LEIDSCH DAGBLAD Het kalme Engeland bemiddelaar kunnen zou ideale zijn BULTHUIS 93ste Jaargang VRIJDAG 2 APRIL 1954 No. 28185 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN '6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ie H-bom Geen reden voor vals gevoel van veiligheid, noch voor alarm (Van onze Londense correspondent) De waterstofbom heeft onder de publieke opinie in Engeland twee scherp tegenover elkaar staande reacties tew ceg gebracht. De ene is dat nu zowel Oost als West de beschikking hebben over een wapen, welks gebruik onafzien bare rampen voor de mensheid als geheel ten gevolge kan hebben, er geen ogenblik meer dient te worden gewacht met een opperste poging tot algemene ontspanning. De andere opvatting Is, dat de waterstofbom principieel tot dezelfde categorie behoort als de atoombom, aannemende dat het juist is, dat men ondanks het ongelukje in Bikini op 1 Klaart, de uitwerking ervan in de hand kan houden. Het zou volgens deze redenering gevaarlijke dwaasheid wezen om het enige wapen weg te werpen, dat de Sovjets in bedwang kan houden. Zo beschouwd zou het overwicht in het bezit van waterstofbommen juist een vredesfactor vormen. Dit is op het ogenblik het officiële Britse standpunt. De regering ziet geen heil in enigerlei actie tegen de bom. die alleen kan wor den afgeschaft in een plan tot algehele vermindering der bewapening. Churchill Is tenslotte gezwicht voor de publieke opinie, die verlangt, dat er op zijn minst meer gezegd v-ordt over het door de bom gerezen probleem dan Dinsdag tijdens het vragenuur in het Lagerhuis mogelijk was. Er komt nu toch een debat vóór Pasen. Labour heeft een motie voorbe reid waarm de regering verzocht wordt om een initiatief te nemen om verdere explosies van de waterstofbom te voor komen. om te streven naar internatio nale uitbanning van de atoomwapens en om te trachten overeenstemming te bereiken tussen de grote vyf over atoomenergiecontröle en over geleide lijke vermindering der bewapenings uitgaven. Of deze motie zal worden ingediend is nog niet zeker, omdat de regering de voorkeur geeft aan een open debat zon der stemming. Die kwestie van de wa terstofbom is vanzelfsprekend ten nauwste verbonden met het in Amerika opgeworpen probleem van een bliksem snelle vergeldingsactie in omstandig heden, die van te voren moeilj spellen zijn; juist omdat dl kant van de Atlantische samenwerking nog voldoende ontwikkeld is, wordt hier de suggestie gehoord, dat naast de militairen een soort politieke raad zou dienen te worden benoemd, welke ook „oefeningen" zou moeten houden om op elke eventualiteit voorbereid te zijn. hetgeen het handelend optreden van het militaire apparaat slechts ten goede kan komen. Turks-Pakistaans verdrag getekend Het nieuwe verdrag voor vriendschap pelijke samenwerking tussen Turkije en Pakistan is te Karatsji getekend. Deze samenwerking zal zich uitstrekken op economisch en cultureel gebied, maar ook op dat der defensie. Het verdrag staat open voor andere landen. De belde ondertekenaars verplichten zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van het andere land en af te zien van activiteit .die nadelig is voor het andere land. Het is het derde verdrag tussen Pa kistan en Turkije. In 1951 is een vriend schapsverdrag gesloten en in 1953 een culturele overeenkomst. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Oslo ne Stockholm z» KopenhageD nevel Londen motregen Amsterdam zwaar bcw. Grenoble Nice Warschau Berllln Frankfort MUnchcn Zurich Lr-carno Wenen InnsbrUck WEERBERICHT Zachte lucht komt De BiK verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar wat metregen en plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land mist. Over wegend matige Zuid-Westelyke wind. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. (Opgemaakt te 10 uur) 3 APRIL Zon op: 6.12 uur; onder: 19.16 uur. Maan op: 5 40 uur; onder: 19.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.59 en 15.17 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Velen zijn in Churchill teleurgesteld, omdat van hem verwacht werd, dat hij het verlossende woord zou spreken. Het kwam als een schok, niet alleen dat hij blijkbaar weigerde te erkennen dat met de waterstofbom een geheel nieuw tijdperk is aangebroken, nopend tot universele samenwerking, maar ook dat Engeland tenslotte met de handen het haar zat: zelfs kon het geen essentiële inlichtingen aan de Ver. Sta ten vragen, al stuurde Churchill dan 'k uur boodschappen naar Washington. HET IS NIET ALLEREERST EEN KWESTIE VAN PRESTIGE Engeland, door zjjn tussenpositie, ge ografisch zowel als door zün karak teristieke kalmte, zou immers de ideale bemiddelaar kunnen zijn tussen de beide gigantische machten. Sommigen geloven daarom, dat men er geen stap mee verder komt als ieder een waterstofbommen gaat opstapelen. Churchill, die van oordeel is, dat zonder Brits-Amerikaanse vastberadenheid de vrije wereld geen hoop meer heeft, is niet bereid de idee van een derde macht kan na zijn stoutmoedige poging van 11 Mei 1953 om tot een ver geld k tussen Oost en West te komen, doen dan voorzichtig1 de Ameri- stoten Dat is nog Iets anders dan kruipende dienst baarheid. een houding, waarvan men Churchill nooit zal kunnen beschuldi gen. Al is er dan zeker geen reden voor een vals gevoel van veiligheid, zeker nu de proeven nog niet ten einde zijn. In het nuchtere Londen overheerst de opvatting dat er evenmin reden is voor alarm. Met koel hoofd zal een oplossing voor de problemen, welke eerst nog presiese definitie behoeven, dienen te worden gezocht, hoe moeilijk dit ook zal zijn. zolang Engeland met zoveel onbe kenden moet werken. De belangrijke vraag wordt gesteld of de atoombomrace niet kan worden gestaakt als mocht blijken dat de Rus sen hun proeven riopzetten. Want een adempauze, hoe kort ook. zou de wereld tenminste tijd geven om na te denken, zo luidt hier een typerend commentaar. De Britse filosoof Bertrand Russell over de bom De 81-Jarige vermaarde Engelse mathematicus en filosoof Bertrand Russell heeft verklaard, dat hij geen rampen verwacht van de hui dige H-bom-proeven Hij verwacht geen radio-actieve asregen, verge lijkbaar met de verschijnselen na de vulkanische uitbarsting van de Krakatau in 1883, die hij zich goed herinnert. Hij geloofde, dat de vrees voor werkloosheid meer sociaal ef fect heeft dan de vrees voor atoom bommen Het bestaan van de wa terstofbom stelt de wereld volgens Russel voor de keus tussen inter nationale contróle en uitsterving van het menselijk ras Russell ziet geen heil in stopzetting van de proefnemingen, tenzij de Russen er toe kunnen worden gebracht hun proeven te eindigen. De enige manier is de Russen er van te overtuigen dat zij de wereld niet communistisch kunnen maken met de H-bom. Misschien beginnen zij dat in te zien. Russell acht het veelbeteke nend. dat de Russische leiders toe staan. dat het Russische volk te horen krijgt, welke verwoestingen een atoomoorlog zal teweeg bren gen Het zou volgens Russell goed zun als alle regeringen en vooral de Russische, waarnemers zouden zenden om het resultaat der proef nemingen te aanschouwen. Reedis in No\ ember 1945 voor spelde Bertrand Russell in een rede in het Hogerhuis de uitvinding van de waterstofbom. (Ingez. Med.-adv.) KROON Karpetten DESSO mach. Smyrna Tafelkleden BOTERMARKT 23 bij Hevige strijd Dien Bien Phoe Volgens het Franse opperbevel in Indo- China hebben Franse strijdkrachten alle posten ten Oosten van het bele gerde bolwerk Dien Bien Phoe. die in de loop van de dag herhaalde malen van bezetter waren gewisseld, heroverd. Een voorpost ten Noord-Oosten van de vesting, waar de Vietminh zich Woensdag had genesteld, weid hewig van uit de lucht bestookt. De Vietminh was bezig hier geschut in stelling te brengen. In 39 uur! Van Amsterdam naar Djakarta In 1924: 54 dogen De 14.000 kilometer lange luchtroute AmsterdamDjakarta van de KLM zal met ingang van 10 April a.s. een maal per week worden algclecd in 40 uur en eenmaal per week in 39 uur. Dit is mogelijk, omdat deze vluchten met Lockheed „Super Constellations" zullen worden gemaakt en de nacht stop te Bangkok vervalt. Zoals bekand vliegt de KLM 5 keer per week naar Indonesië' op Zaterdag 10 April zal de eerste „Super Constella tion'' de reis naar Djakarta aanvangen. Dit toestel zal 57 eerste klasse plaat sen hebben. Het vliegt via Genêve, Bei- rut, Karachi, Calcutta. Bangkok en Sin gapore in 39 uur naar Djakarta. Op Maandag 12 April zal de tweede Super Conn:? de vlucht naar Indonesië beginnen Dit toestel is ingericht met 15 toeristen en 45 eerste klasse plaatsen. Het vliegt via Rome. Cairo, Karachi, Calcutta. Bangkok en Singapore in 40 uur naar Djakarta. De overige drie diensten zullen worden uitgevoerd met Constellations, waarvan twee geheel met eerste klasse plaatsen en e:n ge heel met toeristen-plaatsen (60) zijn ingericht. Herinnerd moge worden aan het feit dat in 1924 Van der Hoop. van Weerden Poelman en Van den Broeke met de H-NACC voor de vlucht van Amster dam naar Batavia 54 dagen nodig had den. al was hieraan schuld de motorsto ring te Philipopel. Maandag Veiligheidsraad bijeen Naar verluidt zal de Veiligheidsraad tegen Maandag bijeen worden geroepen in verband met de Arabisch-Israélische beschuldigingen en contra-beschuldi gingen. Luitenant-kolonel Mahmoed. leider der Egyptische delegatie naar de ge mengde Egyptisch-Israëlische bestands commissie. heeft verklaard dat Egypte géén gehoor zal geven aan de uitspraak der commissie, waarbij Egypte schuldig werd bevonden aan een ernstige schen ding der Palestijnse bestandsovcreen- komst en waarin het werd gelast een bp deze gelegenheid gevangengenomen Israëlische soldaat vrij te laten. Prins Bernhard op Utrechtse Jaarbeurs Grote belangstelling voor Mexico Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht gebracht. Voordat hij zich 's middags naar de ravondag in Esplanade begaf, heeft de Prins het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan bezocht en be toonde daar speciale belangstelling voor de collectieve inzending van de Rijks Nijverheidsdienst en de Vereni ging van metaalindustrieën in de Bernhardhal. Ir J. Smit van de Rijksnijverheids- dienst stelde de Prins op de hoogte van het doel dezer inzending, nl. de aan dacht van het Nederlands bedrijfsleven er op te vestigen, dat in eigen land vele metaalbewerkingsgereedschappen worden gemaakt, die zeker met buiten landse producten kunnen wedijveren D? Prins uitte zijn bewondering voor de collectie en deed de suggestie of het niet mogelijk zou zijn. tèr wille van de export-bevordering als collectief geheel naar buiten op te treden Prins Bern hard zei, zijn medewerking daartoe te willen verlenen. Ook minister Eden koel tegenover sovjet-nota Labour boos op Amerika 'Telefonisch van onze correspondent te Londen). Ook Eden heeft zich koel uitgelaten over de jongste Sovjet-nota. Hij legde gistermiddag in het Lagerhuis een verklaring af over het Russische aan bod om zich bü de NATO aan te slui ten en zeide dat de regering nog niet overtuigd is dat nieuwe bindingen op ruime en algemene basis, zoals hier voorgesteld, in de tegenwoordige om standigheden het vrije deelgenoot schap van gelijk denkende staten zou den kunnen vervangen Voor samen gaan in wijder verband zijn de Ver- aangewezen iffrfi Prins Bernhard heeft gistermor gen een bezoek gebracht aan de jaarbeurs te Utrecht; hij werd ver gezeld door dc Mexicaanse Minister van Waterstaat - een officiële gast van de Jaarbeurs - Eduardo Cha vez- Tijdens de rondgang over de Mexicaanse afdeling - de eerste Mexicaanse deelneming aan een Europese Jaarbeurs - rechts ZKH Prins Bernhard. die belangstellend een in Mexico gekweekte vlassoort bekijkt en links Minister Eduardo Chavez. Een groot deel van de Sovjet-nota was gewijd aan crttlek op de EDG en de NATO zei Eden. De mogelijkheid van een Duitse bij drage tot de EDG wordt afgewezen en het bestaan van Duitse militaire forma ties in de Oostelijke zone genegeerd. De creatie van militaire groepen in het Westen wordt veroordeeld, terwijl ge zwegen wordt over Sovjet-verdragen met de satellieten en Oost-Duitsland. De NATO wordt omschreven als een agressief verdrag, gericht tegen de Sov jet-Unie, maar men zal zich herinneren dat de NATO juist het antwoord was op dë Sovjet-politiek en niet de oorzaak er van. In deze omstandigheden zou Sov jet-lidmaatschap van de NATO op zich zelf niet voldoende beveiliging bete kenen voor de leden van die organisatie, die zeer wel inzien dat het voortbestaan er van de beste waarborg is voor een leven in vrijheid, (bewijzen van instem ming". Bovendien is de NATO niet een louter militaire aangelegenheid. Zij is gegrondvest op de beginselen van indi viduele vrijheid en rechtsorde. Attlee. de leider der oppositie, stelde de vraag op het voorstel volkomen door I de Verenigde Staten is afgewezen of dat ze bereid zijn het met hun bondgenoten te bespreken. Eden antwoordde dat de Amerikaanse regering heeft aangekon digd er over besprekingen te zullen voeren. Maar de Verenigde Staten heb ben zonder consultatie hun eigen com mentaar op het plan geleverd Schan de. klonk het van de labourbankeni. Attlee vroeg nog of de nota een basis kon zijn voor een nieuw Locarno, zoals door Churchill in Mei geopperd. Eden antwoordde dat bij de komende besprekingen met de bondgenoten de positie van de NATO voorop zou staan Herbert Morrison betoogde, dat voor taan dient te worden verhinderd dat een belangrijke bondgenoot op eigen houtje commentaar levert, anders zou eendrachtig optreden voor het Westen onmogelijk zijn. Van bevoegde zijde te Kopenhagen wordt medegedeeld, dat Denemarken zyn tegenstand tegen de bouw van twee luchtbases van de NATO op Deens grondgebied opgegeven heeft. Het werk. dat in het najaar was ge staakt. toen de nieuwe sociaal-democra tische regering zich verzette tegen het denkbeeld van het stationneren van NATO-strudkrachten op Deens gebied, zal hervat worden. De Prins is rondgeleid door de heer P. Fentener van Vlissmgen. Een groot gezelschap ontving de Prins by het betreden van de Mexicaanse inzending in het landenpaviljoen. Hier waren ojn. aanwezig de Spaanse leer meester van de Prins prof. Van Dam. directeur van het Spaans Instituut te Utrecht, alsmede generaal Kruis. Ge ruime tijd verbleef het gezelschap in de Mexicaanse afdeling. Prins Bernhard was hier door d» Mexicaanse minister van Waterstaat ir E. Chavez in het Spaans toegesproken. Mr Chavez wenste dat de relaties er toe zouden leiden, dat de Nederlandse economie op een nog hoger plan zou komen Prins Bernhard toonde zich zeer verheugd in de gelegenheid te zijn de eerste inzending van Mexico aan de Utrechtse Jaarbeurs te kunnen bezich tigen. Bij zijn bezoek aan deze inzending toonde Prins Bernhard gTote belang stelling voor de tentoongestelde boek werken over Mexico. Z.K.H. werd hierbij voorgelicht door prof. Van Dam. Deze boekerij, die een volledig beeld geeft van alle facetten van Mexico, is door de Mexicaanse afde ling geschonken aan het Spaans In stituut te Utrecht, Toegejuicht door de Jaarbeursbezoe kers verliet Prins Bernhard om kwart over één de Jaarbeurs om vervolgens aan een lunch aan te zitten in het hotel Des Pays Bas. De dag van gisteren is voor de Jaar beurs nog zeer belangrijk geweest door bezoek van een groot aantal hoge auto riteiten. oa van de Nederlandse minis ters ir H. B. Witte, prof dr J. Zijlstra en prof. dr W J A Kernkamp, alsmede de zes Antilliaanse gasten van de beurs. 'T liii Donderdag 1 April 1954 zal in de geschiedenis van de Nederlandse wegenbouw als een belangrijke dag biijvcn aangetekend. Op die dag opende de Minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera. de nieuwe verbindingsweg tussen Amsterdam en Utrecht; Rijksweg No. 2. een project dat door diverse tegensla gen. o.m. de oorlog, lang op vol tooiing heeft moeten wachten, maar dat nu dan toch eindelijk in dienst van het hand over hand toenemende snelverkeer kon worden gesteld- Niet alleen betekent dc nieuwe weg een aanzienlijke besparing - zó zelfs, dat dc aanlcgkosten in 14 jaar zullen zijn ..terugverdiend" - maar ook dc kans op ongelukken op deze nieuwe autosnelweg is veel kleiner geworden dan op de oude kronkelende verbinding, waarvan het verkeer tot lieden gebruik moest maken. Een belangrijk gedeelte van de nieuwe verbinding is dc Amstelbrug in Amsterdam, die eveneens geheel en -al op liet grote verkeer is inge steld. Dc foto toont dc talrijke ge nodigden. die na liet openstellen van Rijksweg No. 2 dc brug over wandelen in de richting van liet gloednieuwe wegdek, dat weldra ruim baan zal bieden aan het snel verkeer. Inzet rechts onder: i\tinister mr J. Algera verstelt het bord. dat aan vankelijk het verkeer langs dc oude route van Amsterdam naar Utrecht leidde in de richting van dc nieuwe weg. Het zoontje van ir M. E. Rij- perman uit Den Haag. hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat dc man die een belangrijk aandeel had in het aanleggen van Rijksweg No. 2. kijkt belangstellend toe. Marie Besnard voorlopig op vrije voeten De 57-jarige weduwe Marie Besnard, die verdacht wordt van vergiftiging van zes familieleden, w.o. haar echtgenoot en ouders, is onder borgsom van f. 12.000 vrijgelaten Het gerechtshof, dat twee- en-een-halve-week geleden begon met de behandeling van haar proces, besloot commissie van drie leden van de Franse academie van wetenschappen in te stellen voor een onderzoek naar het vele, elkaar tegensprekende bewijsmate riaal dat door deskundigen is ingediend ZU heeft reeds bijna vijf jaar in ge vangenschap doorgebracht. Bij het nu verdaagde proces stond zy voor de twee de maal terecht. Tot welke afmetingen een op zich zelf eenvoudige uitvinding kan uit groeien. blijkt uit deze foto. Een grote maatschappij in Ame rika - de General Electric - heeft ter ere van de 75ste verjaardag van de gloeilamp door Edison, deze enorme gloeilamp vervaardigd. Deze 75.000 Watt lamp zou vervangen moeten worden door 2874/60 Watt huishoudgloeilampcn. om dezelfde hoeveelheid licht te krijgen. Zij ver bruikt de energie om S3 huizen op normale wijze te verlichten.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1