EIDSCH DAGBLAD Engeland en de Ver. Staten zijn liet in hoofdzaak met elkaar eens in Genève beslissend De strijd in Indo-China Koreaanse impasse schijnt iets minder drukkend Van weerszij tien werd toenadering getoond 53ste Jaargang MAANDAG 24 MEI 1954 No. 28226 >.(0ieur: J W Hennj (flldredactle: B W Menfchorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Eden geeft de moed nog niet op Komende dagen (Telefonisch orrespondent te Londen» heeft gedurende het weekeinde met Sir Winston Churchill op het jndgoed Chequers geconfereerd. Zondagavond zijn beiden naar Londen terug- iletrd. Vandaag zal Eden het kabinet inlichten over de stand van zaken in waarheen hü later op de dag zal terugkeren om de leiding van de (hdme vergadering aldaar op zich te nemen. Het kabinet zal in de eerste plaats de militaire situatie in Indo-China bespre nt namelijk of de Fransen kunnen standhouden, zodat er tenminste nog !0 basis voor onderhandelingen is. a de militaire De ministers Lord Salisbury en Dun- ]n Sansdys, beide verantwoordelijk sr de atoomontwikkeling, alsmede érd Cherwell, atoom-adviseur, namen iêneens aan de besprekingen op Che- sks deel. Hierover wordt een volkomen stilzwij- bewaard. Eden herinnerde de ver- ucevers aan hetgeen hü bij het begin i de conferentie van Genève had ;«d, namelijk dat het zeer moeilijk ij worden. Dat is gebleken, maar we ;:ïen nog steeds hard om een over stemming te bereiken. Met erkentelijkheid constateert men i Londen dat Eden de besprekingen .ingaande Indo-China in Genève op ine heeft gebracht. Dat ze tot dusverre 'kürstellend waren, is logisch, gezien militaire successen van de Vietminh i de besluiteloosheid en verdeeldheid i het Westelüke kamp. De komende dagen zullen beslissend omdat dc communisten zullen Boeten tonen of zjj tot enig compro mis bereid zijn of dat zy maar np uit zijn om tijd om profijt te trekken ontwikkeling. Om te weten te komen hoe de vork in de steel zit. zal het waarschijnlijk aodig zijn om een tijdslimiet vast te stellen, binnen welke de communisten kleur zullen moeten bekennen. Indien bliikt dal zij de dingen alleen maar villen traineren, dan zal Engeland gereed moeten zijn met een nieuwe politiek, of beter gezegd zal er einde lijk een derelijk Brits-Amerikaans plan le voorschijn moeten komen, want door het ontbreken van politieke roördlnatie tussen Engeland en de Verenigde Staten dreigen er ongeluk ken te gebeuren. Er zijn de afgelopen weken inderdaad imenten geweest, dat Britten en jierikanen verbitterd tegenover elkaar tonden. Men zal ln eensgezindheid een ctlsche oplossing moeten trachten te den om de bestaande tegenstellingen de wee te ruimen. Dit zal tenslotte izo moeiiyk zijn, omdat beide landen fundamenteel eens zün over het inddoel. namelijk de communisten de «I dwars zetten. Sommigen in Londen zün van mening il alleen een gesprek tussen Eisen eer en Churchill een einde zou kun- en maken aan de vertrouwenscrisis «en beide landen. De Britse methode in Genève is het «ren van een open gesprek, wat vol- ensde Amerikanen tot niets zal leiden, Mi) een stok achter de deur staat. Dreigementen als door hen geuit, zou- en er ook tn Korea toe geleld hebben, it de Chinezen eieren voor hun geld Eden Iaat zich ondanks alle tegenslag en de Amerikaanse wrevel in zijn be middelingsrol niet uit bet veld slaan. Molotof's plan geeft misschien nog hoop. Hij wil een basis, hoe smal voor overeenstemming trachten te vinden. Bovendien zal het zonder dergelijke poging, zo redeneert hij, moeilijk, zo niet onmogelijk zün, de publieke opinie, zeker in Azië, mee te krijgen voor enigerlei actie. Hü schünt vooral zijn hoop te stellen op Molotof en in mindere mate op Tsjoe en Lal, die vrijer staan dan Ho Chi Minh, en die zeker geen wereldoorlog willen riskeren, ook al omdat hun kaar ten goed liggen voor °en vreedzame communistische Infiltratie Eden heeft Molotof en Tsjoe en Lai gewaarschuwd de Ver. Staten vooral niet te onderschatten. Eden schijnt van mening te zijn, dat het ondanks alles nog te vroeg is om te zeggen, dat de communisten geen serieuze onderhandelingen willen. Enge land voelt er echter niéts voor om zich zelf of Amerika te isoleren. Vandaar het Britse initiatief voor stafbesprekingen in Washington tussen Engeland, Ame rika. Frankrijk. Australië en Nieuw Zeeland. Deze mogen echter volgens Londen niet vooruitlopen op een even tueel Zuid-Oost Aziatisch pact, dat pas na een definitieve mislukking van Ge nève aan de orde mag komen. Deze stafbesprekingen dienen ook als bewüs dat het onwaar is. dat Engeland de dingen slepende wil houden, al ls het wel waar dat Londen zich met hand en tand blü'ft verzetten tegen een eventuele snelle Interventie In Indo-China. Maar ook in Amerika zelf is men in dit ver band teruggekrabbeld. Wel heeft Eisen hower verklaard dat de Ver. Staten desnoods zonder Engeland in zee zullen gaan, maar hü heeft daarop Zaterdag tegenover een Ingewijde laten volgen, dat volgens hem een collectieve onder neming ondenkbaar ls zonder de Engel sen. Ook de Fransen sehünen de Ameri kanen gezegd te hebben dat de Engelsen niet ontbeerd kunnen worden, vooral wegens zün Aziatische Dominions. Tegenover het ln hoge mate emotio nele Amerika lijkt het nuchtere en koele Engeland nog steeds in belangrijke mate in Genève het initiatief te behouden. Het gpsprek van Eden in Parüs met Krisna Menon, dat drie uur duurde, had ongetwüfeld tot onderwerp de omvang var eventuele medewerking van India ter verknjging van een regeling in Indo- China en een garantie daarvan. In Londen gaan thans stemmen op voor een combinatie van een beperkte locale interventie voor het behouden van strategische sleutelposities büvoor- beeld door Amerikaanse bases in Laos en Cambodja en een wüder collectief defensie systeem, dat tevens een voor uitstrevende economische politiek moet omvatten. Indien Vietnatnh of zelfs geheel Indo- China niet meer zou kunnen worden gered, zou dit wel tragisch zijn, maar voor het Westen niet dodelijk wanneer een collectief veiilgheidspact in staat zou zün te verhinderen dat de com- zoals tot nu toe één voor hun slachtoffers opslokken. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) k-cenhaeen 2 Ln't.rdam i mbure i """brilck S'ae l'rcclo itLlorca wlnd6tl! 16 O.l windstil 16 windstil 19 windstil 15 windstil 15 Hevige gevechten in mondingsgebied ven Rode Rivier I zouden nog 30.000 man nodig zyn. Deze zouden uit Duitsland en Noord-Afrika moeten worden weggehaald. HET AMERIKAANSE HULPPLAN een driehoek ln het mondingsgebied de Rode Rivier, in Noord-Indo- Uit gewoonly'k betrouwbare bron te China waarvan dc punten worden ge- Parys verluidt, dat de Franse premier vormd door de plaatsen Phoe Lie, Nam Dinh en Thai Binh, is hevig gevochten hulpverlening in Indo-China. waarbij volgens een mededeling van de Franse leiding, de .verliezen der Franse- Uniestrijdkrarhten\,gevoelig" en die der Vietminh „ernstig" zijn. Infanterie en landingsvaartuigen der Franse-Uniestrijdkrachten voeren hier zuiveringsoperatics uit. waarbij zii wor den gesteund door vliegtuigen, die de Vietminh-bases bombarderen. De Franse en Vietnamese troepen zür» uiteindelük weer naar hun bases terug gekeerd. FRANSEN ONTRUIMEN SIEM ->ANG hebben beschikt o i Amerikaans plan voor Dit plan zou het volgende Inhouden Een Amerikaan zou opperbevelhebber moeten zijn. Amerika zou met marine- en luchtmachteenheden aan de strüd deelnemen. Ook Thailand en de Philip- pynen zouden helpen. Als politieke voorwaarde zou o.m. gesteld zün, dat Vietnam, Laos en Cam bodja algehele onafhankelijkheid moe ten hebben en het recht hebben buiten de Franse Unie te blü' Als de conferentie van Genève geen oplossing brengt, aldus waarnemers te Parüs, heeft Frankryk weinig keus. Rechtstreeks onderhandelen met de Vietminhleider Ho Tsji Minh meer mogelyk, daar zijn machtige be- Pnompenh. ontruimd z^decltjwt schermers te Moskou en Peking hem alle macht om zelfstandig te handelen heb ben ontnomen. Aan de andere kant steeds volgens de waarnemers, is het de Fransen ook niet mogelijk hun troepen eenvoudig uit Indo-China terug te ne men, ook al zouden zij dat willen Aan vaarding van het Amerikaanse plan zou dan als enige mogelükheid overblüven Op Vlaggetjesdag te IJmuiden trok eert grote optocht langs de rijk gepavoiseerde vissersschepen. Enkele lichtpunten te Genève Vijf gezinsleden in de cel Franse opperbevel mede. De koning van Cambodja heeft daartoe om stra tegische redenen besloten; de plaats werd niet door de opstandelingen be dreigd. Siem Pang telt 3000 inwoners. Het ligt dicht bü de grens met Laos. De ontrui ming is geschjed in het kader van een algemene reorganisatie van de verdedi ging van het Noordoostelüke deel van Cambodja. HET RAPPORT VAN GENERAAL ELY Generaal Paul Ely, de chef van de Franse generale staf,, komt Maandag .- uit Indo-China te Parijs aan, waar hij Ben,de gemeenten, een uitgebreid onder rapport uit zai brengen over de toestand i ingesteld naar een zeer groot aan- in Indo-China en de regering aanbeve- tal diefstallen van landbouwgereed- lingen zal doen. schappen, die 's nachts van boerenerven In officiële Franse kringen, waar men verdwenen. Als resultaat van dit on- de voornaamste punten van generaal derzoek zitten nu een zekere De H. en Ely's rapport reeds telegrafisch heeft1 drie van zijn zoons, wonende te Drach- ontvangen. laat men doorschemeren, dat I ten en te Boelenslaan. in Leeuwarden zal worden aanbevolen de delta van de opgesloten. Daar vertoefde al een vierde Rode Rivier te ontruimen. De tachtig zoon wegens een ander delict, maar ook Franse bataljons uit dat gebied zouden hü bleek bij de diefstallen betrokken, zich dan tot dichter bij de kust moeten Bij de nachtelijke rooftochten was nog terugtrekken. I een zesde persoon geen familie van Om Cochin-China, het zuidelijk deel Dp H In het spel. die ook is gear- van Indo-China met Saigon, te houden i resteerd. Het communistische kamp en de party der V.N. schyren Zaterdag op hun elfde plenaire vergadering te Genève over de toekomst van Korea tenminste enige punten van overeenkomst te hebben gevonden. Voorstellen van communis tisch China en van Zuid-Korea vertegenwoordigden de eerste nieuwe denkbeel den sinds de besprekingen over Korea, waaraan 19 landen deelnemen, op 26 dezer begonnen. en-Lai gereserveerd. Hoewel de Franse spreker het een „stap voorwaarts" noemde, daar. de suggestie voor een neutrale commissie van toezicht b.v. op de conferentie te Berlijn niet met be trekking tot Duitsland was gedaan, sprak de Amerikaanse woordvoerder van een „veto voor twee-derde". Volgens hem hadden de communisten eerst met het oorspronkelyk plan van Nam II voor een kiescommissie, samen te stellen door de parlementen van Noord en Zuid, be oogd het recht van veto te krygen door de twee delen van Korea in deze com missie gelijkelijk te laten vertegenwoor digen. Nu wilden zij hetzelfde bereiken in een tweede lichaam, dat bedoeld was om de kiescommissie te helpen, aldus de Amerikaanse woordvoerder. WEERBERICHT Warmer 5)e Bilt verwacht tot morgenavond: 't'anderlük? bewolking en op de :(K'e plaatsen droog weer Zwakke tot Zuidelüke tot Zuid-Oostelüke jind. Hogere temperaturen, vooral ln K nacht. (Opgemaakt te 10 uur) 25 Mei op- 4 34 uur; onder- 20 40 uur. Maan op- 1.12 üur; onder- 1205 uur «oogwater te Katwük te 8.14 en 20.45 11 oummet bestaat uit 10 pagina's Piinses Armgard bij haar bezoek te Boskoop. Zie voor een verslag el ders in dit Blad. Doch hoewel Zuid Korea bü monde »n zijn minister van buitenlandse za ken, Pjoeng Joen Taj, tenslotte bekend maakte, dat het aceoord gaat met ver kiezingen ln geheel Korea onder toezicht der Verenigde Naties, had China het plan reeds een. uur, voordat het offi cieel werd ingediend, verworpen. Pre mier Tsjoe en Lai. die als eerste spreker in het debat van dr'e uur en een kwar tier optrad, verklaarde n.l.. dat zijn land nooit zal instemmen met hel voorstel inzake het toezicht door de V.N., omdat de volkeren-organisatie ln het Kore aanse conflict "oorlogvoerende partij is geweest. Tsjoe diende zelf een nieuw voorstel ln, inhoudende dat landen, welke niet aan de strüd hebben deelgenomen, con- tróle moeten uitoefenen op verkiezin gen ln beide delen van Korea, die moe ten worden voorbereid door de commis sie van vertegenwoordigers uit Noord en Zuid-Korea, zoals voorgesteld door Noord-Korea aan het begin der confe rence. De Britse minister van buitenlandse zaken. Eden. had vorige week geopperd, dat wellicht overeenstemming mogelyk zou zün over een lyst van leden-sta ten der V.Ndie niet aan de oorlog heb ben deelgenomen. De jongste concessie van Zuid-Korea betekent echter waarschijnlyk de uiter ste grens, waartoe president Rhee be- reid is te gaan bij het streven naar eer I accoord met de communisten. Slechts I na langdurige en moeilijke onderhande lingen met Amerikaanse vertegenwoor- I digers is Rhee n.l. tenslotte afgestapt van zijn tot dusver ingenomen stand punt. dat alleen in Noord-Korea verkie- I zingen noodzakelük zün. Tsjoe en-Lai steunde wederom het I Noordkoreaanse voorstel oni ter voorbe reiding van de verkiezingen een com missie in het leven te roepen, waarin, niettegenstaande het feit dat Noord- Korea minder inwoners dan het Zuiden telt, de twee delen gelükeliik zouden I moeten zün vertegenwoordigd Generaal Nam II, de Noordkoreaanse minister van buitenlandse zaken, steun de op zün beurt het Chinese voorstel inzake een neutrale commissie van toe zicht. Hü herhaalde dat Noord-Korea I niet het Zuiden zal toestaan „zün wil op te leggen" aan de commissie voor 1 geheel Korea, door hierin een meerder heid te hebben Hii matigde echter zün tot dusver gehuldigde opvatting ten aanz en van een gelüke vertegenwoor- diging van Noord en Zuid in een natio nale vergadering voor het gehele land. De communisten stelden voor, dat het J vraagstuk van evenredige vertegenwoor diging in dit lichaam moet wdrden op gelost bü het opstellen van een kieswet en generaal Nam II liet doorschemeren dat hü wellicht bereid zal zyn een ver houding van een zetel per 50.000 inwo ners te aanvaarden. Het uit 14 punten bestaande Zuid- koreaanse plan wordt door het Wes ten beschouwd als een grote stap voorwaarts, hoewel het niet in ieder opzicht overeenkomt met hetgeen men had gehoopt. Men had n.l. gaarne ge zien,dat uit dit plan zou blüken. dat de party der V.N. zover mogelyk was gegaan met haar pogingen om lot een overeenkomst te komen. Een Chinese woordvoerder verklaarde dat het plan „vrijwel niets nieuws" be vat Het merendeel van de Westelyke afgevaardigden acht het overigens on denkbaar. dat de communisten accoord zullen gaan met de Zuidkoreaanse eis, dat de Chinese troepen het land ver laten vóór de verkiezingen, terwUl de troepen der V.N zouden blijven. Westelijke woordvoerders toonden zich 1 het voorstel van Tsjoe Minimum-prijsniveau voedergranen De minister van Landbouw, Visserij 1 Voedselvoorziening heeft bekendge maakt. dat voor voedergranen van de oogst 1954 zal worden gestreefd naar ge middelde telerspryzen, die niet dalen beneden de volgende prijzen: gerst f. 22,50, haver f. 21,—. rogge f. 21.50. Deze prijzen zün f. 0.50 per 100 kg. ho ger dan die voor de oogst 1953. Deze ver hoging is in overeenstemming met de Stichting voor de Landbouw vastgesteld met het oog op de kostprijsstijging. zo als die blijkt uit een door het Landbouw Economisch Instituut samengesteld rap port. Evenals dit thans reeds het geval is, zullen bü import van voedergranen. in dien de prüzen op de wereldmarkt daar toe aanleiding geven, monopolie-heffin gen worden opgelegd teneinde te berei ken, dat de telers gemiddeld de genoem de prijzen voor de binnenlandse granen kunnen maken Berkelse moordzaak Officier eist levenslang tegen verdachte De Officier van Justitie mr G. J. dc Lint, heeft vanmorgen na een indruk wekkend requisitoir, levenslange gevangenisstraf geëist tegen de Berkelse arts. Verdachte werd door de openbare aanklager schuldig bevonden aan de hem ten laste gelegde vergiftigingen van zyn vrouw, door middel van cyaankali. De bewijsvoering voor de schuld van de verdachte was van drievoudig karakter. Het bewijs was geconstrueerd uit: 1. De waarneming tan drie getuigen, die by de toediening van de kinine- poeder - welke, zoals later bleek, cyaankali bevatte - door verdachte aan zijn vrouw, tegenwoordig waren Het was deze poeder, welke vrywel direct een dodelijk effect sorteerde. 2. Het gerechtelyk laboratoriumonderzoek, dat verdachte aanwees als degene, die het vergift in de medicünflessen heeft gedaan. 3. Een reeks van twintig aanwyzingen, welke in onderling verband staan. De geprodueeerde briefjes worden door de Officier als „onecht" gekwalifi ceerd. Vooral wordt de inhoud van dc zg. zelfmoordbrlefje onaanvuardbaar geacht. Voor de schuld van verdachte pleit ook volgens mr de Lint de herhaal- delyk geconstateerde tegenstrydlge verklaringen van de Berkelse arts. (Men zie voor nadere büzonderheden elders in dit Blad),

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1