Eu naar verdere liberalisatie CLOWNTJE RICK LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 2 JUNI Nieuwe nota deviezenpositie Regering streeft naar convertibiliteit Deviezensituatie is bevredigend Ten aanzien van de convertibiliteit lift het In het voornemen der regering voort te gaan op de iDge6lagen weg, d.w.z. te streven naar verdere liberalisatie van handels- en betalingsverkeer, ook ten opzichte van het dollargebled, en te trachten een nauwe samenwerking tussen de Europese landen onderling op dit gebied te bevorderen. Op deze wijze kan een verdere verwezenlijking van een vrij, multilateraal verkeer tot stand worden gebracht. Hierbij staat als einddoel voor ogen een non-discriminatoir handels- en betalingsverkeer zonder kwantita tieve restricties, overeenkomstig de beginselen, die reeds kort na de oorlog door de meeste landen zijn aanvaard. Grote waarde moet daarom ook wor- op een valuta te kunnen terugvallen, on- den gehecht aan handhaving en verb: tering van de regionale en de een groot deel van de wereld omvattende overeen komsten inzake de vrijmaking van het Internationale handels- en betalings verkeer. Aldus zet de minister van Fi nancien uiteen in een nieuwe nota over d? deviezenpositie. De minister wijst er op. dat het stre ven naar convertibiliteit de meeste kans van slagen biedt, indien de weg door een aantal landen gezamenlijk wordt afgelegd. Het Nederlandse beleid ls daarop gericht. Voor de groep der convertlbel wordende landen moet een v oldoende evenwicht tussen de dollar- ontvangsten en -betalingen zijn gewaar borgd. Een gezond binnenlands monetair beleid kan hiertoe bijdragen, doch ook ligt hier een positieve doelstelling voor de handelspolitiek der V S. Daarnaast zullen, voor zover de deviezenreserves van sommige landen onvoldoende zijn, bepaalde trekkingsmogelijkheden, ten einde daarop ln geval van tijdelijke druk Geneviève de Galard te Parijs Geneviève de Galard, die wekenlang de gewonden als enige vrouw in het bastion Dien Bien Phoe heeft verpleegd, is gisteren per vliegtuig uit Hanoi in Orly aangekomen. Mademoiselle de Ga lard, die 29 jaar is en in haar strak ge tailleerde uniform van de Franse mar- va een z?er elegante indruk maakte, was een week geleden door Ho tsji mlnh be- vryd. voor welk gebaar zij toen de re bellenleider per bnef bedankte. Er was een publiek van belangstellen den. waaronder een meerderheid van journalisten bijeen, zoals de beroemdste filmheld maar nauwelijks kan mobilise ren. en daarover toonde Geneviève de Galard zich direct nog al verwonderd. Zij moest natuurlijk een paar woorden aan de microfoon van de Franse radio toevertrouwen en zij begon toen te zeg gen dat zij deze eer helemaal niet had verdiend en dat elke Franse verpleegster in haar plaats net zo zou hebben ge handeld als zij- Zij voelt zich helemaal geen Jeanne d'Arc. Misschien zal zij. zo zei ze ook nog, haar indrukken wel eens gaan opteke nen, maar eerst snakte zij nu naar wat rust temidden van haar familie in Ver sailles. Zy heeft geen adsplraties om filmdiva te worden, zo verklaarde zij ook nog. maar toch zal zij misschien een tijdje naar Hollywood vertrekken van waar zij een invitatie heeft ontvangen. Of zij terug gaat naar Indo-China. hangt vooral wel van de regermg af. Haar contract loopt pas volgend jaar Januari af. Waarom zij die brief aan Ho tsji minh geschreven had? Eenvoudig uit beleefd heid. antwoordde Geneviève, en ook omdat iemand het haar had gevraagd. Maar toen de journalisten wilden we ten wie die „iemand" dan wel was, vond. de hoge militair, die haar verge zelde, het tijd een eind te maken aan het interview. Met soepele tred verwij derde Geneviève zich om plaats te ne men in een auto. die ln snelle vaart ver dween in de richting van Versailles. ontbeerlek zijn. Het streven naar convertibiliteit zal in eerste Instantie gericht moeten blij ven op d? lopende transacties. Voor ka pitaalstransacties zijn de mogelykheden, in verband met de daaraan verbonden risico's, aanzienlijk minder groot. Dit houdt intussen ln. dat. indien het sta dium van convertibiliteit van saldi uit lopende transacties zou zijn bereikt, contróle op het devlezenverkeer ten aanzien van deze transacties niet zou kunnen worden ontbeerd. Een algeheel vry Internationaal beta lingsverkeer is derhalve vooralsnog niet te verwezenlijken. Hetgeen bij ge- I meenschappelijk streven wel in loene- mende mate binnen het bereik der mogeliikheden komt te liggen, is ech- ter voor de Internationale welvaart»- bevordering van dusdanige betekenis, dat de Nederlandse regering bij voort during voor verwezenlijking op zo kort mogelijke termijn zal blijven ijveren. Ten aanzien van het thans bereikte niveau en gehalte van de goud- en de viezenreserves kan. aldus de minister, worden gesteld, dat de situatie bevredi gend is te noemen. Aangenomen mag worden, dat Nederland in staat is aan de gevolgen van Incidentele en niet te sterke conjuncturele tegenslagen het hoofd te bieden, terwijl de reserves te ven» voldoende kunnen worden geacht om voorzichtig voort te gaan met het vrijmaken van het betalingsverkeer en om tezamen met andere landen over te gaan tot convertibiliteit ten aanzien van lopende transacties. Dit houdt intussen niet in. dat een verdere stijging als ongewenst zou moeten worden beschouwd. Men be denke in dit verband ook. dat op Ian- gere termijn een tendentie tot stijging van de absolute reserves noodzakelijk Bezoldiging Rechterlijke Colleges Verhoging salarissen Raad van State (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van wetsontwerpen betreffende de samen stelling en de bezoldiging van rechter lijke colleges en van de bezoldiging voor de leden van de Raad van State. De bedoeling is de bezoldiging aan te passen aan de structuur der rechterlijke organisaties en ook in deze organisatie de denivellering in de bezoldiging gelijk in die van de burgerlijke Rijksambte naren door té voeren. Daarbij is gestreefd naar behoud van een zekere correlatie in de salarissen van de rechterlijke ambtenaren met die van de overige ambtenaren in Rijks dienst, in die zin, dat er een zekere ge lijkheid in vergelijking bestaat tussen raadadviseur in algemene dienst, raads heer in het Hof en vice-president van een Arrondissementsrechtbank in de drie grote steden. Het verschil in de bezoldiging tussen de leden van de drie grote rechtbanken en van de andere rechtbanken is in dit ontwerp gehandhaafd. Ook de classifi catie van de kantongerechten is ge handhaafd. Volgens dit ontwerp zal een rechter in een der drie grote rechtbanken f. 12.300 verdienen, ln de le en 2e klasse f. 11.520. De vlce-presidenten resp. f. 14.820 en f. 13.560. Het salaris van raadsheer wordt gebracht op f. 14.820. De president van de Hoge Raad zal als salaris de hoogste bezoldiging ge nieten voor enig ambtenaar In Rijks dienst, zijnde f.2100.per maand. Hetzelfde geldt voor de vice-president van de Raad van State, terwijl het salaris van de leden van de Raad van State wordt gebracht op f. 1417.per maand. De Kamer heeft aan deze voorstellen beschouwingen van veelal financieel- technische aard gehouden. Aan de discussies werd deelgenomen door de heren Van Rijckevorsel (KVP), Verkerk «AR*. Van der Feltz (CH). Lemaire (KNP), Gortzak (CPN) enmej. Tendeloo (Arb.) Vandaag zal minister Donker ant woorden. Horeca-beclrijven worstelen met verhoogde exploitatie-kosten Enorme vlucht van het tourisme In de voorjaarsvergadering van de algemene bestuursraad van de Bond Horecaf Is het Jaarverslag over 1953 uitgebracht. Aan dit verslag ontlenen wij: Uit de ons bekende cijfers blijkt een stijging van de omzet van 3'j tot 44 maal die van vóór de oorlog. De ex ploitatiekosten namen verhoudingsge wijs evenzeer toe en het zijn dan ook de bedrijven, werkend met vóor-oor- logse Investeringen, voor welke een uitkering van redelijke dividenden mogelijk Is. Uit deze omstandigheid volgt tevens, dat een onderneming, die na de oorlog de exploitatie met belangrijke investeringen heeft aan gevangen. practlsch onmogelijk met een sluitende exploitatierekening te voorschijn kan komen, omdat de mar ge. welke de andere bedrijven hebben door hun g«>edkopere vestiging, bij de nieuwe ondernemingen geheel verlo ren gaat aan hogere kapitaalslasten. Dit punt verdient daarom de aan dacht. omdat men bij herhaling van allerlei zyden hoort verzekeren, dat er in ons land een tekort is aan logies- en zaalruimte een tekort, dat inderdaad in bepaalde plaatsen onder bepaalde omstandigheden bestaat en waarin niet door de hotellerle wordt voorzien. Het is niet zo, dat het de ondernemers aan energie zou ontbreken voor zulk een uitbreiding, doch uitsluitend omdat de basis voor elke Investering, n.l. winst mogelijkheid al op voorhand ls uitge sloten. De oorzaken hiervan zijn de slechte bezetting bulten het seizoen en het lage prijspeil in ons land. vergeleken met het buitenland. Deze laatste factor Is echter tevens onze grootste aantrek kelijkheid voor buitenlandse toeristen. Vergeleken met 1948 is de logiesprijs in de vier grote steden van ons land gestegen met ongeveer 150%, verder optrekken van het prijsniveau moet ontraden worden. De vreemdeling zou er door kunnen worden afgestoten. El ders ln het land schommelt dit percen tage om de 100%. Het verdient zeker overweging deze laatste prijzen nader te bezien, aangezien zij economisch nau welijks verantwoord mogen worden ge noemd De wanverhouding tussen de op brengst enerzijds en de Investerings kosten anderzijds, is een zaak. waarop de hotellerie voortdurend attent moet zijn. Omtrent het toerisme in 1953 wordt o.a. opgemerkt ,dat de enorme vlucht van het toerisme nog steeds in ont wikkeling Is. In 1948 werden 13 Euro pese landen bezocht door 8 mlllioen De nieuwe premier van nationalistisch China, Joei, heeft op een plechtigheid in Taipeh (Formosa) verklaard, datzijQ kabinet meer nadruk zou leggen op „voltooiing van de noodzakelijke voor- bereidingen voor een latere verovering van het Chinese vasteland". Hg wees er op, dat de communisten wellicht eerst een grootscheepse aanval op Formosa zouden pogen te onderne- men Daarom moeten wy tot buitenge, wone maatregelen onze toevlucht z0e. ken en voorbereidingen treffen om een dergelijke aanval af te slaan, zo voegde hij hieraan toe. En toch namen de Ver. Staten n« slechts voor een relatief gering percen tage (6 in 1950) aan het Europa toerisme deel. Een collectieve reclame voor ons oude werelddeel, uitgaande van alle belanghebbenden, zou dan ook zekfr aanbeveling verdienen. Het toekomst beeld van de bedrijven, Ingesteld op Internationaal toerisme, lijkt niet on gunstig. Gezien de ontwikkeling van het z.g. massa-toerisme kunnen ook de klei nere Horecabedrijven op goede kan^a rekenen. Reeds nu blijkt in de ..provin. cie" een sterke stijging van het aantal buitenlandse bezoekers. Een verschut- ving is merkbaar van de luxe-hotels nair de zaken uit de middenklasse, welke laatste op hun beurt in toenemende mate concurrentie ondervinden van d' verschillende nieuwe logiesvormen. alduj het Jaarverslag. (Ingez. Mcd.-Adv.) Is om gelijke tred te houden met de groeiende omvang van het interna tionale betalingsverkeer, een deside ratum. hetwelk ook voor andere lan den geldt en zijn uitvoerbaarheid uit eindelijk o.m. ontleent aan de wereld- goudproductie. (Ingez. Mcd.-Adv.) Mijn familie dacht, dat ik er teveel ophef van maakte water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen Is genoeg. Deze nieuwe, veel kortere wasbehande- Het is mij gebleken, dat ik met andere wasmiddelen nooit zo iets heb bereikt, als met dit won- derwasmiddel: Castella Parels. Prachtig, in één woord. Mijn fami lie dacht, dat ik er teveel ophef ling is ook veel beter voor alle textiel- i„»„ weefsels: ondanks de van maakte, maar geweldige waskracht van Castetla Parels ls er van slijtage-in-de- Parels en zijn in was geen sprake hun sas. meer. nu profiteren zij ook van Castella U vliegt nu door de ivas heen! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten. die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo ln het En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonder- wasmiddel. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Met een enkel woord BINNENLAND Tijdens de jaarvergadering van de Katholieke Nederlandse Aannemers en Patroonsbond ls de voorzitter, de heer R. H. Terllncen. herkozen, evenals alle an dere aftredende bestuursleden, benoudens de heer B F. Arends uit Groningen, die niet herkiesbaar was. In zijn plaats trad de heer J W. de Jong uit Lemmer tot het dagelijks bestuur tóe. De vergadering keurde het reglement voor de landelijke sectie van bouwondernemers (elgenbou- wers) z. h. st goed. Mevrouw Fllz-Coyet. echtgenote van do Oostenrijkse gezant ln ons land ls Zondag te Wassenaar na een kortstondige ziekte overleden. De heer Gerretson (C.H.i heeft de Eerste Kamer medegedeeld zyn op 6 Mei II ingediende motie te kunnen intrek ken na kennis te hebben genomen van het regeringsstandpunt, zoals vervat ln mededelingen zowel ln de Kamer als daar buiten. De 60-Jarige veehouder G. Koenen, die op zijn bromfiets terug kwam van het melken, ls "s avonds door de trein NIJ- mcgen-Geldermalsen op een onbewaakte overweg ln de nabijheid van Geldermalsen gegrepen en gedood. 1357-135S - Maar liet ivos met dat collecteren nog niet afgelopen. Op een avond trokken de inwoners van Speelgoedstad op naar de schouw- burgzaal. Daar kwam oom Tripje op het toneel en vertelde, wat hij in Zwartjesland had gezien; de verwoeste huizen, de ruines op Palmeiland, het bouwland, dat helemaal vermeld was. Hij maakte de mensen duide lijk. dat er veel nodig was om die mensen te helpen. Toen vertoonde hij een prachtige film over het leven in Zwartjesland; men kreeg de Zwartjes te zien. zoals ze werkten en leefden; ook hoe de Zwartjes dansten en trommeTden op feestdagen. - Maar nu is er geen feest! zei oom Tripje. De arme. vriendelijke Zwart jes staan voor een moeilijke tijd. en wij moeten hen helpen om de ge volgen van de stormramp ongedaan te maken! fa dat begrepen de stadgenoten. Oom Tripje had het hun duidelijk ge maakt. Ze klapten toen hij uitgesproken was. En zo ging het door. Er kwam veel geld binnen; iedereen had iets te missen. Die arme Zwartjes wou men graag helpen. - Gelukkig, zei oom Tripje. Het gaat goedonze vrienden in Zwart jesland zullen geholpen kunnen worden! De afgelopen maand bedroeg het aantal nieuw aangekomen gasten ln de hoofdstad 66 474 (53.806 buitenlanders en 12.668 Nederlanders, waarmede het re cord cijfer van Augustus 1953 65 098 (47 918 buitenlanders en 17.180 Nederlan ders) met 1 376 personen werd over schreden. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft gistermiddag medegedeeld, dat de voorzitters tan belde Kamers een geluk- wenstelegram hebben gezonden aan de voorzitter van het Nieuw-Zeelandse Par lement l.vm. het 100-Jarig bestaan BUITENLAND In het afgelopen week-elnde ln de Ver Staten, waarin „Memorial Day" werd gevierd, zijn meer dan 600 personen om het leven gekomen, van wie tenminste 345 bij verkeersongelukken en 86 door ver drinking. De stoffelijke resten van Paus Plus X. die patriarch van Venetië was voor zijn verkiezing tot Paus, zullen In de basiliek van St Marcus te Venetlé bijgezet worden. Met de aanleg van het Belgische atoomcentrum te Mol-Donk. ln de Kem pen. wordt thans snel voortgang gemaakt Ruim 60 Oost-Berlljnse slagers zijn de vorige maand naar Wcst-Bcrlljn ge vlucht voor. wat zij noemden, een golf van arrestaties en vervolgingen door de Oost-Duitse autoriteiten, die zondebokken zochten voor een ernstig vleestekort Ruim vierduizend Japanse recher cheurs cn andere politiemannen hebben te Tokio, ln een grote Jacht op misdadi gers, ongeveer vijfhonderd boosdoeners gearresteerd. De arrestanten hebben mis drijven begaan, welke variëren van bero ving tot moord. Duizenden wapens zUn ln beslag genomen. De voornaamste Mau-Mau leider ln het gebied van de berg Kenya, Wandjall Ndegwa, ls Zaterdag In een gevecht. 130 kilometer ten Noorden van Nairobi, ge dood. De passaglers-post-treln van Sylhet naar Tsjlttagong (Pakistan) ls Maandag avond ongeveer 65 km van Dacca ont spoord waardoor een vrouw de dood vond én tenminste dertig personen ge wond werden. De Japanse premier. Josjlda. zal deze week zijn reis naar de Ver. Staten van West-Europa beginnen. Achllle Lauro. de 66-JarIgc multl- milllonnalr is afgetreden als voorzitter van de nationale monarchistische partij van Italië vermoedelijk wegens meningsver schil met de partijsecretaris. Lauro. die tevens burgemeester van Napels ls. heeft de forming van een nieuwe parlll aange kondigd. de monarchistische volkspartij Een aantal monarchistische parlements leden zou zjjn zyde gekozen hebben. Omgekeerde koningskwestie (Telefonisch van onze correspondent te Brussel) In politieke kringen te Brussel wordt op het ogenblik druk gesproken over de z.g „omgekeerde koningskwestie", dit wil zeggen, dat men verbaasd staat over de zeer goede relaties, welke tussen de ministers van het kabinet-Van Ackcr. koning Boudewgn en koning Leopold tot stand schijnen te komen. In Katholieke kringen merkte men niet zonder ongenoegen op. dat koning Leopold de ministers van het kabinet- Van Acker, ook die. welke gisteren nog zijn verbitterde vijanden waren, op het kasteel van Laeken heeft geïnviteerd, terwijl de regering van Houtte niet werd ontvangen. De zoon van koning Leopold en prin ses Liliane, de kleine prins Alexander, die al in het openbaar begint op te tre den, was aanwezig op deze receptie, want het schijnt een zeer gemoedelijk gesprek te zijn geweest. Nu Koning Leopolds vijanden van gisteren zo hartelijk ontvangen worden, is er reden om aan te nemen, dat de verzoening niet langer een ijdel woord is De Katholieke waarnemers zijn echter ontstemd over de voortvarende manier, waarop de omgeving van koning Bou dewgn de linkse regering „onder de arm neemt", alsof zij slechts op de nederlaag van de C.V.P. zou hebben ge wacht om de wittebroodsweken met de linkse regering te beginnen. Sommige linkse waarnemers zijn van oordeel, dat het een handige politieke zet is. Men moet beletten, dat de C.V.P. nogmaals misbruik maakt van dc koningskwestie om haar verminderd prestige te herstellen. Hedenochtend meldde een Vlaamse krant dat koning Leopold op de natio nale feestdag van 21 Juni naast koning Boudewijn de schouw van de troepen zal doen. Dit zou het eerste officiële optreden van koning Leopold zijn sinds zijn abdicatie. Het lijkt op een sprookje Nog voor dc jongste verkiezingen van 11 April schreven de socialistische kran ten, dat het gedaan moest zijn met de intriges van koning Leopolds echtgenote en men gaf de koning de bedekte wenk om tijdens de verkiezingscampagne liefst niet in het land te blijven, een suggestie, waarvan de koning overigens dankbaar gebruik maakte om een grote expeditie- reis in cenlraal-Amerika te doen. De „omgekeerde koningskwestie" is op het ogenblik het meest besproken poli tieke feit. ofschoon hierover in de pers niet veel uitlekt. AVONDKLOK IN TUNESIË. In vijf districten in West- en Zuld- Tuneslè zal van hedenavond af een streng uitgaansverbod voor de nachte lijke uren worden Ingesteld. Dit verbod maakt deel uit van de anti- terroristische maatregelen ln het pro tectoraat na de moord op vijf Franse boeren en bedreigingen aan het adres van andere. Het uitgaansverbod geldt alleen buiten de steden. Zaterdag zal in Tunis een demonstra tie van Franse kolonisten worden ge houden. om eer te bewiizen aan de „te talrijke en onschuldige slachtoffers van het terrorisme" De democratische afgevaardigde Ema nuel Celler heeft in het Huis van Af gevaardigden een resolutie ingediend, waarin een onderzoek door het depar tement van Justitie wordt gevraagd naar wat genoemd wordt „de spionnage- organisatic van McCarthy" voor het verzamelen van geheime officiële gege vens. „Senator McCarthy en zijn werk zijn een nationaal gevaar geworden". aldus Celler. „Daar de Senaat hem niet op zyn plaats heeft gezet, moet het Huls van Afgevaardigden zijn bezorgdheid te ken nen geven'. President Elsenhower heeft het Ame rikaanse Congres om nog 1.1 milliard dollar voor militaire bouwwerken ver zocht. Volgens een bekendmaking van het Witte Huls zal een bedrag van 503.000 dollar worden besteed voor een stelsel van verbindingen In Alaska. Een officiële woordvoerder zeide. dat de gevraagde gelden o.m. voor de bouw van fabrieken voor bestuurbare projec tielen en onderkomens voor soldaten zullen worden besteed. Engeland en de communisten ATTLEE EN SEVAN'S REIS NAAR COMMUNISTISCH CHINA Morgan Phillips, secretaris-generaal der Britse socialistische partij, vertrekt heden naar Genève, om aldaar met de communistisch-Chinese delegatie voor bereidingen te treffen voor het bezoek, dat oud-premier Attlee, de leider van de linker-partgvleugel. Bevan, en nog eni ge vooraanstaande Engelse socialisten in Augustus en September as. aan rood- Chlna zullen brengen. Phillips stelt zich voor twee of drie dagen te Genève te zullen blijven. Van Bntse socialistische zyde is nog medegedeeld dat niets bekend is van een uitnodiging, die de Japanse socialis ten tot het gezelschap zouden richten om van China uit door te reiz?n naar Japan. Het conservatieve Lagerhuislid Wil liam Robson-Brown, dat nauwe betrek kingen onderhoudt met vertegenwoordi gers der Brilse staalindustrie en de voormalige socialistische minister voor handelszaken, Harold Wilson, hebben, als gemeld, reeds in het afgelopen week einde te Genève besprekingen gevoerd met Tsjoe en lal. de minister-president en minister van buitenlandse zaken van communistisch China Robson-Brown heeft thans op een persconferentie medegedeeld dat de be sprekingen „opbouwend, objectief en realistisch" zijn geweest. Ook is gesproken met de communls- tisch-Chinese onder-minister voor de handel. Jen jem minh, die zich thans eveneens te Genève bzvindt. Robson Brown lichtte toe dat de ver dere besprekingen ten doel hebben de handel tussen Groot-Brittannlë communistisch China uit te breiden. WILSON WEER NAAR MOSKOU Oud-minister Wilson, die ln Mei 1953 een bezoek aan Moskou haeft gebrgcht. zal elf dezer een nieuw bezoek aan Sovjet Russische hoofdstad brengen. NIEUWE RADIO-ACTIEVE BESMETTING L\ JAPAN Japanse bladen hebben melding ge maakt van twee nieuwe gevallen van radio-actieve besmetting, die vermoede lijk een gevolg zijn van de waterstof bomontploffing op het Amerikaanse proefterrein bij Bikini. Het betreft vijf leden van een w kundige post op Kaap Moetoto op het eiland Sjikokoe, die lijden aan een te kort van witte bloedlichaampjes als ge volg van het drinken van radio-actief regenwater, en de aanvoer van 80 dio-actieve dolfijnen door een Japans vissersvaartuig ln Kagosjlma. Voorts is gemeld, dat de toestand van de 23 bemanningsleden van de vissers boot ..Foekoerjoe Maroe", die na dt ontploffing van 1 Maart door radio-ac tieve as werden getroffen, een „chro nisch" karakter heeft gekregen. De mannen lijden nog steeds aan lichte anaemie. vermoeidheid en gebrek aan eetlust. ZAAK MCCARTHY—LEGER NOG STEEDS IN BEHANDELING Roy Cohn. de eerste adviseur van senator McCarthy's subcommissie van onderzoek, heeft ontkend, gedreigd te hebben het leger te zullen „ruineren" en het aftreden van minister Robert Ste vens te bewerken als soldaat David Schine naar het buitenland gezonden zou worden. Hij bestreed eveneens ver klaringen van Stevens en de juridische adviseur van het leger John Adams, dat hij gevraagd had om Schine naar New York te zenden. Bij een kruisverhoor onthulde Cohn, dat hij Schines' commandant, kolonel Eari Ringler, aan McCarthy's staf voor een onderzoek had aanbevolen. Hij had dit gedaan omdat men hem verteld had. dat Ringler niet veel op had met de werkzaamheden van McCarthy's sub commissie. Senator McCarthy betwistte nogmaals hel recht van president Eisenhower, ambtenaren le gelasten geen inlichtin gen bekend te maken, die de nationale veiligheid raken. 50.000ste emigrant naar Australië TOESPRAAK VAN MINISTER SUURHOFF. Het m.s. „Sibajak" van de Kon. Rot. terd. Lloyd is gistermiddag uit Rotter dam met Nederlandse emigranten naar Australië vertrokken. Onder de 949 vol- wassenen eu 354 kinderen beneden da 12 jaar, bevond zich de 50.000ste emi grant. die na de oorlog naar Australië vertrok, mej. M. A. Scholte. een 20-jarlg» kapster uit Amsterdam, die haar onge veer een half jaar geleden naar Mei- bourne geëmigreerde verloofde achterna reist. Feestelijk werd zU door de gezagvoer der F. de Jong aan boord ontvangen. Hierbij waren aanwezig de commissaru voor emigratie mr ir B. W. Haverman, de directeur van de Nederlandse eml- gratiedienst mr J. A. U. M. van Greven. stein en J. Cliffe, de Australische at taché. 's Middags werd zij toegesproken door de minister van Sociale Zaken en Volks- gezondheid de heer J. G. Suurhoff, da heer A. Sterling, ambassadeur van Australië in Nederland, en de directeur van de Kon. Rotterd. Lloyd. de heer Ti. A. W. Ruys. die haar een zilveren schaal met inscriptie aanbood. Minister Suur hoff gaf de 50.000ste emigrante een boei als herinnering en twee Delftsblauw borden, met het verzoek deze bi) aan komst te willen overhandigen aan de Australische minister van immigratie H. E. Holt en de secretaris-generaal van het Ministerie voor Imlgratie T. H. E Hayes. De „Sibajak" zal ln Australië de ha vens Fremantle. Melbourne en Sldnej aanlopen. De terugreis gaat via Soers- baja en Djakarta, waar passagiers uit Indonesië met bestemming Nederland aan boord zullen komen. MEISJE GING NIET MEE, Te Vlissingen zijn gisteren 200 Neder landse emigranten scheep gegaan voor Australië. Zij gingen aan boord van ds 27.900 bruto registerton metende .Hi malaya" van de „P. and O.-Line" uil Londen. Dit passagiersschip had boven dien nog aan boord 1100 Engelse pas sagiers. die in de loop Vlissingen be zichtigden. In Vlissingen gingen verder aan boord 37 Nederlanders, die emigran tenfamilies in Australië gaan bezoeken, Er deed zich nog een complicatie voor, toen bleek, dat de 18-jarig« pleegdochter G. C. Wcii van de beei Th. Stroop uit Zaandam verdwenen was. Zy is op weg van Zaandam naar Vlissingen met haar vriend vertrokken De politie stelt een onderzoek in et zal trachten haar alsnog op te sporen Terug naar de petroleum. De Stichting „Oud Elburg" be staat blijkbaar uit mensen, die zwe ren bij romantiek! Het jaarverslag dezer Stichting uit n.l. ernstige cri- tiek op de moderne verlichting, die onlangs in dit oude plaatsje tot stand is gekomen. In het jaarverslag wordt gezegd: „Al het mysterieuze van vroeger is verdwenen, de statige huizen zijn ontdaan van hun glorie en de blin de armoede van de oude krotten springt onbarmhartig in het oog. Wij zijn een verlaten buitenbuurt van een grote stad geworden. Waarom een oude dame zo in het zonnetje gezet? Het gemeentebe stuur had beter tot de petroleum lamp kunnen terugkeren Nieuwe dienst spoorwegpersoneel MERENDEELS 48-URIGE WERKWEES Voor het overgrote deel van be Nederlandse spoorwegpersoneel wow het beginsel van de 48-urige werk week ingevoerd. Tot nu toe gold W systeem van 90 tot 144 uur werk pji 14 dagen. Voor het personeel op minder belangrijke posten blijft hei 14-daagse systeem gehandhaafd, O'1 dien verstande, dat de maxima nl' gewijzigd in 102 tot 108 werkuren P«' 14 dagen. Volgens het nieuwe dienstreglemen' wordt de maximum diensttijd per dal gesteld op 10 uur. Hiervan uitgezonden zijn het krachtvoertuigen- en het trein' personeel, voor wie een maximum vat 12 uur is gesteld. De duur van de vriji Zondag of de wekelijkse rustdag Is steld op 36 uur, behalve voor het P*r soneel, dat rouleert in vroege-, late- nachtdienst. Voor dit personeel ge"" een drieweeks systeem van rustdagen De eerste rustdag is 36. de twee volgen de zijn 30 uur. LAATSTE ARGUS-SLACHTOFFER GEVONDEN Gisteren zag <capitein C. J. Flohil vat de sleepboot „Albatros", op de Nieuw Maas aan de mond van de Maashaven het stoffelijk overschot drijven van. z? als later bleek, de 38-jarige havenlood! C. H. van Hulssen uit Rotterdam, r-e laatste slachtoffer van de op 5 Janu,ar. j.l. overvaren sleepboot „Argus", «ai nog steeds niet gevonden was. Het stoffelijk overschot is door d< rivierpolitie geborgen.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 2