HET IS HUILEN MET DE UIEN AMARYLLIS.... IS GEEN AMARYLLIS DUIZENDEN TONNEN overproductie verdwijnen in de sloten NU GEEN WANHOOP MEER! WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN I1ET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 10 APRIL - PAGINA 4 Zuid-Amerikaanse schoonheid veroverde de wereld De man, die u hier voor het Gare de TEst in Parijs ziet met zijn trouwe makker, „Bobo", is Antoine Zeyer uit Mulhouse, die kortgeleden is terug gekeerd in de Franse Lichtstad waar hij op 20 Mei 1952 een zwerftocht van 40.000 km. begon. Voor hij deze enorme reis helemaal te voet en met slechts 20 francs op zak be gon, zal hi/ waarschijnlijk niet heb ben vermoed, dat hij een afstand ging afleggen gelijk aan de omtrek van de aarde. Zeyer schijnt door deze geweldige inspanning helemaal niet vermoeid te zijn geraakt, integen deel, hi1 denkt er nu hard over om volgend jaar de Tour de France te voet af te leggen V- Tevelen waagden kans na uitvallen van Zeeuws teeltgebied Zy zullen, voor zover het er thans naar uit ziet, de lasten moeten dragen die nu eenmaal het risico zyn van de gezonde vrfje concurrentie, de gezonde vrije ondernemingszin, de mogeiykhe- dcn om door durf groot te worden, te genover de voordelen van een geestdo dend dirigisme. Dit laatste had onge twijfeld deze ramp kunnen voorkomen. Maar het had niet. In het verleden, het enthousiasme, de werklust, het initia tief. en het doorzicht bevorderd, die onze landbouw groot gemaakt hebben en tot één van de sterkste steunpilaren van ons nationaal bestel. Inmiddels: enkele weken geleden Is het zaad voor de nieuwe uienoogst weer aan de grond toevertrouwd. Naar wy vernemen zeker op minder hecta ren dan het vorig jaar. Heel wat min der. Laat dit echter niet een aanspo ring zyn om weer te speculeren op een tekort Huilen met uien is niet aan te bevelen. Zonder uien wordt er al ge noeg gehuild in de wereld van van daag V De amarylliskwekerU vergt spec ia van sneeuwwit via alle tinten van re scheiden kassen ergens achter 1 grote gebouw van de Bloembolle beurs, en hier vindt men het „stai huls" van Ludwig's kwekerij. Aalsmeer staat nog 2000 vierkar meter onder glas voor de expo maar het veredelings- en vermeert rings werk heeft in Hillegom plat onder de persoonlijke leiding van heer Jansen, die, nu de beide her Ludwig zich uit de zaken hebben ruggetrokken, als directeur der N optreedt. De vermeerdering geschiedt lar vegetatieve weg, d.wz. dat de 1 weldige amaryllis-bollen hier wi den gedeeld. Op deze manier hoi men het zo moeizaam gekweekte 1 zuiver. Hier vindt ook de hybridisatie, kruising, plaats, want gestaag w<x er gewerkt om het .sortiment" zo men in de bloembollenstreek zegt. te breiden. Dit werkje lykt zo eemi digenkele meeldraden wore voorzichtig afgeknepen en daarn een andere bloem bestreken. Sim comme bonjourmaar wie het simpel zou opvatten, zou spoedig zyn „kraam" bonjour kunnen zeggf Veeleisend maar denkba De amaryllis, daarop wjjzen zo: d; exotische bloemen als de zware, h le en o zo breekbare stengels, is plant die warmte, zon en vocht no heeft. In de aanvang wordt de 1 met de bol op een warme plaats, lie een radiator of schoorsteenmantel. zet. maar als de knop te voorschijn gekomen, moet de zon haar werk do waarby men de plant voortdure moet draaien opdat ze niet sch groeit. Naarmate de plant gro< heeft ze meer water nodig, en d kan het ook zyn nut hebben de ste gel wat steun te geven. Men kan amaryllis „overhouden" door de blat ren intact te laten en de bol in schaduw in te graven. Vloeibare m heeft de bol nodig tot September, d wordt ze overgeplant en de bladen voorzover niet vergaan, verwyderd. Als de nieuwe knop verschynt, m de bol opnieuw worden overgeplant De amaryllis vergt veel zorg en e vochtig-warme temperatuur. Ma men heeft er ook z'n plezier aan. z:er decoratieve, imposante bloemi drie of vier aan één stengel, stengels uit één bol. variëren in kle van sneeuwit v.a alle tinten van en zalm tot diep-donkerrood Ze 1 niet goedkoop, ze vergen veel ondi houd, maar het loont de moeite! Het onderste uit de kan f Een van de vele kruiwagens wordt M leeggestort in een sloot Op de „Amstelflora" bij een stand waar duizenden bloem kelken in tropische kleurenpracht de aandacht opeisten, troffen wij de heer A. Jansen, die op zijn 12e jaar als manusje-van-alles die met deze plant experimenteeri om een kleme, sieriyke bloem te kr gen die o.a. uitmuntend dienst kunnen doen voor tafelversiering. I lange Jaren geduldig kruisen ontstoi zo de gracilis, die thans in de hand gebracht wordt door een ander sp ciaalbedryfde N V. G. C. van Meeum en Zn. te Heemstede. om zo min mogelyk schadelyke invloe den over te houden) is het lot van de uien, die niet uit een oogst direct kun nen worden afgezet. De telers voor eigen risico zien die afzet afgesloten. Zij kunnen slechts tot vernietiging overgaan. Er zyn nog andere telers, die ton nen vernietigen. Het zyn de velen, die op contract geteeld hebben voor exporteurs en binnenlandse handela ren. Zy hebben of krygen hun geld binnen. Zy hebben hun productie af gezet voordat het duidelyk was. welke uienramp zich voltrok. De exporteurs en handelaren kunnen het reeds lang geleden opgenomen kwantum niet kwyt. Zy moeten betalen, en de teler die er in dit geval gunstig uit springt moet de productie, waarvoor de opbrengst verzekerd is, slechts kwijt. Hij moet zijn producten vernietigen. In dit geval zit de exporteur met de brokken te huilen. In een ander geval verkeren de zo genaamde halftelers, de mensen die de arbeid leveren tegenover grond zaad en paarden die de boer verzorgt. Dit zyn de kleine luiden in de landbouw, die zich voor een strop geplaatst zien die zy eerst na jaren harde arbeid weer te boven komen. Consequentie van vrij initiatief De situatie is zo. zowel in teeltge- bieden in Zuid-Holland als b.v. in de Noordoostpolder, dat vele bedrijven tienduizenden guldens schade lyden. dat kleine landbouwers die zich over gaven aan de ulenspeculatie, dat half telers en vele kleinere exporteurs en handelaren op dit gebied zich voor een ramp gesteld zien. In vrijwel alle teeltgebieden in ons land is het personeel van de landbouwbedrijven in deze dagen geruime tijd bezig met het kruien van karrevrachten uien naar de sloten. Duizenden tonnen uien worden vernietigd omdat er geen vraag naar is en doordat dit artikel voor niets anders bruikbaar is dan directe consumptie. Uien zijn een huilerig artikel. Het is dit jaar echter huilen in kwadraat. Enorme verliezen worden geleden door een onge kende overproductie, die voornamelijk is voortgevloeid uit de hoop van vele landbouwers, winst te kunnen boeken uit een ver wacht tekort als gevolg van het uitvallen van het uien-teeltge- bied bij uitstek. Zeeland. Voorts spreken mee de door de weers omstandigheden ongekend grote oogst per bunder en uit dit ook in Duitsland en elders over de grenzen optredende verschijn sel sterk ingekrompen exportmogelijkheid. Gok op winst verkeerde in tegendeel Een van de voornaamste oorzaken van de vernietiging op grote schaal van uien is, als gezegd, het uitvallen van het Zeeuwse teeltgebied. De daar door de watersnood verzilte gronden maakten geen redelyke uienoogst mo gelyk. In vakbladen en in vakkrin gen werd teneinde het gevreesde te kort aan uien door de omstandigheden in Zeeland te voorkomen by de landbouwers elders aangedrongen op het betelen van enkele percelen land met uien. Een goed advies als men het nationaal-economisch beziet, een goed advies ook indien men daarby bedenkt, dat dit de landbouwers de ogen opende voor een mogeiyke winst uit een natio nale ramp die ook op hun welstand drukte. Helaas hebben de landbouwers wel Conjunctuurgevoelige teelten en be- dryven hebben vaak een uitlaatklep voor overproductie. Landbouwproduc ten zyn over het algemeen, wanneer zy niet voor menselyke productie ge schikt zyn, nog wel van vry grote be tekenis als veevoer 1 onder deze om standigheden goedkoop en bovendien een ontlasting van de deviezenkosten- de noodzakelijke Invoer van veevoe der). Overproductie in de visserysector wordt opgevangen door de vismeel- fabrieken, die op andere wijze dan in consumptie brengen van de vis dit materiaal economisch' verantwoord aan de man weet te brengen Met de uien is zulks niet het geval. Als veevoeder zyn zij ongeschikt, als bemesting eveneens, voor conserve ring lenen zy zich slechts ln speciale vorm. een vorm die bulten deze cata strofe staat. Slechts vernietiging, ver rotting <en dan nog zo snel mogelyk keken dan de voorspiegeling van een persooniyk voordeel. Men ging vaak verder dan het betelen van een be scheiden oppervlakte met uien. Hier en daar werden tientallen bunders be zaaid, in de hoop dat Inderdaad een algemene schaarste zou optreden met als gevolg een hoge prys voor een schaars artikel. Tevelen zyn op een te grote winst uit geweest. Als gevolg daarvan is niet minder dan 1100 hectare maar ruwe schatting) in ons land méér met uien beteeld dan vóór het uitvallen van het Zeeuwse teeltgebied in normale jaren. Wie de scherpe prysreacties op de conjunctuurgevoelige land- en tuin- bouwmarkt kent. beseft welk een de sastreuze invloed een degelyke over productie moest hebben. Grotere oogst dan normaal De opbrengst per bunder is dit jaar veel hoger dan normaal geweest, hoofdzakelijk door de natte zomer. Dit betekende in de eerste plaats een schepje op de reeds vermelde over productie. Het betekende echter nog meer. als gevolg van het feit dat ook elders het verschynsel van de grotere opbrengst per oppervlakte zich voor deed. Normaal wordt in ons land ge middeld 40 tot 50 ton per bunder ge oogst Dit Jaar bedroeg de opbrengst tegen de 60. vele malen zelfs meer ton per bunder. Ditzelfde verschynsel deed zich voor in Duitsland, een van de be- langrykste afnemers van de Neder landse ulenexport, en in andere lan den waarheen dit Nederlandse pro duct wordt geëxporteerd. Dit betekende, dat ons land, met een veel hogere productie dan gebruikelyk en een merkwaardigerwys iets kleiner binnelands verbruik, ook de export- mogelykheden zag inkrimpen. De ex port mogeiykheden bleken geringer dan normaal, terwyl de omstandigheden juist een sterk vergrote export ver eisten. Dit alles, overspeculatie op een verwicht tekort, overproductie per op pervlakte door het weer en beneden het normale biyvende export door gro tere productie elders heeft tot een ramp voor de ulenteelt geleid. Het is nogmaals, thans hullen met de uien. De risicodragers De telers, die uien voor eigen risico bewaard hebben in hun rennen staan voor de grootste strop. Zy krygen thans geen cent meer voor hun op du re grond, met dure middelen en net dure arbeidskrachten geteelde product. Zy dempen er sloten mee tot de rot tende huilbui ook hieruit weer is af gevoerd en het drama tot een verleden heeft gemaakt. Er zyn nog wel andere en schrijnender voorbeelden dan dat. wat wy in Benthuizen zagen, waar 90.000 kilo uien geen andere bestem ming vonden dan het tydeiyk dichten van een honderden meters lang sloot Herinnering uit bittere oorlogsjaren: met een kar sjouwen naar de Haarlem mermeerpolder om suikerbieten te halen. Op de fiets naar de Haarlemmermeerpolder om de boeren een zak graankorrels af te troggelen. De Haarlemmermeerpolder was in die dagen het dorado voor de hongerige. Daar lag het goud opgesta peld! Een eindeloze vlakt?, een voor raadschuur van ontzaglyke be tekenis voor hem. die eens iets anders wilde proeven dan wa terige soep uit de gaarkeuken Daar waren de boeren de ge- zegenden der blinkende aarde, maar de machtige heersers te vens. voor wie men de hoofden boog en zich nederig voelde, in het besef van hen afhankelyk te zijn. wanneer het er om gin? de knagende maag voor één mo ment te vullen. OP DIE jammer-tochten heb ik voor de eerste maal góed de Haarlemermeer- polder ontdekt. Een der meest glorieuze voor raadschuren van Holland! In lange stroken ligt daar df aarde, de vette aarde, die dui zenden en duizenden mensen voedt. Rechtiynige wegen doorkrui sen de velden, tot aan een verre horizon strekken zy zich uit landerijen vol beloften, waarop het woord „eerst zaaien, dan oogsten" ln waarheid van toe passing is. Nu. in deze voorjaarsdagen wórdt er gezaaid het korer en het graan wórdt er ge poot. geploegd. Hier en daai komt zelfs het jonge koren al even uitschieten; straks blinken de velden weer goudgeel onder een hoge zon. ryden de wagen af en aan om de gave van dr natuur binnen te halen, snel om niet de kans te lopen, dat de regen als spelbreker gaar op treden. Heerlijk moet het zyn on hier te wonen en mee t leven met al deze tnom fantelyke wasdom: te zien. ho God de aarde geschapen heef om de mensen het dagelyk brood te geven, al moeten zi er vanzelfsprekend in het zwee huns aanschyns voor werken. Heeriyk ook dit rypingsproces mee te maken en mee te mogen arbeiden aan de bevruchting van deze „wyngaard des Heren*, waar éénmaal het water door storm en wind hoog opgeblazen zijn intrede deed in de wereldbekende amarylliskwekerij van de heren Ludwig te Hillegom, en zich thans, ruim een kwart eeuw later, mag scharen onder de experts op het gebied van de teelt van deze wondermooie bloemen. Iedereen spreekt van Amaryllis - zegt de heer Jansen - en die naam heeft burgerrecht verkregen. Maar wat U hier ziet staan is geen amaryllis, maar hippeastrum. Men gaat zelfs nog verder en onderscheidt byv. ama ryllis hippeastrum igrcotbloemigïn) en amaryllis gracilis (kleinbloemigen). Maar de werkelyke namen zyn hip peastrum en hippeastrum hybride gra cilis. Inmiddels biykt wel dat. ondanks de definities der deskundigen, de klant koning is. want de heer Jansen pre senteert het bedrijf waarvan hy thans directeur is, als „Ludwig Amaryllis Nurseries" in de Verenigde Staten! De heer A Jansen temidden van zijn zorgenkinderen, de hyppeastrum- hybriden. Reeds eeuwen bekend Reeds aan het eind der 17e eeuw werd de hippeastrum in Nederland be schreven en deze telkens weer ver- dwynende. maar ook telkens weer op duikende bloem heeft nog niet zo lang geleden het hare bygedragen tot een nieuwe verschyning op de amaryllis- markt. toen de amaryllis-kweker War- menhoven te Hillegom zyn prachtige, middelgrote hippeastrum hybride „Christmas Joy" lanceerde. In het begin van de 19e eeuw werd de hippeastrum rutilum uit Brazilië ingevoerd, met veel kleinere, felrode bloemen. Het was de tuinman van „Kareol" de heer G. J. Boegschoten, NOGMAALS: gezegend de boeren, die op deze wyde akkers mogen wonen en zich daar nauw verbonden voe len met de natuur. Verbeten is ieder jaar op nieuw hun strijd om wat de aarde geeft tot groei te brengen en te bergen. Diep is hun dank voor de oogst, wanneer hun stryd ten -inde is gekomen. En als de mens in zyn auto -f op de fiets dit land door bruist. ziet hy wat de lente be- 'ekent: voor de honderden op het land. voor de duizenden in ie stad. Nü om de prille schoonheid der natuur, met het bewogen spel van wolken als een wonder dadige koepel boven het hoofd en de tere bloesems van boom pjes terzijde van de weg. straks -m het dagelijks brood, dat hij ilt deze machtige voorraad schuur ontvangt. De mens doorkruist opnieuw lit Juweel van Hollands gron- ien. Nü niet meer om te bedelen, niet meer in wanhoop, maar om 'e genieten van dit vlakke, wy de landschap met de hoge jui chende hemel boven zich ge- velfd, van deze aarde, waarin le kostbaarste schat geborgen igt die zioh denken laai: het :oren. dat reeds de oude Egvp- "naren in verrukking bracht. werd en de bootjes in nacht en onty hulpeloos rond dreven. Toen kwamen de mensen om dit water weg te zuigen en het kostbare goud, dat er onder lag. droog t« leggen: een opgaaf, wèl Foto Will Eiselin. Rijswyk ^vertrouwd aan de Hollanders. die sinds eeuwen worstelden met de problemen der droog legging, om de mensen er groter geluk en meer voedsel mee te Toen kwam uit de onstui mige baren de Haarlemmer meerpolder te voorsohyn: een uniek stralend stuk Holland, waaraan men zioh verzadigen kon en dat. vooral in het voor jaar onder een lichtende zon. aen der schoonste streken van deze lage landen is. Hollands kostbare voorraadschuur rREK nü nog eens de Haar lemmermeerpolder in en ge zult mét ons - ervaren, lat er nauwelijks edeler, jul- hender en imposanter beeld denkbaar is. Voor hem. die ogen heeft om te zien en zinnen om het schone in te ademen!

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 14