LEIDSCH DAGBLAD Bus met 25 bruiloftsgangers - één familie - door trein gegrepen Haringvangsten heten heel sleelit te zijn )3ste Jaargang WOENSDAG 26 MEI 1954 No. 28228 J. W. Henny joofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 1 ier doden en twintig gewonden erwoesting en verschrikking bij Twijzel (Speciale berichtgeving) E«i zeer ernstig en buitengewoon tragisch ongeluk heeft gistermiddag ijl gisteren in een deel van onze oplage vermeld even voor twee uur id en verderf gezaaid in een grote Friese familie. Een bus met 25 bruiloftsgangers is op de onbewaakte overweg in het teht Zandbulten. nabij Twijzel. door een Diesel-electrische trein gegrepen. De gevolgen waren vreselijk. Drie personen werden op slag gedood en ta 20 gewonden, waarvan enkele zeer ernstig, moesten naar verschillende ktnhuizen in Leeuwarden en Groningen worden vervoerd. Van hen is één later aan de opgelopen verwondingen overleden. Ooggetuigen van dit verschrikkelijke ongeluk hoorden uit de ruine van de bus het gegil en gekerm opstijgen van de in paniek geraakte inzittenden. Zij snelden toe en slaagden er slechts met grote moeite in de slachtoffers uit de verwrongen resten van de bus. waarin zij bekneld zaten, te bevrijden. In korte tijd lagen ruim twintig ge wonden in de bermen van de spoordijk. Nadat hun de eerste hulp was ver leend spreidde men jassen en mantels over hen uit om hen te beschermen te gen de fel-schnnende zon. Het bleek namelijk onmogelijk om zeer snel de oe- schlkklng te krijgen over voldoende zie- kenautos om een zo groot aantal ge wonden te vervoeren De ambulances uit de omgeving en uit Leeuwarden en Groningen rukten uit. maar het duurde toch nog -uim een uur, voordat het laatste slachtoffer naar een ziekenhuis gebracht kon worden. Met de ziekenauto's uit Leeuwarden kwamen direct enkele artsen mee. die de gewonden, zoveel het in hun vermo gen lag, ter plaatse behandelden Het ongeluk gebeurde met de Diesel- electrische trein, die om 13.25 uur uit Leeuwarden vertrekt en om 14.23 in Groningen moet aankomen. De trein was om 13 45 uit Zwaagwesteinde ver trokken en het ongeluk gebeurde en kele kilometers voor Buitenpost, waar de trein om 13.54 verwacht werd. inzittenden van de autobus, met van de chauffeur, be- tot de familie De Haan. Zij op weg naar Blya, nabij Dok- naar S. de Haan in het huwelijk treden. i Zandbulten werd juist voor de on- uakte overweg in de spoorlijn Gro ten—Leeuwarden gestopt om nog ule familieleden uit dit plaatsje op ken de bus weer optrok en op de wee kwam naderde van links, uit richting Leeuwarden, in volle vaart Diesel-electrische trein, een z.g. engel", bestaande uit twee ii:en. Juist op zijn zwakste plaats, midden aan de zijkant tussen de assen in, werd de bus gegrepen over een afstand van ongeveer hon- meter over de spoorbaan in Oos- jie richting geschoven. chauffeur heeft de naderende trein l opgemerkt, hoewel het zicht ter atse goed is en hij de zon vrijwel (e rug had. De bus werd als het ware de neus van de trein gevouwen er. koppeling voor op de Diesel-elcctrl- trein werd met enorme kracht de binnengedreven. Vrijwel geen der inzittenden bleef Drie van de slachtoffers, drie vrouwen, die in het midden de bus aan de linkerzijde waren werden door de geweldige van de botsing de trein had snelheid van ongeveer 90 k.m. per ir direct gedood. Het waren Antje liaan uit Kollumerpnnt, haar zus- 'i Houkje MectsmaDe Haan uit Boostermolen en haar zuster Tine de bin—Haima uit Kollum. In het Leeuwarder ziekenhuis be nei: later R. IJtsma aan zjjn ver ngen. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) §1 ttiolm licht bew. mist windstil 14 O licht bew. zzo 4 22 O licht bew. windstil 20 O half bew. o 1 22 O onbewolkt o 1 25 O onbewolkt zo 3 25 2 zwaar bew. windstil 23 O licht bev licht bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt. onhewolkt licht bew. onbewolkt windstil 23 windstil 23 windstil 22 WEERBERICHT Zonnig en warm en een zwakke tot matige v.— 'Z'iidelfjke richtingen. ^gemaakt te 10 uur). 27 MEI jïop- 4 31 uur; onder: 20.43 uur. {hn op: 1.45 uur: onder: 14 49 uur. te Katwijk te 10.22 en .Doodtij). De onbewaakte overweg ligt nog juist in de gemeente Kollumerla ld. Toen de tiein echter honderd meter verder stil stond. stond zij in de gemeente Acht- karspeien. Dg wagenvoerder, de heer Barkhul zen, uit Leeuwarden, zag het ongeluk aankomen Ho opende direct de deur van hel bestuurderscompartiment ln de achterwand daarvan en verliet dit Zoals alle elcctrische en Diesel- electrische treinen was ook dit trein- stelsel. voorzien van een automatische beveiliging, de zg dodemansknop De wagenvoerder moet deze tijdens het rij den ingedrukt houden. Zodra hij haar loslaat, wordt de stroom verbroken en treedt tevens onmiddelliik een krach tige luchtdrukrem in werking Dit ge schiedde ook nu. zodat de trein ook gezien de hoge snelheid op korte af stand tot stilstand kwam. Maar toch 'l nummer bestaat uit 10 pagina's Warm en zonnig Het K N M 1. deelt mede: Een belangrijk hogedrukeebied dat zich uitstrekt van Noord-Scandlnaviè over Duitsland tot Italië beheerst thans et weer ln geheel West-Europa Over- ecend Zuideliike winden voeren war mere lucht naar het Noorden, waarbij de maximumtemperaturen van dag tot dag hoger worden tengevolge van de krachtige zonnestraling. Maximumtem- peratuien van meer dan 20 graden komen thans voor tot in Lapland In Frankrijk kwam op enkele plaatsen gisteren het kwik reeds boven 25 graden Het hogedrukgebled neemt nog stepds in omvang en betekenis toe. waardoor het depressiegehied op de Oceaan ten Westen van de Britse eilanden nog geen kans krijgt zijn Invloed verder naar het Oosten uit te breiden dan tot Ierland en West-Engeland. Wel vormde zich een zwakke warmtestoring boven Zuid- Frankrilk. welke daar enkele verspreide onweersbuien veroorzaakte. Deze be weegt In betekenis afnemend in Noor delijke richting en zal waarschijnlijk zonder noemenswaardige invloed op het weer ln ons land uit te oefenen passeren Er mag dan ook op Hemelvaartsdag op warm en overwegend zonnig weer wor den gerekend, waarbit de kans op vor ming van locale warmte onweders in de namiddag klein is Dc winden blijven zwak tol malle iit Zuidelijke richtingen Aan de kust kan echter tijdelijk een wat koelere zeewind waaien. De zwaar gehavende bus na liet ongeval. Nederlaag voor Franse regering TOCH DEBAT OVER INDO-CHINA. Tegen de wens van de Franse rege ring in heeft de Nationale Vergadering besloten om volgende week Dindsag en Woensdag een volledig debat over Indo- China te houden Tevoren had de vergadering met 385 tegen 231 stemmen een voorstel der re gering om de kwestie van de datum vaii het debat tot Dinsdag a.s. open te laten, verworpen. De socialistische afgevaardigde en oud minister van oorlog Le Jeune, die de campagne voor een spoedige behande ling van de Indo-Chinese kwestie leid de. verklaarde, dat de houding van mi nister Bidault te Genève „wel eens niet zou kunnen overeenkomen met de hoop van de vergadering". Hij verzocht de regering ook uit te leggen, hoe zij van plan is de veiligheid van de Franse expeditionnaire macht m Indo-China ter sterkte van 200.000 man te verzekeren. „Verklaringen zijn nood zakelijk. omdat de situatie met het ver strijken van de dagen kan verergeren, aldus Le Jeune. Het kabinet-Lanlel. dat de jongste vertrouwensstemmlng met een meerder heid van slechts twee stemmen over leefde. kan een stormachtig debat tege moet zien. tenzij te Genève tegen die tijd enige wezenlijke voortgang in de richting van een bestand zou zijn ge maakt. Churchill: Engeland handhaaft zijn politiek Getracht Amerika te kalmeren In het Lagerhuis heeft sir Winston Churchill gisternamiddag nog eens herhaald, dat de Britse politiek in zake Indo-China onveranderd blijft. Hij distancieerde zich opnieuw van het door Amerika voorgestelde verde digingspact. Hij zelde. dat het een aanzienlijke tijd zou duren, voordat het tn werking zou kunnen treden. Het is duidelijk dat Churchill hiermede bedoelde, dat er op het ogenblik nog niet over dient te worden gepraat omdat dit de kans od een regeling in Genève in gevaar zou brengen Engeland voelt er niets voor om over haast een pact in elkaar te timmeren. temeer daar het slagen daarvan zal af hangen van de moeilllk te verkrijgen medewerking der Aziatische deelgeno ten Churchill zeide ook 'nog eens uit drukkelijk, dat de staf-besprekingen (tussen de Ver. Staten. Engeland. Frank rijk. Australië en Nieuw Zeeland i ge heel los staan van een eventuele pact en dat deze geen nieuwe verplichtingen met zich mede brengen Over Genève zeide hij: „Ons hoofd doel op de conferentie is vruchtbare resultaten te bereiken, vriendschappe lijke contacten tussen de deelnemers tot stand te brengen, daarbij ten nauwste samen te werken met de landen van het Britse Gemenebest hetgeen we doen en met onze geallieerden en", zo voegde Churchill er letterlijk aan toe. „met de Verenigde Staten, met wie wij zovele kostbare banden bezitten Deze zin had Churchill kennelijk aan ziin verklaring toegevoegd om de ge prikkelde Amerikanen te kalmeren. Het Labourlid Woodrow Wyatt vroeg de premier er aan te denken dat het belangrijk was, dat alvorens een Zufd- Oost Aziatisch defensieverdrag te vol tooien, er een regeling diende te zijn in Indo-China. of dat er lang genoeg diende te worden gewacht, totdat dc wereld ln staat was te constateren, dat de communisten liever wilden doorvech ten dan onderhandelen. Churchill antwoordde, dat Eden. als hit kennis nam van wat er in het Lager huis gebeurde, ongetwijfeld aandacht zou schenken aan dit door Wyatt ont wikkelde argument liep de trein bij deze botsing geen aan zienlijke schade op. Het bleef bij enkele deuken en bulten. Het mag een wonder heten, dat de benzinetank van dc autobus niet ver nield is en dat de benzine niet in brand vloog. Deze tank bevond zich namelijk aan de linkerzijde van de bus. even voor het midden. De de bus binnengedrongen koppeling van de trein Ls hier rakelings langs gegaan. Wanneer brand was ontstaan, waren de gevolgen van 't ongeluk zeker nog veel ernstiger geweest. Het is immers j zeer de vraag of men dan de beklemd zittende slachtoffers uit de wrakstuk ken van de bus had kunnen redden. De passagiers van de trein, waarmede net ongeluk gebeurde, hebben de reis. z(j het met vertraging, per bus kunnen voortzetten. Tot de baan geruimd was. ter plaatse is slechte enkel spoor, werd de dienst Groningen—Leeuwarden on derhouden. doordat de treinen respec tievelijk tot Buitenpost en Zwaagwest einde reden. Tussen deze beide stations zorgden bussen voor het vervoer. Om kwart voor vijf werd de normale dienst hervat. Op de plaats van de ramp waren spoe dig verschillende autoriteiten aanwezig. De Rijkspolitie was snel met veel man schappen ter plaatse. De genomen maat regelen werden geïnspecteerd door de gewestelijke commandant, de kolonel G. H. van Helden, en de districtscomman dant, de overste A. S. Vochteloo. Van de zijde der Nederlandse Spoorwegen en aanwezig de Inspecteur van liet Vervoer, ir J van Roggen, en de hoofd ingenieur van de weg. ir. C M. Ko>: De Officier en de Substituut-Officier an Justitie te Leeuwarden mr H Ge- linck en mr H. Kuypers, stelden ter plaatse een officieel onderzoek in naar de toedracht. Onder de gewonden bevinden zich twee dames wier toestand zeer ern stig is. Het ziin mevrouw I.llsma—Dc Haan. de vrouw van het gisteravond overleden slachtoffer, die tc Lecuwaï - den in het Sint BonHarius Hospitaal ligt. en Martje Broersma. die met een schedclbasisfractuur in het Acade misch Ziekenhuis tc Groningen is op genomen. In de Ahoy-hallcn tc Rotterdam liecft de Nederlandse Minister-Pre sident. dr W. Drees gisteren de ten toonstelling ..ter bevordering van handvaardigheid en gerichte vrije tijdsbesteding" ,.De Gouden Scha kel" geopend. Zowel door groepen en clubs als door particulieren zijn op de tentoonstelling werkstukjes ingebracht die ieders bewondering oogsten. Er is een uitgebreide keur van modellen te bezichtigen, maar daarnaast ook wel nieuwe uitvindin gen en uitvindinkjes die wellicht op deze wijze hun weg naar het prac- tisclie gebruik vinden. Dr. W. Drees, na de opening van de expositie, bij enkele modellen, uit de massa die is tentoongesteld. Osenblik van eerste aanvoer nog volledig vraagteken Vannacht ging deel aan schot tussen 55 en 56 graden N.br. De eerste berichten uit zee van de haringvissers, die voor de nieuwe teelt zijn uitgevaren, plegen verwarrend en misleidend te zijn. Dit jaar is dat dub belop het geval. De eer «en de baten) van de eerste aanvoer van Hollandse Nieuwe worden door de vissers verdedigd met alle mid delen. en daarbij behoort zeker de ge heimhouding over goede vangsten en het zwijgen over het tijdstip, wanneer die vangsten aan de wal verwacht kunnen worden Dit jaar. nu de schepen uit IJmuiden om twaalf uur des nachts in plaats van zes uur des ochtends vertrok ken zijn. hebben zij kans gekregen. Zui delijker dan gewoonlijk, dus op minder goede haringgronden. een etmaal eerder aan schot te gaan. Dit brengt de moge lijkheid mee. dat de eerste Hollandse Nieuwe een vol etmaal eerder wordt aangevoerd, maar zelfs nog omdat de afstand tot de aanvoerhaven geringer is dan gebruikelijk, terwijl een etmaal eerder gehaaid wordt. Bij een slechte vanest in die afgelopen eerste nacht kunnen de schepen nog Noorderlijker stomen om op de echte haringgronden in de komende tweede nacht hun geluk opnieuw te proberen. Het is begrijpelijk, dat schepen, die besluiten direct na de eerste vangst, in dien deze redelijk is. naar huis te varen, dit niet wereldkundig zullen maken. Zij doen er het zwijgen toe om niet anderen in de verleiding te brengen ook een gooi te doen naar de eer de eerste te zijn. WAT BEKEND IS Nu zijn in de afgelopen nacht blijkens de opgevangen radioberichten onge veer 25 loggers van Scheveningen en Vlaardingcn tezamen aan schot ge gaan iets Zuidelijker dan de 5fie breed tegraad. De VL 85 wierp om 9 uur als eerste van deze vloot dc netten uit. in een snel tempo wat mogelijk was doordat de netten eerst aan boord nat gespoten waren. Over de Katwijkers is zo goed als niets met zekerheid bekend. Zij waren over de radio zwijgzaam, en bovendien was de ontvangst aan wal uitermate slecht Fn hoe de vangsten zijn geweest? Waarschijnlijk slecht, heel slpcht. Op de beviste gronden. 120 mijl zuideliiker I dan gewoonlijk, werd noe heel weinig haring aangetroffpn. althans als we I de daarover ontvangen beriehtpn mogen geloven. Sommige schepen von den bv. slechts dertig haringen in de vleet, andere haalden een oogst van nog geen kantje binnen. De Katwijken Borneo meldde de vangst van één kantje. Theoretisch zou het mogelijk zijn. dat reeds in de komende nacht, misschien zelfs kort voor middernacht, de eerste Ja eer in IJmuiden binnenloopt. Waar- schijnliik is dit echter niet. Indien de v mesten inderdaad zo maximaal slecht zijn. loont het zelfs niet voor een Jager. DRIE MOGELIJKHEDEN Er bestaan verschillende mogelijkhe den. De schepen die in de afgelopen nacht gevist hebben, keren direct naar huis terug met geringe vangsten, zij blijven op die Zuidelijker plaats om in de komende nacht hun magere tot redelijke vangsten op te voeren, of zij stomen naar het Noorden om een gooi te doen naar een werkelijk goede Tangst, die dan Vrijdag aan de wal zou kunnen worden gebracht door snelle jagers. Zoals wij in het becin reeds zeiden is stomen. Temeer aangezien het morgen het heel moeilijk, om op het ogenblik Hemelvaartsdag is en de aanvoer dus reeds enige voorspelling te doen om niet afgeslagen kan worden De reder trent het tijdstip van de eerste aanvoer, zou dan slechts zelf de vangst kunnen Achter dit tijdstip staat vooralsnog een opkopen en zelf distribueren, waardoor heel. heel groot vraagteken Voor ko- echter een groot deel van de extraver- mende nacht kan het niet zijn. Het zal diensten verloren zou gaan En het gaat wel later worden, en op z'n laatst Vrijdag Ker slot van rekening wel enigszins om in de loop van de dag. Zeker is wel. dat et (hardei spel. maar toch hoofdzake- de Hollandse Nieuwe" ln aantocht is. lijk om de knikkers, zelfs al zouden op Hoeveel? Ook dat is een open vraag, den duur de knikkers ruimer vloeien waarop wij eerst de komende dagen indien het spel gewonnen werd. 1 antwoord jaar- 1 antwoord kunnen geven. West-R.T.C. eindigt 3 Juni Compromis over diverse artikelen Als resultaat van de in gunstige sfeer verlopen RTC voor de West kan hel volgende vermeld worden. 1. Een compromis over artikel 1, dat de positie van de Kroon vastlegt. 2. Een Nederlandse concessie met be trekking tot de omschrijving van de bevoegdheden der procureurs-gene raal in Suriname en de Antillen. 3. Het besluit, noe slechts één plenaire zitting te houden (op 1 Juni) en daarna op 3 Juni in de zaal van de Eerste Kamer de openbare slotzit ting tc doen plaats vinden. Op het punt van artikel 1 van het ontwerp-statuut Is de Nederlandse dele gatie ingegaan op de suggestie van de Surinaamse afgevaardigden, dat de woorden „overeenkomstig de Grondwet" in dit artikel overbodig zijn. Daartegenover ls ten overvloede het I Bij haar werkbezoek aan de pro vincie Groningen heeft H.M. Konin gin fuliana o.m. 'een bezoek ge bracht aan de Theda Manslwlt- landhouwhuishoudschool te Haren. I In de school bood een leerlinge. j Rietje Dijkhuis aan H.M. een taart aan. die in de school werd gebak ken door de leerlingen. H.M. neemt van dc trotse leerlinge dc taart in ontvangst. MORGEN GEEN „L.D." In verband met de Hemelvaartsdag zal ons Blad morgen niet verschij nen en zullen onze kantoren de ge hele dag gesloten zijn. woord „erfelijk aan de tekst van dit artikel toegevoegd en is bovendien de redactie van artikel 5 van het statuut verbetera Artikei 1 zal ln ae nieuwe lezing, die gisteren zonder discussie is aanvaard, lulden „De Kroon van het Koninkrijk wordt erfelijk gedragen door Hare Ma jesteit Juliana prinses van Oranje-Nas- sau. en bij opvolging door Haar wettige opvolgers.' Daarnaast luidt artikel 5 nu „Het ko ningschap met de troonopvolging, de in het statuut genoemde organen van het Koninkrlik. de uitoefening van de ko ninklijke ei. de wetgevende macht in aangelegenhelden van het Koninkrlik worden, voor zover het statuut hierin niet voorziet, geregeld in de Grondwet van het Koninkrijk." IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllillililiiillillliiilllllllllllllllllllillI Had Schweninger goede vangst? Nader vernemen wij, dat een Schcveningse logger, waarvan de naam niet oekend is. in de afgelo pen nacht op 200 mijl van IJmui den. benoorden de Dnsrgershank waar ook enkele Katwijkers gevist hebben, ongeveer 34 kantjes heeft gevangen. Onder de heersende om standigheden zou dat een mooie vangst zijn. die zeker aanleiding zou ziin om onmiddellijk de steven te wenden en reeds in komende nacht de eerste Hollandse Nieuwe aan de wal te brengen. De hoogste Katwijksc vangst schijnt die van de Borneo te ziin, die één kantje ving. Voorts schijnt de KW 5 op honderd haringen na één kantje gevangen te hebben. Maar van vele Katwijkers is .liets bekend, b v. van de Katwijkers die gevist hebben in de omgeving naar ook de ongenoemde Schwe ninger 34 kantjes in dc wacht sleepte. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De gewonden van Dien Bien Phoe Gisteren zijn 148 gewonden uit Dien Bien Phoe geëvacueerd. Het hoogste aantal tot nu toe In het geheel zijn thans 710 gewonden weggevoerd Ook de eerste twaalf Vietnamese ge wonden zijn in Hanoi aangekomen. Hun toestand was erg slecht.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1