tien jaar presteerden Daar kun je van op aan! Die kwaliteit van Roxy is en blijft bijzonder Lucien en zijn vrienden in 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 2 Juni 1954 Tweede Blad No. 28233 Ceaii, Avranclies, St. Lo: herrijzend uit het puin (Speciale reportage) Lucien Sérandour is een van de 54.000 fe,voners van Caen. Welke mededeling beslist te weinig schokkend is om het feit te rechtvaardigen, dat wij er dit jitikel mee beginnen. - Bovendien is Lucien helemaal geen opvallende bewo- r van de hoofdstad van het depart- „■r,t Calvados. Hij vervult geen in het tog springende openbare functie en wat nischien nog wel meer als een reden ag gelden voor het feit, dat Lucien in Caen geen sprankje belangstelling meer iniet dan duizenden van zijn stadgeno- ji: hij is waarachtig geen goalgetter in kb of andere beroemde prof-voetbal- zijn naam is nog nooit genoemd fs winnaar van een zonder veel moeite a dit land alle interesse opeisende wie- irwedstrijd. En toch is Lucien Séran- ur ondanks alles een belangrijke ;uur in Caen. Hij werkt namelijk in de wederop bouw en wat dat betekent kan men eigenlijk alleen beseffen, wanneer men met eigen ogen aanschouwt, wat de duizenden Lucicns, die met elkaar aan ïieuw Caen bouwen, in de afge lopen jaren al hebben gepresteerd. En als wij hier dan speciaal Caen noemen, dan is dat alleen omdat wij tenslotte beperkt in onze ruimte zijn en omdat wjj anders te veel in herhalingen zou den vervallen. Maar met hetzelfde recht zouden wij overigens van de opbouw van Avranches, St. Lo, Valog- nes of Lisieux kunnen spreken. „Ondanks Bistroen Tour de France werd hier gewerkt! Misschien kijkt u hiervan wel een beetje op. De Fransen zijn nu eenmaal, ill in tegenstelling tot andere Europese volkeren, die systematischer en wellicht ook voor het oog „tüchtiger" te werk pan, geen volk, dat u bij voorkeur naar t zou willen schuiven, wanneer het ging een verhaal over „flink aan- jakken" en „stug opbouwen" te illustre ren. Voor ons en voor de gehele vereld is de man uit het land van ne nu eenmaal degene, die het erg nauw neemt met die plichts- fpvatting, die onmiddellijk bereid is de tamer neer te leggen, wanneer gij hem en glas wijn in de dichtstbijzijnde bistro anbiedt en die met geen stok aan het te krijgen is, wanneer een wieler- een bonte rennerskaravaan toe door zijn straat of omgeving laat i. En zo is het ook wel! Maar zonder van dit alles een pro- te maken, heeft de Fransman ast tussen de stakingen door.. - heeft een van Lucien's collega's ons itkscherend verteld behoorlijk aan- tepakt. En het resultaat is vele nieuwe buizen, die met elkaar tot grote moderne ijken in de verwoeste steden zijn ge worden. Cijfers.onbelangrijk! Goed, er zijn nog allerlei toestanden, wiar wij als Hollanders nu eenmaal een kotje van opkijken. Temidden van de 'reurig-opgebouwde nieuwe woonwij- jo kunt ge rustig een enorme puin- kop verwachten, waarvan de stenen zo op elkaar liggen als tien jaar Afbraak en puin-opruiming, een dagelijks beeld in het Normandië van heden Met de aangeboren hoffelijkheid, die iedere Fransman eigen is en met een allervriendelijkste glimlach wordt het gesprek tegenover u gevoerd. Wanneer u opmerkt, dat er toch warempel har der gewerkt is dan u had durven den ken. krijgt u een bescheiden lachje, maar wanneer u dan eens langs uw neus weg om een paar cijfers durft te vra gen, krijgt u, ook daar waar u die ge gevens toch zeker denkt te kunnen krij gen, een stroom van woorden over u heen, maar niet het antwoord, waar u op wacht. En voor dat u er achter bent, dat men u eigenlijk op een elegante manier heeft willen vertellen, 'dat het resultaat toch eigenlijk belangrijker is dan al die cijfertjes en dat u toch met eigen ogen hebt kunnen zien, hoever de wederop bouw in de afgelopen jaren is gevorderd, staat ge, tien tegen een, zelf met enkele nauw bij de opbouw van de stad betrok ken heren aan het zink van een bistro om een glas wijn of een glaasje calvados te drinken. En te luisteren naar verha len, die uiteenlopen van hoe het tien jaar geleden in Caen was tot de vooruit zichten voor de Tour de France, die over enkele maanden weer het gesprek van de dag in .Frankrijk zal zijn.... Dat de Fransen, ondanks alles wat er in de afgelopen jaren veelal wellicht begrijpelijk over hun arbeidstempo is gezegd, toch in vele verwoeste steden uitgebrei de nieuwe woonwijken hebben op gebouwd, is een van de belangrijk ste indrukken, die men, zwervend door het Normandlsche land, op doet. Het derde artikel van onze verslaggever, die het frontgebied uit 1944 bezocht, is er geheel aan gewijd. was van de verbitterdste gevechten uit de gehele siag in Normandië, op velerlei manleren onder vuur genomen: door artillerie, uit de lucht, maar vooral ook uit zee. Temidden van de constante bom bardementen door andere wapens meng den zich namelijk de Britse slagschepen .Nelson" en „Ramillies" in de strijd om de Duitse weerstand te breken, en die weerstand was bijzonder groot. Hier im mers hadden de Duitsers een groot aan tal van hun elitetroepen verzameld, o.m. de 21e pantser divisie, eens de spits van het Duitse Alcika-corps, en de 12e SS pantser davisie. Op een gegeven moment, toen veldmaarschalk Montgomery toen nog generaal die de leiding had in deze sector, tot een grote beslissende aanval besloot, vond hij over een front van 30 kilometer 8 gepantserde divisies tegenover zich. Cherbourg was toen al gevallen, generaal Eisenhower had op nieuw een legerorder aan alle mannen van de „allied expeditionary force' doen uitgaan, waarin hij om. zei: U bent werkelijk een groot geallieerd teamik wens u geluk met het schit terende geslaagde begin van deze grote onderneming. Vrijheidslievende volkeren overal zouden vandaag met mij willen zeggen tegen uik ben trots op uEn ook van de andere fronten werden elke dog kleine suocesjes gemeld. Maar voor Montgomery's mannen, in de door zware regens tot modder geworden velden van het Caen-Tilly-front, regen de uren zich dag en nacht bijna uitzichtloos aaneen ln een verbitterde strijd o/n de Duitse tegenstand in Normandie te breken. Hetgeen hen tenslotte gelukte. Maar toen was Caen al een enorme puinhoop geworden, waar men vergeefs zocht naar een huis, dat onbesohadigd was gebleven. Optimisme Ook de beroemde kerken van Caen hadden zware sohade geleden en de be roemde Gothische kerk St. Pierre was zelfs onherstelbaar geschonden Maar zoals nergens ln de getroffen gebieden, ging men ook in Caen niet bij de pakken neerzitten. Er werden noodwoningen ge bouwd en toen het normale leven weer zijn rechten had hernomen en het hart van het leven in de zwaar verwoeste stad weer op gang was gekomen, reden de eerste wagens met pum de stad al uit en de eerste met- bouwmaterialen Caen al binnen. Nog steeds wonen er in Caen mensen in noodwoningen, in hokken, die als houten schuur waarschijnlijk nog De sigaret met karakter. Ze verveelt nooit; de laatste 's avonds smaakt even lekker als de eerste s morgens. En waar je Roxy ook koopt, ze F. S. Packs (Flavor Seal). zijn altijd fabriekvers uit die men in Granville bijna geen verwoes tingen had m 1944. En het is voor de toevallige bezoeker, die op weg van Contances naar Avranches. door dit heerlijke stadje rijdend even los is van de trieste sporen van de strijd, die tien jaar geleden over dit land ging, een verademing even alleen maar naar normale huizen en een prachtig-blauwe zee te kunnen kijken. Wij hebben het echter reeds duide lijk laten uitkomen hierboven, ook in de plaatsen, die niet zo gelukkig waren vrijwel onbeschadigd uit de strijd te komen, vindt men genoeg om het hart te verwarmen. Dat is de moed, waarmee Twee maanden omstre den stad Caen, de ln de 11e eeuw door Willem de Veroveraar gestichte stad. heeft het aar te verduren gehad in 1944. In de iabesohrüvingen van Frankrijk wordt zij genoemd de meest interessante stad van Normandië na Rouaan. Beide steden zijn rijk aan oude belangrijke bouw reden, en die men waarschijnlijk ook [[«lopig niet van plan is weg te halen, "tor als men de Hollandse bril eens |kr, afzet en alleen maar naar het resul- 'a< van de wederopbouw in het zo "aar getroffen Normandië kijkt, dan to men toch moeten toegeven, dat er, Is:anks de glaasjes wijn in de bistro's. Kdanks de stakingen en ondanks de [elerronden, wel het een en ander is itoeurd in de afgelopen jaren. Maar, en dan moeten wij weer op een TPrich Frans verschijnsel wijzen, ga öarover nu niet met Lucien of met een zijn superieuren praten, want dan tornt gij beslist niet veel verder. Wan- tfer het u tenminste erom gpat, wat ^"r feitelijke gegevens los te peuleren. Maar daarnaast wederop bouw! Een straattafereel, dat men ziet in alle verwoeste Franse steden werken, maar be de zijn ook zwaar be- proefd Rouaan he?ft wel iets met Rot terdam gemeen: het gehele centrum we-d verwoest, zodat Rouaan. althans letterlijk, een stad zonder hart werd, en aan de Seine werden hele wijken plat gebombardeerd Maar Caen, dat ruim de helft kleiner is dan Rouaan, werd verhoudingsgewijs nog zwaarder getroffen. De stad werd in de twee maanden, dat zij het middelpunt niet als vluohtplaats voor dieren ge schikt zouden zijn. Maar zij zijn, vaak verwonderlijk genoeg, ondanks alle na righeid van hun bestaan, toch uitgerust met een soort onverwoestbaar optimisme. Uitgaande van de veronderstelling, dat een stad, waar al zoveel werd opgebouwd, binnen niet al te lange tyd ook aan de nu nog met in een normaal huis wonen de inwoners een redelijk huis zal kunnen aanbieden.... Gelukkig Granville Het is een soortgelijke indruk, die wij in de andere plaatsen, welke wij be zochten in het voormalige frontgebied, hebben gekregen. Want ook in St. Lö, ln Valognes, in Coutances en in Avranches om maar een willekeurige greep te doen, wonen vele Luciens Sérandour, die wijn drin ken, naar wielrenners kiiken en dan de betonmolen de betonmolen laten, maar die tussen de bedrijven door een nieuwe stad uit de grond stampen. Hetgeen dan ook. in verband met de enorme ver woestingen, wel heel hard nodig was. Want de meeste steden of stadjes heb ben niet het enorme geluk gehad, dat b.v. de badplaats Granville heeft gehad. Dat is weer zo'n soort Zondagskind on der de Franse plaatsen, net als Bayeux. waarover wij al schreven. Granville ligt slechts 26 kilometer van Avranches, het vervallen stadje, dat bij zonder zwaar geleden heeft, en dat voor de helft uit stukgeschoten huizen en winkels, voor de andere helft uit heerlijke, Zuidelijk aandoende huizen in brede, nieuwgebouwd^ straten bestaat. Granville ligt, naar de andere kant ge rekend, 29 km. van het rustige Cou tances, dat op een heuvel in het Nor mandische land is gebouwd en waarvan 3/5 deel werd verwoest. Maar Granville heeft, behalve het dreunen in de verte van het geschut, weinig van de oorlog gemerkt. De 10.000 inwoners van deze elegante badplaats, die mede door de blauwe kleur yan de zee en de eigen aardige ligging op een rotspunt wel iets van Monaco weg heeft, kunnen dan ook weinig meer vertellen dan zij van horen zeggen hebben. Voor hen was de oorlog plotseling voorbij, zonder noemenswaar dige gevechten. Het resultaat is dan ook geweest, dait ln het zwaar getroffen Caen her nam het leven spoedig zijn gewone gang. Lucien Sérandour en de zijnen in Caen en in alle andere kapotgeschoten Franse plaatsen aan de gang zijn gegaan om de schade te herstellen. Dat is het be sef, dat het wel heel erg is wat er alle maal is gebeurd, maar dat het nood zakelijk was om een ander erger kwaad Donderdag slotzitting West-R.T.C. Antillianen vragen duidelijke Nederlandse uitspraak (Van onze parlementaire redacteur) De plechtige openbare slot zitting van de Ronde Tafelconferentie- West zal a.s. Donderdagmiddag in de vergaderzaal van dc Eerste Kamer worden gehouden. De convocaties daartoe werden reeds Zaterdag ver zonden. W'el een teken van optimisme voor het welslagen! Niettemin, de hemel is niet geheel en al onbewolkt gebleven. Het zijn wellicht maar kleine overtrekkende wolkenvelden geweest, maar het is onmiskenbaar, dat met name aan Antilliaanse kant de be duchtheid over de positie van de Pro cureur-Generaal in het nieuwe bestel niet geheel en al is weggenomen. Het meningsverschil dienaangaande is nog niet uit de wereld geholpen, want het laatste communiqué, dat gisteren werd uitgegeven, laat duidelijk uitkomen, dat de Antilliaanse delegatie niet tevre den is met de toelichting, dat volgens de nieuwe lezing het artikel in het statuut omtrent de Procureur-Generaal „op zichzelf geen verandering brengt in de bestaande positie van de Procu reur-Generaal". Zij heeft nu te verstaan gegeven, dat de gehele delegatie van mening is. dat in de openbare slotvergadering duidelijk het Nederlandse standpunt moet worden uitgesproken. De Surinaamse delegatie gaf te ken en, dat de opvatting van de toelichting iet alleen die is van de Nederlandse delegatie, maar die van alle drie de delegaties moet zjin. Van Nederlandse zijde is intussen een duideliike verkla ring toegezegd. Bij monde van minister Donker werd medewerking toegezegd, dat. het wets ontwerp omtrent gemakkelijke natura lisatie van Indonesiërs in Suriname spoedig tot stand zal komen en dat wij ziging van de wet op het Nederlander schap eveneens op korte termijn zal geschieden. Dr Schouten heeft tenslotte zijn be zwaren tegen de gevonden methode tot wijziging van het statuut waaraan de nieuwe kamers bij volstrekte meerder- neid hun goedkeuring zullen kunnen hechten tot uitdrukking gebracht. Hij vreest, dat het zodoende mogelijk zal worden omtrent een aantal zeer belang rijke aangelegenheden langs de weg van wijziging van het statuut te geraken tot verandering van de grondwet met een gewone meerderheid. Hii wenst hand having van het voorschrift van 2/3 meerderheid ook bii tweede lezing, gelijk thans geldt met betrekking tot verande ringen in de grondwet en heeft dit be zwaar als individueel lid der delegatie uitgesproken. Dat wordt dan een punt. wanneer het statuut aan de Kamers ter goedkeuring wordt aangeboden. Franse Nationale Vergadering over Indo-China De Franse Kamer is weer het debat over Indo.-China begonnen. Reeds wer den twee 'moties ingediend, een door de socialisten en een door de conservatie ven, waarin wordt gezegd, dat- de Na tionale Vergadering een regeling meer verlangt dan internationalisering van het conflict. De regering van Laniel zal pas bij de debatten van volgende week werkelijk in gevaar komen. Waarnemers te Parijs waren van oor deel, dat het voortbestaan van de rege- ring-Laniel er van afhangt of minister Bidault er in slaagt tegen het midden van deze maand tct een staken van het vuren in Indo-China te komen en of Laniel er in slaagt te voorkomen, dat de voorstanders van de EDG voordien een stemming over deze kwestie afdwingen. uit te drijven. En dat is de quasi-non- chalante houding van de Fransen uit deze streek, die hoezeer zp ook anders hun gevoelens op luidruchtige wijze tot uitdrukking brengen, op dit punt enigs zins terughoudend zijn. Maar die tus sen de bedrijven en de glaasjes „rouge" door toch wel zo het een en ander heb ben gepresteerd! En tenslotte het verhaal van Caen in een foto samengevat: op de Place Reine Mathilde staat een puinhoop van een volkomen verwoest oud kerkgebouw temidden van een prachtige, nieuwe opgebouwde moderne woonwijk. De teeg, die zij kwamenIII Wat

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3