tot 7414, van metaalarbeiders van 3850 tot 3055. van landarbeiders van 15.366 tot 11390. van transportpersoneel van 4913 tot 3799 en van losse arbeiders van 16.975 tot 14.276. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen daalde van 6042 tot 4658. De vraag naar vrouwelyk personeel steeg van 30.463 tot 32.273. Conferentie over Virusziekten van de aardappel te Lisse Van 24 tot en met 29 Juni wordt te Llsse en te Wageningen de tweede in ternationale conferentie over de virus ziekten van de aardappel gehouden. Volgens het programma wordt op de 25e Juni behandeld de serologie en op 26 Juni eveneens te Lisse het insecten- onderzoek. Voor 28 Jum staat te Wage nineen op het programma de „Aardappeldagop 29 Juni wordt de Aardappeldac" voortgezet en besloten met een bezoek aan de Noord-Oostpol der. De voordrachten worden gehouden door Duitse. Deense. Amerikaanse. En gelse. Canadese. Franse. Spaanse en Nederlandse deskundigen. De conferen tie wordt geopend door professor dr E. van Slogteren. Deskundigen uit een zeer groot aantal landen nemen deel. voor de boer. stel ik toch meer prüs op een hele veearts." De heer Van Meel. niet tevreden ge steld. verraste de Minister en de Kamer met een lang amendement. „Dat wil ik eerst wel eens rustig be zien", zei ir Vondeling. Dat vond de voorzitter ook en zo zal de Kamer dus a.s. Woensdag verder gaan praten over de veeverloskundigen en de castreurs. 12 jaar geëist tegen zwerver Beschuldigd van moord: verdachte lachte De Officier van Justitie te Utrecht heeft 12 jaar gevangenisstraf zonder aftrek en ter beschikking stelling van de regering gecist tegen een SO-jarige zwerver uit Xümegen. wie tenlaste was gelegd moord met voorbedachte rade en/of diefstal. De oude. maar zeer stoere, verdachte ontkende alles. Hij gaf toe met zyn slachtoffer H W. van Hoof uit Nyme- gen naar Amersfoort te zyn gegaan, maar aan het station had men afscheid genomen. Door een boswachter werd echter veel later het in verregaande staat van ontbinding verkerende li chaam van Van Hoof gevonden. Op een vraag van de president erkende de ver dachte, dat hy voor zichzelf een re tour van Njjmegen naar Amersfoort had g?nomen en voor het slachtoffer, dat afkomstig was uit het gesticht Assutnp- tio een enkele reis. Hy ontkende gewe ten te hebben dat het slachtoffer geld had of de beschikking had over een hor loge. De president zelde, dat verdachte een gevaarlyke misdadiger was, die o.a ook chuldig is geweest aan geweldpleguig Baan een groot gevaar voor recidive aanwezig acht en dat verdaohtes ver wijdering uit de maatschappy volgens hem nodig ls De Officier van Justitie noemde de verdachte door de wol geverfd. Spreker ziet verschillende bewijzen voor de moord die met voorbedachten rade is gepleegd, hetgeen wel biykt uit de koop van een enkele reis voor het slachtoffer. Hy noemde verdachte ge vaarlijk: deze moet voor altyd uit de maatschappy verwyderd worden. By de els van 12 jaar lachte de verdaohte. Een der rechters: „Lacht U daarom?" Verdachte: „Ja, daar moet ik om lachen" Mr Kuperus, de verdediger meende te kunnen aantonen, dat er geen voldoende bewys Ls om de moord bewezen te ach ten. Dat kan niet en niemand kan het, omdat de deskundigen, daar het ïyk in verregaande staat van ontbinding ver keerde. niet konden zeggen, wat de doodsoorzaak is. Het slachtoffer kan wel zelfmoord hebben gepleegd. Voor de moord zal de verdachte dus vrijgesproken moeten worden. De dief stal van een horloge - waarvan verd. ook beschuldigd was - ligt wat meer voor de hand. maar daarvoor is ook geen echt bewijs te vinden. Verdachte kan dat horloge wel van het slachtoffer hebben gekregen. Uitspraak over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3