LEIDSCH DAGBLAD Binnenkort liberalisatie Benelux-Kapitaalverkeer Engels schip in Middellandse Zee uitgebrand 93ste Jaargang MAANDAG 29 MAART 1954 No. 28181 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Besprekingen te Brussel: Vrijmaking internationale handel Verhoging vis-invoer op 1 April (Telefonisch van onze correspondent te Brussel) De Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers hebben Zaterdag te Brussel zeer uitvoerig de liberalisatie van het kapitaalverkeer in Beneluxverband besproken en gaven de experts de door hen gevraagde richtlijnen om op korte termijn alle nodige maatregelen te nemen welke deze liberalisatie mogelijk moeten maken. Met de uitvoering hiervan zijn de Centrale Banken en de monetaire Benelux-commissie belast. Het is de Belgische minister van Economische Zaken geweest, die het debat over deze zeer technische kwestie opende. Hij was van oordeel, dat de Cen trale Banken in een zeer liberale geest de aanvragen tot wederzijdse investe ringen in industrie en handel dienden te behandelen. Iedere aanvrage, welke uitgaat van bonafide industriëlen, welke in Nederland of in België wensen te investeren, moet worden goedgekeurd, aJdus de Belgische minister. Een even tuele weigering moet grondig worden gemotiveerd. Hierover waren de minis ters het spoedig eens. In verband met de verhandeling van internationale effecten hadden de Bel gen een speciaal verzoek: namelijk dat die internationale Nederlandse effecten, welke in het verleden door Belgen in Nederland met dollars werden verkocht, op andere beurzen dan de Belgische of Nederlandse zouden mogen worden ver kocht. Hierover zal op Nederlands mi nisterieel niveau overleg worden ge pleegd. Over de noodzaak van een coördi natie tussen de Deviezen-instituten der beide landen kon men het eveneens spoedig- eens worden. Het ls dus zo. dat binnenkort met het vrije kapitaalverkeer zal worden begonnen, een vry verkeer, dat overi gens zeer sterk is vergemakkelijkt, daar Nederland pas enkele dagen ge leden drastische maatregelen heeft genomen, welke het deviezenverkeer van en naar het buitenland heel wat lieeft versoepeld. In dit verband zul len de Belgen in Nederland de speciale voorrechten krügen, welke in het kader van de nieuwe Nederlandse deviezen-reglementering aan Zwitser land en de dollar-zone worden ver leend. Er zal een lijst komen van al die trans acties, welke in het verkeer tussen de Benelux-landen als vrij kapitaalverkeer zullen worden beschouwd. Zeker horen daarbij de aankoop van effecten en onroerende goederen, het nemen van participaties in Nederlandse of Belgische firma's, het herbeleggen van vroegere of nieuwe kapitalen. De in Nederland geblokkeerde Belgi sche tegoeden worden vrijgegeven, zij kunnen worden herbelegd of de op brengst daarvan kan worden gerepatri eerd. De Belgische en Nederlandse vertegen woordigers bij het Internationale Mone taire Fonds zullen samen overleg ple gen over de instelling van de vrije markt van de Belgische franc in Nederland. Het komt c-r op neer. dat een ieder in Nederland, die francs heeft, welke niet uit een goederentransactie voortvloeien, deze aan Nederlandse banken mag ver kopen. De Nederlandse Bank cn de Nationale Bank van België zullen deze operatics controleren. Het zal dus altijd op ieder ogenblik mogelijk zijn in te grijpen, indien bij voorbeeld een te grote stroom van kapi talen van het ene land naar het andere zou vloeien. Ook de emissie van effecten zal weder zijds mogelijk zijn. in sommige Belgi sche financiële kringen denkt men bij voorbeeld aan de emissie van de Con golese lening ter beurze van Amsterdam. Weerrapporten Van hedenmorgen 7 uurj HeUlnkt Oslo zwaar bew. Stockholm eeh bew. Kopenhagen onbewolkt Londen Amsterdam Brussel Parlls Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort Mjjnchen Zurich Genéve Locarno licht bew. mist licht bew rlndstil -2 windstil 2 0 windstil 3 0 Inzake de gemeenschappelijke han delspolitiek tegenover de dollarzone zijn de ministers, volgens het commu niqué, het volgeilde overeen gekomen: „De invoer in de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie cn in Neder land van de dollar-producten zal zon der beperkingen worden toegelaten voor de producten, die voorkomen op een gemeenschappelijke liberalisatie- lijst. Slechts op de producten, die voor komen op een gemeenschappelijke lijst van gecontroleerde invoer, zal een be perkend regime worden toegepast. Op deze wijze zetten de drie rege ringen hun pogingen voort om hun internationale handel zoveel mogelijk te liberaliseren". Het zijn de douanediensten der beide landen, welke op basis van een gemeen schappelijk formulier de controle zullen uitoefenen op de dollar-invoer, namelijk om te beletten, dat de in de Benulux ingevoerde dollar-goederen naar derde landen worden geherexporteerd Ook hierbij werd in een clausule voor zier. om te beletten, dat de deviezen- positie van een der partners door het riie verkeer van dollar-goederen op het grondgebied der beide landen in ge vaar zou worden gebracht. Het technisch protocol voor de open bare aanbestedingen, dat zoals wij reeds Vrijdag schrev 'erd voorzien, werd doorzal zijn. de ministers besproken, ofschoon de ver antwoordelijke Belgische minister niet aanwezig was. namelijk de heer Oscar Behogne, wiens echtgenote een zware operatie diende te ondergaan De ministers zijn het eens geworden over een algemeen on-evenwiehts- pereentage van 15-Tr, dat verminderd of vermeerderd kan worden. Het is dus zo, dat wanneer in België door Nederlandse aannemers voor bij - voorbeeld 115 millioen gulden werken worden uitgevoerd. daartegenover slechts voor 100 millioen gulden Bel gische openbare werken in Nederland moeten staan. Het percentage zal trou wens per sector worden vastgesteld. De ministers Zijlstra en Behogne zul len zeer binnenkort in een aparte confe rentie de uitvoerings-modaliteiten van deze procedure vastleggen. Aan de lunch hebben de ministers zonder experts uitvoerig gesproken over de economische integratie in het kader van de Europese politieke gemeenschap Minister Duvieusart stelde zijn Neder landse collega's het advies ter hand. dat hij Vrijdag van de Centrale Baad voor het bedrijfsleven had ontvangen en waarover wü Zaterdag reeds meldden, dat het een grote steun is voor de op vattingen van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Eeyen Tenslotte werd de invoer van vis, korter dan 40 centimeter, nog bespro ken. Overeengekomen werd. dat over de twee jaren van de overgang naar de complete liberalisatie van die in voer ieder half jaar het Nederlandse export-eontingent naar België zal worden verhoogd met 50 ton. om na de twee jaren, dus in 1955, 250 ton per maand te bereiken, wat. naar het schijnt, bijkans overeenstemt met vrije invoer van die kleine visjes. De verhoogde invoer van de Neder landse vis begint op 1 April, wat nor maal is voor de vis. aldus merkte de Luxemburgse minister van Economi sche Zaken fijntjes op. Het was in blijde stemming, dat de ministers der drie landen reeds te half zes in hun wagens stapten. Minister Van Zeeland constateerde, dat de meeste problemen niet meer in eng nationalistische geest worden aangepakt, maar vrijmoedig en met de bedoeling om tot een oplossing te komen Er is op deze conferentie, aldus ver klaarde minister Van Zeeland tegenover de Belgische journalisten, wederom een steen bijgebracht voor het gebouw, dat de volledige Economische Unie Benelux Tijdens een bijeenkomst in het Nederlands Studenten Sanatorium te Laren werden door de bestuurs leden van het Nederlands Studen ten Orkest, dat ten bate van het Sa natorium. een tournee door Neder- Icnd maakte, en door het bestuur van de Stichting. welke de minia tuurstad ..Madurodam" exploiteert, bedragen van resp. f 9.000 en f 35.000 aan het bestuur van het Sanatorium aangeboden. De overdracht van het geld: links mevrouw B. Boon-van der Starp. de initiatiefneemster van Madurodam. draagt haar gift over aan prof. H. G. Heringa, voorzitter ran het be stuur van het Nederlands Studen ten Sanatorium, terwijl de heer M- van W'itsen. penningmeester van liet Studenten Orkest ook zijn ..steen tje" bijdraagt. Gearresteerde Nederlander vrij De op 15 Februari te Medan gearres teerde Nederlander R. Wittebol is op vrjje voeten gesteld. Hij was aange houden op de verdenking van het on derhouden van betrekkingen met sub versieve elementen in Noord-Sumatra, zo deelde de politie mede. De politie had een door Wittebol on dertekend compromitterend schrijven gevonden. Het bleek echter dat Witte bol onschuldig was en dat de deze week gearresteerde RomswinkeJ de naam Wit tebol misbruikt had De Indonesische firma, waar de heeT Romswinkel werkzaam was, heeft hem met ingang van d= dag van zijn arres tatie ontslagen, aldus de directie van deze firma, "de NV. „Muara". Op vier na alle opvarenden gered Nederlands m.s. Mentor redt 348 man Het 2.079 ton metende m.s. „Mentor" van de K.N.S.M. seinde Zondag ochtend, dat het 348 opvarenden van het 14.651 ton metende Britse troepen- schip „Empire Windrush" had opgepikt, waarop door onbekende oorzaak een grote brand in de machinekamer was ontstaan. De brand brak uit, toen het Britse schip, aan boord waarvan zich onge veer 1.500 opvarenden, onder wie militairen, vrouwen en kinderen bevonden, 30 mjjl ten Noord-W'esten van Algiers voer. Alle passagiers konden worden gered, maar vier leden van de bemanning kwamen bij de ontploffing in de machinekamer om het leven. Het Britse s.s. „Socotra" (7.754 ton) nam 500 personen aan boord, terwijl twee andere schepen resp. 161 en 500 overlevenden oppikten, nl. het Italiaanse s.s „Taigete" en het Noorse „HemselfgeH". De „Empire Windrush" is uitgebrand. WEERBERICHT Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt en later plaatselijk enige lichte regen. Vannaoht hier ên daar mist. Tot matig toenemende Zui delijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 30 MAART. Zon op 6.22 uur; onder: 19 09 uur. Het troepenschip was op weg van Ja pan naar Southampton. Onderweg had het militairen met hun gezinnen uit het midden-Oosten aan boord geno men. De „Empire Windrush" was het voor malige Duitse passagiersschip „Monte Rosadat aan het einde van de tweede wereldoorlog door Engeland was over genomen. Er bevonaen zich 1 268 militairen aan boord van het tioepenschip. te weten 978 leden van de landmacht. 140 leden van de luchtmacht en 150 leden van de marine Voorts maakten 160 vrouwen en kinderen de reis mee Alle reddingsschepen zijn in de haven van Algiers aangekomen, waar tiental len ziekenauto's klaar stonden voor het vervoer van do gewonden. Een functio naris van het militaire ziekenhuis zei- de-, dat Zondagmiddag 150 gewonden In ziekenhuizen zijn opgenomen, allen met biandwonden. Het aantal zwaargewon den zou laag zijn 6 tot 10. Het vliegkampschip ..Triumph" en de torpedobootjagers „Saintesen „St Kitts" hebben opdracht gekregen zich naar Algiers te begeven om de geredden aan boord te nemen. De kapitein van de „Mentor" heeft het volgende geseind over de redding van opvarenden van het Britse troepen schip „Empire Windrush": „Wij waren hedenochtend onderweg van Tunis naar Oran. toen omstreeks zeven uur op twaalf mijl afstand een rookwolk werd waargenomen Het was de eerste aanwijzing, die wy kregen van de brand aan boord van de „Em pire Windrush' Bijna op hetzelfde ogenblik ving mijn het Dit nummer bestaat uit 10 pagina's troepenschip op, waarin om hulp werd 160 vrouwen en kinderen in veiligheid waren. Toen duidelijk was dat het vuur niet kon worden bedwongen, de brug als een stuk vuurwerk in de lucht vloog en een dikke rook zich verspreidde, werd aan allen, die zich nog aan boord bevonden, opdracht gegeven in zee te springen, een hoogte van 12 meter. Eerst was er enige aarzeling Toen, onder gejuich, dook als eerste een luitenant-ter-zee le klasse in zee, zijn pet nog op. De rest volgde. De onwettige occupaties Geen enkele tanl, die onlangs onwet tig ondernemlngsgronden in Oost-Su- matra heeft geoccupeerd, heeft gevolg gegeven aan de instructie van de Gou verneur van Noord-Sumatra om vóór Vrydag jj. te verhuizen naar elders ge reedgemaakte gronden, aldus meldt da Medanse pers. Het bestuur overweegt thans welke maatregelen genomen zui len worden. Honderden hectares werden Illegaal geoccupeerd op de ondernemingen Hel vetia. Timbang Langkat. Meriendal da Belawan Estate en anderen. Vrijwel alle onwettige occupaties zijn verricht door leden van de Barisan Tani Indonesia, een partij, welke in de regering ver tegenwoordigd wordt door de minister van landbouw, de heer Sadjarwo. Het te Medan verschijnende blad „Mestlkaspreekt zijn ongerustheid uit over het feit. dat de bevolking in toe nemende mate geen acht blijkt te slaan op de regeringsverordeningen. Grootste onzekerheid blijft in Egypte Naguib opnieuw met Nasser in conflict De toestand in Egypte blijft volkomen verward, en iedere dag verandert de situatie grondig. Het is daarom onmogelijk enige gefundeerde conclusies te trek ken en het verstandigste is daarom om maar de laatste gegevens te volgen. Zaterdag werd het ontslag der burger-ministers ingetrokken en na vele beto gingen is besloten het militaire bewind vooreerst te handhaven. Dit besluit werd genomen ter zitting van de revolutionnaaire raad. Naguib verliet de zitting zelfs om later echter terug te keren. Doch de flnitief is dit blijkbaar ook weer niet Majoor Salah Salem, minister van na tionale voorlichting zeide Zondagavond, dat de revolutionnaire raad niet op 24 Juli zal worden ontbonden. Een grote menigte toesprekend zei hfj „wy hebben nu de zekerheid, dat vol gens Uw eenstemmig verlangen da revo- luticnnaire raad aan de macht moet blijven. We hebben nog geen formule ge vonden om te kunnen zeggen voor hoe lang en onder welke vorm". De algemene vergadering van de vijf tig ..vrye officieren", een achter de mi litaire junta staande legerraad, heeft uitdrukking gegeven, aan haar „onvoor- waardelyke steun" aan vlce-premler Nasser, die voortzetting van de militaire macht voorstaat. Alle officieren en manschappen van het korps cavalerie, de Egyptische g?- pantserde strijdkrachten, zouden bereid zijn met hun tanks en pantserauto's elke beweging tegen president Naguib een h3lt toe te roepen Maar alle zekerheid blyft ontbreken. President Naguib heeft toch verklaard, dat hy zyn veto heeft uitgesproken over een door twee derden der leden van de revolutionnaire raad gestelde eis om het besluit tot vorming van een grondwet gevende vergadering voor Egypte in Juli in te trekken. Naguib zeide, dat de revolutionnaire raad cok geëist had, dat het land tot aan het einde van de driejarige over gangsperiode een straf bewind zou heb ben. Hij had daar ernstig bezwaar te gen gemaakt en verklaard, dat het te rugkomen van genomen besluiten het prestig? en ook de economie van Egyp te zou aantasten. „Indien een dergelijke eis zou worden ingewilligd zouden be ien. die door ons genomen wordzn, geen waarde hebben", aldus heeft Na guib er aan toegevoegd. Tegenover buitenlandse journalisten zeide de Egyptische president er van overtuigt te zyn. dat het land onder de huidige omstandigheden een militair be stuur niet langrr zou dulden „Ik heb nooit aan een dictatuur ge dacht", aldus Naguib. „Mijn terugkeer Prins Bcrnliard weerlegt nogmaals critiek Hij wenst Audrey Hepburn geluk Prins Bernhard is gistermiddag om 12 uur plaatselijke tijd va:» het vlieg veld Idlewild by New York naar Ne land vertrokken. in Nederland geuite critiek op zijn vluchten met snelle straaljagers by zijn gevraagd. Ik voer er met grote snelheid heen". Binnen een uur waren wy ter plaatse. Het Britse schip brandde hevig. Een van zijn beide piipen was omgevallen en het schip maakte naar stuurboord een slagzij van tien graden". ,.D? zee was gelukkig kalm. Het «as een zeer mooie dag. Overal om ons heen dreven reddingboten en zwommen men sen". „Op een paar honderd meter afstand van de „Empire Windrush" draaiden wij by en lieten onze ladders neer Het was biizonder warm.' „Toen de mensen aan boord kwamen, waren zy In goede stemming. De moes ten droegpn pyamn's, maar enkelen hadden geen kleren. Wij gaven hun hete koffie, brood en gebak en wat jenever". „Wy droogden hun kleren en leenden kleding aan degenen, die niets hadden" „Wy namen 55 bemanningsleden en 293 militairen van leger, vloot en lucht macht aan boord. Onder onze geredden waren geen vrouwen of kinderen De schikkingen die te Algiers waren getroffen voor de zorg voor de over levenden by aankomst waren uitste kend. De hele operatie ls vlot verlopen." GEEN SABOTAGE. Britse marineofficieren hebben te Algiers verklaard, dat sabotage als oor zaak van de brand uitgesloten kan wor den geacht. Algemeen is men van mening, dat de gedisciplineerdheid van de passagiers een ramp heeft voorkomen Terwijl de vlammen uit een van de twee pijpen van het schip een hoogte van 25 meter hadden, gehoorzaamde het Britse mili taire personeel rustig de bevelen Toen het vuur de verf van de pUp al schroeide maakten Je militairen nop c,dPrrn eeen aanstalten in de boten te gaan. "m' lU omdat het nog niet zeker was, dat alle I ui Colombo begint. Prms Bernnard zei te geloven dat het hier meer oprechte bezorgdheid om zyn welzijn betrof dan critiek Volgens hem was het vliegen met die straaljagers echter niet gevaarlijker dan de vluchten met de DC-6 tydens het bezoek dat de Koningin en hij twee jaar geleden aan de Ver. Staten brachten De Prins wees er in dit verband op. dat toen het vliegtuig, waarmee de reis zou zyn ondernomen, enige dagen voor het vertrek was verongelukt Hy herhaalde dat hy op zijn huidige vlucht met de Superconste'lation" van de KLM niet meer risico liep dan by zijn vluchten met «traaljagers Met hetzr'fde vliegtuig a waarmee Pr:ns Bernhard reisde werd 60 pond runde-vlees vervoerd, een een u teever ut For*. W Prins 'ijdens zijn bezoek aan Texas heeft gegeten Prins Bernhard verklaarde nog, dat i de F-86 het beste onderscheppinesvlieg- tutg was. dat hy op deze reis had gezien Zaterdagavond heeft Prins Bern hard een uitvoering van „Ondine" bij gewoond. waarin de aetriee Audi llephurn optrad Na de voorstelling «erd 7Ü aan de Prins voorgesteld die haar feliciteerde met de onlangs door haar gewonnen ..Academy Award' in de regering was ingegeven door één ding: het behoud van de eenheid van het land. vooral omdat onze vijanden op do loer liggen". Ook een aantal vakorganisaties heeft zich tegen de opvattingen van de presi dent uitgesproken. Volgens radio-Cairo hebben de arbeiders van de grote „Mirs" textielbedrijven in de Nijldelta. besloten heden het werk neer te leggen ter on dersteuning van de actie van zes orga nisaties van drukkers en transportarbei ders. die reeds in staking zyn gegaan. Deze vakverenigingen eisen, dat het parlementaire stelsel niet weer zal wor den ingevoerd, voordat de Britten de Suez-Kanaalzone hebben ontruimd Ook de arbeiders der openbare ver voersdiensten zullen in staking gaan. De juist in Egypte vertoevende koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft nog ge probeerd te bemiddelen tussen Nazü b en Nasser, doch blykbaar zonder re-u.- taat. Heden vertrekt hij weer naar zijn land. Intussen hebben de verboden po.i- tleke partyen haar acties reeds hervat. „Onze houding is duidelijk. Wy wen sen een op de Islam gegrondveste Egyp tische republiek en wij eisen dat "als strijdmiddel tegen 's lands vijanden, dn tevens de vyanden. van de gehele Islam rijn de „heilige oorlog zal worden afge kondigd aldus een verklaring van dr Hassan el Hodelbi. ..opperste gids" der enige tijd geleden verboden, doch thans w ?er toegestane ..Mohammedaanse Broe derschap". „Wy zijn geen politieke partij", aldus H°fIeibl- -en doe een beroep op alle Mohammedanen om ons te steu nen". Verdere onderhandelingen met Enge land hadden z.i g?en zin. NAGUIB IN ELKAAR GEZAKT President Naguib is op het vliegveld van Cairo in elkaar gezakt toen hij van daag koning Saoed uitgeleide deed Officieel is meegedeeld. dat. met het oog op de toestand van de president ie gemeenschappelijke bijeenkomst van de revolutionnaire raad en de burger-mi nisters is uitgesteld van vanochtend tot later op de dag. Nederlaag voor Mc Carthy Dien Bien Proe heeft het zwaar Vietminh-militairen zyn doorgedron gen tot het groots. der twee kleine vliegvelden, waaronder de belegerde Franse vesting in Noord-Indo-China Dien Blen Phoe, beschikt. De rebellen weten elke nacht het vliegveld zo dicht te naderen, dat er met handgranaten naar kan worden geworpen. Alle voorraden voor Dien Bien Phoe worden door de lucht aangevoerd Het andere vliegveldje van Dien Bien Phoe. dat vyf kilometer ten Zuiden la.i de vesting ligt. staat voortdurend onder vuur van Irn Vietminh-eeschut Het is moeilyk voorraden per val- sc"erm loor de belegerden af te wer, -n geschenk van daar de kleine stroken terrein waa:c-> y j di' kan geschieden, geheel ziin omgevn doo" prikkeldraad)erspernncen, d:r een grote diepte hebben en deze terrein- stroken door de rebellen onder vuur gehouden wanneer de voorrauen worden afgeworpen. Franse vliegers hebben gemeld dat d» opstandelingen, die het luchtdoelge schut der Vietminh bedienen -eer cv d geoefend moeten zijn. daar zij hun vuur zeer nauwkeurig afgeven. De Franse piloten, die 's nachts voor. raden afwerpen of de stellingen der rebellen aanvallen, moeten blind over het bergachtige gebied van Tonkin vliegen. President Eisenhower heeft een tele gram van aanmoediging aan de verde- digers van Dien B.en Phoe gezonden, waarin hun „dapperheid en uithoudings vermogen" wordt prezen. Sir John Kotelawala. minister president van Ceylon, laat zich de cocosmetk. welke hij zo uit de vrucht drinkt, goed smaken Sir John Kotelawala zal de conferentie van Aziatische eerste ministers prc- •olgende maand De republikeinse senator Mundt. voor zitter van McCarthy's senaatscommissie voor onderzoek .gedurende de tyd van het onderzoek naar McCarthy's geschil met het Amerikaanse leger, heeft ver klaard van mening te ziin dat de com missie haar onderzoek In deze kwestie dient te voltooien alvorens andere kwes tie te behandelen McCarthy had verklaard er de voor keur aan te geven intussen ook andere ->nder7or|f!ngen voort te zetten McCarthy heeft een toesp-jak die hij op 20 April te Toronto zou houden af- fietsje en gplas» wegens een samenloop van on- hevig verschrikte ouders kwamen tóeg'e- voorztene omstandigheden" Hy gaf geen sneld bleek het kind reeds te zyn ovcr- I leden. Dodelijke val met dricwie'er Een tragisch ongeval heeft zich gis termiddag voorgedaan in de Koning straat t? 's-Gravenhage Op do gang van een tweede etaze was een 3-ji-ig jongetje aan het speler me' ziin drie- ielerfietsje Plotseling iel hij met nadere verklaring.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1