LEIDSCH DAGBLAD ite Jaargang ZATERDAG 10 APRIL 1954 No. 28192 «tour: J. W. Hcnny 'dired&otieB. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Wibte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 idffChina beheerst de toestand Toewei het rumoer omtrent de H- nog niet geheel is afgestompt, ne- andere factoren thans de eerste ts in en met name de verhoudingen \zië, speciaal de situatie in Indo- ia. at de H-bom betreft, zien we het chjjnsel, dat wederom de bescha- sidee zich naar voren dringt boven i uit. Het is al zeer lang geleden, we ,eens sohreven, dat de be- iving aan de beschaving dreig- ten gronde te gaan, we zouden waarschuwing thans in volle om- kunnen herhalen! De H-bom heet aanfluiting van alle beschaving en irinclpe is dat juist, maar stel eens Moskou wel over dat wapen be kte en het Westen niet? De rekening maar al te snel zijn op te maken. t ons daarom meer dan blij zijn, dat ;rika de H-bom beheerst en onge- feld in dit opzicht het Kremlin voor den weet bovendien, dat Amerika dit lettende wapen niet het eerst zal lassen! Hoewel daarbij al weer de ig rijst, of het uit zuiver realistisch ïdpunt verstandig is, alle bescha- {sopvattingen ten spijt. Wat blijft er "ïers over van een beschaving, die i laat afslachten door middelen, irover het zelf beschikt? leer dan ooit is het zaak om zich te laten meeslepen door aan zuiver lisme gespeende ideeën, ook al zijn s uit menselijkheidsoverwegingen te sn. Men houde terdege rekening met niet tegen te spreken feit, dat de eld staat tegenover een vijand, die n enkele scrupule kent ten aanzien i zijn doel en daarom niet zal schro- a alles toe te passen, dat zijn zaak goede komt. Het is een hard gelag zodoende de beschavingsidee geweld i te moeten doen, maar het is uit behoud een bittere noodzaak laar, zoals gezegd, de kwestie van o-China heeft zich thans geheel naar en geschoven en, helaas, niet in gun- ;e zin. len weet, hoe Washington op de jong- Berlijnse conferentie, die geen enkel tbaar resultaat kon opleveren, dank de starre houding van Moskou, ge- wigen werd toch de conferentie van aève te aanvaarden, waar de kwesties t Korea en Indo-China zullen worden landeld. Poster Dulles heeft daarover aeel wat te horen gekregen uit eigen ng en het behoeft daarom geen ver- ;ing te wekken, dat hij bij voorbaat i dekt tegen de verkeerde supposities, hij bakzeil wil halen. Of hij. om dit demonstreren de meest gelukkige heeft gekozen, is de vraag, maar wezen verdedigt Washington toch het ste standpunt. Speciaal gelet op de ïg van zaken in Indo-China, waar de itminh alles op alles blilkt te zetten voor de Geneefse conferentie begint, h in een" voordelige positie te plaat- Iet trots alles netelige vraagstuk van rea is geheel op de achtergrond ge loven Hetgeen op ziohzelf al weer be- ikelijke gevaren in zich bergt, want isident Syngman Rhee van Zuid- rea is er niet toe bereid om afstand doen van zijn eisen tot hereniging het land, die trouwens door Amerika .1 gewaarborgd en verrassingen van zijde van Zuid-Korea zijn daarom eszins denkbaar en zelfs waarschijn- Maar Indo-China domineert mo- inteel. Washington is met de rauwe beschul- ;ing gekomen, dat Peking-China fei- ijk al deelneemt aan de strijd in Indo- iina, al weet het dit handig te camou- ren. Ten bewijze daarvan heeft Foster illes niet tegen te spreken feiten aan- voerd. De Vietminh beschikt niet op is over luchtdoel-geschut, moderne tillerie etc., wanneer het rode China ze niet ter beschikking had gesteld! it is zo logisch als tweemaal twee :r is. Doch dit wettigt nog niet de of- iële beschuldiging van deelneming n de strijd, want aan de andere kant ■ert Amerika immers de Fransn ook pentuig, zelfs in versterkte mate! Pas, inneer geregelde Chinese troepen ïden worden geconstateerd als deel- mers aan de strijd, zou van een nieuw >rea sprake kunnen zijn en dat is tot sver niet vastgelegd. Maar dat het jnst aan meedoen niemand zal het nnen ontkennen Jaarom heeft Washington, dat j-onduit zijn mening heeft uitgesproken, dat rlies van Indo-China 't varlies van ge el Z.-O.-Azië aan het communisme be sent en dat is moeilijk tegen te reken voorgesteld om een regel- chte waarschuwing te richten tot Pe- ng-China. dat deelneming aan de rijd in Vietminh zou neerkomen op zetten vin dezelfde macht als ln orea tegen de rode agressie. Hoe lo- sch ook. Engeland en Frankrijk, hoe- ?1 dit laatste land toch wel zeer nauw trokken is bij Indo-China, voelen er einig voor, vrezend, dat de toch reeds ispannen toestand nog meer gespan- ■n zou worden. Struisvogel-politiek n je welste! Opnieuw blijkt hieruit wel onderlinge verdeeldheid van het Wes- oi, hetgeen voor Genève grote gevaren i zich bergt. Zal Dulles er in zijn onverwacht be ek aan Europa in slagen die verdeeld- eid op te heffen? Het zou wel zeer enselijk zijn! WEERBERICHT Schraal De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met plaatselijk zware Morgen overdag droog, vrij weer met een overwegend ma- ;e wind uit Oostelijke richtingen. Wei- g verandering in temperatuur. (Opge- aakt te 10 uur). 11 APRIL Zon op: 5.54 uur; onder: 19.29 uur. Maan op: 12.23 uur; onder: 3 21 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.42 en 22.33 uur. <12 4 te plm. 11.13 uur Doodtij). Het Westen zal zieh voor Indo-China her aden Foster Dulles reis naar Europa De Franse ambassadeur te Londen. René Massigll, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, op diens ministerie bezocht voor een ge- dachtenwisseling, die een voorspel is tot inleidende Brits-Frans-Amerikaanse besprekingen over Indo-China, welke ce ministers van buitenlandse zaken der „Westerse grote drie" Maandag a.s. :.e Parijs zullen beginnen. Vernomen wordt, dat de Britse en d3 Franse regering gekant zijn tegen elke bedreiging van rood-China met weer- wraakmaatregelen, i.v.m. de communis- tisch-Chinese hulp aan de Vietmlnh- rebellen voordat op de komende Geneef se conferentie meer is gebleken omtrent de bedoeling van Peking. Men hoopt in Londense diplomatieke kringen, dat het bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles aan Londen en Parijs er toe zal kunnen lelden de meningsver schillen, die tussen de Verenigde Sta ten ener- en Groot-Brittannië cn Frankrijk anderzijds zijn gerezen over het tijdstip, waarop een gemeenschap pelijke waarschuwing tot rood-China zou moeten worden gericht, uit de weg te ruimen. Dulles vliegt heden naar Londen en zal morgen te Londen arriveren. Onze Parijse correspondent telefo neert ons nog: Voor een laatste waarschuwing aan Peking voelt men te Parijs niets, om dat, wil men zyn gezicht niet verliezen, men dan ook bereid moet zijn daarna eventuele daden by het woord te voe gen. Daden waardoor het hele Verre Oosten wel eens in vuur en vlam zou kunnen worden gezet, met alle directe oorlogsgevaren die daaraan ook voor het Westen verbonden zijn. Een ander groot bezwaar dat men te gen Dulles' voornemen koestert betrelt het moment dat voor zo'n ultimatum wel erg slecht gekozen lijkt. Zowel Parijs als Londen wensen er eerst heel zeker van te zijn dat er met China en Rus- Auguste Lumière - geboren te Besan(on op 19 October 1862 - de Franse scheikundige, die o.a. be kendheid verwierf door de uilvin ding - tezamen met zijn broer Louis - rati de eerste bruikbare cinematograaf (in 1895) en door zijn onderzoekingen en publicaties op o.a. colloïd-chemisch en orga- niscli-chemisch gebied en op het terrein van de kanker en tubercu- lose, is ernstig ziek. De zieke, die thans 92 jaar oud is. lijdt aan een longziekte en ver zwakt van dag tot dag. Een recente opname van Au guste Lumière. Droog en vrij zonnig Het K.N.M I. deelt mede: Het weer in een groot deel van West- Europa wordt beheerst door een lang gerekte brug van hoge luchtdruk, die zich van het zeegebiied ten Noorden van de Azoren via de Britse eilanden uitstrekt naar Scandinavië. Onder in vloed niervan staan in onze omgeving Oosteliike winden, die koude en zeer droge lucht aanvoeren, In deze situatie komt gedurende het weekeinde geen be langrijke verandering. Men mag dus ook morgen rekenen op droog en vrij zonnig weer. De temperaturen blijven echter aan de lage kant. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur I h Stockholm Kopenhagen Londen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berllln Frankfort MUnchcn Zilrlch Genève Wenen Iunsbrück windstil 0 0 onbewolkt onbewolkt onbewolkt eeh. bcw. eeh bew licht bew. eeh. bcw. land geen enkele basis voor een compro mis is te vinden. Die mogelijkheden zul len vermoedelijk in Geneve kunnen worden gepeild en dat is dan ook wel het voornaamste doel, waarvoor ven Westerse zijde die conferentie werd be legd. Men is ln diplomatieke kringen nog altijd onvolledig ingelicht over de ware verhoudingen tussen Peking en Moskou en daarover hopen Eden en Bi- dault in Geneve nu wat meer te vernc- De kans is bij voorbaat niet uitgeslo ten, dat er tussen die beide machten een vruchtbare manoeuvre kan worden on dernomen ten gunste van een latere overeenkomst in zake het Indo-Chinese conflict. Door nu reeds al te hoog van de toren te blazen zou men. zo meent Parijs, het Russisch-Chtnese diploma tieke front alleen maar kunnen conso lideren. Washington moet echter redenen heb ben aan te nemen dat Moskou een nieuwe zet overweegt om de Westelijke mogendheden te verdelen en ditmaal zou Dulles zijn slimme tegenspeler Mn- lotof nu wel eens een slag voor willen zijn. Het voornaamste doel van Dulles' reis lijkt dan ook wel te wezen Eden en Bidault in het geheim van die m lich tingen in kennis te stellen. Voorlopig is het echter niet zeer waarschijnlijk dat hij daarmee zijn doel zal bereiken. Tot dusver heeft de Amerikaanse staatssecretaris voor zf1n „hardere' Chi na-politiek alleen de wat compromitte rende steun van Syngman Rhee en Tsjang kai siek mogen verwerven en zelfs de Philippijnen, sinds enige tijd Amerika's trouwste bondgenoten in het Verre Oosten, hebben nu een gereser veerde houding aangenomen. Intussen valt te begrijpen, dat Ameri ka zich steeds sterker bedreigd gaat voelen door de wassende kracht en stij gende onvervaardheid waarmee Peking zijn Invloed nu ook buiten de eigen grenzen tracht uit te breiden. Maar even zeer ligt het voor de hand dat Frankrijk die bedreiging met heel an dere ogen beziet. De Fransen hebben nu al jaren het gevoel, dat zij het zijn die in Indo-China voor het Westen en Amerika in de eerste plaats de bran dende kastanjes uit het vuur moeten halen Vele Fransen zouden die taak liever vandaag dan morgen aan een an der overdragen want kwellende zorgen heeft Marianne in het eigen land al ruim genoeg. Aan de vooravond van deze onverwachte ontmoeting ziet het er dus naar uit dat Dulles weer eens te hard van stapel is gelopen en dat hèt hem bijzonder veel moeite zal kosten zijn bondgenoten in dat tempo mee te krijgen. Amerika wordt ongeduldig „Het congres moet het gehele onder werp der Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, gezien in het. licht van de huidige wereldtoestand en vooral met inachtname der gebeurtenissen in Indo-China, opnieuw in beschouwing nemen", aldus een te Washington dooi de voorzitter der Amerikaanse senaats commissie voor de toewijzingen, senator Styles Bridges, afgelegde verklaring. Volgens Bridges moest de Amerikaan se (militaire) hulpverlening aan het buitenland voortgang vinden, „doch hierbij moet in de toekomst de nadruk worden gelegd op de gevallen, waar deze hulpverlening het noodzakelijkst is, ter wijl alleen die landen, die in de eerste plaats bereid zijn zichzelf te helpen, hiervoor in aanmerking moeten worden gebracht". Bridges maakte met instemming ge wag van de door de voorzitter der repu blikeinse senaatsfractie, senator William Knowland, geuite waarschuwing, dat het congres wel eens het verloop der Geneefse besprekingen zou kunnen af wachten, alvorens een beslissing te ne men over de door de regering aange vraagde hulpverleningsgelden, waarbij hij er op wees dat sommige Amerikaanse bondgenoten b v. t.a.v. de E.D.G. een remmende houding aannemen. „Ik meen. dat "Knowland hier iets heeft, gezegd, dat bij een grote groep senatorpn van beide partijen weerklank zal vinden", z»ide hij. De democratische senator Russell Long heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij voorstelt alle Amerikaanse hulpverlening aan de Franse strijd krachten ln Indo-China te beëindigen. „De regerlng-Eisenhower moet duide lijk maken dat zij streeft naar vrijhpld voor het Indochinese volk en niet naar een bestendiging van het Franse kolo nialisme", aldus Russell Long. Een andere democratische senator, Hubert Humphrey, gaf te kennen, dat het congres „niet moet pogen de bui tenlandse hulpverlening te gebruiken als een middel om Groot-Brittannië en Frankrijk er toe te brengen deel te ne men aan een verenigd front in Zuid- Oost-Azië tegen het communisme, daar dit als een boemerang zou werken". Verklaring van Laniel „Frankrijk zal op de Geneefse bespre kingen niets achterwege laten, om een vreedzame oplossing voor de Indochinese oorlog te verkrijgen, aldus premier Laniel in de Franse Nationale Vergade ring. Hij vervolgde: „Frankrijk heeft ztin bondgenoten immer duidelijk gemaakt, dat het zoeken naar een vreedzame op lossing voor het Indochinese vraagstuk niet een prijs geven van Zuid-Oost- Azië aan de communisten inhoudt. De regering doet alles wat in haar vermogen is, om een overwinning te Dien Bien Phoe te verzekeren en de Franse militaire krachtinspanning, met de materiële hulp der Verenigde Staten, op peil te houden". VERGROTE COMMUNISTISCH— CHINESE STEUN AAN DE VIETMINH „De hulp, die de communistisch- Chinese regering de Vietminh verleent, is toegenomen. De aan de Vietminh- opperbevelhebber, generaal Glap, toege voegde Chinese militaire missie, heeft een grotere sterkte gekregen. De leiding der Vietminh, zowel over de grote als de kleinere legereenheden, beschikt over Chinese militaire raadgevers" verklaar de Laniel. Het Pekinese bewind heeft de Viet minh artillerie, luchtdoelgeschut en radaruitrusting, bediend door Chinese Een Noord-Duitse firma heeft op de ..Photokina" te Keulen een „fo toverrekijker" tentoongesteld, een ingenieuse combinatie van verrekij ker en camera, waarvoor het publiek zich zeer geïnteresseerd toont. Op de brug. die de tot acht maal ver grotende lenzen van de kijker ver bindt. is een kleinbeeldcamera met tele-objectief gebouwd. De camera werkt met 16 mm film (beeldfor maat 10 x 14 mm), heeft een spleet- sluiter met tijden tussen 1/0 en 1/1000 seconde cn een objectief lichtsterkte van 1 3.5 met een brandpuntsafstand van 90 mm. Men kan met deze combinatie gelijktijdig communisten, geleverd. Voorts heeft het de communistische rebellen honder den in de Sovjet-Unie vervaardigde en door Chinese communisten bestuurde vrachtauto's ter beschikking gesteld, zeide hij. De premier zeide de volksvertegen woordiging, indien nodig, ondanks het Paasreces te zullen bijeen roepen. „Zonder de door rood-China aan de Vietpunh verleende hulp zou de strijd om Dien Bien Phoe reeds lang tot het verleden behoren", besloot Laniel. Het was de eerste maal. dat hij de Franse volksvertegenwoordiging in ken nis stelde van deze hulpverlening. ver verwijderde objecten waarne men en deze met een eenvoudige handbeweging op de gevoelige plaat vastleggen. Comet blijkt in zee te zijn gestort Alle Comets uit dienst genomen De vermiste Cornet blijkt inderdaad in zee te zijn gestort. Het Britse vliegdek- schip „Eagle" heeft ter hoogte van Na pels drie lijken uit zee opgevist en een torpedobootjager eveneens drie. De lijken werden ongeveer 30 mijl uit de Italiaanse kust aangetroffen. Ook wrakstukken zijn opgehaald. De gezagvoerder van de Cornet was de 38-jarige Zuid-Afrikaan Mostert. Italiaanse vissersvaartuigen hebben nog meer lijken gevonden, aldus de Ita liaanse marine. Het aantal is nog niet bekend. Het Britse departement van vervoer heeft het bewüs van luchtwaardig heid van alle „Cornets" ingetrokken, hangende het onderzoek naar de oor zaak van de ongelukken met deze toe stellen. Het departement nam het besluit na raadpleging van de registratieraad voor de luchtvaart en de raad voor de vei ligheid van het luchtverkeer. Ook werd de kwestie besproken met de president van de Boac, sir Miles Thomas. D? Havillandvliegtuigfabriek. die de „Cornets" bouwde, gaat volledig met het besluit accoord. Als gevolg van de schijnbaar gelijke omstandigheden bij de verdwijning van „Yoke Yoke" en de „Yoke Peter" wint. in Britse luchtvaartkringen de veronder stelling terrein, dat er sabotage in het spel is. In deze kringen merkte men op, dat de belde vliegtuigen, voor zij veronge lukten. zo juist het vliegveld van Rome hadden verlaten, dat er bijna eenzelfde tiidsverloop was tussen het uur van vertrek en de verdwijning, dat beide vliegtuigen zich op bijna dezelfde hoogte bevonden en nog stijgende waren naar 13 000 meter, de hoogte waarop zij nor maal vliegen, en dat geen van beide vliegtuigen een noodsein heeft uitgezon den, waaruit af te leiden zou zijn, dat het ongeluk plotseling gebeurde. Het enige verschil was, dat de „Yoke Peter" in Noordelijke richting vloog en de „Yoke Yoke" in Zuidelijke richting De Franse minister van burgerlucht vaart, Devinat. heeft de Franse lucht vaartmaatschappij „Union Aeromari- time des Transports" gelast haar twee Comet-straalvltegtulgen niet meer te la ten opstijgen. Een van deze twee toestellen kreeg gisterochtend, nadat de Britse Cornet werd vermist, nog vergunning van deze maatschappij om van Abidjan via Ca sablanca naar Parijs te vliegen, waar het toestel later op de dag werd ver- 1 wacht. Een woordvoerder van de .'Air France" deelde mede, dat het vliegverbod voor de twee Comets van deze maatschappij niet, zoals men van plan was. Dinsdag zal worden opgeheven. Onze Londense correspondent telefo neert ons: Dat Engeland zonder meer de Cornet, waarmede het de leiding veroverd heeft in de burgerluchtvaart, na de nieuwe tragische ramp zou schrappen is niet aan te nemen. Zeker in de luchtvaart kan de klok niet achteruit gezet wor den. Ondanks de huidige tegenslag kij ken de leiders der industrie uit naar de Comet II, welke thans op stapel staat, en welke beschouwd wordt als het ant woord op de jegens de op de Comet I uitgeoefende critiek. De Comet n, met zijn vier rolls royce straal-turbine motoren, kan 40 pet. meer kracht, ontwikkelen dan de Comet I en zal kunnen opereren over afstanden van 3500 kilometer, de helft meer dan de Comet I. Tevens zullen meer passagiers kunnen worden vervoerd. De eerste Cornet U's zijn reeds met groot succes ln alle weersomstandighe den beproefd. In Augustus zou de eerste Comet II aan de B.O A C. worden afgeleverd. Het plan was om in December de eerste pas- sagiersvlucht naar Zuid-Amerika te maken. Met dit toestel, en later met de Co- met III, zou Engeland aan de top blij ven. De Cornet ÏTI zou bovendien reeds dit jaar de eerste proefvlucht maken. Dat zal echter pas kunnen als de Co rnet-reputatie, welke thans zo ernstig geleden heeft, zal zijn hersteld. De eerste plicht van de Britse lucht vaartdeskundigen zal zijn te onderzoe ken of er principieel iets verkeerd is met de Cornets. Een van de omgekomenen is de be kende ruiter kapitein Collins, die het Britse team naar het Olympisch con cours hippique te Helsinki heeft ge traind. I De tweede piloot, de Zuid-Afrikaan Grove, was Maandag in Londen met een Engelse in het huwelyk getreden Zij zou hem de volgende week naar Zuid- Afrika volgen. Op 2 Mei 1952 werden de Cornets ln gebruik genomen. Drie van de oorspron kelijke Cornets zijn verloren gegaan. Het eerste ongeluk geschiedde op 26 October 1952 bij de start in Rome, waarbij geen slachtoffers vielen, maar op 3 Mei 1953 werden 43 personen gedood toen do Co- met enkele minuten na het vertrek uit Calcutta neerstortte. Dit ongeluk werd aan het abnormale noodweer toege schreven. In Januari van dit jaar ver dween een Cornet bij Elba in zee. Op 3 Maart 1953 verongelukte in Karachi een Canadese Cornet waarbij elf perso nen. bemanningsleden en technici, om het leven kwamen. Opheffing Unie binnen 2 maanden? De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, mr Soernarjo, heeft vandaag verklaard te verwachten, dat de kwestie van de Unie binnen twee maanden zal worden afgehandeld. Hij deelde mee, dat men zich van Neder landse zjjde bereid had verklaard over de Unie onderhandelingen te openen- Op een vraag, waar de onderhande lingen zullen worden gehouden, deel de minister Soenarjo mee, dat Indo nesië de voorkeur geeft aan een neu trale plaats buiten Indonesië en Ne derland. „Waar de onderhandelingen zullen, worden gehouden vormt voor ons geen probleem", voegde de minister hier aan toe. Het is zeer wel mogelijk, dat de besprekingen in Europa zullen worden gevoerd. Minister Soenarjo zei, dat de Indonesische regering alle pogingen in het werk heeft gesteld de vraagstukken Nieuw-Guinea en de Nederlandsch-In- donesische Unie op een oplossing waarvan het volk met ongeduld wacht zo spoedig mogelijk af te handelen. Of op de komende conferentie tussen Nederland en Indoniesië ook Nleuw- Guinea ter sprake zal komen deelde mr Soenarjo niet mede. Naar wij officieel uit Den Haag ver nemen, is van Nederlandse zijde nog niet geantwoord op de nota. die de In donesische waarnemende Hoge Com missaris, mr Soesanto, op 24 Maart jl. op het departement van Buitenlandse Zaken aan minister Luns heeft over handigd en waarin de Indonesische rege ring, naar werd aangenomen, hervatting van het overleg over Nieuw-Guinea en de Unie verzocht. Geen uitlevering van Faber Enige leden van de Britse Marine hebben een ..stoelendans" ingestu deerd. die zij in Juni van dit jaar. op de jaarlijkse wedstrijden in F.arls Court te Londen zullen vertonen. ALS S.S.-ER ZOU HIJ DUITSER ZIJN De strafkamer van het Gerechtshof te Diisseldorfe heeft bepaald, dat de uit levering van de uit de strafgevangenis van Breda ontsnapte oorlogsmisda diger Klaas Faber aan Nederland on geoorloofd is. Tegelijkertijd werd het op 14 Januari 1953 uitgevaardigde arrestatiebevel tegen Faber ingetrok ken. Naar het Ministerie van Justitie van N.- Rijnland-Westfalen heeft medegedeeld, heeft het Gerechtshof in zijn motivering zich bij de opvatting van het Federale Gerechtshof aangesloten, dat Faber tot diegenen behoort, die door hun lid maatschap van de Waffen-S.S. de Duitse nationaliteit verkregen hebben. Ala Duitser zou Faber dus niet uitgeleverd kunnen worden Van Duitse justitiële züde wordt thans nagegaan, of Faber wegens de hande lingen. waarvoor hij in Nederland ver oordeeld werd, ook volgens Duits recht ter verantwoording geroepen moet wor den. Drie rechtbanken moeten thans nog een uitspraak doen: in Keulen over de vluchteling Toussel, in Hamm over Bicker en in Celle over Polak en Van der Neut. De zesde vluchteling, De Jonge, is indertfid reeds door de Britse politie naar Nederland gebracht en de zevende. Borgers, is nog altijd niet op gespoord. De Nederlandse Ambassade in Bonn heeft zich wegens de bevreemdende uitspraak van de Düsseldorfse Recht bank terstond in verbinding gesteld met het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken. Onder de gegeven omstandigheden valt echter niet ln te zien hoe de regering aan het Nederlandse verzoek tot de uitlevering van de misdadigers zou kun nen voldoen. De regering moet welis waar uiteindelijk de beslissing over een uitlevering nemen, doch zij is daarbij gebonden aan de uitspraak der rechters. Daar deze uitspraak, wat het geval- Faber betreft, niet meer voor wijziging vatbaar is. ijjkt nu de enige mogelijk heid om deze vluchteling nog naar Nederland terug te voeren, gelegen in de rechten, die de geallieerden zich in het bezettingsstatuut hebben voorbe houden. Op grond van deze rechten heeft de Britse bezetting ingegrepen op het ogenblik toen de vluchteling De Jonge in vrijheid werd gesteld.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1