LEIDSCH DAGBLAD kopzorgen Egypte'sgrote man" generaal Naguib afgetreden piwteut: J. W. Hrany DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wllt« s'-s»1 J. LeiamGiro no. j7oss Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 92ste Jaargang DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 No. 28154 DE leiders van de Aziatische volkeren staan bekend om hun diplomatieke gaven en talenten. Zij verstaan over liet a'.zemeen de kunst om hun emoties i-hter een masker van ondoorgronde- ijïheid te verbergen, aodat men aan hun uiterlijk niet ziet, wat er in hun binnenste omgaat. Bovendien plegen zU bijzonder fijn- ,)ei on subtiel te reageren op gebeur- lenissen, welke zich in het diplomatieke tiafc voordoen. e focretaris-generaal van het Indo- e;ische Ministerie van Voorlichting, de r Roeslan Abdoelgai. schijnt een uitzondering te zijn, welke deze regel Naar aanleiding van het protest van Nederlandse Hoge Commissaris tegen arrestatie van Nederlanders, heeft functionaris besoheidenlljk opge- dat „dit slechts een gewone kwes- waarover men zich geen kopzor- moet maken". In feite schijnt de Indonesische rege- zich weinig kopzorgen te maken de veiligheid van de daar te lande Nederlanders en behoren ar- van het geboefte, dat zich in leolruldige herhaling schuldig maakt moordaanslagen op figuren, die als van de Indonesische eco- dienden te worden beschouwd, nog steeds niet tot de .gewone freshes". Maar in het diplomatieke verkeer is een reactie als de hierboven geci teerde om het nu eens niét diplo matiek en in rond-Hollands te zeg- fgn niet anders te kwalificeren dan als „grievend en uitermate grof'! En stellig niet in overeenstemming met de standing van een secretaris generaal van een Ministerie, dat „voorlichting" pretendeert te geven! Luit. kolonel Nasser zijn opvolger Als een donderslag uit heldere hemel komt plotseling het bericht, dat president Naguib van Egypte ontslag heeft gevraagd uit al zijn regerings functies en dat dit ontslag door de revolutionnaire raad is aanvaard. Gisteravond werd nog bericht, dat Naguib een uitnodiging van de Pakistaanse premier om een bezoek te brengen aan Pakistan had aanvaard. En nu opeens het einde! Luit.-kolonel Nasser wordt nu de grote man. guibs voortdurende aandrang om hem grotere bevoegdheden te verlenen". „Generaal Naguib ls aangewezen als leider van de staatsgreep, welke heeft geleid tot het vestigen van het bewind van onze raad. Eerst een maand na de olutie ls Naguib in de raad opgeno- •n. Hij werd toen voorzitter, in welke functie hij luitenant-kolonel Nasser op- olgde. In de laatste tijd heeft de generaal Naguib om steeds verder gaande be voegdheden verzocht. Hij maakte ccn geestelijk? crisis door, waarvan wij al len veel te lijden hadden, ondanks onze pogingen om hem tegenover de wereld als de werkelijke leider der revolutie en van de raad te doen doorgaan", besluit het communiqué. Nog wordt gezegd: „De raad heeft, op grond van in het In het verleden bestaande g?voelens. al les in het werk gesteld om generaal Na guib te doen terugkomen van zijn ver zoeken. waarvan de inwilliging zou heb ben geleid tot een eenhoofdig abso luut gezag over Egypte, hetgeen moge lijk de resultaten der revolutie teniet au hebben gedaan en hetgeen zü nog il verwezenlijken, onbereikbaar zou hebben gemaakt". De leden van de revolutionnaire raad, het opperbevel en de kabinetsministers werden vanochtend vroeg bijeengroepen voor een buitengewone vergadering, wel ke werd voorgezeten door luitenant-ko lonel Gamal Abdel Nasser, de vice-pre- mler. Deze heeft alle bevoegdheden op zich genomen als leider van de heersende militaire junta, „tot aan dc bevrijding van het land van imperialistische krachten". De post van president van de republiek zal open blijven tot de terugkeer van hel parlementaire leven in Egypte. Nasser wordt wel premier. Voor geheel Egypte heeft hü de nood toestand afgekondigd. Naguib nam zijn ontslag, omdat de raad weigerde hem de bevoegdheden te geven die hij eiste. Naguib wilde het recht hebben om zi)n veto uit te spreken over besluiten van de revolutionnaire raad. om ministers te benoemen en te ontslaan en om of ficieren en functionarissen te benoe men of te bevorderen. Tevergeefs heeft de raad getracht hem daarvan terug te brengen. Een officiële mededeling van de re volutionnaire raad zegt: „Generaal Naguib heeft zyn ontslag ingediend in het volledige bewustzijn dat elk meningsverschil in de laad onder dergelijke omstandigheden betreurens waardige gevolgen 2ou kunnen hebben. De raad zag zich op een tijdstip, aat Egypte te kampen heeft met ernstige vraagstukken, veroorzaakt onder en door vorige regelingen, gesteld teganover Na- Jordanië wi! geen besprekingen met Israël van Jordanië heeft „voor- te gaan met over de uit- mdsovereen- de seoreta- p dit stuk niet opnieuw beslissing nemen zonder overleg de andere Arabische landen. Weerrapporten (Vao hedenmorgen 7 uur Een foto. genomen tijdens een pa- ade op de verjaardag van de re volutie. welke anderhalf uur duurde. President Naguib brengt dc mili taire groet. Links naast hem Gamal Abdel Nasser, luitenant-kolonel en als zodanig vertegenwoordiger van de generaal, rechts majoor Mohyid- din Hoessein, die destijds het bevel voerde over de commandotroepen van de revolutionnaire macht. ERBERICHT Wisselend bewolkt kit verwacht tot morgenavond: bewolking met enkele ver buien. Matige tot krachtige wind. Dezelfde of iets temperaturen. (Opgemaakt te our). 26 FEBRUARI op 7 34 uur: onder: 18 34 uur 3 12 uur; onder: 10 25 uur te Katwijk te 8 24 en blad bestaat uit 10 pagina's en een Generaal Naguib ondergaat in zijn villa huisarrest. Zijn bewakingstroepen zijn door een ander regiment afgelost. Kolonel Nasser spreekt vloeiend En gels. In de tweede wereldoorlog was hü erbonden aan de Britse strüdkrachten n het West-Egyptische woestijngrbied. Hoewel hü fel anti-Britse leuzen ge bruikte. zoals ..weg met de Britten". „Egypte voor de Egyptenarenen feile anti-Britse redevoeringen hield, toonde hy in gesprekken met buitenlandse jour nalisten een gematigder houding. Generaal Naguib kwam na de staats greep van 23 Juli 1952 aan de macht Op 10 Februari 1953 werd de volledige macht voor de duur van drie jaar in handen van generaal Naguib en de der tien hoge officieren van.d£__.E£M>luti> naire raad gelegd. Naguib is 53 j3ar. Luitenant-kolonel Nasser Ls '6 nar Hü verwierf zich tijdens de Palestijnse oorlog wegens zijn houding in de slag van Faloega de bünaam „tijger van Fa- loega". Hü stamt uit een eenvoudig boe rengezin in boven-Egypte. Nasser wordt beschouwd als de „steike man" van het huidige Egyptische regiem. De officiële bekendmaking van presi dent Naguibs aftreden kwam na een dramatische vergadering van de revolu tionnaire raad. die vüf uur duurde. Na guib zelf was daar niet aanwezig. Een eerste aanwijzing was een order aan alle kranten om in de edities, die in voorbe reiding waren, geen foto's van generaal Naguib af te drukk?n. In de bekendmaking na de vergade ring, waaraan Ijlings opgeroepen minis ters hadden deelgenomen, werd een ver slag gegeven van de geschiedenis der revolutionnaire beweging. Gezegd werd om. dat generaal Naguib niet van het begin af aan deel had uitgemaakt van de geheime beweging, doch dat hü later door de officieren tot leider was gekozen „wegens zijn reputatie" en omdat de jonge officieren een leider nodig achtten gezien hun leeftüd en rang. ONRUST IN LONDEN In Londen hebben de eerste berichten van Naguibs aftreden, die in het holst van de nacht werden ontvangen, op schudding verwekt. In de eerste com mentaren werd gezegd, dat de onder handelingen over de Brits-Egyptische geschilpunten waarschünlük niet gemak- kelykïr zullen worden. Uit de wijze van Naguibs aftreden zou voorts kunnen worden opgemaakt, dat de generaal minder vrij was en minder macht be zat. dan men meende en dat hü de ge vangene van de revolutionnaire raad was. zo werd hieraan toegevoegd. Duidelijk blijkt verdeeldheid over EDG Dulles waarschuwt nog eens In drie Westeuropese landen is gis teren de verdeeldheid over de Euro pese Defensie Gemeenschap duidelük aan de dag getreden. Een bespreking tussen bondskanselier Adenauer en de socialistische oppositie leider Ollenhauer in West-Duitsland om nog voor het grote debat over de poli tieke toestand, dat heden gehouden zou worden, overeenstemming te bereiken over de vraag of West-Duitsland zich moet bewapenen voor Oost- en West- Duitsland zijn herenigd, heeft geen re sultaat opgeleverd. Van sociaal-demo cratische züde werd later verklaard, dat de kloof nog even wijd is als tevoren. In Frankrijk werd in de Nationale Vergadering veel verzet geboden tegen Westduitse herbewapening en hoewel de minister van buitenlandse zaken. Bidault het EDG-verdrag gaarne spoedig be krachtigd wil zien. werd geloofd, dat de Nationale Vergadering de behandeling van deze kwestie zal uitstellen tot na de conferentie te Genève. Ook ln Groot Brittannlë trad verschil van inzicht aan de dag over de herbewapening van West-Duitsland. Het bestuur van de Labourpartü gaf met een kleine meerderheid. 14 tegen 10 stem men, zijn goedkeuring aan het voorstel tot steun aan de plannen tot herbewa pening. Twaalf uur eerder keurde de Labour- fractie. gelük gemeld, het voorstel goed met een meerderheid van negen stem men. Dit gaf de linkse socialistenleider Bevan aanleiding tot de verklaring, dat de partijleiders zich niet meer in naam \an de paitij over de herbewapening kunnen uitlaten. Bovendien zün er tekenen, die er op vijzen dat ook vele conservatieve par lementsleden tegen deelneming van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa zün De Britse minister van buitenlandse zaken. Eden. zeide in het Lagerhuis, dat Groot-Brittannië spoedig weer bespre kingen te Parijs zal voeren over samen werking met de EDG. Ook zou er op nieuw worden gesproken over Brits- Amerikaanse steun voor de E D G. In een na de besloten vergadering van het Labourpartijbestuur uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de steun van de Labourpartij voor een Westduitse büdrage tot de Europese verdediging onderhevig ls aan zekere voorwaarden. Deze voorwaarden werden door Attlee 1951 gesteld en behelzen, dat zodanige Nadat het kortgeleden geboren dochtertje van mevr. John Lowtrer, eerste hofdame van Prinses Marga ret. in de St. Michaelskerk te Lon den was gedoopt, nam dc Prinses de trotse moeder en haar baby in ccn Koninklijke auto mee. Prinses Margaret is ccn van de peetmoeders van het kindje. de verdediglngsstrijdmacht. waardoor de mogelükheid. dat Duitsland militair weer een gevaar wordt, is uitgesloten. Verder heet het in de verklaring, dat het partübestuur. na grondige bestude ring van het verloop van de Berlynse conferentie tot de conclusie ls gekomen, dat de Sovjet-Unie geen teken van be reidheid heeft getoond tot instemming met de hereniging van Duitsland door vrüe verkiezingen of met het herstel van Oostenrük's onafhankelükheid. De Labourpartü. aldus de verklaring, zal volharden in pogingen om een Oos- tenrüks staatsverdrag, een vreedzame hereniging van Duitsland op basis van vrüe verkiezingen en een Duits vredes verdrag. gesloten met de vrügekozen Duitse regering, tot stand te brengen. In een aanvnnkelük opgestelde reso lutie van het bestuur werd de Duitse herbewapening gekoppeld aan de EDG. In de resolutie die tenslotte werd aan- genomen.ls het verband met de EDG niet gemaakt. HPt geschil over de Duitse herbewa pening in de Labourfraetle en het -be stuur is niet te beschouwen als louter een tegenstelling tussen de groep-Bevan en de andere Labour-bestuurs- en fractieleden, doch is veel vérstrekkender FRANSE ACTIE Een aantal leden der Franse Natio nale Vergadering, behorende tot alle po litieke schakeringen, met uitzondering van die der socialisten, heeft een oproep gedaan voor een op 20 en 21 Maart a.s. te houden büeenkomst te Parijs van parlementsleden en andere vertegen woordigers van Frankrijk. Italië. West- Duitsland. Nederland. België. Lux emburg en Groot-Brittannië. ter bespre king van het EDG-verdrag, „dat het ge vaar inhoudt dat Europese strijdkrach ten in dienst worden gesteld van het Duitse militarisme". De oproep is o.m. ondertekend door ex-premier Daladier «radicaal», de lei der der Gaullistische parlementaire fractie Soustelle en het lid van het cen trale comité der communistische party Casanova, allen uitgesproken tegenstan ders van het Europese legerplan. In de oproep wordt gezegd, dat het EDG-verdrag „niet slechts de nationale souvereiniteit. doch ook de onafhanke lijkheid des lands en de politieke basis der vrüheid bedreigt". DULLES BEZORGD Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen te Parüs heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles, tegenover zijn Franse ambtgenoot. Georges Bidault, zün be zorgdheid geuit over het gevaar, dat de ratificatie van het Europcse-legerver- drag opnieuw door de Franse Nationale Vergadering wordt uitgesteld. Dulles liet blükbaar uitkomen, dat hij Berlün verliet in de verwachting, dat het debat over de ratificatie midden- April geëindigd zou zün Volgens de zelfde bron zei Dulles, dat hü niet met de conferentie te Genève accoord zou zijn gegaan, indien hü de mening was toegedaan, dat deze als nieuw excuus voor uitstel der ratificatie zou worden gebruikt. Dulles: Berlijn leverde twee resultaten op Karolingische kerk ontdekt BELANGRIJKE VONDST TE AALBURG De Rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek te Amersfoort heeft in Aalburg bü Heusden lN.Br.) een belangrijke archaeologische ont dekking gedaan. Bij de restauratie van dc 17-de ecuwse kerk aldaar, heeft zij de fun damenten van een kerk uit de Karo lingische tijd ontdekt. Op deze funda menten is de tegenwoordige kerk ge bouwd. De fundamenten van die oude kerk blliken te bestaan uit Romeins afbraak matei ïaal: breukstukken met sporen van kalk en cement en brokken van Ro meinse dakpannen De breedte van de kerk ls 8 meter en de lengte van het schip bediaagt 17 meter De oude kerk heeft aan het klooster St. Tryen te Nijvel behoord en in de kronieken van dit klooster wordt de kerk ook met name genoemd. Daar de vorst het werk enige tijd heeft stilgelegd, moet de Rijksdienst nog het koor aan een onderzoek onderwerpen Men hoopt ook nog een Karolingisch grafveld te vinden In Aalburg wil de traditie dat Willl- brord de oude kerk gebouwd zou heb ben met materiaal van een verwoeste Romeinse tempel. Gistermiddag is van een der hel lingen van de Rijkswerf te Den Hel- j der te water gelaten Hr. Ms pa- trouillevaartuig ..Palder" als eerste \an een serie van vijf Mar im vaar tuigen. De vijf schepen zullen alle namen dragen uit de Noorse my thologie cn worden gebouwd voor Amerikaanse rekening. De tewater lating werd verricht door mevr. A. Hitclicoek. echtgenote van kapitein ter zee Russet S Hitchcock. I 'nited States Shipbuilding Liaison Officer in Den Haag. De kiel voor de ..Pal- der" werd gelegd op t Augustus 11053. Het moment van de doop. Eenheid van het Westen sterkste troef De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft tn een rad.orede verklaard, dat de Ber- lynse conferentie twee -eutaten heeft opgeleverd welke de toekomst aanzien lijk zullen beïnvloeden. In de eerste plaats nas Molotof, voorzover Europa betreft, er toe ge bracht te tonen, dat de Sovjet-Uni" vast houdt aan alles wat zij bezit, ook aan Oost-Duitsland en Oost-Oosten rijk. en dat zij nog meer wil hebben. In de tweede plaats, wat betreft Ko rea en Indo-China. nas Molotof er toe gebracht het Amerikaanse stand punt te aanvaarden, dat het betrek ken van eommunistisch-China in be sprekingen over deze twee aangele genheden geen erkenning van de com- munistiseh-Chinese regering inhoudt, zo zei hü- Dulles geloofde, dat het bereiken van d°ze twee resultaten alle inspanningen op de Berhjnse conferentie rechtvaar- d.gen Berlün heeft de weg geëffend voor andere gebeurtenissen De vereni ging en versterking van West-Europa kan nu voortgaan en in Az!é zou ver eniging van Korea en beëindiging van agressie in Indo-China bereikt kunnen worden als commun ="soh-China dat wenst „Ik voorspel niet d3t deze din gen zullen gebeuren" doch aLs het zo ver komt is dat slechts dank zü Ber lün". aldus de Amerikaanse minister Amerika blijft op zijn hoede, zo iei hij. doch het mag niet weigeren op vreedzame wijze te proberen tot ge wenste resultaten te komen uit vrees voor verschalking aan de conferentie- tafel. ,.Wü behoeven niet. ui' vrees, de werktuigen der diplomatie en de mogelijkheden die zü verschaffen, neer te leggen" Dulles herhaalde opnieuw de ver- -cheldene ma'.en afgeie.de verklaring dat communlst'.sch-Chinese vertegen woordiging in Geneve geen erkenning van de communistische regering van China betekent China zal niet naar Genève komen om door ons gehuldigd t® worden, doch eerder om rekenschap af te leggen voor het forum der open bare mening in de wereld" Hü zei er niet aan te twüfelen, dat de Sovjet-leiders dc vrijheid vrezen. .Zij voelen zich niet veilig tenzij de vrüheid is vernietigd of weerloos ge maakt" Voorts verklaarde Dulles, dat er aan het einde van de Berhjnse conferentie een grotere mate van eenheid tussen de drie Westehjke mogendheden bestond dan aan het begin Dit was een ..na tuurlijke en spontane eenheid, voort vloeiend uit het feit dit de dr.e Wes telijke ministers optraden voor regerin gen en volken d:e zich wüden aan de opvattingen van menselüke vriiheid en nationale integriteit, welke Molotof aanviel" Dulles deed ren beroep op de Ameri kanen en de volken van Europa en Azië om vast te houden aan morele begin selen. De Ver Staten moeten, zo zei hij, een onverzettelük blok van beginselen zün .waarop anderen kunnen steunen. Prins bij Prins Prins Bcrnhard heeft gistermiddag in het Paleis Soestdijk een van zün t ude vrienden ontvangen- de 45-jarige Thai- landse Prins Chula Chakrabongse, neef van de tegenwoordige Koning van Thai land. Prins Chula arriveerde met het KLM- vliegtuig uit Bangkok met zijn Engelse vrouw op Schiphol, waarna het echtpaar onmiddellük per auto naar Soestdijk reed. waar het enkele uren in het Ko ninklijk Paleis doorbracht. Gisteravond om half tien zün Prins Chula en ?ijn echtgenote per vliegtuig naar Engeland vertrokken V.P.R.O. verwacht 115.000ste abonné In de loop van morgen wordt in Hil versum de aanmelding van de 115 000rie abonné op „Vrüe Geluiden" in de VPRO- studio verwacht Mocht deze verwach ting werkelijkheid worden, dan zal het Vrijdagavnnd-pioeramma van die Om roep van 19 50 tot 20 30 uur aan dit feit worden gewijd.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1