LEIDSCH DAGBLAD Van werkelijkheid een dood stuk papier tot levende 93ste Jaargang ZATERDAG 3 APRIL 1954 No. 28186 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1, Lelden - Giro No. 5703» Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwerf6.40 per kwartaal; f2.15 per maand: f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Vrees is een slechte raadgeefster Vrees is een slechte raadgeefster! Dat ziet men voor de zoveelste maal, nu door de proefnemingen met waterstof bommen van ongekende kracht door Amerika de wereld weer eens is opge schrikt en met de neus gedrukt op het feit. dat de mensheid beschikt over ver nietigingswapenen, die dreigen met ver nieling van de gehele cultuur! En inder daad. bij toepassing van deze onheils wapenen zou de mensheid worden be dreigd met onheil van niet te schatten afmetingen Maar is er niet de keerzijde van de medaille; welke agressor zal in de ge geven omstandigheden tot de aanval durven overgaan met de kans met de aangevallene zelf ten onder te gaan? Zo dient men o.i. dit vraagstuk te stellen en wy voor ons geloven, dat wU blij mogen zUn, dat het Amerika ls, dat over o'ergeiyke gevaariyke wapens beschikt. Eensdeels geeft het immers de zekerheid, dat zy niet voor de aanval zullen wor den gebezigd, alleen voor verdediging, anderdeels zal het Moskou kunnen al- houden van verdere agressie-pogingen, die het Kremlin in normale verhoudin gen zou willen doorzetten. Het is daarom volkomen begrypeiyk, dat de Engelse premier, sir Winston Churchill, heeft geweigerd in te gaan op suggesties van Labour om by Amerika aan te dringen op stopzetting van de proef nemingen. Het grote gevaar van toepassing van de waterstofbom verkeert door de terecht gevreesde uitwerking in een voordeel tot afwending van een nieuwe wereldoorlog, dat staat by ons vast. Alleen dan, wanneer een aanvaller zeker zou kunnen zyn van vernietiging van de tegenstander voor en aleer deze afweer-maatregelen en tegen-actie kan ontwikkelen, zal deze nu tot optreden durven overgaan en die zekerheid is weg gevallen. Daarom is een nieuwe oorlog verder af dan sinds lang het geval was. Het motief moge dan weinig aanlok kelijk zyn en weinig beschaafd, hoofd zaak is in deze het gevolg: afwending van de oorlog, die. dat is nu wel zeker, de wereld zodanig zou treffen, dat de gevolgen niet te overzien zyn. Men bedenke bovendien: by afschaf fing van de atoom-wapenen zou Moskou verre in het voordeel komen, want het is en blyft dan de sterkste in ieder op zicht Amerika denkt er dientengevolge niet aan om halt te houden, zet integendeel de vervolmaking van de waterstofbom zonder onderbreking voort. Zulks onder het motto: tot heil der mensheid! Het mege dan luguber klinken, toch schuilt daarin een niet te miskennen kern van juistheid. Laat ons hopen, dat er in dit opzicht geen kink in de kabel komt! Overigens wringt Moskou zich in alle mogelijke bochten om te elfder ure de Europese Defensie Gemeenschap nog te voorkomen en het deinst daarbij niet terug voor de vreemdste capriolen. Men weet, hoe Molotof nog ter Berlynse conferentie tegen de E.D.G. te keer ging. evenals tegen de Nato, die beide voor agressie-overeenkomsten werden uitge kreten. hoewel beide zijn ontstaan als afweer tegen de door het Kremlin ge volgde politiek, terwijl bovendien elk element van agressie ontbreekt, al zou het slechts zijn door gebrek aan vol doende kracht daartoe. En nu doet Mos kou opeens het voorstel, om in de Nato te worden opgenomen, tenviil Amerika dan zou kunnen toetreden tot het Euro pese verdrag, dat Moskou propageert. Zo er ooit gesproken kan worden van een volledige volte face, dan is het wel hier. Het idee alleen al is weinig minder dan absurd. Stel U voor, dat ter afweer een bepaald front wordt gescha pen en men laat dan degene, tegen wie dit afweer-front is gericht, toe tot dit front... Het is de vyand met pak en zak binnen halen. Dit. afgezien van het feit, dat zo doende naast de V N. een tweede lichaam zou worden gesteld om vrede en veilig heid te handhaven en los van hel vreemde geval, dat Moskou dan zou be loven om de rechten van de mens op persoonlijke vryheid te handhaven Is het wonder, dat Amerika direct een hartgrondig neen deed beluisteren, waar bij de Engelse minister Eden zich. zij het zwakker, aansloot? Labour daaren tegen laat zich opnieuw zijdelings op sleeptouw nemen door Moskou en meent uit de houding van het Kremlin te mo; gen opmaken, dat er te praten valt: zodat wederom de ldee-Churchill. tot een conferentie van drie op het hoogste niveau naar voren wordt geschoven. Dat is nu juist, wat Moskou wil! En in Frankryk mist de Russische geste de bedoeling wel allerminst. Het verzet tegen de ratificatie van de EDG. wordt er door gestimuleerd en dat is de opzet van dit wonderiyke voor stel van het Kremlin, dat voor niets teiugdeinst. al is het nog zo dol. als bet dit maar bereikt. Bovendien heeft de affaire-Juin het Franse verzet nieuw bloed toegevoegd. Deze maarschalk is blijkbaar te zeer verpolitiekt, om de ge volgen van zyn actie, militair gespro ken. te kunnen overzien. Torpedering van de EDG betekent immers verzwak king van het militaire afweer-front te gen het communisme. Vrees is een slechte raadgeefster, het geldt ook voor Frankrijk, dat. hoewel In ziende, dat een Duitse herbewapening noodzakelijk is om Europa te schragen, toch uit vrees voor die herbewapening het stelsel dreigt af te wijzen, dat de enige zekerheid geeft tot afwending van hetgeen gevreesd wordt Besprekingen te Parijs De Britse regering heeft voorgesteld, dat Franse Amerikaanse en Britse ver tegenwoordigers te Parys byeenkomen, om het antwoord op de Jongste Sovjet nota aan het Westen op te stellen. Parys zou als conferentieplaats voor- esteld zyn, omdat de Nato haar hoofd- wartier in Parys heeft en alle leden van het pact geraadpleegd moeten wor den. Nato, bolwerk van het Westen iVan een speciale verslaggever) Als Hitler in 1939 tegenovei een sterk en verenigd West-Europa had gestaan, dan was er van een tweede wereld oorlog wellicht nooit iets gekomen. De politieke geschiedenis zou zich geheel anders ontwikkeld hebben, de koude oorlog was wellicht nooit zo koud ge worden en niemand zou ooit gehoord hebben van een zekere meneer McCar thy uit Wisconsin. Een confectiepakje kostte dan misschien nog altyd f 39.75 en een doosje sigaretten een kwartje. Amsterdam had allang zyn IJ-tunnei gehad en een woningprobleem had er alleen bestaan voor hu seigenaren. De geschiedenis herhaalt zich nooit. Een eventuele militaire geweldenaar kan in onze dagen niet meer de illusie koesteren, dat hy het spelletje van de „Fuehrer aller Germanen," het stuk voor stuk overweldigen van de West- Europese landen, kan naspelen. West-Europa is wyzer geworden en heeft zijn economische en militaire krachten tot een onverbrekelijke een heid samengesmeed. En Amerika is «ijzer geworden en heeft zijn lot a priori verbonden met dat van zijn bondgenoten uit de tweede wereld oorlog.. Elke dictator met eventuele agressieve aspiraties weet nu. dat de eerste oorlogsdaad tegen een West- Europees land hem automatisch in conflict brengt met veertien staten, waaronder het machtige Amerika. Want West-Epropa en de Verenigde Staten vormen sinds 4 April 1949 één militaire mogendheid, één machtig bondgenootschap, onder het devies „een voor allen, allen voor een." Een bondgenootschap dat z.ich ten doel heeft gesteld een herhaling van de gebeurtenissen van September 1939 te voorkomen m.a.w. een derde we reldoorlog onmogelijk. althans on waarschijnlijk te maken. EEN WEERMACHT ONDER EEN COMMANDO Dezer dagen, om precies te zyn, mor gen 4 April, Is het vyf jaar geleden, dat de ministers van buitenlandse zaken van twaalf landen (Engeland. België, Canada, Denemarken. Frankrijk. IJs land, Italië, Luxemburg. Nederland, Portugal en de V. St i hun handteke ning plaatste onder het verdrag, dat hun landen voor de eerstvolgende twin tig jaar zou verbinden In lief en leed: het Atlantisch pact. Op 18 Februari 1952 traden Griekenland en Turkye tot het verdrag toe. vyf jaar geleden was er slechts dat pact, een stuk papier bedrukt met goede bedoelingen In veertien artikelen en daaronder twaalf handtekeningen. Nu. vyf jaar later, is dat pact van een dood stuk papier tot levende werkelykheid geworden en de goede bedoelingen zyn een groot deel omgezet in daden cn concrete instellingen. Men spreekt thans niet meer van het Atlantisch pact, maar van de Noord-atlantische ver dragsorganisatie i NATO i PALAIS DE CHAILLOT Dit hele omvangryke en uiterst ge compliceerde militaire apparaat staat ten dienste van de politieke Nato-!ei- ding. vertegenwoordigd in de Atlanti sche raad die zijn zetel heeft te Parijs in het Palais de Ohai'.lot. Hier klopt het hart van de enorme organisatie, die Nato heet Hier werkt de administra tieve staf onder de opperste leiding van lord Ismay. secretaris-generaal van de Nato en vice-voorzitter van de At'.ant:- sche raad Hier worden de financiële en economische problemen, de politieke aangelegenheden, productiep'.annen, enz. bestudeerd, besproken en uitgewerkt Veel is reeds gedaan maar vooral op het gebied van de standaardisatie van wapens en uitrusting, de coördinatie van de productie en de „Infrastructuur" zyn nog tal van problemen op te los sen Vooral die „infrastructuur" is be langrijk. Letterlyk vertaald betekent het woord „onderbouw" en men duidt er mee aan het systeem van vaste techni sche voorzieningen, dat voor het vlot functionneren van een groot militair apparaat onontbeeriyk is. Het werkprogram omvat. 6000 km landlynen. 6600 km. radiocircuit en ruim 1100 km. onderzeese kabels Het totaalbedrag dat tot dusverre voor de infrastructuur-plannen is toe gewezen beloopt 1960 mlllioen dollar Dat het accent in de eerste plaats op de militaire samenwerking is gevallen kan geen verwondering wekken, wan neer men bedenkt dat het Atlantisch pact is geboren uit vrees, althans uit een toenemend gevoel van onbehagen als gevolg van de houding van de Sov jet-Unie in de jaren na het einde van de tweede wereldoorlog. Het unieke van het gigantische mili taire bondgenootschap, dat Nato heet, zit niet in de eerste plaats in het feit, i dat een zo groot aantal landen elkaar bijstand in geval van nood heeft beloofd. maar in de merkwaardige omstandigheid dat de strijdkrachten van al die landen zijn georganiseerd en gecoördineerd tot éen homogeen militair apparaat onder één centraal commando. Dat commando is gevestigd te Parys. althans voor zo ver het de Europese Nato-strijdkrachten betreft Dit hoofd kwartier, genaamd Shape (Supreme; Headquarters Alied Powers Europe" om- I spant een front van 6000 km lengte. lo pend van de Noordelijkste punt van Noorwegen tot de Oostgrens van Tur kye De opperbevelhebber van dit front is de Amerikaanse generaal Gruenther (opvolger van generaal Ridgway, die op zyn beurt het commando van Eisenho wer overnam). Hij heeft zes sub-com mando's onder zich. te weten: Noord- Europa "hoofdkwartier Oslol, Zmd- Europa 'hoofdkwartier NapelsMiddel landse Zee (Malta I. Centraal-Europese lan dstrydkrachten Centraal Europese luchtstrijdkrachten en centraal Euro pese zeestrijdkrachten, de laatste drie met hoofdkwartier Fontamebleau. Ne derland ressorteert onder Centraal-Eu- ropa. Naast het zeer grote en belangryke commando Shape staan twee andere, volgens de Natq hiërarchie gelijkwaar dig» commanda's, nameiyk het Atlan tische commando met hoofdkwartier in Norfolk iVirginié. Ver. S>rien> en het commando voor het Engelse kanaal en de Noordzee, het z.g. Channel-com- man" hoofdkwartier Portsmouth* De opperste militaire leiding van de Nato ligt In handen van het militaire comité, waarvan de stafchefs van alle landen zitting hebben. 'IJsland, dat geen weermacht bezit, is hier in verte genwoordigd door een burger* Dit mi- i iitaire comité komt op gezette tijden byeen en geeft adviezen op militair ter rein aan de politieke leiding van de Nato De lopende militaire zaken wor den behartigd door het permanente comité van militaire vertegenwoordigers 'staf-officieren van alle Nato-landen* zet-lend in Washington. Dan is daar tenslotte de jrermanente eens gevestigd te Washington, waarin m iitaire raad 1 Standing Group"», even alleen Frankryk. Engeland en de Ver enigde Staten zitting hebben Aan deze ..Standing Group" zijn de drie opnerbe- velhebbers verantwoording schuldig. TAAL-BARRIÊRE DOORBROKEN Vele precaire problemen hebben de Nato-organisatoren op te lossen gekre gen, alleei\_al-4!e taalkwestie vormde een Generaal Juin voerde op de avond waarop hij was ontboden bij premier Daniel en de minister van Defensie Pleven een ernstig gesprek met Generaal Maxime Weygand. In de loop van deze avond verklaarde hij voor de aan tafel verzamelde officie ren nogmaals zijn rede betreffende de EDG. die hii hield te Auxerre en be vestigde deze. De Ministers besloten in overleg met President Coty Juin van zijn functies te ontheffen, omdat hg de tekst van de gelaakte rede. alvorens ze uit te spreken, niet ter beoordeling aan zi/n meerderen had voorgelegd. zware handicap In het begin moest elfca discussie met hulp van tolken worden gevoerd Maar er werden taalcursussen 'Frans en Engels' georganiseerd, waar aan tot op de huidige dag allen, die het nodig hebben, deelnemen En op het ogenblik is het dan in de meeste com missies en stafkwartieren zo ver. dat men elkaar verstaat en zonder hulp van derden een gesprek kan voeren! Hard wordt verder gewerkt Vijf jaren Atlantische eenheid Het ophogen van de Goejanverwel- ledijk te Gouda, heeft in de Cron/è- straat een kleine ..aardverschuiving" tengevolge gehad, waardoor een blok huizen in die straat dreigde in te storten. De huizen die de druk van de grond, omhooggewoeld door het gestorte zand niet konden weer staan, zgn thans in een kruisverband van balken gezet; de bewoners hebben zolang een veiliger onderkomen ge zocht. De werkzaamheden aan de Goejan- verwelledi/k, waardoor de huizen ach tergrond) m ..de verdrukking" kwamen. De brandkast hield het Onbekenden hebben een vergeefse aanval gedaan op de stalen brandkast van de coöperatieve aankoopvereniging te Loenen iGld». Zij forceerden met een breekyzer de buitendeur en twee binnendeuren en be proefden vervolgens met een snybran- der hun krachten op de stalen brand kast, waarin zy een gat van ca. 10 cen timeter lengte wisten te branden. Waar- sclnjniyk door gebrek aan brandstof hebben zy hun pogingen moeten opge- De politie vond by onderzoek twee lege cylinders: ccn voor zuurstof en een voor acetyleen. Bovendien hadden de inbrekers een dekzeil achtergelaten Zo wel de cylinders als het dekzeil bleken van diefstal afkomstig te zyn. Weer een grensincident NEDERLANDSE PACHTER WEGGEJAAGD Gisteren is het opnieuw tot een grens incident gekomen in verband met de kwestie van de tractaatgronden. De Duitser Johan Schabrucken is gis termorgen op het land te Siebenge- wald, dat vroeger zijn eigendom was. gewapend met een riek verschenen en heeft onder bedreigingen een daarop werkzame knecht van een Nederlandse pachter weggejaagd. Deze laatste heeft zyn werkgever ge waarschuwd, die de politie van een en ander m kennis heeft gesteld. Later is de landbouwer zelf naar zyn land ge gaan. terwijl politiemannen zich in de nabyheid in hinderlaag legden Opnieuw verscheen de man na enige tijd Het kwam tot een woordenwisseling en een handgemeen tussen beide mannen De politie greep echter spoedig in cn maakte procesverbaal op tegen de Duitser Het betrokken land was na de oorlog door het Nederlands Beheersinstituut als ont eigend vyandelyk \ermogen aan dc ge meente Bergen verkocht, die het heeft verpacht aan enkele ingezetenen Op formele gronden werd deze verkoop vorig jaar door de Raad voor Rechts herstel nietig verklaard. De Duitser eiste zyn grond terug, maar de gemeente Bergen ging in beroep, ook al wegens het feit, dat met overheidsgeld voor ettelijke duizenden guldens cultuurtech nische verbeteringen op de grond zyn uitgevoerd. Dit beroep is omstreeks Kerstmis in behandeling genomen, maar de uitspraak is nog steeds niet gevolgd Wel is bepaald, dat hdngendc dit beroep de Nederlandse pachters in het volledig genot van hun rechten zouden blijven. WEERBERICHT Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met en:ge regen of motregen. Matige tot krach tige Zuld-Westëiyke wind Weinig ver andering in temperatuur. 'Opgemaakt te 10 uur) 4 APRIL Zon op: 6.10 uur; onder 1917 uur. Maan op. 6 01 uur; onder: 21.22 uur Hoogwater te KatwUk te 3.40 en 15.58 uur. (5/4 te 4.20 en 16.39 uur Springtyi. Dit numnuM heston» uil ID pagina s cn een BUvoegseL J Minister Donker keurt af I Winderig maar zacht Inlichtingen in strijd met waarheid" (Van onze Haagse redacteur) De Procureur-Generaal by het Am sterdamse Gerechtshof, mr A. A. L. F. van Dullemcn, en de Officier van Ju stitie te Amsterdam, mr F. den Hol lander, zyn by minister Donker ont boden i.v.m. de afgelegde verklarin gen omtrent de arrestatie van de ex- pleegmoeder van Anneke Beekman uit Hilversum, die geheel in stryd met de waarheid bleken te zyn. „Uitlatingen in stryd met de waar heid, zoals de onderhavige, worden door de minister beslist afgekeurd", zo werd ons van de zijde van het De partement medegedeeld. Mr Dullemcn heeft inmiddels bevestigd dat hü en mr Den Hollander by de minister zyn geroepen over deze kwestie en dat is afgc proken dat in het vervolg in der gelijke gevallen zal worden medege deeld dat geen inlichtingen kunnen worden verstrekt. President en mevrouw Coty komen in Juli Op het spoorwegstationnetie te Wood- bridge (Suffolk) moet men zich wel zeer behelpen: de rails vertonen n.l. een afwijking, waardoor het gevaarlijk is, er met een zware locomotief over heen te rgden. Men heeft er echter iets op bedacht, want de goederen wagens. die langs dit spoor moesten passeren, konden toch niet eeuwig in W oodbridqe bli/ven staan. De sterkste twee boerenpaarden werden ingeschakeld, en nu rangeert Buitenlandse men een ernstig gezicht alsof er mets opmerkelijks aan is de wa llet Ministerie Zaken deelt mede: Zijne Excellentie de President der gons één voor èên, met twee /even- Franse Republiek en mevrouw Coty de p.k.! zullen van 21 tot 24 Juli as. een of- ..Tinker" fvoor^ en Charlie" aan de ficieel bezoek aan Nederland brengen, arbeid: zij zorgen ervoor, dat er geen I aansluiting wordt gemist Het KNMI deelt mede: Nadat in het midden van de afgelo pen week Nederland binnen het bereik was gelegen van onstabiele polaire luchtmassa s waarin herhaaldelyk bul- en tot ontwikkeling kwamen, slaagde gistermorgen zachte lucht van subtro pische oorsprong er in, tot in onze om geving door te dringen. Dit ging byna óveral gepaard met wat motregen De vry zware regenval, die gister avond in het midden en Zuiden van het land voorkwam, hing samen met het passeren van een uit het Westen ko mend koufront. Afkoeling van beteke nis bracht dit front niet, want de lucht er achter had eveneens een tempera tuur van omstreeks 10 graden. Wel was de vochtigheid van deze lucht iets klei ner, hetgeen vanochtend enkele opkla ringen tot gevolg had. Intussen bevond er zich vanmorgen op 1000 km ten Westen van Noord-Ier- land een zeer actieve depressie, die nog maals grote hoeveelheden zachte en zeer vochtige Oceaanlucht naar West- Europa stuurde Deze lucht zal. nadat het binnendringen er van wederom re gen in ons land heeft gebracht, ook morgen nog aanwezig zyn. In verband hiermede is de kans op zwaarbewolkt, maar zacht Zondagsweer groot, terwyi de Zuidwestenwind krachtiger zal wor den Weerrapporten [Van hedenmorgen 7 uur

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1