LEIDSCH DAGBLAD Adenauer brengt Parijs goed nieuws over de Saar r r 93ste Jaargang DINSDAG 9 MAART 19S4 No. 28164 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maanA; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 lankrijk wordt op EDG gedrukt Bondskanselier Adenauer heeft heden ochtend in een van de KLM gechar terde DC-6, die de zwart-rood-gele vlag tan de Bondsrepubliek voert zyn reis iar het midden-Oosten aanvaard. Hij jeft eerst in Westelijke richting koers lezet teneinde in Parijs gedurende enige 'ren met de Franse minister van ntenlandse zaken. Bidault. en ook met Franse premier. Laniel, een blijkbaar urgent gesprek te voeren. In het middelpunt van dat gesprek jtaat het Saar-vraagstuk, waarop de West-Duitse kanselier sedert het einde \an de vier mogendheden conferentie lijn aandacht geconcentreerd heeft. Nog gisteren ontving hij in Bonn voor ten langdurig onderhoud het Neder landse socialistische Kamerlid Van der Goes van Naters, wiens naam verbonden Is met het Straatsburgse plan tot luropeanisatie van het Saargebied. Het gesprek van vandaag is sedert jvember j.l. weer het eerste officiële ..ans-Duitse gesprek over het Saar- traagstuk. Het initiatief er toe is ge- somen door Adenauer, die bevreesd was cj* zijn drie weken durend bezoek aan Griekenland en Turkije de Europese Mlitiek. en meer speciaal de ontwik teling van de ED G.. tot stilstand zou tinnen brengen en aldus de Sovjets misschien de gelegenheid zou kunnen Weden nog voor de conferentie van Genève in de Franse hoofdstad propa- randa-doelpunten te scoren. Om dat te voorkomen schijnt Adenauer van plan Bidault en Laniel mededelingen te doen. die van vèrstrek- tende betékenis zijn. Hij wil hen verblijden met een prin cipiële Duitse accoord-verklaring met het plan Van der Goes van Naters. Daar dit plan. voor zo ver bekend, in de ogen van de Duitse bevolking in de eerste plaats een losmaking van de Saar uit het Duitse staatsverband inhoudt, wil hij er bij Bidault en Laniel echter tegelijk op aandringen aan de Europeanisatie een vorm te seven, die de Duitse publieke opinie weinig mogelijk provoceert. In geen geval mag zij er te zeer als •n koude annexatie van de Saar door Frankrijk uitzien, wat zij in de kern natuurlijk wel een beetje is. Het zal tiet gemakkelijk zijn zo'n formule te nnden want tegenover de Duitsers, die - saar onder geen beding als territoir .allen opgeven, staan de Fransen, die haar op ouderwetse wijze als oorlogsbuit opeisen. Zonder Saar heet bijvoorbeeld de Franse franc te vallen. In Bonn voert men. wat de Saar be treft. nu een soort van dubbele bodem politiek. Aan de ene kant beseft men, men. nationaal gesproken, de Saar goed offeren k a n. aan de andere weet men echter ook dat. wil de Europese politiek door de tegenstand vin Frankrijk niet op een mislukking uitlopen, de Saar geofferd worden ..iige manier om uit het dilemma Ir komen is daarbij een beroep op Het geheel is ongetwijfeld wat dubieus, o de Duitsers moet wel een heel sterk in Europa hebben om een der- •luke oplossing met een goed geweten accepteren, maar het lijkt de enige nocelijkheid om verder te komen. Bovendien zijn bepaalde passages uit het plan van Van der Goes van Naters, 'ie het Bonn tot nu toe moeilijk maak- m zich er achter te plaatsen, intussen .eschrapt. Zo stond in het oorspronke- Like plan een zinsnede, die wel zeer cncelukkig geformuleerd was. Daarin heette het. dat een hereniging van Duitsland het ..ergste" was wat Europa nu kunnen gebeuren. Vooral sedert de Westelijke ministers van buitenlandse nïen zich op de Berlijnse conferentie iuideluk voor de hereniging van Duits- hebben uitgesproken, is zo'n stand- nt in een officieel Straatburgs stuk althans niet meer op zjjn plaats. En hoewel Van der Goes van Naters per soonlek in Bonn niet als een bijzonder groot vriend van West-Duitsland geldt, is men gaarne bereid in goede Europese geest de gewraakte en nu geschrapte passage als een ontsporing te zien. MENING VAN PARIJS Onze Parijse correspondent meldt: Voor Parijs is Adenauer's bezoek een verrassing, waarvan wij intussen niet zouden beweren dat de Franse regering in haar geheel, en Bidault inbegrepen, dit als een bijzonder blijde surprise beschouwt De bedoeling van de Duitse staatsman is ongetwijfeld op Frankrijk een nieuwe druk uit te oefenen opdat, enige haast met de ratificatie van het Europese leger worde gemaakt. Zoals men weet had het Franse parlement de oplossing van de Saarkwestie mét de Amerikaans-Engel se garanties, als conditie gesteld alvorens met de discussies over de E D G. te be ginnen Hoe graag Frankrijk zijn rechten en zijn economische privileges in het Saarland, met name door Bonn. ook erkend wil zien. het is allerminst zeker of zelfs de regering niet gaarne bereid zou zun de niet-erkenning als prijs voor een nieuw uitstel van die explosieve Kamerdebatten te betalen. De urgentie van de ratificatie van het E.D.G.-verdrag wordt zelfs door voorstanders in Parijs veel minder dringend geacht dan in Bonn en niet minder te Washington. Door nu de eerste pas te doen. na ontelbare anderen, stelt de West-Duitse kanselier de Franse regering dus met de rug tegen de muur Want de Duitse regeringschef zou zich de moeite van znn reis zeker kunnen besparen, indien hij niet tevens bereid was enige waardevolle concessies aan het Franse standpunt te doen. De voor naamste concessie schijnt wel te wezen dat Adenauer zich genegen zou verkla ren het plan van het Nederlandse socialistische Kamerlid ihr Van der Goes van Naters, als grondslag "voor de on derhandelineen met Bidault te aanvaar den. Dit plan. dat ln opdracht van de Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Europese raad ln Straatsburg werd opgesteld, heeft aanvankelijk in Bonn maar een zuinig onthaal gevonden Adenauer zelf zou het een „meelachtige substantie" hebben genoemd waarvan niets goeds te verwachten valt. Sedert dien is het ontwerp dat in extenso nooit werd gepubliceerd, op enkele punten herzien en nu zou de kanselier van mening zjjn veranderdi Het plan komt er op neer dat de Saar ge-Europeaniseerd zou worden onder garantie van Amerika. Engeland. Frankriik en Duitsland, en onder auspiciën van de Europese Raad. Dal proces zou zich in twee étappes moeten voltrekken, voor en na de installatie van een hoge politiek autoriteit, doch de Franse economische voorrechten' zouden intussen voorlopig ongewijzigd kunnen blijven. In de hoofdlijnen komt het plan zo zeker eerder aan de Franse dan aan de Duitse verlangens tegemoet en dat maakt uiteraard de concessie van kanselier Adenauer nog gewichtiger. De Saaikwestie is een uitermate» storende steen des aanstoots in de, Europese politiek en daarom is het ver heugend dat de Saarlanders z.elf zich ten minste bij voorbaat bereid hebben betoond zich bjj elke Europese oplossing neer te zullen leggen, die ook de instem ming van Frankrijk en Duitsland zal kunnen wegdragen Het buitenland, en speciaal Amerika, heeft daarom wel het recht deze be sprekingen te beschouwen als een test voor de oprechtheid der Franse Europese bedoelingen. Een volledige oplossing van het probleem behoeft men inmiddels heden zeker niet te verwachten. Het zou al een goed ding zijn indien Bidault en Adenauer het nu eindellik eens zou den kunnen worden over de definitieve termen van een gemeenschappelijke verklaring die tot dusverre het stadium van een ontwerp-kladje nooit te boven is kunnen komen. Op wonderen bereide men zich dus niet voor. Voor een voorzichtig opti misme zijn echter wel enige redenen aan te voeren want de condities voor een oplossing van het Saarprobicem schijnen, vooral aan de Duitse kant, nimmer zo gunstig te zijn geweest als De bekende weldoener van de ar men in Parijs. Abbé Pierre, kijkt naar de bankbiljetten, die milde klanten met punaises op de muren van een model voor een ..prcfab"- huis hebben geprikt in een van de grote Parijse warenhuizen, waar het model op een tentoonstelling staat opgesteld. De Katholieke priester, die door het gehele land een actie op touw zette tot hulp aan de daklozen, ontving van de directie van het wa renhuis een cheque ter waarde van 1.500.000 Franse francs. Het geld werd bijeen gebracht door het geza menlijke personeel. Alastrim bij Haagse Girodienst 35 Personeelsleden huisarrest BEPERKT TOT BIJKANTOOR (Van onze Haagse redacteur) Gisteren is te Den Haag een alastrim- geval geconstateerd bij een personeels lid van het kantoor aan de Zaanstraat van de Postcheque- en Girodienst, dat 250 personen telt. 35 Personeels leden. die het nauwst met de nieuwe patiënt in contact waren, hebben huisarrest gekregen en zullen voorlopig niet aan het werk kunnen. De rest van het personeel staat onder strenge medische controle. Voor zover de betrokkenen dat wensten, zijn zij ingeënt, hoewel de mogelijkheid dat het reeds te laat was. niet is uitge sloten. Contact met het hoofdkwartier moet door het personeel van het kantoor Zaanstraat zo veel mogelijk vermeden worden. De dienst zal door deze maat regelen echter geen stagnatie ondervin den, daar de getroffen afdeling uitslui tend controlerende arbeid verrichtte. Het schijnt, dat de nieuwe patiënt via een huisdier is besmet, door een genezen alastrimpatlënt. Vijftien amphibische vliegboten voor onze Marine? Voornamelijk voor defensie van Nieuw Guinea (Van onze correspondent in Washington) Schout by nacht H. Schaper heeft een reis naar de Ver. Staten onder nomen. met name om te onderhan delen over de eventuele aankoop van een aantal Martin Mariner amphibi sche vliegboten. De onderhandelingen zijn verlopen in een büzonder hartelijke sfeer. Van Nederlandse zfjde was men vol lof over de ondervonden Amerikaanse mede werking. De zaak moet nog in hoogste in stantie beklonken worden., maar Ne derland heeft in elk geval de kans om 15 van deze toestellen aan te schaffen. Zü zijn na de oorlog ge bouwd, maar behoren tot het surplus van de Amerikaanse vloot. De voor waarden. waarop wij ze kunnen over nemen, zijn gunstig. De Martin Mariners zijn uitgerust met radar en zeer geschikt voor pa trouille-diensten tegen duikboten. Bo vendien kunnen zij echter gebruikt worden voor troepentransport Gaat de koop door en daar ziet het wel naar uit dan zullen de meeste van deze vliegtuigen gebruikt worden voor de defensie van Nieuw Guinea. Omdat zij zowel op het water ais op het land kunnen dalen, zijn zij voor dat gebied uitstekend geschikt. Een paar toestellen wil men evenwel in Nederland houden voor training en ten behoeve van de zee-reddingdienst. Schout bij nacht Schaper gaat nog een bezoek brengen aan de Westkust van de Ver. Staten, maar keert daarna naar ons land terug. Hij vliegt terug met. een der Neptune-vliegtuigen, die Nederland uit Amerika ontvangt. lAcht zijn er reeds de Oceaan overgestoken; dezer dagen volgen er nog vier). Zowel schout bij nacht Koudijs. de Nederlandse Marine-attaché te Wash ington. als zijn collega Schaper, was toen ik met hen sprak over de Ame rikaanse bijstand, welke Nederland ont ving vol lof daarover Met name de 18 mijnenvegers, die Nederland te wach ten staan, betekenen een bijzondere aanwinst voor onze positie op deNoord- Koningin naar Groningen Het ligt in de bedoeling van H. M. de Koningin om in de maand Mei as. een werkbezoek te brengen aan stad en pro vincie Groningen. Als voorlopige datum voor dit bezoek werd gesteld 25 Mei. Luitenant-generaal I. A. Aler president-directeur der K.L.M. Indiensttreding op 1 Mei a.s. Opvolger van wijlen dr Plesnian Naar wij vernemen is door de Raad van Bestuur van de KLM aan de in October j.l. afgetreden chef van de Luchtmachtstaf. Luitenant-Generaal I. A. Aler, verzocht de functie op zich te nemen van president-directeur onzer Nationale Luchtvaartmaatschappij. Dc heer Aler heeft zich bereid verklaard aan dit ver zoek te voldoen. In een dezer dagen te houden vergadering van de Raad van Commissarissen zal de benoeming van de heer Aler tot opvolger van dr A. Plesman worden bekrachtigd. Indien dit is geschied, zal de heer Aler op 1 Mei a.s. zijn functie van president-directeur aanvaarden. Reeds direct nadat Luit-Generaal Aler In 1896 te Amsterdam geboren, door- van de Kon. Luchtmacht afscheid had liep hij aldaar de HBS om vervolgens genomen, werd de veronderstelling ge uit. dat hij in de directie van de KLM zou worden opgenomen. Dc heer Aler. wiens grootste verdienste is geweest, dat hij met grote energie de opbouw van de Nederlandse Luchtmacht heeft geleid in de moeilijke na-ooriogse jaren, geniet in internationale luchtvaartkringen grote faam. feck holm uoenhagen i landen rezen Jasterdam nevel bussel half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt i nevel evel O O nevel windstil -3 O mlft nno 1 -3 O onbewolkt windstil -4 o half bew. c 1-10 onbewolkt 7 O WEERBERICHT Vrij zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: v Droog weer met geleidelijk afnemende •Polking, Zwakke tot matige wind tus- J5" Zuid en Oost. Vannacht iets kouder «n de afgelopen nacht, morgen overd.ag "Ijzacht, (Opgemaakt te 10 uur). 10 MAART op: 7 08 uur: onder: 18.34 uur. }Jaan op- 9.04 uur: onder: 1 19 uur. K' ivater te Katwijk 6 53 uur en 19.19 Dit nummer bestaat uit acht pagina's En dit is dan Prins 105 TT uit Madison in Kansas (V.S.). de duur ste stier ter wereld, die kortgeleden ..half" werd verkocht, torn een groep Texancn 115.000 dollar be taalde om voor de helft eigenaar te worden van deze Aberdeen-Angus slier, die vóór dc koop gesloten werd alleen toebehoorde aan I 'rhan Simon rechtsen diens broer folin (tweede van rechts). De nieuwe mede-eigenaars zijn B. O. Byars uit Tyler in Texas met hand op de stier) en Bedford Wynne links op de achtergrond) uit Dallas in Texas. Links staat foe Hooten uit Austin in Texas, die als tussenper soon optrad. Men schat de waarde van dc stier op het ogenblik op 250.000 dollar ofwel in Nederlandse valuta de kleinigheid van bijna f 900.000! Explosie in de nacht Vermoedelijk drie doden Tielse brand l>ij Hotel-café ..De Roskam" verwoest (Speciale berichtgeving) Vanochtend omstreeks kwart voor vier is door nog onopgehelderde oorzaak brand uitgebroken in hotel-café „De Roskam" op dc hoek van de Westluidense- straat en de Sint Agnietenstraat te Tiel. Dc vlammen grepen zeer snel om zich heen en enkele der 9 personen, die zich in het pand bevonden, konden slechts het vege lijf redden door pardoes uit hel raam van hun slaapkamer op straat te springen. Drie hunner moesten in een zieken huis worden opgenomen. Tengevolge in de hevigheid, waarmede dc brand om zich been greep, moet voorts voor het leien van 2. waarschijnlijk 3. in het pand verblijvenden gevreesd worden. Het onderzoek n3ar deze vermisten wier namen nog niet zijn vrijgegeven werd door dc brandweer, die spoedig met groot materiaal ter ptaatse was. Ingezet. Vuur ioeq aasten de Straat OD weken en k011 de brandweer zich met 1 3 de nablussing gaan bezig houden, welke jorde een in de taak men omst i garagehouder een geëindigd kon h(i kort daarop de Bij het licht vlammen reeds uit „De Roskam" zag het zoeken tn i Tegen vier uur hoorde een in de taak men omstreeks kwart voor bi.iheid wonende garagehouder een geëindigd kon beschouwen hevige knal. waarna hu kort daarop de bu het licht van schijnwerpers werd -vrr ..tv --T-z.a£ I het zoeken in de puinhopen voortgezet. slaan, Onmiddelhik waarschuwde hij echter zonder resultaat, brandweer en politie. Intussen hadden 1 de vlammen echter reeds dermate Kort i het aanbreken van de dag ut- viammcn ecnier leeus dermate om „,_,j j.. zich heen strepen. dat aan blussen hIT Z S2SL2SL niet meer te denken viel ne in het nnnH i -on?el var) de dienst van gemeente niet meer te denken viel De in het pand aanwezige personen zagen zich verrast door de hevige vuurzee Enkele van hen zagen geen andere uitweg dan vanaf de eerste verdieping up straat te springen. Enkele anderen wisten via het dak aan de achterzyde te ontkomen Bij de sprone op straat werden enige personen ernstig gewond en zij bleven dan ook liggen. Het is aan het koelbloedig optreden van de tegenover het hotel wonende sigarenwinkelier Anton van Ewijk- te danken dat zij in veiligheid werden gebracht. Hii Cotseerde de enorme hitte, alsmede vallende stenen enz. en droeg de gewonden weg. In het ziekenhuis moesten worden opgenomen de echtgenote van de hotel houder mevrouw KuipersSchier, de heer W. de Ruiter, uit Echteld en mevr Patt—Vos uit Dordrecht Uitbreiding van de brand was in verband met de ver uitslaande vlammen en de enorme hitte, die de vuurzee ver spreidde. allerminst ondenkbaar. Verschillende ruiten in de omgeving sprongen. Daklijsten verschroeiden, ter- wijl de daklijst van een aan de overzijde In de Sint Agnietenstraat gelegen pand, waarin o.a een showroom is onderge bracht. vlam vatte. De brandweer was er echter direct bij om dat brandje te blussen. Met talrilke stralen voerde de brand weer de strijd tegen de vuurzee, die in het brandende gebouw, waarin veel hout was verwerft, gretig voedsel vond. Terwjjl er aan redden van „De Ros kam" niet te denken viel. slaagde men er wel in uitbreiding te voorkomen. I Omstreeks 5 uur was het gevaar ge- Ocneraal Aler zijn studie aan de KMA te Breda voort te zetten Twintig jaar oud was Izaak Alphons Aler toen hij als tweede luite nant der artillerie de eed aflegde. Ge ïmponeerd door de vliegerij, die zowel in België als in ons land in Jan Olie slagers een krachtige propagandist vond, wendde de jonge Aler pogingen aan om op Soesterberg, de bakermat zowel van de militaire- als burgerluchtvaart, ge detacheerd te w-orden. Hij slaagde er. dit feit besliste zijn carrière. Reeds in die eerste jaren trokken zijn capaciteiten als vlieger grote aandacht Aler kreeg de gelegenheid zich in het buitenland nader te bekwamen. (Men zie vervolg elders in dit blad). Stuivertje-wisselen in Egypte duurt voort Naguib weer premier Generaal Naguib is in Egypte gis teren weer premier en voorzitter van dc raad van de revolutie geworden. In eeD officiële bekendmaking wordt gezegd., dat aan generaal Naguib de hoogste macht is verleend. Naguibs aanspraak op deze hoogste macht was een der voornaamste oorza ken van het geschil in de revolution- naire raad. dat leidde tot het afzetten van Naguib door luit.-kolonel Nasser, die Naguib toen als premier ging ver vangen. Zondag nog werd kolonel Nasser <36 tot militaire gouverneur van Egypte be noemd met volledige bevoegdheid. Het besluit om Naguib weer premier te maken is genomen op een gemeen schappelijke bijeenkomst vnn de mili taire raad en het kabinet. Ook aan wezig was de minister van voorlichting Salah Salem, die 11 dagen geleden Naguib. nog beschuldigde van het sabo teren van het werk van de revolutlon- naire raad. HU verklaarde bij die ge legenheid: „Whadden hem (Naguib) kunnen doden, maar hebben besloten hem in leven te laten" De samenstelling van revolutionnaire raad en kabinet is nu bijna gelijk aan die van voor de regeringscrisis. Luit.- kolonel Nasser is weer plaatsvervan gend eerste-minister en ook weer plaatsvervangend hoofd van de revolu tionnaire raad. In de desbetreffende verklaring van de revolutionnaire raad en het kabinet wordt gezegd, dat de op 3 Maart gepu bliceerde besluiten ten aanzien van de verkiezing van een grondwetgevende vergadering van kracht blijven. Nasser heeft een correspondent van het Franse persbureau A.F.P. medege deeld, dat een terug tot de vroegere toestand mogelijk is geworden, door dat Naguib van ziin vroegere eisen heeft afgezien. Naguib beschikt in de revolution naire raad over écn stem. zoals alle leden van deze raad. zo zeide hij. Er is nu niets meer, dat de leden van de revolutionnaire raad scheidt, aldus de aftredende premier. Verder zeide Nasser. „Wij hebben be sloten te zwijgen over onze geschillen om met de grootste kracht onze natio nale doelen na te streven". Dit natio nale is. aldus Nasser, de terugtrekking van de Britse troepen van Egvptlsch grondgebied. Betekenen de uitlatingen van Nasser, dat alles nog mogelUk blijft en er van consolidatie nog geen sprake is?

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1