EIDSCH mDAGBLAD (oiea blijft nog steeds in impasse Frankrijk en Vietminh in bespreking zuldkoreaanse minister van bui- ïlandse zaken, Pjoen joeng tai, heeft leider der Amerikaanse delegatie, ge- raal-majoor Walter Bedell Smith, be- -nt voor een diepgaande bespreking 'n de vastgelopen besprekingen over rea. In Geneefse conferentiekringen 'noedt men, dat gesproken zal worden rf stappen om een einde te maken aan ze besprekingen, die reeds vijf weken duurd en nog geen resultaat hebben geleverd. De Amerikaanse en Zuidkoreaanse delegaties zijn van mening dat de be sprekingen niet tot een bevredigend einde kunnen worden gebracht. Zij zul- ruar van dezelfde zyde wordt verno men, er op aandringen de onderhande lingen op te schorten en het Koreaan- vraagstuk ter behandeling voor te leggen aan de eerstvolgende algemene rergadering der Verenigde Naties, in dien de communistische vertegenwoor digers zich blijven verzetten tegen het toekennen van gezag aan de interna tionale organisatie bü een regeling van dit probleem. Vertegenwoordigers van andere landen Ie in Korea aan de strijd tegen de com- umsten hebben deel genomen, zijn het iet ten volle eens met deze politieke rategie. Deze landen, die onder leiding san van een aantal staten van het ritse Gemenebest Groot-Brittannië, anada, Australië en Nieuw-Zeeland luden de onderhandelingen met de immunlsten nog willen voortzetten Zij iencn dat de Verenigde Naties zo ver slechts mogelijk is moeten gaan om I een regeling van het Koreaanse aagstuk te komen, al zou het alleen aar zijn om de openbare mening in de ziatische landen voor zich te winnen. Volgens inlichtingen uit betrouwbare on werken de Canadese, Australische Thailandse afgevaardigden aan een an, dat na goedkeuring door de zestien denstaten van de Verenigde Naties die Korea hebben gestreden, bij de confe- itie zal worden ingediend. Volgens dit ,:n dient een commissie ad hoe te ivor en gevormd, die tot taak zal krijgen ormale betrekkingen tussen Noord- en md-Korea te vestigen. Deze commissie in niet. in de plaats treden van de VN- ammissie voor hereniging en herstel i Korea. Vertegenwoordigers van het opperbe- van beide partijen in Indo-China len heden hun eerste besprekingen te .nève houden. Kolonel De Brebisson (Frankrijk) en nel Ha van lau (de Vietminh) kwa- reeds overeen, dat krijgsgevange van beide partijen brieven mogen srzenden en ontvangen. Ook werd in beginsel overeenstem- ng bereikt over de uitwisseling van ie en gewonde krijgsgevangenen en verzending van medicamenten. Maar :e kwestie diende met het oog op de „itaire toestand eerst door de afge- aardigden van het opperbevel van beide artyen te worden besproken. VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN Morgen komt de Veiligheidsraad bij en ter bespreking van het Thailandse erzoek om waarnemers naar de grens Schmittlein afgetreden OP VERZOEK GAULLISTISCHE FRACTIE De Gaullistische fractie van het Fran- parlement heeft een van haar leden, taymond Schmittlein. verzocht de van staatssecretaris voor Indo- waarin hij Maandag werd be- loemd, neer te leggen. De Gaullistische irlementsfractle deelde na een bijeen- ist mede. dat Schmittlein had ge- igd of hy de functie van staatsse- aris voor de verbonden staten van ndo-China zou kunnen aanvaarden, tractie had thans besloten, elk harer en te verzoeken een aanbod tot het «kleden van de functie af te wijzen. Schmittlein trad in de plaats van de Jaullist Mare Jacquet, die aftrad. Hij u ook zijn ontslag ingediend. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm zwaar bew. kopenhagen licht bew. Amsterdam mist Klce Ccnóvo Zlirlch I-'tirno Btrliin Haokfort Miinchen Rome Alacclo Malloten WEERBERICHT Meer zon De Bilt verwacht tot morgenavond: jn de nacht en ochtend plaatselijk mist, morgen overdag op de meeste P'aaisen perioden met zonneschijn, maar 'a net binnenland hier en daar ook nog tnkele buien Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. 'Opgemaakt te 10 uur). 3 Juni Zon op- 4.25 uur; onder: 20.15 uur. Maan op; 6 25 uur; onder; 23.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.32 en 17 04 Dit nummer bestaat uit 10 p tussen Thailand en Indo-China te zen den, zo is te New York medegedeeld. De vergadering is bijeengeroepen door Henry Lodge, de permanente Ameri kaanse gedelegeerde, die thans voorzit ter van de Raad is. De Japanse premier, Josjida, heeft in het Lagerhuis verklaard te menen, dat het „niet verstandig" zou zijn als Japan deelnam aan het voorgestelde Zuld- Oost-Aziatksche anti-communistische verdrag. Tevoren had hij in antwoord op vra gen gezegd, dat Japan niet door de Ver. Staten of een Aziatisch land is uitge nodigd om deel te nemen aan bespre kingen over een dergelijk bondgenoot schap. Persoonlijk meende hij. dat het land zich diende te beperken tot het bestaan de Amerikaans-Japanse veiligheidsver drag. Meer geld mee op reis Gepubliceerd zijn enkele algemene vergunningen van de Ned. Bank N V. welke wijzigingen inhouden van de In- en uitvoer van binnenlandse betaalmid delen. De voornaamste wijzigingen be treffen 1) dat ingezetenen in het bezit van een paspoort of een bewijs van Ne derlanderschap Nederlandse betaal middelen mogen in- en uitvoeren tot een maximum van f. 200. Dit maxi mum bedroeg tot nu toe f. 50.-. Deze f. 200 mogen in het buitenland worden uitgegeven. 2) dat niet-ingezelenen voortaan ma ximaal f. 1000 aan Nederlandse be taalmiddelen, mogen in- en uitvoeren. Het maximum bedroeg f. 100.-. Voorts mogen niet-lngezetenen voort aan ten laste van guldensrekeningen tij dens een verblijf in Nederland maxi maal f. 100 per persoon per dag voor zich en hun gezinsleden opnemen. Tot nu toe was de beschikkingsmogelijkheid over guldens, accoordreksningen en „re keningen T" niet beperkt. Clief Italiaanse Luchtmachtstaf hczockt Nèderlaiul Morgenmiddag arriveert om 18.00 uur op het vliegkamp Valkenburg de chef van de Italiaanse luchtmachtstaf, gene raal A A. A Urbani, voor een vijfdaags bezoek aan de Nederlandse luchtmacht. Generaal Urban! wordt vergezeld door zijn echtgenote, zijn adjudant, luitenant kolonel A Fvanchina en het hoofd van de Italiaanse luchtmachtvoorlichtines- dienst. luitenant kolonel Giglia (met echtgenotei. Generaal Urbani zal op Valkenburg worden ontvangen door de chef van de Nede-landse luchtmachtstaf luitenant-generaal A. Baretta en zijn echtgenote. Na aankomst zal het gezelschaD zich begeven naar het kasteel Oud-Wasse naar, waar generaal Urbani en ziin gezelschap hun intrek nemen Diezelfde avond wordt door generaal Baretta een Koninklijk Paar ontving conferentie-deelnemers H.M Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben lot slot van de Inter nationale conferentie, op initiatief van Prins Bernhard te Ooslerbeek gehou den. de deelnemers ten paleize ontvan gen. De Koningin en de Prins hebben zich geruime tijd met verscheidene voor aanstaande delegatieleden onderhouden. Nieuwe arrestaties in Pakistan In Oost-Bengalen zijn gisteren ruim zeventig personen gearresteerd, waar door het totaal aantal gearresteerden in drie dagen 290 bedraagt Onder degenen, die thans werden ge arresteerd. bevinden zich zes leden van de onlangs gekozen provinciale volks vertegenwoordiging. In een officieel communique wordt gezegd: „de toestand In de gehele pro vincie blijft rustig". De Pakistaanse politie heeft voorts in Karatsji vijftien personen, o.w. vijf journalisten, aangehouden, die verdacht worden van communisme en hand°- lingen die „mogelijk de openbare rust en "orde kunnen verstoren". diner aangeboden in de „Beukenhof" in Oegstgeest, waarbij tegenwoordig zullen zijn de echtgenote van de Italiaanse ambassadeur, mevrouw Caruso, alsmede de staatssecretaris mr F. J. Kranenburg. Vrijdag volgt een bezoek aan het com mando luchtverdediging te Zeist. De lunch wordt gegeven in het restaurant Kerkebosch aldaar. In Den Haag is Vrijdagavond een officiële receptie op de Italiaanse ambassade Zaterdag gaat men op bezoek bij de Fokkerfabriek te Schiphol, waar de lunch zal worden aangeboden door de Fokkerdirectie. Maandag staat op het programma een boottocht op de Friese meren, ven Grouw uit en Dinsdag wordt de thuis reis aanvaard. In afwachting van Yietminli-offensief in Indo-China Verdere uitwisseling gevonden De Vietminh-opstandelingen zetten hun pogingen voort om de belangrijke weg van Hanoi naar de aanvoerhaven Haiphong af te snijden Bii dc strijd Ln de afgelopen 24 uur Is een kleine Franse verdedigingspost. die ongeveer 16 kilo meter ten Oosten van Hanoi de spoorlnn beschermt, verloren gegaan. Het garni zoen van de post leed enige verllezpn. Voorts is Maandag een trein ongeveer 20 kilometer ten Oosten van Hanoi op een mijn gereden en ontspoord. tragingstactiek toepassen, totdat de Vietmmh-strijdkrachten in het gebied van de delta van de Rode Rivier op rukken. Men was van oordeel, dat de Vietminh zal aanvallen zodra de her groepering van de eenheden is voltooid en de voorraden bijeengebracht zijn. De .bedoeling van dit offensief zou niet «leen de militaire opmars zijn, maar ook het verzwakken van de Franse on derhandelingspositie te Geneve. In Washington deed men geen moeite de ernst van de militaire toestand in de delta te verkleinen, al vertrouwde men er min of meer op. dat de Franse-Unie- striidkrachten in staat zullen zijn een communistische aanval een halt toe te roepen In defensiekringen te Washington is vernomen, dat men ernstig overweegt voor een luchtvloot van grote transport vliegtuigen van het type „Globemaster" te zorgen voor het vervoer van verschei dene duizenden Franse militairen naar Noord-Afrika naar de Tonkin-delta. Volgens ambtenaren is het meer dan waarschijnlijk, dat de vliegtuigen spoedig voor de ojoeratle beschikbaar worden ge steld. Ambtenaren te Washington zeidei; overtuigd te ziln. dat de communisti sche afgevaardigden te Genève een ver- De bevelvoerende officier van gezond heid te Dien Bien Phoe. Paul Grauwin. is met 26 leden van het medische per soneel te Hanoi aangekomen.' Volgens hen zon de Vietminh bereid .zijn nog 300 gewonden uit het voor- I mallge Franse bolwerk te laten weg- halen. Een officiële bevestiging van dit be richt is er echter nog niet. De Franse regering heeft het Franse opperbevel in Indo-China gemachtigd tot het vrijlaten van 575 gewonde Viet- minh-krijgsgevangenen Onder de 14 000 militairen van de Franse Unie. die in Dien Bien Phoe ge streden hebben, bevonden zich 1600 Duit sers. Veranderlijke bewolking Het KNMI deelt mede: Het weer is de afgelopen dagen bij zonder wisselvallig geweest In afwij king van de normale toestand was het in hel Noorden van het land steeds war mer dan in het Zuiden, hetgeen een ge volg was van de aanvoer van warme lucnt uit Denemarken. Langs de kust van Holland en Zeeland stroomde nu en dan koude lucht van de Noordzee bin nen. In deze koude 'lucht kwamen uit gestrekte lage wolkenvelden voor en ook mistbanken, die het weer in de kust gebieden een somber karakter gaf In het binnenland en vooral in de Noorde lijke en Oostelijke provincies daarenie- gen kwam af en toe de zon door, maar de verwarming veroorzaakte de ontwik keling van plaatselijke buien, die soms mei onweer gepaard gingen In deze toestand komi maar weinig verandering, al hoewei hei waarschijn lijk is dat de buiicheid z°leidelijk iets afneemt, terwijl bij eer. <'eine ruiming van de wind de mist- er dkenbanken in het Wesien van het weer naat zee zullen worden gedreven Over het algemeen kan gesproken worden van een kleine weersverbetering. In het Paleis Soestdijk werd Dinsdagmorgen een persconferentie gehouden over de „Bilderbcrg Con ferentie". die in de afgelopen weck te Oosterbeek, op initiatief van ZKH Prins Bernhard werd gehouden. Prins Bernhard leidde de perscon ferentie. die zeer druk werd bezocht door persvertegenwoordigers uit binnen- en buitenland. Tijdens de persconferentie: van links naar rechts Mr Eduard Lit- tlejohn, secretaris van Mr Coleman; Mr John S. Coleman. vice-president van de Bitderbergconferentie; Prins Bernhard. president van de conje- eritie: Mr Berry Binpham en Dr F. I A. de Graaffsecretaris van de Prins. De nieuwe „First Unitarian Church" in Shaker Heights (Cleve land-Ohio) heefI vijfhonderddui zend dollar gekost. Maar zij had tol voor kort geen toren. De toren werd er enige da^en geleden in zijn geheel opgeplaatst. een werkje, dat vijf uur kostte. Door middel van een zware kraan werd de pre-fabn- cated-toren op het dak van de kerk gehesen. Links: dc kraan komt in beweging. Midden: langzaam zwaait de toren over de hoofden van kijkers en ar beiders. Rechts: dc toren rust op het dak van de kerk. Uit Saigon, via Karachi is de ..Heldin van Dien Bien Phoe", Ge nevieve de Gallard Terraube per vliegtuig naar haar vaderland. Frankrijk teruggekeerd. Op het vliegveld van de „Lichtstad", Orly. waren velen aanwezig om de dap pere Franfaise te verwelkomen. Een gelukkige moeder met een ge lukkige dochter; Geneviève de Gal lard wordt op het vliegveld Orly door haar moeder omhelsd. Telefoto Dr Oppenheimer trouw staatsburger MAAR NIET TOEGELATEN TOT ATOOMGEHEIMEN De advocaten van de bekende Ameri kaanse atoomgeleerde dr Oppenhei mer hebben medegedeeld, dat een bij zondere veiligheidscommissie zich mei twee tegen een stem heeft uitgespro ken voor een verbod voor de geleer de tot kennisneming van Amerikaanse atoomgeheimen. Oppenheimers advocaat Herbert Marks zeide. dat hij onmiddellijk de commissie voor atoomenergie had verzocht het be sluit van de commissie te herzien. Het besluit van de commissie was hem in een brief, gedateerd 28 Mei, medege deeld. Voor het verbod slemden Gordon Gray (oud-minister van het Icqcr en thans rector van de universiteit van Noord-Carolina) en Thomas Morgan (oud-president van de Sperry-maat- schappiji, tegen het verbod stemde Ward Evans (hoogleraar in de scheikunde aan de Loyalo-universiteil te Chicago) De commissie was hei er over eens, dat dr Oppenheimer een „trouw staats burger" is. Maar uit het gedrag van dr Oppenheimer en zijn relaties bleek een ernstige veronachtzaming ten aanzien van de vereisten voor een veiligheids- stelsel, aldus de commissie. Ook had men geconstateerd, dat Op penheimer vatbaar is voor beïnvloeding. Verder had de commissie critiek op het feit. dat Oppenheimer zijn deelneming aan de verdere ontwikkeling van de waterstofbom in twijfel getrokken heeft. Tenslotte zeide de commissie tol haar spijt te hebben vastgesteld, dat Oppen heimer in zijn getuigenis voor de com missie niet steeds geheel oprecht is ge weest. Dr Oppenheimer. thans hoogleraar aan het instituut voor gevorderde studie van de universiteit te Princeton, werd in 1943 op 38-jarige leeftijd hoofd van het atoomcentrum te Los Alamos. De commissie voor atoomenergie be sloot op 23 December van vorig jaar dr Oppenheimer het recht te ontzeggen kennis te nemen van Amerikaanse atoomgeheimen. Evans zeide, dat niets er op wees, dat dr Oppenheimer geen trouw staatsbur ger is „Hij haat de Sovjet-Unie. Hij had inderdaad communistische vrienden. Hij heeft er nog steeds enige". Men had Oppenheimer in 1947, toen men hetzelfde wist als thans, in staat gesteld kennis te nemen van atoomge heimen. Men weigert dit thans, nu hij minder gevaar voor de veiligheid ople vert dan toen. „Dit schijnt nauwelijks de gang van zaken te zijn. die in een vrij land gevolgd moet worden", aldus Evans. Professoren van de universiteit van Chicago, die deskundigen zijn op het gebied van atoomenergie, hebben een verklaring uitgegeven, waarin het be sluit van de commissie van onderzoek wordt betreurd. Zij noemen het besluit „verontrustend". Wetsontwerp ingediend Arbeidsverbod voor meisjes van 14 jaar Met ingang van 1 Juli 19.55 Verschenen ts dc door de Staats secretaris van Sociale Zaken onder tekende Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp tot nadere wijziging Arbeidswet 1919 Iverbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes. Hieraan ontlenen wij. dat het met ingang van 1 Juli 1955 voor 14-iarige meisjes verboden zal zijn bedrijfsar beid te verrichten. Een daartoe strekkend wetsontwerp is ter goedkeuring aan de Kamer voorgelegd De Staatssecretaris stelde tevens een nieuwe regeling voor de arbeid van 14- en 15- jarige jongens en 15-jarige meis jes in het vooruitzicht. Deze zal echter niet worden getroffen voordat vooraf gaande of gelijktijdige maatregelen zijn genomen op onderwijsgebied. NIEUWE HUIS ARBEIDSWET j Het aantal 14-jarige meisjes dat vol ledig dagonderwijs geniet, bedroeg in 1951 twee en vuftig duizend Dit aantal zal waarschijnlijk toenemen nu volgend jaar de mogelijkheid van beroepsarbeid I wordt afgesneden. De Staatssecretaris erkent, dat de kans bestaat dat een aantal 14-jarige meisjes een ultwiikmo- gelïjkheid zal zoeken in het verrichten van huisarbeid. Hij verwacht echter niet dat dit ernstige vormen aan zal nemen. Tevens geeft hij de verzekering dat aan het ontwerpen van een nieuwe huisarbeidswet met voortvarendheid wordt gewerkt. De Staatssecretaris geeft toe dat het arbeidsverbod. wanneer het wordt uitgebreid tot 15-jarige meisjes, be zwaren voor de industrie zal opleve ren. maar wanneer de kwestie van de leerplicht of gedeeltelijke vormings plicht is opgelost, moeten naar zijn mening de bezwaren voor de jeugd prevaleren boven de nadelen van de industrie. Opnieuw stijging devieze nvoorraad MET 46 MILLIOEN De verkorte balans van de Ned. Bank per 31 Mei geeft, evenals haar voor ganger. een aanzienlijke stijging van de netto deviezenreserve te zien. Deze ls thans beland op f. 1 646 millloen tegen f. 1600 min de vorige week. Aan het be gin van het jaar. n 1. op 4 Januari, was deze reserve nagenoeg even groot De goudvoorraad is onveranderd gebleven, zodat goud en deviezen tezamen thans belopen f. 4.570 min. Begin Januari be droegen deze beide posten f. 4.439 min. De aanwas ln de eerste vijf maanden van 1954 is dus vrijwel geheel de goud voorraad ten goede gekomen. WOENSDAG 2 JUNI 1954 No. 2823S Jireeteur: 3. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 oofdrcdactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1