Teleurstellende Zwitsers wonnen in Ziiricli met 3—1 van Nederland Emil Zatopek breekt wereldrecord 5000 111. JJjte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 31 Mei 1954 Derde Blad No. 28231 Opnieuw nederlaag voor Oranje-team Dubieus doelpunt drukte zijn stempel op liet spelverloop (Van onze speciale verslaggever) Wat verwacht werd is gebeurd: ook de laatste wedstrijd, welke het Nederlands voetbalelftal dit seizoen had te spelen, is met een nederlaag geëindigd. Wel niet met zulke grote cijfers als vorige week in Stock holm tegen Zweden, maar in feite is de 31 van gisteren even bescha- send als de 61 van Stockholm. Want het Zwitserse elftal speelde op •et niet al te grote maar wel gezellige terrein van de Grasshoppers, in het Hardturm-stadion te Ziirich, zo matig, dat het nauwelijks denk baar was, dat deze ploeg net zeven dagen tevoren 'n schitterend gelijk ■pel had bevochten tegen wereldkampioen Uruguay. Uiteraard zijn er toor dit verschil allerlei psychologische oorzaken aan te wijzen en de Zwitserse voetbalbond zal na de wedstrijd tegen Nederland vermoe delijk niet in zak en as zitten. En wat onze eigen voetballeiding betreft, wel die zit er al enige tijd in (in die zak en as) en zal blij zijn dat het interlandseizoen nu achter de rug is. Het heerlijke weer kwam goed van pis, daar er op het veld nagenoeg niets gbfurde om warm van te worden. Mis- ichien heeft het ook gewerkt op de spe- lire en dat zou een verklaring kunnen Sjn voor het lage tempo, vooral in de wrste helft. Beide partijen bezondigden tch hier aan, zodat het zich laat be- pbpen, dat de wedstrijd geen onverge- lenjice is geworden. We hebben in de Khter ons liggende, toch heus niet ver tinnende competitie in ons land her- aaldelijk beter voetbal gezien dan nu s Zurich. Kenmerkend was wel, dat de eteraan Bickei - 35 jaar oud - als In diër voor Antenen, een van de beste ■pelers van het veld was. Zfjn traagheid wcoedde hij door een voortreffelijk ipeiuuicht en een meesterlijke techniek, mrdoor hij vrijwel steeds onze toch zo «el jongere linksback Boskamp te vlug il was. Dat Bickei toch tot de uitblln- fers behoorde bewast dus wel dat het net de vaardigheid van de overige spe- to met al te florissant was. Ook van de Zwitsers niet. Dit maakt bet des te erger, dat onze ploeg deson- ünks vrijwel kansloos is geweest. Toe- Keven moet worden, dat het spelver- Lv?. de totstandkoming van de Zwit- o doelpunten voor onze landgenoten Het fortuinlijk is geweest. Doelman Steiger had juist de gelegen heid gehad om zich boven de depres sie van Stockholm uit te werken, toen u ruim een half uur de Zwitserse reehisbinnen Yonlanthen een schot loste, waaruit de bal van de onderkant tan de lat weer in het veld terug sprong. v Ondanks heftige protesten van aan voerder Biesbrouck kende scheids rechter Schmetzer uit Mannheim een doelpunt toe. Dit deed de in de tiende minuut verkregen voorsprong van de Nederlanders verloren gaan. maar er- jer was. dat het ook de rust in onze ploeg verstoorde. Tree minuten later maakte Steiger er, ernstige fout en kon Vonlanthen nis tweede doelpunt maken. In een korte spanne tijds was de voorsprong dus nrëeerd in een achterstand en deze «senslag zijn onze spelers niet meer te loven gekomen. Fluitconcert In de tweede helft konden beide par- t|(n elkaar niet inspireren en werd het en tam gedoe, dat met mterland-voet- hl niets gemeen had, behalve dan, dat f twee heuse vertegenwoordigende elf- Men in het veld stonden. Het Zwitser- te publiek stak zijn misnoegen niet on- i'r stoelen en banken en floot de eigen ipelers verschillende keren uit Hoe afkeurenswaardig ook, het was «rijpelijk. Immers, na de fraaie pres sie van het nationale elftal tegen Uru- My, vorige week in Lausanne, wilde j»n ook in de andere hoek van het JEd wel eens een behoorlijke party tcetbal zien. Maar toen was er voor het elftal eer Jbehalen en - vergissen wij ons niet - Weren kregen we ongeveer eenzelfde «ruk als tijdens de wedstrijd Boeda- «l—Amsterdam, zo iets als: een oefen- 'edstrijd. Nu heeft dit bij onze tegen- De'ers natuurlijk in zekere zin voorge len, daar binnenkort in hun land de 'ereldkampioenschappen worden ge- K'Jden. Maar voorheen is het toch deeds zo geweest, dat een ontmoeting "•■'en Nederland en Zwitserland een se- tfise krachtmeting is geweest. Nu kwa ken de Helveten dus niet gespannen «t veld in. En hun spel was er naar. Met de beide backs Neury en Boc- JJt als „deur" en de halfspelers om <urten als grendel vormde de Zwlt- verdediging een vrij solide afweer, tur toch allerminst een onneembare js'ing Bleyenberg had. als er een Ne- «rundse aanval werd opgebouwd, steeds ;(-ry en Bocquet bi) zien staan. Als hij «5 uit het centrum terugtrok, volgde «n d e back, wiens kant hij uitging. 5*01 de ander op zijn centrale post en zijn aandacht kon concentre- op die blnnenspeler. die niet door tv"*'0 werd 8edekt- he meeste schoten van onze landge- ■ten kwamen dan ook van Louer en «Hen. terwijl Bleyenberg zich in •Mtdzaak beperkte tot het doorgeven ;n de bal. Ging het met dit drietal - oral voor de rust - niet onverdienste- en deed ook Wim van der Gijp wel aardig werk. met Michels wilde het lukken Hij kwam aanmerkelijk te- aan tempo, remde menige aanval en was ook als schakelspeler niet «Wer fortuinlijk. (su had hij het moeilijker dan Van •'Gijp. die wèl steun ontving van de j?"er hem spelende kanthaif Jan "laassens. terwijl Biesbrouck zich in J^ldzaak concentreerde op zijn defen- '"o taak. Michels had dus een groter „gat" op te vullen en daar hy toch al niet snel is, was hy niet by machte dit probleem op te lossen. De actieve Louer ving een gedeelte van dit bezwaar in de eerste helft nog wel op door zyn naar binnen-zwenken, maar volledig slagen kon hij natuurlijk ook nrit. In Antwer pen en in Stockholm is al wel gebleken, dal onze achterhoede niet meer zo be trouwbaar is. Nii hadden Terlouw en zijn medespe lers nog het geluk, dal de Zwitsers niet snel speelden en dat heeft hen door menig moeilijk moment heen ge holpen. Vooral midvoor Hagen, die achter de voorhoede opereerde, had veel tijd nodig om tot een besluit te komen en van die seconden konden onze verdedigers dankbaar gebruik maken om een dekkingsfout alsnog to corrigeren Over Buskamp hadden we het al. Zyn oorspronkeiykc tegenstander Anten ?n, de gevaarlijke aanvaller, die tegen Uiu- guay zo nuttig had gespeeld, moest na een paar minuten al het veld verlaten, gewond In een duel met Teilouw. Het gejuich, waarmee invaller Blckel werd ontvangen, beloofde met veel goeds voor onze spelers en verder evenmin, dat de Zwitserse voorhoede nu voor tachtig procent bestond uit spelers van Grass hoppers. de „thuisclub" dus. Of het verband in de linie er beter door werd. dat Bickei de plaats van An tenen innam, kunnen we met beoorde len, omdat laatstgenoemde tekort bin nen de lijnen is geweest, maar wel bleek al spoedig, dat de veteraan Bickei ui termate gevaarlijk was. Zijn haarscher pe voorzetten vroegen de volle aandacht van Steiger en Terlouvv. Gokje geen succes Het „gokje" dat onze keuze commissie heeft moeten wagen na de wedstrijd in Stockholm, waa' het duideiy* werd dat de voorhoede broodnodig radicaal gewij zigd moest worden, is geen succes ge- word :r., maar 'o'h ook geen grole 'e- ieu:stelling B'ey-nberg en Dillen de schutters uit de mtmoeting Nederland BNoorwegen B ln Hengelo met tus sen hen in Wim van der GUp. hebben het er niet slechter af gebracht dan hun voorgangers. Integendeel: beter. ook al waren hun verrichtingen niet da verend. Maar een naar voren gespeel de bal was nu tenminste niet direct waardeloos, er werd iets tn -e gedaan en een Bleyenberg en een Dillen durfden zelf iets te ondernemen. Hetzelfde geldt voor Louer. de enig? speler, die na Stockholm op zyn plaats ls gehandhaafd Een belangrijk nadeel voor de aanval lers was evenwel, dat zij uit het midden veld niet voldoende steun ontvingen. De Zwitsers hadden daar twee man, spil Proslo en midvoor Hag;n - een wel zon derlinge combinatie- en dat bleek ruim voldoende te zyn om op zijn minst tegen het Nederlandse viertal op te wegen. Behoudens een gedeelte van de e?rste helft, toen Nederland werkelijk aardige aanvallen opbouwde, mankeerde er iets aan het verband. De factor Michels noemden we reeds, evenals het terugge trokken spelen van Biesbrouck. Maar hier kwam nog by. dat het plaatsen van Klaassens nog steeds niet correct was en dat de hard werkende Van der Gijp op dit punt ook nogal eens te kort schoot - in letteriyke betekenis. Dat er onder deze omstandigheden van vloeiende combinaties geen sprak? kon zyn. laat zich begrypen. Dit ont brak ook by de Zwitsers, zodat het soms onbegrijpelijk was, dat het hier een interlandwedstrijd goldt. Behalve Bickei deed ook Vonlanthen van zich Een hevige scrimmage voor liet Zwitserse doel: links Boqnet. hoog boven allen uitspringend Dillen en geheel rechts Frosio. (Teletoto) spreken. Hij maakte twee doelpunten - volgens de scheidsrechter drie - en was afwisselend met linksbinnen Ballaman de spits van de aanval. Dit telkens weei wijzigen van de opstelling miste zyn uit werking niet, want verschillende keren kon Terlouw niet snel genoeg de dekking overnemen en ontstond er e?n gevaar volle situatie. Maar dan bleek ook wel weer. dat het met de schotvaardigheid van de Zwitsers niet al te best gesteld (Zie voor slot pag. 2 van Sportblad ATHLETIEK. Els van der Ploeg breekt record hoogspringen Tijdens regionale athletiekwedstrijden tc Wormerveer zyn enige goede presta ties geleverd Bij de dames won Ans Panhorst—Niesslnk het discuswerpen met een worp van 41.33 meter Zn bracht ook het kogelstoten op haar naam met een afstand van 11.41 meter Bij het hoogspringen meisjes B- klasse kwam Els van der Ploeg iSuomii tot 1.525 meter, een nieuw Nederlands juniorenrecord. Het oude record stond niet 1515 meter sedert 3 Juni 1951 op naam van Nellie Molenkamp (Shell*. Hongaren op schot In het gemeentelijk stadion te Luxemburg heeft de Hongaarse nationale voetbalploeg, die voor trainingsdoeleinden in Luxemburg vertoeft. Zaterdag met 100 ge wonnen van Union, dat versterkt was door drie spelers van Go Ahead uit Deventer en door drie spelers van Red Star uit Nmerl. De Olympische kampioenen ga ven een schitterende demonstratie van modern voetbal, waartegenover Union slechts moed en volharding kon stellen. Bij rust was de stand 30. daarna voerden de Hongaren, zonder zich te forceren, de score op tot 100. Belgen namen revanche Nederlands twaalftal verloor in Merksem met 7-6 Het is na de 82 overwinning op Houtrust het Nederlandse twaalftal niet gelukt te Merksem in België van het Belgische team te winnen. Met 76 moesten de Oranjetruien het onderspit delven. En deze overwinning van België is verdiend. De eerste aanval was niet voor haar taak berekend en dit falen heeft een stempel op de hele wedstrijd gedrukt. Bijna 40 minuten werd in de eerste opstelling ge speeld, waardoor het spelpeil daalde, en verschillende speelsters en spelers zochten hun heil in lijf-aan-lijf werk De scheidsrechter trad daar niet voldoende tegen op. al was hij lang niet karig met strafworpen. Van meet af waren de Belgen ge- duurde het tot 24 minuten na de aan- vaarhjk, vooral door de verre schoten vang voordat Coremans. en dan nog van Schepen en Coremans. De Voos cs. door een foutief uitplaatsen, de score verdedigden echter goed en daardoor ODende. Munnikes schoot even later daardoo: opende Munnikes schoot even later van ver de bal door de korf il—li. Toen de samenstelling van het Nederlandse team werd gewijzigd volgden de doel punten elkaar vlot op Reeds na 2 mi nuten verschalkte Bos zyn tegenstan der .doch een minuut voor de rust w.st Roth van ver gelyk te maken <2—2). Na de hervatting kon mevr. Merk na een combinatie met mej. Heespelink Nederland weer de leiding geven. De voorsprong werd teniet' gedaan door mej Flamand met een fraaie worp <33). Ook in de tweede beginopstel ling faalde de combinatie Munnikes Woudstra volkomen. Desondanks maak te mej. B. van de Berg er 11 minuten na de hervatting 43 van. Nederland had toen wat overwicht door goed mid denspel van het vak Mulder c s. Sche pers boekte evenwel succes toen de Ne derlandse aanvallen op niets uitliepen en Belgie weer het heft in handen nam Van ver bracht hij de partijen op gelijke voet. In de volgende aanval stond de Belg Roth weer voor de korf, een zeer gevaarlijk schutter, zoals we derom bleek. Na 25 minuten nam hij een strafworp en het werd 5—4 voor de Belgen. Na 37 minuten scoorde dezelfde speler het zesde doelpunt. Belgie had toen een prachtige kans om te winnen. Wel liep de zege even gevaar, toen De Voos een strafworp mocht nemen. Hij miste deze evenwel. Even later wist De Voos echter toch de achterstand te verkleinen <56'. Toen waren er nog drie minuten te spelen. De Belgische mej. Adrlaenssens verhoogde de voor sprong tot 75 en Belgie gaf de zege niet meer uit handen! Men hield het spel op. doch in de laatste minuut kon Woudstra de Nederlandse achterstand terugbrengen tot 67. Het enige Nederlandse doelpunt: Dillen heeft de bal hoog ingescho ten en doelman Stubcr kan er net niet bij. (Telefoto) Parijs bracht Tsjech ovatie De Tsjechische lange afstandloper Emile Zatopek. heeft tijdens internationale athletiekwedstrijden te Parijs het wereldrecord op de 5000 meter verbeterd en gebracht op 13 min. 57,2 sec. Het oude record stond sedert 20 September 1942 met 13 min. 58,2 sec. op naam van de Zweed Gunder Hagg. Toen Zatopek in het stadion van Colombes voor de 5000 meter aan de start verscheen bracht het publiek hem een ovatie. De beroemde Tsjech liet Strikoff Zuid-Slavié) op de eerste 400 meter lelden, waarna hy de kop nam. Twee honderd meter verder gaapte er reeds een bres achter hem. en na de eerste kilometer had hy 30 nieter voorsprong op zyn concurrenten. Wat de bezetting van de eerste plaats aangaat was de beslissing toen reeds gevallen. Maar Zatopek begon nu zyn individuele stryd tegen de tyd. Hy liep in zyn ka rakteristieke styl. met open mond en vreselijk verwrongen gezicht, en met zwaaiende armen als hy by plotse linge demarrages zyn vaart opvoerde. De kilometer werd afgelegd in 2.47.1, twee kilometer in 5.34.4. drie kilometer in 8.23.4 en vier kilometer in 11.13.4. Een nieuw wereldrecord kwam in zicht, maar Zatopek maakte Voor 8000 toeschouwers heeft Zwit serland B te Luzern de wedstrijd tegen i België B met 2—1 gewonnen. De rust- I stand was 11. r~~n Visum kwam toch Er is over het uitkomen van Zatopek in de internationale wed strijden te Parijs nogal het een en ander te doen geweest. Zoals wü in ons Blad van Zaterdag reeds meld den. hadden de Franse autoriteiten hem geen visa willen verlenen, om dat de Tsjech in een dagbladartikel over Frankrijk en speciaal ovci de Parjjzcnaars denigrerende uitlatin gen zou hebben gebezigd. Zatopek strandde Zaterdag in Brussel en daar verklaarden de Tsjechische athleten, die hem vergezelden, dat ook zjj nu niet naar Parjjs zouden gaan. In de loop van Zaterdag heeft de Franse regering haar standpunt echter gewijzigd en haar consul- generaal te Brussel opdracht gege ven. om de Tsjechische legatie er van in kennis te stellen, dat er toch een inreis-visum aan Zatopek uit gereikt zou worden. Er werden zelfs speciale maatregelen genomen en zo zou bijvoorbeeld het Franse con sulaat open blijven tot Zatopek zijn stempeltje gehaald zou hebben. Nadat ook het Tsjechische mini sterie van Buitenlandse Zaken er aan te pas was gekomen, is Zatopek naar Parijs vertrokken. Hij verbe terde daar het wereldrecord op de 5000 meter de indruk van een martelaar, en de 7.000 toeschouwers vreesden voor een inzinking. Toen de bel luidde moest de Tsjech de laatste 400 meter afleggen ln minder dan 63 seconden om het record te bre ken. Hy voerde nogmaals zyn tempo op. doubleerde achtereenvolgens al zijn tegenstanders en ging na een vertwy- Zatopek ..wereldrecord.. lelde eindspurt door de finish ln 13 min. 57.2 sec. een nieuw wereldre cord. De opgetogen toeschouwers brach ten hem staande een ovatie, en er kwam geen einde aan het gejubel toen hy zyn ereronde liep. weer ln hoog tempo. Strikoff werd tweede tn 14 min. 43. De 31-jarige Zatopek verklaarde la ter. dat hij by zyn aankomst te Parijs geen plannen had voor een aanval op het record omdat het weer tijdens zijn training niet gunstig was geweest Hy herhaalde wal hij vroeger al eens ge zegd had. ie weten, dat hy ztch voor taan op langere afstanden zou toeleg gen omdat 5.000 meter lopen te snel voor hem werden Tydens de wedstrij den in het stadion van Colombes was het helder, windstil weer. TENNIS. Drie titels voor „Mo" Connolly Maureen Connolly De titel dames enkelspel van de Franse internationale tenniskampioen schappen is gewonnen door Maureen Connolly. In de finale won Maureen van Ginette Bncaille Frankrijkmet 64, 6—1. De finale heren enkelspel werd ge wonnen door de Amerikaan Trabert. Hij sloeg zyn landgenoot Larsen met 64. 7—5. 6—1. De titel in het dames dubbelspel ging naar het Amerikaans-Australische team Maureen Connolly en Nell Hopman. Zy wonnen met 75. 46 60 van Maud Galtier en Suzanne Schmitt (Frankrijk:. De finale van het heren dubbelspel werd een Amerikaanse overwinning. Vic Seixas en Tonv Trabert wonnen in drie sets: 64. 6—2 6—1 van Lewis Hoad en Ken Rosewall (Australië". De eindstrijd van het gemengd dub belspel leverde een overwinning op voor het Amerikaans-Australische paar Mau reen Connolly en Lewis Hoad. die hun tegenstanders mevr. Patomi (Fr.) en Hartwig (Australië) versloegen met 6—1. 6—3. Maureen Connolly veroverde daarmee ln deze kampioenschappen haar derde titel. Togo sloeg Venlo Togo is hockey-kampioen van Ne derland geworden. De Haagse ploeg sloeg gistermiddag te Venlo in de laatste en beslissende wedstrijd de Venlonaren met 23. De eindstand van de kamp-oenscom- petitie werd: Togo 6 5 1 0 11 18— 5 Venlo 6 4 1 1 9 21— 6 DKS 6 2 0 4 4 7—15 Meppel 6 0 0 6 0 3—23

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 5