LEIDSCH DAGBLAD Geen nieuwe cadeautjes voor Britse belastingbetalers 93ste Jaargang WOENSDAG 7 APR'L 1954 No. 28189 Butler diende zijn „chichoreV-begroting in Bevordering van industriële beleggingen (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Toen kanselier Richard Butler een jaar geleden het verweerde reeds door Gladstone gebruikte rode koffertje open deed, kwam er een verrassingspakket uit. Voor het eerst sinds de oorlog geen nieuwe belasting en zelfs belasting verlaging. Gisteren, toen hij voor de derde maal sinds de conservatieven aan de macht kwamen, zgn begroting Indiende, 6tond hij practisch met lege handen, al was de stapel papier, welke hg uit het koffertje te voorschijn toverde, nog zo dik. Zün begTotingsrede van anderhalf uur was een berg, die een muis baarde met voor het grote publiek als enig onmiddellijk tastbaar resultaat een moge lijke minieme verlaging van de entree-prijzen voor bioscoop, schouwburg en sportwedstrijden van een halve penny, zoiets als twee en een halve cent! Het gaat de Engelse bioscopen allesbehalve voor de wind. De invloed van de tele visie doet zich gelden. Verder zullen vooral de kleine voet balclubs van Butlers welkome maar arm zalige maatregel profiteren. Voor het overige blyft alles vrijwel bfj het oude. Toch is men opgelucht, omdat er tenminste wederom geen sprake is van enige belastingverhoging. Teleurstelling heerst echter over het feit, dat Butler nog niets voor de ouder domspensioenen heeft kunnen doen. Ook financiële gelijkstelling tussen man en vrouw blijft nog een vrome wens. hoewel Butler aankondigde, dat hü deze geleidelijk wil invoeren. De kanselier heeft de Ambtenaren Or ganisatie uitgenodigd voor besprekingen, maar zij wil pas praten als hi) een defi nitieve toezegging kan doen en zover is het nog steeds niet. Butlers vorige budget was bedoeld als een aanmoediging voor industriële in spanning. Als zodanig blijkt het zijn doel te hebben bereikt. Er is over de gehele linie vooruitgang op economisch gebied, maar Engeland is er nog lang niet. Belangrijk was echter dat. na het rood-budget van 1952, dat de handels balans moest redden, vorig jaar het keurslijf van starre controles kon wor den losgemaakt. Er werd iets voelbaar van een nieuw klimaat, na al de regie- men ta tie uit de oorlogsjaren. De economische uitkomsten van 1953 hebben Butlers maatregelen vol komen gerechtvaardigd. Zg zullen dit jaar verder moeten doorwerken. Vandaar dat Butler zijn begroting een „wli-gaan-op-de-nude- leest-verdcr"-budget gedoopt heeft. Een gunstige factor Is zeker, dat het «paren in aanzienlijke mate is toege nomen De kanselier had het afgelopen jaar de wind in de zeilen door de gunstige wereldhandel en vooral door lagere im port-prijzen. welke echter tevens ge doemd zijn remmend te werken op de export. Gelukkig werd er tien procent meer geëxporteerd dan een jaar tevoren met de vergroting van de uitvoer naar Noord-Amerika en West-Europa. Verheugend is ook. dat Engelands goud- en dollar-reserves nog steeds toe nemen. hoewel het peil nog hoogst on voldoende is. De betaling van Neder landse sohuld aan Engeland noemde Butler tevens een gunstige factor van het afgelopen jaar. De totale geraamde inkomsten van het nieuwe financiële jaar bedragen 4537 mlllioen pond sterling tegen 4523 mil- lloen aan uitgaven. Het afgelopen Jaar vertoonde eveneens een surplus en er waren nog andere meevallers. De verwachting, dat Butlers moedige maatregelen van vorig jaar het begin zouden zijn van een radicale verande ring is helaas niet verwezenlijkt. De kanselier moet als een koorddanser angstvallig het midden houden wegens de onzekere internationale situatie, spe ciaal wegens een mogelijke verergering van de Amerikaanse inzinking. Toch is Butlers budget wordt schertsend het .,chichorei"-budget genoemd. Hij kondigde namelijk als zijn enige protectionistische maatregel onder luid gelach aan de verhoging van het invoerrecht op buitenlandse chichorei om de Engelse telers van dit product te helpen. Het bedraagt vijf shilling en negen pence «ongeveer drie gulden) per hundredweight «ruim 50 kg). Het gaat in op 17 April. Weerrapporten [Van hedenmorgen 7 uur) WEERBERICHT Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en overwegend droog. Op vele plaatsen zware nacht vorst. Morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag. Matige tot zwakke Wind uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 8 APRIL. Zon op: 6 01 uur: onder 19.24 uur. Maan op: 8 43 uur: onder 124 uur Hoogwater te Katwijk te 6.32 en 19 03 U. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Butler in dit opzicht niet zo somber gestemd. Mocht de crisis uitbreken, dan verwaaoht hij, dat de Amerikaanse re gering zal ingrijpen. Bovendien heeft het Britse Gemenebest op de jongste conferentie van Sydney maatregelen ge nomen om de stoot op te vangen. Maar Butler zal pas weer opnieuw voor Sinterklaas kunnen spelen, zodra hij de steeds stijgende staatsuitgaven in de hand heeft. De Britse economie zit in een nijptang van een monsterachtig? defensielast. een derde der begroting uitmakend. tweemaal zoveel als vijf jaar geleden en de steeds kostbaarder sociale voorzieningen. Subsidies aan de landbouw, zowel voor consumenten als producenten, bleven eveneens een grote rol spelen. Het is een systeem, waar ook de conservatie ven niet zo gemakkelijk vanaf komen. Zoals venvacht, heeft Butler enige concessie gedaan tot verdere ruggesteun aan de industrie Het zwakke punt is namelgk dat er nog veel te weinig door de particuliere industrie wordt geïn vesteerd, vooral in vergelijking met wat n Amerika gebeurt. De kanselier kondigde enige beschei den maatregelen aan om interne beleg gingen te bevorderen. Speciaal scheeps bouw, landbouw en wetenschappelijk onderzoek zullen hiervan profijt trekken. Want de Britse export-positie blijft precair. Men zal het zeker niet tegen de Duit sers kunnen bolwerken zonder verdere modernisering van de industrie. Verruiming van export-credieten is een andere maatregel, welke de positie zal moeten verbeteren. Butler waarschuwde dat niet alleen de lonen maar ook de dividenden in be dwang dienen te worden gehouden, wil Engeland zgn concurrerend vermogen, dat lelijk in het gedrang was gekomen, behouden. De verwachting is dat de productie in 1954 die van vorig jaar zal overtref fen, al blijft het algemeen peil nog te laag. Butler heeft nog iets gedaan om terugbetaling van aan de staat verleende oorlogscrediëten te vergemakkelijken Volgens traditie worden aan het einde van de begrotingsrede namens de oppo sitie enige beleefde woorden over ziin heldere uiteenzetting tot de kanselier gericht. Het was Attlee die dit deed. opmer kende dat de begroting allerminst op windend kon worden genoemd Hij was teleurgesteld over de ouderdomspen sioenen en sprak de hoop uit. dat de Amerikaanse crisis zou uitblijven. Morgen zal Hugh Gaitskell. kanselier in de Labour-regering, de gedetailleerde entiek der oppositie formuleren. In kringen van de vakbeweging was men niet ontevreden over Butlers voor de massa zo weinig aantrekkelijke bud get. Verdere aanmoediging van de in dustrie wordt geprezen, maar er is en tiek op het ontbreken van tegemoetko mingen jegens de arbeiders Erkend wordt echter, dat verdere be lastingverlaging het inflatiegevaar in de hand zou kunnen werken. Labours algemene critiek is gedurende de afgelopen Jaren geweest, dat Butler de kapitaalkrachtigen eenzijdig zou heb ben bevoordeeld, prijsverhoging heeft be vorderd en het land onnodig econo misch kwetsbaar heeft gemaakt door af braak van beschermende controles. Volgens Labour zijn fiscale maatrege len alleen onvoldoende om de economie te beheersen. Buttler staat tot dusverre sterk, om dat al is er dap geen reden tot uit bundigheid. alles tot nu toe goed ge gaan is. mede dank zij internationale factoren. Toen Butler juist aanvoerde, dat de prijzen stabiel zijn gebleven, klonk hoon gelach van de oppositiebanken Butler ziet alle reden om het komende jaar vastberaden tegemoet, te zien. Elk jaar wordt één droom van het publiek wreed verstoord. Men blijft steeds hopen op verlaging van de prij zen van tabak. bier. sterke drank en benzine. Maar geen kanselier heeft ooit de moed de daarop drukkende heg? be lastingen te verminderen. Butler deed dit keer duidelijk uit komen hoe de sociale voorzieningen practisch geheel door de indirecte be lastingen worden gefinancierd! Op Schiphol-Zuid. in dc grootste lial van dc Fokker-vlicgtuig-fabrie ken. zijn op 6 April, dc dag. waar op Anthony Fokker zijn 64ste ver jaardag zou hebben gevierd, de laatste Iwce door Fokker in licentie gebouwde Mcteor-straal jagers aan dc luchtmachten van België en Ne derland overgedragen Sinds I94S werden in Nederlands 330 van deze Meteors MK S gebouwd. De plech tigheid werd bijgewoond door 7J\H Prins Bcrnhard cn door talrijke autoriteiten uit België cn Nederland. Foto boven: Met directieleden van Fokker maakten Prins Bcrnhard cn de Staatssecretaris van Oorlog, mr h. Kranenburg, een rondgang langs de op een platform opgestel de toestellen. Foto onder: Het protocol van overname voor Nederland wordt getekend: links: Ir. f. During. di- iccteur van dc Fokker-fabrieken, met mr F. Kranenburg, die liet protocol tekent. Links achter: lui tenant-generaal Lebóutte en genc- raal-majoor G. L. Duchateau van België, die straks zullen tekenen. Een (lode en drie gewonden Auto tegen trammast Doordat de bestuurder onder in vloed van sterke drank verkeerde, la een personenauto, afkomstig uit Am sterdam. vanochtend omstreeks half v|jf in de Alexanderstraal te 's-Gra- venhage tegen een trammast gereden. Een der Inzittenden, een 25-jarige beeldhouwer uit Den Haag meeleed ter plaatse. Een 28-jarige en een 29- jarige inzittende beiden eveneens uit Den Haag liepen resp. een zware her senschudding en een hersenschudding op. De bestuurder, een 29-jarige Am sterdammer kreeg een hoofdwond en vermoedelijk een shock. Alle gewon den r(jn in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. De auto werd totaal ver nield en de trammast werd ontzet. Oude vrouw neergeslagen OVERVAL TE BEEMSTER. Gistermorgen te ongeveer halfelf hebben twee jongemannen een overval gepleegd op de 70-jarige mevrouw J. Scheringa—De Heer aan de Oosthui- zerweg te Beemster. De mannen vervoegden zich aan do deur van de boerderg en de wouw, die alleen thuis was. liet hen binnen. Even later sloegen zij haar met een breekgzer neer. Door de thuiskomst van de zoon van mevrouw Scheringa werden zg verhin derd hun slag te slaan. Terwijl deze de achterdeur binnenkwam, zagen de over vallers nog kans de tussendeur te gren delen en door de voordeur te ontkomen. Na het inslaan van een ruitje vond de heer Scheringa Jr zijn moeder in de gang Met een zware hersenschudding werd de vrouw naar het Stadsziekenhuis te Purmerend overgebracht Na een onderzoek bleek dat er niets uit de woning werd vermist. Wel vond de politie een breekijzer van ongeveer 60 cm. lengte In samenwerking met de Rijksrecherche wordt een onderzoek ingesteld. Dulles wil waarschuwing richten tot Peking-China Enige onzekerheid merkbaar Dinsdagmorgen installeerde de Minister van Sociale Zaken cn Volksgezondheid. J. G. Suurhoff. in het Haagse Gemeentemuseum het Nederlandse Florence Nightingale Herdenkingscomité. Dit voorjaar is het nl. WO jaar geleden, dat het F.ngclse leger zich inscheepte voor de Krim-oorlog cn nog in October van het jaar 1854 ging Florence Nightingale scheep om haar zegen rijk werk in dienst van dc gewonden op de Krim te beginnen. Foto: Minister Suurhoff in ge sprek met baronesse van Hogen- aorp. van dc Internationale Floren ce Nightingale Stichting cn (mid den) mevrouw Dc Vrics-Bruins. oud Tweede Kamer-lid. Nachtvorst Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk, dat boven de Oceaan is gelegen, breidt zich thans via Engeland naar onze omgeving uit. Daarmede samenhangend woidt voor morgen overwegend droog weer verwacht met zonnige perioden De temperatuur komt echter overdag niet boven de normale waarde voor de t»Jd van het jaar. terwijl de nacht koud blijft met op vele plaatsen nachtvorst Op de Oceaan houdt de depressie activiteit aan. De storingen volgen ech ter een Noord-Oostelijke koers. Ze be ïnvloeden daardoor slechts het Noorden van de Britse eilanden Depressies in het Middellandse Zeegebied veroorzaak ten in het Alpengebied en Zuid-Duits- land uitgebreid sneeuw en regen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft bekendgemaakt, dat minister Foster Dulles in de afgelopen paar da gen met diplomatieke vertegenwoordi gers van enige bevriende mogendheden heeft beraadslaagd over de crisis in Zuid-Oost-Azië. Eerder op de dag was uit Pargs ge meld. dat de Ver. Staten hadden voor gesteld, dat Groot-Brittannië. Frank rijk. Australië en Nieuw-Zeeland sa men niet (1e Ver. Staten een ernstige waarschuwing zouden richten aan dc „communistische agressors" in dat ge- bied. Minister Dulles heeft gisteren zgn wekelijkse persconferentie laten verval len. omdat hij het te druk heeft met an dere zaken. Het wordt mogelijk geacht, dat aan enkele Aziatische landen die dicht bg Indo-China liggen, ook gevraagd zal worden, de verklaring te tekenen. Functional issen van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken hebben geweigerd de inhoud van de verklaring te onthullen Zij zeiden alleen, dat zij in dezelfde geest zou zijn als de op 7 Augustus uitgegeven verklaring door de 16 landen die in Korea hebben ge streden Hierin werd gewaarschuwd, dat indien de communisten het Koreaanse be stand /.ouden schenden, genoemde landen tot vergelding zouden over gaan, waarbij liet ..naar alle waar schijnlijkheid onmogelgk zou zijn de vijandelijkheden binnen de grenzen van Korea te houden." De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dulles, zou het ontwerp van de onderhavige verklaring Zaterdag aan de Franse ambassadeur in Wash ington overhandigd hebben. Functionarissen in Pargs verklaarden dat de Franse regering in het algemeen Instemt met het denkbeeld van een waarschuwing aan communistisch Chi na om zich niet in de Indochlnese oor log te mengen Zij waren echter eenstemmig van mening, dat Dulles' rede van Maandag de kansen op beëindiging van de Indo chlnese oorlog door middel van onder handelingen op de as. conferentie te Oenève zou schaden. Er schijnt een steeds wijder wordende kloof te bestaan tussen de belofte van de Franse regering aan de Nationale Vergadering om te onderhandelen over beëindiging (an de oorlog en de schijn bare Amerikaanse bedoeling om de oor log te beëindigen met een militaire over winning. aldus diplomatieke kringen. Onafhankelijke waarnemers menen, dat de Franse regering gevaar loopt tus sen ..twee stoelen te gaan zitten" door aan de ene kant tegen verlenging van de oorlog te zijn en te gelijkertijd aan te dringen op meer Amerikaanse hulp. In het bijzonder voor de strijd om Dien Bien Phoe. stafchefs van de Franse strijdkrach ten gesproken over voorstellen voor grotere Amerikaanse hulp. Uit be trouwbare bron is vernomen, dat de regering besloot op korte termgn de Ver. Staten om 50 vier-motorige bom menwerpers te vragen voor het afslaan van aanvallen op Dien Bien Phoe. Ook zouden de Fransen meer artillerie en radar willen ontvangen. Een officiële Franse woordvoerder verklaarde, dat de regering niet is te ruggekomen van haar tegenstand tegen internationalisatie van de oorlog in In do-China. zulks als commentaar op be richt in de Franse pers. volgens welke de Ver. Staten overwegen vliegtuigen van Amerikaanse vliegdekschepen of Zuid-Koreaanse en Chinees-nationalis- tische troepen aan de strjjd te laten deelnemen Voorstellen voor Zuidkore- aanse hulp waren ln het verleden reeds afgeslagen op grond van de overweging, dat een dergelijke inmenging zou kun nen leiden tot tegenmaatregelen van communistisch China en zelfs tot een wereldoonflict. De socialisten in de Franse Nationale Vergadering hebben naar aanleiding van de rede van Dulles om een debat in geheime zitting gevraagd Dit verzoek werd door de regeringspartijen afgewe zen. nadat men te verstaan had gege ven dat een debat ongelegen zou ko men. zolang de strijd om Dien Bien Phoe nog in volle gang ls. Met Pasen grandiose exodus uit Franse steden VERKEERSPOLITIE NEEMT VOORZORGSMAATREGELEN. (Van onze correspondent te Parijs i De grandiose uittocht uit de steden tijdens de Paasvaeantie waarbij dan ook de meest antieke vehikels van stal plegen te worden gehaald moet Frankrijk leder Jaar met een record aantal verkeersongevallen bekopen In de hoop aan deze heilloze stijging van het ongevallen-cijfer nu eindelijk eens een halt toe te roepen, heeft de Franse verkeerspolitie dit jaar een uit gebreid contróle-systeem ontworpen, waarvoor het hele land in twaalf sec toren is verdeeld, zodat de gevaarlijkste punten met zeer speciale zorgen zullen kunnen worden omringd Dertien hulp-auto's zullen voortdu rend op de weg zijn. zowel voor even tueel transport van gewonden als voor de bijstand van chauffeurs, wier wagens in het ongerede zgn geraakt. Ten gerieve van de verkeersopvoeding worden momenteel reeds in het gehele land tientallen vlugschriften verspreid, waarin de automobilisten nogmaals extra op hun verantwoordelijkheden en plichten worden gewezen. Verder zullen in dienst worden ge steld: ruim honderd gemotoriseerde pa trouilles, twintig radio-auto's en tien grote trucks, die speciale radiozenders aan boord zullen hebben. Deze zogenaamde „Verkeers-operatle Pasen" gaat op 16 April des nachts om één uur in en zal via dagen en nachten duren. Een commentator van radio-Moskou verklaarde dat Dulles' oproep voor ge meenschappelijk optreden in Indo-Chi na „ongetwijfeld" betekent, dat de Ver. Staten „de andere landen willen ver plichten onder Amerikaans bevel in In do-China te vechten" Het is duidelijk, dat de politiek van de Ver. Staten, ge richt op uitbreiding van de oorlog in Indo-Chlna. niet slechts in het geheel niet bijdraagt aan het vinden van een vreedzame oplossing voor het Indochl nese vraagstuk, doch dat hierdoor de kwestie nog ingewikkelder wordt en de internationale spanning proter dreigt te worden, aldus de commentator. Eenmaking Benelux-merkenrecht eenmaken van het merkenrecht ln studie te nemen en eerst daarna het octrooi recht ter hand te nemen opdat daarbg rekening zou worden gehouden met de J ervaringen, die intussen met het „Insti- tut international des brevets" zouden I zfjn opgedaan De definitieve ontwerpen voor een Benelux-verdrag en een eensluitende Benelux-wet betreffende merken zgn thans aan de drie regeringen overhan digd. Ontwerpen regeringen aangeboden De Belgische. Luxemburgse en Neder landse groepen van de .„Association internationale pour la protection de la propricté industriële" hebben gisteren aan de regeringen van de Benelux- landen een ontwerp-Beneluxverdrag en een ontwerp eensluidende Benelux- wet betreffende merken, aangeboden. In ons land geschiedde zulks aan de Ministeries van Justitie en van Economische Zaken. De hiervoor genoemde groepen hebben ln de loop van het jaar 1948 het besluit genomen gemeenschappelijk een onder zoek in te stellen naar de invloed, welke van de ontwerpen voor een economische unie tussen drie landen op het gebied van de industriële eigendom zal dienen uit te gaan. Te dien einde werd een Betielux- commissie in het leven geroepen, waarin voor Nederland zitting namen de heren mr C. Kroon. C M. R. Davidson en E Hlimans (voorzitter). Deze commissie is tot het inzicht ge komen. dat een volledige economische unie een eenmaking van de wetten op het gebied van de industriële eigendom noodzakelgk doet zijn De Commissie besloot daarop ln de eerste plaats de mogelijkheden van het Frankrijk is te duur (Van onze correspondent te Pargs) De kwestie der hoge prijzen in Frank rijk is thans weer aan de orde van de dag. nu de regering ver over tgd eindelijk de cgfers vast moet stellen van de producten, die onder dwang van de OZ.ES geliberaliseerd zullen moeten worden Hoe duur Frankrijk nog altijd produceert, is onlangs nogmaals gebleken, toen de regering van Pakistan Internationale ondernemingen om prijs opgave verzocht voor de bouw van een aantal electnsche centrales in dat land. Alle Franse inschrijvers kregen bericht dat ze veel te duur waren. De Fransen hadden voor 111 millloen ing*tekend hetgeen bijna het dubbele bleek te zijn van de Engelse en het drievoudige van de Amerikaanse inschrijvingen. Directeur: J. W. Henmy Hoofdredactie: B. W. Menkhonst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1