Donzère-Mondragon symbool van energie OP- EN NEERGANG t Huwelijks voltrekking WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 MEI - PAGINA 4 Frankrijk met andere ogen (IV) Rhone Frankrijks schoonste réservoir van „witte steenkool" (Van een bijzondere medewerker) Zeven kilometer voorbij de nougatstad Montélimar ligt het dorpje Donzère, waar de door de Provengaalse dichter Mistral bezongen, van levenslust schier ontembare Rhöne zich tussen twee bergmassieven doorwringt. De geografen laten daar de Provence beginnen, hoewel de zon de kathedraal Saint-Maurice van Vienne en de daken van Valence al met een ander licht overstraalt dan in Noordelijker streken, het geval is. Maar de aardrijkskundige handboekjes zullen voortaan over Donzère wat anders meedelen, zij zullen zelfs de naam van dat dorp niet meer zelfstandig noemen, maar hem voor altijd samenkoppelen met die van het 28 kilometer Zuidelijker gelegen Mondragon. Donzère-Mondragon is in Frankrijk een begrip geworden, een slagzin. Donzère-Mondra gon betekent de onderwerping van de Rhóne aan de mens, haar dienstbaar maken aan industrie, landbouw en scheep vaart. Donzère-Mondragon is ook een van de indrukwekkendste bewijzen van ondernemingsgeest en verbeeldingskracht van het na-oorlogse Frankrijk. naai: 75 centimeter per kilometer. Dit verval heeft men als het ware gecom primeerd bij de centrale And ré Blondel bj) het plaatsje Bollène in een hoogte verschil ran 26 meter Al meer dan vijftig Jaar geleden heb ben de Fransen zich het hoofd gebro ken over de vraag hoe zij die wilde, tomeloze Rhone zouden kunnen be dwingen, maar ook de in het bruisende water verscholen krachten alleen horig zouden kunnen maken aan de wel vaart van het land. Aan initiatieven ontbrak het niet, zo zelfs dat de bevolking van de aangren zende departementen Ardèohe, Dróme, Gard en Vauduse zich ongerust begon te maken en er steeds meer stemmen opgingen die eisten dat de vrijkomen de energie uit het Rhönewater ten goede moest komen aan de gemeen schap en dat met name ook aan de belangen der landbouwers moest wor den gedacht. Dit had resultaat en de op 1 Januari 1934 opgerichte Compagnie nationale du Rhóne vermeldde dan ook in haar statuten dat geen winst gemaakt zou worden, dat de statutaire Interest over het kapitaal zes procent zou bedragen en dat eventuele overschotten voor nieuwe investeringen zouden warden gebruikt. Deelnemers in het vierhon derd millioen francs bedragende kapi taal kwamen zowel uit de particuliere als uit de publieke sector. Tot de eerste groep behoorden de spoorwegmaat schappij Paris-Lyon-Marseille en ver scheidene electridteltsmaatschappijen, tot de tweede het département Seine (Parijs met omgeving) als grootste stroomverbruiker en aangrenzende de partementen, gemeenten, landbouwin stellingen, Kamers v. Koophandel etc. De grote promotor van de Compag nie Nationale du Rhone. Lyons burge meester Edouard Hemot, is er nogal trots op dat hij in 1946 de nationali satie van de Maatsohappij heeft weten te voorkomen. Het hoefde ook niet, want de twee particuliere aandeelhoud sters, de PX-M. en alle electriciteits- maatschappijen, werden genationali seerd. De staat heeft er trouwens nog op an dere wijze belang bij en dus invloed op de gedragingen van de Rhónemaat- schappij: hij garandeert de leningen welke negen tienden van het werkkapi taal uitmaken. MACHTIG HALT Intussen: al die financiële en be- stuursteohnische kwesties verschrom pelen tot nietige détails, wanneer men bij Donzère op de machtige dam staat, welke het voortgejaagde Rhönewater een halt toeroept. Zes luiken, waarvan er vijf bijna 32 meter breed zijn en het laatste 45 meter is bij een hoogte van ruim negen meter, regelen de doorstro ming van het water. Een was van veer tienduizend kubieke meter per seconde Va-n zonder gevaar verwerkt worden. Deze stuwdam zorgt er voor, dat on geveer 1500 kubieke meter water per seconde in het afleidingskanaal komt. precies de hoeveelheid welke nodig is om. zeventien kilometer verder op. de door vier man bediende zes turbines van de op een rotsachtige strook In de vlakte van Tricastln gebouwde elec- trische centrale André Blondel één der pioniers van het Rhónedal draaiende te houden. Er schiet dan nog juist 25 kubieke meter water per seconde over om de zesduizend hectaren omvattende vlakte van Orange te bevloeien. KATHEDRAAL VAN ENERGIE Waarom deze kathedraal van de energie de fabriekshallen van de centrale André Blondel zijn twee keer groter dan de Notre Dame van Parijs en leveren twee milliard kilowatturen per Jaar aan Electricité de France, le verancier van de 42 milliard kilowatt uren die het land per Jaar verbruikt Juist hier werd gebouwd? Dat is een gevolg van het grote ver val van de Rhóne tussen de samen vloeiing met de Saóne en Mondragon aan het einde van het afleldingska- Het Ls dus noodzakelijk geweest een sluis te bouwen voor het scheepvaart verkeer om de overgang tussen de ka naaldel en ter weerszijden van de elec- trisohe centrale mogelijk te maken. Daartoe dient een sluis, welke de diepste ter wereld is, gerekend naar het verschil in waterniveau waarop zi) is berekend, namelijk 26 meter. Zij is 195 meter lang en twaalf meter breed, haar deuren zakken weg in de bodem. Het schutten der schepen gebeurt bin nen het kwartier, men ziet het water stijgen en dalen met een snelheid van drie meter per minuut. Naar Nederlandse maatstaven ls het scheepvaartverkeer op de Rhóne ge ring. Ongeveer tien schepen moeten dagelijks geschut worden, de Jaarlijkse tonnage beloopt ongeveer 500.000 ton. Maar er zit groei in naar mate ook de oliehaven Port de Bouc bij Marseille in betekenis toeneemt. Over het nog zo Jonge havengebied ran Port de Bouc, Lavéra en Etang de Berre zullen wij nog schrijven. TIJDELIJKE WOONOORDEN Gedurende enige jaren hebben zeven- tot achtduizend arbeiders aan dit grootse project gewerkt. Zij wer den ondergebracht in speciaal voor hen gebouwde tijdelijke woonsteden, waar van de grootste die bij Bollène was. waar 4500 bij het werk betrokkenen een comfortabele huisvesting vonden. Daar werden ook veertien schoolklassen ge vormd voor zevenhonderd leerplich tige kinderen. Nederlandse technici hebben bij de uitvoering van het werk een belang rijk aandeel gehad. De scheepswerf Verschure en Co. uit Amsterdam heeft namelijk de baggermolens voor het graven van het kanaal geleverd. Deze baggermolens werden op geïm proviseerde scheepswerven in de Rhóne-vallei geassembleerd en groe ven zich vervolgens zelf een weg naar het kanaal. Zij hebben een flinke portie van de meer dan vijftig millioen kubieke meter grond, die In viereneenhalf jaar werk verplaatst werd, voor hun rekening genomen. Op 25 October 1952 werd de centrale André Blondel door president Vincent Auriol in tegenwoordigheid ran de am bassadeurs van 47 staten dn werking gesteld. Het was een grote dag voor Frank rijk. dat zijn talrijke buitenlandse vrienden kon tonen hoe het, ondanks alle politieke verdeeldheden en econo mische belemmeringen, ondanks de voor het potentieel van het land schier catastrofale gevolgen van twee wereld oorlogen in staat bleef tot het reali seren van indrukwekkende onderne mingen. PERSPECTIEVEN Men onderschatte het Rhöneplan niet. Het is met Donzère-Mondragon niet afgelopen. Het was er zelfs niet mee begonnen. Wanrt de centrale van Géndssiat bij de Zwitserse grens be stond ook al. Het complete project om vat de bouw van niet minder dan 22 centrales, want de Rhóne vormt het sohoonste réservoir van „witte steen kool" dat Frankrijk zioh maar wensen kan: dertien milliard kilowatturen per jaar Reeds zijn de montagewoningen van de arbeidersstad bij Bollène voor een groot deel overgebracht naar Mon télimar, waar nu een centrale in aan bouw is. En de gedachten van de mannen van de Compagnie Nationale du Rhóne gaan nog veel verder. ZU wil len de rivier bevaarbaar maken ook boven Lyon tot de Zwitserse grens. Reeds is er een Frans-Zwitserse commissie die de mogelijkheden van een Rhóne-Rjjnverbindlng bestu deert, via de meren van Genève en Neuchatel en verbindingskanalen. Een overzicht van de centrale André Blondel halverwege Donzère en Mondragon. waar jaarlijks twee milliard kilowatturen worden gepro duceerd. Links de sluis, die het passeren van het hoogteverschil tussen toe- en afvoerkanaal mogelijk maakt. Dan zullen Marseille en Rotterdam ook voor de binnenvaart onderling verbonden zijn. Stoutmoedig plan, dat intussen wel het tegendeel be wijst van de zoveel gehoorde bewe ring, „dat Frankrijk niet meer mee doet". t t tET mensenleven kenmerkt J Izich door op- en neergang. XI Meestal is er méér neer- k dan opgang, al lijkt 't aan de J buitenkant dikwijls anders. a Gewoonlijk lezen of horen we van mensen, die succes hebben, maar betrekkelijk genomen zijn zij verre in de minderheid. De grote massa blijft op de achtergrond van het dagelijks f gebeuren en is al blij, als zij het t eind zonder kleerscheuren haalt. t Waar het 'm nu in zit, dat de ji een succes heeft en de ander net j met de hakken over de sloot a komt of er zelfs invalt, zal wel altijd een raadsel blijven. Met de gemakkelijke oplossing van hard werken en sober leven komt men er niet: er zijn mil- lioenen, die hun hele leven hard werkten en sober leefden en aan het bittere eind nóg niet het zout in de pap verdiend hebben. Foto Wil Eiselin, Rijswijk. DAAROVER kunnen we wel eens nadenken, als we al die ouwe mannetjes van tegenwoordig na een leven van hard ploeteren en met eelthan- den in de overbevolkte tehuizen voor ouden van dagen zien zitten. Hadden ze één keer de 100.000 getrokken of een beetje gelukkig op de beurs gespeculeerd, dan zouden ze daar niet zo bekaaid van de ene in de andere dag leven, zonder uitzicht er nog eens „bovenop" te komen. Er zijn er niet zo héél veel, die op deze wereld werkelijk kunnen spreken van een „onbe zorgde. ouwe dag", die we ieder een zo van harte graag toewen sen. Hetgeen natuurlijk niet weg neemt. dat zij. die leerden ook in minder gunstige omstandig heden tevreden te zijn. een heel stuk op de anderen vóór liggen. Het Is nu maar de kwestie of ze van de wijsgeren iets op staken HET probleem van de ouwe dag stond vroeger niet zó ln het centrum van de belangstelling als tegenwoordig. Gelukkig is men er zich in talrijke kringen van bewust ge worden, dat men iets doèn moet voor al die ouwe mensen, waar over Je eenvoudig struikelt, nu de medische verzorging is toe genomen en Nederland tot de vruchtbaarste landen ter wereld behoort. Gelukkig is het besef meer en meer doorgedrongen, dat ook de „maatschappelijk afgedankten" recht op geluk hebben, vooral omdat zij in de „beste jaren van hun leven", de maatschappij naar hun vermogen steunden, al konden ze maar een paar scha mele korreltjes van de overvloed meepikken ln hun langjarig bestaan. „Ledigheid is des duivels oor kussen": dat geldt ook voor de duizenden wier krachten mis schien verbruikt zijn. maar toch niet zó. dat ze helemaal geen kracht meer kunnen opbrengen, om nog iets te presteren, dat voldoening en misschien een beetje extra-inkomen geeft. DE ouden van dagen kunnen niet altijd en eeuwig in de zon zitten en niets doen, zoals de heren op dit plaatje. We gunnen allen graag op z-n tijd hun rust, maar dat rond hangen van dag tot dag ls op de duur fnuikend en het geeft maar aanleiding tot piekeren over zichzelf en de maatschap pij. die hen in de steek gelaten heeft. Het gevoel nutteloos te zijn brengt tenslotte mee. dat een mens met z'n kop tegen de muur loopt en daaraan wil niemand,' die nog in de volle kracht van z'n leven staat, mee schuldig aan zijn. Daarom steune ieder op zijn wijze en naar zijn vermogen elk streven om de oudere, die altijd eerbied en hulpvaardigheid ver dient. in staat te stellen nog iets nuttigs te doen, zodat hij niet het gevoel krijgt maar zo'n beetje voor spek en bonen op deze wereld rond te lopen, totdat het eindelijk voor hem een ver lossing zal zijn, wanneer hij weggenomen wordt Ik heb eens iemand horen zeggen: „Vroeger hadden we die problemen niet. De mensen gin gen tegen hun zestigste vanzelf wel dood. En daarmee uit". Laten we niet vergeten, dat de tijden sindsdien veranderd, èrg veranderd zijn. En dat de Jongeren tegenover de ouderen plichten hebben, geiyk de ouderen die kenden, toen hun kinderen opgroeiden. Een beetje meer méé-leven met al die duizenden oudjes: ach. het zou voor hen en mis schienvoor onszelf wel pret tig zijn. Vergeet niet: we komen O en ik ééns allemaal zélf aan de beurt. Als de veelgeroemde mediscne verzorging ons niet ln de steek laat FANTASIO. 18 meter boven de begane grond 20.000 mensen zagen griezelend toe In een oude Romaanse kerk is dezer dagen het huwelijk voltrokken tussen Berthe en Roger, twee staaktraad- a/rtisten, door Abbé Simon, een priester due in Frantorijk beroemdheid heeft verworven door zijn van grote hoogten in het water duiken om gelden bijeen te krijgen voor godsdienstige doel einden. In de namiddag om vier uur beleefde Toulouse echter het sohouwspel, waar naar de hele stad reikhalzend had uit gekeken. Met toestemming en instemming van Jules-Géraud, kardinaal Sabège, de aartsbisschop van Toulouse, heeft Abbé Simon de .nrbeidsgereedschappen" van de jonggehuwden zijn zegen gegeven, namelijk een staaldraad, een schom mel en een fiets voor het rijden op de draad. Het echtpaar maakt namelijk deel uit van de hoogwerkerstroep, de „Witte Duivels". Met zijn zwarte soutane flink opge nomen beklom de Abbé de 102 treden van de grootste ladder, die de brand weer van Toulouse in voorraad had en die opgesteld stond op het stadsplein. De 20 000 op het plein samengestroom de toeschouwers keken ademloos toe. Vervolgens stapte de in het wit geklede en met een bruidssluier getooide bruid op de staaldraad, die op een hoogte van 18 meter boven de grond was ge spannen. Hierbij weerklonk de bruids- mars. Aan de andere kant van de draad kwam met schuivende pas de bruidegom aan. gekleed in jacquet en met een bloem in het knoopsgat. Beiden knielden een ogenblik op de staaldraad, terwijl de Abbé hen zegen de en wijwater op de draad sprenkelde. Vervolgens reed de bruidegom met een kruiwagientje een geweldige huwe lijks taart van drie verdiepingen de draad op. die Berthe met een geleend zwaard aansneed hetgeen voor bruidjes op de begane grond al een prestatie van belang is. Terwijl de verzamelde menigte grie zelde. boog Robert zich ver over naar de priester om hem het eerste stut taart te overhandigen. De rest van de taart werd in stukken gesneden en ge gooid naar de menigte, die met grijp grage handen gereed stond. De Abbé Simon, die zijn volgende drievoudige duik van een hoogte van 40 meter in de rivser de Garonne aan het bruidspaar zal opdragen, zei: ..Ik wilde dat huwelijk bijzonder graag vol trekken omdat ik, meer dam iemand anders, de gevaren besef, die u iedere dag confronteren. Oorspronkelijk zou de huwelijksplech tigheid zelf geschieden op de staal draad. maar de kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders staken daar een stokje voor, omdat zij het beschouw den als heiligschennend Kardinaal Sa- lièfee heeft echter later wel de zegening van de „arbeidsgereedsohappen" door de Abbé Simon goedgekeurd, dne heeft geholpen geld bijeen te brengen voor de bouw van drie kerken en een logies- gelegeniheid voor werklieden door zljci drieste rivierdiuiken. (United Press.)

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 14