LEIDSCH DAGBLAD Molotof onverwachts naar Moskou gevlog' en 93,1e Jaargang MAANDAG 31 MEI 1954 No. 28231 pircctcur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Thailand vraagt hij eenroeping V eiligheidsraad De Sovjetrussische minister van bui- ci Zij moeten zo spoedig mogelijk hun tonlandse raken, Molotof is gister- bevindingen en aanbevelingen aan de ochtend vroeg geheel onverwacht conferentie bekendmaken." prr vliegtuig naar Moskou vertrokken. Er is overeengekomen, dat de datum I van de eerste bijeenkomst der militaire Volgens de Zwitserse autoriteiten was deskundigen vóór 1 Juni moet worden ivlucht onder de grootste geheimhou- vastgesteld De volgende vergadering jing voorbereid. Om twee uur des nchts arriveerde een gehele colonne jisóische auto's op het vliegveld, zon- (tt voorkennis der Zwitserse autoritei- fcn. Do politie werd spoedig gewaar- •chuwd en er werd een wacht om drie tclci-kleurlge Dakota's welke gebruikt vorden voor de Sovjet-delegatie, opge geid- Het vliegveld bleef bijna twee uur «heel afgezet en om drie uur in de och- ■T.d vertrok het sovjet-toestel. Minister Molotof reisde in gezelschap tan vijf personen, assistenten, secreta rissen en lijfwacht. De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Gromyko vergezelde ie minister naar het vliegveld. Hij zal ce sovjet-delegatie in Geneve nu voor lig lelden. Een Britse functionaris zeide, dat mi- Mier Molotof Zaterdag aan zijn collega yen had medegedeeld, dat hij naar Moskou zou vliegen. Hij had gezegd binnen „een dag of twee" terug te zul len zijn. De Britse woordvoerder wenste ach niet verder uit te laten. Twee leden van de Russische anti communistische organisatie NTS heb ben Zwitserland verlaten naar aanlei ding van een waarschuwing van de Zwitserse politie, dat het verspreiden van propagandamateriaal gedurende de conferentie van Genève niet langer zou worden geduld. Een woordvoerder van de Geneefse politie verklaarde, dat leden van de NTS. die haar hoofdkwartier in West- Duitsland heeft, mogen blijven, zolang Zij niet handelen in strijd met de Zwit serse neutraliteit. Een Labour-lid van het Engelse La gerhuis en oud-minister van handel. Harold Wilson heeft een informele be spreking gevoerd met de Chinese pre mier en minister van buitenlandse za ken, Tsjoe en-lal. Wilson was vergezeld door een conservatief Lagerhuislid. Robson Brown. Zij noemden de bijeenkomst met Tsjoe „zeer warm en hartelijk". Naar verluidt zou het gesprek o.m. de handel tussen Engeland en communistisch China en andere politieke en interna tionale vraagstukken tot onderwerp ge had hebben. Geen eenheid bij Franse soeialisten Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie heeft verklaard, dat Molotof Dinsdag terug zal zijn. op tijd eventuele namiddagvergade ring over Indo-China of Korea. Molotof is bij zijn terugkeer uit Ge rei e in Moskou hartelijk ontvangen op (en receptie in het Kremlin, die werd ;;pe\en ter herdenking van het 300- jarlg bestaan van de vereniging van Dropees Rusland en Oekraine. Op de r-ccplie waren o.m. premier Malenkof «n de eerste secretaris van de Russi- communistische partij, Kroes- tsjef. aanwezig. MILITAIRE DESKUNDIGEN UIT INDO-CHINA UITGENODIGD De negen landen, die zich te Genève beiig houden met het Indochinese vraagstuk, hebben Zaterdag vertegen woordigers van het Vietminh- en het Franse opperbevel uitgenodigd naar Geneve te komen om daar te onder handelen over een regeling voor een staken van het vuren. Men verwacht, dat deze militaire des- hindigen Donderdag a s. het overleg ru'.len beginnen met een bespreking o-rr Vietnam, de grootste van de drie rijs. dat de 58 socialistische afgevaar- icrbonden staten van Indo-China en j d eden. die de vorige maand het recht voornaamste strijdtoneel. van een eigen beslissing bij een stem- De vergadering nam haar besluit, dat ming vroegen, zich vrij zullen gevoelen itccs werd verwacht, op een geheime om te stemmen volgens hun eigen over- «inkomst, die vier uur duurde en tuiging, aangezien zij er bijna zeker van minister Molotof werd geleid. Deze kunnen zijn, dat zij niet uit de partij bad kort voor het begin der bijeenkomst gestoten zullen worden. Eden ge- De voormalige minister van defens: Ir. een na afloop der vergadering uit geven communiqué werd gezegd, dat ren de volgende voorstellen van de Bnise delegatie had aanvaard: Teneinde het spoedig en gelijktijdig raken der vijandelijkheden te verge- nkkelijken moeten: a> Vertegenwoordigers van de twee c perbevelen onmiddellijk te Genève heenkomen. terwijl ook ter plaatse contacten moeten worden gelegd. oi Zij moeten de opstellingen van de 'rwpen. zoals die moet zijn na het sta ten der vyandelykheden, bestuderen, waarbij begonnen moet worden met het '■raagstuk der hergroeperingsgebieden Ir. Vietnam. THAILAND VERZOEKT BIJEEN ROEPING VAN DE VEILIG HEIDSRAAD Thailand heeft Zaterdag verzocht een bijeenkomst van de Veiligheids raad te beleggen ter bestudering van de dreiging, die boven het land hangt. De permanente vertegenwoordiger van Thailand bij de VN.. Thamat Khoman, verzocht in een schrijven aan sir Pierson Dixon, de Britse afgevaardigde die deze maand voorzitter van de raad is. voorts waarnemers naar Zuid-Oost Aziè te zen den met het oog op de strijd in Indo- Chma. Khoman sprak kn dit verband van een .gevaar voor de handhaving var de internationale vrede en veiligheid" De Thatlandse minister van buiten landse aiken, prins Wan. verklaarde te Genève. dat zijn regering India. Pakistan. Zweden. Nieuw-Zeeland en Uruguay als leden van de gevraagde commissie van waarnemers zal voorsteilen. De minister noemde het zenden van een commissie alleen maar een preventieve maatregel. Hij voegde hieraan toe. dat het geens zins de bedoeling van Thailand is om de internationale toestand ingewikkelder te maken of de conferentie van Genève on gunstig te beïnvloeden. (De Franse afgevaardigde bü de VN., Hoppenot had Vrijdag als zijn mening te kennen gegeven, dat een dergelijke stap van Thailand een nadelige invloed zou hebben op de onderhandelingen te Genève. Men verwacht overigens niet. dat Frankrijk zich tegen het Thaalandse verzoek zal verzetten, als dit in de Vei ligheidsraad wordt behandeld.) In 1950 werd door de V N. een com missie van veertien landen ingesteld om .de toestand in eik gebied waar inter nationale spanning bestaat" te onderzoe ken en hierover rapport uit te brengen. Van deze commissie, die nu door een Zweedse voorzitter wordt geleid, maken ook de Sowjet-Unie en Tsjeoho-Slowa- kije deel uit. De door Thailand gevraagde groep waarnemers zou een subcommissie van dit orgaan moeten zijn. Meerderheid voor E.D.G. De Franse socialistische party heeft zich gisteren uitgesproken vóór be krachtiging van het Europese leger- verdrag cn in een gematigd gestelde resolutie haar 105 afgevaardigden op gedragen zich aan deze uitspraak te houden by een stemming over het E.D.G.-verdrag in de Nationale Ver gadering. Een voorstel om afgevaardigden uit de partij te stoten, als zij toch tegen het verdrag stemmen, werd echter niet aangenomen, waarschijnlijk om splitsing van de party in een pro- en een anti-E.D-G.-fractie te verhinde- Ais gevolg hiervan meent men ln Pa- en bespreking met bid Weerrapporten Van hedenmorgen 7 uur -3 11 Is regenbui licht bew. KiDenhagen onbewolkt tmsterdam zwaar bew. linden zwaar bew "ncmburg regen Pulls wraeaux Crenoble Genève Zurich 1/cuno Bemin hankfort Munchen ken«n krsbrück Kome Alacclo «süorca x 2 22 0 ao 1 21 22 vlndstll 21 0 zwaar bew windstil 20 0 regen O 3 23 32 zwaar bew. windstil 22 21 regen windstil 15 8 geh. bew. zzo 1 16 0 onbewolkt windstil 19 6 nevel windstil 15 3 geh bew. windstil 25 0 regen o 1 22 0.1 licht bew. windstil 28 0 WEERBERICHT Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Z*aar bewolkt met enkele opklaringen plaatselijk enkele buien. Ongeveer de- '"•'de temperaturen als vandaag. Zwak- 'ot matige wind. in de kustprovincies (•wegend uit Noordelijke richtingen, Wtrs veranderlijk. (Opgemaakt te 10 uur). 1 JUNI Zun op: 4.26 uur: onder: 20.49 uur. Maan op: 4.10 uur: onder: 21.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 255 uur en ""6 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Giovanni Guaresclii. de hcroemde Italiaanse journalist, scenarioschrij ver en auteur van de twee bekende „Don Camilla"-boeken heeft het schandaal-proces tegen ex-premier de Gasperi. over een scherpe en door de oud-premier als onwaar aangemerkte publicatie in het blad van Guareschi. verloren. Dal bete kende, dat Guareschi. ondanks zijn beroemdheid niet kon ontkomen aan het jaar gevangenisstraf, dat licm door de rechter werd toegedacht. De schrijver nam het echter allemaal nogal rustig op. pakte zijn rugzak en stapte toen doodbedaard de ge vangenis van Parma binnen Giovanni Guareschi. uitdager van de Gasperi. terwijl hij bij de in gang van de gevangenis hel open bare leven voor een jaar de rug toe keert verklaarde reeds van plan te zyn, zijn oppositie voort te zetten. In Paryse kringen meent men dan ook. dat de vooruitzichten voor rati ficatie van het E.D.G-verdrag door de Nationale Vergadering niet bijzon der hoopvol zijn. Verscheidene sprekers, die voor het E.D.G.-verdrag waren, verklaarden ech ter niet op hun gemak te zijn door het Amerikaanse beleid ten aanzien van Rusland. Zy drongen er op aan. dat Frankrijk nauwer met Groot-Brittanntè zou samenwerken bij pogingen om tot een regeling met de Sovjet-Un> te ko- Jules Moch zeide nog: „Ik kan ont hullen, dat de Russen het beginsel hebben aanvaard van permanente controleurs op de bewapening, die op Sovjet-gebied gestationneerd zyn". Hij zeide ongelukkigerwijze niet de volmacht te hebben om iets over de voortgang der besprekingen van de sub- commiss.e te Londen te zeggen HU ver zekerde zijn gehoor echter, dat de vor deringen. welke gemaakt worden, be moedigend zijn. Verder werd een motie aangenomen, waarin ernstig bezwaar gemaakt wordt tegen het zenden van Franse dienst- plichtigen naar Indo-China. „Het congres van de socialistische party", aldus de mot:e. „is van oordeel. dat de Franse regering niet het recht heeft uitbreiding van het conflict te ris keren door onvooizichtig te handelen Zij moet integendeel alles in het werk stellen om een einde aan de strijd te maken". Een incident deed zich voor toen Daniel Mayer, een tegenstander van de E.D.Gzijn rede waarin hi) de E.D.G. aanviel, had beëindigd. Hy werd toege juicht door zijn aanhangers, die opston den en de Internationale begonnen te zingen. De voorstanders van de E.DG. bleven echter zitten. Dit ls de eerste maal dat de Internat onale op een par tijcongres niet door alle leden gezamen lijk ls gezongen. Hierdoor werd nog eens de verdeeldheid geaccentueerd, die naar aanleiding van de E.D.G. onder de so cialisten heerst. Het congres van de Franse M R P, de partij van minister Bidault. dat te Rijs- sel is beë ndigd, heeft, geen verrassingen gebracht. Uit een lang debat is de sa menhang en de eenheid van denken van de jaartijgeledlngen gebleken en het con gres heeft zich dan ook zonder voorbe houd achter de buitenlandse politiek van minister Bidault geschaard. Henri Teitgen is herkozen tot voor zitter. Van een der hellingen van de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij is Zaterdagmiddag met goed gevolg het enkelscliroef stoomtur- binctankschip Westertorente water gelaten, bestemd voor de N.V. Tank- en Paketvaart Maat schappij te Amsterdam. De doop plechtigheid werd verricht door me vrouw H. M. van de Mandele-van Bosse. echtgenote van de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Dc ..Westertoren" glijdt in haar element. Raad van Europa beëindigt zitting De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft haar bijeen komst. die 14 dagen heeft geduurd, ge ëindigd met de goedkeuring van een voorstel inzake de uitwerking van een programma voor economische hulpver lening aan de Middellandse Zee-landen Griekenland, Italië en Turkije. Het plan van de Raad. dat voorziet ln de ontwikkeling van de overzeese ge biedsdelen der Europese landen, zal thans krachtens een door de meerder heid van de raadgevende vergadering genomen besluit door de regeringen der betrokken landen worden behandeld en eventueel herzien. Ook het rapport van de economische commissie over de mogelijkheden voor de uitbreiding van de handel tussen Oost en West is door de raadgevende vergadering goedgekeurd. Hiermede aanvaardt de Raad de voorwaarden, die de economische commissie voor de han del met de Sovjet-Unie heeft gesteld, dw z de Sovjet-Unie dient uitsluitend goederen aan te bieden, die van gelnke waarde zijn als de goederen die het Westen levert, de regering der Sovjet- Unie moet waarborgen, dat zij haar leveringsverplichtingen, ook in geval van oorlog, zal nakomen, en zit moet elch verbinden geen herstelbetalingen meer te eisen van de door haar bezette landen. Voorts verlangt de Raad. dat het ver bod Inzake de uitvoer naar communis tisch China wordt verzacht, opdat de regering van dit land niet naar een volkomen afhankelijkheid van de Sov jet-Unie wordt gedreven In het bericht der economische commissie wordt voorts gewaarschuwd voor overdreven ver wachtingen van de handel met het Oosten, daar de leveringscapaciteit van de landen van het Sovjet-blok beperkt is. De volgende bijeenkomst van de Raad zal op 15 September van dit jaar be ginnen. Verkiezingen in Luxemburg By de gisteren in Luxemburg gehou den parlementsverkiezingen ls de Katho lieke partij van premier Joseph Bech als grootste uit de bus gekomen. Volgens de met-officiële uitslagen wordt de verdeling in het nieuwe par lement: Katholieken «sociale Christelijke partij) 26 zetels iwinst 5). socialisten 17 verlies 2). liberalen 6 «verlies 2). com munisten 3 'verlies 1). Rel bij oefening inzake burgerbescherming te Coventry Labour in verzet Het is tot ernstige incidenten gekomen by de eerste in Engeland gehouden oefening in burgerbescherming tegen de uitwerking van een waterstofbom. De oefening vond plaats in de tijdens de oorlog verwoeste industrie stad Coventry, welke zich intussen in op bouw bevindt. De socialistische gemeenteraad van de stad had. naar men weet. besloten geen hand meer uit te steken voor de burger verdediging. omdat dit. gezien de ver nietigende kracht van de waterstofbom, een verspilling van tüd en geld zou zijn. Tevens hoopte de raad. dat de staats lieden der wereld zich door dit demon stratieve besluit op de vrede zouden be zinnen. De regering gaf toe. dat tegen een loltreffer met een waterstofbom inder- daad weinig was te beginnen, maar dat I de burgerverdediging onmisbaar blüft. Pakistan zet regering van Oost-Bengalen af Leider oppositie vervolgd? In Karatsji is officieel bekend ge maakt. dat de regering van Pakistan de regering van Oost-Bengalen (Oost- Pakistanl. beslaande uit vertegen woordigers van het verenigde front, heeft afgezet en de gouverneur met het bewind heeft belast. Als redenen voor het ontslag zijn op gegeven onmacht om rechc en orde te handhaven en .verraderlijke uitlatin gen" van de eerste minister. Fazloel Hoek. Naar van officiële zijde is vernomen, overweegt de regering van Pakistan vervolging van Hoek. wiens huis mili tair wordt bewaakt «Bij ongeregeldheden in katoenfabrie- ekn m Oost-Bengalen ziin de afgelopen- twee weken meer dan 500 mensen om het leven gekomen) De Pakistaanse minister van defensie generaal Iskander Mirza. is beëdigd als gouverneur van Oost-Bengalen. Meer dan twee divisies van het Pa- Frans offensief bij Rode Rivier De troepen van generaal Cogny, die Zaterdag het grootste Franse offensief sedert de val van Dien Bier, Phoe zyn begonnen, hebben in een grote commu nistische basis aan de Zuidwestelijke rand van de delta der Rode Rivier grote hoeveelheden munitie buitgemaakt. De Franse aanval, die is ontketend als antwoord op de Vietminh-dreiging aan de Westelijke flank van de delta. het grote Khenon-kalksteengebergle. vordert in het Zuidelijke uiteinde van 60 kilometer ten Zuiden van Hanoi, waar de opstandelingen in holen wa pens hebben opgeslagen voor een grote aanval op de delta. Dertig jachtvliegtuigen hebben de opstandelingen, die teruggedrongen worden, bestookt. Inmiddels hebben Franse troepen het gebied van Tsjoben, 35 kilometer ten Zuidwesten van Hanoi, waar Vietminh- militairen waren geïnfiltreerd, gezui verd. Ook zijn aanvallen gedaan op de dorpen, van waaruit de opstandelingen de belangrijke weg van Hanoi naar de haven Haiphong bestoken Nog twee blanke soldaten uit Dien Bicn Phoc zyn cr in geslaagd de Franse linies in Noord-Laos te bereiken In to taal zijn nu ongeveer 60 leden van de bezetting van dit gevallen fort, van wie 10 blanken, naar Frans gebied ontsnapt De radio-omroep van de Vietminh heeft het Franse opperbevel in Indo- China voorgesteld, een hefschroef- vliegtuig naar Dien Bien Phoe te zen den met het oog op de repatriëring van geneeskundig en verplegend per- Het Franse opperbevel heeft hierop geantwoord, dat heden daaraan gevolg zal worden gegeven. Genevière de Gallard is per vliegtuig uit Saigon naar Parijs vertrokken Zij wordt daar morgenmiddag verwacht. Zij is onderscheider mei het ridder kruis in de nationale orde van Vietnam en het kruis voor dapperheid (het Viet namese oorlogskruis). kistaanse leger patrouilleren ln de grote steden van Oost Pakistan. Zaterdagavond is de torpedobootjager „Sind" naar Chittagong vertrokken. Mohammed Ali. de Takistaanse eer ste minister, heeft in een radio-rede verklaard, dat de maatregel van zyn regering ten doel heeft „Oost-Benga len te redden cn de integriteit van Pakistan te bewaren". Ah zeide. dat Fazloel Hoek „een verrader van Pa kistan" was. Hel bestuur in Oost-Ben- galen was onder dc regering van het verenigde front in feite ingestort. Ontbindende krachten veroorzaakten een chaos en Fazloel Hoek was niet be reid om maatregelen te nemen ten einde aan deze situatie het hoofd te bieden, aldus de premier. Waarnemers zien in het afzetten van de Oost-Pakistaanse regering een jx>- ging van premier Ali om de crisis op te lossen, die is ontstaan door de recente verkiezingen vooi een provinciale as semblee in Oost-Pakistan. Deze verkie zingen werden namelyk gewonnen door de verenigde iofpositle)partü van Fazloel Hoek De verenigde partij wil o.m. van Pa kistan een confederatie maken, waarbij de centrale regering slechts belast zou ziin met buitenlandse zaken, defensie en het monetaire beleid. Fazloel Hoek was Juist gisteren uil Karatsji naar Dakka teruggekeerd, na een week lang besprek meen te hebben gevoerd met premier Ali Deze bespre kingen ziin dus kennelijk mislukt. Vliegtuigen van de Pakistaanse luchtmacht zullen heden boven Oost- Benealen 100.000 pamfletten met de radiorede van premier Ali. vertaald ln het Bengali, uitwerpen De bedoeling hiervan is aan de inwoners van afge legen dorpen de redenen voor het ont slag van Fazloel Hoeks regering uiteen te zetten. Op een vergadering van het verenigd front, die werd voorgezeten door de 80-jarige Fazloel Hoek. is een reso lutie aangenomen, waarin „de wille keurige. ondemocratische en ongrond wettige maatregel" van de centrale regering wordt veroordeeld, maar een beroep op de bevolking nordt gedaan, orde en rust te bewaren. De party zou alle wettige middelen te baat nemen „om de democratische rechten van het volk te handhaven". veld. Als een in de buurt van Coventry ge legen stad zou worden getroffen, dan moet terstond kunnen worden opgetre den om de nog te redden slachtoffers van Coventry bij te staan. De oefening in Coventry werd door een 200 man sterke mobiele colonne nabij de ruines van de kathedraal gehouden met deelneming van slechts 60 plaatse- lyke vrywilligers. De burgerverdediging in Coventry van 3000 man deed niet mee. Ook de bevolking boycotte de oefening. Er waren maar enkele honderden toe schouwers aanwezig. De oefening begon met een „verblin dende lichtflits". De bom zou zyn neer gekomen in het gebied van Birmingham, 30 km van Coventry' verwüderd. Aan genomen werd dat in Coventry duizen den mensen bedolven of getroffen 100 Mensen, onder wie velen vrouwen van middelbare leeftijd, fungeerden als slachtoffers. Zy renden de huizen uit, schreeuwend om hulp. Sommigen waren in nachtgewaad. Hun gelaten waren met rode kleurstof beschilderd, wat als bloed moest door gaan. Toen de oefening begon, arriveerden 20 socialistische gemeenteraadsleden om de menigte toe te spreken. Er ont stond een luidspreker-duel met de commentator van de burgerverdedi ging. hetwelk meer dan een uur duur de. Aangezien de socialisten over een sterkere luidspreker beschikten, gjng het commentaar, dat de oefening moest vergezellen, voor het grootste deel verloren. Een opgewonden menigte schreeuwde en juichte. Uit de massa werd naar een der Labour-sprekers geroepen: verraders, wij moesten jullie opknopen'. De politieke demonstratie was een protest tegen een passage in het officiële commentaar van de luchtbescherming, waarin een aanval werd gedaan op de raad van Coventry, door wiens houding de slachtoffers, indien er werkelijk een bom zou vallen, zeer lang zouden moe ten wachten, voordat hulp zou komen opdagen. Van socialistische zijde had men ge- eist. dat deze passage zou worden ge schrapt, en dat de oefening gebaseerd diende te zyn op de veronderstelling, dat al het personeel der burger verde diging zou zün gedood De organisatoren van de oefening achtten dit in hoge mate onrealistisch. De fractieleider der socialisten, die tevens onder-voorzitter is van de ge meentelijke commissie voor de burger- verdedieing. verklaarde in zijn rede. dat niemand bezwaar had tegen de oefening, maar dat propaganda teeen de gemeen teraad niet duldbaar was. Zuid-Korea vraagt Amerika extra-hulp De Zuidkoreaanse regering heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat zij de Verenigde Staten formeel verzocht heeft om drie honderd millioen dollar militaire hulp in het lopende finan ciële jaar. Zij verwacht dit jaar reeds 231 mil lioen dollar herstelhulp van Amerika. Zuid-Korea had het gehele bedrag van de extra hulp in gereed geld nodig alleen al om de troepen te kunner. voe den. kleden en soldij aan hen te kunnen uitbetalen De hulp zou geen ammunitie of uitrusting omvatten. De uitgaver. op de Zuidkoreaanse be groting van dit jaar waren geraamd op zes honderd millioen dollar, hoewel het totale inkomen niet meer dan 324 milli oen dollar zou bedragen, aldus de woord- Uit regeringskringen wordt vernomen, dat Zuid-Korea „binnen een maand" do handel met Japan zal hervatten.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1