LEIDSCH DAGBLAD Labour-motie over conferentie op hoogste niveau aanvaard Spoed sou echter thans misplaatst zijn Churchill brengt Labour tot woede r (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Het Lagerhuis-debat over de waterstofbom, dat gisteravond gehouden werd, Is een scherpe anti-climax geworden. In de eerste plaats leverde het practisch geen nieuwe informaties op. Ook is het onwaarschijnlijk dat de li-bom spoedig tot een dramatische politieke ontwikkeling zal leiden. Hoewel de regering de oppositie-motie, waarin onmiddellijke stappen worden toegejuicht om te komen tot een ontmoeting tussen Eisenhower, Churchill en Malenkof, aan vaardde zonder stemming werd deze aanvaard hielden Churchill en Eden een slag om de arm. Een ontmoeting namelijk op het verkeerde tijdstip kon meer bederven dan goed doen. Morrison verklaarde dat de motie precies meende wat er gevraagd werd. namelijk dat het diplomatieke apparaat inderdaad onmiddellijk in werking dien de te worden gesteld om een top-con- ferentie op gang te brengen. De regering maakte echter duidelijk dat in de huidige omstandigheden niets dient te worden geforceerd. Ohurchili zeide dat de toestand op het ogenblik anders is dan in Mei. toen hij zijn voorstel voor een bespreking op het allerhoogste niveau deed. Stalins dood had verwachtingen gewekt, welke tot dusverre niet in vervulling zijn gegaan. Desniettemin was het ijs enigszins ont dooid. Bemoedigend was Eisenhowers actie om tot overeenstemming te komen met de Russen inzake de atoom-energie. De conferentie van Berlijn heeft de kansen op verder vruchtbaar contact Vergemakkelijkt. Hopelijk zal Genève een verdere stoot ln de goede richting geven. Deze week nog komt de ontwapenings commissie van de Verenigde Naties bijeen Dit is bij uitstek de plaats, waar de Russen in volkomen vertrouwelijke sfeer suggesties kunnen doen. De urgentie Is door de waterstofbom groter dan ooit. Het dient echter aan de regering overgelaten te worden om het geschikte moment te kiezen voor een nieuw Initiatief omtrent overleg aan de top. Eden werd toegejuicht toen hij aan het slot van het debat de verzekering gaf. dat de regering elke kans hoe klein ook, zal aangrijpen welke tot resultaten kan leiden. CHURCHILL VALT LABOUR AAN Een anti-climax was ook dat een door Churchill gemaakte opmerking als een bom werkte, waardoor datgene, wat een hooggestemd debat scheen te worden, uiteenspatte tot een straatscène Chur chill die Attlee hulde had gebracht voor zijn weloverwogen en inspirerend betoog, beschuldigde hem er later van dat hij. toen hij premier was, Engelands recht op inlichtingen van Amerika inzake de atoombom had weggegooid. Op de Labour-banken ontstond toen een zie dende woede, waarbij minutenlang tot OhuTdhill geschreeuwd werd, dat hij moest aftreden, moest gaan zitten en achterom kyken. Dit laatste namelijk om de bedenkelijke gezichten van zijn eigen partij-leden te zien. Het was een hoogst onverkwikkelijk schouwspel dat door de gehele wereld werd gadegeslagen, want de galerij zat vol met ambassadeurs en generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de Nato, was aanwezig. Door het tumult viel Churchills speech volkomen in het water en toen hij ein delijk was uitgesproken, was iedereen onthutst. Waarom, zo vroeg men zich af. heeft Churchill bij een onderwerp, dat zeker boven de partij-politiek diende te staan, zich zo laten gaan? Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur Eden gaf later een verklaring, toen hij zeide hoe verbitterd Churchill was door aanvallen in de Labour-pers op zijn persoonlijk tekortschieten als 79- jarige en op het falen van de regering om in te grijpen in de waterstof-experi- Het was de Labour-regering geweest, die dit onmogeliik had gemaakt. Attlee poogde de beschuldigingen zakelijk en beheerst te weerleggen. Het kwam. zeide hij, door de Amerikaanse Mac Mahon-wet welke atoom-informa ties aan banden had gelegd. Churchill zeide dat Mac Mahon, die hij goed kende, een eerbiedige senator was. die hem had verteld, dat hij zijn wetsvoorstel nooit zou hebben ingediend, als hu afgeweten had van het bestaan van de geheime overeenkomst tussen Churchill en Roosevelt van 1943, die Churchill thans voor het eerst openbaar maakte. Mc Mahon was ln Juli 1952 overleden, maar hti had voor ziln dood aan Chur chill geschreven hoe hij onder de indruk was van de Britse budrage tot de atoom projecten en de na-oorlogse Britse experimenten in Australië, en dat Amerika daarom herziening van het verbod diende te overwegen. De geheime overeenkomst van 19 Augustus 1943, te Quebec gesloten tus sen Churchill en Roosevelt maakte vol ledige uitwisseling van technische ge gevens op atoom-gebied mogelijk. Om redenen van doelmatige arbeidsverdeling gedurende de oorlog zou Amerika de atoombom maken Uitdrukkelijk werd bepaald dat de bom niet tegen derden zou worden gebruikt zonder elkanders toestemming. En dat ook niet aan der den inlichtingen zouden worden gege ven zonder goedkeuring van beide lan den. In verband met de zware lasten, die de Verenigde Staten met betrekking tot de productie van atoombommen kreeg te dragen, zou Engeland afstand doen van de industriële voordelen van de atoom-productie, behalve van dte. welke de president van de Verenigde Staten rechtvaardig achtte in verband met de wereld-economie. Atllee. tegen Churchill ingaande zeide dat hij hem nooit de concessies aan Amerika had verweten. Hu was daarvoor te loyaal geweest! Churchill's verwijt kon niet Attlee gelden, maar de regering der Verenigde Staten Morrison greep in en vroeg of Attlee de geheime overeenkomst achter de rug van de Amerikaanse regering om be kend zou moeten hebben gemaakt Hij zeide tot Churchill dat deze niet wist wat de Labour-regering had gedaan om de Mc Mahon-wet te stoppen of te weigeren Churchill bleek hierop niet gemakke- liik te kunnen antwoorden Het was een hoogst pijnlnk moment. De socialisten wonden zich hoe langer hoe meer op. Op de conservatieve banken werd het steeds killer. Sir Robert Boothby verliet uit orotest de zaal. Churchill zeide. dat na de oorlog de geheime overeenkomst confidentieel zou dienen te hebben gecirculeerd Wie zou dat hebben moeten doen, werd er geschreeuwd. De socialisten juichten toen Churchill zeide: de Amerikaanse regering! Churchill zeide dat hij tendele de commerciële rechten der atoomenergie had opgegeven, maar dat de socialisti sche regering deze weliswaar hadden herwonnen, doch ten koste van het recht op controle of zelfs maar op in lichtingen inzake de militaire aspecten van de atoom-bom ontwikkeling. Later verzachtte Eden dit door toe te geven dat hij niet wilde beweren dat de ene overeenkomt, namelijk die van Churchill, beter was dan de ander Attlee ontkende dat er wat hem be treft ooit van enige ruilhandel sprake Is geweest. Churchill heeft kennelijk het Quebec- probleem opgeworpen als verweer tegen de van Labour-zude op hem gedane aanvallen en ook om de Amerikanen, die Engeland gunstig gezind zijn, dui delijk te maken dat Groot-Brittannie sinds de oorlog stiefmoederlijk is behan deld. Engeland heeft volgens Churchill Amerika ingehaald en voorbijgestreefd inzake de civiele toepassing van de atoom-energie, maar Engeland ligt ver achter bij de Verenigde Staten èn Rus land op het gebied van atoom-wapens Dit zou volgens Churchill, zo luidde het commentaar in Lagerhtiiskrineen na afloop van het debat, de schuld zijn van de Labour-regering. Velen ziln van oordeel dal de wijze waarop Churchill het waterstofbom- 28 April: één dag staking in Frankrijk Het Franse algemeen vakverbond, waarin de communisten de meerder heid hebben, heeft opgeroepen tot een algemene staking van 24 uur in geheel Frankrijk op 23 April De staking is be doeld om k'-acht bij te zetten aan de eis tot verhoging van het minimum loon van 23 000 fr per maand tot ruim 25 000 fr De leiders der socialistische en Katho lieke vakbonden zijn ook bezig met de voorbereiding van 'n stakingsactie, maar het Is nog niet bekend, of zij zich bij de voorgenomen staking van 28 April zullen aansluiten communisten wil len im deze een verenigd arbeidersfront vormen. debat, dal de gemoederen zo hevig be zig houdt, voerde ernstige afbreuk aan zijn prestige heeft gedaan en waar schijnlijk zijn aftreden dichterbij heeft gebracht dan ooit. Men is van mening dat. dat hij niet alleen ge stunteld heeft, maar bovendien de fei ten niet beheerste en slecht geïnfor meerd was. Onder de uiterst somber gestemde conservatieven heerste in het Lager huis de mening dat Churchill volko men gefaald heeft om Attlee's oproep te beantwoorden dat Engeland in na tionale eensgezindheid zal dienen te trachten de H-bom-crisis op te lossen. Door dit voor Churchill tragische de bat is in de ogen van het publiek het politiek initiatief in elk opzicht thans aan Labour. Alle beschikbare krachten in Bag dad zijn gemobiliseerd in de strijd tegen de dreigende overstromingen van de Tigris. Door de grote en in deze tijd van het jaar ongewone warmte, waardoor de sneeuw in de bergen in snel tempo dooide, trad de gezwollen rivier builen haar oevers en hel water bedreigde hele landstreken. Ook in grote gedeelten van Bagdad stond het water in de straten. HBS-mcisjcs uit Bagdad (voor grond) helpen met zandzakken het water te keren. Het 6 meter hoge marmeren beeld van de Heilige Louise de Marillac. gemaakt door dc Florentijnse beeld houwer Antonio Bcrti. is per vracht auto naar de St. Pieter te Rome ge bracht. De chauffeur had order ge kregen het beeld af te leveren op de plaats van bestemming, nl. de negenendertigste nis in dc SI. Pie ter. gereserveerd voor de stichtings- heiligen van de Basiliek. Over plan- ken reed dc zware wagen dc be roemde trappen op cn door de hoofdingang dc kerk in. Het was de eerste maal dat een vrachtwagen een bezoek bracht aan de St. Pieter; dc strenge Zwitserse gardisten kon den hun ogen niet geloven Langzaam rijdt de vrachtwagen geladen mei het beeld de trappen op. Toeristen en Italianen volgden de ..toer" met belangstelling. „Melkpool" voorlopig opgeschort Publieke opinie niet prikkelen Thans geen „Melkvereniging West" Van een nauwe samenwerking tussen boeren, melkverwerkende fabrieken en melkhandelaren in het Westen des lands zal voorlopig niets komen. Beslo ten is voorshands geen ..Melkvereniging West"' op te richten. Zulks mede. om dat de tUd te vergevorderd is om nog een sluitende en goedwerkende organisa tie voor het komende „melkjaar" op te bouwen. De plannen voor een „Melkvereni ging West" hebben met de thans zeer aangevallen „melksanering" ln de slijterbedrjjven niets uitstaande. Be oogd wordt een volledige samenwer king tussen boeren, fabrieken en han delaren op het gebied van in- en ver koopprijzen van eonsumptiemelk en andere onderwerpen, die gezamenlijke aandacht vereisen, zoals b.v. de kwali teitsverbetering. Men wil de individualiteit van de be trokken bedrijfsgroepen en bedrijven behouden, ireele en ongezonde concur rentie buiten de deur houden, schade lijke en improductieve strijd vermijden, contacten verbeteren en in rust streven De opvolging van maarschalk Juin De naam van de opvolger van maar schalk Juin als bevelhebber van de ge allieerde strijdkrachten in de centrale sector van Europa zal, naar te Parijs in welingelichte kringen werd verwacht, deze week worden bekend gemaakt. De Noordatlantische raad zou de kwestie reeds hebben besproken op een bijzon dere bijeenkomst. Men verwachtte, dat de bespreking van de kwestie-Juin mor gen zal worden voortgezet. Foster Dulles: Rood-China neemt deel aan strijd in Indo-Cliina Maar nog verkapt „De Yietminh-luchtdoelartillerie rond om Dien Bien Phoe wordt door Chi nese communisten bediend. Het betreft hier 37 mm-luchtdoelge- schut, langs radiografische weg ge controleerd. dat ook door een wolken dek op de Franse vliegtuigen schiet", aldus een verklaring van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken. John Foster Dulles, die hü voor WEERBERICHT Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Matige tot zwakke overwegend Noordelijke wind. (Opge maakt te 10 uur). 7 APRIL. Zon op: 6 03 uur: onder: 19 22 uur. Maan op: 7.45 uur: onder: 0.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.46 en 18.12 uur. bestaat uit 10 pagina's Dc strijd is hard in Indo-China de veroveringen van de Viet Minh- hoepen gaan gepaard met grote verliezen aan manschappen cn ma terieel aan beide zijden. In de frontlinie bewijst de heli copter voor de aanvoer van voedsel en voor het transport van gewonden uit de vuurlinie, waardevolle dien sten. Doch ook dc Rode Kruistroc- pen. waarop - volgens een oude wet - niet mag worden geschoten wanneer zij hulp verlenen, worden niet ontzien. Onze foto ts er een bewijs van: een Rode Kruisliclicop- ter. geladen met zwaar gewonde soldaten, brengt de slachtoffers uit dc frontlinie in de omgeving van Dien Bien Phoe naar een militair hospitaal m Hanoi. Dc Vict Minh- troepen trachten echter, door het leggen van een spervuur het gewon dentransport te beletten. de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Huis van Afge vaardigden heeft afgelegd. Dulles' verklaring was bedoeld als on dersteuning van Eisenhowers boodschap aan het congres, waarin hij 3.510.000 000 dollar aam raagt voor de Amerikaanse militaire i hulpverlening aan het bui- t?nland. Dulles deed zijn mededelingen over Indo-China ln antwoord op een vraag van een commissielid over het aandeel van eommunisttsoh China in de slag om Dien Bien Phoe. Hij vervolgde: „Op het hoofdkwartier van de Viclminh nabij Dien Bien Phoe bevindt zich gen. Lie tsjen tsjoe van hel Chinese communistische leger. Ifij wordt bijgestaan door een aantal Chi nese technici en militaire raadgevers. Ook bulten het hoofdkwartier der Vietminh bevinden zich talrijke commu- nistisch-Chinese raadgevers bu de re bellen. De Vietminh beschikt over een uitg?- breid stelsel van speciale telefoonver bindingen. aangelegd en bediend door Chinese communisten. De Vletminh-trcepen rondom Dien B en Phoe beschikken over een duizend tal vrachtauto's voor de bevoorrading, di? uitsluitend door Chinezen worden be stuurd Bovendien is de helft dezer vrachtauto's na 1 Maart jJ. door com munistisch China aan de Vietminh ge leverd. Het gesehut, de ammunitie en de uit rusting in het algemeen van de Viet minh komen uit communistisch Chi na". verklaarde Foster Dulles. Dulles zeide: „Ik vind het nogal on heilspellend" De Amerikaanse minister besloot met" „de Vietminn zet blijkbaar alles op alles ln een uiterste poging om de strudgeest der Franse-Uniestrijdkrach- ten te breken voor de 26 dezer te Geneve beginnende besprekJigen over het Verre Oosten. Zu volgt thans een roekeloz: militaire politiek De communistische leiders hadden, zo zeide Dulles, verklaard, dat zij de Viet minh hielpen in een burgeroorlog, een houding, die de Chinezen ook na het u'tbreken van de Koreaanse oorlog had den aangenomen. De communisten doen bijna datgene, waarvoor president Eisenhower vorig jaar had gewaarschuwd, toen laatstge noemde zeide. dat indien de vrede in Korea leidt tot agressie elders ln Azie, d.t zou worden opgevat als bedrog Of schoon de communisten geen nieuwe daden van agressie pleg?n, behoeden zij zich alleen door de vorm waarin de hulp naar technische en vooral kwalitatieve verbeteringen en naar een gezonde eco nomische ontwikkeling in het belang van alle belanghebbenden, dus ook van In een rapport van diverse organisa ties wordt een sterk harmonische sa menwerking bepleit waardoor voor de boeren een lonende en regelmatige afzet van melk mogelijk wordt. Voor de con- sumptiemelklabrieken zou zekerheid van een regelmatige aanvoer van melk uit het eigen grondstoffengebied. alsmede van aanvullingsmelk uit andere delen des lands, ontstaan op een redelijke prusbasis. Voor de melkhandelaren zou daardoor een regelmatige voorziening met melk en melkproducten volgen. Voor consumptiemelkfabrieken en han delaren zou ook een prijzenschema voor ln- en verkoop op basis tan 'e gemid delde kostprijs. Inclusief ondernemers winsten. mogelijk worden. Pryzen boven het natuurlijke niveau, dat voortvloeit uit de verhouding en op de Algemene Nederlandse zuivel en melkmarkt en de natuurlijke be; i- vloeding daarvan door de bijzondere westelijke omstandigheden, zouden ver meden worden. De industrie-fabrieken zouden door de „pooling" het voordeel krijgen, dat zij, uitgaande van een Iets hogere grond prijs. niet meer als concurrenten van de consumptie melkfabrieken zouden gel den. Het ontwerp voor de Melkvereni ging West" voorziet in sterke waarbor gen voor meerderheidsbesluiten en arbi trage. Naar mening van deskundigen is het niet zozeer een onui'.voeroaarhrid van dit plan of een gebrek aan eensge zindheid onder de betrokken groepen, die tot het opschorten hebben geleid. Men is echter kennelijk van mening, dat de publieke opinie en de overheid op het ogenblik door het tot stand brengen van de samenwerking onaan genaam geprikkeld zouden kunnen worden, waardoor dc geesl van sa menwerking wellicht zou bederven. Zulks sluit niet uit, dat vraagstuk ken rond een eventueel later op te richten „Melkvereniging Westniet verder door de betrokken bedrijfstak ken en speciaal door de Alg. Ver. voor Mefkvoorziening zouden worden be studeerd. Het noord „opschorten'' wijst in die richting. Eerste Amerikaanse massa-evacuatie-oefer.ing TEGEN LUCIITGEVAAR Op 26 April zal te Spokane in de staat Washington de eerste Amerlkaar.se massa-proef-evacuatie worden gehou den. aldus heeft vice-admlraal Damel Barbey. het hoofd van de burgerbe scherming in de staat Washington, me degedeeld. Dert.igduizend inwoners zul len zich bij het alarm uit het zakencen trum van dc stad deels in Noordelijke, deels in Zuidelijke richting begeven De stad wordt hiertoe verdeeld in een Noor delijke en een Zuidelijke sector De evacuatie begint op het lu den tan de sirenes en duurt tot het veilig sir- naal is gereten Daarna brenren bu^en de evacuè's" naar hun werk Bi) werkelijk gevaar zouden de t>u><en de bevolking van de stad. 165 000 per sonen naar de heuvels ln de omtrek vervoeren. wordt gegeven, voor een dergelijke be- I schuldigmg, aldus minister Dulles. Hijzelf had gezegd, dat indien commu nistisch China zijn leger Indo-China laat binnenrukken, dit een reactie te weeg zou brengen, die misschien niet lot Indo-China beperkt zou blijven. „Letterlijk opgevat hebben de commu nisten nog niet datgene gedaan wat ik heb omschreven", aldus de minis ter. 03ste Jaargang DINSDAG 6 APRIL 1954 No. 28188 Directeur: J. W. Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SI"S«' V No-57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand: f0 50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Rc-dactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1