Nederland stond aan de rand van een debacle tegen Rode Duivels 93ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Maandag 5 April 1954 Tweede Blad No. 28187 Drie doelpunten van virtuoos Rik Coppens Klassen beter Belgisch spel met 4—0 rt schraal gehonoreerd (Van c s Sportredacteur) KLASSEN VERSCHIL. Klassen en klassen verschil lae er tussen de Nederlandse aanval en die van de Belgen. Met razendsnel shortpassing of lange passes, waarvan in hoofdzaak linksbuiten Mermans en mldvoor Cop pens de geestelijke vaders waren, werd de Nederlandse defensie uiteengerukt. Oden thai en Tebak hebben nauwelijks vat kunnen krijgen op dit ragfijne posi tiespel van de Belgen en het was wéér Terlouw. die. soms met zeer veel geluk, tot het laatst stand hield en veel heeft kunnen redden. Dat er desondanks geen •troom van Belgische doelpunten voor de rust ter wereld is gekomen, was slechts Voetbal in de topklasse le KLASSE A Be QuickZwolse Boys (I—1 le KLASSE B Vitesse—AGOVV 22 SneekVSV 2—1 Ic KLASSE D EBOHMaurits 51 te danken aan het feit, dat Coppens cs. het vizier niet al te scherp hadden ge steld. Van het begin af heeft de Nederlandse verdediging het uiterst moeilijk gehad. In de eerste vier minuten hadden de Belgen alvier corners op het Neder landse doel genomen, waarbij eenmaal Steiger een „inswinger" van Coppens met veel moeite van onder de lat had kunnen weghalen en andermaal een felle kogel van de Antwerpenaar rake lings over de lat was gevlogen. Éven reageerde Oranje met een aanval over rechts, welke resulteerde in een Op het kletsnatte, spekgladde veld van de F.C.-Antwerp te Deurne in heeft het Nederlands voetbal gistermiddag opnieuw zijn Waterloo in gevonden. ill Na de kleine overwinningen in dit seizoen op de Belgen en de 'ie Britse amateurs was bij velen de hoop gewekt op een blijvend herstel van ons nationale voetbal, maar die stijgende lijn, die dus denkbeeldig m was, hebben de Rode Duivels resoluut afgekapt, door alle tekortko- a- mingen van het Nederlandse spel op akelig duidelijke wijze te étaleren. 111 De Belgen wonnen met 40, de bescheiden vrucht van voortreffelijk n- aanvalsspel, bescheiden omdat deze vier treffers nog voor geen 50 in aangeven hoe dicht de Oranjeploeg aan de rand van een débacle heeft gestaan, hoe groot de oppermacht van de Belgische aanval was en hoe groot het verschil in klasse tussen beide ploegen. Bij de rust was de stand 10 voor Mermans c.s. en gezien het aantal malen dat de Nederlandse verdediging in die eerste vijfenveertig Sr minuten al door de knieen was gegaan zou het niemand hebben ver- wonderd indien het scorebord toen reeds een 40 voorsprong voor in onze Zuiderburen had aangewezen. 57 In de tweede helft werd het uitgestelde vonnis over Oranje vol- trokken, toen de grote virtuoos in de Belgische aanval, de geraffi- •n neerde Rik Coppens drie doelpunten scoorde, waarbij hij werd gehol- pen door paniek-daden van Nederlandse verdedigers. De Oranje-aan- •n val kwam in deze ongelijke strijd slechts sporadisch aan bod en Bies- >- brouck demonstreerde de onmachtigheid van Nederland om tot scoren te komen overduidelijk, door even voor het einde een strafschop royaal ie te missen Het was voor de Nederlandse toeschouwers het meest trieste moment van deze toch al weinig opwekkende wedstrijd. ■d In de rust. toen een zekere nederlaag voor de Nederlandse ploeg al onafwend- 4 baar voor de hand lag. hebben wij een ogenblik met de gedachte gespeeld, dat dit teleurstellende spel van de Oranje- ploeg voornamelijk te wijten was aan de terreinmoeiliikheden. Immers, in België wordt, al is het terrein nog zó sleóht en de weersomstandigheden dito. een com- i- petitiewedstrijd slechts bij hoge uitz.on- it dering uitgesteld en de Belgen hadden dus een pré op de Nederlanders, nu Is deze derby der lage landen op zulk een t verschrikkelijk slecht terrein werd ge il. speeld. De Rode Duivels speelden inder daad aanzienlijk gemakkelijker, maar toch hebben we het- denkbeeld moeten laten schieten, omdat in de jeugdwed strijd. die vóór de grote ontmoeting werd gesnoeid.... de zaken juist andersom lagen. In deze aantrekkelijke partij voetbal waren het de Nederlanders, die zich zeer gemakkelijk op het modderige terrein voortbewogen, terwijl de Belgen zich niet of slechts met de grootste moeite aan de omstandigheden aan pasten. Wij zagen in deze wedstrijd verrassend handig opgezette aanvallen van de jeugdige Oranjemannen, uitste kend spel en kwaliteits-doelpunten van de vleugelspelers Rijnvis (ADO) en Borselaar (Sparta). Zulk aantrekkelijk, fantasierijk aan valsspel hebben wij in de .grote" strjjd d&arna, geen enkele maal aan Neder landse zijde gezien. En toch stak de Belgische verdediging niet in grote vorm. Zeker, spil Carre speelde een prima wedstrijd, maar des ondanks kregen we meermalen de in druk, dat de achterhoede van de Rode Duivels niet al te zeker van haar zaak was. De bal werd niet altijd resoluut opgeruimd en er moesten voor rust meer corners worden weggegeven dan eigenlijk wenselijk was. De machteloosheid van de Nederlandse aanval was evenwel oorzaak ervan, dat de vermoedens van het niet geheel klop pen van de Belgische defensie niet aan het licht werden gebracht. Carré es. kregen steeds gelegenheid om de Ne derlandse aanvallen in de kiem te smo ren. doordat de Oranje-voorhoede ln haar acties te traag was, waardoor het verrassende element verloren ging. Bo vendien kon door het slechte plaatsen en het zeer zwakke spel van de linker vleugel GruyzenBennaars het aanvals spel nimmer tot een rendabele ont plooiing komen. Gebrek aan techniek en snelheid wreekte zich hier wel zeer. Mid voor Michels was de enige van onze voorhoedespelers, die af en toe nog eens tot een gevaarlijke actie kon komen en een paar felle kopballen op Gernaey's veste losliet, maar ook zun startsnelheid is te gering, terwijl Carré hem veruit de baas w as. Belgische surprise Coppens was in het Belgische elf tal als linksbuiten gekozen cn Mer mans als mldvoor. Maar toen beide ploegen zich opstelden voor de af trap bleken beide spelers van plaats te zjjn verwisseld: niet voor een enkele aanval, maar gedurende de gehele wedstrijd bleef Rik Cop pens mldvoor en Mermans llnks- Waarschünlük is dit een onaan gename surprise voor de Neder landse ploeg geweest, want alle spelers hadden zich ingesteld op een nieuw duel tussen stopperspil Rinus Terlouw en midvoor Jef Mermans. De Belgen hadden dit verrassingselement zo goed geheim gehouden, dat Coppens zelfs met rugnummer 11 verscheen en links- huiten Mermans met nummer 9. De heren, die voor de keuze van het Belgische elftal verantwoorde lijk zijn geweest, hebben een goede greep gedaan, zich daarbij vermoe delijk baserend op het duel tussen Terlouw en Coppens van twee jaar geleden, toen de handige Rik de strijd won en zijn ploeg met een 42 zege de kleedkamer kon op- - h t goede voorzet van Van Beurden, maar de kopbal van Michels was te slap om Gernaey ernstig te verontrusten EERSTE TREFFER. De Belgen namen onmiddellijk weer de aanval over en in de zesde minuut hadden zij al succes: met een uitste kende pass bracht Coppens Mermans in een goede schietpositie en de in de modder doorschietende, maar geenszins onhoudbare schuiver van de Ander- Iecht-man verdween onder het lichaam van de te laat reagerende Steiger door in de Nederlandse touwen: 10. Gruyzen kreeg daarna een prachtkans om de partijen op gelijke voet te bren gen. maar het schot van de Sittardia- linksbuiten leek nergens op. Goed en zuiver combinerend zetten de veel sterkere Belgen vervolgens de ene aanval na de andere op touw en keer op keer kroop het Nederlandse doel door het oog van de naald. Een schot van Anoul vloog nadat eerst Odenthal ln het strafschopgebied Mermans bij zijn shirt had vastgehouden, hetgeen de Oostenrijkse arbiter Steiner niet bestraf te tegen de paal. een keihard schot van de aalvlugge Torke Lemberechts ide Mechelaar passeerde Tebak net zo vlot en zo dikwijls als hij zelf maar wilde' werd door Steiger fraai gestopt en een andere kogel van de kleine Torke werd van een zeker lijkend doelpunt tot cor ner gedegradeerd, doordat de moedige Terlouw zijn massieve lichaam in de baan wierp. Slordig schieten van Anoul bracht een nieuwe kans om zeep en uit een vrije trap raasde vervolgens een enorm hard schot van de gemakkelijk schietende Mermans rakelings over de lat. F.en/elfde lot trof kort daarop een uitstekende kopbal van Anoul. terwijl in de 25ste minuut Coppens. op enkele meters afstand van Steiger en geheel vrij staande, een juweel van een pass van Lemberechts zo slordig afwerkte, dat de PSV-doelman een tweede Bel gisch doelpunt nog vrij gemakkelijk kon voorkomen. Aan de orde was vervolgens weer een serie van vier corners, waarbij een enorm hard schot van Anoul nog juist naast het doel vloog doordat Terlouw het leer nog even met zijn hoofd kon raken, en Steiger zich weer in zijn volle lengte naar de hoek moest werpen om pen van de geraffineerde inswingers van Mermans weg te kunnen ranselen. Het was alles Belgié wat de klok sloeg en de wilde taferelen in het Nederlandse doelgebied waren legio. Arbiter Steiner gaf na een ons inziens Dit was de eersteMermans schuiver was Steiger te machtig. Hoop voor de toekomst? Nederlandse jeugdploeg sloot al: een bus en won met 3—1 In de serie voetbalontmoetingen tussen België en Nederland, welke in het weekeinde werd verwerkt, heeft het Nederlands jeugdelftal het er verreweg het beste afgebracht. Niet alleen omdat de wedstrijd, die als ouverture voor de grote strijd op het terrein van het Deume-stadion werd gespeeld, in een 31 overwinning voor de Oranjebroeken ein digde. maar ook en vooral door de wijze, waarop deze verdiende over winning werd behaald. Het elftal sloot als een bus. Het samenspel was vaak uitstekend en ook individueel werd opvallend goed werk geleverd. Geen enkele speler van de Neder- i de Belgische rechtsbinnen kort na het landse jeugdploeg heeft gefaald, lnte- begin een kans. maar met een uiterst gendeel. allen haalden ruim voldoende. I snelle reactie en een kattensprong Het was een lust om te zien hoe voor- j werkte Feyt de bal over de lat treffelijk midvoor De Wit het spel ver- Het tweede doelpunt van de Bel gen. De Nederlandse verdediging, duidelijkweggespeeld, kijkt triest toe hoe Coppens. die zich op de fo to het dichtst bij het Nederlandse doel bevindt, van Steiger een gesla gen man maakt. deelde cn daarbij niet verzuimde van een schietkans gebruik te maken, hoe Rijnvis en Bosselaar hun taak als vleu gelspelers vervulden en hoe Van Woer- -den, iets teruggetrokken spelend, op maat gesneden passes uitdeelde Bo vendien verdient het werk van doel man Feyt cn linksachter Claus een woord van lof. Ook tussen de linies onderling was er t van goede samenhang sprake en het I de Nederland de score door een straf was dan ook geen wonder dat de langschop. Een voorzet na een rush van niet zwakke ploeg van de kleine Rode Bosselaar werd door Vonhof gemist, Duivels voor dit effectieve spel het maar De Wit liet de kans niet voorbij hoofd moest buigen. gaan en schoot ineens in. Vallend Keer- Het had overigens niet veel gescheeld de Collin de bal met de hand op de of de Belgen hadden de leiding geno- j doellijn en uit de strafschop scoorde men. Op een voorzet van rechts kreeg I Bosselaar onberispelijk. Met een betere bezetting van het middenveld, dat bij de Belgen een ga ping tussen achter- en voorhoede vertoonde, groeide het overwicht van het Nederlands jeugdelftal voortdu rend. maar de Belgische backs ('ollin cn Hanouille bleken uiterst lastig te passeren. Na ongeveer 25 minuten spelen open- De korte Belgische combinaties le verden intussen niets op en Kraay en Claus konden de vleugels zonder veel moeite de baas Kort na het begin van de tweede helft werd de Nederlandse verdediging gepasseerd, maar het schot van linksbinnen Torfs beukte de lat en spil Wink werkte de bal verder naar De Belgen bleven in deze eerste fase aandringen maar tot doelpunten kwa men zij niet. Rijnvis maakte aan de on zekerheid een einde door met een noog schot uit een omhaal de stand op 02 te brengen. De Nederlandse jeugd had nu het initiatief hernomen en met vlotte combinaties werd het doel -an Van der Meirsch belaagd. Bij een door Rijnvis goed genomen hoekschop kon den De Wit en Van Woerden de bal op springend niet bereiken, inaar de toe lopende Bosselaar wist er wél raad mee. Met een hard schot priemde hij de bal in het kleine gat tussen de Belgische keeper en de dichtsbijzijnde paal i03' Het enige Belgische tegenpunt ontstond toen Kraay zijn linksbuiten even teveel vryheld liet. Toon Bonne schoot was Feyt het uitzicht ontnomen en zijn greep naar de bal kwam te laat (1—3). Het doelpunt was het sein voor da Belgische jeugdploeg om een reeks aan vallen te ondernemen, maar Kraay, Wink. Claus en Feyt bleven do situatie ln de resterende minuten meester. lichte overtreding Klaassens een offi ciële waarschuwing en het Belgische pu bliek brulde vervolgens naar hartelust „boe", toen Terlouw een vnje trap ver oorzaakte. om vervolgens hatelijk te lachen, toen de Spartaan op een handige wijze door Coppens in de luren werd ge legd en hij meters ver op zyn rug door het natte gras gleed Vlak voor rust kwam eindelijk ook de Nederlandse aanval weer eens in actie en na goed doorzetten van Bennaars volgde er een felle kopbal van Michels. welke Gernaey slechts met moeite tot hoekschop kon verwerken. OP OUDE VOET. Na de hervatting werden de zaken op oude voet voortgezet, al was aanvanke lijk de Nederlandse ploeg iets meer ln de aanval dan voor de rust De animo om het te proberen was bij de Oranjemannen zeker wel aanwezig maar de ballen werden, zoals wij reeds schreven, veelal te slecht aangegeven om er iets goeds mee uit te richten. Toch kreeg Bennaars. nadat eerst aan de andere kant Anoul een vrije kans veel te slap had afgewerkt, een redeluke kans. maar het ontbrak de Bergen op Zomer aan techniek om onmiddellijk te schie ten en Van Brandt belette dat hem ten slotte. In de zestiende minuut bracht Cop pens. daartoe in staat gesteld door goed voorbereidend werk van Lembe rechts, de stand op 20 en was eerst goed het begin van het einde voor de Nederlandse ploeg. Zeven minuten la ter loste de eveneens uitstekend spe lende rechtsbinnen De Corte een fel schot, dat via de paal voor de voeten van de dankbare Coppens sprong. De Antwerpenaar schoot onmiddellijk en Terlouw. die nog trachtte te redden wat er te redden viel veel was dat niet. want het was vermoedelijk toch een treffer geworden knalde het leer keihard In de Nederlandse tou wen: 30. PANIEK. In de 35ste minuut geraakte Tebak bij een doorbraak van Mermans zo ln pa niek, dat hij niet beter wist te doen, dan het leer keihard terug te spelen Overzicht le klassers VSV verliest wéér Vier wedstrijden zt/n er gisteren in de eerste klasse gespeeld en het meest opvallende resultaat was wel de neder laag tegen Sneek van VSVdat na haar misstap van enige weken geleden tegen Vitesse volkomen van slag schi/nt te zijn geraakt. DOS zag hierdoor haar positie aan de kop van de eerste klasse B versterkt en het Gooi zag zich door de winst van Sneek opgeknapt met de rode lantaarn en weinig aantrekkelijke vooruitzichten. In de eerste klasse A zette Zwolse Boys, door in Groningen met 0—1 van Be Quick te winnen .een flinke stap op het pad dat naar het behoud van het eerste klasseschap le. dt Philippine scoorde het winnende doelpunt uit een strafschop, enkele minuien voor tijd. Be Quick heeft vele kansen gehad, maar de voorhoede van de Groningse withem- den weigerde hardnekkig ze te benutten VSV wist in 1B tegen de dubb-ie stopper van Sneek met hét juiste tegen spel op te brengen Wel was Plet v d. Kuil zeer actief, maar in het m:dden moest men t? vaak de eer aan de thuis club laten De Sneker Kootje scoorde vlak voor tijd het winnende d.elpunt Vitesse werkte zich door een 2—2 spel tegen AGOVV weer een plaats omhoog en de Arnhemmers raken zoetjes aan ln veiligheid. EBOH won in 1 D met 54 van Mau- rits. waardoor de Limburgse club de tweede klasse weer dichter bij ziet komen. De standen luiden nu: le klasse A Haarlem 18 28 Elinkwijk 18 17 Ajax 19 28 Heracles 19 17 NEC 18 26 Leeuward. 18 16 DWS 18 23 Zwolse B 19 14 Storm vog. 19 21 Be Quick 19 13 Wagening. 19 20 Oosterp. 18 10 Ensch B 19 18 RCH 19 9 le klasse B DOS 19 27 AGOW 18 17 VSV 19 26 Vitesse 17 16 B".auw Wit 19 23 Heerenveen 19 15 Volewijck. 19 23 GVAV 18 14 EDO 19 20 Sneek 18 14 Go Ahead 19 20 Enschede 19 14 Rigtersbl. 18 18 't Gooi 19 13 le klasse D Eindhoven 19 31 MW 19 17 Willem 2 18 27 ADO 17 15 Herm DVS 18 27 Juliana 19 15 EBOH 19 26 L.mburgia 19 14 Feijenoard 19 20 RBC 19 13 NO AD 19 20 DHC 18 8 Excelsior 19 19 Maurits 18 8 op Steiger Het schot van Tebak vloog tegen de paal en voordat Steiger zich had gerealiseerd wat hem boven het hoofd hing. had Coppens de stand al op 40 gebracht. Tenslotte werd aan de andere kant Gruyzen nog op zeer duidelijke wijze ge haakt Het gebeurde binnen de beruchte lynen en dus kende de heer Steiner Ne derland een strafschop toe. Maar deze gemakkelijke kans. die de uitslag voor Oranje nog een iets draaglijker aanzien had kunnen geven, werd door aanvoer der Biesbrouck jammerlijk gemist me ters vloog de bal over het Belgische doel Een schitterende kogel van Mermans. fraai door Steiger uit de ludit „ge zweefd'1 was het slot van deze voor Ne derland wel heel teleurstellende Inter land in Deurne.... Teleurstellende strijd op Houtrust Nederland B kwam veel tekort tegen Belgische reserves De bijna 20.000 toeschouwers, die het winderige Houtrust te Den Haag Zaterdagmiddag bevolkten, hebben een voetbalwedstrijd te zien gekregen, die arm was aan alles, wat voetbal aantrekkelijk kan maken. De ontmoeting tussen het Nederlands B-elital en België was in alle opzichten teleurstellend en voor de keuze commissie van de K.N.V.B. heeft deze strijd dan ook weinig of geen nieuwe gezichtspunten opge leverd, ten hoogste enige voldoening maar dan in negatieve zin over het feit, dat het niet opstellen van Cor van der Gijp in het Neder lands elftal juist is geweest. Want het spel van de Dordtenaar was deze middag uitermate zwak. Het is overigens gemakkelijker de spelers te noemen, die wel bevrediging hebben geschonken. Wij kunnen dan volstaan met rechtsbinnen Brooymans. die actief was. constructief voortreffe lijke dingen deed en soms tot een goed schotkwam. en de linkervleugel Ummels Louer Deze twee snelle, kittige tech nisch goed onderlegde speleis hebben het de Belgische verdediging verre van gemakkelijk gemaakt cn het enige Ne derlandse doelpunt ontstond ook na een uitstekend staaltje samenspel tussen de beide Zuiderlingen Van Ede. de rechtsbuiten, was waar schijnlijk de slechtste man van het veld. Deze in zijn club Sparta altijd zo ge vaarlijke vleugelspeler heeft er vrijwel niets van terecht gebracht. In de middenlinie deden Van Schljn- del en Temming verdedigend goed werk maar als steun voor de voorhoede faalden zij door slecht plaatsen. De defensie was het zwakste deel van het elftal cn van straffe dekking heb ben de Belgische aanvallers, die wél de kunst van het plaatsen machtig waren, al heel weinig last gehad Tenslotte zullen velen zich hebben af gevraagd of er voor een Nederlands-B- elftal geen betere doelverdedigers be schikbaar ztjn dan Mouw. De Weespe- naar. die bovendien verre van klemvast, is, staat vastgenageld op zyn doellijn zonder ook maar een keer te proberen een voorzet te onderscheppen Dat dit team, waarin tevens zelden sprake was van verband tussen de li nies, tegen het doortastende Belgische I B-elftal niet was opgewassen, is duide lijk. Behalve een vlot en verrassend I combinerende aanval beschikten de gas ten over een hechte verdediging, waarin doelman Ausloos met zijn goede opstel len en kordate Ingrepen de uitblinker helft door hun linksbinnen Bollen <2x> en midvoor Van Hoyweghen een 3—0 voorsprong en deden het na de hervatting wat kalmer aan De Neder landse aanval kon hierdoor meer in ac tie komen, doch veel effect sorteerde dit niet omdat de stootkracht ontbrak Na vele vergeefse stormlopen op de Bel gische muur van verdedigers gelukte het Louer tenslotte een tegenpunt te sco ren. maar de Belg Bollen smoorde al heel spoedig het oplaaiende Nederland se enthousiasme en gaf op duidelijke wijze met een uitstekend doelpunt te kennen dat de Belgen deze wedstrijd behoorden te winnen 14 Daar bleef het dan ook verder bij. Wereldrecord schoolslag Phebe Cramer, een Amerikaanse stu dente. aan de uinversiteit van Califor- nié, is als eerste er in geslaagd onder de door de Fin a vastgestelde limiet- tijd op de 100 yards schoolslag dames te komen Na de splitsing van de schoolslag en lmderslag had de Fin a de limiet voor dit nummer vastgesteld op 1 min 9.2 sec. Phebe Cramer legde tijdens wed strijden te San Leandro (Californië) do afstand af in 1.09.1.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3