Kotter Sterna doet voor Braziliaanse kust zwaar pionierswerk NccmnAKKERTJE tmmEfl hand Gelei CLANDESTIENE PARADIJSGANGERS CLOWNTJE RICK LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 26 MEI Vervanging door scliip met groter actieradius gewenst Bewijs van rendabele mogelijkheden nog niet geleverd Op 28 Juli van het vorig jaar verliet de motorkotter „Sterna" de haven Van IJmuiden met aan boord een hoopvolle bemanning, om aan de visserij voor de Braziliaanse kust te gaan beginnen. Een experiment op visgronden, waarvan wel kaarten beschikbaar waren, maar waar alleen de ervaring zou moeten leren of een lonende visserij mogelijk is. Er waren aanwijzingen in gunstige zin en bovendien wist de bemanning zich geruggesteund door vele garanties van de reder, de heer A. D. de Koster te Wassenaar. Zou de proef neming mislukken, dan was terugkeer naar het vaderland verzekerd. Zou de onderneming slagen, dan konden vrouwen en kinderen overkomen om zich metterwoon in het nieuwe vaderland te vestigen. Op 2 September liep de „Sterna" in Santos binnen en veertien dagen later was de eerste visreis begonnen. ■Handicap: grote afstand basis-vangstplaats Zoals de heer De Koster, die onlangs een bezoek aan Brazilië bracht, ons ty- dens een onderhoud te zijnen huize me dedeelde. heeft de ervaring al geleerd, dat er, als gevolg van verschillende oor zaken, een beter en een slechter seizoen Is. In de koude tijd, van April tot Sep tember, worden behoorlijke vangsten gemaakt en is er ook afzet voor de vis te vmden. De sterna had echter nog maar enkele reizen achter de rug of het min der gunstige seizoen brak aan. Een handicap is zeker, dat de visserij op grote afstand van de basishaven uit geoefend moet worden. De Sterna trekt ongeveer 600 mijl langs de kust naar het Zuiden en vist ongeveer ter hoogte van Rio Grande, de laatste reis zelfs nog aanzienlijk Zuiderlyker Met normale kotternetten wordt vlak onder de kust gevist op 10 tot 20 vaam. Men heeft er eohter nogal eens te kampen met straffe oostelijke winden, waardoor er een zwa re oceaandeining op de kust loopt. Dan is vissen practisch onmogelijk en bo vendien schijnt de vis dan naar dieper water te trekken, wat een van de oor zaken is van een zeer variabele visserij. Het is ook heel goed mogelijk, dat dich ter bij Santos maar in dieper water, een goede visserij te vinden zou zijn. De Sterna is er eohter nog niet toe geko men om dat te onderzoeken. Het schip moet zijn kosten ook boven water bren gen en kan dus niet aldoor experimente ren En het visserij-onderzoek van over heidswege is nog wel voor verbetering Voornamelijk wordt gevist op Corvla en Pascada. De laatste is een snelle vis soort zonder schubben, de eerste is minder snel en heeft wel schubben. De Pascada geeft de beste opbrengst. Ook wordt er nog een weinig tong gevangen, maar naar het schijnt moet men voor ruimere tongvangsten nog Zuidelijker gaan, tot voor de kust van Argentinië. Het is eigenlijk een wonder, aldus de heer De Koster, als de Sterna, na 3 da gen voor de ultstoom nodig gehad te hebben en een zelfde tijdsbestek voor de terugkeer, met bovendien nog een dag of drie slecht weer op de visserij, dat ,todh nog een vangst van rond 15 ton vis uit het water wordt gehaald. Betere kansen bij groter actieradius Dit is op zich reeds een bewijs, dat de visserij hier zeer we! mogelijk is. Maar het bewijst evenzeer, dat een schip met een groter actieradius dan de Sterna betere kansen heeft. Een mogelijkheid is natuurlijk om de thuis haven Zuidelijker te kiezen, dichter bij de visgronden. Dit is louter theo rie, omdat zuidelijker bijna geen ach terland voor de afzet gevonden wordt, terwijl men in Santos kan bouwen op Sao Paulo met 2'> millioen inwoners. Half Maait J.l. Is de heer De Koster laar Santos gegaan om zich persoonlijk an de stand van zaken op de hoogte te stellen. Toen reeds leefde enige tijd de gedachte om te proberen een grotere maatschappij te krijgen, waardoor dan Braziliaans kapitaal aangetrokken zou worden. De opzet was om in de eerste plaats met een groter schip m zee te gaan, in de tweede plaats een koelhuis te bouwen en dan tevens de productie van ijs ter hand te nemen. Het onderweg in een haven ijs halen, als er in Santos niet genoeg is (wat in de warme tijd meer dan eens voorkomt), geeft de Sterna nu soms ernstige vertraging door lange wachttijden. De Sterna had juist een aardige reis gemaakt: 19 ton vis met e?n behoorlijke besomming en werd in de „heilige week" voor Pasen weer binnen verwacht. De prijzen liepen met de dag op en het kon een prachtige reis worden Maar na reis van 14 dagen kwam de kotter bin nen met niet meer dan 3900 kilo vis. Een ontgoocheld resultaat in een tijd, die alles goed kon maken. Het gevolg was dan ook, dat de besprekingen over een nieuwe maatschappij verwaterden. Morele klap had werk gedaan De reder was alweer op terugreis naar Holland, toen de Sterna in Santos terug keerde van zijn daaropvolgende reis. Nu telde de vangst 19 ton. waarvoor, hoe wel de prijzen alweer terugliepen, nog een behoorlijke besomming gemaakt kon worden. De morele klap van de wel zeer teleurstellende voorgaande reis had echter zijn werk reeds gedaan. Voor het vormen van een nieuwe maatschappij was het bewijs nodig, dat de visserij be- (Inccz. Med.-adv.) Hoofdpijn /-XV\ Kiespijn vW' Zenuwpijn .er werd. Op het meest belangrijke mo ment werd dat bewijs niet geleverd, werkten de omstandigheden tegen. Daarna maakte de Sterna een reis naar gronden, niet minder dan 780 mijl ten Zuiden van Santos. De visserij is dus al verplaatst tot voor de kust van Urugay. In 2 dagen vissen weid het schip practisch volgeladen. 60 Procent van de vangst bestond uit chora-dhora. wat zoveel als „huil-huil" betekent, ter wijl de rest merendeels Corvina was. Belde vissoorten behoren niet tot de duurste, maar de kwantiteit maakte veel goed. Koper voor Sterna gezocht De heer De Koster verklaarde, dat de Sterna op den duur in ieder geval weggaat. De zaken staan zelfs zo, dat wanneer zich vandaag een koper zou melden, onmiddellijk tot verkoop be sloten zou kunnen worden. Er is zelfs al een koper geweest, maar deze heeft zich, als gevolg van moeilijkheden in het internationale betalingsverkeer, teruggetrokken. Momenteel is de Sterna In Brazilië nog een behoorlijk bedrag waard. De kotter naar Nederland laten te rugkeren zou een groot bedrag vergen en tevens zou daarmee de in Brazilië opgebouwde w al-organisatie waarde loos worden. En welk matig prijsje zou de Sterna In Nederland nog kun nen opbrengen? Daarom wil men trachten de Sterna in Brazilië te verkopen, waarvoor met jiet gunstige seizoen de beste kans is. Twee leden van de bemanning hebben zich zelfs al bereid verklaard nog een beperkte tijd voor de nieuwe eigenaar te varen. Wellicht is in die tijd de Sterna door een groter schip vervangen, waar door voor hen nieuwe perspectieven ge opend zouden worden. Maar, aldus de heer De Koster, de plannen voor uitbreiding van de maat schappij zijn alleen dan uit de vries kast te halen, wanneer er concrete ge gevens zjjn over de visserij, die zwart op wit het bewys van de mogelijkhe den tot slagen leveren. De Sterna is tot heden niet in de gelegenheid ge weest die gegevens te verschaffen. Zoals de Sterna thans experimenteert voor de Braziliaanse kust, wekt het her inneringen op aan het pionierswerk v vroeger eeuwen. Ook toen waren onze zeevaarders ov al ter wereld te vinden om hun geluk te beproeven. Ook toen moesten vaak ber gen van moeilijkheden overwonnen wor den en ging niet alles van een leien dakje. En toch zijn de Hollanders er ge komen, hebben zij hun ploeteren met succes bekroond gezien. De mannen van de Sterna, die zo ver van huis en haard de roem van Neerlands visserij trachten hoog te houden, verdienen eenzelfde suc ces als onze voorouders tenslotte ten deel is gevallen. (Ingez. Med.-adv.) Een vorstelijke handverzorging HET IS EEN zonderlinge, maar boeiende gewaarwor ding. in het hartje van de Meimaand, via het filmdoek, de „winterse'1 bisschop Nicolaas te ontmoeten. En welk een „Sint" Nicolaas I Fernandel in „Lés gueux au paradis" met zijn collega Raimu, als .Hint" Antonius, zyn veeleer potsierlijke Sinterklazen, onverbetelijke zotskappen. Een al te critlsche toeschouwer zal hun grappen, in vele geval len, wrang en allesbehalve lach wekkend vinden. Een ander, die een bredere, of misschien mag gezegd worden: een luchtiger, opvatting heeft over het uitbeelden en „uitspe len" van algemeen menselijke WOORD VAN BEZINNING NA EEN REEKS brutale maar lachwekkende avon turen van het edele paar edel en goedhartig tegenover de kinderen van het dorp, maar on uitstaanbaar voor de „overheid'* in de persoon van de burge meester, de politiebeambte en de doodgraver volgt een onver wacht intermezzo, beiden wor- gangers zijn door de hemel vol ledig erkend. De aarde heeft in hen weliswaar geen onberis pelijke mensen, met een onbe sproken verleden, terugontvan gen. Hun goede voornemens, plechtig uitgesproken, blijven goede voornemens. Maar de vro lijkheid telkens met deze voor nemens opnieuw te mogen be ginnen is een blijvende winst, voor allen, die tot de clande stiene paradijsgangers behoren. En wie moet daartoe niet gere kend worden? HET lijkt een verre en vreem de verbinding om vanuit „Les gueux au paradis" de betekenis van Christus' hemel vaart in het oog te vatten. voorstellingen over de dood en het hiernamaals, met name over „hel" en „paradijs", heeft niet temin voldoende aanleiding zich, op bepaalde momenten, te ver zetten. Wellicht niet zozeer te gen de spelers als wel tegen het publiek, dat maar al te snel met een twijfelachtig gelach rea geert. wanneer de onweerstaan bare verleiding van sterke drank door de beide clownaohtige „heiligen" onverbloemd wordt gedemonstreerd. Afgezien van de persoonlijke overtuiging, die men op bedoelde punten mag en moet handha ven, een benepen of eenzijdige beschouwing, en daarmee een oncritische bewondering óf een starre afkeuring voor deze clan destiene „heiligen", doet geer. recht aan de serieuze scherts en de rake spot van het schalkse, tweetal. den door de postkoets overreden. Dit alles vormt echter de in leiding tot het eigenlijke ver haal: hun dodenreis. in een kleine, wiegende boot met de spichtige doodgraver aan het roer: hun onderzoekingstocht in de lugubere doolhof van de „hel", hun laconieke maar standvastige houding tegenover talloze kwellingen en verschrik kingen; de moeizame tocht naar het hemelhoge paradijs; hun ontmaskering als clandestiene heiligen; hun onverwachte te rugkeer naar de aarde, de ver wikkelingen. die hierdoor in het dorp ontstaan en de vele klein- menselijke opvattingen over de dood en het hiernamaals, die aan de kaak worden gesteld; tot slot het kinderfeest, dat zelfs door de ex-dwarskijkers en •x-criticasten wordt meege vierd. De clandestiene paradijs- Hier valt echter een verras sende Hin te ontdekken: BUI TEN JEZUS CHRISTUS ZOU DEN CLANDESTIENE PARA DIJSGANGERS. zoals het schalkse tweetal en zoals U en ik. nimmer aanvaardbaar zijn, met al onze hebbelijkheden en onhebbelijkheden Hemelvaart wil zeggen: Jezus Christus heeft eens en voorgoed de poort van Gods Rilk, dat in volle luister hemel en AARDE zal omvatten, geopend, ten bate van ons. clandestiene, onheilige en mislukte paradijsgangers. P. L. SCHOONHE3M, Predikant voor Bijzonder kerkewerk der Hervormde Gemeente te Leiden, Hoge Rijndijk 14a, Militaire missie Ely uit Indo-China teruggekeerd Drukke besprekingen (Van onze Parljse correspondent per telefoon) Gistermorgen zijn met een vertraging van acht uur, tengevolge van een nood landing, de Franse stafchef Ely en de generaals Falan en Pelissier in Parijs uit Indo China teruggekeerd. De drie generaals moesten, zoals bekend, een onderzoek instellen naar de militaire situatie en mogelijkheden tot herstel na de val van Dien Bien Phoe. Direct na aankomst is de missie al door pre mier Lanlel ontvangen en des middags werden de besprekingen in aanwezig heid van Ely. Falan en Pelissier in de kabinetsraad voortgezet. Vandaag zal het nationale defensie-comité het uit gebrachte rapport bestuderen. Intussen Oud-minister van Zeeland kapittelt Belgische Om verkorting van de diensttijd (Telefonisch van onze Brusselse correspondent.) De Belgische oud-minister van buiten landse zaken, Paul van Zeeland, inter pelleerde gisteren de regering over haar beslissing om de dienstplicht op 18 maanden te reduceren. Met een enkel woord BINNENLAND Gslteravond ls te Utrecht een 36- jarige motorrijder, afkomstig uit Amster dam tegen een vrachtwagen gebotst. De motorrijder werd zodanig verwond, dat hy tijdens het vervoer naar het Stads-Aca- demlsch ziekenhuis overleed. Een groep van 35 Australische land bouwers ls gisteren een tooht langs de landbouwgebieden van Nederland begon nen. zy zijn naar hier gekomen In de loop van een reis door verscheidene lan den. om kennis te nemen van de moder ne, wetenschappelijke methoden, toege past in kleine bedrijven. ZIJ bezochten allereerst de Aalsmeerse bloemenveiling. Door onbekende oorzaak ls gister middag brand uitgebroken bij Teterlngen in bossen van de gemeente Oosterhout. Het vuur greep vrij snel om zich heen. zodat ongeveer 8 ha bos verbrand ls. Gisteravond, aan het diner in het Beursgebouw ter ere van het congres der Vereniging van Nederlandse gemeenten, werden met een speciaal woord welkom geheten de minister vam Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M Beel, de ere-voor- zltter prof. mr P. J. Oud, mr Kan, die binnenkort de functie van secretaris generaal van het departement van Bin nenlandse Zaken zal aanvaarden en de Belgische gasten, te wier ere het Belgische volkslied werd gespeeld. Voor de zesde maal heeft de com missie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek oorkonden uitge reikt voor de best verzorgde vijftig boeken in een jaarproductie, ditmaal ale van 1953. Dit gebeurde gistermiddag ln het Stedelijk Museum te Amsterdam waar de bekroon de boeken tot en met 7 Juni te bezichti gen zullen zijn. Een advocaat en procureur te Den Bosch Is wegens verdenking van verduis tering van een aanzienlijk bedrag ten na dele van zijn advocaten-kantoor aan de Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch voorgeleid en ln bewaring gesteld. 1347-1348 - Met volle vaart ging het vliegtuig de lucht door. Speel- goedstad verdween uit het gezichthet vliegtuig ging nu over de zee. Het was natuurlijk een lange reis, want Zwartjesland lag liecl ver weg. Maar oom Tripje had die reis al meer gemaakt en hij was er aan gewend Overdag las hij wat of hij keek naar de zeeën en landen, die onder hem door gleden; als het donker werd. ging hij slapen. En het vliegtuigmet brommende motoren, vloog maar ongestoord ver der. Eindelijk kwam Zwartjesland in het zichtHet vliegtuig cirkelde boven het groene eiland, dat daar beneden lag lussen de glinsterende golven. Oom Tripje kon ai duidelijk de palmbomen zien. die hun lange stammen boven het groen der bossen uitstaken. Toen daalde hel vliegtuig, het stond stil op een open vlakte. Van alle kanten draafden de Zwartjes juichend op het vliegtuig toe. ze hielpen oom Tripje bij hel uitstappen en droegen zijn koffers naar builen. Ha ja ha, Tiripia! juichten ze, want ze hielden veel van oom Tripje... Iemand was aan de Hoofdkade te Ter Apel bezig met het spulten van loodarse- naat op vruchtbomen, met behulp van een rugpulverlsator Plotseling explodeer de dit aparaat. waardoor de drager ernstig aan de hals werd verwond. Bovendien liep hij een hersenschudding of shock op. HU werd onmlddeliyk ln zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Emmen ver voerd. Gisteren heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid de com missie Inzake het alcoholvraagstuk ge ïnstalleerd. De commandant der Venezolaanse zeestrydkrachtcn. de kapitein ter zee Os car Ghersl Gomez, is gistermorgen op uitnodiging van de Nederlandse regering voor een driedaags bezoek aan ons land trein uit Parys aangekomen. HIJ ls >emd tot Commandeur ln de Orde Oranje Nassau. Deze onderscheiding ls hem gisteren uitgereikt. BUITENLAND Marie Dlonne. lid van Canada's be roemde vljfllng. ls zuster Marle-Rachel van de orde van de Dienaressen van het Aller heiligst Sacrament geworden, vier dagen voor haër 20ste verjaardag. Maarschalk Tito heeft gisteren zijn 62ste verjaardag gevierd. Twaalf Estafette ploegen hebben hem uit alle delen van het Tand gelukwensen gebracht. De twaalf pers die de laatste etappe naar Tito's ltte palels aflegden overhandigden elk m oorkonde. De Turkse premier. Adnan Mcnderes. heeft een uitnodiging van de Amerikaan se regering aanvaard om een bezoek aan Washington te brengen. Men verwacht, dat Mcnderes Zondag a s. vertrekt. Zondag J1 zijn te Salla, aan de Flns- Russtsche grens In Noord-Oost Finaldn. 9 personen gearresteerd, ln wat Finland's derde grote spionnagezaak ln zes maan den schijnt te zyn. In Jersey City (New Yersev) Is een .bewegend trottoir" ln gebruik genomen, dat met een snelheid van 36 meter per minuut 11.000 personen per uur over een afstand van 68 meter omhoog kan brengen naar een station. De „rijdende stoep" gaat een helling van 10 graden op. De Franse spoorwegen hebben een prijsverlaging van 30 procent voor slaap wagens op de ïynen naar de Rlvléra en Marseille aangekondigd. In Berlijn zyn mllliarden vliegende bladluizen een plaag voor de bevolking geworden. Voetgangers moeten de luizen uit hun haren en van hun gezicht strij ken en autobestuurders van tud tot tyd hun voorruit afvegen om veilig verder te kunnen ryden In een zakënwyk van Newark (Dela ware) ls een twee-motorlg militair vlieg tuig op een houtopslagplaats neergestort Er ontstond brand. De twee Inzittenden hebben zich met hun valscherm kunnen Zeven Finse Parlementsleden zul len onder leiding van de Finse oud-mi nister van Handel en Industrie Wlher- heimo., van 14 tot 19 Juni een bezoek aan Nederland brengen. Zi) zyn daartoe uitgenodigd dooi de voorzitters van beide kamers der Staten-GeneraaL Hij verklaarde dat de regering een slechte daad heeft gesteld op een slecht gekozen moment en dat zij de weerbaar heid van het Westen heeft aangetast. Van Zeeland herinnerde er aan, dat België zijn drie volledig uitgeruste divi sies in Duitsland kon opstellen, veel sneller dan sommige andere landen, waardoor het te verklaren is dat de Ver. Staten bereid werden gevonden België te steunen met militair materieel, waar van de waarde op 40 milliard frs. of 3 milliard gulden kan worden geschat. Deze eerste inspanning was mogelijk door de instelling van de 24 maanden dienstplicht in België. Pas later, toen het E D.G.-verdrag ter sprake kwam en België's geallieerden weigerden eveneens de dienstplicht op 24 maanden te bren gen. heeft België zijn dienstplicht op 21 maanden gebracht, wat ook de gemid delde diensttijd van Nederland is. Vam Zeeland oiteerde uitvoerig de commentaren en conclusies van de ge mengde commissie van parlementsleden en militairen, welke om. stelt dat een vermindering van de dienstplicht slechts mogelijk is, wanneer BeLgië's verplich tingen tot de NATO worden verminderd. In elk geval kon volgens de conclusies van de commissie de 18 maanden niet voor 1955 worden ingesteld. Van Zeeland onthulde, dat de regering slechts een deel van de vervroegd af zwaaiende soldaten van het Belgische bezettingsleger in Duitsland zal kunnen vervangen door nieuwe recruten uit België. De training van deze recruten zal overigens van drie op twee maanden worden gereduceerd. Er zal een netto tekort aan manschappen zijn van 10 000 man. In geval van internationale span ning zouden vreemde troepen de binnen landse verdediging van België moeten organiseren, omdat ook binnenlandse bataljons naar Duitsland worden ge zonden. Van Zeeland zei. dat het niet uitgeslo ten ls, dat de E.D.G. een dienstplicht van 21 maanden zal instellen. In dat geval zal België opnieuw tot 21 maanden moeten terugkeren en zich intussen ge blameerd hebben. En Indien Frankrijk definitief weigert de EDG. goed te keuren? aldus vroeg Van Zeeland zich af. Dan is het heel goed mogelijk, dat van de Westelijke landen een nog groter militaire inspanning zal worden ge vraagd, gezien het feit, dat er geen Duitse divisies ter beschikking van de Nato zullen komen. Maar ieder voelt, dat het Franse parlement waarschijnlijk nog voor de vacantle, kleur zal moeten bekennen en met ja of neen het E.D G.- verdrag goedkeuren of verwerpen. Het was dus dwaas, aldus Van Zeeland op zo'n brutale en onverantwoordelijke manier de 18 maanden in te stellen, het geen het Belgisohe leger volkomen des organiseerde België verzaakt zijn militaire inspan ning precies op het moment, waarop de communistische leiders succes na succes boeken en men zich angstig afvraagt, of Azië in de communistische greep zal ge raken. Van Zeeland hoopte dat de mili taire commissies van de Tweede Kamer en Senaat reeds volgende maand van hun recht tot enquete gebruik zullen maken om in bezet Duitsland de ver zwakking van de Belgische divisies ter plaatse te constateren De minister van defensie Spinoy gaf een uitvoerige technische uiteenzetting >m te bewijzen, dat de strijdbaarheid is minister Bidault weer uit Genève overgekomen, zodat hij de militaire er. diplomatieke eisen en mogelijkheden met elkaar kan helpen coördineren. Men venvacht dat vandaag of morgen de regering de praktische conclusies uit de reis der drie generaals zal trekken. Eventuele besluiten zullen echter door het parlement moeten worden geratifi ceerd en dat zal misschien Dinsdag bunnen gebeuren bi] gelegenheid van het derde Indo-China-debat. dat in één maand tijd dan in de Kamer zal plaats vinden. Over de inhoud van het rapport ls nog niets officieel bekend gemaakt. Men neemt echter aan. dat door Ely, die nu de hoogste militair in Franse actieve dienst is, wordt aangedrongen op vervanging van de huidige opper bevelhebber Navarre en verder op on middellijke verhoging van de militaire effectieven. Wil men Hanoi verdedigen, dat nu binnenkort zal worden bedreigd, dan zal er minstens direct één volledige divisie ter beschikking moeten worden gesteld, teiwijl er voor de rode delta een zestal nodig zou wezen. Die aandrang om zonder verder verwijl verse troepen te sturen, zal zeker ook worden uitge oefend door de vrouw van de vroegere commandant van Dien Bien Phoe, ma dame de Castries, die eveneens gisteren ln Parijs is teruggekeerd en vandaag door verschillende ministers zal worden ontvangen. Uit het Amerikaans-Franse overleg moet Bidault echter zijn gebleken, dat Washington nu in het bijzonder wil aansturen op versterking en uitbrei ding van het Vietnamese leger van keizer Bao Dai. waarvan de Ameri kanen de opleiding, en zelfs het op percommando, in eigen handen zou den willen nemen. Washington heeft nog maar heel wei nig vertrouwen in de Franse militaire leiding, om van de politieke leiding dan nog maar te zwijgen. In hoeverre die Amerikaanse verlangens in overeenstem ming zijn te brengen met de eisen, die in het rapport-Ely worden gesteld, zal vanmiddag vermoedelijk door een spe ciale Franse ministerraad worden onder zocht. ran het leger niet werd verminderd. Heel wat soldaten, die een vrolyk dagje slijten in de binnenlandse diensten, zullen naar de divisies in Duitsland worden gezon den Ook de verdediging van de Kongo wordt verder georganiseerd De minister wees nog op de morele aspecten vam het vraagstuk: Men kan geen goed rendement verwachten, wan neer de diensttijd te lang is. Spaak, die speciaal de conferentie van Genève had verlaten, en premier Van Acker, kwamen in het debat tussen belde, voornamelijk met te zeggen, dat enkele dagen voor de verkiezingen van 11 April de ex-premier Van Houtte be loofd had zelf de 18 maanden ln te stel len, Indien de Katholieke homogene re gering opnieuw aan het bewind kwam Spaak zeide, dat Van Zeeland, toen hij minister van buitenlandse zaken was, gepoogd heeft alle Nato-landen op 24 maanden te brengen Hy verweet hem aldus om redenen van persoonlijk pres tige België tot te grote militaire in spanning te hebben gedwongen. Zo ging het debat heftig heen er. weer Van Acker erkende, dat de regering het met de 18 maanden moeilijk zal hebben, maar dat is niet zo erg, zeide hi). De militaire lasten van België zijn tc zwaar. Agenda WOENSDAG Gecregracht: Evangellsatlesamenkomrt ln de openlucht. Sprekers dhr Schouten ta ds C. v. d. Wecle. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Demonstraties ..De Ploeg" en lezing ver Groene Kruis. 2 li uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.): K. en O.-voorstelling „De Troubadour" dooi Ned. Opera. 8 uur nam. DONDERDAG. Chr. Gerof. Kerk (Steenschuur)Jaar vergadering afd. Zuid-Holland, Bond vr~ Chr. Geref. J.V. 3 uur nam. Oud-Hollands Centrum: The Rombleri. Stadszaal: Sensatie-show. 8 uur n; Sportterrein Zoeterw. Singel: Lente feest Lelds Volkshuls (by slecht w" Stadszaal)3 uur nam. ZATERDAG Doelenkazerne: Jaarvergadering van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers. 330 u. namiddag. Prediker: Feestavond Bond van Mil. Oorlogsslachtoffers. 7.30 uur i Zoeterwoudseweg 1: Aandeelhoudersverga dering N.V. Hollandse Constructiewerk- plaatsen. 11 uur voorm. Idem N.V. Ncd. ElectrolasmlJ. 12 uur 's middags. Oud-Hollands Centrum: Afscheidsfeest mmv. de Skymasters. 8 uur nam. MAANDAG DAGELIJKS Prentenkabinet (Kloksteeg 25): toonstelling „Het portret ln de 20e eeusr. Werkdagen 2—5 uur nam (tot 13 Junll. BoerhaavezaienlustrumtentoonatelUDg Lelds Kunstcentrum WerkdageD 2—5 es 79 uur: Zondag I4 uur (t/m 30 Mei). Trianon „The Glenn Miller-Stor}'' Alle leeft.). Werkd. 21/2, 7 en 91'* u.; Zon- en Hemelv.dag 21/4, 41/2, 7 en 91/4 uur. Rcx „Onteerde Meisjes" (18 Jrl' Werkd. 2 1/2, 7 1/4 en 9 1/4; Zon- en Hemelv.dag 21/2, 4 3/4, 71/4 en 91/* Casino „Alles ls vergeven en verge ten" (18 Jr). Werkd. 21/2. 7 en 91* u.; Zon- en Hemelv.dag 21/2, 48/4. 7 en 91/4 uur. Lido „Warenhuis op stelten". (Alle leeft.) Werkd. 2 1/2, 7 en 91/4 ui Zon- en Hemelv.dag 21/2, 4 3/4,7 en 91/4 uur. Luxor „Roman Holiday". (Alle Ik"-' Werd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; Zon- en Hemelv.dag 2 1/2, 4 3/4, 7 en 91/* De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken tc Lelden wordt van Zatert'5 23 Mei, 13 uur tot Woensdag 26 Mei, 18 u. waargenomen door: Apotheek Nieuwe Rija. Nieuwe Ryn 18, Tel. 20523: Doeza-Apv' theek. Doezastraat 31. Tel. 20313. Te Oegstgecst doorde Oegstgcester Apo theek. Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leidon wordt van WoensW 26 Mei. 18 uur tot Zaterdag 29 Mei, 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rape»- burg 0. Tel. 24807; Apotheek „Tot Hui? der Menschheld", Hooigracht 48, 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apo theek. Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen Lolden wordt van hedenmiddag 2 uur t- Vrydagmorgen 8 uur waargenomen door c doktoren: Gaasbeek. Langezaal. b|tu zwaag. Pletcrse en Postel.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 2